CHIEF WHIP DE BEZETTING VAN HAINAN MilSI'l|lll!Wirf!lliiU'>U>T»l?J fCNINCBIIREAL 11114 ZATERDAG n FEBRUARI 1939 EERSTE BLTAD PAG a EEN „HINDENBURG-KAMER" IN HET MARKISCHE MUSEUM Talrijke herinneringen aan den maarschalk-rijkspresident (Van onzen Duitschen correspondent) In het hartje van Berlijn, in de Wall- strasse, komt men plotseling op een betrek kelijk stil plein voorieen d*r merkwaardig ste musea te staan, waarover de Rijkshoofd- stad beschikt: het „Markische Museum". Hier wordt alles zorgvuldig verzameld en bewaard, wat niet slechts met de geschiede nis der sitad Berlijn, doch tevens met die der Mark Brandenburg samenhangt Vandaar dus de naam „Markisohee Museum". Reeds een goede maand geleden had de „G\ sellschaft der Freunde des Markischen Museums op een bijeenkomst, waaraan ook door Berlijns eersten burgemeester, stadpre- sident dr. Lip pert werd deelgenomen, meegedeeld, dat mede en vooral door toe doen van dr. Meiszner die als staatssecre taris achtereenvolgens bij Ebert, Hinden burg en thans bij Hitier zijn hooge functie bekleedde dit zeer interessante museum verrijkt zou worden met een „Hindenburg- Gedenkzinrmer". Het gaat hierbij om voorwerpen en docu menten, welke totdusver in het Paleis van den Rijkspresident von Hindenburg in een zijgevel van dit sedertdien alleen nog maar voor officieele ontvangsten ge bruikte paleis woont dr. Meiszner be waard werden en die voor de geschiedenis van het Derde Rijk thans reeds historische beteekenis gewonnen hebben. Zoo ziet men op de zwaar eikenhouten schrijftafel van den generaal-veldimaarschalk, waarachter hij plaats genomen had, toen op 30 Januari 1933 Adolf Hitler door hem ontvangen werd tot een gedachtenwisseling, welke diens kan selierschap tot direct gevolg had, den kalen der liggen, waarop eiken dag notities ge maakt werden en men leest: 5 Juni 1934, den datum dus van zijn laatsten werkdag! De klok geeft het sterfuur van Hindenburg aan, 9 uur 's morgens. Boven de schrijftafel hangt een pastel, een blik op het enorme grafmonument van Tannenberg, waar Hin denburg zijn laatste rustplaats gevonden heeft en waar ieder jaar op den sterfdag in opdracht van Hitier een krans wordt neer gelegd. Aan den muur ontdekt men Robert Wart- müllers „Frederik de Groote aan het sterf bed van Sohwerin" en als frappante tegen stelling een doek van Fritz Werner, dat een stelletje vroolijke marketentsters weergeeft tusschen de regimenten van Dessau en Bay- reuth. Deze antithese is typeerend voor het karakter van den veldmaarschalk, want naast den bitteren ernst der dagelijksche plichtsvervulling bezat hij ook een gezonden humor. In den hoek ontdekt men dan nog een bronzen buste van hem, een kunststuk .van Bezner. Naast zijn werkkamer had de Rijkspresi- 'dent in de Wilhelmstrasse vroeger ook zijn verschillende jachttrofeeën hangen, maar toen hij slot Neudeck van den Staat ten ge schenke kreeg, nam hij die alle daar mee naar toe. Enkele trofeeën heeft men thans ook in deze interessante en piëteitvol inge richte herinneringskamer ondergebracht, want niet slechts als dapper generaal-veld- maarschalk, als voorbeeldig Rijkspresident, doch minstens evenzeer als gepassionneerd jager genoot Hindenburg bij zijn volk aan zien en waardeering. Naar men ons meedeelde, bestaan er voor dit jaar uitbreidingsplannen voor het Mar kische Museum. Deze uitbreiding zal voor- loopig van de Wallstraat tot het Köllnische Gymnasium loopen en in een tweede bouw periode worden voortgezet. Hoewel de stad Berlijn namelijk reeds 60 jaar lang haar eigen museum bezit, hoorde men toch tel kens weer een speciaal Berlijnsch mu seum naast het Markische Museum verlan gen. De eisch was gebaseerd op het feit, dat de stad onder de geschiedenis van de mark in zeker enzin te lijden had» men zag over 't hoofd, dat uit de kleine residentie van den Markgraaf van Brandenburg sedertdien een metropolis ontstaan is. Thans wil men er bij de uitbreiding van het museum naar streven, ook de geschiede nis van Berlijn als hoofdstad van het Twee de en Derde Rijk in allerlei voorwerpen en documenten te representeeren en als eersten stap in die richting heeft men een Bismarck- kamer ingericht, waarvoor men uit de oude Rijkskanselarij, waar de IJzeren Kanselier zetelde, allerlei historische voorwerpen naar de Wallstraat heeft overgebracht. Ongetwij feld heeft het museum hierdoor reeds aan beteekenis gewonnen, want thans kan de be zoeker van dichtbij in aanraking komen met twee figuren, die in de Duitsche ge schiedenis geruimen tijd een invloedrijke plaats hebben ingenomen: Bismarck en Hindenburg! Geen Joodsche zaken meer te Berlijn (Vaai onzen Duitschen correspondent)] Wat sedert eeuwen niet denkbaar was, is thans werkelijkheid geworden: volgens een officieel bericht heeft Berlijn geen joodsche zaken meer! Terzelfder tijd worden met dit bericht interessante cijfers en getallen be kend, waaruit men kan afleiden, welk een belangrijke plaats dit deel der Duitsche be volking tot kort geleden heeft ingenomen. Bij de „Machtübemahme' in 1933 telde men in Groot-Berlijn rond 4500 joodsche winkels en 2000 joodsche werkplaatsen. Men beweert, dat de omzet van vele joodsche ondernemin gen sediertdien vijf tot zesmaal zoo groot ge worden is en noemit als voorbeeld de win kels, waar fototoestellen etc. verkocht wer den. Goerings verordening, welke tot een snellen verkoop in arisch bezit dwong, heeft daar thans voorgoed een einde aan gemaakt Zaken met a fb et al i ngssys teem mochten trouwens niet eens in arisch bezit overgaan, daar dat als een typisch joodsch systeem veroordeeld wordt Vele winkels komen zoo doende leeg te staan en zuilen tot woonhui zen verbouwd worden, waar nog steeds ge brek aan is. Zoo zijn er dan 1200 winkels geariseerd, terwijl 2500 andere zaken tot wo ningen verbouwd zulten worden. De restee- rende 800 zaken zijn in onderhandeling om te verkoopen. Van de 1500 werkplaatsen worden er slechts weinige geariseerd. Van de 1200 winkels zijn er vele door vroegere frontstrijders overgenomen, nadat ze hun geschiktheid voor ander werk klaarblijkelijk hebben aangetoond. PRINSES KYRA HEEFT EEN ZOON BERLIJN, HO Febr. (Havas). De gemalin van Ludfwiig Ferdinand van Pruisen, groother togin Kyra van Buslap heeft het leven-ge- echonken aan een zoon, 10. 30 on 60 tobli De Spaansche burgeroorlog DE OORLOG IN CATALONIE IS TEN EINDE Madrid weer zetel der republikeinsche regeering Te Salamanca is officieel medegedeeld dat de oorlog in Catalonië thans geëin digd is. Gistermiddag heeft de volledige staf van het republikeinsche leger zich bij de Fransche autoriteiten gemeld. De geheele Fransch-Catalaansche grens, van Puigcerda tot Porbou is nu door de rechtsche troepen bezet. Ne gr in en Del Vayo, die gisteren per vliegtuig uit Toulouse vertrokken zijn, zijn inmiddels te Alicante, de haven aan de Zuid oostkust van Spanje aangekomen, op door- naar Madrid. Zij hebben reeds een be spreking gehad met den republikeinschen ge neralissimus M i a j a. Later werd gemeld, dat Negrin en Del Vayo te Valencia zijn aangekomen en verder Madrid voortaan het hoofdkwartier van de regeering zal vormen. Te Valencia werd toen gezegd, dat door de komst der ministers in de centrale zone het volk zijn krachten weer verzamelde voor verderen weerstand. Er kon thans geen twijfel meer bestaan, zoo meldde men, omtrent de voortzetting van den strijd en de benoeming van Miaja tot opper bevelhebber van alle strijdkrachten werd ge noemd als een aanwijzing omtrent de bedoe ling van de regeering. Ook gedurende de laatste critieke dagen in Catalonië was er nimmer eenige inzinking in het moreel van de bevolking geweest. Gedurende een bijeenkomst van de ver tegenwoordigers van alle partijen van den Madrileenschen gemeenteraad is trouw betuigd aan de tegenwoordige regeering. De afgevaardigden verklaarden zich bereid tot de noodzakelijke opofferingen tot verdediging van de republiek en van de Spaaoische on afhankelijkheid. Luchtaanval op Minorca Spaansche vluchtelingen, die aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" te Marseille zijn aangekomen hebben meege deeld, dat gedurende de onderhandelingen op Minorca vliegtuigen het eiland gebombar deerd hebben. De republikeinsche militaire gouverneur kwam te Mahon aan boord van den kruiser en besloot na een gesprek met kolonel San Luis het eiland aan de nationalisten over te geven. Toen brak echter de strijd uit: vlieg tuigen vernielden dertig huizen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwam. De „Devonshire" werd door eenige bomscherven getroffen. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den militairen gouverneur waren geen Britsohe officieren tegenwoordig. De onier- handelingen zijn Woensdagochtend, gevoerd en de Devonshire is voor de aankomst van de nationalistische troepen vertrokken. De 450 vluchtelingen, die te Marseille zijn aangeko men zijn. allen Spanjaarden. Kapitein Muirhead Gould, de commandant van de Devonshire, heeft verklaard, dat hij telegrafisch te Burgos heeft geprotesteerd tegen het bombardement op Minorca. „Ik had, aldus vertelde hij, mijn diensten als tussdhenpersoon aangeboden, zoodat de partijen elkaar niet zouden behoeven te ont moeten, doch zij geven er de voorkeur aan, om met elkaar te onderhandelen. Als eenige voorwaarde had ik gesteld, dat er niet ge bombardeerd zou worden en geen terechtstel lingen zouden plaats vinden. De besprekin gen duurden Dinsdag den geheelen dag en een deel van den Woensdag. Des Woensdags werd het eiland herig gebombardeerd, waar op ik een protesttelegram naar Burgos zond. Het bombardement werd niet gestaakt, zoo- dat ik naar mijn sahip terugkeerde. Later zag ik, hoe in de stad een paniek heersdhte: dertig huizen waren getroffen en de bevol king vluchtte". De Belgische regeeringscrisis Dr Martens opnieuw in het geding Koning Leopold van België heeft het' gisteren zeer druk gehad met het raadplegen van verschillende politieke persoonlijkheden, zulks in verband met de regeeringscrisis, de twintigste sedert den wereldoorlog. Als eventueele formateurs worden genoemd ooreerst Spaak zelf, en vervolgens de Waalsche katholiek, oud-minister Pierlot. Ook Van Zeeland geeft men eenige kans. Gistermiddag, heeft de Koning aan Spaak venzooht, zich met verschillende persoonlijk heden in verbinding te stellen, om een be vredigende oplossing te zoeken in de zaak- VI a r t e n s, welke, zooals men weet, door het fanatieke optreden van de liberalen tot de huidige regeeringscrisis heeft geleid. Waarin deze oplossing zal bestaan is voor alsnog niet te zeggen, doch verondersteld wordt, da{ zal getracht worden, den heer Martens ontslag als academielid te doen in dienen. Of dit de oplossing van de regeeringscrisis zal kunnen brengen, is nog zeer de vraag, want de overgroote meerderheid van de,le den der Koninklijke Vlaam&che Academie schijnt besloten te zijn allemaal ontslag in te dienen, indien men door rechtstreeksehen of onrechtstreekschen dwang den heer Mar tens zou willen doen aftreden of dw een andere wet zijn benoeming als academielid zou willen annuleeren. Dit zou neerkomen en nieuwe overwinning van de liberale franskiljonsche chantage en daaraan, zeggen de Vlamingen, willen wij niet medewerken. ROOSEVELT HEEFT GRIEPAANVAL Roosevelt heeft van zijin geneesheer op dracht gekregen in bed1 te blijven. Volgens den geneesheer van het Witte Huis is de president lijdende asm een lichten aanval van griep. Het is mogelijk, dat hij het ge heele weekend het bed zal moeten houden. HET PELMAN1SME Is de beproefde von# die vtU moakt van ml roelens, bloos-, spreek- en bet trillen, denken en geheugen versterkt. PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 BRITSCH-INDIc UIT DEN VOLKENBOND NIEUW DELHI, 10 Febr. (R.O.) Een reso lutie van het congres inzake dc onmiddel lijke uittreding van Britsch-Indië uit den volkenbond, is door de wetgevende vergade ring met 55 tegen 54 stemmen aangenomen. DUBIEUSE VORDERINGEN P? FIDUCIAINCASSOS STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK - PROSPECTUS Sinds 1919 bestaat er voor mij maar één si- garet-CHIEF WHIP." Gelijk heb je, zelfs thans in 1939 is CHIEF WHIP nog steeds stukken beter en bovendien de beste sigaret voor ieders gezondheid De Londensche Palestina-conferentie De aan de Londensche besprekingen deel nemende Arabische gedelegeerden hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen, dat hun zaak berust op het natuurlijk recht vain het volk, om in het ongestoorde bezit te blijven van zdjn land. De poging om een Joodsch nationaal tehuis te vestigen in Palestina moet men laten varen. Het mandaat moet worden afgeschaft en de plaats daar van moet een verdrag tot stand komen, gelijk aan het verdrag tusschen Engeland en Irak, tot instelling van een souvereinen Ara'bisdhen Palestijnschen staat. Voorts moet terstond iedere Joodsche im migratie worden gestaakt, evenals de land- verkoopen. Vandaag zullen de Britsche en de Arabi sche delegaties confereeren. Intusschen zet Mac Donald zijn persoonlijke besprekin gen met de delegaties buiten de conferentie voort. EEN VLAMMENZEE BEDREIGT ROEMEENSCHE STAD De Roemee -sche stad Pioesci, die SO .000 inwoners heeft, wordt door een vlammenzee bedreigd. Bij boringen naar olie, in de dichte nabijheid, is men nl. op een bron gestuit, waaaruit met een explosie 7000 ton olie spoot. De vloeistof verspreidde zich over een uitge strekt terrein. In den loop van den dag van gister is in het petroleummeer brand ont staan en laat in den middag was de vlammen zee de stad tot op anderhalven kilometer ge naderd, ondanks de hardnekkige pogingen, het vuur te stuiten. De rivieren Damibu en Teleajenu voeren de brandende massa verder. In een ware pa niek hebben de bewoners van tal van huizen, die nabij den brand liggen, de vlucht geno- De Japansch-Chineesche oorlog Frankrijk behoeft zich niet ongerust te maken" Afsnijding van Chineesche transporten het eenige doel S j i m e z o e, chef van het persbureau van het Japansche ministerie van oorlog, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas de volgende verklaring af gelegd: „Het Fransche puibliek behoeft zich in het geheel niet ongerust te maken over de bezetting van Hainan. Het leger en de vloot van Japan strijden in China en op Hainan, dat door Chineesche troepen bezet was. Deze troepen moesten verdre ven worden. De operatie heeft geen in ternationaal karakter. „Hainan, zoo zeide hij verder, zou mis schien als basis voor het bomJbardeeren van Zuid-China kunnen worden gebruikt, doch voor den spoorweg Indo-China Joennan zou Frankrijk slechte behoeven te vreezen, indien hij voor het vervoer van wapenen gebruikt zou worden1". Schout-bij-nadht Kanazawa, de leider van den persdienst der Japansche marine, heeft medegedeeld, dat de Japansche militaire actie op het eiland Hainan geen territorialen opzet heeft, doch het dubbele militaire doel, de blokkade te versterken en het regiem van Tsjang Kai Sjek een verpletterenden slag toe te brengen. Kanazawa zeide, dat Loei Tsjou, het schier eiland in de provincie Kwantoeng, hetwelk zich tot dicht bij Hainan uitstrekt, en de golf van Tongking den voornaamst en aanvoenveg van wapens vormen voor het regiem van Tsjang Kai Sjek, sinds den val van Kanton Uit bovenstaande kaart blijkt, dat na de bezetting van het eiland Hainan (in den linkerbenedenhoek gelegen), door de Nippnn- troepen, de geheele Oostkust aan China door Japan gecontroleerd wordt. Alleen zijn er twee doorlaat-zönes in de blokkade: één bi] HonkongMacao (zie iimzetlkaartje 2) en de tweede doorgang Ibi het Fransch paohtge- bied (zie inzetkaartje 3). Door de bezetting destijds van Tsjingtau door Japan, is de eerste zöne (1) gesloten. Dat uit de bezetting van het eiland Hai nan nog wel verwikkelingen kunnen ont staan, is niet uitgesloten, daar het eiland tegenover Fransch Indo-China gelegen is. De kaart geeft verder de belangrijke bin nenhavens en zeehavens weer, waarvan er reeds verscheiden in Japansche handen zijn. en Hankaiu, welke den aanvoer over het land uit Fransch Indio-Ghina en Birma heeft on mogelijk gemaakt. Er is veel gesproken over de raadzaamheid, militaire operaties op Hainan te beginnen. Het eiland diende ate baste voor Chineesche jonken, welke volgens Kanazawa betrokken zijn bij wapensmokkel. De woordvoerder zeide, dat het onmogelijk is, de wapenvoorziening van zee uit ten be hoeve van het regiem van Tsjang Kai Sjek stop te zetten, tenzij de bases van de Chinee sche jonken op het eiland Hainan worden gesloten. Kanazawa zeide te hopen, dat de ge vechtskracht van het regiem van Tsjang Kai Sjek, dat een basis voor operaties in Zuid- West-China had ingericht en in hoofdzaak voor de levering van wapens en munitie af hankelijk is van den zeeweg, door de Japan sche onderbreking van den zeeweg ernstig geschaad zal zijn, terwijl de beëindiging van het incident in China er door verhaast zal worden, waardoor de waarborging van de buitenland6che belangen in Ohina en de ver betering van de betrekkingen tusschen Japan en de vreedzame mogendheden worden ge diend. Hoe lang deze bezetting zal duren zeide Kanazawa niet te weten. Dat zal afhangen van de ontwikkeling van den toestand. Hoare acht het grondstoffen- vraagstuk urgent De Engelsohe minister Hoare heeft te Plymouth gezegd, dat de Britsche regeering niet voornemens was, een politiek aan te ne men „van de zon niet in het water te kun nen zien schijnen". Ilij voegde hieraan toe: „Toen ik nog minister van Ibuitenlandsche zaken was, heb ik vaak gedacht, dat wij ln de jaren na den oorlog de neiging hadden, de diepe oorzaken van toekomstige oorlogen te miskennen. Met deze gedachten voor den geest heb ik te Genève de kwestie opgewor pen van de levering van grondstoffen aan andere landen. Zoo is de opvatting der re geering nog. Wanneer het waarschijnlijk is, dat de levering van grondstoffen de oorzaak vormt van toekomstige conflicten, is er geen reden, waarom deze kwestie niet zou kunnen worden gejjggeld door besprekingen en on derhandelingen". In het vervolg van zijn rede zeide Hoare nog, dat Groot-Brittannië naar zijn overtui ging nooit zal komen te staan tegenover een duikbootengevaar op een schaal als men in den wereldoorlog te boven was gekomen. De productie van vliegtuigen is met sprongen vooruitgegaan sedert de crisis van Septem ber. met het resultaat, dat de Britsche lucht strijdkrachten een verschrikkelijke vijand zouden zijn van iederen mogelijken aanval ler. Lord Plymouth over de non-interventie Men kan debatteeren, tot men groen en geel ziet, over die vraag of de eene partij of de andere bevoordeeld is door de non-inter ventie, aldus Lord Plymouth in een te Cardiff uitgesproken redevoering, maar ik voor mij ben van oordeel, dat wanneer de niet-inmengingspolitiek ingetrokken ware, dit voor het resultaat geen verschil zou hébben gemaakt, terwijl de wereld in den rampspoed van een algemeen conflict had kunnen wor den gestort. Voortgaande verklaarde Lord Plymouth, dat hij er van overtuigd was, dat de over- groote meerderheid van het Britsche volk achter Chamberlain staat in diens pogingen tot handhaving van den vrede. Spr. weer legde den indruk, dat de regeeringspolitiek er op uit was, om tot iederen prijs buiten oor log te blijven. Spr. wenschte het volkomen diudelijik te maken, dat Engeland vastbesloten is, om eigen vitale belangen te allen tijde te verdedigen. „Wij begrijpen maar al te goed, zoo zeide bij, dat wanneer die waarschuwing haar vol ledige uitwerking wil hebben, het volstrekt essentieel is, de defensie in den meest doel- treffenden toestand te brengen1". Twee doodvonnissen in Roemenië IJzeren Garde-leden worden berecht De militaire rechtbank te Ckij (Roem.) heeft sinds Maandag de zaken behandeld) van 59 leden der IJzeren Garde, die beschuldigd worden van moord, samenzwering en mis dadige bedoelingen. De volgende vonnissen werden geveld: twee studenten Descaleanu en Pop, de moor denaars van den agent van politie Gruka en plegers van den aanslag op Goanga, den rec tor van de universiteit van Cluj en gewezen minister van onderwijs, werden ter dood ver oordeeld. Atofani, een student, die de leiding van het complot had, doch persoonlijk niet heeft deelgenomen aan den aanslag, werd tot le venslangen dwangarbeid en tien jaar verlies van burgerrechten veroordeeld. Andresoiu werd veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. De overige beschuldigden werden veroor deeld tot straffen, varieerend van een tot tien jaar gevangenis. Tot nu toe werd de doodstraf niet toege past in Roemenië. De veroordeelden zullen worden gefusil leerd. UIT OOST- EN WEST- INDIE Een cipier ging uit op bruidsroof. Thans zit hij veilig achter de tralies Het was op den avond van den tweeden dezer, dat de cipier van 's lands gevangenis te Tandjong Karang in een auto reed en zich eenzaam gevoelde. Eenzaam, omdat bij alleen en nog eenzamer omdat hij verliefd was. Doch het geluk is met den gevangen bewaarder. In de onmiddellijke nabijheid van het residentie-kantoor ontwaarde hij eensklaps zijn uitverkorene een schoone van na/uwelijks 14 lentes in gezelschap van haar moeder, aldus meldt Aneta. Meteen ontstaat in het brein van den cipier een snood voornemen. Was het be roepsinstinct dat hem op het denkbeeld bracht ook buiten den dienst een zij het onvrijwillige gevangene onder zijn hoede te nemen Hoe dan ook, het besluit van den stoeren gevangenen-bewaarder was geno men. De moeder van de geliefde werd met een zoet lijntje benaderd, waarna plotseling dochterlief met geweld werd opgetild en in de auto geborgen. De chauffeur want onze cipier reed niet zelf maakte, ondanks het misbaar ivan de moeder, aanstalten om te starten. Laatstge noemde deed nog een wanhopige poging om haar dochter voor dit ongedwongen uit stapje te behoeden en klampte zich aan de reeds rijdende auto vast. Het mocht haar echter niet baten na een paar honderd meter te zijn meegesleurd, moest zij, aan do voeten verwond, den wagen loslaten, welke daarop in volle vaart in de richting van Goenoeng Soegih doorreed De politie werd ingelicht omtrent het op treden van den man met bewakingsharts- toohten. Telefonisch werden de colloga's van het 59 km buiten Telok Betong gelegen Goe noeng Soegih gewaarschuwd en verzocht de i idylle in de auto, waarvan het nummer be- f „Bond voor gezelligheid I en sfeer" Openingsrede van den voorzitter. Gisteren vergaderde in de groote zaal van de Nieuwe Utrechtsche Courant te Utrecht bovengenoemde bond, onder leiding van zijn voorzit ter. De y_oorzitter 6prak kort openings* woord? Dames en Heeren, Ik open deze vergadering, en roep U een hartelijk welkom toe in het Gebouw van de Nieuwe Utrechtsche Courant, en ik mag niet nalaten een woord van hulde te brengen aan onze actieve commissie, welke beslag wi6t te legger op deze buiten gewoon gezellige en voor ons doel zoo uitermate geschikte zaal, in hert centrum van ons land en in het midden der stad, en.... maar negen minuten van het station en.... de penningmeester is zelfs zeer tevreden, terwijl gij, geachte aanwezigen, aan het einde van onze vergadering toch ook niet na zult kunnen laten Uw tevre denheid over de gezellig ingekleede verga derplaats te uiten. Met dit korte openingswoord wil ik vol staan, en geef thans in dc eerste plaats het woord aan onzen ijverigen secretaris, om zijn lijvig jaarverslag mede te deelen. Schrikt U niet voor het woord lijvig, want in deze prettige ruimte vliegt de tijd om, dus ook het jaarverslag verveelt U niet. De vergaderzalen van de Nieuwe Utrecht sche Courant, Drift 13, Utrecht, zijn bekend om de rustige prettige sfeer. Geïllustreerde prospectus wordt gaarne toegezonden. (Reel) kend was, te verstoren en de inzittenden ïrt verzekerde bewaring te stellen. De politie mannen van Goenoeng Soegih slaagden er evenwel eerst laat in den nacht in de gei zochten te arresteeren. Waar het gezelschap zich tot dat tijdstip heeft opgehouden, vermeldt de historie niet, doch de gezagsmannen van Goenoepgh Soegih! zullen toch trachten dit aan de weet ta komen. Inmiddels werden cipier en chauf feur in hechtenis genomen en onder politie-1 geleide naar Tandjong Karang vervoerd. De cipier werd direct na aankomst „iri stad" in de gelegenheid gesteld de tralies thans ook eens van de andere zijde te be zichtigen. WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEIi NEDERLAND, onder rembours: 1 HALVE BACONVARKENS (gerookt) wegende circa 23 K.G* 1 80 cent per K.G. N.V. Drentsche Exportslachterij Assert Telefoon 10 (Red) Voor den Landraad te Medan, ouden voorzitterschap van Mr Buschkensr stond onlangs terecht een Chineesche dood graver uit Tandjoeng Poera, beschuldigd van verduistering en achterhouding vart diverse papieren, eigendom van overlede-! nen, aldus de „Sum. Post", De Cliineesche Adat wil, dat de papieren na de begrafenis van den overleden eige naar verbrand worden, de doodgraver ech ter eigende zich de papieren toe en ven kocht ze. Vier „Soerat Izins" vergun ningsbewijzen, welke vóór 1917 bestonden als toelatingsvergunning - werden ver kocht aan vier andere Chineezen, die met die „Soerat Izins" werk kregen op een on derneming in het Perbaoeangansche. Volgens de Chineesche Adat een zwaan vergrijp dus. De man zeide buiten, vóór de zitting van den landraad aanving, dat hij minstens twee jaar gevangenisstraf ver wachtte. De landraad veroordeelde hem, na hem' en getuigen gehoord te hebben, tot vier maanden gevangenisstraf. Waan gaat u zich vestigen IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 119 Telefoon 82521—85421 i'red. Hei Irikplai 5 II. 4 kam., k., zk36.p. m. Hasebroekstr. 8 hs, 3 kam., k. 32.— p. m. Nassaukade 347 H, 3 kam., k. 31.p. m. Kostverlorenstr. 241, 3 kam., k.. zk32.— p. m. Groot hoek-winkelh. Ten Kate- straat bij Kinkerstraat 17.50 p. W. Idem Kinkerstraat b. d. Bllderdükstraat, billijke huurprijs. WonlnglUst en Inlichtingen GRATIS wïNII II UtVIN KOOKN in UILLQG0NQA5TP. 7 TDLGPOO. '142596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2