SCHUDT UW LEVER WAKKER Republikeinsche regeering te Madrid IBePtine tooiC/ Ed. Sc haerimarieCg zwolle MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ amsterdam rotterdam velsen haarlem o leiden e\ den haag delft Dagalljks inwendig schoonhoud- dordrecht utrecht hilversum groningen brussel (Reel.) De Vlamingen en het geval-Martens Masarijk wordt een nationale held Martenslandverrader gescholden I Een Vlaming schrijft ons Er zijn menschen in Noord-Nederland, die zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat niet maar sommige Vlamingen, doch de ge- heele Vlaamsche Beweging zich schaart aohter mannen als Dr .Martens, een na den oorlog ter dood veroor deelden „landverrader" en Borms, den eveneens ter dood veroor deelden voorzitter van den Raad van Vlaan deren. Zij hebben immers in den oorlog hand- en spandiensten verleend aan den vijand, die in hun land geroofd, gestolen en gemoord heeft? En zulke menschen zijn toch inderdaad land verraders? Op deze vragen, die opkomen in de hoof den van hen, die niet op de hoogte zijn van wat er zich gedurende den oorlog en daar voor in België heeft afgespeeld, zal ik trach ten een antwoord te geven. En dan lette men in de eerste plaats op het Woordje „daarvoor". D.w.z.: vóór den oorlog. In het kort kan ik de behandeling van "2 Vlamingen in België het best typeeren met de uitspraak, niet van een „activist", zelfs niet van een gewoon Vlaming, maar van een Waalschen minister openbaar in het parle ment afgelegd: „De Walen zouden geen hon derd dagen hebben verdragen, wat de Vla mingen gedurende honderd jaar hebben moeten dulden!" Het activisme gedurende den wereldoor log was het onvermijdelijke, uitvloeisel van vóór dien tijd bestaande mistoestanden. Het is moeilijk in een kort artikel ook maar te benaderen, waarin deze mistoestan den bestonden. Laat ik slechts mogen zeg gen, dat België vier universiteiten bezat, elle Fransch, tot zelfs diep in het hart van Vlaanderen, te Gent. Voor de Vlamingen was er echter geen kans, om eenig universi tair onderwijs in eigen taal te bekomen. Processen, notarisakten, openbare mede- deelingen, straatnamen, het was al Fransch wat de klok sloeg. Dat men in een tweetalig land als België wel minister kon worden eonder de taal van het meerendeel van het volk te kennen, doch geen ministerbode zonder de Fransche taal volledig machtig te eijn, zegt ook wel wat. De Vlaamsche boerenjongens, 1 moesten komen in het leger, en zelfs in den doodenstrijd aan den IJzer, werden gedrild en kregen hun bevelen in het Fransch, of schoon ze geen woord van deze taal ver stonden. Is dan de Vlaamsche strijd alleen een •taalstrijd? Hier herinner ik aan het woord van wijlen Kardinaal Merrier: Een volk is geboren om te heersdhen of te dienen; het •Waalsche volk om te heerschen, het Vlaam sche om te dienen. En is het niet teekenend, dat een stichters van den Belgischen staat heeft ver klaard „La Belgique sera latine,-ou ne sera pas? (België zal latijnsch zijn, of niet zijn?) Ondanks deze stelselmatige onderdruk king, ondanks deze voortdurende vernede ring, ondanks het feit, dat geen Vlaming voor eenig ambt benoembaar was, werd het Vlaamsche volk zich al meer en meer be wust. En er bestond dan ook bij het uitbre ken van den oorlog reeds een sterk verzet tegen de fanskiljons, die België regeerden en Vlaanderen overheerschten. In de bezette Fransche departementen ont stond géén activistische beweging. In Polen en Tsjechoslowakije weL De Noord-Neder lander denke over dit merkwaardige ver schil eens goed na: het is leerzaam en kan tot verheldering van begrip dienen. En als men dan het antwoord op de hier in besloten vraag gevonden heeft (een ant woord, dat waarlijk niet moeilijk te vinden is voor hem, die vinden wil, en die onze ge meenschappelijke geschiedenis kent gedu rende ons verzet tegen Spanje (in den tach tigjarigen oorlog) dan zal men ook veel van de activistische beweging gedurende den wereldoorlog begrijpen 1 s a r ij k wordt gevierd als een natio nale held. Terecht. Ook in Nederland was er niemand, die een steen zou opheffen om hem daarmede te werpen. Maar.heeft Dr Ma sarijk iets anders gedaan dan Borms, Dr Martens c.s.? Heeft ook hij niet „hand- en spandiensten" verleend aan den vijand, die in zijn land heeft geroofd, gestolen en ge moord? En zelfs indien men dit niet aan vaardt, dan blijft nog altijd het vreeselijke bloedoffer, door dertigduizend Vlamingen op de slagvelden aan den IJzer gebracht, waar zij stervend schreven: „Hier ons bloed Waar ons recht?" „Alles voor Vlaande ren Vlaanderen voor Christus". Dit offer weegt zwaarder, duidend malen zwaarder, dan alle „fouten en misdrijven", die door andere Vlamingen in het bezette land tegen den onderdrukkenden Belgischen staat mochten ziin begaan! een van zijn werken schrijft Dr Ernest 2 s geen activist! over de toe standen in België gedurende den wereld- krijg. Hij teekent ons de vele Belgen, die in dien tijd „zaken deden" met den Duitschen bezetter. Ik herinner aan het proces tegen baron C 0 p p e n s, die ondanks zijn adellij- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uvr lever minstens een liter gal !n Uw Ingewanden do -*n gal onvold< mde i3, verteert Uw voedsel het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd humeurig, voelt U ellendig OpqepaAfariepi Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, dps bij de eerste teekenen ©direct Aspirin nemenl Aspirin HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Reel.) U bent laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. drogisten. L 0.75, ken naam vijftig millioen ongedevalueerde franken wist te verdienen door leveringen benzine aan den vyand gedurende de bezetting. Dr Ernest Claes laat een van zijn, ook schatrijk geworden, oorlogsleveranciers by het begin van den oorlog en de daarmee ge paard gaande liquidatie zijner „zaken" zeg gen: „Met één soort menschen heb ik mij niet willen ophouden. Dat zijn de activisten. Dat waren geen practische menschen Die hebben geen centiem verdiend aan den oorlog".... En wanneer ik nu kiezen moet tussohen deze zich verrijkende oorlogs winstmakers e idealistische Bormsen en Martensen, die in wanhoop het laatste middel gebruikten om recht voor hun volk te bekomen en die, zooals Borms, bij de gevangenneming aangetroffen werd in zijn eigen armoedige woning zittende aan het middagmaal, be staande uit een bord grauwe erwten.dan is mijn keuze niet moeilijk. Tijdens de gevoerde processen werd door den openbaren aanklager erkend, dat geen der heulers met den vijand dit gedaan had om eigen voordeel. En h o e zijn deze pro cessen tenslotte dan nog gevoerd! Iemand als de Kamervoorzitter Dr Kamiel Hu;- mans Leide hierover: „Persoonlijk ben ik steeds een onverzoenlijk vijand van het activisme geweest en toen ik Minister van Openbaar Onderwijs was, heb ik het op de meest krachtdadige wijze bestreden. Maar daar ik in de eerste plaats de waarheid dienen, heb ik de dossiers der veroordeelin gen opnieuw onderzocht en voor meer dan 90 pet heb ik kunnen vaststellen, dat men ten onrechte had veroordeeld. De eerste minister J a s p a r, aan wien ik de dossiers voorlegde, heeft moeten toegeven, dat volkomen gelijk had. Als men daarnaar ge handeld had, zouden wij thans geen moei lijkheden hebben en de atmosfeer zou niet meer vergiftigd zijn zooals nu nog het ge val is." Is het te verwonderen, dat menschen zoo als deze anti-activist Huysmans en de staats minister Frans van Cauwelaert, en zooveel anderen der meest hoogstaande Vlaamsche Belgen, zich thans niet meer laten over bluffen door woorden als „landverraders" en „heulen met den vijand" en „hand- en span diensten verrichten"? De Spaansche burgeroorlog I' De hoofdstad systematisch gebombardeerd Spoedige erkenning van Franco-bewind te wachten Onder het gebulder der nationalisti sche kanonnen is te Madrid, thans weer de hoofdstad van het republikein sche Spanje, het kabinet bijeengekomen Systematisch bestreek de artillerie de geheele stad. Om halfelf, toen zich zeer veel men schen op straat bevonden, vielen de eerste granaten op het centrum, om 11 uur, na een onderbreking van een kwartier, werd het bombardement nog heviger en vielen de projectielen in al.2 wijken neer. Na een kwartier werd het vuren gestaakt en konden de ambu lances uitrijden. Volgens de eerste op gave zijn zestien personen gedood en 23 gewond. Nadat een door president Azana getee- kend decreet was gepubliceerd, volgens het welk de zetel der regeering te Madrid was gevestigd en de generaals M i a j a en R o j o als opperbevelhebbers zouden optreden, kwamen de ministers bijeen. De besprekin gen duurden zeer lang, doch over de be handelde onderwerpen werd geenerlei mededeeling gedaan. Alicante is gebombardeerd door een esca drille Savoia-vliegtuigen, die brandbommen lieten vallen op de dichtstbevolkte wijk. Vijf personen werden gedood en twaalf ge wond, twintig gebouwen, waaronder de markthal en de stadsschouwburg, werden vernield. Ook de stad Jativa, op 60 km. ten Zuiden van Valencia, op den weg die via Alco naar Alicante loopt, heeft bezoek van vliegtuigen gehad. Volgens te Valencia ontvangen berichten, zou het aantal slacht offers zeer groot zijn. Uit Prats de Molo meldt Havas, dat aan den bovenloop van de Ter nog 35.000 repu blikeinsche soldaten standhouden, om den aftocht der gewonden en het wegvoeren van het oorlogsmaterieel to dekken. Wat niet meegenomen kan worden, zal vernield worden. De stroom gaat terugkeeren...» Aan de Fransch-Spaansche grens bij Hendaye is een opstopping ontstaan door de plotselinge aankomst van 20.000 soldaten van het Catalaansche leger, die naar het nationalistische Spanje wilden terugkeeren Nadat aanvankelijk de grens was gesloten, hadden besprekingen plaats tusschen de Spaansche en Fransche autoriteiten. De commandant van Irun liet daarop de vrou wen, kinderen en nationalistische krijgsge vangenen toe, die zich reeds te Hendaye bevonden. Van morgen af zullen weer 6000 soldaten per dag te Irun toegelaten wor den, terwijl ook de Catalaansche grens ge opend zal worden, echter niet voor de mannen van de Lister-brigades. Er is vooral te San Sebastian een groote toevloed van vluchtelingen. In de Loyola- kazerne liggen thans 10.000 miliciens, In het pelote-stadion 2000 man; totaal zijn naar schatting reeds 25.000 soldaten en burgers naar Spanje teruggekeerd. Een Havasbericht uit Barcelona meldt, dat voor de krijgsraden 350 personen te recht zullen staan, die behoord hebben tot de zg. „tsjeka's", controlepatrouilles, spion- nage- en contra-spionnagediensten. Een van de eersten, die terecht zal staan, is Emilio Salazar Ventura, president van de volksrechtbank, die haar zittingen hield op het gevangenenschip „Uruguay", Francos aanstaande erkenning De erkenning van Franco door de Westersche mogendheden kan niet ver traagd worden door de vestiging van het republikeinsche bewind te Madrid, aldus is volgens Havas het oordcel in Britsche diplomatieke kringen. Men meent, dat de erkenning niet meer af hangt van het voortzetten van den strijd door de republikeinen, aangezien de strijd niet lang meer kan voortduren en vooral geen wijziging kan brengen in het feit, dat Franco driekwart van Spanje heeft bezet. In de tweede plaats concludeert men uit de telegrammen uit Madrid, dat er aldaar geenszins eenstemmigheid be staat over het beginsel van het voort zetten van den strijd. Men acht het waarschijnlijk, dat het er vooral om gaat, om in de komende dagen een staking der vijandelijkheden op de minst harde voorwaarden te verkrijgen. De Fransche bladen voorspellen, dat zoowel Frankrijk als Engeland zeer spoedig, vermoedelijk reeds deze week, zal besluiten, de nationalistische regee ring te Burgos de jure te erkennen. De „Matin" verneemt bovendien, dat ook Zwitserland reeds heeft besloten tot de erkenning over te gaan met het oog op de vele Zwitsers, die in Spanje wonen en wegens de handelsbetrekkingen tus schen beide landen. De „Temps" koppelt de kwestie van de erkenning van Franco vast aan een ophel dering van het bombardement van Minor ca, tijdens het verblijf aldaar van den Britschen kruiser „Devonshire". Dat inci dent, aldus het blad, bewijst voldoende het belang van de onafhankelijkheid der regee ring te Burgos. Dat Italiaansche vliegtui gen uit Majorca, tijdens de onderhandelin gen, tegen den wil van het Spaansche op perbevel, tot een bombardement overgingen geeft, aldus het blad, te denken. Daardoor bestaat er alle reden tot twijfel aan de waarde van Mussolini s verzekeringen ten aanzien van de belangeloosheid van Italië in Spanje en ten aanzien van de hand- Japans plannen in de Stille Zuidzee Hainan volgens Tsjang Kai Sjek strategische voorpost Niet China doch blanke wereld de dupe Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, heeft Tsjang Kai Sjek aan vertegenwoordigers van. de buitenland- sche pers verklaard, dat de bezetting van Hainan het voorspel vormt voor een Japansche poging om de controle te ver werven over den Stillen Oceaan. Hainan, aldus de maarschalk, vormt een belangrijk strategisch punt tusschen den Stillen Oceaan en den Indischen Oceaan. Door een bezetting worden niet alleen de verbindingen tusschen Hong kong en Singapore en die tusschen Sin gapore en Australië verbroken, maar ook de veiligheid der Phillippijnen en van Indo-China wordt bedreigd. De Japansche vloot zou in staat zijn haar invloed te doen gevoelen in de Mid- dellandsche Zee en tevens de verbindin gen kunnen afsnijden tusschen de Ame- rikaansche en Britsche vlootbases van Hawaii en Singapore. NORTH CTATE I li AMERICAN aJCIGARETTES (Reel.) having van den status quo in het Weste lijke deel van de Middellandsche Zee. Aan die dubbelzinnigheid moet Franco in zijn eigen belang een einde maken. De Fransch- Britsche erkenning kan slechts gelden voor een vrij en onafhankelijk Spanje, dat vrij over zijn lot kan beslissen. De „Jour" legt den nadruk op twee fei ten: De Britsche regeering baseert haar ge heele Spaansche politiek op het vertrouwen in de loyauteit van Franco. Engeland en Frankrijk kunnen hun belangen niet waar borgen, indien Italië en Duitschland het terugtrekken van hur troepen en oorlogs materieel vertragen. In de tweede plaats is men te Londen van oordeel, dat het in het belang van Frankrijk en Engeland is, niet met de Spaansche regeering te marchan- deeren over de financieele en technische hulp, waaraan Franco na dertig maanden oorlog behoefte heeft. Bérand, de „verbin dingsagent" tusschen Parijs en Burgos zal, naar het blad verneemt, Dinsdag naar Spanje vertrekken met nauwkeuriger instructies. „Wij weten allen", zoo zeide de Chinee sche opperbevelhebber, „dat Japan drie be langrijke strategische punten in den Stillen Oceaan voor oogen heeft: het eiland Sacha- lin in het Noorden, Hainan in het Westen en Guam in het Oosten. Na verscheiden tientallen jaren van aar zeling is hetgeen Japan thans doet de be langrijkste gebeurtenis sedert den aanivang van de Chineesch-Japansche vijandelijk heden en tevens een keerpunt in de geschie denis in den Stillen Oceaan. Voor de Japan sche marine is Hainan de eerste opmarsch- linie in het Westen, zooals Guam dat in het Oosten is". Op de vraag, waar de tweede opmarsoh- linie dan ligt, antwoordde Tsjang Kai Sjek glimlachend: „De menschen in Europa zou den in staat zijn daarop te antwoorden en ook de beide Amerika's kennen dat ant woord". Voortgaande zeide Tsjang Kai Sjek: „De operatie in Zuidelijke richting heeft niet ten doe! de Chineesch-Japansche vijandelijk heden te beëindigen. Klaarblijkelijk heeft Japan besloten het risico te loop-en van oor log te zaaien in den Stillen Oceaan. De landing heeft slechts weinig effect op ïzen tegenstand. De strijd zal te land uit gevochten worden. De bezetting van een eiland heeft geen gevolgen". De Japanners, zoo meldt Domei, zetten de bezetting van het eiland Hainan voort en hebben zich o.a. meester gemaakt van Nopauhoen, de belangrijkste strategische punten en de delta van de Nantoe. Oorlogs- en luchthaven? Volgens berichten, die de „Daily Tele graph" uit Hongkong- heeft ontvangen, zou den de Japanners reeds zijn begonnen met den aanleg van vliegvelden en het uitbagge ren der haven van Hoitsjau, opdat deze aan groote oorlogsschepen ligplaats kan bieden. De troepen naderen Aïhsien, een van de beste haivens in 't Verre Oosten, die op bet oogenhlik slechts door enkele honderden visschers wordt bewoond. Voor de geheele bevolking is de dienstplicht afgekondigd, de menschen mogen hun dorpen niet verlaten en de vluchtelingen worden achterhaald en bestraft. Het blad wijst eveneens op de strategi sche beteekenis van het eiland. Het ligt op slechts 420 km van Hanoi, 770 km van Sai gon. 800 km -van de nieuwe Fransche vloot- basis in Fransch Indo-China, 480 km van Hongkong. 960 km van Manilla en 1000 km van Singapore. Al deze centra komen dus binnen het bèreik van de Japansche bom menwerpers, die op het eiland ook een uit stekende basis zullen vinden voor de aan vallen op Zuidwest-China. Het D.N.B. verneemt, dat op het eiland alreeds een Chineesche commissie voor de handhaving van den vrede is gevormd. Bij de operaties zijn 250 Chineezen gedood en 60 gevangen genomen, aan Japansche zijde waren drie dooden en twee gewonden. Hitier morgen voor de microfoon H i 11 e r zal Dinsdag te Hamburg a&n- komen en daar de tewaterlating bijwonen! van het eerste Duitsche pantserschip vaiï 35.000 ton. Bfj deze gelegenheid zal een groote poli tieke betooging worden gehouden. Hitlefl zal een rede houden, welke draadloos zal worden uitgezonden. Parijsche politie arresteert Duitsche journalisten Het D.N.B. meldt, dat de Parijsche politio de laatste dagen twee Parijsche correspon- denten van Duitsche bladen heeft gearres teerd. Het betreft den vertegenwoordiger der Berliner Boersenzeitung, Heinrich Baron en Dr. H a a c k, die een aantal Duitsche provinciale bladen vertegenwoordigt. Dr. Haack is reeds weer op vrije voeten gesteld. De actie der politie was ook gericht tegen den Parijschen vertegenwoordiger van do Deutsche Allgemeine Zeitung, Dr. Krug v o n N i d d a. De woningen der drie corres pondenten worden nauwkeurig doorzocht* Alle documenten, welke te vinden waren, werden nauwkeurig bestudeerd. Een der correspondenten heeft een verhoos ondergaan, dat een dag, den geheelen nacht tot den volgenden dag heeft geduurd. Het on derzoek is volledig zonder resultaat gebleven! Bij de huiszoekingen werd teruggegaan tot correspondentie, welke de correspondenten jaren geleden hadden gevoerd. Naar uit de vragen van den rechter vari instructie is gebleken ,zij-n de telefoonge sprekken der correspondenten sedert langen tijd gecontroleerd. A\ODEfcN STANDGROEN: GEGAB, 5JAAB STANDHOUDEND De Iersche terreur in Engeland Gisteren zijn te Liverpool en Holyheacf ruim 5000 passagiers uit Ierland aangeko men die den internationalen Rugby-wedstrijd te Londen wilden bijwonen en de controle der passagiers is zoo scherp geweest dat een paar honderd man hun aansluiting gemist hebben. Er is niets gevonden, maar toen de passagiers te Holyhead van boord waren' werden op de boot uit Dublin drie kleine bommen ontdekt, die onder kussens in eert der salons verborgen waren. Een der bom men is ontploft en heeft geringe schade ver oorzaakt, maar het begin van bra-nd dat ontstond kon door het personeel zonder hulp in de brandweer gebluscht worden. Te Twickenham het wedstrijdterrein waren ook bijzondere voorzorgen genomen!* maar hier verscheen bijna niemand met pakjes bij zich en er is niets gebeurd. Te Portsmouth en Sunderland zijn klein® bommetjes ontploft in de buurt van elec- trische centrales, die geen schade hebberf aangericht. Zeer snelle Lockheed verongelukt Maakte 640 km per uur NEW YORK, 11 Febr. Tijdens een proef vlucht is een nieuw type gevechtsvliegtuig, dat volgens de militaire autoriteiten d® snelste machine ter wereld was, op het Mit- chellfield omlaaggestort. De machine werd evenwel niet ernstig beschadigd en de be stuurder kwam er met eenige lichte verwon dingen af. Het nieuwe gevechtsvliegtuig, een eenper soons tweemotorige Lockheed, zou volgena mededeeling van den chef van den lucht macht, generaal-majoor H. H. Arnold, een maximum-snelheid van 640 km per uur kun nen ontwikkelen. Bij het dalen heeft do piloot enkele hoo rnen, die dicht bij het vliegveld staan, ge raakt, waarna het van geringe hoogte op dein grond viel. Ontsnapt aan een vuurpeloton 1 De stichter van de Spaansche phalanx, Rafaël Sanchez Mazas, is, naar thans uit Burgos bekend wordt, eenigen tijd TeledeiS op miraculeuze wijze aan den dood ontsnapt- Met 60 anderen was de bekende auteur ter dood veroordeeld en men zette hen tegen' een muur om hun lot te ondergaan. Op het oogenblik, dat het vuurpeloton het geweer aanlegde, wist Mazas zich achter zijn buur man te werken. Hij werd niet geraakt, docli liet zich direct na het salvo op den grond vallen, als ware hij doodelijk gewond. Voor de lijken werden weggevoerd, slaagde Maza3 er in zich uit de voetem te maken. Hij hield zich eenigen tijd schuil en is thans op na tionalistisch gebied aangeland. Na de bezetting van Hainan Diplomatieke stap te Tokio De Fransche regeering heeft heden aan haar ambassadeur te Tokio, Arsène Henry, instructies doen toekomen, waarin hem wordt opgedragen, aan de Japansche regee ring uitleg te vragen van de redenen, het karakter en den duur van de bezetting door de Japansche troepen van het eiland Hai nan. Men meent te weten, dat de regeering van Groot-Brittannië van haar kant een- zelfden stap te Tokio zal doen. KATTENBROOD met vlees of met vis, is het voedsel voor Uw poe». 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER (Reel) SPoTljMn uM de J, Eenige jaren zijn sedert voorbij gegaan. Maarten Olivier is met zijn gemeente verhuisd naar een grooter en meer soliede pakhuis, even-eens aan het Paardenpad. Er wordt weer veel over hem gepraat in het stadje. Pieter van Berckel, d e schilder, die altijd nogal van een slokkie heeft gehouden en alleen op Oudejaarsavond in de kerk kwam. is bij Olivier krachtdadig bekeerd. Omgedraaid als een blad van een boom. Een levend getuige nu, waar hij maar komt, en hij komt nog steeds overal. En de vrouw van Lange Janus, den schoenlapper, heeft de vorige week een gezonde en welge schapen zoon ter wereld gebracht. Een eersteling, na vier doodgeboren kinderen. Zulke uitkomsten nu werken gebed en handoplegging in het zaaltje van Olivier. Dat zijn dan toch maar feiten Weer waarschuwen de predikanten. In het stadje worden kostelijke moppen getapt op Piet van Berckel en de vrouw van Langen Janus: goed-volksche grappen, wat ruw en wat rouw, maar zonder diepere .bedoe ling om werkelijk te kwetsen of te krenken, Broeder Olivier is niet ontevreden. Hij laat zijn gemeente leden zingen van stroomen van zegen en getuigt er van hoe de goede Hand Gods kennelijk is over hem en zijn schare. Het is hem voorts niet onbekend, dat hij, ondanks de grappen, bij het volk in achting is en dat houdt hij voor een groot voorrecht, want staat dat ook niet geschreven van de eerste Christengemeente van Jeruzalem, dat lichtend voorbeeld voor alle tijden? Adriaan is nu zestien jaar oud. De korte broek heeft hij verwisseld voor een lange en het kinderlijke begint allengs uit zijn stem en houding te verdwijnen. Z'n vader zou hem nu in de zaak kunnen nemen, maar Adriaan stelt voor examen te doen voor de vierde klas va-i de vijfjarige. Nog heeft Wiechers hem niet zoo direct noodig in de zaak en nog schijnt de jongen zelf geen bepaalde wenschen te koesteren voor de toekomst. Zoolang dat het geval niet is, kan Wiechers de studie van zijn zoon zien als een soort „Spie lerei", met „de zaak" als reëelen achtergrond. Daarom geeft hij dan maar weer z'n toestemming, al is het niet van harte. Adriaan is in den loop der jaren wat vervreemd van zijn geboorteplaats, of wellicht beter gezegd: wat achter geraakt. Hij is weinig op de hoogte van de nieuwtjes, die door het stadje loopen. Vooral den laatsten tijd heeft hij het druk gehad met de studie. Een enkele maal komt hij nog wel eens bij meester Brinkman, maar dan gaan de gesprekken ook weer bijna uitsluitend over het leeren en wat daar verband mee houdt, 's Zondags, direct na de kerk, sluit Adriaan zich, tot etenstijd, boven op met het een of andere boek, dat hij van Brinkman leent. Studeeren is op Zondag geen geoor loofde bezigheid, maar lezen heeft hij van z'a kinderjaren, af al gedaan. Zat hij als vijf-zes-jarig knaapje al niet met een prentenboekje bij vaders gezelschap? Vaders gezelschap! Hij schijnt dit geheel ontgroeid te zijn. Het bestaat nog, dat is alles wat hij er van weet. Dat Gelisse nog maar zelden van de partij is, is hem alzoo ook onbekend. A1 s hij het wist, zou hij het misschien jammer vinden, want Gelisse is altijd verreweg de beste geweest van het stelletje. Zoo althans ziet Adriaan het, weinig eerbiedig. Van de Zondagsschool was Adriaan al af vóór hij de lagere school verliet. De juffrouw met den hoogen boord, die hem toch niet blijvend kon boeien, ziet hij zoo nu en dan nog wel eens, 's middags als hij van het treintje komt. Maar ze schijnt hem niet meer te kennen. Sinds kort bezoekt hij nu de catechisatie, bij den nieuwen dominee, die de dingen wel ongeveer zoo zegt als meester Brinkman. Dat bevalt Adriaan wel. Hij is een trouw en ijverig catechisant, die ook geregeld ter kerke gaat. Daarin beschaamt hij zijn vader, want die slaat den laatsten tijd nog al eens over. Hij leest dan thuis in een oud-schrijvertje of gaat te gast bij een andere kerkfor- matie, waar hem, naar zijn zeggen, meer en beter voedsel wordt opgedischt. Eéne week in het jaar viert Waterdam z'n oud-Holland- sche kermis. Al vaak is er over gesproken dit platvloersche vermaak, dat niets vóór en alles tegen heeft, af te schaffen. Doch nimmer bereikt een daartoe strekkend voorstel in den Gemeenteraad het vereischte aantal stemmen. Altijd weer zijn het de liberalen, die het. in naam der vrijheid, met een kleine meerderheid weten te doen duikelen. Als zoo weer eens de kramen en tenten zijn opgeslagen, tot tegen het kerkplein aan, en de onharmonische feestgelui- den hoog opstijgen, loopt Adriaan, zooveel mogelijk achter de afgezette terreinen langs, van het stationnetje naar zijn huis. De afkeer van dit laag-bij-de-grondsche gedoe schijnt hem als aangeboren. Vlug stapt hij door, om zoo spoedig mogelijk uit dien zwijnenboel te zijn. Bah. wat een pleizier! Joelende en hossende jongens en meiden, harde, valsche muziek, geluiden van geschiet en gegooi, kreten van opge sloten wilde dieren, met afval besmeurde straten, stank. Tot zijn ergernis moet hij bij een uitgang even wachten, een opstopping van menschen, meest komende en gaande feest gangers, een bijna onontwarbaar kluwen.......* Voor hij weet wat er gebeurt, heeft hij een papiertje in z'n hand, bij nader bezien een traktaatje. Wie gaf hem dat? Hij probeert rond te zien, naar links en naar rechts. O, daar gaat ze, met kwistige hand deelt ze uit, een jonge, slanke, stemmig- gekleede vrouwAdriaan bloost. Waarom? Dat weet hij zelf niet. Er valt een zekere verwarring over hem; een tot nog toe niet gekend gevoel schijnt hem als te doorstroomen. Doch het duurt maar kort. Er is niets. Wat zo u er zijn...... Meteen draait de jonge vrouw zich om en heeft Adriaan gelegenheid haar in het gezicht te zien. Nu herkent hij haar ook, van school nog, Deborah Olivier, de dochter van den sectarist van het Paardenpad. Ze ziet er oud uit voor haar jaren. Ouder dan zeventien kan ze toch niet wezen. Misschien ligt het aan haar kleeding. Waarom kleedt zoo'n jong meisje zich zoo donker? Maar wat gaat het hem feitelijk aan! Die vreemde gewaarwording van zooeven is al weer voorbij» Wat heeft hij te maken met Deborah Olivier? Er is niets wat hem boeit in dat bleeke ouwelijke kind met haar veel te grooten mond met vooruitstekende tanden....^ BLordi vervólgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2