LAATSTE NIEUWS EEN GOEDE RAAD KOOPT KIEMKRAGHTZAAD AMSTERDAMSCHF GRONDBRIEFBANK sctutav^ KtóSïfiS"™" de con- vrijdag 3 februari 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 leiderdorp NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Dc afdeeling Leiderdorp van genoemden bond hield in „Irene" de jaarverga dering, onder leiding van den heer G. v. d. B e e k. Door secretaris en penningmeester werden de jaarverslagen uitgebracht. De heeren Joh. de Vogel en N. v. Laar werden als bestuurs leden herkozen. In de bestaande vacature werd gekozen de lieer J. v. Tilburg. Nadat twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen gaf de voorz. het woord aan den afgevaardigde van het Bondsbestuur, den heer W Clements Gz. van Vlaardingen. Deze hield een korte, bezielende toespraak, aan het slot waarvan hij de leden aan spoorde niet te versagen in dezen donkeren tijd. Na den heer Clements voerden nog bet woord afgevaardigden van de afdeelingen Leiden en Alfen. Het verdere van den avond werd gevuld met muziek, zang en voordrachten. Het was een uitstekend geslaagde bijeenkomst. lisse Ernstige tijdrede Ds Kleisen Donderdagavond hield Ds. Kleisen, dhr. Geref. pred. te Boskoop, een rede voor de Chr. Geref. J. V. over het onderwerp: „Onze .tijd in het licfht van het laatste oordeel". Ds. Kleisen begon met te zeggen dat we ïeven in een eeuw van groote gebeurtenissen, welke wij te toetsen hebben aan het Woord Gods. Het blijkt echter, dat men het ver wacht man den vergankelijken mensch. De Kerk heeft te zien op het wereldgebeuren. Ook de Christenen zijn er zich niet altijd van bewust, dat zij hier vreemdelingen zijn. Zi] gevoelen zicih maar al te veel thuis op deze Barde. Wij hebben te letten op de volgende be langrijke feiten, n.l. de uitwendige teekenen; het herstel van Israël; de afval der geloovi- gen; de wereldweeën die plaats hebben; de prediking van het Evangelie aan alle volke ren en ten slotte de komst van den Anti christ. In zijn rede vroeg spr. zich af, of wij ons wel ivoidoende befwust zijn van den ernst der tijden. Wij moeten elkander opwekken om op dit alles te letten. De dag van Christus komt waarop ieder voor Zijn rechterstoel bal hebben te verschijnen. Laten wij van den grooten ernst van dien dag doordrongen zijn. d3 Kleisen wees er voorts in zijn rede op, hoe men de ware zielerust kan bekomen, opdat wij den dag des oordeels verwachten tnogen in de rechte verhouding tot God en Öen Heero Jezus Christus. Met stille aandacht werd dioor de schare geluisterd naar dit, ernstig tijdwoord. Oranje-Comité fenrgemeester eere-voorzitter geworden In een ten Gemeentehuize gehouden vei*' gadering van het Oranje-Comité is Burge meester Jhr. Mr. F. J. C M. v a n R ij c k e- Vorsel als eere-ivoorzitter van het Oranje- Comité geïnstalleerd. De voorzitter, Dr. H. A. Marcus, ver klaarde het op hoogen prijs te stellen dat de Burgemeester het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaarden en gaf een korte Uiteenzetting van de wericizaamhedon die bij He feesten der laatste jaren verricht zijn. De Burgemeester dankte dien voorzitter jroor zijn uiteenzetting. Veel is hem reeds bekend geworden. Gaarne wil hij een semi- officieele instelling als het Oranje-Comité zijn .volle medewerking LAATSTE BUSLICHTINGEN VOOR MAILPOST 7 Febr. 5.10 uur voor s.s. CKamplain. 10 Fefar. 5.10 uur voor s.s. Aqultania. NOORDWIJK .werkloosheid Het aantal ingeschreven werkloozen be droeg deze week 757 mannen, tegen 774 in de vorige week. Een lichte daling alzoo. Voor de belangrijkste groepen zijn die ge tallen bouwvakarbeiders 114 (118). landar beiders 395 401), visschers 91 (95), los-ar- peiders 50 (52). Voorts staan er 45 (41) vrou wen ingeschreven. Het totaal is 802 815). patrimonium De plaatselijke afdeeling van Patrimo nium hield een gewone vergadering in het yereenigingsgebouw aan de Hoofdstraat, De voorzitter, de heer D. M. P a s s c h I e r, Opende de vergadering op de gebruikelijke Wijze, waarna verschillende huishoudelijkl zaken werden afgedaan. Daarna gaf vr. A. V, d. Niet een be schouwing over de artikelen 1 en 3 van het Sociaal Program van het Verbond. In artikel 1 wordt wel niet uitdrukkelijk yan zonde gesproken, maar wel worden dui delijk de feiten gesteld, waaruit tot haar aanwezigheid kan worden geconcludeerd. Uit de daar genoemde feiten is ook de Chris telijk sociale actie te verklaren. Zoowel Werkgever als werknemer willen niet erken- ben dat God hun Maker is, Wien zij onder» Worpen moeten zijn. Dit beheerscht hun be geerten en him kijk op de maatschappelijke goederen en de waardeering daarvan. Niet alleen de mensch als individu wordt daardoor aangetast, maar ook de geheele Bienschheid als collectiviteit. Maar tot pessimisme is er toch geen reden. AVij mogen Jezus Christus aanvaarden als den Verlosser, Die ook redding brengt op 't sociaal terrein. De strfjd tegen de zonde moet worden aangebonden, ook als die zich openbaart in onze houding op sociaal ter rein. In dat opzicht hebben wij onszelf van veel traagheid te beschuldigen. Wij moeten tneer de Christelijk sociale organisatie die nen gelijk het behoort Gelukkig, dat mag worden geconstateerd, dat de Kerk op dit terrein haar roeping beter leert zien. Daarna sluiting. NOORDWIJK AAN ZEE Geref. j. v. en m. v. De Geref. J. V. „Hebt de waarheid en den (frede lief" en de Meisjesvereeniging „Try- fosa" hielden hun gezamenlijke jaarverga dering in het kerkgebouw der Geref. Kerk. er was vrij goede belangstelling van de zijde der gemeente. De leiding was in handen van Ds. B. Bouma, tcrwjjl een der leden van de 'J. V. zijn kwaliteiten op het orgel toonde. De gebruikelijke jaarverslagen gaven een bverzicht van den vereenigingsarbeid. waar bij het gering aantal leden van beide ver enigingen opviel, vooral wanneer men daar bij de grootte der gemeente in acht neemt. Er ontbreekt nog veel aan inzicht in de Waarde der jeugdorganisatie en er is een groot tekort aan (plichtsbesef 3>ij jongeren en Ouderen. Een inleiding over „Het geweten" door Jac. Daalbergen en een andere over .,De rust op den Zondag", door Antje Plug, getuigden van degelijke voorstudie. Ook de Ivoordracht van dit werk was goed. Zanjj en voordracht vulden de rest van Eten avond, terwijl als slotstuk dooi; de meisjesvereeniging een spreekkoor werd ten gelioore gebracht, dat met het doel der orga nisatie nauw verband hield. Het is een alleszins geslaagde avond ge weest. oegstgeest Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 549 RIJNSBURG dammen In de derde ronde om het kampioenschap van Rijnsburg zijn de volgende resultaten geleverd: lste groep: A. v. d. Brink vrij; H. Ravens- toergenJoh. v. d. Meij 02; A. v. d. Meij H Bavenslxrgen uitgest.; H. HermansF. A. Verkuit 0—2; A. Vletter—C. Zandbergen uitgesteld; W. Verkuil D. Schoneveld 02; Jac. van Egmond Jo Schoneveld, uitgesteld. 2dei Groep: Joop Hogewonmg a. w. Heemskerk 2—0; Jan v. d. Brink Corn. Heemskerk 0—2; Jan Heemskerk W. v d Haag uitgesteld; D. v. d. Meij H. de Ko ning 2—0; Cor Schoneveld S. Heemskerk 0—2. SASSENHEIM Algemeene vergadering De Protestantsche Ziekenverpleging hield haar algemeene vergadering. Door afwezig heid van den voorzitter en vice-voorzitter, wegens lichte ongesteldheid en verblijf in het buitenland, stond de vergadering onder presidium van den heer A. den Haan, In zijn openingswoord gewaagde Spr. van dank jegens God, welke de vereeniging rij kelijk zegende in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Uit het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij het volgende: Overzicht van de werkzaamheden der zus ters over 1938. In Bethesda werden 14 patiënten ver pleegd met 545 verpleegdagen. In de serre, in huur bij het Groene Kruis, werd 1 patiënt verpleegd met 165 verpleegdagen. 8 patiënten kwamen 160 maal onder de hoogtezon; ver- plegingsartikelen werden 382 maal uitge leend. In de wijk werden 28 kraamvrouwen geholpen en een paar maal eerste hulp ver leend. Aan 302 patiënten werd 7120 maal thuis hulp verleend. Aan 321 patiënten werd hulp verleend in de polikliniek die 7122 maal kwamen. De zuster was elke Woens» dagmiddag op het consultatiebureau vooi zuigelingen aanwezig en legde 263 bezoeken af. Voor tuberculosebestrijding werden 494 bezoeken afgelegd. De penningmeester, de heer E. D ij k- stra, lichtte het financieel jaarverslag toe. Uit de exploitatierekening over 1938 ont- leenen wij: Ontvangsten: contributies f 2580.49, giften f 411, bazar-comité f 1250, subsidie gemeente f 600, huur serre f 340, hoogtezon f 90.50. ver- pleeggelden f 1831. Uitgaven: verbandmiddelen en instrumen ten f 226.66, salarissen f 2207.72. huishouding f 2647.80, diverse exploitatiekosten f 786.28, interest f 696.21, inventaris gebouw f 2S9.36. inventaris polikliniek f 200, afschrijving ver- liessaldo 1937 f 45.18 De winst over 1938 bedroeg f 3.78. De heeren C. v. d. Heiden en J. M. van Hoorn controleerden de boekhouding van den penningmeester en hadden bericht ge zonden dat zij de boeken in orde hadden be vonden. De penningmeester maakte er de aanwe zigen nog opmerkzaam <Jp dat het zeer zou zijn toe te juichen indien de contributies zouden stijgen. De heeren J. v. Leeuwen, J. v. Nieuwkoop en L. v. d Voet waren als bestuurslid aftre dend. Deze heeren werden met bijna alge meene stemmen herkozen. Na de rondvraag sloot Ds. W. G. Krijkamp met dankgebed. AUTO-ONGEVAL Op den nieuiwcn Rijksweg is even voorbij het Warmonderdam-viaduct een uit Rotter dam komende auto omstreeks half elf des avonds van het rechte pad afgeweken en in de naast den weg gelegen sloot terecht ge komen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor; de wagen werd zo® beschadigd dat ze moest worden weggesleept VERMAKELIJKE HUISZOEKING Toen de melkboer gistermorgen bij den heer de J., sigarenhandelaar aan de Teylin- gerlaan, aanbelde om hem van melk te voor zien, kreeg hij geen gehoor. Een andere leverancier stootte eveneens zijn neus. Men maakte zich ongerust en de gedach ten vermenigvuldigden zich. Zij wisten goen beter raad dan de politie maar in kennis te stellen. Alsnu werd beproefd den heer de J. tele fonisch te bereiken. Ook dit gaf geen suc ces. De politie klauterde over de belendende perceelen langs balcons en dakgooten en verschafte zich toegang tot het perceeL Toen alles was geïnspecteerd en geen mensch thuis werd bevondgya kwam Öe bes woner thuis mei 85 iSlECtesoa alTb1-»-1 Een der eerste foto's van de aard bevingsramp in Zuid-Chili. Een to taal vernielde straat in Conception waarin Britsche matrozen bezig zijn hulp te verleenen bij het neerhalen van bouwvallen en het in veiligheid brengen van gewonden. J. BEUMER f In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, waar hij sinds eenigen tijd ver pleegd werd, is op 86-jarigen leeftijd over leden onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Beumer. De overledene was tot zijn pen- sionneering Hoofd der O. L. School alhier. BEGRAFENIS T. D. CIGGAAR Op de Herv. Begraafplaats had gistermid ag onder groote belangstelling de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer T. D. Ciggaar. Aan de groeve werd het woord ge voer i door Ds. Krijkamp, die naast woorden van troost, ook dank bracht voor hetgeen de overledene voor de- Ned. Herv. Kerk gedaan had. De heer Itjeshorst sprak alq vriend eenige woorden van afscheid. VOORHOUT ZILVEREN JUBILEUM VOORHOUTS GEMENGD KOOR De Chr. Zangvgreen. „Voorhouts Gemengd Koor", directeur de heer C. v. d. Keur Jr., van Leiden, heeft, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een uitstekend geslaagde juMleum-feestuitvoering gegeven. Voor deze bijzondere gelegenheid had men om de loka liteit verzocht van het Parochiehuis alhier, welke smaakvol was versierd. Deze avond werd geopend door den eere voorzitter Ds. J. J. H. Klomp, die een over zicht gaf over de afgeloopen 25 jaar. Spr. eindigde zijn openingswoord met een felici tatie aan de leden, het bestuur en de begun stigers der Zangver. Onder de aanwezigen merkten wij op vele Gemeenteraadsleden, ter wijl tijdens de pauze de Burgemeester Mr. G. F. W. v. Berckel en Kapelaan G. J. M. van Have zich bij de vele genoodigden schaarden, na eerst door den voorzitter der Zangveree-n., den heer H. J. Renee, verwelkomd te zijn. Als no. 1 van het programma werd ge zongen het Bondslied, vervolgens het zeer zware stuk „Lauda Sion" van Mendelssohn Bartholdy. Het ontving van het Koor wel als v®n de solisten een uitnemende tolking. Hierna volgden de liederen: „Het Lam Gods" van Gotffr. Aug. Homilius, Psalm 146 en „De Schoenlapper" van J. P. J. Wierts. Het orgel werd bespeeld door den heer T. Kranenburg van Lisse. Pianist was de heer H. Hermans te Haarlem, welke ver bonden is aan de N.C.R.V. Als sopraan solisten traden op Mevr. A. Knoippert-Ter- pelle en mej. D. den Haan, en als alt mej. G. den Haan. Tijdens de pauze sprak de Burgemeester nog eenige ivoorden van gelukwënsah en zette een applaus in voor den oud-voorzitter- oprichter den heer G. Hoogervorst. Namens den Ring van Zangverenigingen te Leiden sprak de heer B. de Zeeuw. Hi] reikte den voorzitter een medaille over na mens het Ringbestuur. Namens de oud-leden voerde de heer G. K. Spierenburg het woord. Hij bood het jubileerende Koor een fraaie boekenkast aan. Na afloop hiervan werden de aanwezigen vergast op eenige tooneelstukjes, opgevoerd door de reciteerclub „U.V.K." uit Leiden. /OORSCHOTEN CENTRALE RIOLEERING B. en W. brengen het navolgende ter ken nis van den Raad: Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd d.d. 20 April 1938 B. en W. machtiging verleend om het Rijksinstituut van zuive ring van afvalwater, te 's-Gravenhage (R. I. Z. A) op te dragen hun, B. en W. namelijk, van advies te dienen betreffende do meest economische wijze van zuivering van het afvalwater. B. en W. kregen daartoe c-en crediet van f 800. Genoemd instituut heeft nu rapport uitgebracht, met een kostenbere kening groot f 63.000,—. Dit rapport met een tweetal door den opzichter van den dienst van Openbare Werken opgemaakte begrootingen van een rioleering Veursche weg en in de Voorstraat, waarvan de kosten zijn begroot op f 30.000,—, waar de provincie aan bijdraagt f 12.000,- hebben B. en W. in handen gesteld van den ingenieur van Rijnland, den heer P. de Gruyter, die bij schrijven van 26 Januari jl. B. en W. in dezen een adres heeft doer toekomen. Zonder nu reeds in detail-punten te zul len treden achten B. en W. het wel ge- wenscht den wenk gegeven door den in genieur van Rijnland, inzake het inwinnen van een deskundig advies omtrent de aan te brengen rioleeringen op te volgen. Na gepleegd overleg meenen B. en W. aan den Raad voor te moeten stellen Ir. J G. Christiaansche c.i. te Rotterdam op te dra gen een rioleeringsplan te ontwerpen, bij welk plan er van wordt uitgegaan, dat het afvalwater naar een zuiverings-inrichting wordt vervoerd. De kosten van dit ontwer pen zullen pl.m. f 1500 bedragen. Het be hoeft wel geen betoog, aldus B. en W„ dat de te verleenen opdracht in geen enkel opzicht bindt met betrekking tot het uitvoeren van een of meer van de hier be doelde werken. FEESTCONCERT VAN HARM, GEZ. „BENVENUTO" Het harmoniegezelschap „Benvenuto", onder leiding \an zijn Directeur den heer J. G. Wakka, uit Leiden heeft ter gelegen heid van Prinses Beatrix' eerste verjaardag WWjjoed geslwgj Princevlag" afd. Leiden o.l.v. den heer Ce- bol. De avond werd met een kort openings woord van den voorzitter geopend, die een bijzonder hartelijk welkom toeriep aan L. H. Baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Benvenuto trad 't eerst op met een 4-tal goed gespeelde nummers. Hierna kwam de „Princevlag" voor het voetlicht en men kan zeggen dat zij bij haar eerste optreden in onze plaats, een uitstekenden indruk maakte. Op keurige wijze werden Vaandelgroct vlaggenparade uitgevoerd. De hulde aan het Huis van Oranje waar bij de leden van ons Vorstelijk Huis ach tereenvolgens op het doek verschenen, waarbij een der leden van de „Princevlag" toepasselijk gedicht declameerde wel bijzonder in den smaak. Na de pauze kregen wij van de „Prince vlag" nog eenige volksdansen, Rhythmische hoepelspel en knotsenballet te zien. „Benvenuto" speelde daarna nog enkele vroolijke nummers, waarna de avond met het koraal „Dankt, dankt nu allen God" ge sloten werd. WARMOND UNIEREDE Ds. P. D. KUIPER Donderdag hield Ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, in de Ned. Herv. Kerk een zg Unierede. Spr. begon met erop te wijzen dat in het algemeen de toestand van het onderwijs goed te noemen is in vergelijking met vroe ger. Het probleem waarmee onze tijd zich bezig houdt is: „Het kind en zijn opvoe ding"; aan de andere kant dreigt echter ook weer het gevaar van overdrijving. Hierna ging spr. over op het Chr. ondep wijs. Dat is niet achtergebleven, het is met de vooruitgang meegegaan; na veel strijd heeft het Chr. onderwijs zich een vaste po sitie verworven. Opdat nu niet na het tijd perk van strijd de liefde gaat verkoelen, is het noodig, dat men de beteekenis inziet van het Chr. onderwijs. Dit heeft nl. tot taak het kind te leiden, de jonge boom te buigen. Het aanknoopingspunt hiervoor is het geweten van het kind. De vragen over goed en kwaad moeten teruggebracht worden op God. Spr. waarschuwde tegen het gevaar, dat men het kind eenzijdig zou inlichten: zij het dat men alleen de liefde van God naar voren brengt, of dat men alleen den nadruk legt op den toorn van God. De juiste weg is, om het kind te leeren van toorn èn verzoening. Het kind mag geen fundamenteele dwalingen meenemen in 't leven: het moet de eenvou dige waarheid gehoord hebben. Zoo kan het Chr. onderwijs werken als het mosterdzaad. Het zaad is goed en al zullen hevige stor men den jongen boom teisteren, toch zal deze dit alles te boven komen, omdat het dc vaste grondslagen heeft, die God door het Chr. onderwijs gelegd heeft. Vrachtauto door dieseltrein gegrepen Twee inzittenden werden gedood Ernstig ongeluk nabij Assen UIT DE A.R. PARTIJ Op Dinsdag 7 Februari a.s. hoopt dc A.-R Bondskiesvereeniging „Haarlem mermeer" te 7.30 uur in het Boaz-lokaal te Hoofddorp te vergaderen. De agenda ver meldt een 8-tal punten, o.a. verkiezing van een voorzitter en overzicht: „Wat onze A.-R. Raadsfractie in 1938 deed", in te leiden door den heer P. Ouwerkerk. ASSEN, 3 Februari. Een ernstig ongeluk, dat twee slachtoffers heeft geëischt, is vanmorgen omstreeks 9 uur gebeurd ter hoogte van het sta tion Oudemolen, gelegen tus- schen Assen en Vries. Een vrachtauto van den bode Ganzeveld uit Vries, komende uit de richting Oudemolen is op den onbewaakten overweg bij dit plaatsje door een Dieseltrein gegrepen. De twee inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Het zijn de 16-jarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-jarige Meertens uit Groote- gast. Dc vrachtauto, welke uit de richting Vries kwam, had 50 meter vóór den onbewaakten overweg van Oudemolen gestopt om den molenaar Evers uit Vries, welke tot hier meegereden, te laten uitstappen. De auto was daarna doorgereden en moest bij den onbe waakten overweg stoppen om een rangeer locomotief, die de chauffeur van de vracht auto uit de richting Asser zag aankomen, te laten passeeren. Vlak achter deze locomotief wilde de be stuurder van de vrachtauto den overweg pas seeren. Echter kwam juist uit de tegenover gestelde richting met zeer groote snelheid een Dieseltrein welke om negen uur Groningen was vertrokken. De auto werd door den trein gegrepen en met een ontzet- tenden knal werd de auto in stukken gere ten. Tengevolge van de hevige botsing vloog het voorste gedeelte van het eerste treinstel uit de rails. Eerst 800 meter verder kwam de trein tot stilstand. Omdat het linkervoor wiel van den trein steun vond tegen den binnenkant van de rechterrails, werd voor komen dat de trein de spoordijk afvloog. De cabine van den wagenvoerder werd to taal vernield. De bestuurder die op zijn plaats was blijven zitten, liep echter geen letsel op.Stukken van de vrachtauto vlogen >00 tot 600 meter in het rond. De inzittenden die er uit waren geslingerd, werden op gedood. Het adhterste treinstel, dat in de rails was gebleven en niet beschadigd was, werd van het voorstel afgekoppeld, en werd naar Gro ningen teruggereden. Ook de passagiers dezen trein die geen van allen letsel hadden gekregen gingen naar Groningen terug. Het spoorwegverkeer op de lijn Assen Groningen was echter geruimen tijd gestag neerd. Pas na een uur slaagde men er in een spoor vrij te maken, waarover voorloopig het treinverkeer op deze lijn werd geleid. De Duitsche spoorwegen in last I MüNCHEN, 3 Febr. Met het oog op (le toenemend ernstige situatie der spoorwegen Duitschland zullen thans, naar gemeld wordt, op groote schaal personentreinen ko men te vervallen. Speciale treinen, extra- treinen, pleziertreinen, en wintertreinen zul len uit de dienstregeling worden geschrapt. Volgens de spoorwegautoriteiten zijn deze schrappingen niet alleen veroorzaakt door de toegenomen eischen voor het goederen verkeer. De electriciteitsvoorziening voor het gverkeer, in het bijzonder in Zuid- Duitsohland, is onvoldoende voor de be hoeften. Daarom zullen de motorwagens wor den vervangen door eenige honderden loco motieven. BRAND IN EEN SCHOENMAKERIJ BEVERWIJK, 3 Febr. In den afgeloopen nacht heeft alhier een felle brand gewoed in de schoenmakerij van den heer S. J. van der Mey aan de Baanstraat. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen op de motorspuit en wist de brand tot de boven- erdieping te beperken. Deze is volkomen uitgebrand. MEVROUW GANDHI GEARRESTEERD RAIKOT, 3 Febr. Mevrouw Gandhi is go arresteerd, toen zij aankwam om deel te ne men aan de ongehoorzaamheidsbeweging in den staat Raikot, waar de beweging door de au tori ted ten is verboden. Dit is reeds de zevende keer dat mevrouw Gandhi om politieke redenen is gearresteerd. DE NEDERLANDERS TE BARCELONA 's-GRAVENHAGE. 3 Febr. Blijkens een van den Nederlandse-hen consul te Barcelona ontvangen telegram, zijn bij de inneming van Barcelona de aldaar wonende Nederlan ders ongedeerd gebleven. MISHANDELING VAN EEN WAAKHOND AMSTERDAM. 3 Febr. Het gerechtshof be vestigde hot vonnis van den politierechter, waarbij een boer uit Zegveld wegens mis handeling van een hond werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De boer had den hond, die achter de schapen aan joeg, een gloeiend stuk steenkool, omwikkeld met schajjenwal, in de bek geduwd. 4 Obligation thai too (Reel.) De moord op Tetje Hof Procureur-Generaal vraagt twintig jaar Was de dader toerekenbaar? ARNHEM, 2 Febr. Voor de tweede maal in één week werd alhier een moordzaak door de rechters behandeld. De indrukken van den moordenaar te Echtelt waren nog niet vervaagd, nu we den moordenaar van Tetje Hof, het 12-ajrige meise uit den woonwagen te Almelo, voor het Gereihtshof zagen komen. Ook nu weer kwam de moorde naar gedeeltelijk op zijn verklaringen terug toen hy zeide, dat hij zich het ge beuren niet meer herinneren kan. Voor den rechter-commissaris had hij volledig bejkend. Deze moord is eigenlijk bij verrassing ge schied. De 25-jarige J. F. v .d. W., die al eenige veroordeelingen achter den rug had, kwam uit de gevangenis te Assen terug op den 23sten Mei van het vorig jaar. Vooraf had hij ook eenigen tijd te Veenhuizen door gebracht en vandaar had hy per brief een poging gedaan om contact met zijn vrouw te krijgen, met wie hij het slecht had kunnen vinden. Antwoord kwam er niet en toen kropte de drift zich in hem op. Met wraak plannen vervuld keerde hij naar Almelo terug. Zijn vrouw zou hy van kant maken en daartoe wachtte hij in de omgeving van het huis harer schoonouders in de Acht Zaligheden. Evenwel de vrouw kwam niet ook niet den volgenden dag. Hij besloot naar het huis van een oom te gaan en toen hij dezen niet thuis trof, was zijn woede volmaakt. Op weg naar zijn logement besloot hy de eerste de beste vrouw die hem tegen kwam van kant te maken en zoo liep de 12-arige Tetje Hof haar moordenaar in de armen. Zij bleek bereid met hem over een hek te klim men, op het duistere terrein van gemeente werken, en daar heeft hij het kind met ~ies- steken afgemaakt. Het lyk werd in een schuilkeetje verborgen en aldaar werd het Vrijdags na Hemelvaartsdag, den 27sten Mei, gevonden. Omtrent de aanwijzing van den dader vertelde ter terechtzitting de brigadier- rechercheur van politie J. C., dat men oor spronkelijk voor een onoplosbaar raadsel stond. Steeds meer wezen de sporen echter in de richting van v. d. H., die werd ge arresteerd en na een srherp verhoor bekende hy. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem wegens doodslag tot tien jaar gevangenis straf, nadat de officier van Justitie levens lang wegens moord had geëischt. De officier kwam tegen dit vonnis in hooger beroep, hetgeen vandaag te Arnhem werd behan deld KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Doeveren, Mr. E. D. G. v. d. Horst te Oud- en Nieuw-Gastel. Nagekomen Marktberichten LEIDEN, 8 Feebruarl. Vee. Aanvoeren en prüzen: 9 stieren f 240—260 (5458 ct per kg schoon gewicht), matig. 157 kalf- en melk koeien f 170280, matig: 127 varekleten e a. f120180, matig; 109 vette koelen f 180290 (52—72 ct p kg) t vl.; 25 i 110, (70—96 ct p kg) f60— tucht, kalve- f 5—9. matig; 100 vette schapen f 18—27 (40 —46 ct p kg) vlugger;1196 —18 (44—52 f IC33, zeer 5 bokken -60, J t P kg) vlugger; 195 mestvarkens traag; 367 biggen f 711, z. traag i f 5—9, tnatlg; 19 zeugen f 40 Goudsche f25—26: 2e srt f 2324; Leldsche kaas le art f 23—24; 2e Aanvoer 29 part Goudsche, 8 Part. Leidscho kaas. Handel matig LEID SCHEND AM, Blesse Paard. Aanget f3.40—4.10 per 100 st geen by de behandeling te Almelo kwam vast te staan. Een langdurig gesprek ontspon zirh tus- schen de rechtbank en den deskundige, dr Beck, die den dader zee rbeperkt toe rekenbaar achtte en die van oordeel was, dat van kalm beraad en rustig overleg geen sprake was. De psyche is van te groote emo tionaliteit geweest, zoo zelfs, dat zijn ge voelens zich ten slotte verplaatsten naar een andere vrouw. In zijn requisitoir zeide de procureur-ge neraal, mr Hermans, dat het niet vaak zal voorkomen, dat een officier in hooger be roep gaat als den verdachte een straf wordt opgelegd van tien jaar en beschikbaarstel ling van de regeering. Spr. is het evenwel met den officier eens, dat hier veroordeeling moest volgen wegens moord en niet wegens doodslag. Met den deskundige verschilde spr- van meening, dat hier geen sprake kan zyn van kalm beraad. Alles wijst erop. Hy liep weken lang met het plan rond om zijn vrouw te vermoorden en als hem dat mis lukt neemt hij een ander. Ook het lokken over het hek, wijst daarop. Het meisje moge geweest zijn wat wil, het gaat niet aan een mensch zoo af te slachten. Spr. wilde den officier niet volgen in de strafmaat. Van dezen verdachte is te verwachten, gezien ook zyn jeugdigen leeftijd, dat hij te verbeteren is, als hij na lange straf eens uit de gevangenis komt. Spr. eisch e daarom een gevangenisstraf van twintig jaar en beschikbaarstelling van de regeering. De verdediger mr W. L. Vrind te Almelo was het met den procureur-generaal niet eens. Kalm overleg is hier niet denk baar. Iemand, die overlegt, zegt niet vooraf, dat hy het doen zal, zooals deze verdachte. Zelfs als hij zyn vrouw gedood had. was het dat niet geweest. De gemoedsstemming heeft een uitweg gezocht en zich gekoeld op dit meisje. Zelfs de wijze waarop is geen be wijs, want deskundigen verklaren, dat de moord op bijzonder ruwe wijze heeft plaats gehad; er is maar raak gestoken. Het gevoel voor zelfbehoud heeft hem maatregelen doen nemen, maar dat is een primitieve aandrift. Spr. concludeerde, dat hier doodslag ls ge pleegd en de straf zal aanzienlijk beneden het maximum moeten liggen. De uitspraak zal 16 Februari geschieden. De oplichtingsaffaire te Ginneken BREDA, 2 Febr. De rechtbank te Breda heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de oplichtingsaffaire van een oude dame te Ginneken. D. Sr werd vrijgesproken met last tot onmiddellijke invrijheidstel ling, wijl de rechtbank het ten laste geleg de niet bewezen achtte. De zoon werd ver oordeeld tot een jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. De Directie der Ned. Spoorwegen over weegt, naar wij vernemen, dezen zomer voor enkele onderdeelen van het personeel zomeruniformen in te voeren. Tot degenen die daanoor in aanmerking komen, zou- Valsche munters uit Den Haag Gevangenisst/affen van negen en vier jaar geëischt s-GRAVENHAGE, 3 Febr. In October van het vorige jaar is de Leidsche politie er in geslaagd een complot van valsche munter» aan het licht te brengen, die hun werkplaats hadden gevestigd in Den Haag, in het per ceel Trompstraat 49, waarvan de eerste etage bewoond werd door den 54-jarigen smid P. A. V. een goeden bekende van justitie en politie. In dit verband werd aangehouden de 44- jarige koopman J. B., uit Den Haag, een berucht type uit de onderwereld. Na B.'s ar restatie werd door de Leidsche politie, in samenwerking met de Haagsche recher~ho en de centrale inzake falsificaties te Am sterdam een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat leidde tot de ontdekking van den twp» - den dader, P. A. V. die reeds eerder wegen.- valsche munterij tot 2% jaar gevangenisstraf' is veroordeeld. De politie deed in V.'s woning een inval en vond daar een vrijwel volledige instal latie voor de vervaardiging van valscho rijksdaalders. Alleen dee ponsjes ontbraken. Het recht om te zwijgen Gisteren hadden B. en V. zich voor do strafkamer der Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Er waren twaalf getuigen ge- Verdachte V. ontkende het hem ten laste gelegde. Verdachte B. beriep zich gedurende de zitting op zijn recht, niets behoeven te zeggen, welke houding hij tot het laatst vol hield. De officier van justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, zeide in zijn requisitoir, dat het bewijsmateriaal klopte als een bus. Twee gevallen van valsche munten uiige ven stelt de wet strafbaar, nl. het uitg» ven van die munten, waarvan men bij de ont vangst wist, dat ze valsch waren, en van die, waarvan men eerst later de valschheid ont dekte. Het eerste, ernstiger misdrijf, achtte snr. hier aanwezig. We weten niet, wie dp val sche rijksdaalder gemaakt heeft. Door het stilzwijgen van ae verdachten is dat niet he kend geworden. Maar dat is ook niet noo dig. Spr. achtte het misdrijf zeer ernstig. Verdachte B. heeft door een eevno-en'.»- straf van vijf jaar blijkbaar niets geleerd. Thans eischte spr. de maximumstraf, nl. een gevangenisstraf van negen jaar. Tegen verdachte V. eischte de officier we gens het voorhanden hebben van stoffen en voorwerpen, bestemd voor het maken van valsche munten, eveneens de maximumstraf nl. een gevangenisstraf van vier jaar. Mr. van Iterson, de verdediger van B deelde mede. op verzoek van zijn cliënt «een pleidooi te houden. Mr. Parfumeur, voor venla-lite V. onlre dend, achtte het bewijs teiren dezen niet ge leverd. Pleiter drong n>> vrii-»-aak *nu Uitspraak 16 Februari diamanten ruy st HEERHUGOW.4 \RI> 31 - J, Groot Kwant vierde gisteren zijn jarig huwelijksfeest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7