DOUWE EGBERTS TWEEDE BLAD PAG. s 's GRAVENHAGE, 18 Febr. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot verhooging ,van de begroot ing van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1937 is de Minister vaci Binnen- landsalic Zaken het eens met velschillende leden, dat de vragen, of het noodig is (bedrag van f 5.(100.000 voor extra afschrij gen te besteden en of het wenschelijk is f 1.500.000 te bestemmen voor versterking van de reserve tegen koersverliezen op de beleggingen van den postcheque en giro dienst, vragen van belangrijken aard zijn. Ter zake van de versterking van de r serve van dein postcheque en girodienst met f 1.500.000 worde het volgende opgemerkt. De reserve voor de beleggingen van den postcheque- en girodienst is indertijd inge steld in verband met de mogelijkheid, oat tengevolge van ingrijpende wijzigingen in het economisch leven de saldi op de postre keningen abnormale verlaging zouden kun- pen ondergaan. Bij de bepaling van de grens van de re serve is uitgegaan van de gedachte, dat deze op 10 pet van de belegde bedragen behoort te worden gesteld, een grens, welke echter thans niet is bereikt. De gedachte, weergegeven in het voorloo- pig verslag, dat de financieele politiek van het P.T.T.-bedrijf dezelfde behoort te zijn als die van het rijk, opdat met den financieelen toestand van tie schatkist rekening wordt gehouoen, erkent de minister als juist. In de lijn van zulk een financieele politiek ligt het om den toestand van het bedrijf zoowel wat betreft de financiën, blijkende uit het beeld der balans, als wat betreft de ex ploitatie en de tarieven aan te passen aan de huidige tijdsomstandigheden. Het is dat beeld geweest, dat het mogelijk gemaakt heeft in de jaren 19341937 een ibreea opgezet plan door te voeren van aan passing van telefoon-, telegraaf- en postta- rieven aan het verlaagde welvaartspeil des volks en tevens belangrijke overschotten ten bate van de schatkist af te dragen. Verdere tariefsverlagingen zijn alleen mogelijk, in dien men deze richtlijnen blijft volgen. Het is dus voor den minister aan geen twijfel onderhevig, dat de leiding van het P.T.T.-bedrijf in staat moet worden gesteld de thans gevolgde lijn in haar financieel [beheer te blijven volgen. De erfpachtskwestie jte Amsterdam LVragen van den heer Wijnkoop beantwoord Op vragen van het Tweede Kamerlid JVV ij ci koop betreffende het door de justitie ingestelde onderzoek ter zake van een han del in erfpaohtsgrowden te Amsterdam, heeft de heer Goseling, minister van justitie, ge- Antwoord: De officier van justitie te Amsterdam heeft nadat hij van verschillende zijden mededee- flling had ontvangen betreffende een „han del in erfpaohtsgronden", welke een ernstig vermoeden deed ontstaan; dat daarbij straf bare feiten werden gepleegd, een politioneel onderzoek op een bij ae zaak passende be hoedzame wijze doen instellen. Op de vraag, of dit onderzoek geschiedt in opdracht of met medeweten van den mi- pister, antwoordt de minister ontkennend. Dat de officier van justitie, zooals het ge val lag, geen voldoende aanleiding heeft gevonden reeds aanstonds den burgemeester van Amsterdam in te lichten, kan voor zoover aan den minister thans is kunnen blijken niet onjuist en in geen geval on behoorlijk worden geadht. Mede omdat het onderzoek nog niet is be ëindigd, kunnen ter zake geen nadere me dedeel ingen worden gedaan. yerhoogde steun aan tuinders Op vragen van den beer Wijnkoop betref fende verhooging van aen steun aan de tuin ders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, heeft de lieer Steenbergilie, minister van eco nomische zaken geantwoord, dat deze vra gen door hem tluins nog niet kunnen wor den beantwoord, daar ecnerzijds de omvang der schade, teweeggebracht aoor de in De cember 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kunnen worden vastge steld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisisfonds zal .worden verleend, op welke wijze deze steun- verleening zal worden berekend en uitge keerd. WERKFONDS EN WERKFONDS 's-GRAVENHAGE, IS Febr. Ecnigieii tijd geleden is opgericht de stichting het Neder- landsoh Werkfonds, kantoor houdende Be- zuidenhout 78b, 's-Gravenliage, door welke stichting een obligatieleening is uitgeschre ven. Aangezien de naam dezer stichting tot misvatting aanleiding kan geven, wordt er Van regeeringszijde op gewezen dat deze Stichting niets te maken heeft met het be kende werkfonds. hetwelk indertijd door de regeering in het levien is geroepen. DE UITVINDER VAN HET GIPSVERBAND Gedenkteeken voor Dr A. Mathijsen te Budel BUDEL, 18 Febr. Het is dit jaar 60 jaar geleden, dat een Nederlander van beteekenis dr. Antonius Math ij sen, geboren te Budel (N.-Br.) op 4 November 1805, is over leden.' Een werecPFêrmaard hei dh eeft zich deze medicus verworven door zijn uitvinding van het gipsverband, welke uitvinding he den ten dage voor de menschheid nog als een weldaad is te beschouwen. Vele Nederlandsche en ook talrijke buiten- landsche hoogleerarcn en doktoren van naam verklaren dat er alle redenen zijn, om voor den uitvinder een blijvende herinne- r.ng op te richten. Er heeft zich een comité gevormd, om de herinnering aan den uitvinder levendig te houden en om te geraken tot het stichten, in den loop van 1939, van een monument te Budel, aan de nagedachtenis van dr Ma thijsen gewijd Antonius Mathijsen werd 4 November 1805 te Budel in Noord-Brabant geboren. Hij over- 'eed zestig jaar geleden te Hamont in Belgié Hij werd officier van gezondheid en pro- noveerde in 1837 in de geneeskunde. Voor zijn uitvinding van het .gipsverband, waar over hij verschillende verhandelingen publi ceerde, verwierf hij in 1865 de gouden eere medaille van het genootschap ter bevorde ring der geneeskunde, terwijl hij ook tijdens de wereldtentoonstelling te Philadelphia in 1876 een gouden medaille voor deze uitvin ding verwierf. Onder leiding van den burgemeester van Budel is thans een krachtige actie op touw gezet en een plaatselijk werkcomité gesticht voor dezen Nederlander een monument zijn geboorteplaats op te richten. Bijdra gen voor dit doel kunnen gestort worden op postrekening nummer 244687 ten name van J. J. 'W. van 1-Iout, burgemeester van Budel, Noord-Brabant. HERDENKINGSZEGELS VOOR HET EEUWFEEST DER SPOORWEGEN 's GRAVENHAGE, IS Febr. Naar wij ver nemen heeft het hoofdbestuur van de P.T.T. besloten om in verband met het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen heraenkings- zegels uit te ge vein. Het staat evenwel nog niet vast, wanneer deze postzegels in om loop zullen worden gebracht. Mr C. D. Asser Jr. f AMSTERDAM, 18 Febr. Op 73-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden Mr C. D. Asser Jr., rijksadvocaat en bekend jurist. Mr. Asser is op 14 Februari 1S66 te Amster dam geboren. In 1887 promoveerde hij té Amterdam tot doctor in de rechten, waar na hij zich aldaar als advocaat en procu reur vestigde. Gedurende eenigen tijd was: hij werkzaam op het kantoor van zijn vader wijlen Prof. Mr T. M. C. Asser. Mr Asser was voorzitter van' het Fransch-Duitsche c scheidsgerecht en nog andere scheidsgerech ten, welke ten doel haaden de beslissing van geschillen tusschen staten onderling of sta ten en particulieren. Mr. Asser was voorts voorzitter der Neder landsche Staatscommissie voor Internatio naal privaatrecht. Hij vertegenwoordigde Nederland op enkele Zeeconferenties te Brussel. De thans ontslapene heeft tallooze malen deel uitgemaakt van internationale com missies en werd vele malen als vertegen woordiger van Nederland aangewezen op internationale conferenties. Hij was ridder in de orde van oen Nederlandschen Leeuw en tevens in het bezit van verschillende buitcnlandsohe onderscheidingen. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING TE AMSTERDAM-NOORD AMSTERDAM, 18 Febr. Op 27 Febr. a.s. van 20 tot 22.30 uur zal voor het grondgebied der gemeente Amsterdam voor zoover het is gelegen benoorden het IJ en het Noord- zeekanaal, een luchtbeschermingsoefening worden gehouden. VERBINDENDVERKLARING C.A.O. SCHILDERSBEDRIJF GEVRAAGD 's-GRAVENHAGE. 18 Febr. Door den Be- drijfsraad voor het Sdhildersbeorijf is bij den Minister van Sociale Zaken ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de Collectieve Arbeidsover eenkomst voor hot schildersbedrijf in Neder land. WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEL NEDERLAND, onder rembours: HALVE BACONVARKENS (gerooktwegende circa 25 K.G„ 80 cent per K.G. N.V. Drentsche Exportslachterij Assen Telefoon 10 (Reel.) Dader handelde onder invloed van waandenkbeelden Op 12 Mei om ongeveer half negen kreeg de politie te H'llegersberg een telefonische mededeeling, dat zich in pand 21 aan dén Hoofdweg, bewoond door den 40-jarigcn aardappelkoopman J. B., een bloedig drama had afgespeeld. De dame, die deze mededee ling deed, was mevr. J. J. Grashoff, die op nummer 19 woont. Zij had den heer des hui zes aangetroffen, terwijl hij boven op het lichaam zat van zijn huishoudster, de 34-ja rige juffrouw M. Schnittert. Het gelaat van de vrouw leek één groote wond. Mevrouw Grashoff pakte den man bij den arm, om hem van zijn slachtoffer af te halen, waar op deze opstond, haar een slag toediende en haar even later bij de keel pakte. Mevrouw Grashoff was door dit optreden, gevoegd bij hetgeen zij zoo plotseling had gezien, hevig geschrokken. Zij wist zich los te ruk ken en zij rende naar haar eigen huis, van waaruit zij de politie waarschuwde. Het drama heeft thans voor de rechtbank te Rotterdam, de slot-acte beleefd. B. heeft zich ter zake van poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling, meer subsi diair mishandeling te verantwoorden gehad. In verband met het abnormale van de daad is een onderzoek naar de geestvermogens ingesteld en de deskundigen zijn tot de een stemmige conclusie gekomen, dat B. gehan deld heeft onderden invloed van een melan cholische psychose, zoodat hem de daad niet kan worden toegerekend. Overeenkom stig deze conclusie heeft het O.M ontslag van rechtsvervolging gevorderd, met terbe schikkingstelling van de Regcering. Als eerste getuige boorde de rechtbank den hoofdagent van politie te Hillegersberg, J. Pluim, die, toen hij in het pand aan den Hoofdweg 21 was aangekomen, op den vloer in de woonkamer de huishoudster badend in haar bloed had aangetroffen. In de kamer had getuige een viertal tafelmessen aange troffen, waarvan er één door midden ge broken was. De huishoudster M. Schnittert, die weer geheel hersteld is van het zware letsel, dat haar is toegebracht, uitgezonderd dan dat haar linkeroog blind is gebleven en zij in het gelaat eenige litteekens heeft, ver klaarde, dat zij reeds negen jaar in dienst van verdachte was, wiens vrouw in een in richting verpleegd wordt. Tn den laatston tijd was de toestand tus schen verdachte en haar wat gespannen, omdat zij hem had medegedeeld, dat zij op 1 Juni uit zijn dienst zou gaan. Getuige vertelde uitvoerig, hoe verdachte haar vreeselijk mishandeld had. Verdachte, die in het vooronderzoek een volledige bekentenis heeft afgelegd en vol mondig heeft toegegeven, dat het zijn he doding was de vrouw te dooden, zegt nu omtrent een bedoeling niets meer te weten. Hij was al eenigen tijd niet geheel normaal en tiit dién hoofde had hij al eèns een zenuw arts geraadpleegd. De president, mr J. G. H u y s e r. leest daarop de bekentenis van verdachte, afge legd voor den rechtercommissaris, voor. Daaruit blijkt, dat verdachte zich er over geërgerd had, dat getuige Schnittert ge regeld naar een waarzegster ging en -Ie voorspellingen, die deze deed. als waar aan vaardde. Uit een dergelijke voorspelling kwam het besluit van getuige Schnittert voort, om hem te verlaten Ontoerekenbaar Vervolgens worden de psychiaters, mej. A. M e i m a. die samen met dr P e n o n een rapport heeft uitgebracht, dr S. A. G. Brums en, uit Delft, en dr J. J. v. Straa- ten, buiten tegenwoordigheid van vcrdaeii te gehoord. Mej. M e i m a geeft een toelich ting op haar rapport, dat tot de conclusie komt, dat verdachte lijdende was aan melancholische psychose en dat hij gehan deld heeft onder den invloed van waan denkbeelden, zoodat de daad hem niet kan worden toegerekend. DrBrumsen heeft verdachte op 30 Dee. in het St Jorisgasthuis te Delft, als patiënt gekregen. Volgens het inzicht, van dezen deskundige zal een dergelijke toestand bij verdachte zich wel niet horhalen, omdat hij de omstandigheden, die daartoe zouden kun nen leiden, wel uit den weg zal gaan. De vraag of verdachte in de maatschappij kan terugkeeren, beantwoordt getuige bevesti gend. Dr v Straat en zegt. dat verdachte zich verleden jaar winter als patiënt heeft aan gemeld. Een psychose had getuige toen niet bij hem kunnen ontdokken. Requisitoir Tn zijn requisitoir heeft het O.M., waarge nomen door mr II. A. J R e u m e r, opge merkt, dat verdachte indertijd naar Maas oord is overgebracht, omdat gevreesd werd, dat hij tegenover zijn mede-gevangenen in een nieuwe woede-uitbarsting zou vervallen. De psychiaters zijn nu tot de conclusie ge komen. dat verdachte ontoerekenbaar moet 'worden verklaard. Het O.M. kan niet be wij zien, dat verdachte, ten tijde, dat hit'de daad beging, wel on- toerekendbaar was. zoodat hef zich hij het rapport zal moeten neerleggen Het O M. eischt dan ook ontslag van rechtsvervolging, doch vordert uit 'n oogpimt van maatschap pelijke orde de ter beschikkingstelling van verdachte. Mr J Winkel, die verdachte's verdedi ging voerde, heeft over de feiten niets te zeggen, nu vaststaat, dat verdachte vóór en tijdens het plegen van de daad niet over z.ijn verstandelijke vermogens beschikte. Pleiter kan zich r- de vordering ven het O.M. vereenigen, doch verzoekt de rechtbank den gevorderden maatregel der ter beschik kingstelling voorwaardelijk te willen op leggen. Uitspraak 3 Maart a.s. Echte Friesrhe Heeren-Baai Echte Deventer koek komt uit Deventer, echte Goudsche pijpen uit Gouda en echte Friesche Heeren-Baai natuurlijk uit Friesland. Vraagt daarom Echte Friesche Heeren-Beai met het merk D.E. Geurige, zachte en goed-brandende tabak ®uit de aloude Friesche tabaksfabriek van 3^5537^ fxAte, FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK Doodelijke val van een glazen- wasscher LISSE, 18 Febr. Gistermiddag te ruim zes uur werd de glazenwasschcr A. J H o o g e- nes, die bezig was met het wasschen van aen pui van eon winkelhuis, door een dui zeling overvallen, met het gevolg, dat hij van een hoogte van zes meter van den lad der stortte. Met ernstige verwondingen werd de ongelukkige dc garage van de Protcs tantsche Coöperatieve Vcrceniging binnen gedragen, waar hem nog de H. H Sacremen- ten der stervenden konden worden tocge diend. Een kwartier na het ong'-iuk is de glazenwasscher bezweken. De aanvaring van de „Sibajak" 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Omtrent de gisteren gemelde berichten als zou de „Si bajak" van de Rott. Lloya in aanvaring zijn gekomen met een Britsohe torpedoboot-ja ger vernemen wij nader, dat Lloyds Casualty List hiervan slechts vermeldt dat de „Siba jak" in de baai van Gibraltar met een Britsch oorlogsvaartuig in aanraking Waar de gezagvoerder normaal het ver trek van de Sibajak uit Gibraltar heeft ge meld en tot gisteren ifT'den 'middag bij de reederij vari den gezagvoerdèr geen nadere berichten hieromtrent waren binnengekomen moet worden aangenomen dat bij deze aan raking aan geen van beide vaartuigen noe menswaardige schade is toegebracht. Kou Griep Pijn Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct. (Reel.) Wegverlichting en autoverlichting Reeds direct bij de in gebruik stelling van de natriumverlichting op het wegvak van het Verkeersplein te Voorburg tot de brug over de Vliet van den autosnelweg naar Utrecht, bleek het don Technischen Dienst van den A.N.W.B., dat tal van automobilis ten op dit verlichte wegvak met ontstokon hoofd- of dimlicht bleven rijden. Dergelijke klachten komen hij den A.N. W.B. ook herhaaldelijk binnen over andere natrium verlichte wegvakken, met name den weg AmsterdamHaarlem. Aangezien is gebleken, dat vele autobe stuurders, welke van Rijkskeur voorziene koplampen hebben, in de meening verkeeren dat het dimlicht van deze koplampen op na- triumverlichte wegen niet stoort, zij er nog eens met nadruk op gewezen, dat het ge bruik van elk ander dan stadslicht op be doelde wegvakken uitermate hinderlijk is en het effect der wegverlichting voor een groot deel te niet doet Dit geldt dus ook voor berm- cn mistlaimpen. AANBESTEDING VAN TELEFOONGEBOUWEN s-GRAVENHAGE, IS Febr. De Rijksgebou wendienst heeft aanbesteed bet bouwen van een postkantoor te B r u n s s u m. De laagste inschrijving was van de N.V. Bouw- en Han del Mij „Ati" te Amsterdam voor f 42.100. De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het bouwen van een telefooncentrale oo een terrein, behoorende aan het P. en T.-gebouw te Vlissingen en gelegen aan de Hendrik straat. De laagste inschrijving was van L. Buter te And ijk voor f 24.900. De afdee/ing Gouda van den Geref. Bond herdacht deze week haar 25- jarig bestaan. Een foto van het Be stuur, v. I. n. r. de heeren C. J. Revet (2e secr.). Joh. v. d. Bank (secr.). Ds. E. E. de Looze (eere-voorzitter). A. Verboom (voorzitter). Joh. Boe kamp (penningm.). J. J. de Bruyn (2e penningm.) BINNENLAND Reserve van den Postcheque- en Girodienst is noodig P.T.T. moet financieel beleid op denzelfden voet voortzetten Bloedig drama te Hillegersberg Vrouw met vier messen deerlijk toegetakeld Groepsfoto ter gelegenheid der viering van het 50-jarig bestaan der Jongelings-ver- eeniging op Geref. grond slag „Dient den Heere" te Tilburg. Op de eerste rij Prof. Dr. K. Dijk, die de feestrede hield. Officieele Berichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5