LAATSTE NIEUWS De niet-Arische Protestanten Overheidsbemoeiing met het economisch leven DONDERDAG 9 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 NOORDWIJKERHOUT CHR. JONGELINGSVER. „TIMOTHEUS" Jaarvergadering In do eaal van de wed. Broma hkld bo vengenoemde vereen, haar 21ste jaarverga- dering. De voorz., de heer A. Haasnoot, open- de deze vergadering voor een goed bezette zaal. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder welkom Ds. en mevr. van Noort en ook de a/fgevaardigden van verenigingen uit de omstreken. De jaarverslagen van secr., penn. en blfol. werden voorgelezen. De heer P. v. d Zwart behandelde nu zijn bijbelinleiding aangaan de Jozua 12. Daarna volgden een komische voordracht en 't tooneelstukje „Er zit meer in UNa de pauze spraken de afge vaardigden van den ring en van verenigin gen. De heer A. Haasnoot las nu zijn opstel voor getiteld ,.God alleen de eer". Tenslotte werd nog opgevoerd het tooneelstulc „Ver zoening". Het stuk werd heel goed gespeeld en oogstte een dankbaar applaus. Ds. van Noort sloot dezen avond mot een opwekkend woord. VOETBAL Het wedsfrijdprogramma v.V. „C.N.V." voor aa. Zaterdag luidt: C.N.V INoordwijk III, Weter. B.C.N.V. II. Beide wedstrijden vangen te half drie aan. OEGSTGEEST Je ziet ze groeien Kiemkracht Zaden SASSENHEIM GESLAAGD Voor het examen Belastingconsulent, afge nomen door den Bond van Belastingconsu lenten te Amsterdam, slaagde onze plaats genoot de heer F. Vercouteren. DE NARCISSEN-TENTOONSTELLING Naar men ons mededeelt, zal de a.s. Dins dag te openen speciale Narcissen-tentoonstel ling worden geopend door Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Algeineene Vereniging Voor Bloembollencultuur te Haarlem. Ds. DE BRUYNE OP TWEETAL Ds. I. de Bruyne, Cbr. Geref. pred. alhier, komt voor op een tweetal voor predikant dor Ghr. Geref. Kerk te Almelo. VALKENBURG JAARVERGADERING ORANJE- VEREENIGING De Oranjevereniging „Wiihelmina" hield gisteravond haar jaarvergadering bij den heer Ramp. De voorzit/ter, de heer S. Poot, opende de goed bezochte .vergadering met een woord .van welkom. Noch het jaarverslag man den secretaris, nodh het Hinancieel verslag van den pen ningmeester, leverden stof tot bespreking. Het ledental is gestegen tot 118, en het kassaldo is groot f 39.39. Tot bestuursleden werden herkoze® de heeren J. v. Leeuwen, P. Vis en Adr. v. Dijk, en gekozen de heer D. de Vries Dz. Hierna werd overgegaan tot bespreking Her te organ iseeren feestelijkheden. Besloten werd op den avond van 12 Sept. ten lampion-optocht te houden. Ook zal in den namiddag van dien dag voor enkele wedstrijden worden gezorgd, terwijl dan den daaropvolgenden dag het eigenlijke Koninginnefeest zal worden gevierd. De wensclielijkheid werd uitgesproken om fioor dien dag ter afwisseling enkele nieuwe [volksspelen te organise eren. Het bestuur zal zich hierop heraden. Verder stelde het bestuur voor, om het ringsteken per fiets dit jaar als proef ln twee groepen te splitsen. Besloten wordt nog om den tijdsduur van het ringsteken met paard en tilburyeenigs- zins te bekorten. Na rondvraag sluiting door den voor zitter, VOORSCHOTEN COLLECTE BIJZONDERE NOODEN Op Zaterdag 11 Febr. a.s. zal er voor het fonds Bijzondere Nooden een collecte langs de huizen gehouden worden. Gezien de ve lerlei nood en behoefte die er nog heerscht, geve een ieder naar vermogen en welstand. WOUBRUGGE Gemeenteraad Een klein-goed agenda De Raad kwam in vergadering (bijeen. Na Opening hield de burgemeester de gebruike lijke nieuwjaarsrede en gaf daarbij een over zicht van het jaar 1938. De werkloosheid blijft nog als een spook rondwaren en eischt groote geldelijke offers zoodat de financiën de volle aandacht blij ven vragen. Daarnaast zullen de maatrege len tegen eventueele luchtaanvallen bijzon dere aandacht gaan vragen, wat gepaard zal gaan met meerdere uitgaven. Het gebrek aan behoorlijke woningen komt meer en meer op den voorgrond te staan en heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. Over 1938 is aan werkloozensteun uitgege ven f 3475, aan tuinderssteun f 600 en aan armenzorg f 900. De schuldenlast der ge meente bedraagt per Iippfd f 35, waarvan niet rendabel f 24. Laten de aanmoedigende woorden van H. M. de Koningin in Haar radiorede ook voor ons een richtsnoer zijn, zegt spr., en worden wij door eendrachtige samenwerking sterk. Namens den Raad beantwoordt wethouder L i e v e r s e den voorzitter en wenscht licm en zijn echtgenoote Gods onmisbaren zegen toe in het komende jaar. De heer v. Schagen verzoekt verlaging van rente met een half procent van een aan hem verstrekte hypotheek op zijn woning. De heer van Ruiten wil alle renten maar gaan verlagen op de door de gemeente verstrekte hypotheken, doch de voorz. en de andere leden loopen niet zoo hard van stapel. Laat de betrokkenen eerst zelf maar komen, zegt de voorz. Het verzoek wordt in gewilligd. Op haar verzoek krijgt de mandolineclub eenmaal per week de beschikking over het gemeentelokaal, tegen vergoeding van vuur en licht. Eenige reclames hondenbelasting en schoolgeld worden afgehandeld overeen komstig het voorstel van B. en W. Het ko hier baatbelasting wordt goedgekeurd en vastgesteld, evenals een paar pensioeingrond slagen van gem. ambtenaren. Overeenkom stig een K. B. kan de zakelijke zekerheid door den gemeente-ontvanger gesteld, wor den ingetrokken, zonder risico voor de ge meente. Dit is door een nieuwe verzekering volledig gedekt. B. en W. stellen voor tot opheffing te besluiten, wat wordt goedge keurd. Door verkoop van den ouden schooltuin is de bedongen huurprijs van den tuin niet meer te handhaven, waarom B. en W. mach tiging vragen om het. overschot tuingrond tegen een lager gestelden prijs te verhuren. De Raad kon zich hiermede vereenigen. Ten aanzien van personen, belast met de uitvoering van werkzaamheden in verband met de hescherming tegen luchtaanvallen, is de vraag gerezen, of dit personeel, een onge val overkomende of ziek wordende, even tueel aanspraak kan maken op eenige uit- keering. Deze moeilijkheid is te ondervan gen, aldus B. en W. in hun voorstel, door op neming van een desbetreffende bepaling in het ambtenarenreglement. Het voorstel wordt goedgekeurd en zal gelden voor het perso neel van de brandweer. De verordening op het G.EJ3. en G.W.B. wordt gewijzigd in dien zin, dat na tweemaal aanmanen tot betaling van het verschuldigde een derde aanmaning zal wordeh uitgebracht door een deurwaar der. De aan deze aanmaning verbonden kos ten zullen bedragen 10 pet. van heit ver schuldigde bedrag tot een minmum van 50 cent. Hierna worden de leden van de stembu- reaux benoemd en wel voor stemdistrict 1 de heeren burgemeester Numsen, J. Walra ven en L. Donker; district 2 weth. v. d. Na gel, v. Ruiten en Anker; district 3 weth. Lie»- verse, Zwetsloot en C. van Rijn. Als p'aats- vervangers resp. de heeren B. A. Heenk en Reedijk, v. Reenen en v. Stralen, v. Buren en J. P. v. Leeuwen. Bij de rondvraag wil de heer v. Ruiten worden ingelicht over een lantaarn van de straatverlichting en uitbetaling van steun aan werkloozen, georganiseerd in den bond „St. Deus Dedit". De heer v. Walraven vraagt hoe het komt dat verschillende rekeningen door de gemeente zoo laat worden betaald. De heer Anker wil ingelicht worden over een nog niet verleende bouwvergun ning aan den heer K. den Brave, vraagt be strijding van het maken van muziek op Zondag vanaf vaartuigen en informeert naar het eventueel aanleggen van bomvrije schuilplaatsen. De heer Zwetsloot zag gaarne een lan taarn geplaatst bij de brug in het Noordein de en vraagt te worden ingelicht over de sleunuitkeering in verband met de dienst boden. Nadat 'de voorz. de sprekers van ant woord heeft gediend wordt de vergadering gesloten. Een initiatie! van Ds H. Grüber, den voorzitter van het Nederl. Kerkbestuur te Berlijn BURGERLIJKE STAND SASSENHEIM Bevallen: M v Dam—Pijlman zn iA WolversMuilwijk zn G Schram Overleden: C M Verdegaal wede. van L Rotte veel 69 jr J O M de Pauw wede. van A WeUers 83 Jr VALKENBURG Ondertrouwd: P F v d Poel en H Janssen Bevallen: M A v d Meü—<v d EUkel zn M P DuivenvoordeAanhane zn G Pt De stormhelm In de lange eentonige straat in de volkswijk, nog ge bouwd voor den oorlog, grauw en onprettig, is de gewone morgendrukte van groenteboeren en melksilij- ters, slagersjongens op de fiets en kruideniersbedien den. Er is ook een verhuizing! Dat is iets, dat de aandacht trekt! Elke buurvrouw wil wel eens zien wie daar op nummer een en dertig Bis komen te wonen en zoo blijven de vrouwen wat langer aan de deur staan, <ian voor hun boodschap of dagelijksche buurpraatje noodig is. Het is een doodgewone ver huizing. Een paar mannen zijn de straat in komen zet ten met een grooten hand wagen waarop het boeltje geladen is. Een beetje rom melig is alles erop gesta peld; geen vakwerk, dat kun je duidelijk zien. De mannen hebben den handwagen voor het huis neergezet en zijn begonnen toet af te laden. Het eene voor, het andere na, wordt in de donkere trapopening van het bovenhuis ge sjouwd. Wat bij elkaar ge bonden schilderijen, opge propt beddegoed, een thee tafel, een paar stoelen die bij elkaar zijn gebonden en In de straat Doopt een heer, of tenminste een als heer gekleed persoon. Het is niet precies te raden wat hij voor beroep uitoefent. Hij kan een deurwaarder zijn, die dwangbevelen rond brengt, of een wiaselloo- per. Op zijn hoofd heeft hij een bolhoed, die hem groot ge noeg is; zijn ooren worden erdoor gedrukt De heer loopt ddobt lange de huizen; hij zoekt het nummer waar hij wezen moet En zoo komt hij ook aan voor de open deur van de woning een en dertig als juist een der mannen daar binnen gaat met "n vreemd soortig vrachtje op zijn nek. Dat is een verzameling oude boeken, wat lappen en vodden en hoe verzin nen de menschen het bovenop Is een nachtspiegel vastgebonden. Een heel ge woon meubel Is dat maar •toch is het zonderling als zoo'n instrument open en bloot bovenop een stapel verhuisboel waggelt De nachtspiegel waggelt in derdaad; hij waggelt zdó hevig, dlat hij precies om laag valt als de Heer zijn hoofd opbeurt om naar het huisnummer te kijken. Met de opening naar bene den valt de nachtspiegel en de heer wordt ermee ge kroond. Keurig netjes aangemeten had niet beter kunnen passen is het ronde voorwerp van wit emaille om den bol van de garribaldi gegleden. De heer mei tasch staat eerst beduusd. Hij weet niet wat hij voelde, want hij ziet niets. Hij grijpt naar zijn hoofd en slaakt dan een doordringenden kreet van woede. Een straatjongen roept hem toe: Hee faader nou ben je een S.A.-man geworre met een storremhellem op. Woest rukt de heer de po va® zijn bolhoed af. Met een vies gezicht gooit hij den nachtspiegel ver weg, zoo dat 't instrument kletterend over de straat rolt Achter volgd door het hoongelach van de vrouwen, en het morgenpubiiek vac de straat vlucht de heer. om zijn fatsoen te redden. En terwijl een der verhuis mannen het versmade toi letmeubel opraapt, grijnst hij: Je hep mensche, die nou nooit eris tege een Holletje kennel N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND (waarmede vereenigd de N.V. Maastrichtsehe Hypotheekbank voor Nederland) GEVESTIGD TE 's-GRAVENHAGE NASSAULAAN 23 VERKRIJGBAAR: 3i/2 PANDBRIEVEN, met Z uitloting pep jaar, lOO Conversie 99% Vrijwillige conversie 99% Men schrijft ons uit B e r 1 ij n: Ds H. Grüber, predikant der Duitsche Evangelische Kerk in.Berlijn-Kaulsdorf, die lnagen tijd in Nederland woonde en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie stu deerde, de voorzitter van de Stichting „De Nederlandsche Kerk te Berlijn", is een man van initiatief. Hij staat thans aan het hoofd van een machtige organisatie, die zich het lot der niet-Arische Christenen aantrekt. Het is een organisatie, die op twee plaatsen in Berlijn, in de Oranienburgerstrasse en sedert eenige weken ook tegenover het voor malige Keizerlijk Paleis aan de Stechbahn, groote bureaux heeft ingericht, waar de be langen der niet-Arische Christenen behar tigd worden. Wij zijn eens aan de Stechbahn een kijkje gaan nemen. Wij wisten niet, wat wij zagen. In een groote zaal wachtten niet minder dan 40 personen. Het maakte den indruk van een wachtkamer van een der vele Berlijn- sche arbeidsbeurzen in den tijd, dat 't spook der werkloosheid Berlijn nog beheerschte. De wachtenden waren allen niet-Arische Christenen, evenals de 20 man personeel, die er werkzaam, zijn. Ds Grüber is in dit huis de eenige Ariër! „Dominee", vragen we, „hier op de deur lezen wij op het naambordje slec-bts „Bu reau Pfarrer Grüber". Hoe heet uw bureau eigenlijk?". „Het bureau heeft op het oogenblik nog geen naam. Wij zouden het „Kerkelijke hulp dienst ten behoeve der niet-Arische Protes tanten" kunnen noemen. Maar al heeft het bureau dan nog ge>en naam, wij hebben al werk genoeg. Twintig menschen zijn van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer, om het werk af te doen". De werkwijze „Hoe werkt uw organisatie?" „Wij hebben twee hoofdafdeelingen: Hulp betoon (Wohlfahrtsabteilung) en Emigratie. De afd. voor hulpbetoon is in de Oranien burgerstrasse 20. Hier aan de Stechbahn 3/4 is uitsluitend de emigratie-afdeeling onder gebracht; maar ondanks alle kamers is het kantoor te klein en is er nog een enkele onderafdeeling der emigratie-afdeeling in de Oranienburgerstrasse gevestigd. De men schen komen hier dus naar ons toe hijna steeds met dezelfde vraag: „Ik wil weg, waar moet ik heen?" Wij laten ze dan, te beginnen, een formulier invullen. Zij moeten vermelden, hoe oud zij zijn, wat hun beroep is, of zij Protestant zijn, of zij vol jood, „Mischling 1" of „Mischling 2" zrjn, enz. Wij kunnen wel zeggen, dat ieder weg wil. Maar waarheen? Wij zoeken nu een land voor hen uit". De niet-Arische Christenen „Dominee, hoeveel niet-Arische Christe nen, zijn er in Duitschland eigenlijk?" „Geen mensch weet dat. Ik schat het aan tal niet-Arische Protestanten op tweehon derdduizend, maar het kunnen er evengoed honderdduizend of driehonderdduizend zijn. We zullen eerst hierover zekerheid hebben, wanneer alle „volbloed" Joden een „Kenn- karte" (Kenkaart) hebben. Deze „Kennkar- to" is een bijzondere pas, die alle personen met 4 of 3 Joodsche grootouders ontvangen. Hier ziet u er een. Op den omslag staat een J. Verder ziet u er niets anders op dan naam, adres, beroep, kenteekenen, enz., voorts het portret en twee vingerafdrukken. De politie is thans bezig, deze „Kermkarten" uit te reiken. Is zij hiermee klaar, en deelt zij mee, hoeveel „Kennkarten" in totaal zijn uitgereikt, dan kunnen wij berekenen, hoe veel niet-Arische Christenen er zullen wezen. De „Mischlinge" blijven dan nog over. Im mers, wij weten precies, hoeveel personen tot den Joodschen godsdienst behoorden. Zuiver is de rekening dan echter nog niet, want behalve de Protestantscho en Katho lieke niet-Ariërs hebben wij dan ook nog vele niet-Ariërs, die tot geen kerk behooren. Vooral in den socialisten-tijd is dit aantal zeer toegenomen". „Heeft uw bureau de sympathie van de Duitsche overheid?" „Ik geloof het. De Duitsohe overheid wil thans naar mijn meening niets liever dan een snelle oplossing van 't Joodsche vraag stuk voor Duitschland, ronder nieuwe con flicten en incidenten. En deze oplossing kan, volgens haar, alleen die zijn, dat de niet- Ariërs Duitschland verlaten. Hoe vlugger zij er uit zijn, hoe liever de Duitsche over heid dat ziet Ik geloof, dat mijn streven, om de niet-Arische Protestanten het gaan naar het buitenland gemakkelijker te maken, door de overheid zeer gewaardeerd wordt. In ieder geval heeft de officieele „Reichsstelle für das Auswanderungs- wesen" mijn bureau ambtelijk erkend en worden wij door die „Reichsstelle" als het ware overal geïntroduceerd. Ik mag mij op die „Reichsstelle" beroepen. Zoo werk ik harmonisch met de ver schillende ministeries samen". Contact met andere landen „Hoe is uw verhouding tot de hulpcomjté's die in het buitenland zijn opgericht?" „Tk werk er zeer aangenaam mee samen, in het bijzonder met het bureau van mej. Levingstone, de bekende Engelsche. wier bureau over eenigen tijd ook in mijn kantoor zal worden ondergebracht. Mej. Levingstone is vertegenwoordigster van verschillende buitenlandsche, vooral Engelsche kerkelijke organisaties. Wat Nederland betreft.heb ik een goede samonwerkine met het „Pro- testantsche hulpcomité". Dit comité werkt weer samen door middel van den „Centralon Raad" met het ..Katholiek hulpe^mïta" pr» het Jooosche comité. Vooral met Prof. R u t- gers, hoogleeranr aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, den gewezen M'oist«<* Van Onderwijs, wien hef lot der niet-Arische Christenen zeer ter harte gaat, heb ik veel i contact. De Nederlandsche com+ité's hebben wederom een afgevaardigde naar Berlijn ge zonden, namelijk den zoon van den tegen- woordigen Minister van Onderwijs, den ge wezen Indischen predikant Ds T. Slot e- maker de Bruine. Deze heeft te Berlijn zijn eigen kantoor, en ook hij heeft zeer veel te doen. De meeste niet-Arische Chris tenen, die naar Nederland willen gaan. leid ik over het bureau Slotemaker de Bruine". „Meent u, dat Nederland een onbeperkt aantal niet-Arische Christenen zou kunnen opnemen?" „Neen- Evenmin als Nederland een onbe perkt aantal andere niet-Ariërs zou kunnen herbergen. Ik spreek nu nog niet eens over de economische moeilijkheden en over het feit, dat in een land, waar de werkloosheid zoo groot is, die werkloosheid door buiten landers niet mag worden verergerd. Ik ge loof dat iedere Jood en niet-Ariër, die naar Nederland komt, daar het antisemitisme automatisch zal bevorderen. meen, dat Nederland, Zwitserland, En geland, enz. slechts transmigratielanden kunnen zijn. Ik deel dus geheel het stand punt van de Nederlandsche Regeering. Er moeten nieuwe emigratielanden door ons worden ontdekt! Daar werk ik Emigratie Dus dominee, dit huis is eigenlijk .en observatorium, van waaruit u de geheele wereld waarneemt, om naar imigratielan- den te zoeken? „Zoo is het Ik heb hier een referent voor Zuid-Amerika, een referent voor Midden- Amerika, een referent voor vrouwelijk per soneel, een referent voor opvoedkundige vraagstukken, enz. Ik wil u door een prac- tisch voorbeeld laten zien, wat wij hier uit voeren. 'Wij zijn in briefwisseling getreden met een land, dat ik om bijzondere redenen niet met name wil noemen. Het is een Zuid- Amerikaansche staat. Hiervan krijg ik nu een brief: Wij hebben behoefte aan intel- lectueelen. Kunt u ons ik zeg het nu maar op populaire wijze een eerste proefzending van honderd niet- Arische Christel ij ke intellec- tueelenlevere®? Het klinkt-welniet mooi. maar het maakt duidelijk, wat er be doeld wordt. En nu zijn wij aan het werk gegaan. Wij hebben een keus gedaan. Wij hebben alle intellectueelen, die volgens onze meening in aanmerking kwamen, een be richt van hun levensloop laten schrijven. Wij hebben allen referenties laten geven. Wij hebben ter dege naar hen geinformeerd. En deze honderd intellectueelen zullen nu weldra Duitschland verlaten. Daar zijn ge- fortuneerden bij; daar zijn ook arme stak kers onder. Daar nu de geldelijke kwestie bij de emigratie ook een groote rol speelt, sta ik op het standpunt, dat, als er een rijk man het land verlaat, hij op zijn rug als het ware twee o.nbe- iddelden moet meenemen! Dit systeem werkt goed". Maarde emigranten mogen toch zeer weinig geld meenemen. ..Inderdaad! Maar ook hierover is met de Duitsche overheid te praten. Bovendien houden wij ons bezig met de kwestie van het goederentransfer ten behoefe der emi gratie. Wanneer niet-Arische Christenen Duitschland verlaten, zullen zij wel b.v. be paalde goederen mogen meenemen, waaraan in verschillende landen behoefte kan be staan, b.v. landbouwmachines, vrachtauto s zelfs spoorwagons. Och, met een beetje goe den wil is er wel voor iedere kwestie een oplossing te vinden. De resultaten - Dominee, bent u tevreden met de reedt door u bereikte resultaten? „Ongetwijfeld! Al zijn er nog wel moeilijk heden. Voor mij was de hoofdzaak te helpen. Ik deed, wat ik kon. Ik zag, dat de niet- Arische Christenen aa.n hun lot waren over gelaten. En ik heb de eerste vruchten van mijn werk al mogen plukken. Ik heb ook reeds kindertransporten voor Nederland en Engeland uitgezonden. Ik houd mij thans vooral met voorbereidend werk bezig. Ik ge loof, dat, als wij nu maar rustig doorwer ken, spoedig de tijd zal komen, dat èn de Joden èn de niet-Arische Christenen Duitsch land verlaten hebben. Zij zullen dan via Nederland, Engeland en Zwitserland door gereisd zijn naar landen, waarin behoefte is aan hun werkkracht en initiatief. Dan is het Joodsche vraagstuk en dat der niet-Arisch< Christenen uiteindelijk opgelost en zal er minder haat zijn in de wereld. En ik zal blij zijn, dat God mij heeft vergund, hiertoe mijn klein steentje te hebben bijgedragen". LAND- EN TUINBOUW Groenten-import in het Westland Gevolg van de vorst Het Westland, vermaard om zijn export van tuinbouwproducten, maakt nu de zonderlinge gebeurtenis mee, dat er tuinbouwproducten geimporteerd worden, teneinde eenigszins in de vraag naar groenten te voorzien. Terwijl andere jaren volop andyvie beschik baar is, blijkt die thans niet verkrijgbaar, eer euvel, dat zich ook laat gelden ten aanzier van sla en bloemkool. Eenige exporteurs zyn hierdoor op de ge dachte gekomen uit Italië verschillende producten te importeeren en brengen dus nu sla, bloemkool en andijvie uit Italië in het Westland aan de veiling. Erg gunstige resul taten schijnt dit echter niet te geven en d« opbrengst er van doet niet verwachten, dat dit een import van groote beteekenis zal worden. Trouwens, wanneer het Westland zelf w.eer aan bod kan komen, wordt aan de veiling van die producten toch niets meer toegelaten. Gezien echter den abnormalen toe stand, heeft het veilingbestuur hierin thans voorloopig bewilligd. IS DE „MARIA DE LARRINAGA" VERGAAN? „Veendam" op de plek aangekomen NEW YORK, 9 Febr. De „Veendam" heeft de plek bereikt, waar de „Maria de Larrinaga" naar gemeld was, in nood verkeerde en zelfs zinkende zou zijn. Het Nederlandsche stoomschip is met de na sporingen begonnen. De Indische zedenmisdrijven Weer twee vonnissen geveld BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). Te Soekaboemi is in verband met de zedenmisdrijven een gepensionineerde in preventieve hechtenis genomen. Naar Aneta verneemt, is een militair, die bij de zedenmisdrijven betrokken was, heden c.oor den krijgsraad te TjimaJii veroordeeld ;ot achttien maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst en ontzet ting uit de bevoegdhied bij de gewapende macht te dienen, welk vonnis onverwijld ten uitvoer werd gelegd. De Raad van Justitie te Semarang veroor deelde een Europeaan tot vier maanden ge vangenisstraf. De eisch was zes maanden. GRONINGEN, 9 Febr. De rechtbank te Groningen veroordeelde de 28-jarige T. D. te Eenrum, thans gedetineerd, verdacht van po ring tot moord op haar vader, tot vier jaar revangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Op 24 December j.l. had zij hem bij een hul selijken twist met een scheermes ernstige verwondingen toegebracht. De eisch was eveneens vier jaar gevange nisstraf. Naar wij vernemen is de bekende Lnvlie- ger van de Fokkerfabrieken, de heer E. M e i n e c k e, afgekeurd. Daarmee neemt een bekwaam piloot afscheid van de vliegerij. Algemeen weeroverzicht In den loop van den npoht begon het con tinentale gebied van hoogen luchtdruk aan zijn noordzijde af te nemen. Daar tegelijker tijd de storing over de Britsche eilanden in diepte toenam, kwam ons land reeds heden onder den directen invloed van genoemde storing. Ten wésten van een rog van hoogen luchtdruk, waarin hedenmorgen de Britsche eilanden de barometers snel stegen en het weer gedeeltelijk was opgeklaard, volgt op den Oceaan een nieuwe, zeer diepe depressie, welke van groote beteekenis wordt voor het weer ten onzent Het gebied van hoogen luchtdruk breidt zich thans vooral in zuid westelijke richting uit waarbij het lucht- drokverval over West-Europa overal toe neemt en warme vochtige Oceanische lucht- massa's geleidelijk verder Europa binnen dringen en de koude uit Duitschland en Frankrijk verdwijnen. Deze kcudelaag was hedenmorgen van zeer geringe verticale af metingen. Zoo meldde München ten tijde van de vliegtuigopstijging aan den grond een temperatuur van min tien graden Celsius, op 400 Meter hoogte eohter een temperatuur van plus elf graden Celsius. Ook in de Poolzee ontwikkelde zich liepe depressie. Daar de luchtdruk op Groenland slechts weinig daalae, voeren hans stormachtige noordelijke winden op «er koude arktisohe luchtmassa's over IJs land zuidwaarts den Oceaan op, hetgeen meewerkt tot verhooging van de depressie activiteit. ONTSLAG ALS BURGEMEESTER Bij K. B. van 8 Februari is aan M. H. Eggink. op zijn verzoek, met ingang van 11 Maart 1939 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeenten Maarssen en Maars- seveen. MINISTER PATIJN NAAR LONDEN S-GRAVENHAGE, 9 Febr. Miniter Patijn zal eerlang gevolg geven aan de uitnoodi- ging om de onthulling van een gedenksteen te Landen ter eere vaa de nagedachtenis van Hugo de Groot bij te wonen.Eenigerlei poli tiek doel heeft het bezoek van den Minister niet. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK „iroepen: Te Harderwijk, L. S. de Boer te Arnhem. De politie ontmoette de twee fietsers Twee Rotterdammers op inbraak uit Twee Rotterdammers, zeer bekend in politie kringen aldaar, vanwege hun strafregister, zijn gisternacht in Naaldwijk gearresteerd, toen zij op te Honselersdijk gestolen fietsen een verkeersovertreding pleegden. Twee agenten zagen des nachts op den Rijksweg twee fietsers, die, in plaats van over het fietspad, op den verkeersweg reden. Dat was aanleiding om het tweetal aan te houden en bij de informatie bleek, dat beide personen uit Rotterdam afkomstig waren. De nieuwsgierigheid van de agenten werd toen opgewekt, omdat den laatsten tijd ver schillende inbraken in het Westland gepleegd zijn. Beide mannen werden meegenomen naar het politiebureau te Naaldwyk, waar bleek dat één van hen een valschen naam had opgegeven. Dit was niet zonder reden, want de aange houdene was de 54-jarige A. uit Rotterdam, die totaal ongeveer twintig jaar gevangenis straf heeft ondergaan. De andere man was de 32-jarige P., die in de Rottea'damsche onderwereld eveneens bekend is. Eén van de fietsen, die de mannen by zich had, was voorzien van een vast pedaal, dus afkomstig van iemand met een styf been. Een onderzoek bracht de politie naar de woning van H. te Honselersdijk, en toen zij daar kwam kon worden vastgesteld, dat in de schuur achter de woning van H. was inge broken en beide fietsen gestolen. De politie heeft de beide mannen nu inge sloten. Uitreis REIGER. Woensdag te Rangoon. UIL. Woensdag te Alexandria. PELIKAAN. Woensdag te Batavia en Ban doeng. NANDOE. Donderdag 7.09 vm. van Amster dam naar Batavia. Thuisreis: De weg naar het Staatssocialisme moet worden afgesneden Eenheidgeoriënteerd in Christe lijke richting, gewenscht in de Eerste Kamer Verschenen is het Voorloopig Verslag over de begrooting van Economische Zaken Hieraan is o.m. ontleend: Verscheiden leden waren van oordeel, dat door het ontbreken van een duidelijke lijn en van aaneensluitende maatregelen op het gebied van de economische en finan- cieele politiek van ons land, het herstel van het economische leven wordt belem merd, hetgeen ook op de werkloosheids bestrijding een ongunstigen invloed heeft Andere leden konden zich met de hier- voren weergegeven meening geenszins ver eenigen, met name niet wat betreft het ver wijt van dualisme in de algemeene politiek der regeering en die ter zake van de werk loosheidsbestrijding. Hoewel voorstanders van een gezonde wclvaartspolitiek en niet afwijzend staande tegenover het slimulee- ren der consumptie, waren zij van mee ning. dat een zeker dualisme niet is te ver mijden. Dit wordt der regeering door de omstardiglieden opgedrongen. Sommige leden meenden hun waarschu wende stem te moeten laten hooren tegen over den aandrang tot uitbreiding der overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven. Zij gaven als hun oordeel te kennen, dat te dier zake zooveel mogelijk vrijheid moet worden gelaten. Vele leden verklaarden zich met het be leid van dezen minister zeer wel te kunnen vereenigen. Ordening Wat betreft de warenhuizen, zoo oordeel den sommige leden vermindering daarvan raadzaam, met name ln het belang van tal van kleine winkelbedrijfjes, waarvan het voortbestaan op het spel staat Ook achtten zij het een groot bezwaar tegen de waren huizen, dat deze vaak ten onrechte behoef ten scheppen. Ettelijke leden achtten het raadzaam, dat de bemoeiing, van overheidswege, met het economische leven in het algemeen en met het bedrijfsleven in het bijzonder zooveel mogelijk in dier voege geschiede, dat dc weg naar het staatssocialisme worde afge sneden. Naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden zal er in de onder scheidene levensopvattingen hier te lande meerdere eenheid moeten komen een eenheid, georienteerd in chris telijke richting alvorens men met een redelijke kans op gunstigen uitslag zal kunnen overgaan tot wijziging van de hoofdlijnen der bestaande economi sche constructie. Uitvoering van het rapport-Westhofl Ettelijke leden, ofschoon de waarde van de studie van ir Westhoff ten volle erken nende, waren van oordeel, dat het rapport niet nan redelijke economische eischen vol doet, terwijl het als bijdrage aan de oplos sing van het werkloosheidsvraagstuk mank gaat aan eenzijdigheid. Sommige andere leden achtten integen deel uitvoering van het rapport-Westhoff ten zeerste gewenscht Zij waren van oor deel, dat er ook nog tal van gronden zijn zij dachten daarbij in het bijzonder aan de provinciën Noord-Brabant en Drente welke uiterst geschikt zijn om ontgonnen te worden en waarvan de ontginning krachtig ter hand moet worden genomen. Verschillende leden betoogden de wen- schelijkheid van spoedige totstandkoming eener natuurbeschermingswet, zulks mede ln verband met de bestaande ontginnings plannen. Voorts bepleitten deze leden bij ontginningen zooveel mogelijk den bosch- bouw uit te breidên. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met de houding der regeering, aan genomen tegenover de vereeniging tot be noud van natuurmonumenten in Neder land. Nederlandsche grond ln vreemde handen Enkele leden maakten er op opmerkzaam dat landerijen in de omstreken van Groes- beek ln steeds talrijke- getale worden ge pacht door Duitschers, en dat in Zeeuwsch- Vlaanderen een toenemend aantal gronden in handen van Eelgen komt Zij drongen er op aan, dat de regeering aan dit punt ern stige aandacht zou wijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7