Begrooting van Financiën aangenomen Marklin Treinen Internaat voor Gymnasiasten ZATERDAG FEBRUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. s 'Jeugdige Urkers, werkzaam als steenzetters op den in aanbouiu zijnden dijk van den N.-O.-Polder, die in de toekomst Urk met Lemmer zal verbinden. De Spaansclie nationalistische troepen zijn aan de Fransche Zuidgrens aangekomen. Een groep in het békende grensplaatsje Le Perthus, dat in de afgeloopen dagen duizenden vluchtelingen zag passeeren. In het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft gisteren gep. gen.-majoor F. J, Backer het commando der Haagsche Burgerwacht overgedragen aan gep. luit.-generaal Van AndéL V.l.n.r.: burgemeester de Monchy, de heer F. J. Backer, Van Andel en J. C. E. Baron van Lynden Vanaf den Haagschen Toren De normale gang. Oude inwoners van onze stad. Vragen van moderne techniek tijd niet zoo spoedig gewend. En een ode aan de verveling kan als regel in de pen blijven steken. Maar toch, de afge loopen week is een rustige geworden, waar in het leven zijn gestagen voort gang had, althans voor de Re sidentie. De voortgang ontbreekt niet, al is het ook, dat ongewone voorvallen nauwelijks gesigna leerd konden worden of behoef den te worden onderkend. Fe bruari is, ook voor de Hofstad, een maand, welke zeer geschikt I blijkt te zijn voor de uitschrij ving van een bonte reeks van vergaderingen. Allerhande con ferenties, jeugdvergaderingen, Icindermatinée's, jaarlijksohe sa menkomsten, bazars, concerten, orgelbespelingen groepen opeen, en deze schijnbaar dorre opsom ming geeft reeds eenigszins een indruk. In de betrekkelijk kal me sfeer van deze dagen blijft zoodoende gelegenheid te over Voor ontwikkeling en ontspanning. En in 'deze zelfde kalme sfeer is het o< dat in de Voorbije week de beide Kamers na eenigen tijd van respijt bijeen zijn gekomen, tenein de een serie van onderwerpen in bespreking .te nemen. We hebben het zoo dikwijls over de on rust, waarin wij te leven plegen, dat het on dankbaar zou zijn, indien we niet met vreugde het bestaan van een rust, die toch eigenlijk normaal moest zijn, constateerden. Dat deze rust echter uitdrukkelijk gecon stateerd moet worden, is een werlcwaardig teeken des tijds. Soms hoort men zeggen, dat in deze ja ren meer geschiedt, dan vroeger nauwelijks in een eeuw te zien werd gegeven. Staats hoofden moeten wijken, landen worden ge- annexeei'd. toestanden, waarnaar in honder den van jaren gestreefd werd, komen in thans relatief korten tijd tot stand, en zoo zou er nog wel een en ander te noemen zijn. We vermoeden, dat hieromtrent mevrouw Nelk-DeRoov uit de Ohrechtstraat in Den Haag het hare ook wel weet. Niet zon der reden wordt zij hier genoemd Morgen immers zal zij den leeftijd van 100 jaar heb ben bereikt! Opvallend goed is haar geheu gen en heel wat weet zij te herde te bren gen over den groei van de stad en de ver anderingen, die zich hierin hebben voorge daan. Ze kan bogen op een sterk geslacht. In dit verband zegt wel iets een opmerking, die ze dezer dagen tot een paar persmen- 6chen maakte: ..Een broer van me is jong gestorven- net even 85 jaar oudEn aandoenlijk is het, dat een zoon haar 's mor gens een kopje thee met een beschuitje op bed brengt, een zoon intusschen, die ook reeds den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt! Mevrouw Nelk is de oudste inwoonster van Den Haag. Deze wetenschap heeft voor haar echter slechts betrekkelijke waarde: „Er zitten er mij een paar dicht op de hie len", zoo merkte ze op. Tot deze laatste groep, die dus ook al aar dig in de buurt van de 100 komt, behoort ook de bekende verschijning in de Residen tie, die eenige vermaardheid verworven heeft onder den naam van „de oude Hage naar", namelijk de heer M. Jochems, blij kens een bekentenis uit zijn jongste publi catie (2e gedeelte van „Den Haag en de Ha genaars", N.V. voorh. W. P. van Stockum en Zoon, Den Haag) geboren op 30 Maart 1S42. Van tijd tot tijd geeft „de oude Hage naar" enkele van zijn herinneringen in het licht, en het moet gezegd, dat h,ii daarbij wel eens geducht de roede hanteert, vooral als het over den modernen tijd gaat. de techniek. Zoo zijn er plannen in voorbe reiding om het aantal verkeerslichten uit te breiden, en voorts is in de afgeloopen week een nieuwe werkplaats voor de Rijks- automobiel-ccntrale van de P.T.T. in gebruik genomen. Bij een gelegenheid als de laatstgenoem de beseft men eens te meer, wat er toch zoo- al in een massaal bedrijf al van de Poste rijen omgaat. Een tipje van den sluier reeds geeft, opgelicht, hiervan een beeld, zoo men bedenkt, dat er bij deze instelling jaarlijks niet minder dan f 300.000,aan benzine voor de auto's wordt uitgegevenEr is voor eenige jaren een boek verschenen, ge schreven door Zischka, dat tot titel droeg: „De geheime oorlog om de petroleum". Een strijd op leven en dood is het in de auto centrale van de Post geenszins, maar we kunnen ten volle begrijpen, dat mer, er daar op uit is, de afgewerkte olie door filters te regenereeren voor nieuw gebruik. Zoo im mers wordt ec-n wenschclijke rationalisatie bevorderd. En met dezen korten blik in ouden en nieuwen tijd moge voor ditmaal worden volstaan. TORENWACHTER Eerste Kamer-Camera Het egalisatiefonds blijft achter de schermen Zoo het waar is, dat „tijd geld kost", dan zouden we wel eens minder ver van een sluitend budget af zijn, dan de wer kelijkheid aangeeft (al wordt de achter stand reeds aardig ingehaald). Immers, de Eerste Kamer heeft zich met bewon- derenswaardigen ijver door de begroo ting van Financiën heengewerkt en zeker niet al te veel beslag gelegd op den tijd van den Minister. Waar we wel eens den vinger moesten leggen op zeker streven naar breedsprakig heid in het eerwaarde college, constateerden we het kort-cn-bondige spreken, alsmede het zwijgen waar gezwegen mocht worden, met genoegen. De heeren Van Voorst tot Voorst (r.-k.) en v. Rappard (lib.) hebben ook ditmaal den nood van de bezitters van land goederen ter sprake gebracht en vooral de aandacht gevraagd voor een betere rege ling van de personeele belasting. In zijn antwoord herinnerde Minister de Wilde aan de op 23 April 1938 in het leven geroepen ommissie-Bodenhausen, die onder meer tot' taak heeft, een toelichting te geven op een juiste heffing van belastingen van landgoe deren en hun bezitters. De Minister erkende de moeilijkheden in deze materie volop en zou, blijkens zijn woorden, aan dit onder werp. waarvoor zijn belangstelling gewekt is, zijn aandacht zeker blijven besteden. De heer P o 11 e m a (c.-h.) erkende, dat het beleid van Minister de Wilde klaar en duidelijk is. Slechts één onderwerp is er in de mist, en dat is het egalisatiefonds. Gaar ne zouden hieromtrent door spr. nadere in lichtingen worden verkregen. Hij was van oordeel, dat de oorspronkelijke bedoeling blijkbaar was. een bedrag van f 300 millioen voor het fonds beschikbaar te stellen, maar dit bedrag zou zijn overschreden. In dit ver band betoogde de heer Pollema tevens, dat weekstaten van de Nederlandsche Bank eigenlijk geen zin meer hadden, aangezien zij door de aanwezigheid van het egalisatie fonds hun waarde hadden verloren. Gaarne werd door spr. hedacht, dat de Minister in zake het ega'isatiefonds wat de toekomst betreft, geen mededeelingen kan doen, eenerzijds wegens het onzekere element, dat deze stof aankleeft, en anderzijds omdat speculatie moet worden tegengegaan. Maar ten aanzien van het verleden van het fonds staat het eenigszins anders In Enge land bijv. heeft men over het verleden van het fonds daar mededeelingen ver strekt Soortgelijke publicaties ton onzent werden door den heer Pollema bepleit. In antwoord op den heer Pollema merkte Minister De Wilde cup, dat het fonds in derdaad in het duister werkt doch zulks geschiedt maar al te zeer met reden. De plicht daartoe is ons opgelegd. Als de heer Pollema dan ook betoogt, dat hij omtrent het egalisatiefonds niets te weten kan ko men, dan is dat inderdaad de grootste lof voor het fojjds. Het bedoelt immers allerlei vormen van speculatie tegen te gaan, en het moet erkend worden, dat de actie van het fonds ten dezen steeds juist is geweest. Het doel is immers, den koers van den gul den zoo zeker mogelijk te doen blijven. De heer Von Bonninghausen (n.s.b.) kwam met de bewering aanstappen, dat de aangekondigde wijzigingen in het be lastingstelsel een louter fiscaal karakter zouden dragen. Verder stipten wij uit zijn betoog aan, dat het werkfonds volgèns hom te weinig heeft bijgedragen tot de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. De eerste opmerking van dezen spreker kon door den Minister vlug en gemakkelijk worden weerlegd met de mededeeling, dat dank zij de wijziging enkele tientallen mil- lioenen meer ten dienste komen van so ciale en ethische doeleinden. En wat het werkfonds betreft, dat is een van de aange wezen middelen om in dien nood van de werkloosheid te voorzien. De heer De Zeeuw (s.-d.) vroeg zich af, of het wel van goed beleid had getuigd, dat de heer Trip, president van de Nederland sche Bank, zich onder de onderteekenaars van het adres der negen-mannen had ge schaard. Dienaangaande was de Minister van oordeel, dat we in een vrij land leven en dat de grenzen van deze vrijheid door het onderteekenen van dit adres niet wer den overschreden. In het adres stonden ver schillende ware opmerkingen. Het maakte evenwel twee fouten Eenerzijds overdreef het en anderzijds bevatte het geen construc tieve elementen. Na een korte re- en dupliek is daarop de begrooting aangenomen, waarbij de N.S.B.- ers aanteekening van tegenstemmen ver zochten. Zoo heeft de Kamer den Minister niet vele moeilijkheden in den weg gelegd. Rij het luisteren naar de woorden van Mr. de Wilde komt men trouwens eenS te meer onder den indruk van zijn bekwaamheid. Nieuwe gezichtspunten leverde het korte debat niet op. Veelal brachten sprekers de zelfde punten als vorig jaar ter sprake, waarvan we hun in het algemeen zeker geen verwijt maken. Slechts vragen we ons af, of het wel zin heeft, telkenjare op rui mer publicaties inzake het egalisatiefonds aan te dringen, terwijl toch een van de meest belangriike levensvoorwaarden van dit fonds is, dat zijn werking strikt geheim blijft. Volgende week Dinsdag komt de Onder wijsbegrooting aan de orde Alle Marklin Locomotieven en verdere producten. DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHINES Ook Locomotieven voor spoor OO met bovenleiding. Verzending door het heele land en naar Ned. Oost en West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus E. rRiüR, Weimapstraat 2S3-259, Jen Haag Stuurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren ledei merk vakkundilg. Alle onderdeelen in voorraad. ROFFELRIJMEN HOE GENOEGLIJK... De heer Van Vessem (N.S.B.) li Eerste Kamer: Wanneer de N.S.B. niet meer tnededeed, zou niemand meer belangstelling hebben voor de verkiezingen. „Tel.'" Hoe genoeglijk vliet het leven Des geliefden kiezers heen Sinds de N.S.B. verscheen Om zijn leven kleur te gevenl Eertijds kon het landsbestuur Zijn belangstelling niet wekken. Sinds hem Mussert voor mocht trekken Staat zijn ziel in vlam en vuur. Vroeger joegen de partijen 't Stemvee in de dorre hei. Bonzen sponnen zij daarbij, 't Was een toestand om te schreien Heden klapt het zweepgeknal Van den beste der despoten, Die voor alle volksgenooten Denken, doen en spreken zal! Vroeger móést de kiezer kiezen, En hij koos, met bittre smart, Altijd voor de koek een gard. Niemand had dat in de smiezen. Heden heerscht de vreugd spontaan Als het volk „ten laatsten male" Stemmen doet in bussen dalen Die straks naar de mestvaalt gaan. Hoe genoeglijk rolt het leven Des geliefden kiezers heen Sinds de N.S.B. verscheen Om zijn leven stuur te geveni Was de N.S.B. er niet, 't Volk zou alle lust verliezen Zijn verdrukkers zelf te kiezen Wee hem die het einders ziet! (Nadruk verboden) LEO LENS VOOGDIJRAAD Benoemd is tot lid van den Voogdijraad te te Den Bosch: P. N. U Staal te Elndhbven. °iïii[ienLirg v.d. TAKSTRAAT 3 ROTTERDAM TELEFOON 1373t fLaatfileermafzerij I Abonnementen vanaf f 5 - per maand OE IDEALE VLOER BEDEKKING NV. VEREENIGDE TQUWFABRIEKÉN ROTTERDAM AMSTERDAM Tl EL (max. 15) Toelicht en hulp bi) HUISWERK Dir. Dra. A. J. MELLINK. Rector Gymn. Dr. I. R. BUISMAN De aan notaije A. L. H. M. Hofland aangewe- n standptaafe „Herveld" is veranderd ln d« standplaats „SSetten (gem. Valburg)". De feestelijkheden bij de viering van het 125-jarig bestaan van het Se regiment huzaren te Den Haag zijn gisteren ingezet met een springconcours voor korporaals en huzaren. Het muziekcorps had zich bij deze gelegenheid ver dektf' opgesteld. Het bericht van het overlijden van Paus Pius XI verspreidde zich gisterochtend vroeg door Rome. De extra edities en bulletins der dagbladen werden met aandacht gelezen. Op den achtergrond onderscheidt men de St. Pieter. (Telegrafisch overgebrachte foto.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5