CHIEF WHIP &rtep; De snelle opmarsch in Catalonie ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK Troebele toestand in Belgie De parlementaire wagen in België kraakt weder bedenkelijk. Er is in dit land een drie partijen regeering, welke ontslaan is en zich ook op de heen houdt door een onoverzichte lijk comolex van compromissen. Deze regee ring geeft dikwijls naar buiten den indruk, dat zij te zwak is om te blijven leven, en nog precies niet zwak genoeg, om te sterven. Haar krachtigste figuur is de minister-presi dent Spaak, wien men als politicus en als kabinetsleider niets beters zou kunnen toe- wenschen, dan dat hij in een ander land, of in voor het parlementaire stelsel betere tij den geboren ware. Zooals het in België thar- g°steld is met het regiem kan men kwalijk een vasten koers en het verzetten van veel deugdelijken arbeid verwachten. Want onder don zetel der regeering. we'ke toch reeds uit hoofde van de hierboven aan geduide factoren wankel staat, vertoont ook de bodem als het ware nog een diepe en dreigende, scheur. Het is diezelfde scheur, welke door de Belgische natie loopt en haar verdeelt in twee zeer ongelijksoortige, elkan der uiterst slecht verdragende helften, het Vlaamseihe en het Waalsche contingent. De Vlamingen hebben althans dit daarbij voor, dat zij in meerderheid zich onderling één volk voelen, met eigen idealen en een nieuw Opbloeiende cultuur. Daardoor hebben zij, al is ook onder hen veel van wat scheidt, toch in velerlei zin eenzelfde uitzicht, en «streven zij naar eenzelfde toekomst, al stelt de eene groep deze toekomst zich wijder en groot- scher voor dan de andere De Walen daaren tegen ontberen ook dit: onder hen ziin er velen, die geen andere wijsheid bezitten, dan samengaan in politiek en cultureel opzicht met 't genabuurde Frankrijk, waarin zij toch wellicht, als hun de kans werd geboden, niet restloos zouden kunnen opgaan. Andere groepen houden krampachtig aan het in zicht vast, dat aan de Walen, gelijk voor heen, de toonaangevende rol in den Belgi schen staat toebehoort. Zij sluiten hun ooe ervoor, dat sinds het jaar 1830 in dit België heel wat is veranderd, en dat de ontwaking van Vlaanderen tot zelfbewustzijn en zelfres pect het verleden onherroepelijk heeft afce- sloten. Tenslotte treft men bij onze Zuider buren dan nog de voorstanders van het fede ralisme aan, zij die een Waalsch. een Vlaamsch en een Brusselsch bestuursgebied willen, met voor elk der drie samenstellen den deelen van dezen georganiseerden staat een zekere mate van autonomie, en een band welke hen alleen op financieel en militair terrein bindt. Het moeilijke van de Belgische politieke verhoudingen is, dat deze nationa- iliteits-problemen steeds opnieuw de eenheid iverbrokkelen, en telkens weder een bron vormen van animositeit en wantrouwen. Van deze treurige verdeeldheid, die zich ïn chaotische kamerdebatten en in handtas telijkheden uit, heeft het Belgische parle ment de laatste dagen wederom verbijste rende staaltjes te zien gegeven. De kwestie van de benoeming van den oud-activist Dr. Martens tot lid van de Koninklijke Vlaam- sche Academie heeft aanleiding gegeven tot zeer onverkwikkelijke debatten, waarin van Waalschen kant weder veelvuldig een geest van benepen onverdraagzaamheid is aan den dag gelegd. Tenslotte moest een voorstel van een Waalschen socialist, strekkende tot wijziging der grondwet in den zin van een federalistischen staat, zeer te ontijde op het Kamerprogram gebracht, tusschen dit alles dóór nog werken als een knuppel in het hoenderhok. Minister-president Spaak liep daarbij de pal over. Het is of België geen zaken van grooter belang te ordenen heeft dan de kwestie van deze of gene benoeming, zoo riep hij uit Hoe kan een regeering opbou- wenden arbeid verrichten, zoo haar tijd en aandacht voortdurend door zulk soort aan gelegenheden in beslag genomen wordt, en zoo men haar bovendien verrast door dingen aan de orde te stellen, gelijk deze grond wetsvoorstellen, die zij niet eens de gele heid heeft gehad, van te voren behoorlijk te prepareeren! Na een zeer bewogen bespreking, de zitting moest weer eens worden geschorst, tegenwoordig een bijna alledaagsch ver- Schijnsel te Brussel bleken de gemoederen der afgevaardigden tenslotte zóó verhit dat niets anders meer den doorslag bij de stem ming kon geven dan de vraag, of men zich Vlaming of Waal gevoelde. België, als poli' tieke en nationale eenheid, leek daarbij ven geten. Het bedenkelijke daarvan behoeft geen nader betoog. Dat de regeering Spaak tenslotte nog maar ternauwernood de n derheid kon behouden het kwam op twee Stemmen aan! laat overduidelijk zien, hoe zeer men in de Wetstraat alle gevoel yan maat en proportie schijnt verloren te hebben. Bescherm U bijtijds door fytn/lavin - pastilles Engeland wil Duitschlands handel niet belemmeren Regeering streeft naar werkelijken vrede De Engelsche minister van buitenlandsrhe zaken, Halifax, heeft in een rede te Huil met klem ontkend, dat de laatste oorlog 'erd gevoerd om Duitschland van den we reldhandel uit te sluiten. Duitschland was Engeland beste buiten- landsche klant voor den oorlog. Zijn handel floreerde, toen onze handel bloeide, hij werd minder, toen de onze achteruitging. Ceen landen zijn nauwer op elkaar aange wezen door hun commercieeie en financieels belangen. Waarom zouden we dan toen g*- wenscht hebben, of nu wenschen, Duitsch land van den wereldhandel uit te 3luilen? Wat den handel vernietigt is veeleer de krachtverspilling der volken voor onproduc tieve doeleinden, zooals bewapening, 't Is ■óór alles gebrek aan vertrouwen, de vrees oor oorlog. H i 11 e r voorspelde een lang tijdperk van vrede. Niemand hoopt vuriger dan ik, dat die voorspelling in vervulling zal gaan. Gee*. wereld rust en de zekerheid van den vred° en den handel zal herleven en de eco- e zal zich ontwikkelen tot welzijn van al lm. Sprekende over de bewapening der volken, waartoe noodgedwongen ook Engeland was overgegaan, zeide Halifax: Ter zee, te land en in de lucht is Engeland flink op weg, om zijn vroegere kracht te henvinnen en degenen, die zouden denken, dat Engeland, indien een conflict zou losbarsten, slecht oor den dag zou komen, zouden een zeer rnsfige vergissing begaan. Wij zouden na tuurlijk. aldus Halifax, moeten lijden, want de oorlog is een verschrikkelijk ding en oeten al het «mogelijke doen, om hem te voorkomen. Halifax sprak vervolgens over de* schei per geworden indeeling van denkbeelden in de wereld en zeide: „Het is deze botsing van philosophieën, die met de trieste erfenis van gevoelens en verwarringen, welke de wereld oorlog ons heeft nagelaten, verantwoorde lijk is voor de bestaande atmosfeer, waarin onverdraagzaamheid vaak wordt beschouwd en teeken van kracht en verdraagzaam heid als een bewijs van zwakheid. In deze atmosfeer zijn het volk en de -e geering van Engeland geroepen, te streven naar den opbouw van een werkelijken vrede". De minister prees den arbeid van Cham berlain en vervolgde: „en zelfs, als al onze pogingen in het belang van den vrede zou- mislukken en wij een oorlog onder de oogen zouden moeten zien, zou ik er niet aan twijfelen, dat we volkomen gelijk had den. toen we onze pogingen in het werk stel den, om Europa een beteren weg te wijzen. Amerikaansche demarche te Rome Tegen de houding der fascistische pers De Amerikaansche ambassadeur te Rome, William Phillipps, heeft op het Pa lazzo Chigi een nota doen overhandigen, waarin de aandacht van Ciano gevestigd wordt op de houding der fascistische pers ten aanzien van den persoon van den pre sident der Vereenigde Staten. Het vraagstuk der Koloniën BERLIJN, 3 Februari (R.O.) Een in de „Daily Telegraph" opgenomen bericht, vol gens hetwelk Duitschland voornemen.» zou zijn nieuwe verderstrekkende koünialc eischen te stellen, wordt door het ministerie van propaganda een puur verzinsel ge noemd. WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEL NEDERLAND, onder rembours: HALVE BACONVARKENS (gerookt) - wegende circa 25 K.G. 4 80 cent per K.G. N.V Drentsche Exportslachterij Assen Telefoon 10 (Reel.) Engeland beschermt zijn burgerij In het Lagerhuis hebben onderscheiden ministers vragen beantwoord nopens den stand der verdedigingsmaatregelen der re geering. De premier las een brief van de legercommissie voor waarin deze meedeelt dat de lekken die nier en daar nog bestonden de organisatie gaandeweg verdwenen en dat de medewerking met de industrie niets r te wenschen liet en .reeds tot verblijden de gevolgen, die alleen niet overal voldoende gewaardeerd werden, had geleid. De minister van handel, Stemley, zeide dat de regeering geen bezwaar,had wanneer de burgerij een voorraad verduurzaamde levens middelen insloeg, mits vooor niet langer dan een week. Het opslaan van water in huis- houdtanks die spreker reeds geadverteerd had gezien, was volkomen overbodig. Er waren thans 40 millioen gasmaskers gereed en voor het grootste deel gedistribueerd tot een totalen kostprijs van vier millioen pond. De plannen voor het verzorgen van babies onder een jaar in geval van oorlog hadden een vasten vorm aangenomen evenals die tot het aanleggen van ondergrondsche parkeer terreinen voor in totaal een half millioen auto's. Er waren 3500 nieuwe brandweer posten ingericht, zoodat in feite geen bom zou kunnen inslaan of er was op ten hoogste een halve mij'l verder een bluschapparaat er de ziekenhuizen hadden maatregelen getrof fen om onmiddellijk na een oorlogsverklaring een kwart millioen bedden ter beschikking van de militaire autoriteiten te kunnen plaatsen. De taak van journalisten .voornamelijk verslaggevers, was reeds besproken met de hoofdredacties en de legerautoriteiten en ten slotte kon spreker meedeelen, dat het aan de leden van het Parlement zelf zou worden overgelaten of zij bovendien nog aan ee anderen nationalen veiligheidsdienst wilden meewerken. Duitschland vormt drie luchtvloot-commando's Op voorstel .van den rijksminister voor de luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen heeft Hitler per 1 Februari 1939 zijn goedkeuring gehecht aan organisato rische veranderingen bij het luchtwapen, welke door uiterst scherpe concentratie van alle krachten een verderen, beslissen- den vooruitgang voor den opbouw van Duitschlands luchtmacht beteekenen. Er worden drie nieuwe luchtvlootcom- mando's gevormd. De bevelhebbers daarvan zullen als volgt aangeduid worden: chef van de luchtvloot 1 en bevelhebber Oost chef van de luchtvloot 2 en bevelhebber Noord, chef van de luchtvloot 3 en bevelhebber West De tot dusverre bestaan hebbende groups- commando's van het luchtwapen vervallen, De Spaansche burgeroorlog r De positie van Puigcerda In alle sectoren aan het Catalaansche front duurt de opmarsch der rechtschen voort. Het snelle oprukken der voor hoede maakt de verbindingen met het gros van het leger moeilijk. De troepen zijn aangekomen in de nabijheid van Santa Coloma de Fames en Llagostera, op 15 kilometer van Gerona. Volgens de laatste berichten van be trouwbare zijde, afkomstig van de grens- is Seo de Urgel geheel geëvacueerd en men rekent er mede. dat deze plaats uiterlijk Zondag in handen der nationa listen zal vallen. Van het Fransche grondgebied aan de grens kan men duidelijk zien, hoe de republi keinen alles in gereedheid brengen, om Puig cerda in staat van verdediging te brengen. Teneinde het hoofd te kunnen bieden aan m invasie, eerst van Spaansche burgers, daarna mogelijkerwijze van militairen, heb ben de Fransche militaire autoriteiten hun grenswacht verdubbeld. In Puigcerda komen met het uur meer vluchtelingen binnen uit Seo de Urgel en Ripoll. De vluchtelingenstroom vanuit Ripoll is tijdelijk opgehouden door den sneeuwval op den weg over den Tossa-pas. Verder wordt gemeld, dat ongeveer 10.000 republikeinsche soldaten een verdedigings linie voor Puigcerda hebben georganiseerd onder commando van kolonel Mera- Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat de streek rond Puigcerda spoedig slagveld zal worden, hebben de Fransche autoritei ten bevel gegeven aan de Franschcn, die in het kleine stadje Llivia wonen, dit te ont ruimen. Dit stadje is Spaansch, doch het vormt als het ware een eilandje op Fransch grondgebied en is met Puigcerda door den neutralen weg verbonden. Belangrijke arrestaties te Barcelona Twee belangrijke arrestaties zijn in de Ca talaansche hoofdstad verricht. In de eerste plaats is Elola, procureur-generaal der repu bliek, die verantwoordelijk wordt gesteld voor alle terechtstellingen in het republi keinsche Spanje, in hechtenis genomen. Ver- Hef nationalistisch offensief in Cata lonie. Een munitietrein der Spaansche regeeringstroepen werd door een vol treffer uit een der bommenwerpers van de luchtmacht van Franco uiteen geslagen. der is Frederico Berenguer, president van den maritiemen oorlogsraad, gearresteerd. Men stelt hem verantwoordelijk voor de te rechtstelling van marine-officieren, die ii het begin van den oorlog door de bemannin gen gevangen waren genomen. Figueras zes maal gebombardeerd Naar Reuter uit Perpignan meldt, is daar vernomen dat Figueras gisteren zesmaal is gebombardeerd. Er zouden 500 personen gedood zijn. Talrijke huizen zijn verwoest en het aan tal slachtoffers is zoo abnormaal hoog, door- in dit district zooveel vluchtelingen n Prestatie zeg in 1919 was CHIEF WHIP reeds populair! Precies—en in 1939 groeit de populariteit nog dagelijkswant 'n verstandig rooker prefereert de beste sigaret voor ieders gezondheid De Japansch-Chineesche oorlog DE JAPANSCHE BEZETTING VAN WAI TSJAU Internationale conferentie te Tokio? Volgens berichten uit Tsjoeng King is het aantal Japansche oorlog^hepe - in de golf van Tonkin tot dertig gestegen. Het is niet onmogelijk dat Japan, nu het 't eiland Wai Tsjau heeft bezet, op ons kaartje gelegen juist onder 't pijltje nabij Pakhoi, troepen zal wille>n lan den te Lien Tsjau, om een offensief tegen Nan Ning te beginnen, terwijl het tevens het eiland Wai Tsjau wil versterken, zoo als het destijds op een der Prates-ellan- den heeft gedaan. De sterkte der Japansche troepen op het door hen beoette eiland en aan boord van de schepen bedraagt naar schatting 20.000 man. Het Chineesdhe persbureau meent uit deze cijfers de gevolgtrekking te kunnen maken, dat de Japanners spoedig zullen trachten de provincie Kwangsi binnen te dringen in de buurt van Pak Hol. Terreur-aanslag te Boedapest Granaten naar Joden geworpen Te Boedapest hebben gisteravond onbe kenden twee handgranaten geworpen onder een aantal Joden, dat een synagoge veriiet. Dertien menschen zouden daardoor zijn ge troffen; enkele der slachtoffers zijn zoo ernstig gewond, dat zij in levensgevaar ver- keeren. Tot dusverre zijn drie arrestaties verricht De Hongaarsche premier Imredy heeft over het gebeurde zijn verontwaardiging uitgesproken. Hij zeide, dat de daders blijkbaar wilden bereiken, dat de bespreking van da anti- Joodsche wetten, die thans in de Kamer behandeld worden, vertroebeld zou .vorden. Volgens hetzelfde bureau zouden vele be woners van Wai Tsjau door de Japanners zijn omgebracht. Twintig bewoners trachttên het eiland te verlaten, doch werden door Japansche schildwachten vhterhaaid en op het strand doodgeschoten. Verscheidene Chineesche vliegtuigen heb ben verkenningsvluchten boven Wai Tsjau uitgevoerd en werden door het afweerge schut der Japansche oorlogsbodems onder vuur genome®. Lang heeft Japan geaarzeld, tot de bezet ting van dit eiland over te gaan, doch het wantrouwen der Japanners inzake het ver voer van wapenen en munitie uit Fransch Indo-China naar Loeng Tsjau en langs de Zuidkust van China heeft het tenslotte vaa hun vrees voor Internationale verwikkelin gen gewonnen* Arlta over de houding der mogendheden A r 11 a, de Japansche minister van buiten landsche zaken, heeft in de landdagcommls sie voor de begrooting verklaard, óat het noodig zou kunnen zijn, te Tokio een inter nationale conferentie bijeen te roepen, ln dien er geen andere ma-nier is, om derden mogendheden de houding van Japan in China te doen begrijpen. Arita is echter van meening. dat er andere middelen zijn om het verkeerde begrip van derde mogendheden weg te nemen. Hij acht een uitbreiding der Japansche diplomatieke vestigingen in het buitenland noodig en daarom zullen er meer jonge menscheri voor don diplomatieken dienst worden opgeleid Gevraagd naar de betrekkingen met vreem de mogendheden antwoordde Arita dat Ja pan gereed is, niet alleen een aanval der sovjet-unie af te slaan, doch van ieder ander land. MILITANT ITALIË! ROME, 3 Febr. (Havas). Het Italiaansche staatsblad publiceert den tekst van een wet, krachtens welke de afgevaardigden, ongeacht leeftiijd en lichamelijke gesteldheid, ingeval van oorlog bestemd zuilen rijn voor de een heden der eerste linie. Welverzorgde handen Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. (Reel.) 'bijeen zijn. Tijdens den derden aanval, die laat in den middag geschiedde, brachten de Finsrhe generaal Hollander en de Fransche kolonel Bach van de internationale commis sie voor de evacuatie van de buitenlandsche vrijwilligers een bezoek aan de Spaansche regeering in het oude slot buiten Figueras. De bommen kwamen in de nabijheid van het slot neer en een van de chauffeurs der com missie, die een officier naar de stad moest brengen, werd gedood. Een bom heeft, naar gemeld wordt, het huis getroffen, waarin het Fransche consulaat is gevestigd. Gisteravond trok een stroom van doodelijk verschrikte vluchtelingen en inwoners uit Figueras naar alle richtingen. De menschen verkozen koude en honger boven de ver schrikking der luchtaanvallen. De a.s. Palestina-conferentie De voorbereidselen gereed Reuter verneemt, dat te Londen de toebe reidselen voor de Palestijnsche conferentie, die Dinsdag a.9. begint, thans voltooid zijn. Te half 11 zal Chamberlain de besprekin gen met de Arabieren, te 12 uur die met de Joodsche vertegenwoordigers openen. De Britsche regeering zal zijn vertegen woordigd door Chamberlain, Hali fax, MacDonald en Butler, doch de dagelijksche besprekingen zullen slechts door de twee laatstgenoemden gevoerd worden. Joden en Arabieren zullen vrij alle voor stellen kunnen doen, die zij wensclielijk achten. De besprekingen zullen drie tot vier we ken duren. Voor het geval, dat een oplossing niet be reikt zou worden, is de Britsche regeering voornemens, een eigen politiek te voeren, waarovr reeds gedurende eenigen iajd be raadslaagd is. ,-De Fransche souvereiniteit is ondeelbaar...." Bij cDen aanvang harer namiddagzitting heeft de Fransche Kamer bij acclamatie en zon<4e<r debat de volgende resolutie aan genomen: „De kamer van afgevaardigden verklaart plechtig, dat, op dezelfde wijze als het con tinentale Frankrijk, alle deelen van het rijk onder de bescherming van het vaderland staan met de bevolking, welke die deelen herbergen. De kamer verklaart plechtig, dat de Fransche souvereiniteit ondeelbaar is en niet overgedragen, gedelegeerd orf verdeeld kan worden". Schusschnigg weigert voedsel Volgens een bericht in enkele Engelsche bladen zou mevrouw Schuschuigg ge vraagd hebben, of zij de gevangenschap van haar echtgenoot, den ex-kanselier, in hotel Métropole te Weenen mocht deelen. Dit is haar door de GGestapo geweigerd. Mevrouw Schuschnigg vóór haar hu welijk gravin Vera Czernin mag haar man slechts tien minuten per week zi en dan nog in de tegenwoordigheid van ge- van gen b e wa a rd e rs. Zij heeft haar verzoek gedaan uit onrust over den gezondheidstoestand van haar man, die sinds 28 Mei opgesloten is in hotel Métropole, den hoofdzetel der Gestapo. Ofschoon Schuschnigg zelf zijn voedsel mag uitkiezen, heeft hij de laatste weken bijna alle spijzen geweigerd. MEXICO HEEFT REEDS ZOMERTIJD! MEXICO, 3 Februari (D.N.B.) Tengevol ge van den schaarschen regenval staan de stuwdammen der electrische centrales on der te geringen druk, waardoor in het ge- heele land een merkbaar gebrek aan stroom ingetreden is. De regeering heeft derhalve midden in den Mexicaanschen winter den zomertijd ingevoerd en wel te beginnen op 6 Februari Bovendien zijn nog andere bezuinigings maatregelen genomen, o.m. een beperking van het tramverkeer en van lichtreclames. GEVAARLIJKE GEESTIGHEID! BERLIJN, 3 Februari. (Havas). Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijkscultuurkamer op last van Goebbels 5 van de populairste conferenciers en artisrten. die het meest heb ben bijgedragen tot het succes van een revue te Berlijn, geschrapt heeft Men verwijt dezen artisten staats- en partijinstellingen belache lijk te hebben gemaakt. In hun laatste num mer kwam een satyrisch liedje op nieuwe gebouwen te Berlijn voor. Drie verkeersongelukken in den Haarlemmermeer Vier menschen worden daarbij gewond AALSMEER, 4 Febr. Gisteren is op den rijksweg in den Haarlemmermeer een auto< waarin drie personen zaten en welke een snelheid had van ongeveer zestig k.m., ten» gevolge van den dichten mist tegen een langs den kant van den weg staanoe autq gereden, waarvan de bestuurder was uitge- stapt om den ijzel van de voorruit te wisi schen. Beide wagens werden ernstig bescha- digd. J Van de inzittenden van den aanrij denden wagen kreeg Mej. A. M. C. uit Amsterdam een schedelfractuur en de heer N. C. A. J, een hersenschudding, terwijl de derde ipassai gier snij wonden opliep. Na voorloopig door een dokter te zijn behandeld, werden de slachtoffers naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar beidel eerstgenoemden ter verpleging werden opge-' nomen. De bestuurder van de andere auto bleef ongedeerd. Later in den ochtend kwamen op den Kruisweg eveneens twee auto's met elkaar in botsing, doch hierbij kwamen geen per» soonlijke ongelukken voor. Des middags reden tusschen Sloterweg en Bpnnebroekerweg bij het viaduct, ook als ge* volg van den mist twee auto's op elkaar iri< Een der bestuurders, de heer N. Z. uit Aalsi meer, liep een hersenschudding op. Hij is naar zijn woning vervoerd. I GEMENGD NIEUWS Vijf kinderen door het ijs gezakt Na veel moeite werden zij gered OPHEUSDEN, 4 Febr. Gistermiddag waag. den zich vijf jongens op het ijs van de on der water geloopen Uiterwaarden, dat pas sedert oen nacht was dichtgevroren. Aange zien het nog niet sterk genoeg was zakten de jongens er allen doorheen. Een hulpbehoe vende, die in de omgeving woont, zag van zijn woning uit het ongeluk gebeuren en waarschuwde door luidkeels roepen eenige voorbijgangers, die onmiddellijk reddingspo gingen in het werk stelden. Met veel moeite kónden de kinderen op het droge worden gebracht. Vier hunner kwamen er met een nat pak af. De vijfde, een jongen van tien jaar, was huiten bewustzijn geraakt, zoor1 at geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Hij kon spoedig bij kennis worden ge bracht, waarna de knaap naar zijn woning werd vervoerd. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 395000 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEEIt INRICHTEN Arbeider op pannenfabriek gedood Door as van machine gegrepen WOERDEN, 4 Febr. Gistermiddag is de 1% jarige H. S t u iv e n b e r g, werkzaam bij dfl pannenfabriek „De Rijn" te Woerden, dooi een drijfas van zijn machine gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer is in hopeloozen toestand naar het algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd en daar enkele uren later overlö den. I Jongetje door het ijs gezakt en verdronken DEN HAAG, 4 Febr. Een vierjarig jongetjd B. G., wonende in de Bullstraat 38, is gister middag door het ijs in de Laakkade gezakt en verdronken. Hij had een takje op het ijs gegooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jongen verdween in de diepte. Zekeré B., wonende Spilstraat 26 bracht den knaap op het droge en de geneeskundige dienst! vervoerde hem naar het zi eikenhuis aan deri Zuidwal, waar men nog tevergeefs gepro beerd heeft met toepassing van kunstmatige ademhaling den jongen in het levien te hou den. OUDE PEKELA, 4 Febr. Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de aan de z.g. Grootstukken gelegen behui zing, toebehoorende aan den heer A. Eefting en bewoond door het gezin H. Bruintjes. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen' bestreed het vuur met drie stralen doch kori niet verhinderen, dat de geheelé behuizing tot den grond toe afbrandde. Van den inboet del kon slechts weinig worden gered. AANVARING IN DEN KETELMOND KAMPEN, 4 Febr. Gisteren is de Postboot „Geusau" van de Urker Stoombootmaat schappij. welke om tien uur van Kampen vertrekt, tengevolge van den dikken mist, iri aanvaring gekomen met het Duitsche motor-1 vrachtschip „Adolf Hubert". Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De beide sche pen liepen aanzienlijke schade op. De „Adolf Hubert", welke in den Keteï-j mond voor anker lag, had geen mistsigna-l len gegeven. Het schip kon, hoewel het een lek had gekregen, op eigen kracht naar Kampen opvaren. De „Von Geusau" kon eveneens de reis naar Urk voortzetten. Waar gaat u zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaokade 119 Telet. 82521 -85421 W0 hebben «e hnar In NI RUW WEST» Sassen helmstraat 67 hs. 3 k.. k., badk., t. ƒ36.p. m. Sassenheimstraat 61 hs. 3 k. k.. badk., t. ƒ36.— p. m. Sassenhelmstraat 73 1. 4 k.. k.. badk.. z. 35.— p. ra, Westlandcracht 87 11. 4 k.. k.. badk.. x. ƒ36.— p. m. Sloterkade 2 III, 4 k., k badk. zk ƒ39 p. m. WonlnglUst en Inlichtingen GRATIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2