K&G Stekeligheden Orde in de linnenkast KNIPPATRONEN Stoffenhuis J, MONNICKENDAM „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 13—18 FEBRUARI 1939 B nVCRPn^l&in.CM Wl&iBBI £.SG92.aKlty7Z*,lf van ven huisdokter VERHUIZEN ER is een kwaad onder de zon, dat mijns inziens tot nog toe niet voldoende is gesignaleerd. Ik bedoel de steeds toenemende verhuis- woede. Statistieken daarover heb ik niet bij de hand. Maar uit wat ik in de couranten den laatsten tijd las en uit wat ik zelf zoo in de practijk van het leven ontwaarde, kan ik geen andere conclusie trekken dan dat de mexu<hen voornamelijk in de groote steden steeds minder hokvast worden. Dit is een bedenkelijk verschijnsel, dat zich op velerlei gebied wreekt Het heeft zoowel een socialen als een economischen kant. Het werpt zijn schaduw zoowel op het kerke lijke aLs op het politieke leven. Het gezin zoowel als de school ondervinden er de na- deelige gevolgen van. Stof genoeg dus om een bespreking aan dit onderwerp te wijden. Zóó zelfs,, dat het onmogelijk zou zijn het vraagstuk in één artikel af te handelen. Maar dit is ook mijn bedoeling niet. Slechts vanuit den gezichtshoek van huis dokter wil ik het kwaad van het vele ver huizen bezien. En dan is hert voor hem zoowel symptoom als oorzaak van een geestesgesteldheid, die op den duur voor het zenuwleven fnuikend Ir de eerste plaats dan de verhuiswoede als symptoom. In de meeste gevallen is ze uiting van een geestelijke onrust, die haakt naar verande ring. Men is niet tevreden met wat men heeft. Het andere lijkt beter dan het eigene. De aandacht concentreert zich niet in lief devolle toewijding op wat voor de hand ligt, maar verliest zich in voorstellingen van bevredigde verlangens. Er is geen geduld om te wachten, on grijpen als 't rijpt. Het vermogen ontbreekt om de nadeelen van den tegenwoordigen toestand rustig af te wegen tegen de voordeelen, die men toch ook nog bezit. Een kleinigheid, die niet bevalt, is reeds voldoende om ook al het overige met eer ontevreden oog te doen aanzien. Overal zoekt men de volmaaktheid, maai nergens kan men ze vinden. Nu eens ontbreekt een badkamer, dan weei heeft de huiskamer te weinig zon, een vol gende maal valt de straat niet mee, eer andere keer zijn de zinnen gezet op ver trekken, waar de meubelen beter tot hun recht komen. En zoo komt de geplaagde ziel nimmer tot rust. Ze vecht en ze worstelt om een ongestoord geluk deelachtig te worden. En telkens, als ze meent dit gegrepen te hebben, ontsnapt het haar weer. En het ontgaat haar, dat het tenslotte niet de uit wendige omstandigheden zijn, die haar steeds uit haar evenwicht brengen. De oorzaak zit dieper. Het eigen geestelijk leven vertoont een gebrek. Hier speelt de afgunst de voornaamste rol, daar is het gemis aan doorzettingsvermogen, dat ieder maal veranderen doet, een derde wordt door zijn ongetemde begeerte voortdurende onrust gehouden, terwijl vierde zich geheel laat leiden door zijn langen telkens wat nieuws te beleven. .Waarlijk, bij zulk een in den grond zondige levenshouding is er voor een vrede, die alle verstand te boven gaat, geen plaats. En wie dit niet leert inzien, zal ook nooit in dit leven die diepe bevrediging vinden, die zelfs in de meest moeilijke omstandig heden blijmoedig en krachtig doet zijn. Maar de verhuiswoede kan niet slechts symptoom van een verworden geestelijke gesteldheid zijn, ze kan ook mede een van de oorzaken worden, die het zenuwleven ■knakken. Ik denk hierbij vooral aan het kind. De ouderlijke woning heeft voor de jeugd zulk een groote beteekenis. Ze beziet die met zulk een geheel ander oog dan de volwassene. Het zijn vaak allerlei kleinigheden, waaraan zij zich hecht, maar deze geven juist bijzondere glans aan haar leven. Haar fantasie weet kleur te geven aan din gen, die buiten de aandachtssfeer van groot mensch vallen. Zij bouwt zich een eigen wereldje op uit de meest wonderlijke elementen. En in dat wereldje voelt ze zich thuis er veilig. Hoe kan iemand, wanneer hij ouder gewor den is, dikwijls nog met heimwee terug denken aan die plekjes en situaties in zijn kinderjaren, waarin hij zich zoo in-rustig gelukkig voelen kon! De herinnering daaraan draagt hij zijn ge- heele leven mee als een schat, dien hij niet "graag zou willen missen. Ze geeft hem meer dan eens in de s ningen van zijn bestaan de kracht om het geestelijk evenwicht terug te vinden. Maar een kind, dat telkens van woning andert, leert die sfeer van vertrouwdheid met zijn- omgeving haast niet kennen. Een periode in zijn leven gaat doelloos voorbij, waarin de grondslag voor een zond zenuwleven gelegd had kunnen worden. En kan van een volwassene tenslotte niet (hetzelfde gezegd worden? Wie zich in zijn huis waarlijk thuis gevoelt, vindt daarin een machtige beschutting tegen de zenuwsloopende tendenzen van onzen modernen tijd. Maar voor dit zich thuis gevoelen is tijd oioodig. Want slechts langzamerhand ontwikkelt zich deze band. Maar is deze eenmaal gelegd, dan krijgt het eigene steeds meer zin en beteekenis. Zóó zelfs, dat een buitenstaander er niets van begrijpt, hoe men zich zoo rijk gevoelen in een omgeving, die oogenschijn- lijk geen enkele bijzondere attractie biedt. Maar gelukk;g de mensch, die dit geheim (heeft gevonden! DOCEAM. MODE VAN DEN DAGHet nieuwste voorjaars-snufje in Londen is een hoed, waarvan bol en rand van dun hout zijn gemaakt. ONS nichtje Lena is getrouwd en het spreekt vanzelf, dat oom en tante nu toch eens heel gauw moesten komen kijken ze er bij zaten (het nichtje en de nieuwe neef dan natuurlijk). Zoodoende heb ik Daatje op een Zondagmiddag onder den genomen en we zijn naar Stadstuinwijk gewandeld waar al de straten bloemenna- hebben en waar we een half uur in deze lieflijke namenchaos verdwaald zijn geraakt tenslotte te bestemder plaatse Klaprozenstraat te arriveeren In de Stadstuinwijk is de bouwerij op de hoogte van haar tijd, want men treft hier nog maar alleen huizen met suites aan, suites alle prijzen, maten en kwaliteiten, suites vanaf vijf-en-twintig gulden in de maand, 1 r suitesechte suites met kakelbonte ■-in-lood deuren in het midden of driekwart van de ruimte. Mijn nieuwe neef is kantoorbediende op ijzerwarenfabriek en ik denk dat ik hem met honderd-twintig gulden pei niaand aan den hoogen Kant schat, zoodat zijn suite uit den lard der zaak tot de kleinste van de buurt moet béhoorenDe indeeling ligt oogenfylikkelijk voor de hand. De grootste der beide kamers moet huiskamer of liever eetkamer zijn. de kleinste is ontvangkamer, visite-kamer, gezellig zitje of hoe je haar noemen wil, maar in elk geval spreekt het vanzelf, dat ieder bezoek hier ontvangen moet worden, zoodat ook Daatje en ik hier binnengelaten worden. Nichtje Lena wringt zich als wij in het nauwe gangetje onze mantel en jas hebben uitgedaan, tusschen de „open trap" en Daatje door om de voorka mer voor ons te ontsluiten. Daatje en ik gaan binnen en dan is er verder geen ruimte meerLena en haar man komen de huiskamer om ons vandaar uit aanwij zingen te geven omtrent onze zitplaatsen. Oom dair bij het raam en tante hier bij de theekast. Neef komt gedienstig naderbij om paar stoelen wat terug te schuiven tot vlak voor de deur (die thans niet meer open kan) om ons doortocht te geven naar onze plaatsen. Er staan vier gemakkelijke stoeltjes om een theekast en wanneer Daatje en ik zitten dan schuiven Lena en haar man het tafeltje wat naar ons toe en passen hun stoelen zoo voordeelig mogelijk in de rest van de ruimteOnze gastvrouw heeft dacht, dat oom en tante het wel wat koud zouden hebben van de lange wandeling, 0 dat het toch nog kil is buiten. Ze heeft kachel eens lekker opgestookt. Oom en tante zeggen, aat het hier heerlijk is. hoewel ze in waarheid van de lange wandeling al uitgeslagen zijn en vooral Daatje i lage stoeltje, waarin ze bijna schoor zit en waarin een natuurlijke ademhaling niet wel mogelijk is, het knap benauwd schijnt hebben. Daatje is nog een vrouw, die een hooge stoel met een rechte rug moet hebben en een stoof onder haar voetenOf we een kopje thee lusten. Nou, graag. Met suiker en melk. Asjeblieftm Henk wil dan zeker nog wel een paar kopjes uit de theekast aan geven. Dat wil Henk als hij tante even mag plagen. Het tafeltje wordt een eindje achter- uitgeschoven zoodat tante overeind kan komenIk rijs uit mijn zetel op om de stoel een beetje opzij te zetten en Henk buigt zich moeilijk achter Daatjes stoel heen om de theekast open te doen (de stoel moest nog een tikje meer naar de tafel, zóó) en weet de kopjes te bemachtigen. De heele boel wordt weer op zijn plaats gezet en wij gaan opnieuw zitten, 't ls hier niet groot, zegt Lena, maar zoo'n suite is toch wel gezellig. Daatje en ik beamen dat. Wij hebben nooit rust van neemt, troost Lena, dan krijgt U misschien ook nog wel een. Ja, Daatje en ik zitten er gewoon naar te snakken. Straks gaan we het huis bekijken nadat we zonder brokken te maken de voorkamer verlaten hebbenIk weet het al. Van de ruimte moest ook nog eet. vestibuletje een gangetje af en er is een aardig geel ge verfd keukentje. Daar gaan Daatje en ik om de beurt inkijken, Daatje met Lena en ik met Henk. Boven zij 1 drie kamertjes. Nou, jullie zitten hier keurig hoorJa, we zijn er erg blij mez. Kijk, daar staat Uw cadeau dat hebben we van Oom jan, en dat 1 Kees. Welke Kees? Je weet wel, die vriend van Henk. En dat van mevrouw Suringa. Zoo, leuk dat die ook nog aan je gedacht heeft. En dat van Henk z'n baasEnz. Och, het is leuk om in zoo'n splinternieuw huishoudentje te verkeeren en twee geluk kige menschen te zien. Wat maakt het uit, dat zij zich met een klein plekje tevreden moeten stellen? Het geluk heeft ruime armslag. Maar ik zou wel eens willen weten welke booze machten er aan 't werk zijn de kleinste plekjes nog in tweeën te knippen en over gansch Holland ontelbare suites (als ik dat woord 1 oor, dan moet ik geeuwen of ik wil of niet) te creèeren, ter wijl ze er gezellige en ruime huiskamers van zouden kunnen maken, waarin een be hoorlijk gezin kan worder. grootgebracht. tardpoeder en het koffie-extract, hierbij wordt met een zeer dun straaltje een deel de heete melk gevoegd, daarna alles teruggegoten in de pan en roerende tot op het kookpunt gebracht, pan van het vuur en de massa even met de garde flink opklop pen. In een glazen schaal worden de aan plakjes verdeelde bananen gelegd en hierop de eenigszins afgekoelde vla gegoten, waarna voor het opdienen de vla bestrooid wordt met fijngehakte noten. GEVULDE VLEESCHPANNEKOEK 75 gr. zelfrijzend bakmeel, 1 a 2 eieren, 2 kl. theekopjes melk, zout, 30 gr. boter, vleesch- resten, 1 uitje, kerry, 1 lepel bloem, 1 flinke lepel boter, 1 kopje half water, half jus. Het fijngesnipperde uitje gaar smoren in de boter en kerry, daarna de lepel bloem erdoor n het kopje water en jus of 1 kopje heet water, waarin 1 bouillonblokje is opge lost, het sausje even laten doorkoken fijn gesneden vleesch erdoor roer dit door en door warm laten worden. ■n worden geklopt met de melk en 'n tikje zout. De gezeefde bloem wordt ir kom gedaan, in het midden een kuiltj' maakt en hierin een weinig van de eiermelk gegoten, roerende met de bloem vermengen, daarna telkèns een weinig melk bij het be slag, totdat alles verbruikt is en een mooie gelijke massa is verkregen, zonder klontjes. De helft van de boter wordt in de koekepan gesmolten en met di helft van het beslag (met een deksel op de pan) een pannekoek gebakken, die als hij mooi goudgeel is op verwarmde schaal wordt gebracht en belegd met de vleeschfarce, daarna wordt met de rest van het beslag een tweede koek gebakken, die over het vleesch komt. Goed warm opdienen. Is toezicht op het huiswerk gewenscht Zoo teéken ik dan MIJNHEER DE MAN. Wat eten we 'J volgende week ZONDAG Crême-soep Ribstuk Spruitjes Moccavla met bananen en noten MAANDAG Gev. vleeschpannekoek (v. vleeschresten) Spinazie Aardappelpuree Compote DINSDAG Varkenslapjes Groene kool V erm icelli-schotelt j e WOENSDAG Aardappelschotel Knolraap Wentelteefjes DONDERDAG Geb. schelvisch Bietensla Griesmeelvla met gesl. eiwit VRIJDAG Vischcroquetjes (van resten) Harde eieren Gest. prei Aardappelpurée ZATERDAG Bruine boonensoep Citroenpudding Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder MOCCAVLA MET BANANEN EN NOTEN. Ruim 6 dl. melk, 2 eierdooiers, 35 gram vanille custard poeder, 1 dl. sterke koffie- extract, 80 gram suiker 2 bananen, Gehak te noten. De melk wordt aan de kook gebracht en de suiker erin opgelost, daarna worden de eier- een suite gehad. Wacht 1 tot U er Uw dooiers geklopt en vermengd met de De linnenkast was niet alleen de trots van vrouwen van vroegere generaties, doch ook de hedendaagsohe huisvrouw stelt er prijs op haar huis- houdgoed en lingerie keurig geborgen te weun. De enorme stapels lakens, sloopen, hand doeken, nachtjaponnen enz. van vroeger zullen vrijwel tot het verleden oehooren, doch zelfs een, op bescheiden wijze gevulde kast stelt eischen. Het beste is, dat alle stapel tjes, indien mogelijk, volgens eenzelfde formaat gevouwen worden, waartoe men eventueel de breedte' der planken meet en deze zoo doelmatig mogelijk verdeelt. Zeer practisch is het om lint om de verschil lende stapeltjes te binden, die het mogelijk maken de banden in te korten of langer te maken. Men kan deze banden eventueel ook van etaminen of sierband nemen in lengten van 50, 70 en 90 c.M., terwijl men voor het zijden damesondergoed, dat de onaangename eigenschap heeft, steeds uit elkander te glij den, vierkante of langwerpige cartons knipt Ze zullen de grootte moeten hebben van een opgevouwen camisole, nachthemd, directoir of ander lingerie. Men overtrekt deze cartons met kunstzijde en naait over de breedte twee breede elastieken banden aan de zij kanten vast. Het maken van deze lingeriehouders kost slechts weinig tijd en men kan de yerschil- lende soorten lingerie op deze wijze gemak kelijk op elkander stapelen, zonder de kans te beloopen, meer uit elkander te halen dan noodig is, terwijl men tevens plaats wint. De gecombineerde kleeren- en lingeriekasten bieden veel minder ruimte voor de berging van huishoudgoed, dan de ouderwetsche linnenkasten, zoodat men wel woekeren moet met de ruimte. In de praktijk zal ondervinden, dat de beste berging van het huishoudgoed is, indien men doeken eventueel ook lingerie op de middelste plan ken bergt, tafelgoed en servetten bovenaan en lakens en sloopen op de onderste planken. Wanneer men met alle kleinigheden reke ning houdt, ervaart men hiervan in het da- gelijksche leven het nut. Men bespaart zich niet alleen noodeloos zoeken, hetgeen tijd verlies beteekent, doch kan het benoodigde zelfs „in het donker" vinden. N menig gezin, waar kinderen zijn, die het middelbaar of voorbereidend hooger onder wys volgen (H.B.S. of Gymnasium) zal het voorloopig rapport enkele zwakke punten hebben aangewezen. Vooral voor de jonge ren die in het eerste jaar zijn, is de over gang menigmaal zeer groot, omdat zij op zelfstandig werken zijn aangewezen. Meer malen zal het noodig zijn, dai de ouders een zachten druk uitoefenen, op het maken van het huiswerk, vooral indien blijkt, dat hier mede nogal eens de hand gelicht wordt. Zeer vele kinderen zijn hiermede gebaat, terwijl het voor anderen volkomen overbo dig zal blijken te zijn. Wanneer kinderen hun huiswerk m%ken, terwijl moeder in de kamer zit, werken ze menigmaal veel beter door; verkeerd is het echter hen te helpen met het schriftelijk werk, omdat alles op de school zoodanig voorbereid wordt, dat zij in staat zijn, het uit te voeren. Slechte vorderingen zijn voor een deel te wijten aan gebrek aan concentratievermogen, evenals aan het urenlang bezig zijn met het huiswerk. De wetenschap, dat een der ouders controle op de uit te voeren taak uitoefent, helpt meer dan men wellicht denkt. Natuurlijk zijn er tal van kinderen, die het voortgezette onderwijs op H.B.S. of gymna- niet kunnen bevatten en deze zijn het. wier jeugd heel wat aangenamer voorbij zou gaan, indien er een andere oplossing voor hen gevonden werd. Verkeerde oudertrots vergt menigmaal meer dan een kind kan presteeren en ten slotte blijkt, dat het hal verwege blijft steken. Gaan de leerlingen niet van den beginne af mee met de klas, dan ontstaat ten slotte een achterstand, die niet of slechts met de uiterste inspanning is te halen. Het verstandigst .is, dat de moeder, die hier voor het meeste in de gelegenheid is, zich reeds vanaf de lagere school op de hoogte houdt van het huiswerk, dat gemaakt moet worden Zij kweekt hierdoor geen onzelfstan dige kinderen, doch leert hen begrijpen, dat het maken hiervan ernst is. Wanneer vele kinderen minder aan hun lot werden overgelaten, zou er veel misère voorkomen kunnen werden, temeer daar; slechte rapporten onaangename verhoudin gen in het gezin beteekenen. Blijkt toezicht van de zijde der ouders niet afdoende te helpen, dan is de beste oplos sing, dat men kinderen hun huiswerk onder, toezicht van deskundigen laat maken. Een maatregel, die meestal slechts van tijdelq- ken aard zal blijken te zijn, doch aan menig kind meer zelfvertrouwen schenkt! AARDAPPELSCHOTEL 1J^ pond gekookte aardappelen, zout, peper, gram geraspte kaas, gehakte peterselie. 2 hard gekookte eieren. Aardappelen aan plakjes snijden, en in 1 ingevet vuurvast schoteltje doen, zout peper naar smaak, de kaas en het gehakt eiwit toevoegen, daarna bedekken met sausje, dat gemaakt is van 3 dl. melk, een opgehoopte lepel bloem en 30 gram boter. Ongeveer 25 minuten in een warmen c plaatsen en voor het opdienen bestrooien met de geraspte harde eierdooiers en peterselie. IJdelheid in den goeden zin Iedere vrouw weet, dat wat de een staat, vol strekt niet bij epn ander type behoeft te pas- Iets waarmede in de practijk maar al te weinig rekening wordt gehouden. Nog veel te weinig vrouwen beschouwen het kiezen van een of andere kleur als hoofd zaak en vestigen er hare keus alleen op, om dat zij deze op zichzelf mooi vinden. Een japon die volgens een bepaald model ge maakt is in een of andere kleur of in bedrukt weefsel zal dan ook door mevrouw A met succes gedragen kunnen worden doch zal een mislukking beteekenen voor den to taal indruk, dien mevrouw B maakt. Men moet beginnen met aandacht aan het type van zichzelf te besteden en leeren aan voelen op welke wijze onderlinge harmonie verkregen kan worden tusschen uiterlijke verschijning en kleeding. Veel meer dan men denkt werken de verschillende karakter eigenschappen mede bij de keuze van deze laatste. Het is een natuurlijke vorm van ij delheid, die den drang doet ontstaan steeds smaakvol en goed verzorgd voor den dag te komen. We moeten onze natuurlijke gaven ten volle tot him recht laten komen en hier voor is een geschikte omlijsting wenschelijk. Een kapsel, dat niet gekozen wordt in over eenstemming met de eischen, die de vorm van het gelaat en last not least de leeftijd stellen, kan een geheel verkeerde uitwer king hebben, hoe mooi en ingewikkeld het wellicht ook moge zijn. Aan den anderen kant is het daarentegen mogelijk, dat een vrouw, die door de natuur niet bedeeld is met een knap gelaat, dit in hooge mate ver betert, door kleine veranderingen aan te brengen in de wijze waarop zij haar haar kapt. Wellicht zal de scheiding iets ver plaatst moeten worden, meer naar het mid den, naar op zij, of wel van het midden voor hoofd naar rechts. Allerlei schijnbaar kleine dingen, die een geheel ander effect kunnen geven. Bij de bestudeering van ons type zal de spiegel ons moeten helpen en wel liefst één, die het mogelijk maakt, dat wij ons zelf ten voeten uit zien. Allerlei kleine ongerechtig heden vallen dan vanzelf op, waaraan men anders wellicht in het geheel geen aandacht geschonken zou hebben. Kousen en schoenen moeten eveneens aan een critisch onderzoek onderworpen worden, de eerste ook al in verband met de veel kor tere rokken. Deze maken, dat meer dan ooit de aandacht op de kleur der kousen geves tigd wordt, die vooral veel in z.g. „zonne brand" worden gekozen. Onberispelijk moet de kous het been omsluiten, terwijl de naad in het midden der kuit moet komen in strak ke lijn. Heeft men open oog voor deze schijnbaar kleine dingen, dan zal men een heel eind op den goeden weg zijn en ten slotte zal het tevens tot een verrassend re sultaat leiden. DIT elegant tailleurcostuum, dat zeer goed af* kleedt, kan zoowel door slanke figuurtjes, als door meer corpulente figuren worden gedragen. Het model leent zich bijzonder voor tailleurstoffeU in marine en het moderne lichtgrijs Door de plooi midden-voor in het overigens nauw cn slank makend rokje, krijgt men tijdens de wandeling meer bewegingsvrijheid. De stoffen, die men voor mantelcostumes verwerkt^ varieeren van 130 tot 150 cM. De benoodigde stof, zoowel als die der voering, wordt bij het patroon aangegeven Voor alle voorkomende maten zijn patronen te be-x stellen. De maten moeten geheel glad en vooral niet te ruim worden gemeten omdat de overwijdte aan de patro nen wordt gevoegd. Voor zware figuren wordt ook de armwijdte gemeten. De volgende maten worden aldus gemeten: Halve bovenwijdte, van middenaohter, onder den arnt doormeten, tot middenvoor. Taillewijdte, strak om de taille. Heupwijdte, om het breedste gedeelte van de heup, deze maat wordt glad gemeten, zóó dat de centimeteï niet kan verschuiven. Voorlengte, van den halskuil tot laag m de taillé, Ruglengte, van den halsknokkel tot in de taille. Rugbreedte, van den schouderknqjckel links tot defl schouder knokkel rechts. Armwijdte, ongeveer 12 cM. beneden schouderknok kel over het breedste gedeelte. Mouwlengte, van den schouderknokkel, recht naaS beneden, tot de pols. Roklengte, van uit de taille, zoo lang men dert rok wenscht. De moderne rok wordt 30 a 35 cIV^ van den grond gedragen. De prijs van de op maat gemaakte patronen be draagt. voor het rokje 30 cent plus 5 cent porto; voor den mantel 45 cent plus 5 cent porto; vooj beide patronen te zamen 70 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van: „Van en V00J de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. No. 22 Bestelbon van patroon No. 22 Ondergeteekende wenscht te ontvangen: het patroon van het rokje het patroon van den mantel; het patroon van het mantelcostuum. (S.v.p. doorhalen wat niet verlangd wordt) t Waarvoor bijgaand het bedrag in postzegels h. bovenwijdte taillewijdte heupwijdte voorlengte ruglengte rugbreedte armwijdte mouwlengte roklengte Naam Adres Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN NUTTIGE WENKEN Schroeivlekken in katoen, wol en linnen behandelt men met een oplossing van gram chloorkalk op vijf kopjes water. De plekken worden met deze gezeefde oplossing ingewreven en nagespoeld met koud water Schroeivlekken in zijde worden indien het weefsel niet aangetast is bestreken met een dik papje van dubbel- koolzure soda en water; men laat dit op drogen en borstelt het later met een zachte borstel af. Indien veel gerookt wordt in een kamer, zet men een glazen potje neer, waarin men een beetje ammoniak doet met een flinke scheut warm water en 4 a 5 druppels laven del-olie. Het zal de onaangename reuk verminderen en een aangename geur in de kamer ver spreiden DAMES, breit zelf Uw onderkleeding Voor 2.10 ontvangt U van ons merk „Dovesdown" Hygiën. verp. in cellophane, voldoende wol voor het breien van een hemd en broek, terwijl het patroon gratis is. „Dovesdown", de ideale wol voor onder kleeding, is verkrijgbaar n de kleuren: wit. rose, blauw. Schrijf nog heden 2.25 op onze Giro-reke ning 46396 over met opgaaf van verlangde kleur en U ontvangt alles franco. SOPHIA GEMMEKEN, Heiligeweg 34/36, Telef. 30866, Amsterdam-C DE BESTE RECEPTEN voor borstplaat, limonadestroop, likeuren, üs, pudding enz. ontvangt men b(j leder fleschjf NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel. Citroen, Ananas. Fram bozen. Marasquin. Amandel, enz. I'rüs ƒ0.25 Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water. pommade, brillantine, crömes, enz. PrU« 0.40. Vraagt steeds merk NECTAJt Bü apothekers en drogisten verkrijgbaar. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeligst bij: HOOGSTRAAT 351 hoek Spul, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2.—; Mantelknippen 2.knippen en rijgen f 3.—; Japon geheel gemaakt 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter inzage. °Uur -Aóndemn ?zyri olot of> jebvoojo! ÜW DAGELUK5CH KOPJE KOFFIE UWDAGELIJK5CHKOPJE THEE maar allebei van N.V. KANIS S GUNNINK, Imp. Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8