WERKVERSCHAFFING EN WERKVERRUIMING ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 De Antirevolutionaire Kaderdag te Scheveningen ONDERWIJS Examens DE TWEEDE DAG Jn de gistermiddag voortgezette samen komst van Anti-revolutionairen in Hotel Wittebrug te Scheveningen, heeft de heer Schouten de spiekers beantwoord. Spr. noemt het een der verschijnselen van onzen tijd, dat wij, menschen, de vraag stukken niet meer aan kunnen. We kunnen niet alles volledig oplossen. Sommige debaters hebben wel eens de grenzen van het onderwerp uit het oog ver loren: het ging niet om een oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. We moeten daartoe onze beste krachten aanwenden; meer dan temperen kunnen we helaas het kwaad echter niet. Niet aan de orde was ook het probleem van de verdeeling der werkloosheidslasten tusschen Rijk en gemeenten. Dit vraagstuk is intusschen niet fundamenteel; men ver plaatst alleen zorgen en moeilijkheden. Be keken moet in ieder geval de vraag of ge saneerde gemeenten niet in gunstiger posi tie komen dan gemeenten, die geen rijks- hulp noodig hebben. Maar een volkomen uitweg uit de moeilijkheden wordt daardoor niet verkregen. De Kamerclub zal er zich echter op intensieve wijze mee bezig hou den en moeten houden, omdat de financieele verhouding nog wel in eenigen omvang aan de orde zal komen. Bespreking van het belastingvraagstuk heeft ook plaats gehad, maar op een wjjze, die niet binnen de orde was. Het gehouden betoog over een winstbelasting bv. had met het punt, dat in geding was, niet te maken. Bij andere belastingopmerkingen werd uit het oog verloren, dat de Regeering voor nemens is 50 millioen meer aan belastingen te vragien. Als het zoover is, zullen wel heel wat bezwaren worden gehoord, die vermoe delijk niet ter 2ijde worden gesteld met een beroep op het woord: draagt elkandei-s lasten. Het ging spr. voor alles om de kern van het vraagstuk van de financiering der werkloosheidskosten in ©enigerlei vorm. De nieuwe belastingen zullen dienen om het gat in de Rijksbegrooting ten naastenbij te stoppen, met voorloopig ter zijde laten van het vraagstuk van de sociale verzeke ring. Het consumptief vermogen zal door de nieuwe belastingen met 50 millioen worden .verlaagd. Voor velen zal dat versobering be- teekenen. Er groepeeren zich rondom deze kwestie nog allerlei andere vragen, die spr. (vandaag ook ter zijde laat. Daartoe behoort o.a. de „moreele en geestelijke herbewape ning", die ter sprake is gebracht in ver band met een eventueele loonbelasting. Mis schien komt mettertijd hierbij ook de afwen- telingsvraag nog aan de orde. De economi sche situatie zal daartoe wel dringen. Een voudig zal dit vraagstuk niet zijn. Een andere vraag zal zijn af de belasting- politiek wel aangewezen is om een betere verdeeling van de uitkomsten van arbeid na te streven. Om wat nevengevolg kan zijn tot doel te maken is eten punt, dat in dit verband overweging verdient. Naar spr's oordeel was het niet over bodig om te wijzen op de beteekenis van een voorzichtig financieel beleid. Er zijn er, die alle oude grondslagen op dit gebied willen prijsgeven. Anderen too- nen zich in deze oude opvattingen sterk .verzwakt. het schema-Westhoff Het is een onjuiste opvatting, om te mee- nen, dat een overwegend deel van de kosten er van ten laste van den b. g. dienst te bren gen is. Het is spr. nog niet duidelijk, dat men kan volstaan om de 75 millioen te ver- deelen over 55 millioen aan bespaarden steun en 20 millioen voor den b. g. dienst. Het geld zal toch op eenigerlei wijze moeten te voorschijn komen. Een del van de bedoelde cultuur-technische werken is weinig pro ductief te achten. Soms meent men, dat de schuldpositie van den Staat er weinig toe doet. Maar het is een benauwende positie, als inkomen en schuld vrijwel aan elkaar gelijk zijn. Zoo'n positie maakt krasse be zuinigingen noodig. De koopkrachttheorie vraagt allereerst, dat we de economische werkelijkheid zien en kennen. Maar conjunctuur-theoretische stu diën hebben tot nu toe weinig resultaat opgeleverd en zeker kan men er geen economische politiek op bouwen. In het leven werken teveel imponderabilia. Dat is ook door Dr v. d. Tempel erkend in zijn jongste boek. Hij toonde daarin een anti-rev. visie op het leven* In koopkrachttheorieën kan iets waars schuilen, maar er zijn zoovele onware ele menten aan toegevoegd, dat ze voor ons niet te aanvaarden zijn en niet kunnen wor den beschouwd als de motorische kracht voor de welvaart. Tal van economisten heb ben hun oude plunje nagenoeg geheel over boord geworpen in enkele jaren. Iets beters is er echter niet voor in de plaats gekomen. Het loslaten van het oude in een wereld vol .voortdurende verschuivingen, is menigmaal zelfs niet eens gemotiveerd geworden. De hoofdbron voor welvaart is nog steeds gebleven arbeid en kan niet in geldinspuitingen in de maatschappij ge vonden worden. Wie zegt, dat in bepaalde omstandigheden de koopkrachttheorie kan slagen, maar dat in Nederland de omstandigheden er niet naar zijn, doet goed, zich voorshands tot Nederland te beperken. Deze theorie zal zich nog wel belangrijk moeten corrigeeren; laten we dat afwachten. Geld moet rollen. Inderdaad. Maar het blijft niet zonder meer in de maatschappij ter verhooging van de welvaart. Was de koopkrachttheorie juist, dan zou de oplossing van het groote probleem een voudig zijn en binnen enkele jaren zijn te verkrijgen. Maar haar uitgangspunt is niet juist Schuld en waarde dekken elkaar niet eix vergrooting van de staatsschuld be- teekent niet verhoogde welvaart voor de burgers. In Duitschland is het groote vraagstuk opgelost, wordt soms beweerd. Het is zeer te betwijfelen of dit juist is. Niemand kan zeggen, dat het Duitsche experiment permanent kan wor den voortgezet Het tegendeel valt aan te De Duitsche financieele toestand is thans benauwend voor de leiders zelf. Men kan daar nog doorgaan, maar met :n geweldige inkrimping van de consump tie. Het is voor spr. de vraag, wanneer de schrikkelijke gevolgen van de gevoerde poli tiek aan het licht zullen komen. Het groote vraagstuk is in Duitschland slechts t ij d e 1 ij k, misschien zeer tijdelijk opgelost. Hoeveel Duitschers kennen de wer kelijkheid in eigen land? Wil men het Duitsche systeem, dan aanvaarde men ook de consekwcnties, in een alles, het heele leven omvatten- den overheidsdwang. M.a.w. de dicta tuur en het prijsgeven van de menschcn- waarde, zooals wij die in christelijken zin verstaan. Principes werken hier on herroepelijk en heilloos door. Dit stelsel, dat ons brengt tot ongehoor zaamheid aan God, is en blijft voor ons anti-rev. en voor elk mensch onaanvaard baar. Beter is dan nog den last der stoffe lijke ellende te dragen. Satan is machtig en kan ontzaglijk veel doen. Wie zich aan de dictatuur overgeeft, moet zich onttrekken aan Gods geboden. Is de toestand dan hopeloos? Er is veel ellende, maar groot gezien heb ben we te erkennen, dat God ons nog veel gelaten heeft. Ter bestrijding van de werkloosheid doen we ontzaglijk veel. Tusschen de 60 en 70.000 menschen zijn in de werkverschaffing ge plaatst Een groot aantal werken is en wordt uitgevoerd. Veel er van valt slechts te verantwoor den, omdat we in zoo abnormale tijden leven. Economisch gezien overschrijden we zelfs de grenzen van het geoorloofde. Maar dat kan niet anders in het licht der omstandigheden. De vraag is thans, hoe we niet komen op het hellend vlak, dat we de welvaart van het volk hooger stellen dan reëel mogelijk is. De oplossing is slechts op langen ter mijn te vinden. Met alle kracht hebben we ons daarbij te verweren tegen het staatsabsolutisme, dat geestelijke en zedelijke volkskracht verwoest. Het volksinzicht behoort in deze richting te worden geleid, met aanvaarding van eigen, ook persoonlijke verantwoordelijk heid. We staan voor een benauwend tekort aan eigen initiatief en verantwoorde lijkheidsbesef. Toch is die geestelijke kracht voor de toekomst van ons volk beslissend. Het verschrompelen er van zal tot ruïneuse gevolgen leiden. (A p- pl a us). Sluiting De wnd. voorzitter der vergadering, de heer K. K r u it h o f, dankte den heer Schou ten voor zijn repliek. Hij heeft geargumen teerd en we hebben een vruchtbaar debat gehad. Wat hij heeft gezegd was „af". Hij kan stellig op ons rekenen in zijn mooie, maar zware taak voor onze partij in en bui ten de Staten-Generaal. Op deze woorden volgde een hartelijk applaus. In zijn slotwoord wees de heer Schou ten er op, dat de conferentie bewezen heeft de waarde van onze beginselen. Verder ..ekte hij op tot stoeren arbeid voor de a.s. Staten- en Raadsverkiezingen. Ieder heeft een taak en moet doen, wat hij kan met geestdrift en geloof voor onze beginselen, die voor het openbaar bestuur en voor land en volk van zoo groote waarde en beteekenis zijn. BINNENLAND Extra-dienst voor P.T.T.-personeel op Nieuwjaarsdag Vragen van den heer Roosjen beantwoord Op de vraag van het Tweede Kamerlid Roos jen of het juist is, dat aan het per soneel van het bureel brievenpost, afdeeling expeditie binnen- en buitenland, te Amster dam C.S., op Zondag 1 Januari 1939 extra- dienst is opgelegd heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken bevestigend geantwoord. Op de vraag; indien ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat deze maatregel in strijd is met de verklaring in de Memorie van Antwoord op de postbegrooting voor 1939, waarin gezegd wordt dat door de bedrijfs leiding gestreefd zal worden naar verdere beperking van den Zondagsoienst? heeft de Minister geantwoord, dat deze maatregel met bedoelde verklaring niet in strijd is, aangezien wegens de opeenhoping van cor respondentie bij de jaarwisseling een belang rijk omvangrijker Zondagsdienst opgelegd had moeten worden, indien niet juist door de bedrijfsleiding ook in dit bijzondere ge val gestreefd was naar de grootst mogelij ka beperking van dien diensit. De publieke be langen, die aan het P.T.T.-Bedrijf zijn toe vertrouwd, gedoogen niet belangrijke ver tragingen op de eerste werkdagen der week in de uitreiking der poststukken te doen ont staan. Teneinde den Zondagsdienst tot den kleinst mogelijken omvang te beperken, is in dit geval, waar de Maandag na den Nieuwjaarsdag, die op Zondag viel, niet ge heel als een normale zakendag behoefde te worden beschouwd, met een vrij belangrijke vertraging in de uitreiking der stukken op dien dag genoegen genomen. Alleen daardoor is het mogelijk geworden den dienst op de groote kantoren op Zondag 1 Januari 1939 binnen redelijke grenzen te houden. Luchtverdediging van een electriciteitsbedrijf Amsterdam. Vrü« Universiteit is- en Natuurkunde, niet hoofdvak Natuurk.: >ct ex., de heer F. Barendregt te Amsterdam. Utrecht. Gesl.: Theologie, kerkel. voorber. c.. J. C. Hoekendijk en J. A. Alsfelt. Rechtswetenschap: doet. ex.. J. B. Slmonls. Sociale Geografie: doet. ex.. mej. P. Postma. Tandheelkunde: thoor. ex. Ie ged., J. Vlnken- jrgr: artsex., J. M. v. Driest P A. M. Verhagen A. J. SV. de Groot. Geneeskunde: semi-artsex.. J. Slrag: artsex. L F. H. Heiligers. G. Korndörffer. Chr. v. d. Kee Klaas. Letteren: cand.ex.. H. Nelson. Leiden. Gesl.: Geneeskunde: doet. ex., de oer F. W. Henderson. Oegstgeest; artsex. Ie ed., de heeren J. H. Jaarsma, Rotterdam: H A. Schreuder, Voorburg; mej. R. Hooykaas, Arn- Huet Rotterdam; doe isterdam. Gem. Rechten: doet. ex.. Ale he< Tellegen. G. Kooiman. Er is onvastheid in veler bestaan en over tuiging. Aan ons de plicht om onze anti- rev. beginselen uit te dragen en ons volk te zeggen: Die naar ^ij hoort zal zeker wonen en hij zal gerust zijn van de vreezie des kwaads. (Spr. 1:33). Dat is het vooruitzicht, dat God belooft aan allen, die gehoorzaam zijn aan wat Hij ons in Zijn Woord heeft geopenbaard. Moge ons woord en onze daad daarvan een getuigenis zijn. Nadat de heer Schouten in dankgebed was voorgegaan, werd de welgeslaagde twee- daagsche bijeenkomst door hem gesloten. Het Eerste Kamerlid P o 11 e m a heeft aan den min. van Algemeene Zaken, en aan d( Ministers van Defensie en van Buitenland- sche Zaken gevraagd, of het juist is, dat door de regeering aan Gedep. Staten v Friesland, desgevraagd, te kennen is gei ven, dat een voldoende luchtverdediging van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf slechts kan worden verkregen, indien dit bedrijf, al of niet met financieelen steun van enkele particulieren, bereid was de kosten van het noodzakelijke afweergeschut benevens een eerste munitie-uitrusting aan het rijk te ver goeden. Heeft de Regeering er kennis van geno men, zoo wordt verder gevraagd, dat Ged. Staten voor de winterzitting 1938 bij de Pro vinciale Staten een voorstel aanhangig heb ben gemaakt tot het wijzigen van de kapi- taalsbegrooting van het P.E.B. voor het jaar 1939 door verhooging met f 60.000, welk be drag zal worden besteed voor het doen aan- koopen door het rijk van een batterij luchtaf weergeschut, welke uitsluitend bestemd voor het P.E.B.bediend zal worden door eigen personeel der centrale, niet of buitengewoon dienstplichtig, toegevoegd aan den vrijwilli- gen landstorm? Heeft de Regeering kennis genomen van de bezwaren tegen dit systeem, ontwikkeld in „Het Volk" d.d. 24 Januari en „De Stan daard". d.d. 1 Febr. j.l. en is de Regeering. niet van oordeel, dat de Defensie uitsluitend rijkszaak behoort te blijven en dat elke in breuk daarop het nationaal karakter ervan zou schaden? Is de Regeering bereid, indien bovenbe doeld systeem onverhoopt och ingang mocht vinden ondanks de daaraan verbonden grondwettige en practische bezwaren, met de meeste nauwgezetheid te bevorderen, dat de volkenrechtelijke positie der vrijwilligers- bedieningsmanschappen volstrekt zuiver zij en is zij alsdan niet van oordeel, dat te dien einde deze manschappen bij voorkeur niet deel behooren uit te maken van het eigen ;personeel der te verdedigen centrale of fa briek? Tusschen de onderdeelen van een draaibank Doodelijk ongeval te Hengelo HENGELO, 4 Febr. De 44-jarige metaalbe werker G. Westenberg, gehuwd en vader van een kind, werkzaam aan de machinefabriek der N.V. Gcbr. Stork en Co., geraakte met zijn hoofd tusschen de onderdeelen van een draaibank. De man werd ernstig verminkt en moet onmiddellijk dood zijn Gesl. INDUSTRIE-TERREINEN GUNSTIG GELEGEN TERREINEN uitsluitend bestemd voor Handel en Industrie. Naar keuze van gegadigden: koop, erfpacht of hunr. Inlichtingen en geïll. prospectus op aanvrage bij den Dienst der Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting, v. Speykstraat 75, 's-Gravenhage. A. d'Angre ten. De id (met lof). De Centrale Fokveedag te Zutfen Niet op 12 Maart, doch op 12 Sept. a.s. ZUTFEN, 3 Febr. Dezer dagen werd abu sieveldjk gemeld» dat op 12 Maart te Zutfen een Centrale Fokveedag zou worden gehou den. Het is echter op 12 September 1939, dat te Zutfen een groote Centrale Fokvee dag zal worden georganiseerd, uitgaande van den Centralen Bond van M. R. IJ. Fok- vereenigingen in Gelderland en Overijssel. elite van de roodbonten uit de beide pro vincies zal dan op het Historische Spanjaards veld vertegenwoordigd zijn. andelsv. H. P. Valk. J. Verblai d. G. J. "Watinlng-cn; 3en at handelsv. J. Bergsma. Twee zusters, die valsch £>jld uitgaven Ernstige autobotsing te Heer Hugowaard HEER HUGOWAARD, 4 Febr. Gisteren is op den Bosscherweg alhier de heer C W. uit deze gemeente, in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door den beer Vis- scher uit Alkmaar. De heer Visscher. die al leen in den wagen zat, liep daarbij zeer ern stige verwondingen op en is in zorgwekken- den toestand een nabijgelegen woning bin nengedragen. De bestuurder van den ande ren wagen bleef ongedeerd. LAND- EN TUINBOUW VERHOOGING VAN DE VARKENSPRIJZEN De centrale organisaties vragen ernaar -GRAVENHAGE, 3 Febr. De drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christelijke Boeren- en Tuir.dersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuin- dersbond en het Koninklijk Nederlandsch Land'bouwcomité, hebben in een schrijven aan den minister van Economische Zaken aange drongen op verhooging van den prijs, waar- bacon- en zware varkens uit de markt worden genomen. De organisaties betoogen o.m. dat de var kenshouders steeds teleurstellingen ondervon den prijs bij den afzet van hun varkens. Eind September, begin October, zijn 10.000 zware varkens uit de markt genomen, welke geslachten toestand naar Duitschland zijn uitgevoerd. De overnameprijs voor deze var kens was per k.g. geslacht gewicht 64 cent >or varkens boven 150 k.g. geslacht gewicht 65 cent voor varkens beneden dit gewicht. Met ingang van 21 November volgde de extra-afname van zouters, waarvan tot midden Januari 50 a 60.000 stuks zijn geleverd en die nog steeds doorgaat. Thans echter is de overnameprijs bepaald op 57 cent per k.g. geslacht gewicht voor varken; boven 135 kg. 58 cent voor varkens beneden dit gewicht. Dit is pl.m. 23 cent per pond le e w i c h t. Tegelijk met het besluit om zware varkens uit de markt te nemen, is besloten om prijzen van de baconvarkens, welke op October en op 14 November 1938 reeds tel kenmale met 4 cent zijn verlaagd, wederom met 4 cent per k.g. te verlagen. Dit betee- kende dus voor de varkenshou ders in drie maanden tijds verlaging van 3 X 4 cent is 12 c per k.g. Deze prijspolitiek wijst in de richting van een aanpassing van de overnameprijzen aan de door vraag en aanbod bepaalde prijzen op de vrije markt. De prijs der baconvarkens zal dan ongeveer bedragen p.l.m. 59 cent per k.g. levend gewicht. De organisaties wijzen er op, dat het bU dezen prijs niet mogelijk is de baconmasierij loonend te maken en vestigen de aandacht van den minister op een artikel van dr. Wde Jong, voorkomend in het Ned. Landbouwweek blad van 18 November 1938, waarin wordt berekend, dat een prijs van 63,5 cent per k.g. geslacht gewicht voor baconvarkens voor de mesterij reeds verliesgevend is. Hoeveel te meer is dat het geval met een prijs voor de baconvarkens van pl.m. 50 cent per k.g. le vend gewicht. Volgens een recente productiekosten- berekening voor zware varkens van de selectiemesterij Giessen-Nieuwekerk geeft een prijs van 27 cent per pond levend gewicht een whist van slechts f5.per varken. Dit cijfer toont aan, welke ver liezen er worden geleden bij een prijs van 23 cent. Aan een v rkenvan 300 pond wordt dus bij een prijs van 23 cent ongeveer 7 gulden verloren. Thans worden tegen dezen verliesgevenden prijs zware varkens uit de markt genomen, Het is zeer te betwijfelen of door deze han delwijze de prijs van de zware varkens tot een loonend peil zal stijgen. Daar de voeder- prijzen onveranderd zijn gebleven en door de varkenshouders door deze maatregelen ernstige verliezen worden geleden, worden de klachten steeds luider. Een flinke straf geeischt AMSTERDAM, 4 Februari. Twee zusters stonden gister voor de rechtbank terecht wegens een ernstig misdrijf. Zij zouden val- sche guldens in voorraad hebben gehad en jongste, een 27-jarige gehuwde vrouw, wonende te Haarlem, had ze in verschillende winkels in de Kinkerbu irt uitgegeven op November jl. Het tweetal werd op 16 November jl. ge arresteerd. Zij wilden niet zeggen, wie de guldens had gemaakt en het gelukte de recherche niet den vervaardiger te arres teeren. De officier van justitie, Mr J. C. van r k e 1, zeide in zijn req isitoir, dat dit eenige van de weinige gevallen is, waarin vervaardiger niet voor de rechtbank kon worden gebracht. ~k voor mij" aldus de officier „ben tuigd, dat de man van de oudste zuster, die in de Bestevaerstraat woont, ze heeft gemaakt, maar ik kan het niet bewijzen." Spr. ziet geen aanleiding om clementie toe passen tegenover deze vrouwen. Gezien de ernst van de feiten vorderde spreker tegen de jongste vrouw een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Tegen de oudste vorderde hij een gevangenisstraf van een en negen maanden, met aftrek van drie maanden voorarrest. (Deze vrouw in voorarrest gehouden in tegenstelling met de jongste, die kort na de arrestatie weer in vrijheid werd gesteld.) De verdediger, Mr B, van den Hei die optrad voor de jongste zuster, pleitte clementie. Mr A. Sternheim was van meening, dat het bewijs tegen zijn cliënte, de oudste zuster ,niet geleverd was, waarom hij op vrijspraak aandrong. Subs, pleitte hij cle mentie. Vonnis 17 Februari. Spaansche regerings soldaten, die na de Fransche grens over schreden te zijn. ont wapend werden, wach ten aan het station van Cerbère op tran sport naar Argelès sur Mer. om in een der '-.ampen te worden on dergebracht. Een opkomende griep. Hoogere Krijgsschool Mede in verband met de plannen tot ver korting van den studietijd, is de cursus voor de officieren van de Kon. Landmacht voorde krijgskundie studiën van het tweede en derde studiejaar aan de Hoogere Krijgsschool 1 dezer stopgezet en zijn deze officieren tijde lijk gedetacheerd ondeT de bevelen der vier territoriale bevelhebbers. CONSULATEN Aan den kanselier der eerste klasse aan r Msjestelts gezantschap te Rome, den van Loen is de personliJke titel van co: der Nederlanden verleend. VERZEKERINGSKAMER loemd is tot adjunct-commies in tüdell t bü de verzekeringskamer te Amsterc A. Jonker, thans werkzaam op arbeidsover isementsrechtbank te ngewezen voor de wa in de verrichtingen v irder H. A. Schmitt. irwaarder by de nsterdam ir x- ïeming van den overleden KUNST Rubens-tentoonstelling in Boymans Naar wij vernemen zal de tentoonstelling an teekeningen door Petrus Paulus Rubens, welke in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel zoozeer de aandacht trekt, in haar geheel naar het Museum Boy mans worden overgebracht. De expositie is samengesteld uit bruik- leenen van het Louvre Museum te Parijs en de Musea van Stockholm. Antwerpen, Ox ford, Amsterdam en Rotterdam benevens de verzamelingen van den Hertog van De vonshire, F. Koenigs, L. Burchardt, Mr. Chr P. van Eeghen e.o. UIT OOST- EN WEST- INDIE BATAVIA, 4 Febr. (Aneta). De politie stel thans een onderzoek in naar een handel kinderen, welke geschiedde onder den rook van Batavia, o.a. in de omgeving van Be- Kassi. Hierbij zijn 35 gevallen bekend worden van kinderen, die naar PalemJtanp werden verhandeld. Een zestiental vcrdach ten werden terzakp gehoord, waarvan enke len nog voor een verder onderzoek aangehouden. De wedana van Bekassi vertrekt morgen naar Palemhang om de kinderen te n-' halen. SCHAAKRUBRIEK Een Nederlandsch componist over eindspelen en problemen Eindspelen en Problemen, door Drs. T h. C. L. K o k. Uitgave door den auteur, Assendelftstraat 17, Den Haag. Prijs f 2.95 (geb). Boeken over eindspelen zijn betrekkelijk zeldzaam. Goede boeken over eindspelen be- hooren tot de uitzonderingen. F.en goed Nederlandsch boek over deze materie is een unicum. Zulk een unicum verscheen dezer dagen tn den vorm van het bovenvermelde boek, Be schreven door den bekenden schik er en componist Kok. Ile-t zou nog niet zoo ver- i wonderlijk zijn. indien zijn boek een keur bevatte van het beste, dat op dit gebied in ons land is tot 6tand gebracht Doch het is wèl verbazingwekkend, dat het bijna uit sluitend eigen werk van den auteur bevat j Onder de 188 eindspelstudies, welke zijn af- j gedrukt, zijn er niet minder dan 167, welke i door den schrijver zijn vervaardigd. En do lezers van ons blad kunnen uit eigen erva- j ring weten, dat de heer Kok een begaafd omponist is. want hij leverde meermalen bijdragen voor onze eindspel-rubriek. Nu blijkt ook nog,dat hij een zeer vruchtbaar •omponist is. want het gepubliceerde mate riaal omvat lang niet al zijn composities. Doch ook het terrein der problematiek ontvangt zijn deel. Onder de 146 problemen, welke in het boek zijn afgedrukt, zijn er 120 dooi Kok zelf gecomponeerd. Al het materiaal zoowel eindsoelen als problemen is gegroepeerd overeenkomstig het idee. dat aan de composities ten grond slag ligt. Hieruit volgt, dat de vaak zin-; looze indeeling naar de soort van bet; speelmateriaal achterwege kon blijven Uit de vele hoofdstukken welke -iei h K bevat, noemen wij o.a.: zelfpat in bet eind spel. zelfpat in de problematiek, dame tegen pionnen, dame plus pion tegen dame; ob-j struetie. oppositie en toegevoegde velden, de Novoinv-interferentle in liet eindspel, de Plachutta-interferentie in het eindspel, lijn- ruiming, zeeslangen, retrograde-analyse, het kameleon en minorpromoties. Men ziet het: een overvloedige hoeveel heid en verscheidenheid van onderwerpen. Wanneer we hieraan toevoegen, dat Kok iemand is, die als weinigen in deze materis; thuis is en zich een groote vaardigheid heeft weten te verwerven in het scheppen van fraaie composities, dan is het wel duidelijk, dat we eerst de Nederlandsche schaaklief hebbers on nas daarna den auteur met dit uitnemende, werk complimenteeren. We hadden eenigen tijd geleden het ge noegen Herbstmanns' boek over de Russi sche eindspelcomponisten in deze rubriek U bespreken. Het is ons een dubbel genoesren te mogen vaststellen, dat het boek van Kok menig opzicht als een waardig pendant van dit werk kan worden beschouwd Het is in hooge rriate instructief, doel biedt daarnevens dengene. die liever geniet dan leert, heel wat aangename stof tot verl poozing. Moge dit werk het gunstig onthaal vinden dat het zonder twijfel verdient. H. J. J. SLAVEKOORDE. Lehrreiche Kurzpartien door J. Benzin- ger. Uitgave van Hans Hedewigs Nachfolgeri Leipzig C 1, Perth estrasse 10. Prijs R.M. 1.80- De auteur van dit werkje verzorgt diverst schaakrubrieken, waarin bij als regel geen' langwijlige scbaaktheoretische verhandelin-j gen houdt, doch bij voorkeur korte partijtje* met fraaie combinaties, leerrijke fouten et dergelijke opneemt. Het gevolg van dez« keusbepaling is, dat zgn. meesterpartijen e: zelden of nooit in voorkomen, omdat in de meesterklasse de partijen gewoonlijk te goei geschoold en te zeer gelijkwaardig zijn om elkaar de gelegenheid tot combinaties te bie den, welke hier schering en inslag zijn. Een tweede gevolg is, dat het boekje in geef enkel opzicht lij'kt op een theoretische ver handeling. Dit was trouwens ook allerminst de bedoeling van den schrijver. Hij heeft eei aantal vlotte partijtjes willen putoldceereii, welke men met genoegen naspeelt en waai men zoo en passant toch wel leert, welfa fouten men niet moet maken. In dit stoevei de schrijver goed geslaagd. Eén partij nemen we over; ze werd gewon- :n door den bekenden Oostenrijksdhetj speler Hans Müller. Dameoffer! 1. Pgl—f3 Pb8c6. 2. c2c4 e7—e5. 3. Pbl- c3 g7—g6. 4. d2d4 e5xd4. 5. Pc3—d5 Lf8- g7. 6. Lelg5 Pg8e7. 7. Pf3xd4! Lg7Xd4 8. DdlXd4ü Pc6xd4. 9. Pd5—f6! K«8—ft 10. Lg5h6 mat. H. J. J. SLAVEKOOR Theorie der schaakopeningen door Dr. uwe. Uitg. G. B. van Goor Zonens Uit| geversmaatschappij te Den Haag. Deel 9: Half open spelen 1.10. Deel 10: Open spelen f 0.90. Deel II: Open spelen f 0.90. In deze serie werkjes, waarin Dr. Euwe <i theorie van alle openingen achtereenvolgen behandelt, zijn sedert de laatste opgave deelen 9 t.e.m. 11 behandeld, zoodat nu i slechts één deeltje aan de serie ontbreekt. Ook de thans verschenen deelen dragel wederom het stempel van den auteur, d.wi overzichtelijkheid, systematische opbouw ej zoover mogelijk gaande volledigheid zijn de voornaamste kenmerken vain, In deel 9 vindt men: Aljechin-verdediging: 1. e2e4 Pg8f6. Skandiraavische verdediging: 1. e2«j d7dö. Niemzowitsch-verdediging: 1. e2e4 Pt c6. Siciliaansche verdediging: 1. e2e4 c7cS Onregelmatige verdedigingen tegen 1. e2-| e4, zooals b7b6, d7dö of g-7g6. In deel 10 worden behandeld: Spaansch: 1. e2—e4 e7—e5, 2. Pgl—f3 Pti c6. 3. Lfil—b5. Driepaardenspel: 1. e2e4 e7e5 2. Pgl4 f3 Pb8c6 3. Pblc3 en nu niet Pg8f6. Vierpaarlenspel: 1. e2el el -e5 2. Pgl-j f3 Pb8 c6 3 pbl— c3 Fg8- f. In deel 11 is de beurt aar). Russisch: 1. e2e4 e' - e5 2. Pglf3 Pff -f6. Italiaan.-ch: 1. e2—e-1 o7--t5 2. Pgl—f Pb8c6 3. Lflc4 LM waaronder grepen het Evansgamoif -4 b2b4). Schotsch: 1. e2e4 e7e5 2. Pglf3 Ptf c6 3. d2d4. Tweepaardenspel in de r.ahand: 1. e2- i e7eö 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Lfl- —f6. Hongaarsch: 1. e2e4 e7e5 2. Pglf Pb8—c6 3 .Lflc4 Lf8—e7. H. J. J. SL

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10