Iedere voetbaivereeniging heeft recht op terreinen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 GEVAAR VOOR DE N.C.R.V. Doch ook voor allerlei andere Chr. cultuur, zelfs voor de Kerk Ernstige rede van Mr A. v. d. Deure DORDRECHT, 17 Febr. In een gisteren aHhier gah-oudlen N.C.R.V.-avond heeft de ■voorzitter dier N.C.R.V.. Mr A. v. d. Deure, uitvoerig gewezen op de actie van dien Ned. Herv. Radio Omroep. Er dreigt door wat deze vereeruiigiing wil, velerlei gevaar. ■Gevaar voor die N.C.R.V. Niet zoozeer van ledlenvedifês. Nog geen 100 ledlen bedankten om dieze reden. De kern van de Herv. Radio Omroep wondt gevormd door menschen van de Herv. Geref. Staateiparbijdie vroeger lid .waren van de Avro, liever dlan eamen te wenken met mensohen van Geref. overtui ging. Het gevaar sahuilt liaerin, dat, wan neer deze vereeniiging aenidtijd krijgt, men dezen ook niet meer kan weigeren aan allerlei andere kerkelijke en niet-ikerikelijike groepen en groepjes. Gevaar dreigt ook voor de Christelijke cul- ituur in ons vaderland. Het massale van het Christendom zal weg zijn, en daardoor wordt bet uitdragen van een Christelijke .cultuur onmogelijk gemaakt. Gevaar dreigt" voor 'heel de NederlandSohe omroep. Want waarom zouden dan ook groe pen bij vrijzinnigen en Roomsoh-Katholie- ken geen recht hebben op eigen zendtijd? Een oplossing door federaitiieve sa menwerking onder auspiciën van de N.C.R.V., is onaanvaardbaar, wat spr. in den breede aantoonde. De spannin gen in de Prot-Qhr. groepen zijn daar toe te groot, een algemeen, krachtig optreden van het Christendom zou ook op deze wijze niet mogelijk zijn, en de N.C.R.V. zou practisoh ophou den te bestaan. Ook stond spr. uitvoerig stil bij de onge gronde kllacht, dart de Gereformeerden een te grooten invloed zouden hebben. Vanaf de opridhting zijn de zetels in bestuur, mode- ramen, commissies enz., op voet van gelijk heid verdeeld. Dat voorzitter en secretaris Gereformeerd zijn, komit, doordat destijds de Hei'vormden niet voldoende meededen. Staan ze het belang der N.C.R.V. in den rweg, dan willen ze zich terugtrekken. De kerkdiensten zijn altijd gelijkelijk verdeeld. Een tijdlang is het zelfs zoo geweest, dat de N.C.R.V. de uitzending van Herv. kerk diensten bekostigde, terwijl de Gereformeer den zelf do uitzending van hun kebkdien- gfien betaalden. Gevaar dreigt ook voor de Herv. Kerk. De kerkdiensten worden thans gelijk op verdeeld, zondier dat wordt nagegaan, van waar de gelden komien. Maar met een eigen zendtijd zal imien noodtt weer de uitzending van zooveel Hervormde kerkdiensten be reiken als thans voor de microfoon worden gebracht Spr. deelde mee, dat het Herv. Comité Voor de kerk die nisten van do Nedi. Chr. (Radio Vereeniiging, is uitgebeld tot een Hervormden Raad, waarin zittding hebben alle orthodox-Hervormde professoren, en predikanten van alle groote steden. De Sy node is uitgenoodigd ook een lid te benoe men. Deze Raad vormt een betere weergave Van wat er in de Herv. Kerk leeft, dan do Herv. Radio Omroep doet Spr. is niet gerust op hot antwoord van 'den minister op het Hervormde verzoek otm zendtijd, waarom hij met aandrang opriep, bm in deze branding pal te staan voor on zen omroep met den Bijbel. Gelukkig, zoo zei hij, staan we in dezen strijd niet aJlleen. De N.C.R.V. mag zich vergelijken met het feoheepje. dat '6 Vaders Zoon aan boord heeft Begroctingsavond te Berlijn Ter eere van H.M.'s gezant (Van onzen Duitschen correspondent). Ter eere van Z.Exc. Jhr. van Haersma de With en zijn gemalin had de „Deutsch-Niederlandische Gesellschaft" te Berlijn bij monde van Freiherr von Rheinbaben, leider van den „Arbeits- kreis Berlin", een 150 Duitsche en Ne- deriandsdhe gasten in Hotel Bristol aan tafel genoodigd en hoewel de griep nog steeds epidemisch blijft heerschen, kon men uit het groot aantal gasten afleiden, dat er voor dit gezellig rencontre veel belangstelling bestond Jammer genoeg kon staatsraad Helfferitih, de voorzitter van het genootschap, tengevol ge van een gelukkig niet ernstig auto-onge val, niet aan dit feestmaal deelnemen, doch uitvoerig telegram gaf hij een duide lijk bewijs van zijn medeleven met het stre ven naar toenadering tusschen beide landen en volleen. Ziedaar dan tevens het th°ma van den avond, hetwelk in een pakkende rede door Jhr. van Rheinbaben in zijn „Tischrede" op geestige wijze in behande ling werd genomen. Want in een tijd, waarin de politieke problemen meer en meer op uen voorgrond treden en 't verschil van inzicht vaak op scherpe wijze tot uiting komt, is het zaak, bepaalde klippen te omzeilen en den nadruk te leggen op het vele, wat beide volken sedert onheuglijke® tijd vriendschap pelijk verbindt. Dit streven naar toenadering vond weer klank bij alle aanwezigen en in zijn ant woord legde ook H.M. 's gezant daar den na druk op. Hij ziet het als zijn voornaamste opdracht, de toenadering tusschen beide landen zooveel mogelijk te bevorderen en als een bewijs, dat dit streven verwezenlijkt kan worden, noemde Jhr. van Haersma de With het heuglijk feit, dat professor Furt- wangier tijdens zijn concert met de Philhar- moniker in onze residentie op buitengewoon hartelijke wijze is begroet en gevierd. Daar naast werd er op gewezen dat professor Willem Mengelberg thans naar Berlijn komt om een concert-tournee van meerdere dagen door heel Duitschland te ondernemen als gast-dirigent en men kan thans reeds verze kerd zijn van het feit dat hem een hartelij ke ontvangst zal worden bereid. Voor de gasten die extra uit Nederland naar Berlijn gekomen waren om aan dezen zeer geslaagden avond deel te nemen sprak tenslotte de heer van der Mandele van de Rotterdamsche Bankvereeniging en ook hij stelde met ingenomenheid vast, dat ier juist in een tijdperk van politieke „hoogspan ning" nog altijd middelen en wegen zijn, om de historische verbondenheid van Duitsch land en Nederland te bewijzen. De Deutsch- Niederlfindasc.be Gesellschaft heeft ook met dezen avond weer bewezen, dat zij niets on gedaan laat, om de toenadering tusschen beidie landen en volken zooveel mogelijk te bevorderen! Gouden dasspeld voor stationschef AMERSFOORT, 17 Febr. Gisteren is de 'dienstdoende hofmaarschalk van den ex- keizcr von Granz, per trein naar Berlijn ver trokken. Voor zijn vertrek overhandigde hij den stationschef, den heer J. Houtman, namens ex-keizer Wilhelm een gouoen das speld met de inscriptie W 1859—1939 LXXX Verder stelde de hofmaarschalk den stations chef oen aan dezen behoorend boekwerk ter hand, waarin de gewezen keizer zijn hand- teekening had geplaatst. Chr. Militair Tehuis te Nijmegen Er Is geld noodig In het jaarverslag van het Kol. Mil. Te huis te Nijmegen wordt gememoreerd het overlijden van den voorzitter, Bs. G. van Ramshorst, die zich tijdens zijn leven zoo bij uitstek verdienstelijk gemiaakt heeft yoor het Tehuis. Verder wordt in het verslag een opsom ming van de werkzaamheden in 1938 ge geven. De B.V.L. zorgde voor eenige mooie filmavonden, de Kerstfeestviering was weer prachtig en verschillende nuttige schenkin gen werden ontvangen. Zooals steeds, zijn er ook nu weer finan- cieele moeilijkheden. Ondanks steun van (veie zijden is er een tekort en toch dient tot eiken prijs voorkomen te worden, dat men het werk moet staken. Er is toch te voorzien in het helpen van 2 Regimenten Infanterie en de Kol. Reserve. Twee groote kazernes en een fabriekscomplex zijn gevuld met Ned. militairen, voor een groot deel uit Rotter dam, Delft en den Achterhoek afkomstig. 'Het contingent van de Kol. Res. wisselt wort 'durend, maar de Ned. militairen blijven toch minstens 11 maanden onder de wapenen en daardoor wordt ook de mogelijkheid grooter dat ze komen op plaatsen en onder den in vloed van personen, die minder gunstig zijn yoor hun verdere ontwikkeling. r Daarom zij medegedeeld, dat het adres van den penningmeester is: R. A. Dijkstra, Groes- beekscheweg 119, Nijmegen, gironr. 266776. RUITEN VAN BUREAU DER LIBERALE STAATSPARTIJ VERNIELD AMSTERDAM. 17 Febr. Gisfernacht.zijn do ruiten van het bureau der Liberale Staats partij, gevestigd in de Frans van Mieris straat door steenworpen vernield. Op een papier, waarin een der steencn was gewik keld, stond geschreven: ..dood aan den jood". Het bestuur van de Liberale Staatspartij heeft een schrijven gericht aan den hoofd commissaris van politie, waarin wordt ge wezen op den ernst van dit geval van poli tieke terreur en waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de politie alles in het werk zal tellen om feiten als deze (ver der te voorkomenj Nieuwe vleugel voor „Wolfheze" Uitslag der aanbesteding Zooals we reeds eerder meldden, wordt de stichting „Wolfheze" van de Vereen, tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken, opnieuw uitgebreid. Nu zal het paviljoen Boschzicht een nieuwe vleugel krijgen, waardoor de stichting een vermeerdering van 38 bed den verkrijgt. Onder leiding van den architect E. J. Rot huizen te Arnhem, heeft de aanbesteding van dit werk plaats gehad. De laagste inschrijvers waren: hoof daan. nemer W. Aalbers te Oosterbeek f 47.900; schilderwerk J. Gerritsen, Ellekom, f5600; oentr. verwarmingsinstallatie N.V. A.T.I.BA Amsterdam, f7852; electr. installatie P. A. Kurth, Arnhem, f 1880.75; Sanitaire installa tie W. de Vries en Zn, Arnhem, f3493. Drie jaar geëischt tegen oneerlijken brievenbesteller 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Gisteren werd voor de strafkamer van de Haagsche Recht bank voortgezet de zaak tegen den 41-jarigen brievenbesteller G. C. A. W., die ervan ver dacht wordt zich verschillende postpakket ten met waardevollen inhoud te hebben toe geëigend, welke hij aan het bureau Zaan- straat hier ter stede ter sorteering onder zich heeft gehad. De vorige maal is deze zaak geschorst vanwege een geschil tus schen de rechtbank en den verdediger. Dit geschil was thans bijgelegd, zoodat W. door denzelfden verdediger, Mr E. A. Kan, rechten werd bijgestaan. W. ontkende het hem ten laste w Veertien getuigen waren gedagvaard~om zijn schuld aan te toonen. Na dit getuigen-verboör richtte de presi dent zich tot verdachte zelf. Het bleek, dat twee gestolen lepeltjes in verdachtes bezit waren gevonden. Als verklaring daarvoor gaf verdachte, dat hij deze van iemand aan de Oranjelaan heeft gekocht. Deze man is inmiddels overleden. Voorts ontkende ver dachte zich de pakketten te hebben toege- eiglnd. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, achtte evenwel uit het getuigen-verhoor vol doende bewijs te kunnen putten om tot een veroordeeling van verdachte te kunnen ko men. Spr. eisohte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger, mr E. A. Kan. hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij op de zwakke plekken in de uiterlijk zoo sterke bewijsvoe ring van het O.M. wees. Pleiter drong mot klem op vrijspraak aan. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd afgewezen. Uitspraak 2 Maart ZWARE GEVANGENISSTRAFFEN VOOR VALSCHE MUNTERS Wegens het maken van valsche rijksdaal ders en het verschaffen van de middelen daartoe hebben de 44-jarige koopman J. B. en de 54-jarige smid P. A. V. voor de straf kamer van de Haagsche Rechtbank terecht moeten staan. Het O.M. heeft tegen B. een gevangenisstraf van negen, tegen V. een ge vangenisstraf van vier jaar geëischt. Conform deze eischen heeft de Haagsche Rechtbank beide verdachten veroordeeld. AANBESTEDINGEN DER GENIE ARNHEM, 17 Febr. De Genie heeft gisteren aanbesteed: a. het bouwen van een bureelge bouw op het terrein van de Menno van Coe- hoornkazerne te Arnhem. Laagste inschrij ver was W. M. Vollenberg te Oss voor 53.680; b. het bouwen van een Logiesge bouw in de legerplaats Harskamjp. Hiervoor was de laagste inschrijver J. M. van Eek te Alphen aan den Rijn, voor f 64.200, Pseudo-rechercheur krijgt anderhalf jaar De 31 jarige tuindersknecht L. de B., die zich als rechercheur van politie heeft voor gedaan en bij een Haagsche familie is inge drongen, van welke hij verscheidene gelds bedragen los heeft gekregen, kreeg deswege een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden van de Haagsche Rechtbank. KUNST Henri Völlmar f 's-GRAVENHAGE, 17 Februari Op 85- jarigen leeftijd is allhier overleden de mu sicus Henri Völlmar, gedurende enkele tientallen jaren een belangrijk figuur in de Nederlandfiche muziekwereld. Zijn muzikale talenten kwamen reeds vroeg voor den dag en hij was eerst 16 jaar oud, toen hij voor Koaiiing Willem Hl op Het Loo spelen mocht. Verscheidene concertreizen heeft hij sinds dien gemaakt. Vanaf 1886 is Völlmar aan het Koninklijk Conservatorium werkzaam geweest. Veertig jaar lang gaf hij aan deze inrichting onder wijs, eerst als koorpaedagoog, later als leeraar in theorie, harmonie en contrapunt Van tal van zang- en muziekvereenigingen was de overledene directeur, o.a. van de Kon. Zangvereeniging „Caecilia". Tevens hij meermalen jurylid op concoursen. ECONOMIE EN FINANCIEN Meelfabrieken der Ned. Bakkerij Voorgesteld dividend 9 pet (v.J. 8) Naar wij vernemen, zullen Directie en Commissarissen van de N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerij aan de op 9 Maart a.s. te Utrecht te houden ge wone jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders voorstellen om na ruime afschrijvingen aan aandeelhou ders uit te keeren 9 pet. dividend (v.j. 8) plus 15 cent per 100 k.g. aigenojmen producten der Vennootschap (v.j. 12y2 ct) Westlandsche Hypotheekbank Uitbreiding van het kapitaal Aan de a.s. buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Westlandsche Hypotheekbank zal worden voorgesteld het kapitaal te verhoogen van f 10 millioen tot f20 millioen, bestaande uit 2000 aandeelen van f2600 en 60.000 van f250. Deze uitbreiding van het kapitaal houdt verband met de voorgenomen fusie tusschen de Westlandsche, Zuid-Hollandsche en Zui- der Hypotheekbank. De Wits' Dekenindustrie Batig saldo I 44.882.— (v. J. f 364.486.—) Blijkens de balans en winst- en verlies rekening over het boekjaar 1 Augustus 1937 tot en met 31 Julii 1938 bedraagt het batig ealdo van de N.V. de WitsDeken- industrie te Helmond f 44.882.— (v. j. f 36i.486. Ofschoon de toestand ziich gedurende de eerste helft van het verslagjaar gunstig liet aanzien, bleek in de daarop volgende miaandien, dlat die prijzen van grondstoffen en producten sterk in waarde daalden. De prijzen van de eindproducten daalden sterker dan dlie van de grond- en hulpstof fen, waaroor het eindresultaat ongunstig beïnvloed werd. Hoewel schommelingen tengevolge van de groote verscheidenheid van grondstoffen en producten, welke de vannootschap moet aanhouden, niet kunnen uitblijven, is de in het afgeloopen boekjaar ingetreden plotselinge prijsdaling, die het teleurstellende resultaat heeft doen ont staan, naar de meening van de Directie ale een uitzonderingsgeval te besohouwen. Er wordt steeds naar gestreefd, de voorraden zoo beperkt mogelijk te houden. VoorgestoUd wordt het winstsaldo ad f 44.882 (364.486) als volgt te verdeelen: af schrijving op gebouwen, terreinen, maohi- nes en gereedschappen f 9182 (60.000), re serve tegen loopende contracten f 18.518 afschrijving wegens nog niet gereali seerde winst op dte voorraden f 7181 (34.000), bijzondere reserve f 10.000 afschrijving verlies vorige jaren nihil (37.359), idem in gekochte opriohtersbewijzen niihil (15.000), reserve fonds nihil (118.126). Daar het wen- Bóhelijlk is, dat op gehouwen, terreinen, ma chines en gereedfeolvappen f 60.000 wordt af- gesohreven, wordt geadviseerd uit het re servefonds groot f 118.126 een bedrag van f 50.817 voor deize afsohrijving aan te wen den. KALEIDOSCOOP De New Yorksclie beurs had gis teren een gunstig verloop. Winstnemingen werden goed opgenomen, zoodat de voste stemming de overhand behield. Vliegtuig waarden en staalfondsen traden bij koers stijging op den voorgrond. De koerswinsten varieerden van fracties tot 2 punten. De om zet bedroeg 850.000 aandeelen. De directie van de Unie van IJsfa- brieken (U.V.IJ.) deelt mede, dat zjij heeft besloten een 2de interimdividend groot 2% (v.j. 2) pot. uit te keeren. Aan aandeelhouders der Amster- damsche Verzekeringsbank zal worden voorgesteld, om een dividend uit te keeren van 7 pet. (v.j. 5 pet) op de aandeelen en van f 20 (v.j. nihil) per oprich- tersbewijs. Het Semarangsch Stoomboót- en Prauwenveer stelt voor 10 pet di vidend uit te keeren (v.j. 14). De Duitsche belastingont- vangsten, douanerechten enz. hebben in Januari M. 7,429.9 millioen bedragen, tegen M. 1,105.9 millioen in Januari vorig jaar, waaruit een stijging van ruim 29 pet blijkt De winst van „Krasnapolskv" te Amsterdam over 1938 bedraagt f8S025 (v.j. f74.874). Er wordt een onveran derd dividend van 6 pet. uitgekeerd. Zoowel de invoer als de uitvoer van Engeland zijn in Januari scherp gedaald t.o.v. Januari 1938. De invoer beliep een waarde van £75.57 mill. (v.j. fSi.SS mill.), de uitvoer beliep een waarde van £39.48 mill. (v.j. £41.18 mill.). Vooral de in voer van ijzererts, staal, ruwe katoen en graan is steric verminderd in de afgeloopen 1 maand. C.N.V.B. had een half jaar werk, om complex voor Bondsdag te krijgen Neutrale bond matigt zich alleenheerschappij aan Honderd-duizend voetballers zijn „niet-erkend" TWEEDE Pinksterdag, dus 29 Mei, zal de Chr. Ned. Voetbalbond ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan een jubileumbondsdag houden, zoo werd vorig jaar ter algemeene vergadering besloten. Het organisatie-comité, dat gaarne met iets goeds voor den dag wil de komen, wachtte niet tot het laatste nippertje, en begon reeds in September van het vorige jaar met de voorberei dingen. Op het oogenblik, half Februari, is men ondanks dat nog bijna net zoo ver als toen. Nu pas kan het eigenlijke werk beginnen. De schuld daarvan lag niet bij het organisatie-comité. Neen, de oorzaak van dit alles is gelegen in de onhoud bare toestanden op het gebied van de beschikbaarstelling van sportvelden. Wellicht dat een publicatie over de ver- oordeelenswaardige houding van den Kon. Ned. Voetbalbond in deze kwestie er toe kan bijdragen, tot meer normale verhoudingen te komen. De Amsterdamsche Bondsdagcommissie van den C.N.V.B. vroeg in September een terreinencomplex aan, doch vernam eenige maanden later, dat dit complex gerestau reerd moest worden. Kostbare tijd ging zoo verloren. Toen stelde men zich in verbinding met de Velser Sportfederatie, die een groot com plex van de gemeente Amsterdam in beheer heft De gemeente heeft echter, zooals blij ken zal, niets te zeggen. De Federatie ging nu eerst alle vereeni- gingen, die de terreinen bespelen, vragen wat zij er van dachten. Wederom een lang durige historie. Verregaande laatdunkendheid Wat te verwachten was, gebeurde ook: gedeeltelijk gaven de vereenigingen hun toestemming, doch voor een ander deel niet. Dat „andere deel" nu, dat waren de vereenigingen, die aangesloten waren bij den K.N.V.B. Die vereenigin gen mogen namelijk de terreinen, waarop zij spelen, ingevolge voorschrift van het K.N.V.B.-bestuur, niet onderverhuren aan andere vereenigingen, aangesloten bij een „niet erkenden bond". Een „niet erkende bond" is dan een bond, die niet door den K.N.V.B. erkend wordt en tot die bonden behoort ook de C.N.V.B. Zóó ver gaat de laatdunkendheid van den neutralen Bond, dat hij zich het recht aanmatigt, voor heel Nederland uit te maken wel'ke bonden wel, en welke niet meetellen! Doch laat ons de Amsterdamsche geschie denis vervolgen. De commissie liet dit na tuurlijk niet op zich zitten en zocht op an dere wijze recht. Er werd een conferentie aangevraagd met B. en W. van Amsterdam en met den Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding aldaar. De conferentie met den Inspecteur werd toegestaan en toen bleek, dat deze func tionaris totaal niet op de hoogte was van deze wrijvingen tusschen K.N.V.B. en met- erkende bonden .alsmede van het feit, dat de gemeente niets over haar eigen terrei nen te zeggen had! Doch de Inspecteur had niet de bevoegdheid om te zeggen: het zijn gemeenteterreinen en ik zal zorgen, dat U ze krijgt. Slechts gaf hij dezen raad: Schrijf een brief aan don K.N.V.B. en aan den A.V.B., waarin ge verzoekt, de betreffende terreinen beschikbaar te stellen, dan zal ik van mijn kant pressie uitoefenen op deze bonden. Mager resultaat Natuurlijk werd deze raad opgevolgd, doch het resultaat was voorloopig wederom zeer mager. De A.V.B. had zelfs niet de beleefd heid om antwoord te geven. De K.N.V.B. schreef terug: op 11 Februari hebben we een bestuursvergadering, dan zullen we de zaak onder de oogen zien. Dus moest men weer geruimen tijd geduld oefenen, terwijl er nog zoo veel werk wachtte! In die periode heeft ook de Federatie van niel-erkende bonden, opgericht om zich te verweren tegen de macJht van den K.N.V.B., een schrijven gezonden aan B. en W. van Amsterdam, waarin de zaak uiteengezet werd. En thans, half Februari, is het dan eindelijk zoo ver, dat de commissie zoowel van de zijde van den K.N.V.B. als van het college -van B. en W. de toezegging heeft, dat zij de terreinen kan huren. Doch nu moet zij nog gaan onderhandelen met de Sportfederatie Velsen! Zoodat men eigen lijk nog aan het begin staat! Vanwaar die alleen-heerschappij? Zoo heeft men bijna een half jaar ver loren met het onderhandelen over een rechtskwestie, die eigenlijk geen rechts kwestie mocht zijn. Waaraan ontleent de K.N.V.B. het recht om zich de alleen heerschappij op voetbalgebied aan te matigen. Is iedere voetbalvereniging bij dezen Bond aangesloten? Stellig niet. En er zijn er maar al te veel, die ook nooit of te nimmer bij deze neutrale organisatie zouden willen hooren. Het bewijs daar voor kan men zien in de Federatie van niet-erkende bonden, die opgericht is om zich te verzetten tegen deze K.N.V.B.- overmacht De bonden, bij deze Federale aangesloten, waarbij ook de Christelijke voetballers behooren, tellen zoo ongeveer 100.000 leden. Dat is toch wel een aantal, dat ook z'n eigen rechten mag opeischen. In Amsterdam heeft deze Federatie nu haar eerste resultaat bereikt. Het is nog maar een poover begin, dat na heel veel strijd verkregen is. Doch het is in ieder ge val een begin, waarop men kan voortbou wen. Het wordt hoog tijd, dat do voetbal lers, die zich niet bij den K.N.V.B. willen aansluiten, of het nu is, omdat ze niet op Zondag willen spelen, of om een andere reden, gelijke rechten krijgen als zij, die bij 'ten K.N.V.B. zijn aangesloten. Daaromtrent behoeft geen twijfel te be staan: zij hebben er recht on! BOEKEN EN GESCHRIFTEN geverü, Zeist, ave v^n dit artistiek uitgevoerd* len we zeer toe. Men vindt hier rede- en proclamaties van onze Vorstin li houd. Des geeft een regeering riö op 21 Nov. 1938. la even voornaam als zorg bewerkte blo< GROOT VERTELBOEK VOOR DE BIJUELSCHH GESCHIEDENIS, dooi Anne de Vries, met 200 teekenin- C. Jetses. Uitgave var J. H. Kok N.V., Kampen. maandelijksohe afleverln- rste aflevering kwam he- i verschijn! i in ons bezit, loe eenvoudig en simpel oude Bijbelverhalen weer te geven. Elk 3rd is" als op de kinderziel afgestemd. Joni oud luistert als zóó verteld wordt en wa rijk bezit is zulk een kostelijk boek. maakt de schrijver gelukkig :eds In 3 aflevering v J x Christ - handhaaft Anne de Vries zUr iter-verteller; de illustraties var ik mee8leepend; de heele uitvoe- in Kok gewoon z(jn. Deel I indertijd blUdi il III. Uitgave van het Bonds- •eau te Amersfoort, van deze Toelichting hebben wij aanbevolen. En hartelijk ver dat nu ook het derde deel ver- Deze toelichting ls van de hand van den heer I. Stap, administrateur van bovengenoemd bu reau. Wat een arbeid zal "t gekost hebben eer ook dit omvangrijke deel (ruim 600 bladztjden) weer persklaar was. Maar de bewerker kan zeer tevreden zijn over dezen arbeid, waarvoor velen hem dankbaar zullen zijn. Dit derde deel behandelt de sociale wetgeving in veertien hoofdstukken. 't Is van zoo groote beteekenis als do belang- telllng van onze Jongelui ook uitgaat naar de ele vragen, die 't maatschappelijk leven beroe- en. Maar de studie Is zoo moeilijk en de be nodigde lectuur zoozeer verspreid, dat ze -ïoellijk onder 't bereik Is te krijgen. Dit kloeke boek (waarmee ook vele nlet-Jon- gelingen hun winst kunnen en zullen doen), dat zich bescheiden als „toelichting" aandient, ls NIEUWE DRUK VAN „8TOCK- der den naam „Stock-Renkema" was 't lang bekend, het Handboek voor de be oefening der BUbelsche Geschiedenis. De schrü- was Eugène Stock, de bewerker Ds W Dit boek had een len. die studie ma ihiedenls. Vooral t 'holen en Jeugdve gids. blUdt Ultgevers-MiJ. N.V. - brulkbai uitnemenden naam onder kten van de BUbelsche Go- lor Chr. scholen, Zondags- senlgingen was het een I nieuwe druk van do pers ls gekomen. Dez< rijfde druk is opnieuw hei den vierden druk. Er zijn de laatste boeken Büb. Gesch. den „Stock-Renkema boek is geheel naar gaarne missen. Dit ren methode bewerkt thode Is in de prak- ■gMElke les geeft 1 zeer duidelilk gebleki wenken voor den onderwijzer, danrr srdeeling en ten slotte uitvoerige eekenli Vooral die aanteekenlngen stellen den vertel- nigmaal ln staat een boeiend verhaal vol bijzonderheden op te duizenden (on ssante historische l leerlingen) tot rijken zeg( retwijfeld door velen dankbaar RIVIERBERICHTEN HANSWEERT, 15 Februari Gepasseerd vóó 1 uur en bestemd voor: ALKMAAR: Geerürulda Johanna, Dubbelman; Schelde, Borger. ROTTERDAM: Geertruida Maria. Keyzer; 4 Gebroeders. Blom; Jacobs Cornelia, v. d. Heu vel; Vatenhandel, Leik; Eendracht, Foasse; st. Telegraaf 4; Java, Roth. GEERTPUIDENBERG: Maria, Smits; Marco ni. Schaaltje.. WEURT: Leta, Melsen; Luclen, Buytaart. LOBITH: Bonne Esperance, Claessens; Victor, d6 Ridder. WERKENDAM. Irene. v. Malder. DELFT- Clasina. Zuurmond. AMSTERDAM: st Amstel 13. VEGHEL: Anna, Pasveer. GRONINGEN: Onderneming. Korporaal. BROEKERHAVEIN- Anna, Pasveer. KOLHORN: Onderneming, v. Dorsten. WILHELMINAPOLDERKoopmans Welva ren. de Korte. WIERIfRJEEMEER: Willemlna, de Pender. WEERT: 4 Gebbroeders. Jonker. NIEUWWEERDINGENooit Gedacht. Times. VLAARDINGEN: Coöperatieve 1, Schot- Coö peratieve 3. Utrecht. VLAARLINGEN: Coöperatieve 1. Schot. AMSTERDAM: Elisabeth 15. Ymker. LEEUWARDEN: StUntje. Plukket. DUITSCHLAND: Sulphuur. Duut: Atlas, Mon- tens; Citerna, Edlxhoven; Oom Engel, de Ruy- ter; Henry Damour. Schaab; Tanagra. Klein; Najade. Schuur; Johanna. Scheers: Thais. Gltth- ser; Jacobus, v. Alphen; Helma, Wendt; Valken burg. Zajonc: Andr. v. Meersche; Maria. v. d. Reglna. van Kerckhove; Visscher 1, Serpent Grof Pluyi FleerackerS; Navex motor 4. Mares; Aravls Friedmann; Albatri d. Eynde; Hensld. 1 ka. RUcquart. BELGIS: Res Nova, Vorthc..., r.endük. Era, Verbeeck; Nussla 3. Fahi broeders.de Bruyn; 6 Gebroeders, de Bruyn; Jenneka Adrlana. Schram; Cor. Heyboe; Tlo. Jacobs; Jobina, Vesluls Wuta, Vehoevon: Am bulant. de Voogd v. d. Straaten: Jenny, Potters: Angelina, Muys; Gustaaf, v. d. Poel; Ruoel 1. oe Bakker: Achllle. v. d. VUvere; Holland. Erlen- bacht; Wlladcor. Norbart; Standard 27. Man- erts: Damco 28, Overbosoh; Cornelia Maris Schljndel; Sahara, v. SchUndel; Trui da, Vllet- a: Martha, Rleman; Saigon. Klee: Hendrlka Johanna, Wentlnk; Rhelnfahrt 133. Zlmmer- Theodorus Johan, Vos; Jumau, v. Bosch; Haniel 84. Meister: Mannheim 213, Heck; Toller Hemelaar; Energie, v. AVaardenburg; Lydlu, ye veldeZeeuwsch-Vlaanderen, Aarnoudse; Hermlna, Berkhof, Naphta 4, Ramgrab; Joma, Driessen; Rijn Schelde 13. de Roeck; Gilbert, v. d. Zanöe; Rhelnunion XI. Westerllnck; Koop handel 2. Kliften; Pleternella, v. Schjjndel; Net ty, Riemens; Maas. Schreuderst Gema. v. Dijk; Rijn Schelde 12. Ilegems; Elisabeth. Bons; Bram 2, Kerapeneers; Zeel. Luister 2, v. d. Klooster; Slelpnir, de Jonge; Fourage 2. Koppelaars; Joal, Tange; Antruso, v. d. Veeken; Vlos. Boor; 3 Ge zusters. v. Wijngaarden; Com ROTTERDAM: st. Johanna; st. Fiat Voluntas st. Keulschevajirt 5; st. Urdard; st. Flat Vo- untas I; st. De Ruyter; st. Fata Morgana; sL Stella; Gerdien, de Bot; Llnquenda, Schot; W.: srse; Vlatrisi, Wlrtz; Risico, I d. Pluim; Hanau, Reinert; J Henja. Tico, Haar- Cornelia, Ok- ïlnslot. Credo, denia 58, Got- 'entinkJura, v. d. Putten; Westri COEVORDEN: Avontuur. Wierdsma; KAP- PELN. Nanny, Tuit; DORDRECHT; st. Col- ÊOOM: Rupel 3, de Bakker; HAMBURG: Maria Relm DEN: Johanna Berdina, Verhoeven; VREES WIJK: Deus Regnet, Snoogijk; ANGEREN 1 Johanna, Vermeulen. MEPPEL; Antonla Vegina, Westerhuls: DEN BOMMEL. Roma. Rutten- berg; SLIEDRECHT: Martha, Heemskerk; SLUISKIL: De Musset, GoedcgeburenMIL- LINGEN: Elbe, BuchelMEPPEL: Rival, VVes- terhuis; VLAARDINGEN: Sturmvogel, Zim merman; APELDOORN: Verwisseling. Schut; SCHUILENBERG: Soil Deo Gloria. Brtjder; TEXEL- Res Nova, Hoogendoorn; AMSTER DAM. Drie Gebroeders, Bult. BELGIS: st. August: st. Ingnoa; st. Zee meeuw: st. EgallteJohn. Pikaart; Maria. Sel- lenslaghComptoir 66. Adam; Henny, Kerkhof; Antonia. Lcsage; Macabeja. v. d. Klooster; Rupel 3, de Bakker; Ideaal, Burgunder; Julia, de Jonge; Theresia, Wqckmans; Thetis, van Geffen- Rosa, v. Brussel; Minister Pecker, Scholten: Obi Wijckmans; Allda, Matz. DUITSCHLAND: De Zeeuw, Stuur. ROTTERDAM: st. Kronos 2; st. Stromboll; st. Gerard; st Excelsior: st. Pianto; st. Atla; et. Cornelia, st, Glarus; st. Mont Everest; st. Pro- gres; st. Hansen Neuerberg; st. Beta; st. Cor nelia; st. Keulschevaart 16; st. Hela; st. 's Her togenbosch II; Hendrlka, Klos; Harpen 67. Mus. slg. Jata, Geervliet; Eben Ezr, Balk; Vertrou wen. Teunissen; Hagen. v. Ooijen; SL Jacobus, Meidt; Edelweiss XI, Reit; Lotto, van Hoek; Nelly, HammerBinnenvaart 2. Verwijs; Emma 3, Trouwborst; Fluviale 27. Schott. Vaterland, HUser; Sparta. BordewijkD. A. P.' G. 12, Kir- dorf; Watzman, Cadenbach; Salve Regina. do Jong; Hoesch 4. Jost; Antonia, Arends; Friide, Maler. Jan, Boksteln; Wllhelmtna Emma. Pie per; Variatie. Versluis; D. A. P. G. 7, Lena: En Avant, Bastlaanse; Mantua, de Bot; S. H. V« 77, Smaal; Truro, Mey; Siegfried, Drledijk; Ver andering, Melnen. Else Llna. Keyenburg; ^ent rust I, Reuter; Ëduard Signet, Muno; Emlle, v. Keulen; Tijger, Pepping; Expres 24. Lettz; Veronika, Boezer. SPIJCK: Mechel, v. MegenVLISSINGEN: Viod 2, Smedeman; DRIMMELEN: Twee Ge broeders, Stoop; VLAARDINGEN: Transport 78, Keymel. DUIVENDRECHTMartlena, Bolle; v. Dreumel; DORDRECHT: st. Scarpe; st. La voisier; st. Thersia- et. Seine; PURMEREND: Koelof je, Hartman; BREMEN: Nejaco, Pronk; OUDERKERK: Johanna, Trouwborst; GROB- BENDONCK: Alma, Claus; KIEL; Tinka, .cUe- delgarn; PUKMEREND: Klara Maria, Langen HAMBURG. Mooa- Bons; AMSmER- PANHEEL: Flo rentine. v. Mechelen Francois, v. Mechelen; STEEN WIJK: Catharina, Wiggers; KATER. VEER: Maranatha, Carmiggelt; WEURT; st, Meuse; OUDE PEKELA: Erica, Hooltcs; VES- TERVOORT: IJssel 5, Arts. BELGIë. Baden 13, Gopfert; Elisabeth, Ver- tneeren; Mla, Stoff-ls; Stad Aerschot. de Boek; Emma v. Hoboken, Geers; Lloyd 12, Vohls; Melderich, Stom; En Avant, Kook; Expres ió, Hammersdorf; Agnes, v. d. Wens; Diana, Jop; Beranger, Krebs; Alma, Claus; Louisa, ~4pel; Neptun 2, Funk. Mil, Karelse; Mont de l'Or, Bal; Valiant, de Weirt; Bella, Leppel; Climax, de jonge; Schorsch, Heckhof; Rhenus 39, loff- DUITSCHLAND: st. Koopvaart 3; Morgen ster, Visscher; Vertrouwen, Leensen; Grijshal, v. Hal; Door vertrouwen, Leeuwestein- Tabor, NauwelaersPetrus, Hulsberg; Dirkje Gerdlena. Verwaert; Derop I, Schmidt; st. Harmonie 6; Themar, v. d. Horst; st. Rat Vol. 12; Seam 13, Acker; W. v. Driel 43, v. d. Pluym; st. Saga; Tantris, Oerlemans; st. Stachelhaus Buchleh 4; Leontlne, v. Strien; Jolea, Witjes- Brouwer, Braher; Maria, Kleipas; Animo, Kievit; Rival, Welllnga; st. Willem Anton; Alexander, Zaun; Marcel, v. d. Wijgerd; st. Agnard; Dusseldorf, Hartman; Vermeer, Huyssensst. Lauvols; Lloyd 22, Durban; Congo, Salm; Edelweiss 2. Beekman; st. Edmund; Fokko, Manster; Elisa, Pols; Pas teur, v. d. Berg; st. Maria Corna.H. Neuerburg 14. Jankowskl; Versau, Nerf; Prudentia. Muller; st. Anton; Mannheim 184, Nalbach; Seam 12, Strauss; Gerardina, de Wolf; Algra, Leijendecker; Vinnas, Boersma; st. Claude Bernard; Hera. v. Waarde; Goede gunst, de Jonge; Cis. Rhenan, d. Bussche- Overschii --- --- ..o. Koenen; Ludwig Bx,....^.—. nella, Hillecke; Gretha, Walhou! Hattum st. Vanir; S. H. V. 65. Jameiet; Vlos, Bollen; Nieuwe zorg, Boelen; Didl 2, Hofman; Fafner, Brink; Wotan, Pasman; Suzan, Kreeft; Jordaens, ten Haaf; st. Pasteur; Machtilde, Goudswaard; Fritz, Backfisch; Paul, Vólkner; st. Tartout 2; Cajo, Bakker; Joma, v. Weel; No made, Kleingeld; Anna Magrleta, Hoefnagel; Hoop op welvaart, Huigen; at. Barba; Lena, Kem perman; Harpen 82, Hundt; st. Madoera; Gefian. Klffner- Goede verwachting, de Haas; Speranza, Aarnoudse; st. Fiat Vol. XI; Scheurdlep, Bakker; Seam 14, Klrchgasser; st. Turgot; Condorcet, Binz; Trolssard, Diedrich; Transport 33. Borslag; el, Herbrugge; Verandering, Vonk; Roer- - Dya; Elisabeth 12. Otten; Vries; Edjogre, Groenewol Wlllemsen; Heine, tonlo 2, Snijders; Meden srhulst tello, Cal. Langlez, Verl Touwslager; Hannover I, Bessier; Anjo, Tromp; Cunegonda, Krijgsman; st. Adrlana 3; Alelda, v. d. Heuvel; Nomades, Hoenderop; st. Teuna 3; Annle, Verschuren; Cornelia, Jansen; st. Netla; Pr. Alexander, Verdijk; Baden 11, Kaufmann; 2 Gebroeders, Jansen. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Rehoboth, Joosten; Ibis, Stobbelaar; st. Esperance; Ernestine. Boelen; Emile, v. Cauwenberg; st. Mldgard; Rembrand, Melnen; Debussy, Milder- at. Zaanland; Betuwe, Broekhuizen; Gerja, Larooy; Hendrlka, den Ouden; st. Vlleter; Duo, Paulsen; Addlo Pols; De hoop, Pik; Ideaal, de Jager- Phoenix, Beijer; Bertha, de Hoog; Gerritje, Nout; Energie 8. Veldman; Piejo, Korenaar; Georges. Hellebout; Legia, GorissenGeorglne, Lobbestal; Pleternella Maria, de Wachter; st. Borglr; Adrlana, Grinvia; Dlna, Kruidhof; Ida, Kornet; Terborght. Donck; st. Koopvaart 9; Terschelling, Kuis; Bach. Gart ner; Corneille, Velenturf; Guro, Spieker; Hen drlka. Nout; Oostzee, Tammes; Geertruida, Re- horst; st. Badenla 21; st. Antonle 2; v. Leruls, SoeteweU; Barbara Cornelia, Joele; Morgenster, de Waardt; st. Bosch I; Stmone, de Roeck- Sa- glttalre, v. d. Putten; st. Maipo- Karang, Poot; St. Antontus. Bakker; Merapi, v. d. Zanden-, Analyse Neijenhof; Anbejo. de Vries; st. Annle; Amsterdam, v. d. Boom; Hollandla, v. d. Bcemt Batavia. Baan; Maria Wllhelmlna. Leenman; st. Asgard; Vertrouwen. Bergsma- Hoop op welvaart, Ymlter; Alt, Borger; st. Flat Vol. 15; Raab Kar- cher 75, Scheafer; Lencken. Lammers; Handel I. Fucks; st. Koopvaart 12; Onderneming. Suyter; Nieuwe zorg, de Vries; Alberdlna. RemmersAn tonle I. v. d. Glesen; Neeltje. Ruitenberg; st. Bragi; S. H. V. 61. Dekkers; Senegal. Urmet- zers; st. Helena: Marie 4. Rademakers; Zuid Hol land, Pieterse; Eendracht, v. Asperen- Attentlo, Grinwis; st. Teuna; Allda Nelly, Vermeulen; Dc- vota, de Bot; Verandering, Spee- Avontuur, Neef; st. Aloysius; Willy, Hankoop; Bonna Attente. Verschoor; ornelia, Cornet; Wilhelmlna. van Neijenhof; st. Marie: Gerard. BartelsMedium. Bondewel; Coverna, Dori; st. Johanna; Borusria. Versluis; st. Wlljo; Maria. v. d Pluym; Visscher I. FleerackersReglenn v. Kerckhove; Nenu phar, Wijnen; st. Loire; Baden 71. Heuss; Anna. Burgert; Adrlana, Boele; Duprez. de Keizer; Tunisia, Michlelee; st. Bona Spes II; Georglna, Mlllevert; Conflance, Elf ring; S Gezusters, v. Ruyssevelt; Gasce, Cobbout; Alvlna. Fluyt; Na- yexmotor 4, Mares.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3