O NliHIIF*™ Dr B. A. Knoppers jubileert Paus Pius XI hedenmorgen overleden VRIJDAG xo FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING CHR. G-EREF. KERK Beroepen: Te Hairderwijik, L. S. den Boer te Arnhem. Bedankt: Voor Zwaagfwesteinde, A. Zwiep te Umiuiden. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Gouderak, J. W. v. d. Linden te Kootwijk. POOIPSGEZ. KERK ï>s. C. J. OSKAM, f In den ouderdom van 64 jaar is te Goënga '(Fr.) overleden Ds. C. J. Oskam, predikant •bij de Ned. Herv. Gein. van Goëpga, Gauw cn Offingawier. Ds. Oskam werd in 1874 geboren en in 1899 candidaat in Noord-Brabant om 6 Mei 1900 zijn ambt te aanvaarden te Aalsum (Fr.). 12 Jan. 1919 verbond hij zich aan de genueeniten van Goënga, Gauw en Offingawier. Ds. Os kam was mede-oprichter en secretaris van de vereenging „Kinderzorg" in de prov. Fries land. Ook was hij praetor van den ring Sneek, BEROEPBAAR VERKLAART Door de Classis Leiden der Geref. Kerk Is praeparatoir geëxamineerd en met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard de heer G. D. L. B r e d e r v e 1 d, theol. cand. aan de V. U., die gaarne de kerken zal die nen en een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Adres: Cobetstraat 81, Leiden. Evenzoo door de classis Winschoten der Geref. Kerken de heer J. Z. P o t j e r, cand. aan de Theol. School, die ook ter stond bereid is de kerken te dienen en een eventueel beroep in overweging te ne men. Ziji adjes is: Stationsweg 25, Win schoten. BEROEPINGSWERK TE MAASSLUIS De kerkeraad der Geref. Kerk van Maas sluis, waar sedert bet overlijden van l>s. Bramer een vacature is, heeft besloten in due vacature te gaan voorzien en dat zoo spoedig mogelijk. P. P. HARTENDORF Naar wij vernemen hoopt de heer P. P. i Hartendorfop4 Maart den dag te her denken dat hij gedurende 25 jaar werkzaam, is als leider der Nederlandsohe Midder- I nachtzendingvereeniging te Haarlem. Ds H. Visser Vrijdag 17 Febr. as. zal ds. H. Vis: directeur der Christelijk Philanthxopische Inrichtingen te Doetinchem, den dag herdenken, waarop hij zich vóór 25 jaar aan genoemdie stichtingen vertoond. Ds. Visser werd 28 Febr. 1879 te De Lem mer geboren. Hij kwam in 1893 naar Doetin chem als kweekeling van de Chr. Phil. In- rich tinigen en bezocht daar het Stedelijk Gymnasium. Aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam legde hij propaedeuftisch examen af en voltooide daarna zijn theologische studiën te U.recht. Candidaat in Zeeland in 1903, nam ds. Visser het beroep aan naar Vaals (L.), waar hij op 3 Jan. 1904 in het Duiitsch aijm intreepredicaitie hield. Ten behoeve van de bevolking dezer grensgemeente werd hier trouwens 4 jaar lang in het Duitsch gepreekt. In 1919 verwisselde ds. Visser deze ge meente voor die van Gdanerbrug. 8 Februari 1914 legde ds. Visser zijn bediening neer, wegens de benoeming tot predikant-adminis trateur der Chr. Phil. Inrichtingen, hetgeen later gewijzigd werd in den juisteren titel van adjunct-directeur. Den 17den Febr. d.a.v. werd hij als zoodanig geïnstalleerd. Met deze benoeming werd op Ruimzicht, het internaat der Inrichtingen te Doetinchem, het sind6 de oprichting faeerschende systeem van zelfre- geering opgeheven. Het internaat werd nu onder eenhoofdige oudere leiding gesteld. il van jongelieden, van wie er nu reeds velen predikant of in een andere functie werkzaam zijn, hebben onder zijn leiding de gymnasiale studie in de kinder- en vlegel jaren volbracht. Ongetwijfeld is het besluit tot verandering van het begtuur van Ruim zicht toen te rechter tijd gekomen, want om gemeenschap van een goede 60 jongens gezond en veilig door de moeilijke oorlogs jaren, die weldra kwamen, heen te loodsen, daarvoor was de tactische leiding en paeda- gogisohe ervaring van een krachtige persoon lijkheid onmisbaar. Bovendien won het inter naatsleven door de voortdurende zorgen van ïn mevr. Visser niet weinig aan sfeer en gezelligheid. Door catechetisch onderwijs, door de geregelde diensten in de Kapel der Ned. Herv. Zendingsgemeente, waaruit de arbeid der inrichtingen is voortgekomen, door de bidstonden op Zaterdagavond en niet het minst door zijn dagelijkschen persoonlijken omgang heeft ds. Visser in deze jaren aan vele jonge levens lijn en richting kunnen geven. Van zijn organisatievermogen spreekt ook de oprichting van het fonds „Aanpak- k e n", dat hij in 1916, in den barren oorlogs tijd, toen het in vele pastorieën begon te nijpen, in samenwerking met den heer W. v. Oeveren van Wolfaartsdijk, in het leven riep Het doel was een imillioen gulden bijeen te brengen, teneinde uit den renten daarvan de laagste predik an ts tr aotementen te verboogen. Ï9H IS Februari 1939 r Voor de huisdeur staat een jongen met een bloemstuk. Dus hier is het. In huis wordt die j prettige 'bloementaal veelstemmig voortgezet tot op de s tudeerkamer -toe: „Zie, dat zou je in zoo'n groote stad niet verwachten, maar dat doet nu juist zoo goed, als je ziet, dat er tóch nog een band is tus schen predikant en gemeente één op zóó- velen." - (Mijn gastheer is het type van den groote stadspredikant van dezen tijd': geen spoor meer van uiterlijke „kenmerken1". En voorts een gezonde (2 Zondagen op de 1300 ver hinderd), werklustige en werkkrachtige figuur, rustig en stoer voortspinnend aan zijn •levenstaak: 'Kerk en jeugd. Of: de Kerk cn daarom de jeugd. Of: wie de jeugd heeft. en houdt. Vanwaar deze hoofdlijn in het leven van den Amsterdamsehen predikant? „Och, dat is altijd zoo geweest. De jeugd trekt mij nu eenmaal aan. Als onderwijzer I al...." „O, dus u is niet aanstonds door de theolo gie aangelokt?" „Neen, ik ben in Rotterdam, waar ik reeds 1% jaar oud kwam wonen, zeven jaar onder wijzer geweest. Eerst leerling, toen kweeke- ling, vervolgens 3 maanden onderwijzer aan de school van Nogarede, daarna aan de Da Costaschool. Maar reeds in mijn schooltijd I begon ik te studeeren voor Kampen: eiken avond was ik (bezig en na Z]/2 jaar was het doel bereikt. In Kampen was ik na 4 jaren i candidaat en in de zomervacanties was ik i weer onderwijzer om het studiegeld te krij gen, want ik heb mijn vader al heel jong Verloren". „In Rotterdam is dus vermoedelijk al uw jeugdliefde gekweekt?" „Ik heb er gewoond van 18851909. Ja, ik j vind het aardig, dat de Rotterdammer mij komt opzoeken, want ik heb nog mijn aandeel gehad in de oprichting van uw blad -r- dat was een mooie tijd! Dus heb ik in Rotterdam j el de Jongel. Vereeniging bezocht („Daniël"). I In Kampen natuurlijk weer en na het korte verblijf in Zeeland (mijn eerste gemeente was KapeLle-Biezelinige) kon ik te Almelo in 1916 den draad weer opnemen. Toen werd de weg vanzelf gebaand; ik werd voorzitter van de afd. Overijssel van den Geref. Jongel. i Bond (als opvolger van Attema, die voor den I Chr. Middenstand naar Hilversum ging) en i kon daar reeds veel doen. Ik heb ook als j predikant in Almelo 5 prachtjiaren gehad; een I trouwe (gemeente, een mooi arbeidsveld onder de fabrieksbevolking, en met de jeugd was veel te bereiken. Ik denk nóg met genoegen aan de openluchtmeetings in Delden, aan de provinciale meetings te Hardenberg. In dien tijd heb ik oök de brochure „Nieuwe Banen" geschreven, waarin ik mijn gedachten over jeugdbeweging en Kerk uiteenzette". „In een paar woorden, dominee?" „Wel, het ging en het gaat erom, met behoud van de Bondsidee der Geref. J.V., 1 ervoor te waken, dat de geestelijk-zedelijke vórming onzer jeugd niet verstart, daartoe is j o.a. dienstig het aanzetten der zelfwerkzaam- heid, en voor de jongeren (knapen en 1 meisjes) in het tweede gedeelte der vergade- t ringen tijdruimte voor ontspanning." „Het aandeel van of het contact met de Kerk in dit verband?" „Er moet m.i. een regelmatig en reëel con tact zijn, zooals bijv. hier in Amsterdam, waar de aangewezen ouderlingen elke 3 maanden een rapport uitbrengen over hun bezoeken aan de jeugdvereenigingen". I „De jeugd-deputaat? „Die acht ik nu ja, overbodig, ook, om- dat ik, als het kerkelijk toezicht goed func- I tionneea-t, geen werk voor hem zie." J „Mag ik u vragen: is de Jeugdraad een j lichaam in of naast de Bonden van J.V., J.M. K. en M.?" „In den Jeugdraad hebben we het locale contact tusschen alle vereenigingen, dus een organisatie 'buiten den Bond, wil men: zij kruist die van den Bond. Hier in Amster dam hebben wij De deur werd geopend en binnen trad mevrouw Knoppers met eenige tastbare blijken van het feestelijk dubbetal, dat men aan de Pieter de Hoochstraat doormaakt: 5 Februari was er het zilveren huwelijksfeest en 15 Februari is de dag van het zilveren ambts jubileum. Mevrouw Knoppers hijgde eeniger- mate en gaf ter verklaring: „Dat moet nu net samenvallen in deze roezige dagen: ik kom net uit de vergadering van den Levensmiddelenraad, die anders heel weinig bijeenkomt, maar nu, met die opdrij ving der groehtenprijzen, u begrijpt. O, wat heeft de vorst van December ontzettende schade aangericht en natuurlijk, nu gaan de prijzen van 'blikgroenten en gedroogde vruch ten ook omhoog". Dit intermezzo was den gast zeer welkom, want toen mevrouw weer naar de huiskamer was teruggekeerd, moest mijn gastheer wel even aanvullen: „Ja, mijn vrouw staat óók in het volle leven, al blijft 'het gezin haar nummer één. Zij is ook lid van den Voogdijraad, en ook lid van de vakcommissie voor het toezicht op den huishoudelijfcen dienst van de Gem. Arbeids beurs, en ook presidente van den Ned. Chr, Vrouwenbond". Waarmee voldoende is aangegeven, dat zich voor deze grootestad's-domineesche een prach tig arbeidsveld' geopend heeft, zoodat zij, ook in samenwerking met den velerlei jeugd- artoeid van haar man, niet zoozeer een hulpe tegenover, als wel een krachtige medewerk ster naast hem mag genoemd worden. Intus- schen keerden wij terug tot den Amsterdam- schen Centr. Jeugdraad, waarvan Dr. Knop pers voorzitter is: „Wij hebben dezen Jeugdraad verdeeld in 8 centralen, parallel met onze kerkwijken, en dat werkt heel gunstig. De Bondsringen raken het interne leven der Vereenigingen, de Jeugdraad bedoelt de propaganda en hun contact met de Kerk (o.m. is een enquête in gesteld naar de medewerking der predikan- tij); hij belegt avonden voor ontwikkeling of ontspanning, houdt ook een algemeen kaart- register bij, zoodat men de leden der pl.m. 80 jeugdvereenigingen in het oog houdt, enzoo- voort." De jongedame, die nu de thee binnen brengt, vertelt: er is een prachtig bloemstuk gekomen van Pro Rege en wij vragen: „Zit u daar óók in, dominee?" „Ja, ik ben voorzitter van de afdeeling Amsterdam". „Wilt u dit lijstje even completeeren?" „En lid van het hoofdbestuur van de Am sterd. Vrijw. Burgerwacht. Dan zit ik in het bestuur van de Centr. Comm. voor jeugdige werkloozen, en in die van Oranje- en natio naal gezinde Vereenigingen. Verder vice- voorzitter van het Centr. Comité der E van- De griep in het land. Dan Mijnhardtjes bij de hand. Doos 30 en 50 et. (Reel) Dit doel is voor een belangrijk deel bereikt: het fonds, waarvan ds. Visser nog steedis se cretaris is, telt ruim 750.000, en vele van de schraalste tiaotementjes, zooals die vooral vroeger veelvuldig voorkwamen, zijn met hulp hiervan wat verstevigd. Veel ook heb ben de inrichtingen geprofiteerd van zijn practischen zin, waarvan tal van verbeterin gen aan de gebouwen der Stichtingen ge tuigen. Te Doetinchem os ds. Visser bestuurslid van de Groen van Prinstererkweekschool, voorzit ter van het Scheidsgerecht voor arbeidsge schillen van Gemeentepersoneel en voorzitter van de bioscoopcommissie. De Ned. Herv. Zendings-gemeente diient hij als mede-voorganger: die leiding van de ad ministratie der inrichtingen is bij hem tevens in bevoegde handen. Verscheidene schetsen van algemeenen en paedB'gogischen aard werden verzameld in een •bundel „Poikila". Voorts verzorgde ds. Visser enkele nummers in de Bibliotheek voor Bij- beflsche Opvoedkunde. In het Doet. Weekblad schreef hij, naast andere artikelen, lange jaren de bekende „asteriskjes" onder den titel van .Ruimzicht". Ds. MüLLER AFGEZET BERLIJN, 9 Febr. (Havas). Ds. Müller van de Belijdenaskerk is van zijn functie ontheven wegens „het misbruiken van zijn reoht te prediken" Zulks naar aanleiding van een in September gehou den predikatie. Twee predikanten in Oost-Pruisen zijn wegens dezelfde over treding eveneens afgezet. DE GEHEELE BIJBEL VAN BUITEN Te Glasgow overleed op 96-jarigen leeftijd de predikant Dr. W. L. Baxter, van wien de merkwaardigheid bekend is, dat hij den geheelen bijbel van buiten kende. Niettegen staande zijn hoogen leeftijd liet tot het laat ste toe zijn geheugen hem hierin niet in den steek. TEGEN KARL BAR TH De Duilsche rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl heeft verordend, dat zoolang prof. dr. Karl Barth te Bazel do ceert de semesters, welke Duitsohe theolo gische studenten te Bazel gaan studeeren niet meetellen. De minister spreekt de ver wachting uit, dat de landskerken een gelijke bepaling uitvaardigen. Barth is ook geschrapt van de sprekerslijst van het Bazeler Zen- „Dan zal het in dit verband zijn, dat ik u jaren geleden aantirof als leider van het Evangelisatiewerk voor de Olympiade?" „Inderdaad. Wij hebben in onze Evangeli satie den grooten steun van den heer N. Baas, u bekend, een werker als weinigen, een man van singuliere gaven en onuitputte lijke frischheid, enfin, daar weet u alles van". Uit een en ander zou de geduldige lezer kunnen afleiden, dat Dr. Knoppers.... óók nog dominee is. Maar dan heeft de geachte lezer het mis: „E ers t dominee. En van ganscher harte Preeken, catechisatie en huisbezoek boven- „Hiuisbezoek in Amsterdam?" «Ja zeker! Ik ben hier nu 17H jaar (Oc tober 1921 gekomen) en altoos in dezelfde wijk, wijk VI gebleven (dat is de kant van de Stadh. kade, de Pijp, een deel van nieuw- Zuid en mijn kerk is de Buiten-Amstelkerk (waar ik Zondag as. een gedachtenisrede hoop te houden en op den jubileumsdatum, 15 Februari, met de gemeente hoop samen te komen). In deze wijk wonen 1500 leden onzer kerk (belijdende en doopleden) en je hebt er alle nuances: de uppert en de midden standers en de menschen van 4 hoog. En nu vind ik het juist zoo mooi, dat ik tal van gezinnen kan bezoeken buiten de bijzon dere aanleidingen. Dat geeft band en het ver rast me meermalen, hoe dit juist op prys wordt gesteld". „Maar de breede zoom van kantleden in de •groote stad?" „Och, ik vermoed dat Amsterdam hierin een slechtere naam heeft dan het verdient. Zeker, er is altijd de schaduwzijde der te groote massa, en dat geeft ook in onze stad groote zorgen. Maar sedert jongere predikanten hun intree gedaan hebben, wordt aan het wijk- werk toch wel bijzondere aandacht gegeven. Bovendien zijn we, zij het nog zeer voorloo- pig, bezig heen te werken naar een beperkte decentralisatie, in dien zin, dat de Gemeente zou verdeeld wor den in 3 5 4 wij'kkerken, elk met hom eigen predikanten, maar toch met behoud van den algemeenen kerkeraad. Maar u begrijpt, dat is nog alles in het voorbereidend stadium". „Dominee, i'k las in de Wachter een stukje over u in verband met de Theol. H. S. te Kampen. Uw voorliefde daarvoor is bekend. Is daar een bijzondere reden voor?" „Geen andere, dan dat ik er met lust ge studeerd heb en de opleiding onzer predikan ten door de School der Kerken altijd bepleit heb. Het is de oude liefde, die niet roest. Bo vendien denk ik met groote dankbaarheid terug aan de colleges van en de persoonlijke omgang met Prof. Honig, ook aan die van Prof. H o e k s t r a". „Heeft uw kijk op stad en tijd ook een bepaalde inslag gegeven aan uw opvatting van de huidige eisohen voor prediking en geestelijke verzorging?" „Ik houd niet van speciale preeken. Ik ge loof, dat de volle Woordprediking overal en altoos de beste is. Mits steeds toegepast op de veelsoortige levenswerkelijkheid". Het was etenstijd geworden, en dus moest een einde komen aan het gesprek, dat een filmachtige voortvarendheid moest hebben, zou van de voltooide kwarteeuw althans een vluchtig beeld gegeven worden (gezwe gen dan nog van de vlotte pen vain den ju bilaris, die in periodieken en boeken wij denken aan zijn tweedeelig werk over Jeugd en Jeugdbeweging zich ver van on betuigd laat. Zóó te mogen werken den vollen dag in het volle leven, moet wel een bevrediging schenken aan den grootestadspredikant, die maar één onbevredigdheid kent: „Eén ding is jammer: je houdt het ge voel: ik kom nooit klaar!" Dr. Knoppers heeft en moge ervaren, dat dit toch een voldcer inhoudt: bc.uven aan een Huis, dat eens klaar komt en dan de bouwers verrukken zal, omdat zij gear beid hebben in het geloof aan die voltooiing en in den liefdedienst, die mooitverdriet. Hedenochtend ongeveer 6 uur is Paus Pius XI, nadat gisteravond twee keer een ernstige aanval van hartzwakte had plaats gehad, overleden. De laatste woor den van den Paus waren volgens de Un. Press: „Wij hadden nog zoovele dingen te doen". De laatste uren Hoewel het bericht van Woensdagavond, dat de Paus den hartaanval van dien d'ag reeds weer te boven gekomen was, de ver wachting op herstel deedi herleven (temeer, waar slechts een lichte griep de aanleiding scheen), is toch wel gebleken, dat ook de Bterkste en welk een krachtig lichaam heeft hier gekampt tegen den dood! enkel ijdelheid is. Gisteravond deed zich eerst een hartaanval voor, die drie kwartier bewusteloosheid ten gevolge had, om half negen volgde een twee de, en na dezen bleek de Paus niet in staat tot spreken. Een en ander deed in het Vaticaan nu toch wel vreezen, dat dit de laatste voor boden van den dood zouden zijn, in verband waarmee dan ook verschillende dignitarissen, de lijfarts, de biechtvader en de kardinaal staatssecretaris werden ontboden. Om 5 uur vannacht bleek het einde nabij en werden ook des Pausen zuster en zijn neef in de sterfkamer toegelaten. De komst van een in haast geroepen specialist in nierziekten doet vermoeden, dat het lichaam ook langs ande re weg dan door verkalking was gesloopt. Te 5.10 werden den stervende de laatste sa cramenten toegediend en te 5.31 blies haj den laatsten adem uit. Volgens de berichten uit Rome is de Paus tot het laatste oogenblik toe helder van geest gebleven. Slechts aan de beweging der lippen kon men zien, dat hij de gebeden volgde. Zijn oogen stonden helder en duidelijk, uit gezonderd, wanneer een nieuwe hartaanval hem kwelde. Op het laatste oogenblik hief hij de hand op om den zegen te geven. In het Vaticaan In het vaticaan is afgekondigd, dat een volkomen stilzwijgen in acht genomen moet worden. De poorten van Vaticaan-stad zijn •gesloten. Alle vreemdelingen hebben de om geving van het vaticaan moeten verlaten. Het bestuur over de kerkelijke zaken is thans in handen van den kardinaal-secretaris Mgr. P a c e 11 i, en van een commissie van kerke lijke hoogwaarddgheidsbekleeders, dde door den Paus kort voor zijn dood benoemd waren. Twee wachters met den getrokken sabel naar den grond gericht staan voor de deur van de sterfkamer. Kort na het overlijden werden de veertig in Rome aanwezige kar dinalen tot de sterfkamer toegelaten, waar zij een voor een neerknielden en den H. Vader de hand busten. De prefect der ceremonieën, mgr. Res- pi g h i, kleedde den paus daarop in zijn pontificaal gewaad. Het balsemen van het stoffelijk overschot zal eenigen tijd in beslag nemen, en waarschijnlijk zal het twee dagen duren alvorens het publiek in de Sint Pieter zijn eerbied kan betoonen. Na het sterven Havas seint nog uit Rome: De Paus heeft den laatsten adem uitgeblazen.... een sluier van witte zijde bedekt zijn gelaat. In de sterfkamer worden de gebe den der stervenden gebeden. Kardinaal P a c e 11 i heeft het overlijden van den Paus officieel vastgesteld. Hij naderde het doodsbed van den Paus, waarvan het ge laat werd onthuld. Driemaal riep de kar dinaal den overledene bij zijn naam en tel kens stiet hij met een kleinen zilveren ha mer tegen zijn slaap. Vervolgens richtte hij zich tot de aanwezigen en riep uit: „De Paus is waarlijk dood". Daarna knielde hij neer om het „de Profundis" voor te bidden. Vervolgens overhandigde een kamferheer aan kardinaal Pacelli den visschercxing en het wapen van den Paus. De staatssecreta ris maakte vervolgens een acte op van het overlijden en van de overhandiging van den ring en las deze aan alle aanwezigen voor. Daarna verliet hij de sterfkamer, waar al leen eenige geestelijken, in gebed verzon ken, achterbleven. Kardinaal Pacelli begaf zich vervolgens naar een zijkamer, waar hij zich ontdeed van de schoudermantel, welke hij tot dusver droeg, hiermede te kennen gevende, dat hij het bestuur der kerk ad interim op zich nam. De kardinaal tee- kende de acte van overlijden en gaf bevel den zwaren klok van de St Pieter te luiden om den geloovigen mededeeling te doen van het overlijden van den Paus. Daarna trad hij <3e zaal der congregaties binnen, waar hij zijn verdere orders gaf. Op het luiden der zware klokken der St Pieter na men alle kerken van Rome het luiden over. De St Pieter begon te luiden om 6.45 uur. Vanmiddag wordt het stoffelijk overschot van den Paus overgebracht naar de troon zaal. Conclave op 28 Februari ROME, 10 Februari. Naar Reuter verneemt, zullen de kardinalen der Katho lieke Kerk op 28 Februari in een conclave bijeenkomen, om den nieuwen paus te kiezen. De autoriteiten van het vaticaan hebben terstond Mussolini van het over lijden in kennis gesteld, die daarop on verwijld koning Victor Emmamuel op de hoogte stelde. Levensloop Ruim 17 jaren heeft Paus Pius XI den Heiligen Stoel bezet. In Januari 1922 werd hij na 14 stemmingen door het conclave tot Paus gekozen. Achille Ratti (zijn familie naam) was toen 66 jaar oud. Een leeftijd, waarop men gewoonlijk geen omvangrijke taak meer op d schouders neemt, laat staan die van kerkvorst van wereldomvattende be- teekenis. Maar het waren sterke schou ders die den last van het pausschap te dra gen kregen. Het belang van het evenwicht van een gezonden geest in een gezond lidhaam heeft Paus XI van der jeugd al aan ingezien en ook tijdens zija Pausschap heeft hij voortdurend de volle aandacht geschon ken aan de handhaving van dat evenwicht. Het tijdperk van Pius' Pausschap heeft zich vooral gekenmerkt door de handhaving van het defensief in landen waar Kerk en Staat in gevoelige aanraking kwamen: Rusland, Mexico, Duitsch land, Oostenrijk, Spanje Maar ook het offensief werd door dezen Paus verzorgd, want in het algemeen kan men ir de jaren van zijn Pontificaat een sterke pro paganda waarnemen. Ontegenzeggelijk beschikte Pius XI daarbij ook over persoonlijke kwaliteiten, die zijn strevingen steunden. Een fanaticus hij niet, eer een maa, die zijn tijd en dus ook de voorwaarden van welslagen kende: niet temin droeg hem een rotsvast geloof in di prioriteit van z:jn Kerk, waarnaast een ver standig inzicht hem dei. weg baande als het ging om Rome's positie in nationaal sterk aangezette landen (Italië, Duitschland) te doen meetellen. Juist Zondag as. zoi Paus zelf de viering van het 10-jarig bestaan van het verdrag van Latheranen met Italië leiden. Dat Paus XI zijn tijd verstond, bleek niet alleen uit de vlotte wijze, waarop hij zich bij het moderne leven aansloot wij denken aan de radio maar oók uit de gave var het arrangement, die hem als hoofd van eer wereldorganisatie te pas kwam. Wij herinne ren aan het jubeljaar, dat hij in 1925 op touw zette en waardoor hij maandenlang Rome tot het centrum van bedevaarten verhoogde kerkelijke activiteit maakte. Een zeer reeent voorbeeld van 's Pausen doorzicht was het denkbeeld, om te Rome een wereld tentoonstelling van de R. K. Pers te doen aanrichten, waardoor èn naar tuiten èn naar binnen een krachtmeting van dit moderne -wapen kon plaats hebben. Evenals zijn voorganger in de oorlogs jaren, heeft Pius XI ook te kampengehad met tegenspoeden. Evenals' andere Kerken, was ook zijn Kerk in de branding: verdrukking en vervolging, afval en inwendige verzwakking waren ook bij Rome te ondergaan of te weerstaan. En de betrekkelijkheid van zijn invloed ten op zichte van wereldgebeurtenissen werd ook dezen Paus weer pijnlijk bewezen, toen het land zijner inwoning zich tot den bescha vingsoorlog in Abessynië aangordde. Van diplomatieke talenten lang niet ont bloot, heeft Paus Pius met Italië een con cordaat kunnen sluiten, waarvan de draag wijdte eigenaardig gesymboliseerd is in zijn zich losmaken uit de „gevangenschap" het Vaticaan, zoodat hij de eerste Paus die sedert 1870 langs eigen spoorbaan Rome verliet om aan zee te genieten van de rust Niet alleen echter zijn ambtelijke, ook zijn persoonlijke idealen werden hiermee bena derd. Immers en nu geven we nog even aandacht aan de historie van dit merkwaar dige leven Pius XI was vóór zijn verhef fing tot den Pauselijken troon een hartstoch telijk minnaar van de natuur. Zyn alpinis- tische practijk was overbekend en de Zwit- sersche 'berggidsen, die hem in het Alpenland boven de 4000 meter terzijde stonden, toen hij nog prefect was van de Ambrosiaansche Bibliotheek te Milaan, zullen in dezen ge zonden en gespierden bergbeklimmer aller minst een toek-omstigen Paus gezien hebben. Ratti's geboorteland ligt niet ver van de centra zijner bergtochten: in Rogeno tusschen Milaan en Como heeft zijn wieg gestaan in een uiterst eenvoudig milieu: het gezin van een landarbeider die later werkzaam was als wever. Op 10-jarigen leeftijd al was Achille op een gymnasium, daarna op een Lyceum. Daar reeds bleek van zijn bijzonderen aan leg; een zijner leeraren zei: „Ik was gedwon gen, mijn lessen extra goed voor te bereiden als ik voor zoo'n discipel verschijnen moest". Hoewel letterkunde en wiskunde z'n sterkste vakken waren, werd Ratti seminarist, zoodat hij op 23-jarigen leeftijd tot priester gewijd werd. Intusschen zette de leergierige jongeman zyn studies voort, om vervolgens aan de Gre- goriaansche Hoogeschool te Rome te promo- veeren, in maar liefst drie vakken: theologie, kanoniek recht en wijsbegeerte. Na vijf jaren gedoceerd te hebben, werd Ratti prefect van de Ambrosiaansche Bibliotheek te Milaan. Tot 1914 is hij dit geweest: toen volgde zijn benoeming tot bibliothecaris van de wereld vermaarde Vaticaanbibliotheek te Rome. In de dusver kerkelijk-wetenschappelijk voortgaande levenslijn kwam vrij onver wacht een ombuiging, toen aan den 63-jarige werd opgedragen een diplomatieke zending naar Polen. Deze zending bleek den juisten man op de juiste plaats gebracht te hebben: door de handhaving der strikte neutraliteit hem door de Roomsche curie opgedragen, werd hij zoowel van Duilsche als van Pool- sche zijde verdacht van vooringenomenheid het beste bewijs, dat hij het juiste midden hield. Al spoedig na deze missie is de verheffing tot kardinaal gevolgd, en werd hem de aarts bisschoppelijke zetel van Milaan aangewezen. In 1922 bereikte kardinaal Ratti de hoogste plaats in de R.K. Kerk en werd hij tot Paus gekozen. Gedurende zijn bewind heeft Paus XI niet minder dan 21 Encyclieken uit°evaardigd. Met niet minder dan 17 Staatshoofden werd een Concordaat afgesloten. De geschie denis zal echter Pius XI later betitelen als de Paus der Missie, want tijdens zijn Ponti ficaat werden byna 100 nieuwe Apostolische, VRAAGBAAK rv voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadcessen ten dienste varl Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen DRENTSCHE EXPORTSLACHTERIJ telefoon 10 prima Grove Metworst (Gerookt ol ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt olterte ot reizigersbezoek Luehtververschlng v absoluut geruischlooi door onz* Waldorp- Stroomlijn-Vantllator n.v. Waldorp Ventilatoren! 's-Gravenhage Telefoon 112289 117610} DE ROTTERDAMSCHE BOAZ BANK N.V. POMPENBURGSINGEL 13 ROTTERDAM BIEDT AAN 3H°f„ en V OBLIGATIES van Protest. Kerken, Scholen en Chr. Philantr Inrichtingen, met korten looptijd, in coupures van »1000.- 1500.- en t 100.- Qw ^WWrrTB houthandel A. BOOM rotterdam DENNEN BEUKEN LIJSTWERK VUREN EIKEN DETAIL GRENEN TRIPLEX ENGROS VERKOOP BRIELSCHELAAN 15 - TELEFOON 51378 ZAGERIJ EN WOONHUIS HOLLANDSCHESTR. 7 - TELEF. 50582 '8Fo£i Talelzuren, Mosterd, Piccadilly, Peekoffie H.V. WED. MATTHEEUSSENS ZONEH Ossendrecbl (Holland) Prefecturen opgericht, terwijl 80 Apostolische Vicariaten werden gesticht. Ook de liefdadigheid had in den overleden Paus een warm voorstander. Geen enkele ramp kon de wereld teisteren, of de H. Vader stelde onmiddellijk een groot bedrag beschik baar om den nood der slachtoffers te lenigen; zoowel voor de hongerlijders van Sovjet- Rusland, als voor de slachtoffers van den watersnood in China, Holland, de Vereenigde Staten of waar ter wereld ook, onverschillig of deze on gelukkigen RK., dan wel Protestant waren of tot geen enkele religie behoorden. JAARVERGADERING „ELIM" TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 10 Febr. De Ned. Vereen, voor Zending onder Israël „Elim" heeft gis teravond haar jaarvergadering gehouden. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de Zen delingen, vermeerderd met de komst van Mej. R. van Gelder, die in Maart 1938 haar arbeid aanving, regelmatig hun werk hebben mogen voortzetten. Op den 2en Paaschdag van hetzelfde jaar werd in de Laakkapel te Den Haag de Doop bediend aan een bekeerde Jodin. Aan de kransen van Rotterdam. Hillegers- berg en Schiebroek wordt dank gebracht voor hun steun bij den verkoop van handwer ken ten bate der Zendingskas. Financieel was het jaar 1938 zeer gunstig. De oplage der Elimbode is met 100 ex. gestegen. Elim heeft de Ned. Federatie van „Christian Approach to the Jews" verlaten. Een propaganaa- Commissie is gevormd om Elim uit te bouwen; men hoopt, dat meer kerkeraden en gemeen ten hun steun zullen geven. Op 19 Nov. 1938 heeft men het oude Zendingshuis-Tulpstraat verlaten: gelijk bekend, komt er een nieuw te 's-Gravenhage, geschenk van een Haagsch echtpvaar. Het Zendingsstation te Antwerpen werd opgeheven. In het verslag van Ds. J. Rottenberg wordt uiteraard gewag gemaakt van de Joden vervolging in Duitschland, en van de dientengevolge verhoogde activiteit van Elim. Voorts gaven Zendeling Trostianetzky (nu weer te Rotterdam werkzaam). Zende ling Tabaksblat, en Zendelinge Mej. R. van Gelder indrukken van hun arbeid en ervaringen. Ondanks den zwaren gang van dit werk was er reden tot dank voor telkens weer mogelijk gebleken vorderingen bij het bezoeken en helpen der JocxLsche gezinnen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3