LAATSTE NIEUWS DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 BEVOLKINGSONDERZOEK WIERINGERMEERPOLDER Stichting te Amsterdam AMSTERDAM, 7 Febr. In een voor malige openbare school te Amsterdam- Zuid, Dufaystraat 19, hebben wij giste ren gezien de nieuw ingerichte lokali teiten van de Stichting voor het bevol kingsonderzoek in de drooggelegde Zu'- derzeepolders, op 5 November 1936 in het leven geroepen. Voorloopig moet de Stichting zich bepalen 'Jo„ den Wieringermeerpolcler, 20.000 H.A. groot, waar op 1 Januari j.l. ongeveer 3500 mensahen woonden, welk aantal regelmatig stijgt en naar schatting in 1942 circa 6 7000 personen zal omvatten. In den loop der vol gende jaren komen hierbij de o\erige, nu nog geprojecteerde polders, samen een ge bied van nog 200.000 H.A., een oppervlakte, ongeveer gelijk aan de provincie Groningen. Het doel Genoemde stichting heeft ten doel het nieuwe Nederlandsche volksdeel langs we- tensahappelijken weg te leeren kenenn. Met de jonge bevolking van den Wieringcrmeer polder, die als zoodanig nog geen historio heeft en evenmin reeds bijzonder gehecht kan zijn aan den bodem, die men bezig is te ontginnen, denkt de Stichting heel wat te bereiken voor haar onderzoek. De bevolking werkt gaarne hieraan mee, zooals ons werd medegedeeld. Zij voelt zich niet proefkonijn, doch is harerzijds bereid de onderzoekingen te steunen. Dat men hier te doen heeft niet met toevallig bijeengekomen bevolkings groepen als bijv. in het midden der vorige eeuw bij het cultiveeren van den Haarlen»- menneerpolder, doch met een van Over heidswege uitgezoc hte bevolking, komt het onderzoek zeer ten goede. Wat wil men van de bevolking weten? In het algemeen welken duurzamen invloed deze samenvoeging van Groningers en Zeeu wen, Friezen en Brabanders, Limburgers Drentenaren, Overijselaren en Hollanders op de nieuw op te bouwen bevolking lieett. Merkwaardig genoeg heeft men er nagenoeg geen menschen uit Utrecht aangetroffen. Zal er onder deze menschen met onderschel den dialecten langzamerhand een nieuw taaleigen onstaan? Welke sociale en econo mische invloeden zijn hier aan het werk? Hoeveel boeren, middenstanders en arbei ders kunnen worden geplaatst en hoeveel boerenbedrijven of -bedrijfjes kunnen nu en in de toekomst worden uitgegeven? Hoe zal het gaan met de z.g. .glijdende" pacht, dio in verband staat met de opbrengsten van den bodem? Deze en andere vragen probecren de we tenschappelijke werkers, die in den Wierin- germeerpolder practisch bezig zijn en in het bureau te Amsterdam de resultaten hunner onderzoeken bewerken, te beantwoorden. Hierbij komen uitteraard ook vragen naar leeftijd, gezondheid, geschiktheid, enz. Per sonen boven de 50 jaar worden nog spora disch aangetroffen en dan zijn deze toch niet ouder dan 60 jaar .Boeren en midden standers zijn over het algemeen gehuwd, de boerenarbeiders grootendeels nog niet. Dan is een belangrijke vraag die naar de religieuse samenstelling der jonge bevol king. De eersten die den polder kwamen be volken, waren Calvinisten. Geen wonder, teide ons Dr. J. H, v a n Zanten, directeur van de Stichting; Gereformeerden waren meermalen pioniers. Denk maar aan de voor trekkers van Zuid-Afrika, aan de kolonisten in Noord-Amerika. Het aantal Calvinisten ls In den Wieringermeerpolder verhoudingsge wijze hooger dan bij het geheele volk. Geleerden van onderscheiden richting, sa men 46, werken in de Stichting samen: pro fessoren van de Vrije Universiteit zoowel als hoogleeraren van openbare en R.-K. hooge- scholen. Aaht secties zijn gevormd: anthro pologic, psychologie, taalkunde en phone- tiek, landhuishoudkunde en economie, socio- graphie, rechtswetenschap, sociale hygiëne, statistiek en folklore. Prof. Dr. J. Wat e- r i n k, Ds. Chr. v. d. Vliet en Prof. Mr. P. S. Gerbrandy behooren tot de mede- Werkers. Een paar publicaties over bestuurs inrichting, economische en sociale problemen rijn reeds versohenen, terwijl in den loop van 1939 en 1940 onderscheiden werken na mens de Stichting zullen worden gepubli ceerd. Voorzitter van het curatorium is Dr. H. Co lijn, voorzitter van het dagelijksfth bestuur Prof. Dr. H. N. ter Veen. De Stichting geniet een subsidie van het Dijk, van de provincies Noord-Holland en Overijsel, terwijl de gemeente Amsterdam Ide zorg voor de huisvesting op zicih heeft genomen. Het genootschap Flevo, voorzitter Prof Dr. J. W a t e r i n k, beoogt het werk der Stichting financieel te steunen. Tunnels in plaats van beweegbare bruggen De laatste hooren in een autosnelweg niet thuis Bij iets meer kosten een tunnel toch te profereeren u Een pop ïn Soester boerencostuum e Voor Prinses Beatrix p. o Aangeboden door de schooljeugd van Soest SOEST, 7 Februari. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix hebben gistermiddag vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, als geschenk r yan de geheele schooljeugd van Soest een e pop in Soester boerencostuum aangeboden, e Verleden zomer is reeds de prinses ter ge- i, I legenheid van den eersten landbouwdag een .t pop in Soester boerencostuum aangeboden, n H. K. H. Prinses Juliana heeft de schoolkin- n deren zelve ontvangen. Bij het geschenk was een gedichtje ge- ,4 Voegd van Benny Vreden. Een bouquet van 'g rose anjers en gele fresia's, gebonden met n wit-groene linten, werd Prinses Juliana aan- ii gaoden. Alle schoolkinderen van Soest en J Soesterberg hadden een paar oenten voor dit aardige cadeautje geofferd* r ONBEVOEGD AUTOBESTUURDER 0 n Een gevangenistraf van 3 maanden heeft Eet O.M. bij de Rotterdamsche Rechtbank 1. geëischt tegen den 60-jarigen aannemer A. e de H. uit Waddinxveen, thans gedetineerd k in de Cellenbarak te s-Gravenhage, wien ten last was gelegd, dat hij op 5 Januari te q Gouda op den Bodegraafschen straatweg j. een auto had bestuurd, hoewel de bevoegcl- beid om motorrijtuigen te besturen hem ge durende 1 jaar was ontzegd. q jHet O.M. herinnerde aan de ernstige aan rijding eenige jaren geleden door den ver dachte veroorzaakt en aan het feit dat later Uiteraard wordt er naar gestreefd de nieuwe Rijkswegen zoodanig aan te leggen, schrijft de K.N.A.C., dat de gebruikers een minimum aan obstakels zullen ontmoeten in den vorm van gelijkvloersche kruispun ten, spoorwegovergangen en beweegbare bruggen. De kruisingen met spoor- en landwegen worden in het algemeen opgelost door den bouw van viaducten, terwijl de kruising met vaarwaters zoo mogelijk geschiedt door den bouw van hooge, vaste bruggen. In verband met het zeer belangrijke scheep vaartverkeer is dit laatste echter niet al tijd mogelijk. Ii dergelijke gevallen gaat men dan over tot den bouw van beweegbare bruggen, die echter in het algemeen een gevaar en een belemmering vormen, zoo wel voor het land- als voor het scheepvaart verkeer. Voor liet land verkeer ontstaan de moeilijkheden gewoonlijk pas, wanneer de brug voor het scheepvaartverkeer geopend wordt. Afgezien van soms bezwaarlijke wachttijden en de daaruit volgende „samen- klitting" van het landverkeer, wordt de be langrijkste gevaarsfactor veroorzaakt door het feit, dat het moeilijkheden geeft, de ge opende brug tijdig en duidelijk voor het landverkeer aan te duiden, ook onder on gunstige weersomstandigheden als duister nis, sneeuw, mist, enz. Naarmate door de wegenverbetering, in het bijzonder wel door den aanleg der auto snelwegen, de toelaatbare snelheden op den weg belangrijk zijn toegenomen, wordt dit gevaar steeds grooter en ernstiger in zijn mogelijke consequenties. Evenmin als in moderne autosnelwegen gelijkvloersche weg- of spoorwegkruisingen toelaatbaar zijn, kunnen daarin ten behoeve van de verkeersveiligheid en een vlotte verkeersafwikkeling beweegbare bruggen toegelaten worden. Wanneer deze stelling in principe aan vaard is, zijn er slechts twee alternatieven. Eerstens het bouwen van vaste bruggen, maar dan zoo hoog, dat de scheepvaart er onder alle omstandigheden onder door kan varen en tweedens het bouwen van tunnels. Het eerste eischt het bouwen van zeer hooge bruggen met zeer kostbare en lange op- en afritten. De tweede oplossing het bouwen van tunnels lijkt derhalve aan gewezen. -Merkwaardigerwijze heeft deze bouw afgezien van den tunnelbouw te Rotterdam hier te lande nog geen toepas sing gevonden, zoodat men thans reeds diverse autosnelwegen aantreft, waarin be weegbare bruggen een gevaarsobject vor men o.a. den Rijksweg van Amsterdam naar 's-Gravenhage met een beweegbare brug over de zuidelijke Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder en den Rijksweg van 's-Gravenhage naar Utrecht met beweeg bare bruggen over de Vliet te Voorburg en de Gouwe bij Waddinxveen. Het ziet er naar uit, dat het aantal van dergelijke ge vaarlijke obstakels nog belangrijk zal toe nemen met de voortschrijdende verbetering van het wegennet Alleen voor de kruising van het Noordzeekanaal te Velsen wordt momenteel gedacht aan een tunnel. Uiteraard denkt men bij het spreken over tunnels aan zeer kostbare kunstwerken en men wordt in dat idee gesteund, wanneer men omtrent de tunnel te Rotterdam ver neemt, dat deze omstreeks 13 millioen gul dens gaat kosten. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat het in Rotter dam gaat om een breed en diep vaarwater, hetgeen medebrengt een lange tunnel, die bijzondere en kostbare voorzieningen ver- eischt voor ventilatie, verlichting enz. Ook de tunnel te Velsen zat kostbaar worden. Immers is het Noordzeekanaal speciaal voor de zeescheepvaart bestemd, waarbij een diepgang van 10 m. en meer roeds thans voorkomt. Het kanaal zal in de toekomst dan ook een diepte van 14 ét 15 m. moeten kunnen krijgen. Veel minder kosten Het meerendeel der binnenlandsche scheepvaartkanalen, waarop de K.N.A.C. thans doelt, is echter betrekkelijk smal en weinig diep. De Vliet b.v., ter plaatse van de Hoornbrug in Rijswijk, heeft op de wa terlijn gemeten, een breedte van 31 m. en een diepte van slechts 3.10 m. Hier kan een tunneltype van veel eenvoudiger construc tie gebruikt worden, op betrekkelijk ge ringe diepte, waardoor ook de toegangen aanzienlijk korter kunnen worden. In het algemeen zal de tunnel kunnen bestaan uit een eenvoudige, waterdichte koker van om streeks 6.50 bij 19 m. doorsnede, voorzien van een automatische, elcctrische bemaling om het instroomende regenwater en even tueel eenig lekwater uit te slaan. In hoe verre een bijzondere ventilatie benoodigd zal zijn, hangt af van de lengte (en dus van de diepte), maar de ventilatie zal in vergelijking met de tunnel te Rotterdam met een overdekte lengte van 1070 m. na tuurlijk veel eenvoudiger kunnen zijn. De twee kwesties, die uiteraard het meest tegen den bouw van tunnels pleiten, zijn: a. de kosten en b. de bezwaren voor een goede waterkeering. Wanneer men eenerzijds de kosten voor de bewegingsinrichting (korte afschrijvings termijn) en voor de bediening, alsmede de wachtonkosten voor land- en scheepvaart verkeer kapitaliseert en anderzijds aan neemt, dat de tunnel in twee étappes in den droge kan worden uitgevoerd dan zullen de kosten voor beide systemen elkaar niet veel kunnen ontloopen. Doch zelfs bij een eenigszins beduidend prijsverschil zal als nog aan een tunnel de voorkeur dienen te orden gegeven ten behoeve van een vlotte en veilige verkeersafwikkeling. De hoogste tijd Naar de K.N.A.C. meent, wordt het thans de hoogste tijd, dat tot onze autoriteiten en verkeersdeskundigen de gedachte door dringt, dat in de nieuwe autosnelwegen be weegbare bruggen niet thuis behooren. In principe is er voor het verkeer geen ver schil tusschen beweegbare bruggen en be waakte spoonvegovergangen. Het aanbren- geen van s_poorwegslagboomen in een nieu wen autosnelweg zou een storm van pro test ontketenen. Merkwaardigerwijze accep teert men echter beweegbare bruggen met slagboomen nog als een natuurlijke zaak. opnieuw zijn rijbewijs voor een jaar getrokken omdat hij onder drankinvloed ach ter het stuur werd aangetroffen. De verdediger Mr. J. Schijthuis drong'p Verdachte'heeft tan op een clemente straf omdat verdachte te i 'len. er prijken 11 slechts achter het stuur was gaan zitten, iDan-mee moet ook rekening gehouden ,,U1 omdat hij zoo spoedig mogelijk naar zijn |d»n bij het opleggen van straf. Het O. M die VQoriei6oru 2 maanden hechtenis en intrekking [vaa de bevoegdheid aüi motorrijutigen te Roekeloos en onachtzaam rijden Het ongeluk onder Nieuwerkerk De 44-jarige koopman C. B. heeft voor de Rotterdamsche Rechtbank terechtgestaan terzake, dat hij op 23 October van het vo rig ;aar te Nieuwerkerk a. d. IJssel hoogst roekeloos en onachtzaam heeft gereden met de door hem bestuurde auto. waar door ©en botsing is ontstaan tusschen de auto en een door den veehouder P. C. van Leeuwen uit Nieuwerkerk a, d. IJssel be stuurde motorfiets, waarbij van Leeuwen is gevallen en een hersenschudding, ver brijzrling van het linkeronderbeen, bene vens breuk van de lendenwervels had be komen. Getuige van Leeuwen verklaarde bij het oversteken van den weg con een zijweg in te slaan in de veronderstelling te zijn ge weest dat de auto achter hem nog ver weg was. De president merkte op, dat schatten van afstanden in een verkeersspiegel heel moei lijk is en getuige beter even had kunnen omzien. De koopman F. C. Scheffers heeft er geen oordeel over of iemand goed of slecht rijdt. Hij zat bij verdachte in de auto en heeft er riet op gelet of de motorrijdier al of niet bijtijds te zien is geweest De gemeenteveldwachter C. A. de Vogel heeft gezien, dat het remspoor van de auto reeds vóór d'e kruising van dien zijweg be gon. De brigadier van de Rotterdamsohe mo torpolitie A. Ostwald heeft een remspoor van 41 M. gevonden, hetgeen er z.i. op wijst, dat verdachte met ongeveer 100 K.M. snel heid zou hebben gereden. Op oen vraag van den president zegt de ze getuige te meenen, dat deze snelheid op 'n donkeren avond wel wat hoog is, op een weg met drie zijwegen, doch dat men niet •■O' vergeten dat deze rijksweg een voor- mgsweg is. Getuige zegt verder, dat de verlichting van den wagen niet geheel in orde was. De groote lichten straalden niet verder dan 50 M. vooruit. Wanneer men met een snelheid van 100 K.M. rijdt, dan behooren de lachten minstens 100 M. voor .li; te schijnen. Uit proeven met de autc van verdachte is gebleken, dat wanneer hij met een snelheid van 50 K.M. zou hebber. ereAen, hij 15 M. noodig gehad zou hebber om den wagen tot stilstand te brengen. Veidaehte zegt den weg te kennen. Hij reed met een snelheid van 75 K.M. De mo to-fi€ts heeft verdachte eerst op het aller laa'.5te oogenblik gezien. Te voren heett erdachte geen rood lichtje gezien, dat ir deze fde richting ging. Het O. M. was van meening, dat het aan "vlschto's sohuld te wijten is, dat aan den meterrijder zwaar letsel is toegebracht. Ver dachte's snelheid heeft meer dan 100 K. M bed rijgen en hij reed met onvoldoende lam strafblad om van •roordeelingen op besturen, voor den tijd van 1 jaar. De verdediger Mr. J. R. Plentermann betorgt, dat de sohuld van de aanrijding veeleer bij den motorrijder moet liggen, die de bocht niet juiet gemaakt moet hebben waardoor hij plotseling dwars op den weg k'.vau- te slaan. Verdachte heeft z.i. geen schuld aan het ongeval en zal moeten wor den vrij gesprok en. Meent de rechtbank an ders dan verzoekt pleiter een clemente straf. De doodelijke aanrijding bij Heinenoord Do arts P. A. K. heeft wegens het ver oorzaken van dood door schiild voor de Dordische rechtbank terecht gestaan, om dat bij op 7 Juli van het vorig jaar op den weg naar Heinenoord bij het passeeren van een motorrijder, een van tegenovergestelde richting komenden wielrijder heeft aange reden met het gevolg, dac deze laatste nog ter plaatse is overleden. De rechtbank veroordeelde K. tot een voo-waardelijke hechtenis van één maand en oen geldboete van f 3'K) De officier van justitie, die een onvoorwaardelijke hechte- nisstrai had geëischt, teekende van dit von nis appèl aan. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof eischte de hech ten is onvoorwaardelijk met dezeflde geld- Doete. Het Hof legde evenwel, evenals de recht bank, een voorwaardelijke heohtenis van één maand op en verhoogde de geldboete tot f 1000 sube. 2 maandicr. hechtenis. Verordening op de speel-apparaten Artikel 1 van de Rotterdamsche verordening op de speelapparaten ver biedt in lid 2, dat het verbod niet geldt voor zoover wordt gehandeld krachtens ver gunning van B. en W. In cassatie van een veroordeelend vonnis van een winkelierster, die zonder zulk een vergunning op een z.g. fruitkast had laten spelen, heeft de Hooge Raad gisteren over wogen, dat dit soort apparatenspel een openbare vermakelijkheid is, voorts, dat het verleenen van bijzondere vergunningen als in het tweede lid bedoeld, de uitvoering ingevolge artikel 221 der gemeentewet uit sluitend behoort tot de taak van den bur gemeester, zoodat het gegeven dispensatie voorschrift, voor zoover het die uitvoering opdraagt aan B. en W., met de wet in strijd ls. Nu de gemeentelijke weigever niet een absoluut verbod, als in het eerste lid gefor muleerd, heeft willen geven, doch de moge lijkheid van vrijstelling van dat verbod heeft willen openlaten, brengt de onwettig- Zware bombardemen ten teisterden Figue- ras. voordat het door ie Spaansche nationa- 'isten werd ingeno men. Schuilplaatsen waren op de pleinen aangebracht, waar de bevolking dekking moest zoeken tegen de luchtaanvallen heid van de regeling dier vrijstelling mede, dat ook het daarmede een ondeelbare wils verklaring vormende verbod, als bindende kracht missend, buiten toepassing moet worden gelaten. Op grond hiervan besliste de Hooge Baad dat bij het bestreden vonnis ten onrechte de verordening is toegepast Aangezien hei bewezen verklaarde niet bij eenig ander wettelijk voorschrift straf baar is gesteld, vernietigde de Hooge Raad het vonnis van den kantonrechter en ver klaarde het bewezene niet strafbaar. HE-r GOUDEN JUBILEUM VAN BOND WESTLAND In de vergadering van het bestuur van den Bond Westland, de organisatie waarbij de twaalf veilingen in het Westland aangesloten zijn, is besloten het vijftig-jarig bestaan van den Bond te herdenken door het organiseeren van een echte Westlandsche tentoonstelling, waaraan elke Westlandsche kweeker en vei ling zal kunnen deelnemen. Voorts is het de bedoeling om een herden kingsbijeenkomst te houden op den officieelen datum, n.l. eind April. BEDRIJFSECONOMIE VOOR TUINDERS De artillerie-werkplaatsen nabij Delft Er zullen ongeveer honderd man werken HEMBRUG, 7 Febr. Omtrent de aangekon digde vestiging van artillerie-inrichtingen op een terrein-complex tussohen Delft en R ij s w ij k vernemen wij van de directie van het staatsbedrijf, dat een beperkt aantal werkplaatsen, magazijnen en opslagloodsen zal worden gebouwd. Deze zijn bestemd voor de samenstelling en opberging van artillerie materiaal en dienen ter ontlasting van en kele afdeelingen aan de Hembrug. Het be treft geenszins de stichting van oen tweede uitgebreid fabriekscomplex zooals de be staande bedrijven bij Zaandam. v. Zoodra de gebouwen voltooid zijn, zullen In verband met geruchten, als sou op den September ars. ongeveer honderd man Proeftuin te Naaldwpk een cursus in bedrjfs- Uvorden tB werk KeEtc]di waarvan de vakkun economie ingericht worden, deelt de Inspecteur digen worden overgeplaatst van de Hem- van den Plassche, Inspecteur voor het Puin-1 brug. De werkgelegenheid zal weinig I. bouwondei-wijs, ons mede. dat de plannen Jangrijk worden, vergeleken met de fabriek tot het instellen van dezen cursus nog niet verder gevorderd zijn dan sinds zyn mede- deeling bij de sluiting van den practijkcursus aan den Proeftuin. Er staat dus nog niets vast wanneer deze cursus ingevoerd zal worden en verder overleg heeft ook nog niet plaats gevonden. Onder leiding van den voorzitter, den heer P. Luikenaar uit Wolfaartsdijk, hield het district Zuid-Beveland van den Ned Chr. Landarbeidersbond Zaterdagmiddag zijn jaarvergadering te Goes. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. v. d. Weele te Nieuwdorp bleek dat er thans 25 afdeelingen zijn met 1081 leden. Een breede bespreking werd gevoerd ovex de loonactie. Het lid van het Hoofdbestuur de heer A. Vingerling, deed vervolgens eenige mededeelingen. Naar aanleiding van het ontduiken van het bepaalde inzake den arbeidsduur door sommige werk gevers achtte de vergadering het nood zakelijk dat in het tot stand te komen contract een duidelijke omschrijving vac den arbeidsdag voor het geheele jaar wordt opgenomen. Na de rondvraag volgde sluiting JONGEMAN VERDRONKEN TE IJMUIDEN IJMUIDEN, 7 Februari. Gistermiddag om twee uur is de negentienjarige Lang broek in de Visschershaven van IJmuiden van een pufschuit in het water gevallen. L. verscheen onmiddellijk in de diepte. Na 10 minuten slaagde men er in het lichaam met een dreg op te halen. Gedurende vijf uur werd kunsl matige ademhaling toegepast, terwijl ook nog van een zuurstofapparraat gebruik werd gemaakt. Deze -hulp mocht echter niet meer baten. Het feestlokaal trok hem aan 's-GRAVENHAGE, 6 Februari. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de Van Ostadestraat een 23-jarige loop jongen uit de Hannemanstraat verwijderd, aangezien hij ziet. aan teveel herrie te bul ten ging. Dit nu was een behandeling, waar mede hij geen genoegen wenschte te nemen, vandaar dat hij den weg terug ging en zich toegang trachtte te verschaffen tot dezelfde gelegenheid van vermaak. Edoch, hij trof op zijn pad een glazen deur aan en, beneveld als hij was, stapte hij door deze deur heen, met het gevolg, dat hij snlj- wonden bekwam aan voorhoofd en rechter hand. Hij is naar het bureau aan de Van der Vennestraat gebracht, waar hij verbonden ls en ter ontnuchtering voor enkele uren vast gehouden. In een houten orangerie in de Rotter damsche Diergaarde heeft gister een felle brand gewoed. Met zes water stralen wist de brandweer het vuur te blusschen. waarmede een verdere uit breiding van den brand voorkomen werd. Hembrug, waar momenteel drieduizend man werken. Voor een snelle uitvoering der bouwwer ken zal gedurende een zestal maanaen een vrij groot aantal bouwvakarbeiders noodig zijn, waarschijnlijk ruim 100 man, die mee- rendeels uit de gemeenten Delft en Rijswijk zullen worden betrokken. Vertegenwoordiging van Pan American Airways ROTTERDAM, 6 Febr. De N.V. Rotterdam Oceaan Sdheepvaart Maatschappij, generaal- agente der United States Lines, deelt mede, dat deze reederij is aangesteld tot alleearver tegenwoordigster voor den transatlantlschen luchtvaardienst van Pan American Airways, welke dienst in het begin van oen zomer wordt geopend met de bekende Clipper- vliegbooten, waarmee Pan American Air- vays ook den dienst over den Stillen Oceaan onderlhoudt De vertegenwoordiging geldt voor den Ierschen Vrijstaat, het noordelijk gedeelte van Frankrijk, België, Scandinavië, Zwitser land, de Sovjet-Unie, Nederland, Duitsch- land. Oostenrijk en de landen van Centraal- Europa Steen door een ruit geworpen in de hoofdstad Uiting van anti-semitisme AMSTERDAM, 7 Febr. In den afgeloopen nacht heeft een tot nog toe onbekende per soon een steen gegooid door de etalageruit van een winkel in de Maasstraat, waardoor eveneens een vitrine in de winkel ernstig werd beschadigd. Uit een door de deur door geschoven brief bleek, dat dit geen dronke mansbaldadigheid is geweest, maar een uiting van anti-semitisme. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Officieele Berichten nant ter zee der le klai luys is eervol onthevi r H. Ms. Mtinenlegger i luitenant ter zee der J cheöde, G. R. Dekke indlgen Dienst der r van gezondheid jllchtlge vaandrigs lige troepen E. H. en E. M. F. Gips replaatst bU het regiment grenadiers de Nieuwe burgemeester van Zoetermeer Bij K. B. van 6 Februari 1939 is met ingang van 1 Maart 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Zoetermeer mr N. V e r n d e, met toekenning van gelijktijdig eervol ont- slag als burgemeester der gemeente Rozen- burg. 'S-GRAVENHAGE, 7 Febr. Wij vernemen! van bevoegde zijde, dat de Belgische regoa» ring voor invoer gedurende deze maand eei* globaal contingent van in totaal 150.000 kg* heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hier in 27^ pet. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 28 dezer in België worden inge voerd. ARNHEM, 7 Febr. De rechtbank te Am- hem heeft heden uitspraak gedaan in da zaak tegen den 33-jarigen A. J. M e ij e r. te Oisterwijk, leider van Zwart Front, die te recht heeft gestaan wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen voor de joden, in een te Nijmegen gehouden vergadering van Zwart Front Verdachte is conform den eisch veroor deeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een geldiboete van f25,suhs. 25 dagen hechtenis. CAPELLE A D. IJSEL. 7 Febr. Het twee jarig zoontje van den heer A van der Burg is vanmorgen in een schuur bij de ouderlijke woning aan de Bermweglaan dood aange troffen. Het knaapje was in een bak met kip penvoer gevallen en was hierin gestikt Algemeen weeroverzicht Het continentale gebied van hoogen lucht druk neemt nog steeds in omvang toe. Het bedekt thans het geheele Westelijke bekk-m van de Middellandsche Zee en Noord-Afrika en reikt tot ver in het Zuidwesten op den Ocaan. Thans breidt het zidh ook naar het Oosten uit. De Oceaan is bedekt met een uit gestrekt gebied van lagen luchtdruk, met centrum op omstreeks 53 graden Noorder breedte en 35 graden Westerlengte, waar als laagste luchtdruk 967 milibar (25 m.m go- meld wordt. Het arktischo gebied van hoo gen luchtdruk boven Groenland nam in bo- teekenis toe en breidde zich naar het Oosten uit. De depressies in 't westen strekken hun nvloed niet verder uit dan de Westkusten van Ierland en Schotland en tot de Noorscho twee. De warme luchtstroom over de Britsche Eilanden en het Oostzeegebied en Zuid-Scan- dinavië houdt onverminderd aan. De warme luchtmassa's bewegen zich over de door stra ling afgekoelde luchtlaag, die het continent bedekt en niet hooger reikt dan eenige hon derden meters. In de Alpen is het op de hoo ge toppen geheel zomer. De Zugsyv'tzp (29G0 Meter) meldt min 1 graad, tegen München min 17 graden. Boven Soesterberg was do temperatuur op 500 Meter hoogte plus 1 gr. De weerstoestand blijft uiterst stabiel en vertoont geen neiging tot verandering. Bus met kinderen geramd 's-GRAVENHAGE, 6 Februari. Vanmorgen had op den hoek van de Paul Krüger- laan en de Chr. de Wettstraat een botsing plaats tusschen een personenauto, be stuurd door den 30-jarigen W. P. F. uit de Patrijslaan, en een autobus, toebehoorend aan een persoon uit de Goudenregenstraat, bestuurd door den 50-jar:gen F. A. J. D. uit de Reaumustraat. De s vol rret kiii- De oorzaak van hel r wal moet gezocht worden in slippen va- de personenauto op het gladde wegdek. De personenauto werd van voren ingedrukt en de carrosserie van do bus werd aan de linkerzijde opengescheurd. I Gelukkig evenwel bekwam geen varn de inzit* tenden letseL

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7