STADSNIEUWS MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. S Vereeniging van Mathesianen Schakelen en schakelaars Zaterdag j.l. hield Ir: Y. Ykema in de col- legozaal van het Kamerling Onnes labora torium voor de V. v. M. een lezing c-ver scha kelen en schakelaars. Alvorens de lezing aan te vangen gaf spr. een inleiding tot het bezoek aan de Klectnci- teitsfabriek te Leiden, dat de leden op 18 Februari zullen brengen. Ir. Ykema begon zijn lezing met uiteen te zetten hoe hij het schakelen van electrische stroomketels steeds vereffeningssiroom m optreden. Dezo vereffeningsstroomen bette kenen voor de schakelaars bijna altijd een aanzienlijke extra belasting. De constructie der schakelaars wordt dan ook praktisch geheel beheersaht door de vraag hoe deze extra belasting te weerstaan. Hoewel de optredende verschijnselen theo retisch vrijwel geheel verklaard kunnen worden, biedt het beheerschen en dooven Van de bij het schakelen ontstane lichtboog zooveel moeilijkheden, dat ondanks het in tensieve werken van vele onderzoekers ge durende de laatste 15 jaren men er nog pas in geslaagd is voor het belangrijke deel der constructie eenige algemeene richtlijnen op te stellen. De schakelaars -worden dan ook grooten- 'deels in de laboratria opgebouwd. De op- richtings- en bedrijfskosten van dergelijke laboratoria zijn zoo groot, dat zij alleen door wereld-firma's kunnen worden gedragen. Dank zij de samenwerking van Electricl- teitsbedrijven en Industrie is thans ook in Mederland een dergelijk laboratorium, het „Kortsluithuis" der K.E.M.A. te Arnhem tot 6tand gekomen. J De voorzitter, de heer J. Freeke Jr., dankte Ir. Ykema. voor zijn leerzame en interessan te lezing. Wat doet Patrimonium Zooals men in dit blad heeft kunnen lozen zal a.s. Woensdag 15 Februari des avonds te acht uur, de heer C. Pellicaan, 2e secretaris .van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium" spreken over de vraag: „Wat doet Patrimonium?" Bij de gehouden propaganda-actie is deze Vraag meermalen gesteld en het bleek, dat sommige personen den indruk hadden, dat Patrimonium een vereeniging is, waarin uit sluitend zaken betreffende arbeidsaange- legenheden behandeld worden. Het zal daarom goed zijn, dat men eens kennis maakt met den veelzijdigen arbeid die Patrimonium verricht. Een belangrijk deel van dit werk, de arbeid onder de Zui- derzeearbeiders, zal met lichtbeelden wor den toegelicht. Waar deze maand in het teeken staat ivan 'de propaganda voor dit werk en een collecte voor dit doel zal worden gehouden, zullen zij, die alreeds hun gave daarvoor hebben bestemd of daarvoor willen bestemmen, zeker ook wel willen hooren en zien, waar voor hun gaven bestemd zijn. Ned. Chr. Handelsreizigers- vereen. (N.C.H.V.) De Ned. Chr. Handelsreizigersvereen. afd. Leiden hield haar 40ste ledenvergadering in café-rest. „Royal", onder leiding van den heer H. de Graaf. Deze sprak in zijn ope ningswoord zijn voldoening uit over de groo- te opkomst. De heer Perk hield een referaat over de „Buohman-beweging", hetwelk een aan dachtig gehoor vond. Er volgde een flinke bespreking. Hierna kwamen de finamcieele verslagen van den gehouden feestavond en de verlo ting aan de orde. Hieruit bleek, dat de afd. Leiden dit jaar wederom een flink bedrag kon afdragen aan het ondersteuningsfonds van de N.C.H.V. Met de controle van deze financieele ver slagen werden de heeren A. Giezen en Chr. Wetselaar 'belast. Na de rondvraag werd deze welgeslaagde Vergadering door den heer J. van Dijken met dankzegging besloten. Gistermiddag heeft de storm eenige scha de toegebracht aan de Stadhuisschutting aan de Breestraatzijde, zoodat de politie- brandweer er aan te pas moest komen om het planken gevaarte met touwen weer vast te zetten. Een stuk zink dat losgeraakt was aan het nieuwe stadhuis is verwijderd. Selecta, S. de Roos, Noord wijk aan Zee, Oude Zeeweg 42, handel in tabak en sigaren. Bijiv. uitgeoef. bedr.: groothandel in Holland- sche en Briggs strijkpatronen (transfers). OM EEN MEISJE Zaterdagnacht bracht een Jongeman, P. ge- heeten, een meisje, de 19-jarige C. B. thuis. Dit was niet naar den zin van de schippers J. K. en J. B. die op de Beestenmarkt ruzie zoohten met P. Deze verdedigde zijn rechten met een zakmes en bracht B. een hoofdwonde toe en K. een wond aan de rechterwijsvinger. Beiden zijn door den E.H.D. verbonden. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Zaterdagmiddag te half zes is de 70-jarige mej. V. op de Haven bij het onvoorziohtig oversteken van den weg aangereden door een wielrijder. De oude dame viel en be kwam een hersenschudding. Zij is door den E. H. D. naar het Acad. ziekenhuis gebracht. VECHTPARTIJ IN EEN LOGEMENT Zaterdagmiddag te 6 uur is in een loge ment in óe Groenesteeg ruzie ontstaan tus- schen den 42-jarigen logementhouder H. B. L. en den 68-jarigen logementsgast G. K. De loge menthouder wierp daarbij zijn gast een steenen asahbak naar het hoofd, waardoor deze een bloedende hoofdwonde opliep en zoo in woede ontstak dat hij L. met een zakmes te lijf ging en hem een snee over het rech teroor toebracht. De *E. H. D. heeft beiden verbonden. GESLIPT Zaterdagavond is de 31-jarige P. R. uit Zoeterwoude met zijn rijwiel op de Haar lemmerstraat geslipt. Hij brak het linker been en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT}A v Heusden 22 Jr en S 'bEVAL.LENH GroenendijkRedel zn G H de Ilaas—Mulder dr OVERLEDEN: N v Houkelom zn 1 week. Eeuwfeest L. S. C. Voor het eeuwfeest van het Leidsch Stu dentencorps, waaraan door ongeveer dui zend gecostumecraen zal worden deelgeno men, wordt op 't oogenblik in de ateliers van het costuumhuis „Erato" (corpsleverancier) onder hoogdruk gewerkt. Er zal om. een corps studentenjagers van 1820 (Tiendaag- sche Veldtocht) in volle glorie verschijnen. Is het gemeentelijk grondbedrijf in goede handen Mijnheer de Redacteur, Alhoewel met zekeren schroom dezen weg van publicatie kiezende, verzoek ik u beleefd opname van het navolgende, waarvan ik vertrouw, dat door bevoegden nota zal wor den genomen, zoodat misschien bereikt kan worden, dat bestaande willekeur wordt inge perkt. 11 Juli 1938 was volgens het courantenver slag een goede dag voor Burgemeester en Wethouders van Leiden. Onder algemeene instemming en hulde aan het College van B. en W. keurde de Gemeenteraad een voor stel goed: „tot het aankoopen van gronden aan den ICanaalwegZoeterwoudscheweg, enz.". Op dat oogenblik zal liet in die „hoera stemming" tot geen van de aanwezige raads leden zijn doorgedrongen, dat aankoop van gronden, vooral wanneer dit uit de ruime beurs van de gemeenschap geschiedt, gemakkelijk is dan verkoop van terrei nen. Begin 1939. De Gemeenteraad keurt den verkoop van verschillende bouwterreinen goed, o.a. aan den Wassenaarsgheweg, Hout laan (nabij Rijnsburgerweg), enz. Géén hoerastemming, géén hulde aan het beleid van B. en W. Niemand heeft het woord ge vraagd. „Het gaat wonderlijk toe met den verkoop van gemeentelijken bouwgrond" en „de een krijgt niets, de ander alles gedaan", zijn uit latingen, die mij herhaaldelijk ter oore zijn gekomen, om verder te zwijgen van uitdruk kingen, die andere mopperaars over dit on derwerp bezigen. Ik wensch mij niet met insinuaties in te laten, doch wil mij bepalen tot feiten. 1. Voor de gronden aan den Wassenaar- scheweg werden het laatste jaar prijzen ge vraagd van ca. 11 a 12 gulden per vierk. me ter. Verschillende malen is er kans geweest te verkoopen tegen ca. f 9.50 f 10 per vierk. meter, doch hierop wenscjite de gemeente niet in te gaan. Nu wordt plotseling een flink perceel iets verderop aan den Wasse- naarscheweg aan een bouwer van buiton de stad verkocht voor slechts f 6.40 per m2. Hiervan af te trekken de f 1.50 algemeene bijdrage, zoodat de gemeente nog géén f 5 per m2 ontvangt. Het is mijn overtuiging, dat de geheele Wassenaarscheweg reeds lang bebouwd zou zijn door Leidsche bou wers. indien de gemeente Leiden op basis van f 6.40 per m2 de bouwgrond had aange boden. 2. Ongeveer een half jaar geleden werd voor een perceel bouwgrond aan de Hout- laan, nabij de Rijnsburgerweg, f 10 per m2 gevraagd. Thans wordt ditzelfde perceel ver kocht aan de N.V. Uitgebreid Bezit, dir. J. J. de Cler, voor f 8.50 per m2. 3. Voor een betrekkelijk klein perceel bouwgrond, noodig voor afronding van een groot nog te bouwen blok huizen aan den Hooge Rijndijk, welk bouwblok dit stadsge deelte niet weinig zal verfraaien, vraagt de gemeente Leiden f 13 per m2! (Ligt aan het Rijn- en Schiekanaal). Dit alles in aanmerking nemend vraag ik mij af, vanwaar en waarom deze willekeur. De prijzenpolitiek en verkoopstactiek van dit gemeentebestuur raken kant noch wal. Wie zal in den gemeenteraad dit ter sprake brengen? Leiden, 13 Februari 1939 UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN HOE DE VOETBAL ROLDE A.R.C. won van Quick Boys Onder zeer groote belangstelling vond Za terdag de wedstrijd plaats tusschen A.R.C. I alhier en Quick Boys te Katwijk. Door het winnen van dezen wedstrijd hebben onze plaatsgenooten practisch het kampioen schap behaald van de le klasse van den Leid- schen Voetbalbond, daar de voorsprong thans 7 punten bedraagt op de Boys, die de zen achterstand in de 6 resteerende wedstrij den niet meer in zullen halen. A.R.C. heeft thans uit 13 wedstrijden 25 punten behaald. A.R.C. won met 4—2. Of de overwinning verdiend was, daar zullen de meeningen over verschillen. Zeker is dat de Boys 't groot ste deel van den wedstrijd, daartoe in staat gesteld door een schitterend spelende half- linie, in den aanval zijn geweest. Maar hun voorhoede speelde zoo'n doorzichtig on kort spelletje, dat de achterhoede van A.R.C. tel kens met succes in kon grijpen. En wat voor hen niet houdbaar was, belandde in han d-en van keeper Van Heusden, die in fraaien stijl zijn doel verdedigde. Enkele minuten was de strijd oud toen A.R.C. door v. d. Linden de leiding nam, waarbij de doelman der gasten niet vrij uit ging. Verder is de stand voor de rust zoo gebleven, hoewel Q. Boys steeds aanvallende was. Na de rust het eerste kwartier hetzelfde spelbecld. Toen scoorde Q. Boys de verdien de gelijkmaker. Dit schudde A.R.C. wakker. Rechtsbinnen Koopman stuwde mef harde trappen zijn voorhoedespelers ten aanval en uit een fraaie pass van hem scoorde Jonge ncel een even fraai doelpunt, kort daarop een derde uit een goede ingooi van Bergs- hoeff, terwijl 10 minuten voor het einde de overwinning vast werd door no. 4, weer van Jongeneel. Kort voor het einde scoorde Quick Boys weer tegen uit een penalty, waarbij het -bleef. De wedstrijd had een zeer fair ver loop en was ten volle het aanzien waard. De adspiranten deden voor de groote broers niet onder en wonnen met 60 van de Q. Boys-adspiranten. Het A.R.C.-terrem werd afgekeurd. JUBILEUM BIJ Fa. D. v. OORDT EN CO N.V Vandaag herdenkt de heer W. Koppe, wonende Oudshoornscheweg alhier, dat hij vóór 40 jaar in dienst, trad bij de dakpan nen- cn klei waren-fabriek van de la. D, van Oordt en Co. N.V. alhier. De jubilaris is Zaterdag reeds ten kantore der fa. door de diroctie gecomplimenteerd, waarbij hem een stoffelijk blijk van Waar deering werd overhandigd. Vandaag vond een huldiging plaats temid- deti van het personeel. Door een der bazen werd de jubilaris gehuldigd en hem werd nameis het personeel dank gebracht voor steeds aangename samenwerking. Na mens het personeel werd een fraaie fauteuil aangeboden, terwijl hij ook nog een keurige bloemenmand ontving. Ook in dien huiselij- ken kring mocht de heer Koppe verschillen de bewijzen van sympathie ontvangen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE BETONINDUSTRIE De beton- en cementbedrijven maken een zeer moeilijken tijd door in onze gemeente. Tusschen deze bedrijven heerscht een haast moorddadige concurrentie, mede doordat een goed georganiseerd bedrijfsleven ont breekt. Van een en ander wordt uiteraard het personeel voor een belangrijk deel de dupe, ook al weer omdat ook onder hen velen de noodzaak van organisatie niet inzien. Er wordt dan ook vaak gewerkt voor zeer lage loonen, terwijl toch steeds meer gepresteerd moet worden. Verdere verzwaring van de prestaties heeft er toe geleid dat een deel der oudere en jongere arbeiders bij een firma hier ter plaatse heit werk hebben neergelegd, daar het h.i. onmogelijk is aan de gestelde eischen te voldoen. Het is voorwaar een droef teeken des tijds dat, terwijl zooveel duizenden personen naar erk snakken, van een ander deel zooveel arbeid gevraagd wordt, dat er niet aan vol daan kan worden. Het is dan ook zeer te wenschen dat hierin spoedig verandering moge komen, ook in dien zin dat de pa troons elkander ten opzichte van de prijsre geling der producten beter leeren verstaan. POGING TOT INBRAAK In den nacht van Zaterdag op Zondag is een poging tot inbraak gedaan bij den heer M. G. A. K. in de Javastraat. Een raam van een kelder is vernield en daardoor is men in den kelder gekomen. Van een onderzoek in het huis kon echter niets komen, daar de kelderdeur van binnen uit gesloten was. Overigens is de dader ver moedelijk ook gestoord, daar de heer K. ge rucht vernomen had en naar heneden is ge gaan. Uit de kelder werd niet vermist. Alles wijst er op dat het geen vakmenschen ge weest zijn. De politie stelt een onderzoek in. WAARSCHUWING De politie verzoekt ons speciaal de Aifen- sche jeugd er nog eens op te wijzen dat por tieken van winkels en woonhuizen vebboden terne-in zijn om daar het nieuws van den dag te bespreken, met meisjes kennis te ma ken en kattekwaad uit te halen. Er komen van bewoners tal van klachten en de laatste dagen zijn dan ook weer ver schillende jongelui bekeurd. ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand Januari j.l. zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Bedrijfsslachtingen: 16 koeien, 33 varkens en 2 schepen; Huisslachtingen: 21 varkens; Noodslachtingen: 1 koe, 2 var kens, 9 schapen, 1 geit, 2 biggen en 9 n. kalveren. Ingevoerd werd 220% kg vleesch. Aan keurloon werd ontvangen 279.50. PERSONALIA Tot Rijksveldwachter te Oud-Ade is be noemd de heer N. G. Commandeur, vroeger te Haarlem. Met deze benoeming is het per soneel der Rijksveldwacht in deze gemeen te met 1 persoon uitgebreid. Deze uitbrei ding houdt verband met de toename van het verkeer door den aanleg van den nieu wen Provincialen weg. IIAZERSWOUDE „B.V.L." SCHIETWEDSTRIJDEN Vrijdagavond werd onder groote belang stelling in Café Verhaar de eindwedstrijd der schietwedstrijden gehouden. De deel name bestond uit twee series, n.l. een klas scherpschutters en een 1ste klas. De eind uitslag van dezen spannenden wedstrijd was als volgt: Scherpschutters 1ste prijs G. Zandbergen, 2e prijs C. A. M. de Groot, 3e prijs W. van Dam en 4e prijs J. H. van Tey- lingen. Eerste klasse: le prijs A. Heyne- man, 2e prijs H. C. van Egmond, 3e prijs J. C. van Ooyen en 4e prijs Abr. Schakcnbos. De prijzen zullen op de groote propa- ganda-avond der B.V.L., die gehouden wordt op Woensdag 22 Maart a.s. worden uitgereikt. Tevens viert dan de afdeeling haar twintigjarig bestaan. HILLEGOM GEREF. JEUGDCENTRALE Vrijdagavond hield de Geref. Jeugacen- trale een vergadering onder leiding van haar 2en voorz., den heer J. de Vries. Na opening «?n een hartelijk welkom sprak Ds. H. A. W i e r si n g a van Leiden over „Het Gebed". In het gebed danken wij God voor het ver loste leven. In het gebed spreken wij tot God en kunnen daarom ons geheele hart voor Hem uitstorten. Eerst moet naar God geluisterd worde» in Zijn Woord en dan antwoorden wij in het gebed. Dan zaï ons bidden ook echt bidden zijn. Echt bidden is bedelen om genade of om wat de Hcere ge ven wil. Voor velen is het bidden een ver fijnd egoisme. Dat is zaken doen met God. We mogen niet twijfelend bidden, maar vol komen vertrouwen dat God alles wil geven, wanneer we Hem daarom geloovig vragen. Dit moet dan ook de grond van ons gebed zijn. Er zijn geen onverhoorde gebeden. God zal ons altijd hooren, al komt het dan wel eens andera uit dan we zouden wenschen We mogen niet maar op sommige tijden bidden. Dagelijks moeten we bidden. We kunnen niet zonder ons dagelijksch gebed, als ons geloofsleven niet wil inzinken of verslappen. Daarom moeten we geregelde bidtijden hebben. Toch zal dat geen sleur of gewoonte worden, wanneer we eerst luiste ren naar Gods Woord. Ook moeten we de voorbede kennen, dus voor anderen bidden, voor onzen naaste. Dan zal ons leven een geheel dankoffer aan God wezen. Een leerzame bespreking volgde op deze mooie rede. PATRIMONIUM Hedenavond vergadert de plaatselijke af deeling in haar gebouw aan de v. d. Ende laan. De heer J Schenk zal het onder werp „Het religieus socialisme" behandelen. VERBODEN VUUR Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een inwoner, die een vuur had ontstoken op een korteren afstand dan 50 meter vanaf een gebouw. Men zij gewaar schuwd. KATWIJK a. d. RIJN VASTSTELLING ARBEIDSOVEREENKOMST In de zaal Vooratraat vergaderden werk mei-s en werkgevers om te spreken over een overeen te komen arbeidscontract voor het seizoen 19391940. Een der hoofdbestuur ders der arbeidersorganisatie had de lei ding. De opgekomenen waren uit Katwijk aan den Rijn, Katwijk-Zee, Valkenburg en Rijnsburg. Er was ditmaal aanmerkelijk meer belangstelling dan vorige malen. Na langdurige besprekingen bleek toch, dat men van werkgeverszijde principieel voel de voor het vastleggen der loonen in een arbeidsovereenkomst op den grondslag van 17.per week of los 3.per dag, doch evengoed waren allen van oordeel, dat de algemeene toestand in de tuinbouwbedrij ven een dergelijke overeenkomst niet toe laat. Men is niet tot een bevredigend re sultaat kunnen komen en dus zal, zooals ook vorig jaar geschiedde, de Minister een arbiter aanwijzen aan wiens uitspraak beide partijen zich zullen hebben te onder werpen. Hierna sluiting dezer zeer goed bezochte vergadering. KATWIJK AAN ZEE Rondom het jubileum van de Katwijksche Bouwvereen. „Overdracht van den gevelsteen". Vele genoodigden waren Zaterdagmiddag in Hotd „Du Rhin" bijeen. Onder hen merk ten wij op; burgemeester W. J. Woldringh v. d. Hoop, de beide wethouders Dubbel dam en Veltkamp, den waarn. Gemeente secretaris, den heer Tieleman, Dr. HJenting, do heeren Van Riesen, A. Ouwehand, Meer burg, de architecten Verloop en v. d. Klauw, de heeren Kulk, Van Tongeren en vele an deren. De Burgemeester bood namens het ge meentebestuur zijn gelukwenschen aan b'J dit 25-jarig jubileum. Het college van B. en W. staat in ver band met zijn werkzaamheden voortdurend in contact met het Bestuur der Bouwiver- eeniging en is daarmede goed bevriend. In korte trekken schetste spr. het ver loop en 't ontstaan der Bouwvereeniging welke in haar opzet en werkwijze beslist eenig in ons land genoemd mag worden. Hulde bracht spr. aan het werk van wijlen Burgemeester De Waal Malefijt Dezie heeft zich in de oprichting van deze vereeniging een goed magistraat getoond. Het verdient vermeld te worden dat dezo vereeniging financieel geheel zelfstan dig 9taat en niet zooals in zoovele ge meenten de gemeente-financiën uitput. Thans bezit de bouwvereeniging 1/7 deel van alle buizen van Katwijk. Spr. bradbt dank aan Dr. Hueting, die steeds voor de belangen dier Vereeniging op de bres heeft gestaan en ook aan den heer Veltkamp, die zich tot taak zag ge steld, het financieel beheer van deze wo ningen op zioh te nemen. In het bijzonder werd ook dank gebracht aan den opzichter, den heer L. Guijt, bouw kundige alhier, die steeds met zijn heldere adviezen de vereeniging met raad en daad heeft bijgestaan, terwijl de verhouding tus schen opzichter eenerzij ds en de huurders anderzijds mede door den prettigen omgang van den heer Guijt uitstekend is. gedenksteen werd op 11 Februari 1939 door huurders en personeel der Katwijksche Bouwvereeniging aan 't bestuur aangeboden De Katwijksche Bouwvereeniging heeft in den lande een goeden naam. Als wij dan ook, aldus spr., in Den Haag komen om te spreken over de belangen van de Katwijk sche Bouwvereeniging, dan wordt deze ver eeniging als voorbeeld gesteld, om de zonde financieele basis, waarop ze opgetrok ken is. Woorden van dank werden ook geridht tot den heer A. Ouwehand, die ook aan den bloei der vereeniging veel heeft bijgedragen. Het bestuur heeft zich altijd actief getoond en wil niet op zijn lauweren gaan rusten, gedurig wordt er weer bouwgrond door de vereeniging aangekocht en weet zij haar be zit uit te breiden. Spr. hoopte dat de vereen, op den ingeslagen weg map voortgaan. Vervolgens was het woord aan den voor zitter der Katwijksche Bouwvereeniging. Dr. Hu e t i n g. Spr. stond stil bij de oorzaak, waarom de vereeniging zich in een gesta- digen groei en bloei mag verheugen. Het komt, aldus spr. door het keurige beheer van den heer C. A. Veltkamp, die als admi nistrateur de vereeniging op een gezonde basis houdt. Dit beheer eisoht overleg en doorzicht. Spr. achtte het een voorrecht, dat de vereeniging nog nooit hulp heeft noodig gehad van Gemeente of Rijk. De heer M. Post wees er op, hoe een woning van de Bouwvereeniging nog altijd door velen begeerd wordt. De buren zijn verlaagd, terwijl bij het bestuur het maken van winst niet op den voorgrond staat. Als» men zijn verplichtingen nakomt woont men veilig. Alle reparaties worden spoedig eri keurig uitgevoerd. Als dank voor de goede behandeling was dan ook een comité ge vormd bestaande uit de heeren R. Rmvhof, C. Langmuur. M. Post, J. C. Sohrama, A. Keus, C. Vooys. J. van Rijn, H. Ros, D. Schuitemakcr, P. Sohoddé van Doom, dat het bestuur der vereeniging bij dit 25-jarlg Jubileum een gevelsteen aan wilde bieden, welke is gemaakt naar een ontwerp van den opzichter, don heer L. Guijt. De heer Guijt is er ln geslaagd om een afbeelding te geven van de woningtoestand van vroeger en thans. De heer A. Keus als oudste huurder trok hierna het gordjjn open, waarna de steen aan het bestuur werd overgedragen. Dr. Hueting aanvaardde dit fraaie ge schenk en bracht aan het comité on gevers dank voor dezen prachtigen steen. Tot slot voerde nog het woord de heer v. Tongeren, waarna gelegenheid was om het bestuur geluk te wensohen. Vele brie ven en telegrammen met gelukwcnsohen mocht het bestuur in ontvangst nemen, als mede een schat van bloemen. VEEL ANIMO Voor de betrekking van terreinwerker ipp de gasfabriek hebben zich 251 sollicitanten aangemeld. STAND DER WERKLOOSHEID Bij het Bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 941 personen als werkloos ingeschreven. De stand was op 11 Febr. 1938, 739, waarvan 679 van 18 jaar en ouder. PREDIKBEURT Woensdagavond a.s. zal om 7 uur in de zaal voor Prot. Chr. Belangen voorgaan Ds. J. van Amstel van Lage Vuursche. NED. CHR. VROUWENBOND Op 14 Febr. a.s. spreekt voor den Ned. Chr. Vrouwenbond alhier Zuster W. van Kuijk, verpleegster van de „v. d. Berghstich- ting"' te Noordwijk, over „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". KOUDEKERK AAN DEN RIJN GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op Woensdag 22 Febr. a.s. hoopt het echtpaar P. de Ligny en J. de Ligny—do Lange, wonende in de Hoogewoerd alhier, zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Dc bruidegom is geboren te Zuidlande (Z.) op 18 Maart 1860 en de bruid te Koudekerk op 6 Dec. 1868. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Het echt paar werden 9 kinderen geschonken, waar van 2 door den dood werden weggenomen. De bruidegom begon zijn loopbaan bij de maréchaussee. In 1889 werd hij benoemd tot gemeente-veldwachter alhier, welke functie hij een jaar later verwisselde door de be noeming als kantoorhouder van het Post kantoor alhier en van 1900 af tevens als telegraaf- en telefoonhouder. Ook bekleedde hij vanaf 1 April 1903 tot 1 April 1925 het gemeente-ontvangerschap dezer gemeente. In 1923 werd hij als kantoorhouder en in 1925 als gemeente-ontvanger gepension- De persoon van den heer de Ligny wordt in ons dorp ten zeerste gewaardeerd. Be halve dat hij zich kenmerkte door een stipte bediening van zijn functies waaron zijn gade hem krachtig ter zijde stond, was hij ook een behulpzaam mensch, altijd klaar staande om voor te lichten en te hel pen waar dit gevraagd werd. Het echtpaar is dus in onze gemeente bij iedereen be kend. We vertrouwen dan ook dat het jubi larissen in deze dagen niet aan belangstel ling zal ontbreken. Ook wij willen gaarne van deze plaats het gouden bruidspaar onze beste wenschen aanbieden en het een goeden tevensavond toewenschen. JAARVERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND De afdeeling van den Chr. Nat. Werk mansbond alhier heeft haar 15e jaarverga dering gehouden in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk onder leiding van den voorzit ter den heer A. van der Ent. Na opening op de gebruikelijke wijze sprak de Eere-Voorzitter der afdeeling Ds F. G. van Binsbergen een inleidend woord. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat het aantal leden der afdeeling op heden 22 bedraagt en dat de kar sloot met een klein nadeelig saldo. Door den heer A. Broen, oud- Bondspropagandist, werd een ernstige maar tegelijk opgewekte toespraak gehou den, terwijl door den heer van der Ster- re werd gerefereerd over het onderwerp „De werkman". Door afgevaardigden van verschillende vereenigingen werden de beste wenschen voor de afdeeling uitge sproken evenals door Burgemeester Kwint, die ter vergadering tegenwoordig was. Uit de jaarverslagen van de sub-commis sies, ten doel hebbende coöperatieve in koop van winterprovisie, zr-oals brandstof fen en aardappelen, hleek, dat er voor 2790.96% voor de leden was ingekocht. Ter afwisseling werden door eenige jonge dames enkele zangstukjes ten gehoore ge bracht en eenige voordrachten geleverd. LEIDERDORP RECTIFICATIE Uit het verslag van de uitvoering „Devote" te Leiderdorp is op hot einde een regel weg gevallen, waarin stond dat onder de aanwe zigen nog werden opgemerkt Dr. en mevr. de Bruijne, Dr. en mevr. Persant Snoep en de oud-Leiderdorper de heer W. P. van Rhijn Jr. uit Leiden, wiens belangstelling voor de vereeniging blijkbaar nog niet verflauwd is. LISSE TWEEDE EXPOSITIE HUISBROEITENTOONSTELLING Thans talpen in den bloei! Zaterdagmiddag cn -avond werd de twee de expositie gehouden van de Huisbroei- tentoonstelling van de leerlingen der Geref. School aan de Schoolstraat. Eenige weken geleden werd een tentoonstelling gehouden van in de huiskamer gebroeide hyacinthen, thans was de afdeeling tulpen aan de beurt. En wederom mag bij deze tweede afdeeling van een mooi succes gesproken worden. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling in de school geopend. Namens de Commis sie van Toezicht en Controle werd een kort woord gesproken door den heer G. Baten burg. De heer Batenburg spoorde de deelnemers aan om bij een volgenden wedstrijd ii huisbroeien met nóg beter resultaat uit te komen en den moed niet te laten zakken als men thans niet voor een prijs in aan merking kon komen. Een woord van dank sprak hij aan het adres van de firma's die de bloembollen belangloos ter beschikking hadden gesteld. Voorts bracht hij dank aan het School bestuur dat de prijzen beschikbaar heeft willen stellen, hetgeen stimuleercnd werkte en aan de onderwijzers die hulp wilden verleenen. Daarna werd overgegaan tot het uitrei ken der prijzen. Niet minder dan 20 prijzen waren beschikbaar gesteld. De winnaars waren: le prijs A. Groeneveld; 2e N. v. d. Lely; 3e A. Imanse; 4e M. Paauw; 5e H. v. Woerden; 6e C. Dolieslager; 7e F. Schalk- Se D. Vergun-st; 9e P. Slootweg; 10c C. Ver- mey; lie B. van Woerden; 12e T. v. d. Zaal; 13e J. v. d. Neut; 14e M. Scholte; 15e J. v. Marsbergen; 16e G. van 't Voort; 17e G. Sogers; 18e C. Baarlman; 19e N. Koppenaal; 20e J. Segers. Door de ouders werd de tentoonstelling druk bezocht Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling om in den a.s. winter wederom een tentoonstelling te organiseeren, doch dan van hyacinthen en tulpen gelijktijdig. Reeds werden weer bloembollen aangeboden voor den volgenden wedstrijd. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 13 FEBRUARI Frogramma 3: 8 Keulen; 9.20 Parüs Radio: 9.30 Radio PTT Nord of dlv; 10 Parüs Radio; 10.20 Parüs PTT N of dlv; 11.20 Parijs Radio; 12.10 Radio PTT N. of dlv; 12.20 Brussel VI; 1.30 Brussel Fr; 2.20 Parüs R; 3.20 Keulen; 4.20 Droltwlch; 6.20 Brussel VI; 6.10 Keuion; 7.20 Brussel VI; 7.50 Straatsburg of dlv; 8.20Keulen 10.20 Brussel VI; 10.30 Brussel Fr; 11.16 R. Dan- mark of dlv. Frogramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dlversenj 10.35 Londen Reeg; 1.05 Parüs Radio; 2.05 Lon don Reg; 6.20 Droltwlch; 8.20 Radio PTT N of dlv; 8.40 Droltwlch; 9 20 London Reg; 11.20 Droltwloh 9.30 Radio PTT Nord of div., 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel (VI.), 2.20 Raddo Danmark of dlv., 2.40 Radio PTT Nord of dlv., 8.20 Keulen, 5.20 1 (VI.), 6j50 Brussel (F r.). 7.20 Brussel (VL), 7.50 Keulen, 8.20 Deutschlandsender of "iversen (Rome). Programmal: 8.00 Brussel (VU, 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 12.30 Droltwlch, 2.20 Londen Reg., 4.20 Droltwlch, 4.45 Londen Reg., 6.20 Droltwlch, 6.40 Keulen, 7.05 Droltwlch, 7.50 Straatsburg of dlv.. 8.20 Droltwlch, 11.20 Lon- den Reg., 11.25 Droltwloh. Agenda Woensdag 15 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 uur uitvoering Chr. Muziekvereen. „Athalia" met filrovertooning. De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 t.m. Vrijdag 17 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare no 110, telef. 406 en G. B. de Melk, KamerL Onneslaan 28, telef. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef 274. N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT 31/2 Pandbrieven a 100 3—31/2 Pandbrieven a 99 (rentende 3 tot 1949; daarna 3% De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. Tra NOORDWIJK VOETBAL Noordwijk I speelde thuis tegen Katwijk I met als resultaat weder een gelijk spel. Den 21 voorsprong welke voor de rust be haald was moesten de gastheeren kort voor, het einde prijsgeven. Beide partijen kunnen met dezen uitslag tevreden zijn. Het was een zeer vlot gespeelde wedstrijd Diet mooie spelmomenten aan beide zijden. Da Noordwij k-keeper had het drukker dan zijri overbuurman, doch veel gevaarlijke schoten heeft hij niet te verwerken gekregen. En kele mooie reddingen dienen wel vermeld te worden. Noordwijk III moest met 2—1 beide pun« ten aan C.N.V. laten. Het zat niet erg mee en na de rust moest met 10 man gespeeld worden. Het vijfde elftal won te Rijnsburg met 62 van Rijnsb. Boys III. Ook de A-adspiranten wonnen te Sassen* heim van Ter Leede-adsp. zij het dan ook slechts met 2L Ze blijven hierdoor aan! den kop van de ranglijst. NOORDWIJKERHOUT C.N.V.-NIEUWS C.N.V. I speelde 'thuis tegen Noordwijk 3, Van goed voetbal was in dezen wedstrijd! weinig sprake. Vooral van de Noordwijk zijde werd er teveel op den man gespeeld! en over 't geheel was de wedstrijd veel tè forsch. Aanvankelijk ging het spel gelijk! op, en Noordwijk wist bij een aanval op 't doel der gastheeren door haar middenvoor! Groenedijk de leiding te nemen. 01. Aan val op aanval ondernam C.N.V. nu, en Noordwijk had niets meer in te brengen. Eindelijk, nadat er vele ballen net naast of over waren gegaan, scoorde Klinkenberg op schitterende wijze, wat hij even later her haalde. Intusschen viel C.N.V.'s rechtsbin nen door een blessuro reeds spoedig na het' begin uit, en ook 2 Noordwijk-spelers moesten 't veld wegens blessures verlaten. Met onveranderden stand kwam de rust. Laten wij over wat na de rust voorviel niet veel schrijven. Wanneer scheidsrechter v. d. Burg het spel niet zoo goed geleid had, zou de wedstrijd minder mooi geëin digd zijn. Een Noordwij k-speler werd van! 't veld gezonden, terwijl er vele waarschu wingen werden uitgedeeld. Het einde kwam met een 21 zege voor C.N.V. I. Het 2e elftal bracht het er in Oude We tering minder mooi af. Met 10 man moest zij op een zeer slecht te bespelen veld We- ter. B. I bekampen. De boys wonnen dezen wedstrijd met S—4. Rust 6—0 voor Weter, B, KERKCONCERT Zaterdag kondigden wij een kerkconcert aan tegen 13 April. Dit moest zijn Maan dag 13 Februari a.s. OEGSTGEEST ALGEMEENE VERGADERING BURGERWACHT Vrijdagavond hield de Vrijwillige Burgen wacht haar algemeene vergadering onder leiding van tf-n voorzitter, den hoor J. M. Pos. Deze deelde mede, dat bij het gemeen tebestuur een extra-subsidie was aange vraagd. De door de wet voorgeschrev veranderingen in statuten en huishoudelijk reglement werden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester gaf aan een bedrag aan ontvangsten van f 670,51 en aan uitga ven van f 669,31, zoodat het saldo f 1,18 be droeg. Het rapport der kascommissie luidde gun stig, zoodat de penningmeester werd ge dechargeerd. De commandant, de heer W. W. G. Palm braaht zijn jaarverslag uit. Spr. wees er op, dat de noodzakelijke reorganisatie vlot tot stand gekomen is en geslaagd mag heeten. ..Op papier" is de Oegstgeester Burgerwacht thans een der best georganiseerde. De wer kelijkheid kan daaraan ongetwijfeld met aller medewerking beantwoorden. Op 1 Jan. 1939 bedroeg het ledental 144. Het aantal damesleden bedraagt 5. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de heeren G. Koelman en B. J. v. cL Meene, terwijl gekozen werden de heeren M. C. W. van Gent en W. Boer .Tr. EFN nnniF ->Mfi KOOPT ^'""^HTZAAD Delftsche Zaadhandel Gevenstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 649

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6