LAATSTE NIEUWS MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 Rijnsburg VEILINGVEREENIGING „FLORA" JUBILEERT Een der best gesorteerde bloemenveilingen Economisch centrum van wijden omtrek Flora jubileert! Dat is het onderwerp van gesprek. Dat staat in 't centrum van belangstelling. En niet alleen van de leden, de principalen en de kooplie den, zij die de millioenen bloemen aan voeren en zij die ze weer naar alle wind streken verspreiden, maar heel Rijns burg leeft hierin mee. Wie Rijnsburg zegt, zegt Flora, want die twee staan in onlosmakelijk verband. Reeds bij 't bin nenkomen van Rijnsburg vallen de kloeke gebouwen op, waarvan we een gedeelte hierbij laten zien. Ook al lig gen deze gebouwen nog in de gemeente Oegstgeest, toch ligt hier het economisch centrum van Rijnsburg en omgeving. Dit laatste moet er vooral bij, want wie denken zou, dat Flora alleen plaatselijk belang heeft zou zich vergissen. Neen, voor heel de omgeving, voor al de om liggende gemeenten is Flora het centrum van de bloemenkweekers, tenvijl hande laars zorgen voor aanvoer uit andere bloemencentra. Dit alles maakt dat Flora een der best gesorteerde bloemen veilingen is van ons land. Vooral wat bolbloemen betreft neemt Flora een vooraanstaande plaats in, ja zelfs de eerste, waar hier toch jaarlijks in de maanden December tot Mei voor bijna een half millioen aan bolbloemen, voornamelijk tulpen, geveild worden. Rijnsburg is het cen trum van de broeierij in ons land geworden niet en door „Flora". Jammer is het dat dit sterk arbeidsintensieve bedrijf zoo door de crisis getroffen is, waardoor ook de neven- bedrijven, ambachtslieden, handelaren in be- noodigdheden voor de bloementeelt, glasle veranciers, vrachtrijders enz., ernstig getrof fen zijn, terwijl tevens vele landarbeiders langen tijd werkloos zijn, daar op de uitga ven voor loonen zooveel mogelijk bezuinigd moet worden. De ernst van dezen terugslag blijkt wel als we meedeel en, dat in het topjaar voor 1 mill, zeven honderd duizend gulden ge veild werd en dat dit is teruggeloopen tot be neden de negenhonderd duizend gulden. Gelukkig is de laatste) jaren weer een stij ging ingetreden zoodat, nadat in 1935'36 de 9 ton weer bereikt was, het laatste jaar het millioen weer belangrijk overschreden werd. Vooral de export heeft zich zeer te leurstellend ontwikkeld en door den export wooral van tulpen is Flora groot geworden, of liever heeft Flora zich groot gemaakt, want het is het actieve bestuur van Flora geweest dat indertijd de export van tulpen naar Engeland, het land dat verreweg de beste afnemer was en is, is begonnen en die heeft getimuleerd, om zich zoodra kooplie den deze zaak aanpakken en verder voort- retten vrijelijk terug te trekken. Een afzet gebied dat rijkelijke verdiensten gaf is daar mede gewonnen en helaas ook voor een be langrijk deel weer verloren door de zeer drastische invoerbeperkingen die de Engel- sche regeering genomen heeft. Nog zijn de verliezen geleden in 't rampjaar 1931*32 door velen niet meer goedgemaakt; de ver- liezen geleden door den val van 't Engelsche pond en de toen verhoogde invoerrechten. Gelukkig is nog dat vele Rijnsburgsche han delaars zich opgemaakt hebben om een uit weg te zoeken voor de overvloed in 't eigen land, zoodat Nederland thans van de Dollar tot de Schelde en van den Helder tot Maas tricht wordt doorkruist door de Rijnsburg sche bloemenauto's, volgeladen met de pro ducten van Flroa. Het veilingbestuur zit echter ook niet stil, want evenzeer als 't met Engeland gedaan is, heeft men geprobeerd Amerika als afne mer te krijgen, helaas nog niet met bevre digend resultaat. Zoo is het een en ander gezegd over dit Interessante bedrijf, bij velen in den lande nog maar al te onbekend. Vijf-en-twintig jaar geleden Miaar Flora jubileert, dat wil zeggen, dat onze gedachten dan teruggaan naar hetgeen Voor 25 jaar is geschied. We komen er nog wel nader op terug als we verslag uitbren gen over de groote herdenkingssamenkom sten die belegd zijn. Iets nu reeds: 25 jaar geleden was er een soort van vei ling georganiseerd, waar tan alles te koop Werd aangeboden; ook bloemen, want de bloementeelt begon toen meer en meer op te komen en menigeen zocht zijn brood ln de bloemetjes. Door een 27-tal personen werd nu den 14en Febr. 1934 een vereeniging op gericht, die zich ten doel stelde een bloe menveiling te organiseeren. Het bleek dat idit idee levensvatbaarheid had. De vereeni ging en met haar haar veiling groeide, zoo dat nu na 25 jaar er meer dan 900 leden zijn, die meer dan een millioen veilen. Deze groei is wel het duidelijkst zichtbaar aan de gebouwen. 1 Maart 1917 kreeg men zijn eigen gebouw en nu staat daar het groote com plex met zijn zeer groote zalen, kantoren, cantine, enz., geheel voorzien van centrale verwarming. Op eenigen afstand verrijst het koelhuis, terwijl de nieuwste verbetering pas haar beslag heeft gekregen nl. het verbree- den van den toegang en het vergrooten van het parkeerterrein. Als men zoo Flora herdenkt, gaan de ge dachten naar een tweetal mannen, die zoo- vole jaren hun beste krachten in de beste harmonie gewijd hebben aan de belangen van het bloemistenvak in 't algemeen en van Flora in het bijzonder. Ieder begrijpt dat we daarmede de heeren F. Kralt en G. v. Delft bedoelen, die jarenlang de eerste als voorzitter, de tweede als secretaris, de stuw kracht zijn geweest. Helaas heeft de tweede wegens gezondheidsredenen het secretariaat, dat hij reeds geruimen tijd niet meer waar nam, definitief moeten overgeven. Alb. D. den Haan is thans secretaris. De heer v. Delft werd als eerelid benoemd. De voorz., de heer T. Kralt, staat nog in ongebroken kracht en behartigt de belangen van de leden zooveel mogelijk; vooral ook bij de velerlei overheidsbemoeiing, die de zaken vaak zoo ingewikkeld maken, staat de heer Kralt steeds op de bres voor Rijns- burgs belangen. We kunnen ons voorstellen, dat het mor gen een vreugdevolle dag zal zijn voor den heer Kralt en voor zijn mede-bestuursleden. We willen ze ook hier hartelijk gelukwen- schen met dit jubileum, waarin de pers zich ook zeer verheugt, want Flora was steeds zeer gastvrij voor de verslaggevers. We moeten eindigen. Veel zou er nog te zeggen zijn en veel zal er nog gezegd moe ten worden in de verslagen van de jubileum feesten. Moge Flora bloeien tot heil voor Rijnsburg en omgeving. het a.s. 75-jarig schooljubileum en de aan- orkelijke verlaging van contributie voor leden van de vereeniging. Hierop volgde een aangename verrassing. Mej. Muiswinkel werd nl. door het bestuur gecomplimenteerd met haar 12^-jarig jubileum als onderwij zeres aan de school. Onder applaus werd haar een fraai boek aangeboden. Vervolgens gaf Ds. Doornenbal enkele blikken in den schoolstrijd en de beer Alberts sprak over .Kinderleugens". Meerdere» bijdragen wer den gegeven door het personeel van de school en enkele leden van het bestuur en rs van schoolgaande kinderen. Van de gelegenheid om in de pauze het werk der leerlingen te bezichtigen werd een ruim ge bruik gemaakt. Deze zeer geslaagde avond werd door Ds. Dronkort met dankgebed ge sloten. BLOEMENVEILING „FLORA" Tulpen: Son ja 1416, Ibis 15—17, Copland 20—31, Goudvink 18—24, Gele Pruis 14—18, Moore 1416, Oostenrijk 1618, Cr. Brillant 16—17, Rorus Rijkere 32—33, Cr d'Or 21—23, Pitt 2527, Victorie 2022, Peach Blossom 2227, Theeroos 1421. Tubbergen 23. Fla mingo 12—14, Valk 24—22, Electra 25—23, d. Hoef 2627, Murillo 1723, Bartigon 2 29, Indos 27, Titiaan 2628, Schlegel 15, Grandac 55, La Reine 1417, Gen. de Wet 2&—35, Globe 21—20, El Toreador 17—16, Sul tan 23, Albino 22, Canras 38. Narcissen: He lios 11—13, Victor 10—17, Alfred 13—20, Glory 14, Coster 1621, Spur 1412, Sion 10S. Hyacinthen: 6.20—6.50, Bismarck 5.60 —3.90, Geertruud 2.10—4.20, Pink 4.20-4.30, Calla 7, Freesia 1421, Druifjes 6585, Cro- cussen 901.30, Cyclamen 18, Convalaria 2.10—2.60. VOORSCHOTEN COLLECTE BIJZONDERE NOODEN De collecte voor de kas van hel comité voor bijzondere nooden Zaterdag j.l. langs de huizen gehouden, heeft opgebracht f 166.40^4. Degenen, dio hun gift alsnog per giro willen overmaken, kunnen dit doen on der het motto „Bijz. Nooden" op gironum mer 10491, ten name van de gemeente Voor schoten. CHR. HIST. JONdERENGROEP Dei C.H. Jongerengroep hield onder leiding van den voorzitter, den heer A. Fortgens, haar periodieke vergadering. Allereerst kwam in bespreking het concept-reglement, dat na enkele wijzigingen werd goedge keurd. Mej. N. Mechelse» hield daarna een Inleiding getiteld „Oorlog en vrede", terwijl mej. W. v. d. Nieuwendijk het buitenlandcsh politiek overzicht verzorgde. DE NIEUWE VERLICHTING AAN DEN RIJNDIJK Zaterdagavond werd aan den Rijndijk de nieuwe straatverlichting voor het eerst ont stoken, waarmede een groote verbetering te bereikt. Het is jammer, dat het gedeelte van den spoorwegovergang „de Vink" tot aan de grens van de gemeente Leiden niet meteen onder handen genomen is. GESOL MET GEESTELIJKE HERBEWAPENING Men schrijft ons: Ten bate van de „bleekneusjes" wordt een tooneelavond gegeven in hotel „Deurloo". Het programma vermeldt een stuk van Heyeimans en een schets in luchtiger genrti terwijl na afloop de hotelhouder gelegenheid geeft tot „gezellig" samenzijn met muziek. Dat ieder op zijn manier iets wil doen voor een liefdadig doel valt te loven, al is deze manier niet de onze. Maar, dat men boven het reclamebiljet het dikke letters zet! „Geestelijke herbewapening" is toch wel een ergerlijk misbruiken van het woord van Buchman, den geestelijken vader van de Oxford-beweging en in strijd met de kern van de radio-rede van onze Koningin: „Christus boven alles". Wij gelooven dan ook niet, dat de heeren doktoren geweten hebben, dat de biljetten dit opschrift zouden dragen. WOUBRUGGE DE BRUG OVER DE WOUDWETERNG Uit goede bron wordt vernomen, dat nog deze maand een aanvang zal worden ge maakt met het waardeeren van de gronden en gebouwen, noodig voor de onteigening voor de te bouwen brug over de Woud wetering. OUDERAVOND CHR. SCHOOL In de lokalen van de school met den Bij bel werd een druk bezochte Ouderavond gehouden. Na opening door den voorzitter van de vereen, voor Chr. Nat. onderwijs, den heer Buitelaar, werden eenige mede deel Ingen gedaan, betrekking hebbende op V&linggelwM JP.lotaï' te Rynsburq N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Jan van Nassaustr. 99, 's-Gravenhage Telefoon 774577 Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN HAARLEMMERMEER HOOFDDORP. De afdeeling Nieuw-Ven- nep Oost en West van den B.V.L. hield een feestelijke propaganda-avond in hotel D« Groot. De goed bezochte vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer Benard. Pastoor Wennen van Nieuw-Vennep de spreker. Vervolgens werden enkele films vertoond. Op de candidatenlijst der A. R. Partij in de kringen Haarlem en Velzen, komen voor onze plaatsgenooten de heeren S. van Wijk en F. Bos. Op die van de C. H. Unie de beeren in Beem en J. W. Bras. Het derde regiment huzaren 125 jaar Marsch door de Residentie DEN HAAG, 13 Febr. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het derde regiment huzaren, heeft het regiment van morgen na afloop van een inspectie door de Koningin, welke om ongeveer elf uur plaats had, een marsch door de stad gemaakt. Gedurende dezen marsch is op vier plaat sen gedefileerd, en wel voor den Minister Defensie, dr J. J. C. van D ij k, op het Plein, voor den commandant van het veld- luit.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, op het Lange Voorhout, voor den commandant van de licht brigade, gene- raal-majoor H. F. M. baron van Voorst totVoorst, op het Malieveld, en voor den bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, commandant in de eerste divisie, gieneraal- majoor jhr J. Th. Alting von Geusau, bij het rosarium. De troepen trokken langs den volgenden weg door de Residentie: Van Alkemadelaan, Waalsdorperweg, Oostduinlaan, Carel van Bylantlaan, Laan Copes van Cattenburch, Nassaulaan, Javastraat, Alexanderetraat, Plein 1813. Lange Voorhout, Lange Vijver berg, Vijverdam, Buitenhof, Hofweg. Lange Poten, Plein, Lange Houtstraat, Korte Voor hout, Boschbrug, Malieveld, Josef Israëls- laan, Oostduinlaan, Bronovolaan, Waalsdor perweg, Van Alkemadelaan. De wenschen tot onderwijsvernieuwing AMSTERDAM, 13 Febr. Naar wij vernemen heeft de derde afdeeling van den onderwijs raad besloten te onderzoeken, in hoeverre de van verschillende zijden geuite wenschen inzake onderwijsvernieuwing aanleiding ge wijziging van de wettelijke bepalingen in overweging te nemen. AMSTERDAM, 13 Febr. Vanmiddag werd ten stadhuize namens B. en W. in het open baar aanbesteed: Het bouwen van diverse werken behoorende bij het bouwen van het hoofdbureau van politie aan de Mamixstraat, op het terrein van de voormalige groenten- markt Ingekomen waren 39 inschrijvingen. Laagste inschrijfster was de fa. Meyerink te Amsterdam met f 134.546. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK vee tal: Te Gouda, L. S. den Boer te Arnhem en W. F. Laman te Middelharnis. NFET. HERV. KERK Bedankt: Voor Arnemuiden M. J. Lek- kerkerker te Oosterwolde (Gld.) DEN HAAG Wielrijder onder tram Lyn 9 op het verkeerde pad Zaterdagavond heeft op den hoek van het Spui en de Kalvermarkt een ietwat eigenaardige aanrijding plaats gehad, wellke echter, voor zoover het zich thans laat aanzien, goed is afgeloopen. Tegen de verwachting in, reed lijn 9 ko mende van de richting H.S.M. het spoor van lijn 4 op en sloeg dus rechts af, waardoor zij het doorgaande verkeer kruiste. Hierdoor werd de 25-jarige wielrijder W. B. uit de Minklerstxaat, door de tram gegrepen tegen den grond geworpen, zoodat hij onder den motorwagen terecht kwam. B. die over pijn in de borst klaagde, werd door den G.GJD. naar het Ziekenhuis Zuidwal voerd. Naar jle oorzaak van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. P.G.C.HAJENIUS AMSTERDAM Rokin 92/96 TeL 37494 's-GRAVENHAGE Noordeinde 64 Tel. 115453 TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Burgemeester de Vlugt blijft. Hoe het nieuwe Raadhuis er zal uitzien. De Dam voorloopig ongewijzigd. Toenemende los bandigheid. (Van onzen Amsterdamschen redacteur) De burgemeester blijft Nog eenigen tijd, heeft Dr de Vlugt er bij gezegd. Dat is een verblijdend be richt, want Amster dam en de heer de Vlugt zijn zóó met el kander vertrouwd ge raakt, dat een sohei- ddng niet gemakkelijk valt in te denken. Natuurlijk is burge meester de Vlugt ge noeg realist, vooral krachtens zijn posi tieve godsdienstige overtuiging, om te we ten dat ook voor de vervulling van het be langrijkste ambt. in onze stad de wet van beginnen en ophou den geldt. De burge meester heeft trouwens, naar men weten zal, zijn ontslag bij de regeering aangevraagd, doch de regeering wil Dr de Vlugt niet mis sen. Vandaar zijn besluit om nog een poosje te blijven. En zoo zal de burgemeester, onder eerbiedi ge inwachting van Gods zegen, waaraan deze onze medebroeder behoefte heeft, zijn arbeid ten bate van Amsterdam voortzetten. Geen der Amsterdameohe „eenhoofdige" burgemeesters heeft zóó lang reeds bijna 18 jaren achtereen den eersten magi straatszetel ingenomen. Dat is een merk waardige omstandigheid. Niet minder merkwaardig is, om een ac- tueele zaak bij den kop te nemen, dat dank zij den persoonlijken invloed van onzen burgervader, Amsterdam binnen enkele ja ren een nieuw stadhuis rijk zal zijn. Van de jury' die de ontwerpen voor den toekomstigen zetel van het gemeentebestuur beoordeeld heeft, is de burgemeester voorzitter. Niet enkel ambtshalve. Als bouwheer indertijd van groote werken is de heer de Vlugt goed op de hoogte van de ei9chen, aan het raad huis der toekomst te stellen. Het zal er dan nu van komen ,dat de Am sterdammers de tentoonstelling van alle ont- enpen, niet minder dan 225, kunnen be zien. Vier dezer ontwerpen verwierven de bijzondere aandacht van de jury. En uit de twee, welke zij hiervan weer de beste acht en voor min of meer gecombineerde uitvoe ring vatbaar, zal man dus kunnen conclu- deeren hoe het stadhuis op het Frederiks- plein er ongeveer zal uitzien. Voor de tentoonstelling der ontwerpen, ge opend in het Stedelijk Museum van 17 Fe bruari tot 13 Maart, zal ongetwijfeld veel be langstelling bestaan. Een klontje uit de fpap voor den Dienst van Publieke Werken is de inmenging van de regeering ten aanzien van den voorgeno men verkoop van het Midden-Damterrein. Aanvankelijk scheen alles zoo van een leien dakje te gaan. Eindelijk was er den toch een gegadigde, die de veelbesproken plek gronds wilde koopen. Voor een zacht prijsje, dat is waar, doch ten slotte beteekent 4 ton voor de gemeentekas een meevaller, en dien kunnen we in deze ook financieel benarde tijden goed gebruiken. Komt men over den hond, dan ook over den staart, en daarom werd met bekwamen £>r>oed de verkoopsvoordracht bij den Raad aanhangig gemaakt. Binnen de gebruike lijke 14 dagen werd zij reeds aan de beslis sing van den Raad voorgelegd, en dat toen de burgemeester zelf voorstelde om nog 14 dagen respijt te geven, was alleszins begrij pelijk. Te meer, omdat zich, óók met bekwa men spoed, een publieke opinie over de be bouwing met „het huis 1845" begon te vor men, en deze was lang niet onverdeeld gun stig. Persoonlijk kan ik met de geopperde be zwaren niet instemmen, doch ik kan er goed inkomen, dat de regeering zich met de zaak inlaat Volgens de ouderwetsch-kleinee- rende socialistische redeneering van den fractievoorzitter der S. D. A. P., den heer Matthijsen, heeft zij aan den Dam „een huis" staan, en als „gegadigde" had zij, vol gens hem, toch wel eerder met haaf ver lek om uitstel kunnen komen. Beziet met het regeeringstelegram echter, zooals het behoort met een nationaal oog en dat deden de. meeste sprekers in den Raad dan is het socialistisch-comimuniè- tisch vonnis want de uiterst revolutio nairen hadden zich bij de S.D.A.P. aangeslo ten niet op zij'i plaats. Op den Dam staat het Koninklijk Paleis en het is eerste eisch van wellevendheid de regeering den tijd te laten zich over een verandering van het uiterlijk van den Dam te bezinnen. Boven dien verluidt thans, dat de regeering zich reeds eerder schriftelijk tot het gemeentebe stuur zou hebben gewend. Blijkt dit juist, dan is alle reoht vervallen om tegen haar te fulmineeren. Minder gelukkig scheen mij bij het Raads- debat de verwijzing naar het geldkantoor tegenover de achterzijde van het Palei9. In derdaad is dit het geldkantoor nl. een platte, vlakke steenklomip. Al heeft het Rijk met de plaatsing van dit nare, onsmakelijke gebouw indertijd gefoudeerd dan kan men op grond van wat een aantal jaren geleden gebeurd is, toen het Paleis bovendien nog "iet in handen van het Rijk was overgegaan, geen bezwaren maken, als de regeering bl'jk baar zich afvraagt of het aspect van den Dam als nationaal plein zou kunnen worden geschaad door een vrij hoog huis tegenover het Koninklijk Paleis. Hoe dit ailes ook zij, voorloopig houden wij het stukje groen op den Dam nog wel. Met groot ceremonieel heeft te Cannes de in gebruikneming plaats gehad van de Place Neville Chamberlain en de Avenue Edouard Daladier. Een overzicht tijdens het troependefilé op de Avenue Edouard Daladier SIGAREN - CIGARETTEN - TABAK Treurige cijfers zijn in de afgeloopen week omtrent het aantal echtscheidingen bekend geworden. Amsterdam heeft in dit opzicht toch a! een slechten naam. Hoe betrekkelijk weinigen zijn er, die hun huwebjk kerkelijk laten inzegenen, niet veel meer dan ruim 30 pCl- Met blijkt nu, dat in 1938 weer meer echt scheidingen (711) zijn uitgesproken dan in 1937 toen het aantal reeds tot 664 was opge- loopen. Er is een „record" geslagen, ook hierin dat hoe langer hoe meer het bijzon dere euvel ingang vindt om de echtscheiding zonder eenig verzet van de wederoartij te doen uitspreken. Bij niet minder dan 77 nCl der gevallen werd de echtscheiding bij ver stek uitgesproken. Of het ook dringend noodig is de losban digheid in bepaalde kringen wettelijk te be teugelen* ■w ERISO. HET GEHEIMZINNIG STERFGEVAL Vader van de baby weer op vrije voeten De moeder naar het Huis van Bewaring overgebracht ROTTERDAM, 13 Febr. Zaterdagavond is de man van het echtpaar v. d. S., dat Vrijdagavond werd aangehouden in verband met 't verdachte sterfgeval van een kindje van zes maanden in de Zoutziederstraat, weer op vrije voeten gesteld. Nog Zondag avond heeft de man de noodige voorberei dingen getroffen om te verhuizen. De 26-jarige vrouw is in verzekerde be waring gebleven en wordt waarschijn lijk naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het onderzoek loopt thans zoowel over de vraag, wat de doodsoorzaak is van het kindje, dat Vrijdagavond is over leden als over het overlijden anderhalf jaar geleden van een kind dezer familie, dat in een teil water was gevallen en verdron ken. Destijds is hieromtrent door de politie reeds een onderzoek in gesteld, dat toen geen resultaat heeft opgeleverd. Bij het onderzoek wordt niet alleen na gegaan of hier sprake is van eenig mis drijf, maar ook of de kinderen wellicht ten gevolge van verregaande nalatigheid of zor geloosheid zijn overleden. Het pasgestorven kind is nl. Vrijdag nacht door de politie in geheel vervuilden staat aangetroffen. Het wiegje, waarin het kind lag, verkeerde in smerigen toestand, terwijl in de zijkamer, waar de kleine ver bleef, een ondragelijke lucht hing. Van een 15-jarig dienstmeisje heeft men vernomen, dat de vrouw het kind haast nooit aan iemand toonde. Al huilde het kind nog zoo hartverscheurend, de vrouw keek er niet naar om. Zijdelings in verband met deze zaak is door de Zedenpolitie aangehouden de 22-ja- rige vrouw V. uit de Toussantstraat. die schuldig werd bebonden aan het plogen van abortus. Vonnis tegen Rotterdamsch notaris bevestigd Het Haa-gsche Gerechtshof bevestigde he den het vonnis van de Rechtbank te Rot terdam, waarbij de oud-notaris M. wegens verduistering van hypotheek-gelden veroor deeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechte nis, -waarvan het Hof bepaalde, dat deze tot aan den dag van deze uitspraak zal worden afgetrokken. De advocaat-generaal had verhooging van deze straf tot drie jaar gevangenisstraf ge vorderd met aftrek van acht maanden voor arrest. Rublee keert terug naar de Vereen. Staten De Duitsche voorstellen LONDEN, 13 Februari (Reuter). De diplo matieke correspondent van de „Times" ver neemt, dat Rublee, de voorzitter van de inter-gouvernementcele commissie voor de vluchtelingen te Evian, zal aftreden en naar de Vereen. Staten zal keeren. Dit zou het ge volg zijn van de onderhandelingen, welke hij met de Duitsche regeering heeft gevoera over de Joodsche emigranten. De correspondent verneemt verder, dat het Duitsche memorandum inzake de vluchtelin gen voorstelt 150.000 tot 200.000 Joodsche pio niers toe te staan uit Duitschland te ver trekken en deze emigratie te financieren 11a de vestiging van hun verwanten, die beter zullen worden behandeld door de Duitsche autoriteiten. Er moet een trust worden gevormd van het Joodsche eigendom in Duitschland. waaruit de Joodsche emigranten, mar ge lang van hun wehaart, zullen kunnen nu. ten: ten eerste de benoodig Ie gelder. voor overtocht en borgstelling in de landen, waar heen zij gaan, voor zoover dit in marken zal kunnen geschieden en ten tweede voir het aanschaffen van machines en verder materieel, welke meegenomen kunnen wor den tot beperking yan dc .vestigingskosten Kort geding over bakkerskwestie AMSTERDAM, 13 Febr. De president van de arr. rechtbank mr A. J. van R 0 y e n heeft vandaag vonnis gewezen in een belangrijke kwestie, het Amsterdam-» sche bakkerijbedrijf betreffende. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken van 1 Febr. j.l. werd algemeen verbindend verklaard de onder nemersovereenkomst voor het bakkerij- bedrijf te Amsterdam. Met ingang van 3 Febr. j.l. waren alle hoofdstedelijke bakkers aan deze overeen-, komst gebonden en zij dignen zich te hou-» den aan de in deze overeenkomst vastge stelde minimumprijzen. De N.V. tot exploitatie van bakkerijen Jogre, een bakkerij gevestigd in de Preto- riusstraat hield zich echter niet aan deze minimumprijzen. Herhaalde waarschuwin gen van de Amsterdamsche bakkerijcom missie, belast met de uitvoering van do overeenkomst, hadden geen resultaat en ten slotte dagvaardde deze commissie ge noemde naamlooze vennootschap in kort geding. De president wees heden de vordering der commissie toe. Hij* verbood verkoop be neden de in de overeenkomst bepaalde mi nimumprijzen en bepaalde de dwangsom op 50. Duitsche stap te Parijs BERLIJN, 13 Febr. Naar eenige Duit sche bladen melden, heeft de Duitsche am- bassaoeur te Parijs bij het Franse he minis terie van Buitenl. Zaken geproteesteerd tegen de arrestatie der Duitsche journalisten en de huizoekingen. Zooals gemeld, is een dezer journalisten weer op vrije voeten gesteld. De bladen melden verder, dat de Fransche regee ring heeft toegezegd, zoo spoedig mogelijk uitleg te zullen geven. MOTORSCHIP VOOR HOEK VAN HOLLAND AAN DEN GROND HOEK VAN HOLLAND, 13 Febr. Het uit gaande Nederlandsche motorschip „Sart Antonio" van de N.V. Hammersteins Ree- derijbedrijf te Rotterdam, is Zaterdag, op reis naar Antwerpen, tijdens mist en bij hoogwater bij de Zuiderpier aan den grond geloopen. De sleepboot „Hoek van Holland' is ter assistentie bij het schip, dat 410 br, ton meet Gistermorgen vroeg is het schip bij wassend water door de slecpbooten Hoek van Holland en Rotterdam vlot ge sleept Het schip is opgestoomd naar Rot terdam. Het heeft geen schado bekomen. Algemeen weerbericht Sinds Zaterdag trad een groote verande ring in de algemeene luchtdrukverdeeling in. Het gecompliceerde depressie-systeem, dat zich bij IJsland en voor de Brjtsche eilanden bevond, trok naar Finland en werd gevolgd Goor zeer krachtige drukstijgingen. Tegelijkertijd nam het gebied van boogen luahtdruk over Frankrijk in beteeken is af en verplaatste zich westwaarts. Een rug van hoogen luchtdruk ontwikkelde zich tot over IJsland. Het gevolg van deze verandering in de luchtdrukverdeeling was. dat koude Arktische luchtmassa's met groote 6ne!heid zuidwaarts gevoerd werden van het poolgebied uit, hetgeen in geheel West- en Noord-Europa de temperatuur deed dalen. Aan den grond waren de dalingen gemid deld ongeveer 2% gr. Celsius. In de boven lucht waren de veranderingen echter veel grooter. Zoo lag de nul-isotenn hedenmorgen boven ons land op zevenlhonderd meter hoog te. tegen Zaterdag op ongeveer drieduizend' meter. Op vierduizend 111e;, r hoogte <laa!do de temperatuur ongeveer 20 graden Celsius en bedraagt daar 25 gr. Celsius onder nul. Het wepr heett thans over het algemeen een buiig karakter gekregen, waarbij plaatselijk hagelbuien voorkomen. Up den Oceaan beweegt zich een nieuwe storing in noordoostelijke riohting, welke op IJsland den luchtdruk al weer doet dalen. Het einae van de depressie activiteit is daa' ,0ok voorloopig nog niet in zicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7