THEE DOETJE GOED! Wijziging van het karakter der werkverschaffing ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 DERDE BEAD PAG. 9 Thans bestrijding van werk'oosheid in plaats van leniging der gevolgen Duur van tewerkstelling voor periode van 3 maanden vastgesteld Zooals bekend is heeft de Regeering besloten het karakter der werkverschaf fing te wijzigen, in zooverre, dat thans meer bedoeld wordt bestrijding der werkloosheid in plaats van, zooals het tot dusver was, leniging van de gevolgen er van. In een rondschrijven aan de gemeente besturen heeft de minister thans de eerste regelingen ingaande 2 April a.s. mede gedeeld. In een deel onzer editie konden we zulks gisteren nog kort melden. De eerste van de 14 bepalingen houdt in, dat de duur der tewerkstel ling niet meer van week tot week doch telkens over drie maanden wordt vastgesteld behoudens mogelijkheid om in verband met arbeid in het vrije bedrijf de tewerk stelling tijdelijk te onderbreken. Eventueele verandering in gezins- of eigen inkomsten behoeft gedurende die drie maanden niet opgegeven te worden. Met verminderde gezinsinkomsten wordt zooveel mogelijk gerekend. De verdere bepalingen zijn de volgende: 2. De gemeentebesturen of namens hen de daarvoor aangewezen bureau(x) zullen, in plaats van de inspecteurs, de personen die geplaatst kunnen worden, aanwijzen en den duur van de tewerkstelling vaststeken, waarbij naar de volgende regelen moet wor den gehandeld: a. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnorm voor de werkverschaffing op 21 cent of lager per uur is bepaald, die nen zij, die, werden zij in de steunregeling opeenomon, wekelijksch een steun van ten hoogste f 4 zouden ontvangen, te worden aangewezen voor 'n tewerkstelling van acht weken in een driemaandelijksche periode. 7,ij, die, werden zij ingevolge de steunrege ling gesteund, in aanmerking zouden komen voor een steun van meer dan f 4 per week, 'dienen voor een volle tewerkstelling gedu rende drie maanden aangewezen te worden. b. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnormen zijn bepaald op 25, 20, 27, 28, 29 en 30 cent per uur, ligt de schei ding op de wijze, als is aangegeven onder a, bij f 5 en in gemeenten, voor welke de loon norm 31 cent of hooger per uur bedraagt, bij f 6. c. In gemeenten met meer dan één loon- fcorm heeft aanwijzing plaats op gelijke wij- ONS FEUILLETON Korte Inhoud van het voorafgaande Tusschen fwee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat het kleine antieke pandje De Bloeyende Aman delboom, eigendom van den ouden heer Wieohers. De jongelui in de dorpskroeg van Water dam begrijpen met, dat de oude heer een bod van twaalfduizend gulden, hem door de Bank gedaan voor zijn pand, heeft afgesla gen. Wat zou daar achter zitten? Allerlei geruchten doen de ronde. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie- chers, is negen jaar. Hij bekijkt zijn vader en tante Ditje, de huishoudster, op zijn eigen wijze. Ook over de broeders Halbert- sma. Kamp Gelisse en Meijers, die 's Zon dags na kerktijd in het huis van den heer Wiechers allerlei geestelijke zaken bespre ken. heeft Adriaan zoo zijn eigen meening. Met een schoolvriend gaat Adriaan naar de Zondagsschool. Brinkman, eerste onder wijzer aan het kleine Christelijke schooltje, tracht met veel ijver nieuw leven te brengen in de doode orthodoxie en het maatschappe lijke sleurleven van Waterdam. Door zijn werkkring komt hij natuurlijk vooral met de jeugd in aanraking. Ook Adriaan Wiechers, die goed kan leeren, heeft zijn belangstelling. In dezen tijd komt bij Adriaan het denkbeeld op, dat hij wel eens voor wat anders in de wieg gelegd kon zijn dan voor kruidenier, zooals zijn vader ongetwijfeld van hem ver wacht. (Zie vervolg hieronder) ze, als onder a en b is aangegeven. Uit het geen onder a en b sub. 2 is vermeld, blijkt, dal volledige tewerkstelling plaals vindt, wanneer de eventueele wekelijksche steun zou bedragen meer dan reap, f 4, f 5 of f G, de hierbcdoelde steunbedragen van resp. fi, f 5 en f 6 zijn die, welke eventueel zouden kunnen worden uitgekeerd over de wenk waarin de belanghebbende zich voor plaat sing aanmeldt. 3. De inspecteurs voor de werkverschaffing zullen ongeveer veertien dagen vóór 't ver strijken van een driemaandelijksche periode aan alle gemeenten in hun ressort opgeven, hoeveel personen uit elk der betrokken ge meenten maximaal bij een of meer werkver schaffingen kunnen worden geplaatst. 4. De gemeentebesturen zenden een week vóór den aanvang van 'n nieuwe driemaan delijksche periode aan de inspecteurs twee 'ijsten, de eenr. gemerkt I, vermeldt de na men van hen die voor volledige tewerk stelling (gedurende drie maanden) zijn aan gewezen. Kostgangers worden eveneens ge- ucelteli.ik te werk gesteld (acht weken per drie maanden). Ook in „dagen per week" 5. De gemeentebesturen kunnen in overleg met do betrokken inspectie de achtwceksche tewerkstelling geleidelijk over de driemaan delijksche periode verdeelen, zoodat zoo noo- dig en wanneer mogelijk, doch alleen in overleg met de Rijksinspectie, de tewerkstel ling ook in „dagen per week" kan worden vastgesteld. 6. Zoowel zij. die voor volledige als zij, die voor gedeeltelijke tewerkstelling zijn aange wezen, mopten over de geheele desbetreffen de driemaandelijksche periode als werkzoe- kenJe bij het orgaan der arbeidsbemidde ling ingeschreven blijven. 7. De tewerkgestelden behoeven ïn de driemaandelijksche periode, waarin hun te werkstelling is geregeld, van eventueele ver anderingen in gezins- c.q. eigen inkomsten geen opgave te verstrekken, noch behoeven zij, voor zoover geplaatst, in de z.g. niet- werkweken zich dagelijks te melden. Wel moeten de gemeentebesturen (of de daarvoor aangewezen bureaux) bij de aamrijzing van de tewerkstelling voor de volgende drie maandelijksche periode, dus vóór zij on nieuw de lijsten 1 en 2 bedoeld onder 4 aan de in <j>ecteurs zenden, nagaan, of de betrok kenen nog wel ingevolge de bestaande rege len in do v/erkl onzen zorg mogen worden op genomen, voor welk wekelijksch steunbedrag zij ln aanmerking mogen komen en of even tueel een redelijke wachttijd moet worden doorgemaakt. Een eventueele wachttijd wordt gekort op de eerstvolgende driemaan delijksche periode, m.a.w. als iemand een wachttijd van een week moet maken, mag hij In de driemaandelijksche periode ook maar evenredig korter werken. Wanneer de hierbedoelde gezinsinkomsten zoodanig veirninderen, dat in de werkperio de een periodiek geplaatste „vol" zou kun nen worden toegelaten, zal zoo er voldoende gelegenheid tot tewerkstelling bestaat, in overleg met de rijksinspectie, de plaatsing van den betrokkene „ononderbroken" wor den vastgesteld. Eventueele herplaatsing 8. Wanneer een tewerkgestelde in een aan gewezen periode van drie maanden, voor het aanvaarden van vrij werk, zijn tewerkstel ling onderbreekt en hij meldt zich in die pe riode weder voor plaatsing aan, dan zal zoo er gelegenheid bestaat, na overleg met den inspecteur, onverwijld herplaatsing geschie den. 9. Ook in den loop van 'n driemaandelijk sche periode mag in overleg met de inspec tie tot tewerkstelling worden overgegaan, mits er gelegenheid voor plaatsing bestaat en de duur van de tewerkstelling gelijk voor de hand ligt, naar evenredigheid wordt bepaald overeenkomstig de regelen in deze aanschrijving gegeven. 2.90 x 2.00 x 1.85 M 42.— 6.00 x 6.40 x 2.15 M ƒ180.— 6.00 x 7.40 x 2.15 M 200.— ze terreinen ol zendt 20 ct, i t Boekje No 8 I GnOOT'S HOUTBOUW» nfltioop Telefoon 32S 10. Bij de beoordeeling omtrent de voort zetting der plaatsing, dus telkenmale na een driemaandelijksche periode, dient in het bij zonder met de belangen van groote gezinnen rekening te worden gehouden. Voorts kan in 'iet belang van deze gezinnen, ook worden toegestaan de tewerkstelling (8 van de 13 weken) van een tweeden persoon, mits hier voor door mij toestemming is verleend. 11 Ton behoeve van de beoordeeling der plaatsing dient vóór elke werkperiode door den betrokkene eon aanvraag-förmulier te worden ingevuld, waarvan de gegevens van gemeentewege moeten worden gecontroleerd. Rouleerregeling ingetrokken 12. De tot nu toe geldende rouleêrregelin- gen wordon, te beginnen met 2 April 1939, ingetrokken. Wanneer het aantal voor plaatsing in aan merking komende personen het aantal, dat tot de werkverschaffing kan worden toege laten. overtreft, dient de rouleering om de drie maanden plaats te vinden, in overleg met de inspectie voor de werkverschaffing Echter zal, tenzij de omstandigheden hoe veelheid werk, gezinsinkomsten, vrij werk e. d. zulks niet toelaten, de plaatsing van het hoofd van 'n eroot gezin ononderbroken worden vastgesteld. 13. Ten aanzien van de tewerkgestelden, die in kampen zijn gehuisvest," kan in ver band met de praktische uitvoerbaarheid in overlesr met het dejKirtement door tus- schenkomst van de rijksinspectie van vo renstaande rouleerregeling worden afgewe ken. 14. Alle bestaande regelen, zooals aftrek 50 cent voor niet-verzekerden, toekenning b- steun, levensmiddelen, het niet-aftrekken van inkomsten verkregen door huishoudelij- ken arheid, etc., blijven, totdat eventueel daaromtrent t.z.t. anders zal zijn beslist, vol ledig gelden". De vele administratieve bezwaren aan de voorbereiding van de nieuwe regeling ver bonden. maken het niet mogelijk de invoe ring vóór 2 April a.s te doen plaats vinden. In woord en beeld is ons Zondagsblad van deze week weer een piekfijn nummer geworden. De mooie illustraties slaan voor een groot deel in verband met den eer sten verjaardag van Prinses Beatrix. Een aardige blijvende herinnering voor de velen, die '1 Zondagsblad bewaren en laten inbinden. Van de lectuur noemen we: Binnen- en Buitenlandsch Overzicht, Medita tie, de Sterrenhemel in Februari; hel boeiende vervolgverhaal van N. Jeunesse „Een jonge vrouw in op stand een spannend avontuur ,,Bij wilde volksstammen en bandieten"; een keurig schetsje van Dé Steinfort „Jeugdschaduwen"; Boekbespreking •door Dr J. Karsemeijer. En dan voorts nog de vele vaste rubrieken. Bij elk Zondagsblad behoort een Kinderkrant vol verhalen en plaatjes. De nieuwe jaargang is pas begonnen. Bewaart u de losse nummers ook? Neen? begin er dan heden mee! Eervol ontslag aan Mr G Kirberger Als Raadsheer van den Hoogen Raad Bij K.B. van 28 Januari 1939, is aan Mr. G. Kirberger op zijn verzoeik met ingang van 1 Maart 1939 eervol ontslag verleend als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem in verschillen de rechtelijke betrekkingen aan den lande bewezen. Mr. G. Kirberger is 8 Februari 18G9 te Am sterdam geboren. Hij volgde het gvmnasium te Nijmegen en promoveerde op 26 Novem ber 1893 te Utrecht op het pi-oefschrift ge titeld: „Eenige vragen betreffende het en dossement en de orderclausule". In dat jaar vestigde hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam, waar hij in 1912 tot raads heer werd benoemd. In die functie bleef hij werkzaam tot zijn benoeming op 26 Februari 1925 als Raadsheer in den Hoogen Raad. In 1929 is hij op zijn verzoek eervol ont slagen als plaatsvervangend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Hij is lid ge weest van het algemeen college van toezicht bijstand en advies voor het rijkstucht- en op voedingswezen en voorzitter van den Mari- neraad. De heer Kirberger is Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager va het Michiel Adr. z. de Ruyter-eereteeken i goud. ONDERSCHEIDING Toegekend is de aan de orde van Oranje-Na-i eau verbonden eere-medallle, in zilver, aan me Z. Pullen, te Coevorden. iSum ZONDAG 5 FEBRUAJRI VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.muziek. 9.01 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Graan.muziek. 9.45 Causerie; ..Van Staat en Maatschappij". 9.59 Sportnieuws. 10.00 Gr.- muziek. 10.00 Bach-cantate. 10.30 Declamatie en gram.muziek. 11.00 Esmeralda en VARA- Kinderkoor „De Krekeltjes". 12.00 „Leven^waj HET SPOORLOOS VERDWIJNEN VAN DEN HEER G. DE RAAD Geheimzinnige bijzonderheden die het onderzoek bemoeilijken (Van een onzer redacteuren) UTRECHT, 3 Febr. De verdwijning van den heer G. de Raad, lid van den Volks raad en voorzitter van de Chr. Staats-Partii in Ned.-Indië, geeft iederen dag noe aanlei ding tot het stellen van vragen zonder dat er verhelderende antwoorden bij de politie of de familie binnenkomen. Wat tot nog toe bekend is geworden, heeft de zaak niet in een gunstiger phase ge bracht maar veeleer de ernst van hef teit vergroot. Enkele geheimzinnige bijzonder heden maken het onderzoek des te moei lijker. Zoo is daar o.m. de merkwaardige mede- deeling door den zoon van den heer De Raad tegenover de politie gedaan, dat enke le dagen voor de verdwijning, de zoon een telegram thuis heeft zien liggen, waarop te lezen stond, dat de heer De Raad bij terug keer in Indië zou worden gearresteerd. Nu is deze medcdecling op zichzelf wel eenlgszins vreemd omdat, wanneer er reden zou zijn om den heer De Raad te arrestee ren, ongeacht wie deze meening zou zijn toegedaan, men niet zou behoeven te wach ten tot de betrokkene in Indië zou zijn terug gekeerd. Anderzijds werpt dit telegram een merk waardig licht op deze zaak, zooals trou wens nog enkele andere telegrammen welke zouden zijn ontvangen, de zaak ingewikkel der maken. De vraag doet zich tevens voor of de heer De Raad wel kennis heeft gekregen van zijn verkiezing tot lid van den Volksraad, aan gezien de wet vcreischt, dat een gekozene binnen een bepaalden termijn van ont vangst van zijn verkiezingsbericht, behoort kennis te geven of hij al dan niet zijn ver kiezing aanvaardt. Ware of onware tnededeeling Vervolgens Is er nog een feit, dat een ge heimzinnig waas om deze zaak geeft. Den dag na de verdwijning van den heer De Raad het was een Zondag moet des morgens onder kerktijd een tot nu toe onbekend gebleven persoon aan de woning van den vermiste in Tuindorp te Utrecht, een boodschap hebben afgegeven, welke door een der huisgenooten is aangenomen. Deze boodschap was niets anders dan de tnededeeling, dat „de heer, die vermist werd, terug is gevonden". Aanvankelijk werd aan dit bericht waarde gehecht, maar nu, na drie weken, blijkt wel duidelijk hoe geheel in strijd met de wer kelijkheid deze boodschap is. Was het be richt waar of was het niet waar? Heeft die betrokken persoon in opdracht van anderen gehandeld of niet? De gedachte aan een ongeluk schijnt thans geheel uitgeschakeld en de politie meent evenmin nog aanleirfing te vinden om te gelooven aan een vrijwillige verdwijning. De mogelijkheid bestaat, nog, dat do heer De Raad zelf is gevlucht of althans ln het buitenland vertoeft. Men meent dan, dat hij in Frankrijk zit. Driehonderd personen kwamen om het leven bij de instorting van een bio scooptheater tijdens de ernstige aard bevingscatastrofe in Chili Wat er van het gebouw overbleef. De vraag doet zich voor, waarom de heer De Raad in het buitenland verblijf hou It. Ook daarop kan niemand nog sen antwoord geven. Tenslotte is daar nog de mogelijkheid van een ontvoering en dan een politieke ontvoe ring. hoewel dit in ons land wel iets uitzon derlijks is te noemen. Hoe uitzonderlijk het ook klinkt, de politie houdt ook hier reke ning mee. Dochter zag hem het laatst Den Zaterdag waarop de heer De Raad is verdwenen heeft hij zijn dochter het laatst gesproken. Het was op de Neude, het plein in de binnenstad, nabij het hoofdpostkan toor. De heer De Raad zeide tegen zijn doch ter: „ik kom slraks thuis". De dochter is daarna per autobus naar Tuindorp gereden. Thuis gekomen heeft zij gezegd wat haar vader zei, maar boe men wachtte, vader kwam niet thuis. En nadien zit de familie in groote span ning te wachten en zet de Utrechtsche poli tie haar moeilijken opsporingsarbeid voort. Hedenavond hebben wij ons nog in ver binding gesteld met de Utrechtsche recher che, maar zij kan nog geen bijzonderheden mededeelen, daar het onderzoek nog steeds gaande is. Wel is de politie de meening toe- gedaanv dat het hier een zeer geheimzinnige geschiedenis betreft, waarvan de oorzaak veel dieper ligt dan men vermoedt. Deze verdwijning zal verband houden met verschillende feiten. Waarom verdween de heer De Raad kort voor zijn terugkeer naar Indië? Wie zond de telegrammen naar zijn woning? Het zijn alle vragen, welke vot op heden nog niet konden worden opgelost Het hoofdbestuur van de Chr. Staatspartij in Indië hoeft heden vergaderd tot bespre king van den geheelen betreurensivaardigen loop van zaken, waarhij uiteraard weinig anders dan een afwachtende houding kon worden aangenomen, in de hoop, dat alsnog een gunstige wending in deze kwestie in treedt Dit of een ander Wij schreven iets over de bedelaotie (in welk woord niets kleineerends schuilt) van de S.D.A.P. voor het „Fonds voor Weten schappelijk Werk" en voegden daaraan toe: „Menigmaal valt het op, dat eenvoudige raadsleden blijkbaar goed geïnstrueerd zijn °ver allerlei kwesties van gemeentebeleid en wij zien daar in gedachten altijd het bureau achter staan". De roode pers ziet hierin terecht waar deering voor het werk van vele soc.-dem. raadsleden, maar merkt op: De voorlichting van raadsleden geschiedt echter door een andere instantie dan het Wetenschappelijk Bureau. Zij kan het beter weten dan wij. Doch of de voorlichting nu geschiedt door dit of ander bureau, we wilden er slechts op wijzen, dat soc.-dem. raadsleden goede voor lichting kunnen krijgen en daar ook uitne mend gebruik van maken. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct Dampo-neusdruppels. Flacon met druppel- spuitje 60 cent. (Reel.) 12.20 12.45 AVRO-Am 11SWT1 entsorkest en solist 1.30 Causerie: „Weersvoorspellin gen In Indië". 1.50 Gram.muziek. 2.00 Boe kenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en leden van „Muslca Antiqua". 3.30 Reportage. 3.50 Bram ICwlsfs Tokkelorkest en soliste. 4.30 Dansmuziek (gr.pl.). 4.55 Sportnieuw-s ANP. 5 00 Gesprekkei 6.40 Wijdim richt. ■halfuur. 6.00 Sport ;iek. 6.30 Gram mi rd. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Be- ANP. Radiojournaal, mededeelingen. •tgebouw-Strijkni" 8.20 Corn 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Gn 10.00 Radlotooneel. 10.15 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. hierna: Het AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Orgelspel. II.VF,R?rM TI. 415.5 M. S.30 KRO. 9.50 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4.'U.OO KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Orgelspel. 10.10 Gram.muziek. 10.20 Evang. Luth. Kerk dienst. Hierna: Gewiide muziek (gT.pl.). 12.15 Causerie: „De Katholieke Pers". 12.35 40 Het Koninklijk 'e-Herto- g-enbosch' 1.20 KRO-Melodisi 1.00 Boekbcsj i sclist. 2.20 Religi euze vragen oeantwoordiing. 2.45 Gram.mua. 3.00 Pianovoordracht en het- KRO-K&mer- orkest. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Berichten. 5.0» Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (g: - - -- - muziek. 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gram muziek. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Amerikaansche muziek (opn.). 9.40 Causerie: „Onder dwergen en oerwoud negers van de Motaba-rivier". 10 00 KRO-Orkest. 7 0.30 Be richten ANP. 10.4011.00 Epiloog. CROITWICH 1500 M. 12.35 Orkest 1.20 N?ger- muzlek. 2.20 Voor tuinliefhebher.-. 2 40 Or kest. 3.40 Kleinorkest 4.20 Causerie over de Conferentie te Madras. 4 40 Ensemble. 5.20 Causerie. 5.40 Harmonie-orkest. 6.20 Boe kennieuws. 6.40 Orgel. 7.05 Declamatie. 7.30 Orkest. 8.15 Kerkdienst 9.25 Radlotooneel. 9.55 Orkest 10.50 Epiloog. fagot .20 Orkest 7.20 Piano, hobo snte avond. 10.30 Orkest •elde-herdcnklng. 1.05 484 AL: 3.40 en 1.30 Orks' en 6.00 Orkei nle-orkest. 10.30 Orkest. KEULEN 456 M. 7.35 Conoert 11.20 Concert, 1.20 Orkest 3.20 Orkest 7.30 Operette, 11.20 Nachtconcert DEIITSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Concert* >1. Als:- (opn.). 11.15 Declaa trio. (Om 12.15 E... Jèfcty Cantor. 1.00 Gra 3.45 Lezing ovei Disco-causerie, orkest 6.15 Viool, rzorgd a 8.15 Berichten). 10.00 Morgen- 15 Gewijde muziek. 10.30 Voor 10.35 Het AVRO-Aeoli an-orkest -tie. 11.35 Het Sylvestre- 'ahten). 12.20 Ensemble m.muziek. 1.45 Vervolg .rkest en soliste. (3.15 incent van Gogh). 4.30 AVRO-Amusemen ts- ng en orgel. (Om 6.25 Dciivmeiij. i.uu fianovoordracht 7.30 Priesch boekenhalfuur. 8.00 Berichten ANP. 8.13 Concertgebouw-orkest 9.16 Radiotooneei. 10.20 De Twillight Serenaders. 11.00 Berich ten ANP, hierna tot 12.00 djansmuz. (gT.pLfc HILVERSUM H. 415,5 M. NCRV-U Itzendlnff, 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten. gram.muziek. (9.30—9.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. Lec tuur. 11.20 Gram.muziek. 12.00 Beriohten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 De Eemlanders en gram.muaiek. 2 00 Voor de scholen. 2.35 Gram.muziek. 3.00 Keukenwenlcen. 3.30 Gr.- muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. Ioor d€ kinderen. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Berichten, vragenuurtje. (7.007.15 Be richten). 7.45 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-Berichten. 8 15 Gram- muziek. 8.30 Orgelspel. 9.30 Causerie „Kleine wonderen". 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Gram muziek. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. muziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.35 Zang 12.20 CaiLse- °reel- ï-20 Orkest 2.00 Declamatie. 3.20 Orkest. 4.15 Viola en piano. 5.20 Harp- kwintet. 5.50 Zang. 6.40 Muzikale causerie 7.20 Variété. 8.20 Causerie. 8 40 Orkest 9.45 Buitenlandsch overzicht 10.00 RadiotooneeL 10.40 Strijkkwartet 11.45 Orkest RADIO-PARIS 1648 M. 11.29 Orkest 12.30 Zang. 1.05 Orkest 2.35 Piano. 3.35 Zang. 5.05 Zang. 6.3o Zang. 7.20 Ork„ 8.35 Zang. 8.50 Operette BRUSSEL 322 en 4S4 M. 322 M.: 12.50 en 1.30 8.20 e-i 9 20 Orkest. 6.20 Piano. 484 M.: 12.20 Orkest 1.3 6.00 Orkest 6.35 Zang. 7.05 Plano. 8.20 11.09 Orkest 4NDSENDER 1571 M. 7.30 B»r|. rkest (S.20 Vroolijke voordracht). HYPOTHEEK 3% Van een groot pensioenfonds kapitaal aangeboden als eerste hypotheek op courante voon- en winkelhuizen. Rente 3y4 a 3V2 Brieven met uitv. inlichtingen onder No. 22700 aan 't Bureau van De Rotter- dammer, Goudsche Singel 105. Rotterdam f2)eXoon uit de j, i ll'IHIIU I» nllMHIW OT Dat is de consequentie, waaraan niet te ontkomen valt. Met deze gedachten, die telkens weer opduiken, kan 'Adriaan het geducht te kwaad hebben. Ze vormen de zeer zwarte slagschaduw tegen het felle licht, dat rondom hem is opgegaan. Niet minder dan een telkens zich herhalende bewuste overtreding van het vijfde gebod. Eert Uwen vaderopdat Uwe dagen verlengd wordenhet eerste gebod met een beloftedie hij op deze manier leelijk aan het verspelen is. Hoe kan uit zulk een bedrijf ooit iets goeds groeien? En toch kan hij niet terug en wil hij niet terug. Zoo kome dan, wat komen moet. En meester Brinkman staat achter hem, wat een steun van beteekenis is. XVI De oude bovenmeester heeft het toch op moeten geven. Met ingang van den eersten Januari van het nieuwe jaar is hij op pensioen gesteld. Het voltallige schoolbestuur, de pre dikant, z'n personeel en de schooljeugd hebben hem feestelijk uitgeluid. Zooals te verwachten was, is Brinkman als zijn opvolger benoemd. Sinds dat oogenblik heeft deze de reorga nisatie van de school, zoo het kon, nóg intenser ter hand genomen. Hij heeft het er op gezet een heel stelletje van de meest schrandere jongens dit jaar nog klaar te stoomen voor het toelatingsexamen voor H.B.S. of Normaallessen. Tegen het vooriaar zal hij de ouders gaan bezoeken, met het doel deze voor zijn zeer concrete plannen te winnen. Dit lijkt een klein kunstje, maar het valt hem bar tegen. Zeker, hij heeft hier en daar wel wat verzet verwacht: de gewone traagheids- reactie tegen het ongewone, het nieuwe. Doch meer en meer blijkt hem, dat hij de structuur van het meerendeel dezer eenvoudige mannen en vrouwen heeft onderschat. Brinkman is van huis-uit een groote-stadsjongen, behept met een schier aangeboren minachting voor „dorpelingen". Daarom ver wondert het hem, ook bij de kleine burgers van het ver scholen provinciestadje, een diepte van levensbeschouwing aan te treffen, die onder de grauwe massa's der grootsteed- sche volkswijken, de gebieden waar Brinkman bekend is, tevergeefs is te zoeken. Neen, hij kan hier niets bereiken met een schouderophalen of een kwinkslag, zooals hij in zijn onnoozelheid heeft gemeend. Zeker, hij is hun meerdere in schoolsche kennis en een heraut van den tijd, die te komen staatmaar zij zijn de fiere dragers van tradities, welke in geslachten met hen zijn samengegroeid. Dat is Brinkmans ervaring bij den kleinen. Daarom is het te verstaan, dat hij geducht opziet tegen de visite, die hij opzettelijk tot het laatste toe heeft uitgesteld, namelijk die, welke De Bloeyende Amandelboom geldt. Hij heeft daar al zoo een en ander over gehoord. Die oude baas moet niet voor de poes wezen! Bij z'n vrouw vindt Brinkman geen steun in moedelooze oogenblikken. Zij kan niet wennen in Waterdam. Honderd maal vraagt ze zich af, waarom haar man zich indertijd maar niet geschikt heeft. Een conflictje met z'n Hoofd, waarin het schoolbestuur hem in het ongelijk heeft gesteld. Was dat feitelijk de moeite wel waard om de boel er bij neer te gooien en je met je gezin te gaan begraven op een gat als Water dam is? Mannen zijn als kinderen, vindt juffrouw Brinkman, ze hebben geen sikkepitje overleg. Dat slooft zich uit. dat loopt en draaften wie zal hem er ooit dankbaar voor zijn? Ziet hij dan niet, dat ze rustig toekijken, hoe hij zich straks dóód loopt? En wat zou hij niet kunnen bereiken als hij al die energie op een verstandige wijze gebruikte. Heeft ze hem al niet direct, toen ze hier kwamen, aangeraden voor middelbaar Fransch te gaan studeeren? Hij heeft er hier zoo prachtig de gelegenheid voor en dan na een paar jaar sclliciteeren naar een leeraarsbetrekking, ergens in een mooie streek. Een jaar of wat flink aanpakken en dan voor je verdere leven geborgen. „Mevrouw van den leeraar", dat klinkt haar als muziek in de ooren Wiechers ontvangt den meester in de „goede" kamer, een bovenvertrek, dat geheel gemeubeld is met massieve stuk ken, welke aan verschillende generaties van zijn geslacht hebben toebehoord. „Mooi" is dit alles zeker niet. Ook staat het zware meubi lair van verschillenden stijl veel te dicht op elkaar, als in een magazijn, waar met de beschikbare ruimte gewoekerd moet worden. Doch daar bekommert Wiechers zich niet om. hij ziet dit niet eens. Weinig kunstzinnig van aard, ls hij in dit opzicht geheel kind van den stijlloozen tijd. waarin hij leeft. Ook Brinkman hinderen deze tentoongestelde zonden tegen de wetten der aesthetica niet Doch des te sterker werkt de sfeer van ietwat eigengerechtigd burgermanswelvaren onaan genaam op hem in. Toch valt het gesprek met Adriaans vader hem mee. Vaü onwelwillendheid is geen sprake. Hij heeft er ook niets op tegen, dat zijn zoon nog 'n jaar of wat schoolgaat. Voorloopig heeft hij hem toch in de zaak nog niet noodig en dan zegt »Viechers maar. dat. wat een mensch in zijn jeugd leert, hem dnt later altijd nog wel eens te pas komt. Als de zaak zoover beklonken is. kost het Brinkman weinig moeite Wiechers er van te overtuigen, dat een bepaalde H.B.S. in een naburige stad dé aangewezen onderwijsinrich ting voor Adriaan is. Een bezwaar is slechts, dat deze school een openbare, dus een z.g. „neutrale" is. doch daaraan is nu eenmaal niets te doen. Christelijke middelbare scholen zijn er nog maar enkele. Wellicht zullen daar te zijner tijd Adriaans kinderen van profiteered Nu is het helaas zoover nog met. Onder een sigaar en een bakje koffie wordt nog wat nagebabbeld en als Brinkman ten laatste opstapt, is het nog aardig laat geworden. Wordt verpolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9