STADSNIEUWS Het gouden jubileum "'an het Leger des Heils VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Grootsche bouwplannen Aan het 22ste jaarverslag der „Ver. Vak school voor Meisjes voor Leiden' en omstre ken", Huishoud- en Industrieschool Rapen burg 23 is het volgende ontleend: Het jaar 1938 heeft voor de vereeniging in het teoken gestaan van bouwplannen. Reeds in vorige jaarverslagen wezen wij telkens op do steeds grootere bezwaren, welke een tot school verhouwd heerenhuis opleverden. Deze bezwaren zullen thans bin nen afzienbaren tijd volkomen zijn opgehe ven. Met diepe erkentelijkheid jegens het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs kunnen wij tot onze groote vreugde mededeelen, dat wij de toestemming mochten ontvangen om den heer B. Buurman architect B.N.A., op te dragen onze school te verbouwen en te vergrooten met een aantal moderne ruime lokalen. Wanneer deze verbou wing tot stand is gekomen, zullen wij in het bezit zijn van een geheel naar de eischen des tijds ingerichte huishoud- en industrieschool 1 Mevrouw J. A. de Koster—Sijthoff, die ge durende eenige jaren als waarnemend voor zitster fungeerde, heeft zich bereid verklaard liet voorzitterschap te nekleeden. Kind Juli werden 11? diploma's en getuig schriften uitgereikt nl. huishoudkundigen 12, kinderjuffrouw (met praktijk in inrichtin gen) 15; kinderjuffrouw 16; hulp iri de huis houding 15; costuumnaaister 12; coupeuse 10 2 jarige primaire opleiding 26; 2jarige huisli. avondopleiding 6. De leerlingen der hoogste klassen maak ten een 16-tal leerzame excursies, w.o. drie naar Rotterdam en eenzelfde aantal naar de tentoonstelling „Leyds Goedt" in de Gehoor zaal, waaraan de school met een eigen stand medewerking verleende. Voorts werd medegewerkt aan een enquete betreffende de gekozen beroepen na het ver laten der school.'Het bleek, dat ongeveer SO pCt. der leerlingen inderdaad werk in huishoudelijke richting had gevonden. In 1939 hoopt het bestuur een nieuwe op leiding nl. tot kinderverzorgster in kolonie huizen te kunnen geven. Ongeveer 1 maal per maand bracht de schoolatrs dr Catha. Hovens Gréve een be zoek aan de school. In overleg met haar wordt regelmatig melk verstrekt aan leer lingen, die daaraan behoefte hebben. Eenige giften maakten dit mogelijk. Het resultaat dat hiermee bereikt wordt is treffend. Op verzoek van de Gem. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting werden aan de school 4 naaicursussen, 1 kook- en een zui- velkookcursu9 gegeven aan in totaal 134 leerlingen. Het aantal leerlingen der diverse opleidin gen bedroeg op 31 December jl. 272, het aan tal deelneemsters aan de onderscheiden cur sussen 455, zoodat het totaal aantal leerlin gen 727 bedroeg. De afdeelingsschool te Alphen telde 57 leerlingen voor de dagopleiding en 129 cur sisten, totaal 186 leerlingen. De rekening der ontvangsten en uitgaven sluit met een eindcijfer van bijna f 55.000, Sleuteltjes vormden de sleutel Jongeman ledigde handtaschjes Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens een bal in de foyer van de Stadsgehoorzaal gegeven door de Alphensche H.B.S.-vereeni- ging, uit de garderobe eenige handtaschjes zijn ontvreemd. De politie bracht deze zaak in verband met de aanhouding in Den Haag van den 20-jarigen Leidenaar N. te W., die aldaar Zondagavond bij de politie onderdak kwam verzoeken en die schuldig bleek te zijn aan diefstal van een handtasch van een dame, toen ze in een publieke telefooncel aan het telefoneeren was. Op dezen jongeman wer den een paar lipssleuteltjes gevonden die bij nader onderzoek afkomstig bleken te zijn uit de in Leiden ontvreemde hand taschjes. Dit bewijs was uit den aard der zaak sterk genoeg om den jongen onder beschuldiging van diefstal te stellen. Hij ontkende .weliswaar en beweerde dat hij de sleutels ongeveer een jaar geleden had ge kocht van een elfjarigen jongen, maar hij zal de politie moeilijk kwalijk kunnen ne men, dat zij aan dit verhaal geen geloof hecht. De ontvreemde taschje9 werden terugge vonden in de toiletten van de Stadsgehoor zaal, maar natuurlijk zonder geld (in 't ge heel ongeveer 10.en zonder de bewus te sleuteltjes. De jongeman is in Den Haag in arrest gebleven en zal dus behalve voor zijn Haagsche uitstapjes op het pad der mis daad ook voor de Leidsche diefstal voor den Officier van Justitie worden geleid. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. Heilbach, Leiden, Bree- straat 105. handelsagent. De zaak is ver plaatst naar 's-Gravenhage, Carel Reiniersz- kade 307. J. Kuyt Pzn., Katwijk aan Zee, Kerksteeg 20, aannemer van grond-, betonwerken en duinbeplanting. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Jan Kuyt Pzn. en Zoon (B.P.) .Venn.: J. Kuyt, Katwijk aan Zee, en A. Kuyt, Wasse naar. „Stenko" Chem. Producten, Leiden, Haag- weg 180. De vennootschap onder firma is dd. 2 Februari 1939 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet onder den ouden naam, door: J. N. H. Olieroock, als eenig eigenaar. Gevolm.: C. J. Stoltenhof, Den Haag. Opheffing. B. Sohekkerman, Leiden, Breestraat 103-105, dameshoeden en con fectie. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Ph. Kraseenburg 29 J. en M K Andrlnga 27 J. GEHUWD: W C Wernink en P C Verhetf v. WUk. BEVALLEN: H Aarts—van Zutphen G Maas—den Hollander d A Ksmpm nHof- meister d J J v Horssen'de Bruin z. OVERLEDEN: G Mar Ut Jm. 4 j P MaffU- rel wedn 75 J. Begrootingsvoorstellen Het aantal begrootingsvoorstellen is nog met vier uitgebreid. Van alle vier is de heer J. H. S c h 11 e r de auteur. Hij stelt ten eerste voor te besluiten medewerking te verloenen voor den bouw van arbeiders woningen, mede ter vervanging van krot woningen door de verschillende vereeni- gingen en de gemeente (ten behoeve van de woningstichting); ten tweede: een on derzoek te doen instellen naar de wonin gen welke krachtens het gestelde in de woningwet in aanmerking dienen te komen onbewoonbaar verklaard te worden en het resultaat van dit onderzoek in een rapport aan de raadsleden te doen toekomen: ten derde: te besluiten het bestuur van de wo- ningbouwvereeniging „Ons Belang" uit te noodigen tot het indienen van een bouw plan voor plm. 43 woningen op een terrein gelegen aan de M&mixstrnat—v. d. Duijn- straat; ten vierde: een onderzoek te doen instellen inzake bezetting van alle wonin gen in Leiden, met weekhuren beneden de f 6.en het resultaat van dit onderzoek :n een rapport aan de raadsleden te doen toe komen. OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN In hotel „Centraal" werd gisteravond de 4de ronde om het persoonlijk kampioen schap schaken gespeeld, met het volgende resultaat: Visser—Zitman 01; Kanbierv. d. Lin den Yz—Vz', v. d. Eist—v. Schaijk x—x; SchüssVlasveld xx; Barkemav. d. Roest x—x: Hommes—de Hondt Vz\ Brunt—v. d. Lip 1—0; Vlugt—Modderman 01; v. rL EistBlonk 10; Posthumav. d. Berg xx; VerduinWakka 10; Tel eng—Westra 01. Volgende week Donderdag wordt de laat ste en 5de ronde gespeeld voor de voor wedstrijden. VEEL PLEZIER beleeft U van een boek uit onze LEESBIBLIOTHEEK 8 cent per deel - 10 declen 70 cent KOUWENHOVEN UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE Te vier uur gistermiddag heeft op de Cour van de Doelenkazerne de uitreiking plaals gehad van de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst aan den opperwacht meester-administrateur L. G. Stolk van liet 6o R.V.A., tijdelijk werkzaam gesteld bij do garnizoenswerkplaatsen. Het Regiment stond onder commando van den kapitein J. v. d. Meuten en nadat de in spectie door den majoor-hoofdinspecteur P. C. Taconis was verricht, las de 2e luitenant F. Brouwer de min. beschikking voor. Hier na speldde maj. Taconis het eeremetaal op de borst van den jubilaris. In zijn toespraak memoreerde deze hoofdofficier dat de OAV.A. Stolk in 1915 als volontair bij de instructie batterij te Arnhem in dienst was gekomen, in 1916 als korporaal bij zijn tegenwoordig regiment waarna hij als wachtmeester, fou- rier en fourier der le klasse tot heden heeft gediend en op 15 Februari is bevorderd tot opperwachtmeester. De opperwachtmeestei werd gefeliciteerd met deze dubbele onder scheiding, nl. de toekenning der zilveren medaille en zijn bevordering. Tevens werd hij geprezen om zijn groote plichtsbetrach ting. Officieren en onderofficieren werden in de gelegenheid gesteld den jubilaris geluk te wenschen, waarna door het regiment werd gedéfileerd. Na afloop dezer plechtigheid had een intieme huldiging plaats in de on der- officiers cantine. COLLECTE „HULP IN DE HUISHOUDING" Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin aangekondigd wordt een collecte op Zaterdag IS Febr. a.s. ten bate van de Vereeniging „Hulp in de huishou ding", welke collecte wij hartelijk bij een ieder aanbevelen. DE WERKLOOSHEID De dagslaat van 16 Febr. van den gemeen telijken dienst voor sociale zaken vermeldt een totaal aantal ingeschrevenen van 4301. Op de overeenkomstige data van 1938 en 1937 was dit aantal resp. 4711 en 5055. Het cijfer is als volgt over de verschillende groe pen verdeeld: bouwvakarbeiders 1105, fa brieksarbeiders 225, kantoorpersoneel 186, hotel- en café-personeel 84, houtbewerkers 182, kleermakers 97, land- en tuinarbeiders 14S, metaalbewerkers 535, sigarenmakers 23, technici, opzichters enz. 29, textielarbeiders "~1, transportarbeiders 941, typografen 82, voedingsmiddclcnarbeiders 23S, vrouwen 146. Plechtige herdenkingsdienst in de Stadsgehoorzaal Er zullen maar zeer weinigen in onze stad zijn, die niet eens van verre of van nabij kennis gemaakt hebben met den arbeid van het Leger des Heils. Vooral op het terrein van de evangelisatie maar niet minder op dat van het maatschap- peijk werk heeft het Leger des Heils al zijn pogingen in het werk gesteld om de idee van zijn grooten stichter William Booth uit te dragen. Bij al dien arbeid heeft het Leger des Heils zich steeds verzekerd geweten van den steun van velen, die, staande buiten den Leger- arbeid, daarvoor toch groote sympathie aan den dag hebben gelegd. Het Leidsche corps, dat gister den dag mocht herdenken, dat het voor precies vijf tig jaar werd opgericht, had ter gelegenheid 'hiervan in de Stadsgehoorzaal een groote jubiléumsamenkomst belegd, Onder de zeer vele aanwezigen de zaal was geheel gevuld merkten wij om. op den Zendingsdirector, Ds. Joh. Rauws en Ds. J. Makkink, Luth. predikant te dezer stede. Het muziekkorps van Den Haag I, dat vooraf een rondwandeling door de stad had gemaakt, verleende aan deze samenkomst, die het karakter droeg van een plechtigen herdenkingsdienst, zijn medewerking. Geopend met het zingen van „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Eere", ging adjudant Bakker in gebed voor. Majoor Smael, officier tei Den Haag heette vervolgens allen welkom, om er dan met een enkel woord op te wijzen, dat 16 Februari 1S89 de Leger des Heils-vlag in Leiden werd geplaatst Toen ving de strijd aan, dien God zoo rijkelijk heeft willen zege nen. Het Leger des Heils, dat in de begin periode niet overal even gunstig werd ont vangen, heeft kort na zijn komst in Neder land vele duizenden achter zijn vanen ge kregen. Al spoedig bleek, dat het Leger des Heils bij den godsdienstigen inslag der Ne derlanders goed aansloot. Vijftig jaar Leger des Heils-arbeid, aldus spr., is ook vijftig jaar van strijd en overwinning. Zien wij te rug op deze vijftigjarige bestaansperiode dan zeggen wij met den psalmist: „Dit is van den Heere geschied en het is wonderlijk in onze oogen". Maar bij dit jubileum, aldus spr., zien wij ook vooruit en kiezen wij het wachtwoord: Voorwaarts! En dan voor waarts in onze liefde tot God en tot het Le ger des Heils, in trouwheid aan Jezus Chris tus en do vlag. Nadat maj. Smael dan nog in het bijzon der de sprekers had verwelkomd, zong de Jongelieden-zangcompagnie een jubellied. De chef-secretaris van het Leger des Hoili kolonel E. Still, die zijn eerste bezoek aan Leiden bracht, sprak vervolgens de aanwe zigen in het Engelsch toe, waarbij hij op merkte, dat zeer velen God mogen danken, dat het Leger voor vijftig jaar in Leiden kwam. Velen mochten een zegen ontvangen. Bij dit jubileum, aldus spr., dienen wij aller eerst onze strijders te gedenken, die reeds tot heerlijkheid zijn bevorderd. Maar daarnaast moet onze dank uitgaan tot hen, die thans in de eerste gelederen, maar ook als gewoon soldaat, strijden voor de zaak van God en het Leger des Hells. Namens het Hoofdkwartier dankte spi voor de wijze waarop in Leiden de banieren ontplooid zijn. En thans gaan wij onder Gods zegen weer een nieuw tijdperk tegen, leder helpe ons in dezen nieuwen strijd. Met eem: God zegene Leiden, het Leger en u al len, besloot kolonel Still zijn toespraak. Mr. van Toorenburg, secretaris van den Armenraad, die als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd, zette in zijn toe spraak uiteen, dat de arbeid van het Leger dos Heil9 zich uitstrekt op het terrein van de verkondiging van het evangelie en van het maatschappelijk werk. Het Leger, dat bij zijn komst in Nederland veel hoon onder vond, staat thans midden in de belangstel ling van allen. Groote waardeering heeft spr. voor het werk van het Leger des Heils en vooral ook vopr hen, die juist het moeilijkste arbeids terrein opzoeken. Tot de poel van verderf gaat het Leger des Heils juist uit en doet daar zijn zegenrijk werk. Het bekende \ers: „Nooit kan 't geloof te veel verwachten" typeert in wel bijzondere mate het Leger- werk. Voortgaande wees spr. er op, dat vooral door de wapenen der liefde het Leger zijn positie heeft veroverd. Met dankbaarheid herdacht spreker voorts aan het werk van generaal William Booth, om dan te herinneren hoe voor zeven-en- twintig jaar „den grijzen generaal" in de Stadsgehoorzaal een toespraak hield waarin deze den Legerarbeid schetste als een: „behouden om te behouden, hallelu jah!" Spr. eindigde zijn toespraak met de beste wenschen voor het 'juhileerende corps uit te spreken om ten slotte te besluiten met een zeer persoonlijk woord, waarin hij uitdruk king gaf van zijn groote dankbaarheid voor den Leger-arbeid. Het muziekkorps speelde nu een selectie „Liederen van den Stichter", waarna het woord was aan Ds. M. J. Pun se Lie, Ned. Herv. predikant te dezer stede. In het begin van zijn toespraak merkte spr. op, flat al zijn er misschien onderling eenige verschillen, het hem een groot genoe gen doet te mogen verkeeren in een kring waar men beaamt, dat God ons in Jezus Christus een volkomen Heiland geschonken heeft. God heeft u, aldus spr., vele zegenin gen geschonken. Eerst veracht in uw arbeid, heeft thans iedereen achting en waardeering voor uw werk. Spr., die befrijpt, dat op dit jubileum ge zongen en God gedankt wordt, zegt: morgen moeten wij weer verder. Dan zetten wij ons evangelisatie- en reddingswerk voort, want velen dreigen te vergaan en laten God los. De verborgenheden Gods moeten wij uit- deelen. En al zal onze strijd daarbij zwaar vallen, hij zal toch leiden tot de eeuwige victorie. Bij dezen strijd zal het er niet op aankomen welke plaats wij in dien arbeid innemen als wij maar trouw zijn, want dat verwacht God van ons. Wij zullen in deze wereld, zooals Paulus het zegt, staan in Christus. Hebben wij Christus, dan is er kracht en overwinning. Wij zullen luisteren naar de stem van God. Met algeheele toewij ding zullen wij ons in den strijd in en voor Gods koninkrijk geven omdat wij staan voor een Heiland, Die zich voor ons gegeven heeft tot in don dood. Ds. Punselie besloot zijn ernstige met groote aandacht beluisterde toespraak met een dringende opwekking om Christus toch niet voorbij te loopen maar Hem te zoeken en als Heiland te erkennen en lief te hebben. De heer Van Brero, van Apeldoorn, die de beginperiode van het Leger des Heils te dezer stede heeft meegemaakt en daarin ook actief heeft medegewerkt, herinnerde in zijn toespraak aan het werk van generaal Wil liam Booth. Spr. die de beginselen van het Leger als eeuwigheidsbeginselen ziet, zegt dat zijn sym pathie in het Leger ongeschokt is. Eerbied heeft hij ook voor den arbeid van de officie ren en do soldaten. Aan de hand van enkele voorvallen uit spr.'s Leidschen tijd, herinnerde spr. er hoe het werk met groote trouw en toewij ding is aangevat en doorgezet. Ook deelde spr. nog enkele persoonlijke herinneringen mede, waaibij hij het Leger des Heils noem de de hoogescltool van zijn leven. Tenslotte weidde de heer Van Brero nog uit over het werk van het Leger, dat sa mengevat kon worden in het „Draagt elkan- des lasten" en het „Heb uw naaste lief gelijk u zelf'. De heer Van Brero, die wist, dat het jubi- leerende corps gaarne een foto van William' Booth in zijn lokaal wonschte te hebben, bood uit zijn particulier bezit zijn eenige foto aan. Aan de hand van enkele verzen uit Lev. 25 15 en Deut. 16 hoeft de chef-secretaris, kolo nel Till, een ernstig slotwoord gesproken. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Uitvoering van het Chr. Kinder en Meisjeskoor „Hosanna" Een succesvolle avond Tot de hoogtepunten welke in het winter seizoen op het gebied vari uitvoeringen ge geven wordt hehooren zeker wel de uitvoe ringen van enkele kinderkoren in onze ge meente. Gisteravond was het „Hosanna" dat met het kinderkoor en meisjeskoor voor het voet licht trad om examen af te leggen van het geen in een jaar van studie geleerd werd. De uitvoering werd gegeven in het Nutsgebouw, dat schier tg klein was om het overweldigen de aantal belangstellenden te herbergen. De avond werd op de gebruikelijke wijze geopend door Ds. Scheers, Ned Herv. predikant. De eere-voorzitter, Ds. de Bruin, die groot kindervriend als hij is, deze jeugdko ren een warm hart toedraagt, kon door zijn ongesteldheid niet. aanwezig zijn. Voor het verdere van den avond werd hierna de leiding in handen gegeven van den directeur, den heer J. M. Kou wen ho ven uit Bodegraven. Voor de pauze bestond het programma uit enkele gewone nummers, waarvan we de goede vertolking noemen van „Zomeravond" en het beroemde liedje „Die nare sommen, wat verdriet", terwijl voorts een ruime plaats was gegeven aan de speelliedjes. Een feit is dat de kwaliteit van de zang hiermede achteruit gaat, maar het heeft voor het publiek mee, dat men, ook wat de costumeering betreft, telkens voor verrassin gen staat. En men staat er versteld van dut een directeur de kinderen op zoo eenvoudige en ongekunstelde wijze dit alles bij weet te brengen. We noemen hiervan de in het Maleisen ge zongen liedjes „Ajoen" en „Nassa Sajang Ke- neh". In dit laatste liedje .vertolkte de jeug dige Frans de Vries een vooraanstaande rol. Het daverend applaus bewees dat men geno ten had en Frans ontkwam er niet aan of hij moest het nog eens doen. Met het zangspel „In het land van koning Koekkandij", waarvan de vertolking een waar kunststuk was, werd het eerste deel be sloten. In de pauze werden speldjes verkocht om verschillende onkosten te dekken. Na de pauze werd direct begonnen met het hoofdnummer voor dezen avond het zangspel in 6 gedeelten „De Sneeuwkonin gin". Hierbij was het kinderkoor versterkt met het jeugd-dameskoor „Hosanna", daar men over een groot aantal personen moest beschikken. Het stuk was wel wat lang, maar we hebben ook hier overigens alle lof. Bijzondere waardeering hebben we wel voor het meisje dat op keurige wijze de hoofdrol vervulde onder den naam van Gerda. Het applaus tusschen de deelen bewees wel dat het publiek genoot en aan het einde werd een daverende ovatie gebracht. Het was dan ook grappig om al die kabouters, bloemen, dwergen en elfen bezig te zien in hun vaak niet gemakkelijke rollen. Het was de heer A. Goedhart die aan het einde <jen dame voor het voetlicht riep, die aan de voorbereiding veel deed, nl. inej. T. Klok. Deze vervaardigde alle costumes en de bloemenmand, die onder applaus aan geboden werd, was verdiend. Ook directeur Kouwenhoven ontving bloemen. De mooie avond werd door Ds. Scheers gesloten. ZILVEREN JUBILEUM Gister herdacht de heer C. Boogaard dat hij 25 jaar als incasseerder werkzaam was bij de Effecten- en Incassobank N.V. alhier. Hoewel hij het maar stil voorbij wilde la ten gaan hebben vrienden en kennissen hem voor zijn ijver en accuratesse op bescheiden wijze gehuldigd. Hierbij lieten commissaris sen. directeur en personeel zich niet onbe tuigd, waarbij een geschenk onder couvert, een lamp en een bloemstuk werden aangebo den. Ook aan zijn woning mocht de jubilaris zeer veel bl ijle en van belangstelling ontvan gen. Als bijzonderheid vermelden we dat dit het tweede zilveren jubileum van den heei Boogaard was, daar hij voorheen als zetter 25 jaar werkzaam is geweest op het uitge versbedrijf van den heer A. C. de Haan, v.h. Cambier van Nooten. VOETBAL A.R.C. I ontvangt Zaterdag Sleutels I uit Leiden en de adsp. krijgen bezoek van Noordwijk adsp., terwijl A.R.C. III op bezoek gaat bij Woubrugge II. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 BRANDSTOFFEN ALKEMADE WONINGBOUW Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling op het terrein nabij de voormalige spoorbrug alhier een 12-tal woningen te bouwen. Indien wij goed zijn ingelicht dan zullen de huizen gebouwd worden door do woningbouwvereen. „Alkemade". Zooa!s men weet liggen de fundeeringen voor deze huizen reeds enkele jaren gereed. WEGVERZAKKING Bij de uitvoering van den nieuwen weg over de vroegere spoorbaan heeft men nabij de voormalige spoorbrug alhier een gat van groote diepte gegraven, ten einde de daar aanwezige veenmassa te verwijderen. Dit gat ligt tevens onmiddellijk naast den weg, welke leidt naar de aldaar staande wonin gen. Van dezen weg is nu deze week een groot stuk afgeschoiurd en in de kuil terecht gekomen. Men is nu druk bezig het gat te dichten door zandstortingen. Het zal even wel de vraag zijn of de naastliggende veen- massa's door den druk niet in beweging zullen komen, waardoor weieens onaange name verrassingen voor de ter plaatse we nenden zouden kunnen ontstaan. HAZERSWOUDE FILMVOORSTELLING In het Gymnastiekokaal der Chr. school op het Dorp heeft gisteren een filmvoorstel ling plaats gehad, betrekking hebbende op de Butakzencling. Nadat des middags deze film voor de kinderen was vertoond had des avonds een voorstelling plaats voor volwassenen, waar bij de belangsteling grooter had kunnen zijn Ds. Kiehl, Hervormd predikant, sprak bij die gelegenheid een openingswoord, waarin gewezen werd op Gods groote werken onder het Batakvolk, gedurende 75 jaar. Tijdens de voorstelling verklaarde de heer IJdens van Oegstgeest de bijzonderhe den van hetgeen op het doek werd gebracht en behandelde het land en volk, verhaalde de heidensche gebruiken, de zendings epoche in de Bataklanden, de omvorming van een heidensch volk tot een Christelijk volk, om ten slotte eenige woorden te wij ien in het gemeenteieven. Ds. Heuzeveldt, Geref. predikant, sloot daarna met een toepasselijk woord deze sa menkomst. HILLEGOM CHR. BURGERSCHOOL De Chr. Burgerschool hield Woensdag haar 31ste jaarvergadering. Daar de voor zitter in het buitenland vertoeft werd de ergadering geleid door den 2den voorzit ter, den heer J. O. Vermeer. Deze sprak er zijn blijdschap over uit, dat de vergade ring zoo goed bezocht was. Het jaarverslag het hoofd der school stemde alleszins tot, tevredenheid. Het aantal leerlingen blijft nagenoeg stationair. De leerlingen aan wie vergunning verleend was examen te doen, slaagden allen, hetzij voor diploma A of voor diploma B. Het verslag van den penningmeester stond in mineur. Omdat de boventallige leerkracht in het afgeloopen jaar nog heel voor rekening der vereeniging was geweest, sloot de exploitatierekening met een nadeelig saldo, dat echter kon worden gedekt door de daarvoor gekweekte reserve. Door het benoemen van een vakonderwij zer zijn de financieele vooruitzichten voor het volgend jaar gunstiger. Het aftredend bestuurslid, de heer J. v. d. J a g t Pzn., werd met algemeene stem men herkozen. BLOEMBOLLENBEURS De beurs werd gisteren door 162 perso nen bezocht. De handel in voorjaarsartike len was graag, vooral dikke gladiolen brachten een goeden prijs op. STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gem. arbeidsbeurs stonden deze week 557 werkloozen ingeschreven, tegen 549 op den zelfden datum van het vorige jaar en tegen 594 verleden week. Het aan tal is dus deze week weer belangrijk ge daald, H.Z.V. De Hillegomsche Sportvereen. H.Z.V., Or ganiseerde Woensdag een goed bezochte feestvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, dr. W ij k m a n s, spe ciaal welkom de heeren L. Burggraaf, oud-voorzitter, en Brunt, secretaris den kring Haarlem van den Kon. Ned. Zwembond. Hij hoopte dat van dezen avond niet alleen propaganda voor zwemsport zou uitgaan, maar dat hij ook de onderlinge band zou verstevigen. Want het vereenigingsleven is den laatsten tijd tanende. Hij wekte de leden op trouw de oefenavonden te bezoeken, opdat ook de sportieve prestaties zouden stijgen. Ook de heer Brunt sprak een kort propagandistisch woord, vertrouwende dat de leden zouden medewerken aan het de vies van den K.N.Z.B.: „Ieder Nederlander zwemmer". De avond werd verder feestelijk doorgebracht. HISTORISCH SCHOUWSPEL Donderdagavond werd in de zaal van 'den heer van Dril, door de Hillegomsche Vrij willige Burgerwacht het historisch schouw spel „De Deserteur" uitgevoerd. Dit schouwspel dateert uit 1812—1915 en behan delt de geschiedenis van Napoleon. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij den burgemeester en zijn echtgenoote en beide wethouders. De voorzitter der Burgerwacht mr. Peen., heette allen hartelijk welkom en sprak een kort openingswoord. Vervolgens richtte de Burgemeester het woord tot de aanwezigen. Hij wees er op, dat wij blij en dankbaar moeten zijn met do Burgerwacht, daar zij steeds op de bres zal staan voor de burgerij. Hierna werd tot afwerking van het pro gramma overgegaan. Het spel verplaatst ons naar een plaatsj'e in den achterhoek, waar de soldaten van het Fransche leger waren ingekwartierd. Eén der vrijwilligers, een Hollandschc re- cruut, moet na een duel met sergeant- Lebrun, deserteeren. Hij verbergt zich de schuur van den visscher Mor, waar hij ontdekt wordt. Als neef van dei? visscher blijft hij daar een jaar. Dan wordt hij echter ontdekt en gearresteerd. Na echter verlost te zijn, vlucht hij naar Duitschland, om ten slotte in het Prinsenleger dienst te nemen. Na de slag van Waterloo medege maakt te hebben, keert hij naar de ouder hjke woning terug. Het spel werd heel goed gespeeld en der leiders, de heeren: C. Smits, W. P. Keur en H. Schepers, komt dan ook zeer zeker, evenals den spelers, een compliment KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het verloop in den groentenhandel is, ii het algemeen genomen, bevredigend te noe men. De prijzen zijn voor alle koudegrond producten zeer goed tot best. Dit wil nog niet zeggen, dat deze groep van tuinders nu boffen. O neen. Maar hot is allicht beter, dan wiinneer alles ging tegen afbraak pni/.-n, tengevolge van een grooten aanvoer en va: doordraaien. Do koolsoorten blijven goed aan den priji Roode kool ging in vrij goede kwaliteit voor f 5 tot f 7.10 per 100 KG. Van gele kool kon ongeveer hetzelfde gezegd worden en do ►rijs is nog iets stijver dan van de roode :ool. Groene kool is totaal bpgeruimd. In Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 17 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 ParösRadlo, 9.30 Radio PTT Nord of dtv., 9.50 Keulen, 10.08 Par Us Radio. 10.35 Radio PTT Nord of div.. 11.20 Keulen. 12.20 Brussel (VI.), 2.20 diversen. 2.401 Radio PTT Nord of div.. 3.20 Keulen. 5.20 Radio PTT Nord of div.. 6.20 Keulen. 7.20 Brussel (VI.), 7.50 Straatsburg of div., 8 20 Brussel (VI.). 9.20 Keulen, 11.20 Parüs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9-20 dlver- n, 10.35 Londen Reg., 12.35 Droltwlch. 1.20 Parijs Radio, 2.05 Londen Rog.. 5.20 Droitwich, 6.45 loonden Reg.. 7.20 Droitwich. 8.20 Gram.* .uz. G.R.D. of div., 10.0-9 Droitwich. ZATERDAG 18 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radioj 9.30 Radio PTT Nord of div., 10.00 Parijs Radio, 12.20 Londen Reg„ 12.35 Brussel (VI.), 1.30 Keu- 2.50 Londen Reg_ 3.20 Keulen, 5.20 Brussel (VI.), 5.35 Brussel (Fr.), 6.20 Londen Reg., 6.59 Keulen, 9.20 Londen Reg., 10.05 Weenen. 11.201 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.), 9.20 diver* :n, 10.35 Londen Reg., 11.50 Droitwich, 11.201 Londen Reg.. 11.35 Droitwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 tm. Vrijdag 17 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mara no 110, telef. 406 en G. B. de Melk, KamerL Onneslaan 28, telef. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef 274. normaio omstandigheden zitten de tuinder» er in dezen tijd van het jaar nog dik in. Da vorst heeft de abnormale omstandigheid doen ontstaan en alles is gerüimd. Uien lie pen iets terug: aanvankelijk f 2 op de 100 K.G. doch later herstelde de markt zich ieta werd weer gekocht tegen f 3.90 tot f Q per 100 K.G. Waspeen bleef iedere (veiling goed gevraagd en de beste kwaliteit brengt ook een beste prijs op. Met een noteering van f 0.90 tot f 1.80 per kist van 20 K.G. kan men tevreden zijn. Toch loopt de prijs niet op in verhouding tot andere, meer grover» producten. Maar hierover is men het wel eens, dat ware de strenge vorst er niet ge weest, dit artikel voor een zachit prijsje was weggegaan. Laat men hierover dus nu nog maar tevreden zijn. Kroten worden graag gekocht voor f 0.60 tot f 0.85 per kist van 20 kg. Maar dan moet het ook goede kwaliteit zijn. En nu will het teleurstellende, dat dit seizoen meerdere, tuinders niet het gewenschte soort zaad van hun leverancier hebben ontvangen. En dit komt nu verkeerd uit Dit verkeerde soort brengt maar een lagen prijs op, van f 0.20 tot' f 0.30 per kist Ook de kleine kroten gaan voor weinig, f 0.20 tot f 0. 25. Selderieknollen zijn verbazend duur. Men kan zich den tijd niet herinneren, dat een dergelijke prijs voor dit product betaald werd, n.l, van f 9.10 tot f 16,20 per 100 in do A-soort en yam, f 6.10 tot f 8.90 voor de B- kwalliteit. Boerenkool, alhoewel Iets gezakt in prijs, nog erg duur, per kist van 6 kg. voor f 0.60 tot f 0.75. En dé kwaliteit is ook maar tweede en derde. De schaarschte maakt hier de duurte. Sohorseneereri brengen ©en zeer goed loo- nenden prijs op, in de beste kwaliteit van f 12.90 tot f 14.40 en de tweede soort noteert van f 5.90 tot f 7.90 per 100 kg. Er is dus, zooals men hieruit kan zien, geeö enkel product, wat niet een behoorlijk loo- nendén prijs opbrengt. Het gaat er echter maar om of men redelijke kwaliteit en, ge» wenschte soort heeft 1 KATWIJK AAN ZEE JUBILEUM GEMEENTE-GASFABRIEK Gisteravond bad het Gemeentebestuur im Hotel de Zwaan een feestmaaltijd aamgebo- de in verband met het 40-jarig jubileum der Gasfabriek. Hierbij waren o.a. uitgenoodigd oud-burgemeester Dr. J. Schokking, lid van den Raad van State, raadsleden, oud-wet houders van de Gemeentebedrijven, de heer, Nic. Parlevliet als oud-oprichter der fabriek* de directeur de heer E. A- v. Daalen en dq hoofden van verschillende takken man Ge meentedienst. NAAR EENHEID IN DE SPORTBEWEGING In Hotel du Rhdn kwamen gisterenavond verschillende sportvereenlgingen bijeen, daartoe uitgenoodigd door den heer J. Gw Söhoneveld. Er waren deputaten aanwezig van de Vereenigingon: V.V.V., Comité voor de Tennissport, Quick Boys, Katwijk, R.-K, Voetlbialbond Katwijk a, d. Rijn, K R. S.,ea Hercules. Doel van: deze bijeenkomst was om tq komen tot een sportstichting of tot centrali satie van de sportvereenlgingen. Men zal trachten een sportpark met zwembassin te verkrijgen. Katwijk, dat 18% duizend inwo ners telt, kan bést zoo'n sportpark finan cieren. Mr. R. Warmoltz deed thans de mededee- ling dat de aanleg van tennisbanen in de Zuidduinen binnenkort een voldongen feit zal zijn. Gctvacht wordt nog op de uitbrei dingsplannen. Uit de besprekingen hierover bleek, dat liet Gemeentebestuur het particu lier initiatief wil steunen. Tot slot werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Mr, R. Warmoltz, P. M. v. d. Berg, A. Vis ser, J. W. Barnard en A. de Jong. EEN AARDIG CLUBJE De Chr. Meisjesvereen. „De Vier boet" be zocht gisteravond per autobus een ringver- gadering te Leiden. De meisjes hadden rich hiervoor allen in Katwijksch costuum ge stoken, wat aan het gezelschap een aardig cachet gaf. Bij het vertrek hadden zij veel bekijks. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. C. Bauw slaagdq te Den Haag voor het examen coupeuse. LEIMUIDEN RATTENVERDELGING Evenals verleden jaar is van gemeente wege weder een groote hoeveelheid ratten vergif, gesmeerd op aardappelpuree en in pakjes papier verpakt, in deze gemeente ge distribueerd ter verdelging van de ratten. Een groot aantal werkloozen heeft aan het i gereed maken van de pakjes en versprei- ding door de gemeente deelgenomen. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Leimuiden kwam Woensdag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burge meester der gemeente. Aanwezig alle leden. De Raad besluit op voorstel van B. en W. het voorschot on de vergoeding over 1938 ingevolge art. 101 zesde lid der L. O. Wet 1920 vast te stellen als volet: R.K. school 192 leerlingen ad f 9 per leerling f 1728, biiz. school met den Bdibel 90 leerlingen ad f' 9 per leerling f 810. Aan schoolgeld werd geïnd f 250. Het voorschot wordt bepaald od f 560. K De Voorz. deelt mede. dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen, waarbij de be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6