VLUCHTIGE INDRUKKEN Economisch arbeiden Luchtbanden in het Boerenbedrijf KENCICA KIEZELKALK STIKSTOFMESTSTOFFEN KALKAMMONSALPETER ZWAVELZURE AMMONIAK Dinsdag 7 Februari 1939 No. 453 Gewoonlijk zijn wij bijster goed op de hoogte van onze rechten en van de plichten van anderen, het moest andersom zijn. II |OKKERT!" werd me de vorige week w toegevoegd, „je bent heelemaal niet op reis geweest en nu durf je in de krant te schrijven dat de praatjesmaker een verre reis maakte." Nu is dat niet juist geciteerd een euvel, waaraan meerdere van zulk soort critici als deze, mank gaan, want ik schreef, dat mijn antwoord was: hij maakt een verre reis. Dat zéi ik, dat schrééf ik niet. Dat geeft verschil. O zoo! In de krant schrijf je geen onwaarheid! Hoe kom je daar bij! (Geen ingezonden stukken alstu- blieft-over deze zinsnede). Bovendien, on waarheden waren 't niet: 'k ben meermalen op reis geweest, zooals ik vroeger ook wel op reis was en praatte over wat ik dan „zag en dacht'-. Maar al was ik dan wel op reis, in On tario ben ik niet geweest. Dat ligt in Ame rika, zooals wel zal blijken. Daar is. wat geloof ik, alleen maar in Amerika kan, een gemeenteraadsverordening uitgevaardigd in de Ontariosche stad Wallaceburg dat het vee dat over straat gedreven wordt des avonds uitgerust af toegerust, als ge dit taalkundig beter vindt, moet zijn met... een rood achterlicht aan de linker achterzijde van het dier bevestigd men haalt daar ook links in, moet ge weten. Dat is een voordeel voor de fabrikanten van batterijen voor zaklantarens. 't Staat in de krant, dus is het waar, Maar of de tweebeenige weggebruikers ook zoo uitgerust moeten worden vermel den de berichten niet. Wel .vermelden andere berichten over een andere Amerikaansche nieuwigheid, die ook in Engeland hier en daar moet zijn ingevoerd. De weiden worden daar niet meer door een drie-, vier- of vijfvoudige prikkeldraad afgezet, doch door één enkele draad. Maar deze draad zet men nu en dan onder elec- trischen stroom. Als het vee nu zoo'n electrischen draad aanraakt krijgt het zoo'n schok, dat het van schrik ach- teruitstuift en voortaan de nabijheid van de draad mijdt. Dat kan waar zijn. Onze electrische huisbel heeft eens een tijdje zoo nu en dan onder stroom gestaan en meer dere gebruikers demonstreerden dat met een zeer ontdaan gezicht als opengedaan werd en verder met niet weer komen als *t niet noodig was. Welnu, het vee moet net zoo reageeren. Een paar keer een scnok en 't komt nooit weer aan de draad. Daarom behoeft zoo nu en dan de stroom maar ingeschakeld te worden. Al zijn er Voordeelen aan dit systeem verbonden, al- gemeene toepassing zie ik nog niet komen. Wel zie ik er van komen, dat dit jaar veel zomertarwe of Fransche wintertarwe-soorten verbouwd zullen wor den. Want de uiterst strenge, zij 't dan ook korte, winter in 't laatst van December heeft op heel wat tarweakkers verwoesting bij het jonge gewas aangericht. Honderden hectaren zijn totaal uitgevroren en moeten Weer over gezaaid worden.Dat kan nog wel. In Februari en ook in Maart kan men nog wel tarwe zaaien. Maar de productie kosten van zomertarwe zijn veel hooger dan van wintertarwe. Daarom is het toe te juichen, dat de drie centrale landbouw organisaties reeds nu er bij de regeering op aandringen de tarweprijs voor 1939 te willen verhoogen en te brengen op 11 gul den per 100 kg. Maar daarnaast wordt gevraagd om maatregelen te treffen tegen de opdrijving van de prijzen van zaai- zomertarwe. Dat in gevallen als deze de prijzen stijgen, omdat er ineens een groote vraag naar ontstaat, is overigens een heel gewoon verschijnsel. Maar er wordt ook wel misbruik van gemaakt Zoo meende men, dat ook van den nood der veehouders, wier vee aan mond- en klauwzeer leed, misbruik gemaakt werd door hooge prijzen voor het mond- en klauwzeer-serum te vragen. Maar toen daarnaar door een der Kamerleden werd gevraagd vernamen we, dat het serum bij ons heel goedkoop is in vergelijking met België b.v. waarvan het heette, dat het veel goedkooper was. Het bleek nl. dat bij ons de prijs niet 8 doch 2 was per liter en in België niet 9% franc of 60 cent, doch 150 francs of ca 9.50 en nog met bezwarende voorwaarden, ter- Wijl bij ons het serum eerst nog op sterkte en type onderzocht wordt. Nu is bloedserum moeilijk in voldoende hoeveelheden te verkrijgen als de kwaal in zoo hevige mate optreedt als nu twee jaar aaneen op onze veehouderijen het ge val was. In Frankrijk, waar ook met buitenge wone kracht deze kwaal is opgetreden heeft men nu een weiserum weten te be reiden, dat in voldoende hoeveelheid be reid kan worden, goedkooper is en een schitterende uitwerking moet hebben. Dr Falq heeft zich in dezen verdienstelijk gemaakt. Of hij er ook naar gewaardeerd zal worden is een tweede vraag, die niet al tijd gelijk van aard beantwoord wordt. Maar nu zeg ik niets meer. Tot kijk. PRAATJESMAKER Maaien, spuiten, pompen en vervoeren Alles met een werktuig Men deelt ons mede dat voor den heer G. J Molsbergen te Loeixen aan de Vecht een me chanisme is vervaardigd dat voor verschil lende werkzaamheden in zijn bedrijf ge bruikt kan worden. De heer Molsbergen heeft een groot fruit teelt bedrijf en liep reeds meerdere jaren met denkbeelden rond om een motor te laten vervaardigen, die voor meer dan een doel einde gebruikt kan worden, die niet alleen in den zomer, doch ook in den winter, hem zijn diensten kon betoonen. Bij de uitwerking van zijn plannen werd hij bijgestaan door den heer R. Spijker te Nieuwersluis, die als werktuigkundige in staat was uit te voeren wat de heer Mols bergen zich dacht, dat uitgevoerd kon wor den. Maar dat ging niet zoo gemakkelijk, want allerlei moeilijkheden moesten overwonnen worden. Bovendien wilde men eerst eens 'n proef nemen en daarom geen dure zelfver vaardigde onderdeden maken, doch alleen gebruik maken van oude auto-onderdeelen al of niet veranderd. In Klaaswaal was door de Gebrs. de Vos eens een mechanisme in elkaar gezet, dat eenigszins het plan ran den heer Molsbergen benaderde, doch bij nader onderzoek bleek deze machine toch niet sterk genoeg en ook maar in staat om tvveo verschillende werk zaamheden te verrichten. Het gelukte den heer Spijker na maanden lange voorbereiding een motor in elkaar te zetten, die aan de verlangens van den heer Molsbergen den opdrachtgever voldeed. Onze berichtgever deel do ons hierover o.a. het volgende mede, waarbij we uit den aard der zaak de technische bijzonderheden ge heel voor zijn rekening laten. Het voertuig, zoo wordt door hem medege deeld, werd gemaakt van oude auto onder deden. Het cardan heeft men iets smaller gemaakt om gemakkelijker tusschen de vruchtboomen door te kunnen rijden. Het voertuig is gemonteerd met een motor en twee •versnellingsbakken. De motor is 10 P.K. Een der versnellingsbakken heeft men aan gebracht aan den motor, terwijl men tevens een versnellingsbak heeft gebuwd aan het cardan. Ze zijn beide met elkander verbon den door kettingoverbx-enging. Deze ketting- overbrenging is zoo geconstrueerd dat men een en ander met vertraging kan instellen teneinde het juiste aantal toeren te krijgen. Een drijfas in de motorversnellingsbak loopt met een tandwiel voor aandrijving naar de machine. Een tweede tandwiel zorgt ervoo*- dat de waterpomp in beweging gebracht wordt Aan den versnellingsbak, welke men aan het cardan gekoppeld heeft, heeft men eveneens een drijfas bevestigd en een twee tal tandwielen zorgen voor de aandrijving van resp. maaimes en sproeipomip. Op het ee:rste oog ziet het voertuig er onoogelijlc ook. Het heeft twee wielen 'van voren en slechts een wiel van achteren. Dit drie-wiel- systeem heeft men echter met reden toege past. Door deze constructie kaïn men name lijk zeer gemakkelijk de kleinste bochten ne men en zeer kort draaien. Met groot gemak zocht bij de genomen proeven het voertuig zioh een weg door den drassigen boomgaard. Binnen vijf minuten stond het bedrijfsklaar om te gaan maaien. vo/z oJcfair gsl tMMsldsi, voor /ooLM&r omtuin. Het mechanisme werkt als pomp.,.. ....als maaimachine In minder dan 10 minuten had men het om gebouwd tot een boom^puit. Een houten bok werd op het cardan geplaatst, welke men vulde met de benoodigde vloeistof. Een drijf stang gekoppeld aan den motor zorgt dat een dubbele roerder, welke men in den houten bak heeft aangebracht in beweging blijft, ten einde de vloeistof te mengen. De houten hak werd vex"volgens weer van het cardan afge nomen, de brandslangen werden aangekop peld en wederom zag men de machine in een andere gedaante. Nu was het een waterpomp geworden met een caj>aciteit van 48.000 L. water per uur. Deze constructie heeft men speciaal aangebracht voor het besproeien in drogen tijden. In een minimum van tijd is 't voertuig bedrijfsklaar voor het vervoer van kisten fruit. Niet minder dan 16 kisten wor- AKKERLEVEN Als een boer zyn hygende ossen 't Glimpend kouter door de klont Van zyn' erffelyken gront. Voort ziet trekken; of zyn graen 't Vet der klai met gout belaên; Of zyn gladde mellekkoeien. Even lustigh, even bly. Onder 't grazen, van ter zy, In een boghtigh dal hoort loeien; Toon my dan, o arme stadt. Zulk een' wellust, zulk een' schat. HUBERT CORELISZ POOT dichter'boer, geb. 29 Jan. 1689. te Abtswoude bij Delft Eischen minder trekkracht en rijden aangenamer Maar de aatischaffingskosten zijn nog vrij hoog In het boerenbedrijf ziet men een steeds doorgaande verandering. De buiten het landbouwbedrijf vrij algemeen heerschende gedachte, dat boeren achterlijk zijn, kan gerust naar liet rijk der fabelen venvezen worden. Men kan gerust zeggen, dat de boe ren zich spoedig, wat hun bedrijf aangaat, aanpassen aan nieuwe omstandigheden en wanneer in het nieuwe dat geboden wordt, iets goeds zit, dit gauw aanschaffen. Een van de dingen, die vrij algemeen de belangstelling der boeren heeft getrokken is de luchtband voor de tractie in hun bedrijf. Dat men nog niet overal tot het invoeren van den luchtband is overgegaan, ligt voor namelijk aan de financieele zijde van de xak. Het groote voordeel is, dat luchtbanden de noodige trekkracht verlagen. Dit is feite lijk het punt waar alle voordeelen op terug te brengen zijn. Vaak zal men met één paard hetzelfde kunnen doen als met twee paar den bij den gewoon uitgerusten (boerenwagen. Men kan dus per dag meer werk verzetten. Bij vervoer over grooten afstand is het snel lere vervoer wel van heel veel beteekenis. Ook het veel aangenamer rijden is een factor van beteekenis. Nu tracht men wel van deze voordeelen te genieten zonder dat de kosten te hoog wor den, door oud automateriaal te gebruiken. De onderstellen van afgedankte auto's wor den vrij veel gebruikt. Geheel nieuwe spe ciaal voor landbouwtractie vervaardigde luchtbanden ziet men nog maar vrij spora disch bij de in Nederland gebruikte boeren wagens, waarvan het aantal op ca. 500.000 geschat wordt. Maar het gebruik van afge dankt automateriaal heeft ook zijn bezwa ren. Men ondervindt vaak teleurstellingen door onverwachte breuk, ontstaan door ver borgen gebreken. Ook zijn de maten der banden niet altijd courant, zoodat vernieu wing bij vaak snelle slijtage van het oud ma teriaal noodig is. De courante maten zullen wel wat hooger in prijs zijn omdat de ver- kooper van oud materiaal heel goed weet, dat de incourante maten niet veel aftrek hbben en deze dus voor een zacht prijsje verkoopen, doch, als b.v. een of twee van de banden het opgeven is het geheele onderstel waardeloos, omdat deze een of twee banden zoo goed als niet te vervangen zijn. Wil men wegens den prijs overgaan tot het gebruik vari autobanden, dan is in 't alge meen genomen de band van een personen auto het meest aan te raden. Althans des kundigen doen dit, en raden dan aan ballon banden van 16x6 of 16x6% De banden van personenauto's zijn veel soepeler en vra gen. veelal minder trekkracht dan de banden van vrachtauto's, die 32x6 zijn. Doch als men zware vrachten moet vervoeren zijn toch de laatstgenoemde banden aan te be velen. Zware vrachten noemen wij die van 25000 Kg en meer De zware vrachtautoban den kunnen, om deze vrachten te kunnen dragen, heel hard opgepompt worden. De maat 16x6 of 16x6% is voor normaal gebruik ook zoo aan te bevelen omdat deze laag zijn. Het platvorm van den wagen kan dan boven aan weerszijden uitsteken en dit vergroot de laadmogelijkheid van den wagen. Ook is de laagte van dit platvorm gemakkelijker bij het opladen en ontladen den met groot gemak ineens naar de voor raadschuur gebracht. Volgens het oordeel van den initiatiefne mer tot den bouw van deze maaier-spuiter- trekker voldeed de machine aan de door hem gedachte eischen en zal dit werktuig voor den fruitteler van beteekenis kunnen worden. van den wagen, wat arbeidsbesparing be- teekent. Men mag bij het gebruik van autobanden wat de belasting aangaat wel boven het voor deze banden aangegeven maximum gaan. Wij lazen dezer dagen een artikel van den heer E. H. van Heek, die mededeelde, dat hij reeds jaren banden van 19 x 5 gebruikte en deze geregeld belastte met een gewicht /an 900 1^: per band, terwijl op den band stond aangegeven: maximaal gewicht 3S0 kg. Deze overbelasting werd echter heel goed verdi-agen. Doch dan moet vanzelfsprekend gelet worden op het goed hard oppompen -an de banden. Dit wat het gebruik van autobanden hij de landbouwtractie betreft. Daarnaast zijn er zoo we opmerkten speciale banden in den handel voor land bouwgebruik. Deze hebben meestal een hoogte van 20 inch en zijn dus hooger dan de autobanden, die 15, 16 of 17 inch zijn. Deze maten hebben betrekking op de middellijn van de velg dus zonder de band. Het zal goed zijn, dat er wat het gebruik van wagens aangaat, een modernisatie komt Een groot aantal verouderde modellen kan •ervangen worden door een klein aan tal modellen geschikt voor verschillende doeleinden. Reeds is er in deze richting een commis sie bezig, nl. de commissie voor de normali satie van onderdeelen van landbouwvoertui gen met rubberbanden, waarvan de Rijks- landbouwconsulcnt te Wageningen ir P, A. van den Ban voorzitter is. Ook in andere landen wordt op deze wijze gewerkt. Maar elk land heeft, op landbouw gebied weer zijn eigen behoeften, daar de omstandigheden zoo veel verschillen. Amerika met zijn extensieve bedi-ijven is heel anders dan Nederland met intensieve cultuur. Ook in Denemarken is het weer an ders dan hier. In Engeland let men meer op de motoriseering en minder op de paarden- tractie, zoodat daar meer op de luchtbanden voor tractors gelet wordt. In Duitschland wordt door den Reichs- nahrstand bepaaldelijk gewezen op de moge lijke intensiveering van den landbouw door gebruik van luchtbanden. Snelheid en ar beidsbesparing maken een tusschencultuur mogelijk, die anders wegens gebrek aan tijd en arbeidskrachten vaak achterwege bleef. Ook in Frankrijk wordt een rachtige propa ganda voor de luchtbanden in het boerenbe drijf gevoerd. En dit met heel veel succes. Zoowel bij tractors als bij kruiwagens wordt de luchtband benut. Zelfs vernemen wij, dat in Friesland b.v. in sommige pacht overeenkomsten het gebruik van kruiwagens met luchtbanden voorgeschreven wordt, om dat deze de vloeren van stallen en schuren niot beschadigen wat de ijzeren banden in sterke mate doen. Wij vermoeden dat het gebruik van den luchtband steeds meer in onze landbouwbe drijven zal worden toegepast. appelen gepoot worden n.l. in MaartMei en September—October zijn er heel wat poters noodig. Volgens Braziliaansche statistieken bei liep de import er van in de eerste 8 maan- i van 1938 in totaal 321 tons, waarvan' ton uit Frankrijk, 84 ton uit Argentinië, ton uit Oostenrijk (alleen in Januari '38) 43 ton uit Nederland en 6 ton uit Dene raarken. Efe laatste 4 maanden van 1938 vertoonen een geheel ander beeld. In deze maanden werden resp. 472, 183, 210 en 320, totaal 118, ton pootaardappelen 1 naar Brazilië verzonden. Nederland Ontvangen Geschriften Verslag werkzaamheden Planten, zicktenkundigen Dienst, te Wage* ningen.. Uit dit verslag blijkt nog eens weer Hoe nuttig voor onzen land- en tuinbouw; de Plantenziektenkundige Dienst is. en ook bij kruiwagens Brazilië en onze aardappelen Groote vraag naar pootgoed Zooals men zal weten is de belangstelling vanuit Zuid-Amerika voor onze aardappe len-in den laatsten tijd vrij sterk vooruit gegaan. Bepaaldelijk voor onze pootaardap pelen. want wat de consumptie-aardappelen betreft kan gezegd worden, dat men aardig op weg is zich zelf te kunnen voorzien. Met name is dit voor Brazilië het geval, waar zoo goed als geen consumptie-aard appelen meer ingevoerd worden. De geheeie import van aardappelen (voor de con sumptie, zoowel als voor pootgoed) bedroeg in 1929 en 1930 resp. 41 en 30 millioen k.g. doch in 1936 en 1937 nog slechts 3.8 en v.7 millioen k.g. Bij deze laatste hoeveelheden waren resp. 2.5 en 2.4 millioen k.g. pootr aardappelen. Van de consumptie-aardappelen die in de eerste 9 maanden van 1938 ingevoerd wer den, zijnde in totaal 500.000 k.g. kwam 219.000 k.g. uit Nederland en 223.000 k.g uit Argentinië. Maar. daalt de invoer ten behoeve van de consumptie, die van pootgoed neemt toe. Dit komt omdat de aardappel rassen in Bra zilië snel degenereeren, zoodat de nabouw riskant is, daar ook de vatbaarheid vooi ziekten heel groot is. Daar in Brazilië tweemaal per jaar aard- Sproeien en Sproeiers en strijding van plantenziekten kleine tuinen. Deze twee uitgaven van den Plantenziek"- tenkundigen Dienst te Wageningen versche nen respectievelijk in zevenden en in derden druk. Dit is veelzeggend genoeg om er niet meer van te zeggen, LAND- EN TUINBOUWGIDS, Uit, gave van de Chiü-salipeterhandel- maatschappij, Oosterkade 14, Rotter dam. Dit gratis Verkrijgbaar tijdschrift bevat steeds belangrijke bijdragen. Zoo nu in het December-Januari-nummcr over het verband tusschen hartrot en bietenras en over bo- riumgebrek bij aardappelen en meer andere, KEDQDEELINGEN van het LAND- BOUWKUNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN en N.V, „Mekog" te Heerlen, Ook dit gratis tijdschrift is steeds even in, teressant voor den belanghebbende. Het be vat thans een belangrijk verslag over een] Bedrijfsproef op de boerderij „Bij Geval" tq Maarssen, geschreven door den rijksland- bouwconsulent in Utrecht, Dr- Ir. C. K, vatf Daalen. Herwigs practische tuinencyclopaedie, Uitg. v. Loghum Slaterus te Arnhem, De achtste aflevering van deze met recht pi-actisch genoemde tuin-encvclopaedie ver scheen en toont voor de zooveelste maal, dat uitgevers en bewerkers hun belofte ge trouw nakomen en iets geven, waar ieder klein bezitter, hetzij amateur of beroeps- kweeker, veel aan zal hebben. Het wordt een stand aar dwerk. Wilt ge iets weten over de snoei der meloenen, sla deze encyclopae, die op en ge 'vindt het duidelijk gemaakt; vraagt ge wie Linnaeus was, neem deza encyclopaedie ter hand; wilt ge nadere bij zonderheden over Monilia-ziekte, ge zult ze? hier vinden. We noemen nu maar enkele voorbeelden uit deze achtste aflevering en verlangen, evenals alle intcekenaars zullen doen, reeds naar de volgende. Bedrijfsindeeling en bemestingsplan* Gratis uitgave van het Land- en Tuin, bouwbureau I. G. Farben-ind. A.G., Amsteldijk 37, Amsteldijk. Alweer is deze oven keurige als kleur rijke uitgave van bet Land- en Tuinbouw- bureau der I. G. Farbenindustrie A.G. td Amsterdam, verschenen en bewijst daarmee haar groote bruikbaarheid voor de boeren. De bedrijfsindeeling en bet bemestingsplart geven gelegenheid de noodige aanteekenin- gen te maken en zijn heel pi'actisch inge richt; de boer heeft er wat aan, omdat allo onnoodige sousa is weggelaten. Men zal met genoegen dit plan invullen en bewaren, jaren aaneen, en zoo waardevolle gegevens over zijn eigen bedrijf verzamelen. PROEFZUIVELBOERDERIJ TE HOURN, Jaarverslag over 1937 Het jaarverslag van de proefzuivelboerde- rij te Hoorn is altijd een belangrijk verslag. Jammer, dat het wel wat laat verschijnt (wij ontvingen bet verslag over 1937 begin 1939 In de eerste plaats -vinden we naast het jaarverslag der vereeniging een belangrijk artikel over proefnemingen omtrent inkui- ling met en zonder toevoeging van mine- raalzuur en suiker- Beide vorige vei-slagcn hadden ook reeds mededeelingen over deze proefnemingen. Zeer belangrijk is ook het artikel over voederproeven omtrent het joodgetal van hei botervet en de stevigheid van de boter in den winter en in den zomer. Zoo vindt men in dit lijvig verslag nog Wij vragen U Waarom Z. B. S. OMDAT IcagdtlUk, conatniotli wnnrborg geeft toot een betrouwt •terke Silo. OMDAT een leder aan de hand van de ha leiding «elf «||n Silo kan bon-wen. OMDAT leder onderdeel tot In dei puntje» plaatsen, dns de S naar én de pachter. In e 1 k e breedte vanaf 0,75 tot 8 Meter. Silobouw Z.B.S - Oud-Alblas - Tel. 16 D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereed schappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING WATERLEIDING STALEN WAGENS en BDRRIES AARDAPPELKWEEKBEDRIJF ï.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan VERSCHE SOORTEN POOTAARDAPPELEN van Kiel- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRUSLIJST RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOP* 5 punten waar het om gaat: Speciale .ruitenhoUder, Stalen hoeken. Koperen nagels* Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik. Wie ze gebruikt, bestelt na* Vraagt Vrij blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Tèlef. 8. Ook alle andere soorten van raam lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas DE stlicatfsche meststoffen voor Uwen grond Goed, goedkoop en grondverbeterend verpakt hl papieren zakken van 50 K.G. N.V. Handel- Scheepv. Onderneming V.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICHT (TeL 3041—3042) DERTIX Het aangewezen middel ter bestrijding van luis en ander ongedierte bij vee en huisdieren. groote bus, 800 gr0.95 kleine bus, 200 gr0.65 CHEMISCHE FABRIEKEN SMID HOLLANDER - HOOGKERK Fabrikanten van DERRIS-insecten-bestrij- dingsmiddelen voor land- en tuinbouw. salpeterstikstof I salpeter-, KALKSALPETER 15,5 stikstof VOOR lEDEREN 6R0ND EN IEDER GEWAS! ammoniakstikstof 20,5 stikstof ammoniakstikstof 20,6 stikstof Inlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt door het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en hef Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., Amsteldijk 37, te AMSTERDAM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8