redm De Londensche Palestina- conferentie Deel der linksche ministers terug in Spanje 1 IMU HOEST FAMEL Aspirin WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 9 Toespraken van Chamberlain, Mohammed en Weizmann Indische moslims beleggen vergaderingen Gistermorgen heeft Chamberlain j'n het St Jam es-paleis te Londen met een inleidend welkomstwoord de Palestina- conferentie geopend. „De besprekingen, 200 zeide hij o.m., moeten volledig, open hartig en vrij zijn. In overeenstemming daarmee zullen de Britsche vertegen woordigers de onderhandelingen niet openen met het leggen van eenige basis voor de besprekingen en evenmin zullen zij hun eigen standpunt bekend maken, voordat Arabieren zoowel als Joden in afzonderlijke besprekingen volledig gele genheid hebben gehad, hun zaak uiteen te zetten". Degenen, die de internationale gebeur tenissen volgen, zouden, naar Chamber lain hoopte, de verzekering niet van noode hebben, dat de Britsche politiek er eene is, drie streeft naar vrede, zoowel in de betrekkingen met de Europeesche landen, waarmede de jïngelsche belan gen zoo nauw verbonden zijn als in de landen, voor welker bestuur Engeland in het bijzonder verantwoordelijk is. Na er met nadruk óp te hebben gewezen, hoe diep de Britsche regeering de ongeluk kige gebeurtenissen in Palestina betreurt en na uitdrukking te hebben gegeven aan de vurige hoop, dat vrede en voorspoed weldra zouden worden hersteld, zeide Chamberlain, dat het urobleem, waarvoor de conferentie zich gesteld ziet, moeilijk is en soms onop losbaar is verklaard, doch hoe moeilijker 't probleem is, des te inniger was hij over tuigd van het belang van persoonlijk con tact tusschen de invloedrijke mannen, die er bij betrokken zijn. Het is een daad van waar staatmanschap, om, indien men zich geplaatst ziet voor wat een impasse lijkt, toch een compromis tot stand te brengen op een rechtvaardige basis. .,Dit is", aldus Chamberlain, „de taak, welke ons wacht; ongetwijfeld e^n moeilijke, doch zeker niet een, die onze vereenigde krachten te boven gaat. Laat ons onze aandacht con centree ren op 'de realiteiten in de huidige situatie, de noo- dige aandacht wijden aan alle essentieele overeenkomsten en pogen, elkanders stand punt te waard ee ren. In dezen geest hebben wij de meeste kans, een regeling tot stand te brengen van het huidige probleem, welke de basis zal wor den, waarop wederzijdsch begrip kan groeien, zoodat de vrede in Palestina ten laatste zal verzekerd zijn", Antwoorden der delegatie-leiders Prins Mohammed Abdoel Moneim heeft minister-president Chamberlain na mens de Arabische gedelegeerden ter Pales- tina-conferentie voor diens welkomstwoord bedankt. Onze aanwezigheid, zeide prins Moham- ONS FEUILLETON Korte Inhoud van het voorafgaande Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat het kleine antieke pandje De Bloeyende Aman delboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. De jongelui in de dorpskroeg van Water dam begTijpen niet, dat de oude heer een bod van twaalfduizend gulden, hem door de Bank gedaan voor zijn pand, heeft afgesla gen. Wat zou daar achter zitten? Allerlei geruchten doen de ronde. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie chers, is negen jaar. Hij bekijkt zijn vader en tante Ditje, de huishoudster, op zijn eigen wijze. Ook over de broeders Halbert- sma, Kamp, Gelisse en Meijers, die 's Zon dags na kerktijd in het huis van den heer Wiechers allerlei geestelijke zaken bespre ken. heeft Adriaan zoo zijn eigen meening. Met een schoolvriend gaat Adriaan naar de Zondagsschool. Brinkman, eerste onder wijzer aan het kleine Christelijke schooltje, tracht met veel ijver nieuw leven te brengen in de doode orthodoxie en het maatschappe lijke sleurleven van Waterdam. Door zijn werkkring komt hij natuurlijk vooral met de jeugd in aanraking. Ook Adriaan Wiechers, die goed kan leeren, heeft zijn belangstelling. Na een bespreking tusschen Brinkman en den heer Wiechers wordt besloten, Adriaan naar de H.B.S. zal gaan. Hij slaagt voor het toelatingsexamen, en heeft nu lange vacantie voor zich. Omdat hij maar alleen is, verveelt hü zich reeds spoedig. (Zie vervolg hieronder) med. is het bewijs van onze vriendelijke ge- ndheid en van onzen goeden wil. De Prins sprak voorts de hoop uit. dat de wederz'jdschc goede wil zou leiden tot een billijke regeling van 't vraagstuk, dat reeds te lang vraagstuk is gebleven. Met voldoe ning had hij kennis genomen van Chamber lains verzekering, dat de vredespolitiek, door Engeland gevolgd bij 3e internationale betrekkingen, op de regeling van het Pales- tijnsche nrobleem zou worden toegepast. Hij hoopte, dat Chamberlain opnieuw een be langrijke bijdrage zou kunnen leveren tot de zaak van den vrede, die hem zoo na aan het hart ligt. Namens de Joodsche delegatie bracht prof. W e i z m a n n den Minister-President dank voor de vriendelijke ontvangst. Hij herin nerde aan het feit, dat het in het paleis van St James en mogelijk zelfs in dezelfde zaal was, dit het mandaat inzake Palestina in Juli 1922 tenslotte werd goedgekeurd door den Volkenhond in een vergadering, waarin Lord Balfour de Britsche regeering vertegen- oord igdc Na hulde te hebben gebracht aan Cham berlain en diens beroemden vader voor de door hen betoonde innige sympathie met t lot van het Joodsche volk, zeide Weizmann, dat de Joodsche politiek steeds gericht was op vrede in Palestina, hetgeen, naar hij met zekerheid kon zeggen, vereenigbaar was met de handhaving der fundannenteele rechten van de Joden. Wij ontmoeten u in een donker uur onzer historie, aldus Weizmann, en het is geen overdrijving te zeggen, dat de verwachtin gen en de gebeden van millioenen Joden, verstrooid over de geheele wereld, met on wrikbaar vertrouwen geconcentreerd zijn op de Britsche goede trouw bij deze beraadsla gingen. Al deze moeilijke jaren door hebben wij er naar gestreefd de samenwerking te handhaven met de Britsche regeering, welke steeds de hoeksteen is geweest van onze politiek. Onze huidige taak vangen wij in dcnzelfden geest aan. Britsch-Indië waakzaam! In geheel Britsch-Indië zijn op initiatief van Dzjinnah, president van d«n Indischen Mohammedaanschen bond, vergaderingen van Mohammedanen gehouden in verband met de opening van de Palestijnsche confe rentie. Ongeveer duizend telegrammen, waarin uiting wordt gegeven aan de sympathie voor de Arabische zaak, zijn Mac Donald toe gezonden. De Spaansche burgeroorlog DE INTERNEERING V.HET REPUBLIKEINSCHE LEGER IN FRANKRIJK r3rr^ PUKJCCflOAj mWaltaqf FR A N K R ÜgcS c a T'Ok'- ''^3. ^RIPOLL^"' IJ K J .Ijl X>at nourRAS^L— O 1 S7}Ë FOLOT Del Vayo over voortzetting van den strijd Negrin, Del Vayo en andere ministers van de Spaansche republikeinsche regeering be vinden zich thans weer in Catalonië. Zij zijn voornemens daar tot het laatste oogenblik te blijven. In Britsche officieele kringen houdt men zich volgens Reuter thans bezig met het technische probleem van het voortbestaan dezer republikeinsche regeering. Uiteengezet wordt, dat de toestand op het oogenblik blijft zooals hij was, doch dat de moeilijkheid gelegen is in het feit, dat niet definitief kan worden gezegd of er thans een republikeinsche regeering is. Non steeds blijven buitenlandsohe vrijwil ligers in Spanje. Derhalve blijft de Britsche houding tegenover de kwestie def erkenning van Franco ook dezelfde, n.L dat er van een dergelijke erkenning geen sprake kan zijn, voor aleer alle buitenlandsche troepe-' Spanje zullen hebben verlaten. Het verluidt, dat er niet een nieuw ver zoek om erkenning door Franco is ingediend op grond van de omstandigheid, dat er niet langer een „regeeringspartij'* bestaat. De vorige verzoeken van Franco waren alle ge baseerd op de bezetting van het grootste gedeelte van het Spaansche grondgebied. Wat de bemiddeling aangaat, is het stand punt der Britsche regeering, dat de Britsche autoriteiten ter beschikking van beide par tijen staan. Dit zou vermoedelijk van toepas sing zijn op de bezetting door Franco van Minorca, indien dit mogelijk zou zijn zonder bloedvergieten. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat Groot-Brittannië niet zijn diensten aanbiedt als adviseur. Te Londen gelooft men, dat de bedoelin gen van Franco ten aanzien van Minorca zijn, het, na onderhandeling, te bezetten wordt er veel „BLADGROENTE- NAMENIA" gezaaaid. Het is een lekkere groente, die gretig aftrek vindt. Kent deze nieuwe groente nog niet, neemt dan nog een proef. U mo t echter spoedig bestellen, want de zaadvoorraad vermindert snel. Van Namen's Zaden Dordrecht (Reel.) en niet met Italiaansche De terugtrekking der Italianen I-n de Giomale d'Italia schrijft Gay da dat de terugtrekking van de Italiaansche vrij willigers uit Spanje afhangt van de volgende oorwaarden: le. Volkomen demobilisatie en versprei ding van de naar Frankrijk gevluchte troe- penafdeelingen, die anders toch steeds een gevaar zouden blijven voor het nationale Spanje. 2e. De naar Frankrijk gevluchte bewind hebbers van het republikeinsche Spanje moeten uit elkander gaan en onschadelijk worden gemaakt. Hun aanwezigheid m Frankrijk schijnt op zich zelf reeds zonder ling en bedenkelijk. 3e. Onvoorwaardelijke capitulatie binnen en buiten de grenzen van Spanje. 4e. Teruggave van de geroofde en naar Frankrijk overgebrachte schatten van Span je. die niet alleen een nationaal goed. doch een oorlogsfonds vormen, zoomede de terug gave van het goud der Spaansche Nationale Bank. In Rome is intusschen op vragen Britsche zijde geantwoord, dat deze uiteen zetting van Gavda onjuist is. De Italiaansche regeering heeft haar vroegere verzekering herhaald, dat de Itali aansche vrijwilligers zullen worden terugge roepen, zoodra de overwinning van Franco volkomen is en dat Italië zich niet in de interne aangelegenheden van Spanje zal mengen. Eveneens van bevoegde zijde wordt ver klaard, dat de Italiaansche regeering in ver- VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 één stap! Daarom op- gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on- middellijk Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESWIDOEt BU GRIEP! (Red.) band met de berichten, dat Italië voort durend manschappen onder de wapenen roept, aan de Engelschen de verzekering heeft gegeven, dat noch in Italië, noch in de overzeesche bezittingen abnormale troepen bewegingen plaats hebben. De verzekeringen, waarvan hier sprake is, zouden gegeven zijn langs den normalen Qiplomatieken weg. Naar verluidt zou Mussolini eerlang in ondubbelzinnige bewoordingen de door hem aan Chamberlain gegeven verzekering, dat de Italianen Spanje zullen verlaten, wan neer Franco de regeering van Madrid zal hebben verslagen, herhalen. Aan de Pyreneeëngrens Gisteravond hebben zich eenheden der republikeinsche troepen. ,die met vracht auto's direct van het front kwamen, aange meld bij de Fransche grens. Het zijn man schappen van de eerste tankbrigade en van de tweede pantserbrigade. De ontwapening dezer troepen, die in het geheel niet zulk een moedeloozen indruk maakten, als de mili tairen. die zich totnogtoe hij de Fransche grensposten hebben aangemeld, liep zeer vlot van stapel. Met de ontruiming van Puigcerda is in middels een begin gemaakt en reeds zijn ongeveer 4000 menschen over de grens geko men. De nationalisitsrhe strijdkrachten na deren deze plaats. In den loop van den dag haddon zij gisteren reeds het industrie plaatsje Olot aan den weg van Gerona naar Ripoll genomen. Figueras is eerst gistermid dag geheel ontruimd door de militairen en de burgerbevolking. Het stadje was rind gistermorgen 5 maal gebombardeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat gisteren twee nationalistische vliegtuigen boven Madrid hebben gevlogen. Het was den vliegers opgevallen, dat geen enkel schot op hen gelost was, ondanks het feit. dat zij op geringe hoogte vlogen en verder, dat -an verschillende huizen de witte vlag waaide. Hier en daar had men daartoe beddelakens gebruikt Del Vayo heeft gisteren te La Junquera tegenover journalisten verklaard, dat de regeering besloten is den strijd voort te zet ten tot aan het einde. De middelen, waar over wij in de centrale zone beschikken, zoo verklaarde hij, maken het ons mogelijk den strijd gedurende maanden voort te zetten. Ondanks den ernst van den toestand hebben wij vertrouwen in het resultaat, want wij hebben een geheel volk achter ons. na de novembertroebelen| in frankrijk Gratie voor enkele groepen stakers In de Fransche Kamer is wederom het lot van de stakers ter sprake gebracht, die aan de November-troebelen tegen de regeering hadden deelgenomen en deswege hun brood inning verloren hebben. B 1 u m zeide. algemeene amnestie wen- schelijk te achten en protesteerde er tegen, dat militante arbeiders van hun betrekking waren beroofd. 11 a d i e r antwoordde, dat de regeering reeds in 4000 gevallen gedaan heeft tre- ltregen, dat arbeiders weer te werk gesteld werden; zij zal er naar blijven streven, dat alle Fransche arbeiders kunnen werken. Er is een categorie fabrieken, waar niet ge staakt had moeten worden: de genationali seerde fabrieken en vooral de vliegtuigen- fa brieken. De regeering zal voor de stakers in de genationaliseerde fabrieken niet streng rijn, doch zij moet rekening houden met het feit, dat de productie in de vliegtuigenfabrieken van week tot week toeneemt, sedert zekere slechte arbeiders ontslagen zijn. De Kamer heeft daarop een voorstel aan genomen, dat niet aan eerder veroordeelde delinquenten, veroordeeld wegens voor 28 December 1938 gepleegde delicten betreffen de openbare bijeenkomsten, collectieve ar beidsconflicten en betoogingen op den open baren weg, alsmede voor alle daarmede sa menhangende delicten, met uitzondering van diefstal, heling, plundering en brandstich ting, gratie kan worden verleend. Roosevelt en de werkverschaffing Ontslagen aangekondigd President Roosevelt heeft een bood schap aan het Amerikaansche congres zonden, waarin hij o.m. verklaart, dat, aan gezien het congres de door hem aange vraagde credieten van 875 millioen dollar met 150 millioen dollar beknot heeft, het aantal personen, die geplaatst zijn bij de werkverschaffing der regeering op het te genwoordige peil van 3 millioen gehouden zal worden tot 1 April a.s. Na dien datum zullen tusschen 1 en 1Y2 millioen personen ontslagen moeten worden tot 1 Juli a.s., tenzij het congres alsnog een aanvullend crediet inwilligt van 150 millioen dollar. DOODVONNISFEN IN DUITSCHLAND De speciale rechtbank voor Midden- Duitschland heeft vonnis gewezen tegen vijf beklaagden, die in Januari bij Halle een goederentrein hadden aangehouden, een post- en een spoorwegbeambte hadden neergeschoten en een postwagen geplun derd hadden. Twee beschuldigden zijn ter dood veroor deeld, een derde tot levenslange tuchthuis straf, de beide overigen tot 12 jaar tucht huis. Een algemeen Zwarte Zee-pact op komst? Sovjets probeeren het tot stand te brengen In het corps diplomatique doen op het oogenblik zekere geruchten de ronde, vol gens welke de leiders der Russische buiten landsche politiek voorzichtig het terrein zouden aftasten, om zekerheid te krijgen, of er kansen bestaan op de verwerkelijking van een Zwarte Zee-pact, dat eventueel Rusland, Roemenië, Turkije, Griekenland hoewel dit niet aan de Zwarte Zee ligt en wellicht eens Bulgarije zou omvatten. Het is niet bekend, of reeds min of meer duidelijke voorstellen gedaan zijn aan de betrokken staten, maar de gedachte aan een Zwarte Zee-pact heeft zonder twijfel de aandacht der diplomatieke kringen getrok ken. Een Italiaaansch-Russisch handelsverdrag Gisteren is te Rome een economische overeenkomst tusschen Italië en de Sovjet unie gesloten, waardoor een einde gekomen is aan het commercieele en economische conflict, dat sedert het begin van het vorige jaar tusschen de beide landen bestond. De overeenkomst voorziet in de levering aan Italië van grondstoffen als petroleum, stook olie. minerale oliën, bruinkool, graan, hout, mangaan en van eindproducten van de Ita liaansche industrie aan de Sovjet-Unie. De betalingen zijn gebaseerd op een systeem van clearing. Oom rijdt zijn twee-jarig neefje dood DE KOOG, 8 Februari. Hier ter plaatse is gisteren een treurig ongeluk gebeurd. Een twee-en-half-jarig jonge tje uit het gezin van den heer A de Ridder is door een ongelukkigen sa menloop van omstandigheden door een auto. welke werd bestuurd door een oom van het ventje, overreden. Korten tijd later is het aan de gevolgen overleden. De oom had kort tevoren met den kleine gespeeld Hij had hem even op den arm ge nomen en daarna weer op den grond gezet. Direct daarop was hij in zijn wagen gestapt cn heeft daarbij niet opgemerkt, dat het jongetje achter zijn auto was gaan slaan. Dit werd den kleine noodlottig, want oom moest enkele meters met zijn wagen achteruitrijden met het gevolg, dat de klei ne onder de wielen raakte met het reeds ge melde gevolg. FEBRUARI 193# 1875 cn 301,5 M. AVRO-Ultren- am.muziek (ca. 8.15 Berlohten), enwUdlng. 10.15 Gi V{\or ae vtouw. 10.35 Or Soliste. (11.30—11.55 Deel 12.15 Berichten). 12.30 Gram.muziek. LOO AVRO- A >111. V ERSUM 10 30 V0< jrkest 2.30 plai letdlm 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.46 muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Planovoordracht 6.00 AVRO-Weekka- leldoscoop. 6.25 Gelukwenscheo. 6.30 AVRO» Salonorkest. 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor d« kir.deren. 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 En- gelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radlojour- mededeelingren. 8.20 Orkej 0.30 Discc srtgeboutr- Literaire causerie 11. üO Berichten ANP, Chevi 11.40— .Orches 12.00 OrgelspeL H.LVKRSUM II. 415.5 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00— 9.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten)* 10 00 Gram.muziek. 10.16 Morgendienst 10.48 Gram.muzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur tje 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzlek. 12.S0 KRO-Orkest. (1.00—1.16 Gram.muzlek). 2.00 srkuurtje. 2.66 Gram.n 7.45 Gram.muzlek. 8.00 Berlchtert ANP. herhaling S.O.S.-Berichten. 8.15 Het Christ Mannenkoor „Sursum Corda" en gr, muziek. 8.45 Exegetische causerie. 9.15 Ver volg concert 9.30 Het All Round Sextet 10.00 Berichten ANP actueel halfuur. 10.20 Vervolg concert 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gram.muzlek. 11.50— 12.00 Schriftlezing. droitWICH, 1500 M. 12.05 Plano. 12.35 Orkest 1.05 Orkest 1.50 Orgel. 8 16 Declamatie. 8.3S Orkest. 5.05 Causerie. 5.40 Sextet 6.40 Voor 7.00 Orkest 7.60 Gevar. progra ma. 8.36 Causerie. 9.50 j 8.60 Causerl 10.20 Korte kerk Harmonieorkest. 11.38 HUSSEL 322 en 4S4 M. 32 1 —2.20 Gevar. Programma. Symphonte-orkest 9.20 De 8.60 Orkeet M. 12.5" *>n 6.20 Orkest 8.2(| Wiener S&nger- De Duitsche dienstmeisjes Het Duitsche consulaat-generaal verzoekt ons het volgende op te nemen: In verband met den terugkeer van Duif* sche meisjes naar haar vaderland, zijn in dd Nederlandsche pers herhaaldelijk foutieve! berichten gepubliceerd. Daarom zij het vol gende medegedeeld. De terugkeer der Duitsche meisjes ge schiedt geleidelijk. Het eerste contingent id begin Februari naar Duitschland vertrok ken. Uitstel van vertrek kon en kan slechtd bij hooge uitzondering wegens dringende om standigheden worden verleend. Alle meisjes moeten haar paspoorten aan haar consulaat inzendpn dus ook zij, die geen schriftelijkert oproep ontvangen. Overigens hebben alle irt Nederland wonende Rijksduitschers de ver plichting zich bij hun consulaat aan te mel den en ook hun adresverandering mede te deelen. Wie ten opzichte van het bovenstaande zijn verplichting niet nakomt, handelt tegen de Duitsche wet, wat vanzelfsprekend niet zonder gevolgen voor hem kan blijven. De meisjes, die naar Duitschland terug- keeren zijn vrij in de keuze eener betrekking* Er wordt aus ten deze geen dwang uitge oefend. (Herplaatst wegens misstelling! TURKENBURG'S TUINGIDSEN Nieuwste Uitgave: BLOEMEN UIT BOLLEN EN KNOLLEN VOOR KAMER EN TUIN Beschrijft kleur, planttijd, kweekwijze, bloeitijd, hoogte en rassen van: Najaars bloembollen als: Hyacinthen, Tulpen, Narcissen enz.; van Voorjaarsbloembollen en -knollen als: Dahlia's, Gladiolen, Begonia's, Lelies enz. 100 blz.; 80 afb. op kunst- druk. Prijs, ondanks kostbare uitvoering, slechts f 0.70, fr. p post 079 Verkrijgbaar bij: TURKENBURG's ZAADHANDEL BODEGRAVEN Postrekening 4377. Odo^Lyon vdi dejj. (18 De verveling bevordert deze vlagen van vrees en weemoed. De reactie op beide uit zich in bravoures tegenover Ditje, die niet van plan is zich door „zoo'n aap" te laten brutaliseeren, al gaat hij nu dan ook honderdmaal naar de H.B.S. Een onverwachte afleiding in deze ontegenzeglijk nerveuze dagen komt, in den vorm van een gedrukte boekenlijst, van den directeur der H.B.S. Voor het eerste jaar loopt deze tegen een dikke vijftig gulden. De volgende jaren wordt dat minder, omdat atlassen en dictionaires vanzelf niet meer voor een tweede maal aangeschaft behoeven te worden. Het bedrag valt Wiechers niet mee, maar al spoedig meent hij een gat te zien. Ergens op zolder moet nog een partij leerboeken staan. Daar heeft Oom Geurt, z'n broer, die nu al jaren hoofd eener school te Groningen is, nog uit gestudeerd. Daar kan best nog iets bruikbaars bij zijn, denkt Wiechers, want, voor- zoover hij weet, is tweemaal twee al de dagen vier geweest en zal Parijs zich de laatste jaren ook wel niet verplaatst hebben, jyajit daa had Je daar allicht iets van gehoord, Adriaan moet met die lijst boven maar eens gaan zoeken, hij heeft daar nu mooi den tijd voor. Echter nog vóór de kisten met bestemminglooze bezittingen der vorige geslachten Wie chers worden omgemorreld, ontdekt Adriaan een aanteekening op de boekenlijst, welke spreekt van „laatste drukken" en „niet opensnijden voor de leeraar de boeken heeft goedgekeurd". Op het eerste hooren kwalificeert Wiechers deze geste van den H.B.S.-directeur als „boerenbedrog", doch bij nader in zien zegt hem zijn koopmanshart, dat de boekhandelaar óók leven moet en zoo aanvaardt hij tenslotte de voor hem onvoor- deelige bepaling met een: het mót dan maar. Slechts één uitzondering maakt hij, en wel voor de passer doos. Die moet er ook nog wezen, naar hij meent in het boven» te laatje links van het kabinet. Adriaan moet nog maar eens gaan zoeken. Weer heelemaal opgemonterd; gaat deze, nog denzelfden middag, naar de „goede" kamer, waar ook het oude familie kabinet staat, met de bedoeling de passerdoos van oom Gerrit te voorschijn te brengen. Bovenste laatje links. Dat is gauw gevonden. Hij moet echter de lade geheel uittrekken om de doos, die blijkbaar ver achteraan staat, te kunnen uitlichten. Bij het wat ruw weer toeschuiven glijdt een verkleurde blauw grijze enveloppe uit de overvolle lade en valt op den grond. Zeker zou Adriaan het papiertje, met de gewone onattent- heid van zijn jaren, op den vloer hebben laten liggen, ware het niet. dat er ook wat uit de passerdoos was gevallen. Dan maar allebei oprapen. Maar ook dat gebeurt onhandig en zoo valt er weer wat uit den briefomslag, die op de naden geheel ver teerd blijkt te zijn. Opnieuw bukt Adriaan zich. nu ietwat nieuwsgierig..*,.* en houdt ia zijn hand het verbleekte portretje van een vrouw. Meteen gaat er een schok door zijn lijf. Ze is het, de vrouw, die hem verschenen is, nu al weer lang geleden, op een nacht, toen hij niet eens slapen durfde uit angst voor vallende balken. Zij is het, die hij eerst voor een engel heeft aangezien en die hij later om fantaseerde tot een verschijning van zijn moeder. Ze is het. Elke trek gelijkt. Het droombeeld komt nu ook ineens weer dichtbij. Vreemd dat hij daar den laatsten tijd zoo weinig aan heeft gedachtMaar één ver schil is er met dit portret: het prentje is stijf en strak, onwer kelijk bijna: de gestalte zelf en ook de fantasieën, waarvan hij zich later in een onrustig zondebesef heeft afgewend, waren beweeglijk en levenswarm. En hiermede laait de oude strijd weer op. Wie is zij, deze geheimzinnige? In elk geval geen engel, zooals hij eens heeft gedacht. Naar alle waarschijnlijkheid werkelijk zijn moeder. Maar wat is het dan geweest, dat hij dien nacht heeft gezien? Is de doode hem dan inderdaad verschenen? Maar dat is niet van God gewild. Adriaans voortschrijdende theologische ontwikkeling heeft hem dit nu reeds ten stelligste geleerd: onder U zal niet ge vonden worden, iemand die de dooden vraagt. Geen gemeenschap tusschen hier en ginds. Vader heeft hem dat vroeger ook al gezegd. Maarhij hééft niet gevraagd, nu niet en vroeger niet. Ze is gekomen, zonder dat hij gevraagd heeft. Wat kan dat dan zijn? Een aanraking met booze machten misschien? Maar hij heeft die dan tóch niet gezocht. Het wordt Adriaan benauwd op de „goede" kamer, alléén. tusschen de statige oude meubels. Het is, alsof uit alle hoeken geheimzinnige gestalten naar hem grijnzen. Hij ziet ze niet. maar ze zien hèm. Straks zullen ze hem bespringen. De bel van een boot, buiten op de kaai. bezorgt hem een hartklopping Doch dit alles duurt maar enkele oogenblikken. Spoedig herstelt hij zich en dan komt tegelijk de bijkans pijnigende vraag ook weer terug. Al meer neigt hij naar de overtuiging, dat zijn vader het bij het rechte eind moet hebben: de dooden verschijnen aan de levenden niet. Wat hij indertijd ondervonden heeft, moet dan toch een dróóm zijn geweest, niets meer Maar ook niets minder dan is die dróóm toch een wonder Gods geweest Maar Adriaan weet nu. dat God Zich bemoeit met kleine jongens. Hoe zei meester Brinkman dat ook weero !ade Heere legt Zijn hand op zoo'n klein kindje en dan spreekt Hij: deze jongen, dat meisje is van Mij. Maar of dat nu ook de belofte van wonderlijke droomen insluit? Adriaan vindt de theologie maar een bar moeilijk vak. Hoe meer je er van begrijpen gaat. des te moeilijker wordt het Even later stapt hij mét het portretje en de passerdoos naar beneden. Op de klok in de huiskamer, die inderdaad niet stil heeft gestaan, ziet hij, dat hij, alles bij elkaar, nog geen kwartiefi boven is geweest In zijn gedachten zijn het uren. Woedt v&volgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2