VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADNIEUWS De Stadhuisbouw in een nieuw stadium Het exterieur is gereed Feiten over den voortgang van het werk Hoe zal het van binnen worden? De Stadhuisbouw is weer in een nieuw stadium gekomen. Het exterieur is zoo goed als geheel gereed en de stu kadoor staat als 't ware klaar om bin nen te stappen en met zijn werkzaam heden aan het interieur te beginnen. Gisteren wapperde, voor het eerst sinds vele jaren, de vlag weer van het hoogste topje van den toren omdat dit fraaie bouwwerk, met haar koperen peer en windvaan, zijn bekroning had ontvangen. De nijvere maar bedachtza me werkzaamheid aan het Leidsohe stadhuis gaat zich thans naar binnen verplaatsen. We mogen misschien, nu we bij deze nieuwe faze in den bouw zijn aangeland, nog eenige data in herinnering roepen. In Octo ber 1934 werd het bouwbureau aan de Bree- straat gevestigd en werd een aanvang ge maakt met het voorbereidende werk voor de bestekken en bestedingen, in de eerste plaats met het bestek voor de slooping van de be lendende perceelcn, die gekocht of onteigend waren. In April 1935 werd met de slooping begonnen (het perceel van de firma Bernard op den hoek van de Koornbrugsteeg en de Vischmarkt mocht tot October blijven staanj en in Augustus werd met den onderbouw be gonnen. die een jaar later gereed kwam. In Augustus 1936 had de besteding van het bctonframe plaats, waaraan men in October 1937 de laatste hand legde. In November van hetzelfde jaar werd de bovenbouw aanbe steed en in 't begin van 1938 werd met dien bouw een aanvang gemaakt. Ook hiermee was dus ongeveer een jaar gemoeid. Thans is men het laatste stadium ingetred- n en het laat zich aanzien, dat het thans opnieuw on geveer een jaar zal duren voor het interieur gereed is, zoodat het nieuwe stadhuis dus vermoedelijk in het begin van 1910 zal wor- Een stapel bestekken In een onderhoud dat ons deze week door den architect, den heer Blaauw werd toege staan meende deze in alle bescheidenheid te mogen zeggen, dat er ook in het afgeloopen jaar weer vrij veel is gepresteerd en hij wees ons daarbij op de eerbiedwaardige stapel be stekken van verschillende onderdeelen van het werk. Zoo is er b.v. een apart bestek voor de buitennatuursteen, waarvan in 't geheel niet minder dan 360 kubieke meter is ver werkt in tienduizend afzonderlijke stukken. Er is een bestek voor de leidekking, voor de stalen- en bronzen binnen- en buitenramen, voor de centrale verwarming, voor de elec- trische installatie, voor de bliksembeveili ging en voor de liften. Daarnaast was er de zorg voor het carillon in verband waarmede de toren belangrijk moest worden veranderd, welke veranderin gen ongetwijfeld een verrijking van den to ren hebhen bewerkstelligd. En behalve deze afzonderlijke bestekken .en werken waren er dan nog de zgn. stel posten, die men in eigen hand gehouden had, zooals b.v. de schofer-schoorsteen, de bronswerken, de smeedijzeren hekken, de ventilatiekokers, de schoorsteenkap op de centrale verwarmingskoker. De bekroning van den toren met peer en windvaan eischte alleen reeds een enorme voorbereiding. Hier bij moest het kunstambacht worden inge schakeld (de peer werd gemaakt bij de fir ma Brom in Utrecht) en dan kunnen zich allerlei factoren voordoen die maken dat maar niet een-twee-drie alles in orde is, om dat men kunstwerk nu eenmaal niet in on derdeden beschrijven kan. De tijd was kort aangemeten om tot stand te brengen wat tot stand gebracht is en ar chitect Blaauw is ook van meening, dat de tijdsduur bij een werk als dezen stadhuis bouw van ondergeschikt belang is. Voor den bouw zijn thans in totaal reeds 630 teekeningen afgegeven. Dit zijn dus uit sluitend bouwteekeningen. Als men do schctsteekeningen meerekent kan het aantal wel op het twee k drievoudige worden ge steld. Het werk heeft een eigen tempo Zooals reeds gezegd, is dus tfians het tijdstip aangebroken waarop noen het interieur ten volle aan gaat vatten. Als de kap ddcht is en het vorstige weer is voorbij kan de stukadoor beginnen. De centrale verwarming is reeds zoo goed als geheel voltooid. Met de eleo trische installatie is men bezig. De ontwerpen voor het interieur zijn voor het groofste gedeelte gereed en op het bureau in uitwerking. Een belangrijk onderdeel van de Inrichting vormen de marmerbekleedingen, die in de ontvangzalen en in de voornaamste gang zullen worden aangebracht. De architect denkt in 't geheel 5000 M2 marmer noodig te hebben. De dingen zouden natuurlijk erg gemakkelijk zijn als men nu een vat met geld had staan, waaruit men eindeloos putten kon, maar de zaak is zoo dat men van alle onderdeelen prijzen moet vragen en prij zen en kwaliteiten moet vergelijken om een zoo goed en zoo goedkoop mogelijke oplos sing te krijgen. Dat geeft veel moeite en zor gen. Het contact met de onderscheiden in stanties moet regelmatig onderhouden wor den en zoo kan men al met al begrijpen dat dit werk van den Stadhuisbouw een eigen tempo heeft, een tempo dat niet kan wor den geforceerd, omdat dit zoowel aesthetisch als technisch aan het bouwwerk schade zou doen. 'Gemiddeld heeft een ,50-tal werklieden regelmatig aan het Stadhuis gewerkt. Mis schien dat bij het stukadoorswerk tijdelijk wat meer menschen kunnen worden aange nomen. In elk geval hoopt de architect dat In het begin van 1940 de opening zal kun nen geschieden. De restauratie van den ouden gevel zal waarschijnlijk In Juni reeds gereed zijn en dan zal ook de schutting op de Breestraat verdwijnen. Van het carillon zijn vrijwel al)e klokken, thans gegoten, ao_o.dat de monrffige yan klokken in den toren waarschijnlijk ook niet heel lang meer op zich zal laten wachten. De windvaan op de spits, die men thans reeds bewonderen kan, is niet nieuw. Zij is uit de Lakenhal gekomen en heeft waar schijnlijk reeds eerder op den toren geprijkt. Het is een prachtig stukje koperwerk (leeuw met opgeheven zwaard bij het Leidsche wa- en) dat door de fa. Brom is versterkt en jor den toren gereed gemaakt. De fraaie roocle baksteen die voor het. stadhuis is gebruikt is gebakken door de steenfabriek „Ouderzorg" te Leiderdorp in 'n speciaal formaat. Men heeft er ongeveer drie kwart millioen van gebruikt De leien zijn gekozen in overleg met „Monumentenzorg". Het zijn zgn. Wales leien. Men gebruikte er 3C00 M2 van. Hoofdbrekende kwesties Wij hebben nog eens in het gebouw rond gewandeld maar kunnen er weinig méér an zeggen dan wij er eerder van gezegd hebben De constructielijnen, ook voor bet interieur zijn natuurlijk gereed, maar in liet nu volgende jaar zal het interieur zijn ka rakter moeten krijgen door middel van de be kleeding. Aan tallooze kamers en ruimten zullen na tuurlijk slechts de stukadoor en de schilder te pas komen, maar van de meer represen tatieve ruimten kan men nog slechts zeer ge deeltelijk zeggen hoe ze er uit zullen zien, omdat de beantwoording van de vraag naar inoiste voor den goedkoopsten prijs" hier nog heel wat hoofdbrekens zal kosten voor dat zij bevredigend opgelost is. Dit geldt trouwens ook voor de kunstwer ken dén het stadhuis. De belangstellende toeschouwer zal aan de verschillende gevels stukken nog ruwe natuursteen ontwaren, die wachten op de kunstenaarshand, die er beelden en beeldgroepen in zal hak ken. Het is in alle bescheidenheid, al dus de heer Blaauw, mogelijk, om aan het gebouw voor een ton aan kunstwer ken te besteden, maar het spreekt van zelf dat de heer Blaauw over deze ton niet de beschikking heeft. De gemeen teraad in laatste instantie zal hebben uit te maken hoeveel geld hij -voor deze kunstwerken over heeft Het is te ho pen, dat hierbij de utiliteits-motieven niet al te zeer zullen overheerschen en dat ook de kunstenaar aan de versie ring van dit werk, dat voor de eeuwen wordt gebouwd, te pas zal mogen ko men. Vierde Protest. Getuigenisavond Ds G. Bos over „Wie is de plaats- bekleeder van Christus op aarde?" Gelijk de vorige Prot. Getuigenisavondao .as ook de vierde en laatste samenkomst welke gisteravond in de Marekerk werd ge houden, zeer druk bezocht. Spreker voor dtf zen avond was Ds. G. Bos, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, die sprak over -Wie is de plaatsbekleeder van Christus op aarde?" In zijn inleidend woord wees Ds. Bos op het getuigenis van de Heilige Schrift rii van het Gereformeerd Protestantisme, welke de Heilige Geest is. Spr. beschreef in het eerst# gedeelte van zijn toespraak de oorsprong en de geschiedenis van het Pausdom. Langzamerhand treden echter de bisschop pen naar voren en in hun midden de aart» bisschoppen en metropolieten. Deze hiëraj- chie werd door de resp. keizers gesteund met .jezag. Rome kreeg de voorrang Galiselus (pl.m. 500) beriep zich voor hel eerst op het staatsgezag om zijn pauselijke waardigheid, voor het eerst aan Petrus gege ven te fundeeren. Eeuwenlang stonden r.aast elkander het algemeen concilie en de paus. In 1870 werd deze zaak op het Vaticaansche concilie beslist: de paus was onfeilbaar. Spr. wees er op, dat het pausdom op his torische, psychologische en Bijbelsche gron den is te verwerpen. Historisch, want het is uit de Romeinsche-heidensche oudheid in de Chr. kerk binnengedrongen en met ge weld doorgezet; psychologisch want een mensch op de plaats van Christus op aarde Zijn heil uit te deelen is de ergste vorm van onzedelijkheid; bijbelsch want de ge schiedenis van Petrus in de Heilige Schrift is niet de geschiedenis yan den oorsprong van het pausdom maar het verhaal van een zondig mensch, die viel en door de genade van Jezus Christus werd opgericht en alleen door het geloof in Hem kan getuigen van kruis en opstanding in de wereld. Vervolgens toonde Ds. Bos aan de Hand van Joh. 16 aan dat de Heilige Geest de plaatsbekleeder van Christus op aarde is. De H. G. wordt door Jezus genoemd de andere Trooster. Hij woont in de gemeente en erkt in de wereld. Hij woont ook in de ge meente, leidt in alle waarheid, verkondigt toenemende dingen en verheerlijkt Chris tus. „Die zal't uit het Mijne nemen fiiu over handigen". Hij werkt in de wereld: over tuigt de wereld van zonde omdat zij niet in Jezus Christus gelooft; van gerechtigheid en wel omdat Jezus aan de rechterhand Gods erhoogd werd. Het werk van den Heiligen Gest is geen mislukking, maar dient tot heil der wereld. Ook overtuigt die Geest van oor deel omdat dood en hel overwonnen zijn. Nooit kan een mensch, zoo besloot spr., de plaatsbekleeder van Christus zijn want een mensch kan wel het evangelie aan anderen doorgeven maar nooit een menschenhart om zetten. Dit doet de Heilige Geest en in do R.K. kerk is voor dezen Geest geen plaats De werkloosheid De dagstaat van 2 Febr. van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken vermeldt een to taal aantal ingeschreven werkloozen van 4422. Op de overeenkomstige data van en 1937 was dit cijfer resp. 4873 en 5OS0. liet aantal is als volgt over de verschillen le groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 1153, fabrieksarbeiders 225, kantoorpersoneel 187, hotel- en cafépersoneel 89, houtbewerkers 188, kleermakers 105, land- en tuinarbeiders 151, metaalbewerkers 530, sigarenmakers 24, technici en opzichters 27. textielarbeiders transpor»arbeiders 967, typografen 86, igsrniddelenaitteiders 233, vrouwen 164. VtERK Alleen stalenboeken met dit merk op de kaft, bevatten R&D behangsols in de mooie, aparte „Fixa-color" kleuren. Vraag ie Uw behanger nog beden op zichtl Ala U de nienwe R&D series 16 - 47 - 48 49 50 of 51 doorbladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! 'n Nieuwe kamer, kunstzin nige wanden, lichter, zonniger, rui mer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Rath&Doodeheefver Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG FEBRUARI Programma 3: S.— Keulen. 0.20 Parijs R. 9.30 Radio PIT N. of div., 10— Jarüs R.. 10.40 Ra dio PTT N. of div., 12.20 Brussel VI.. 2 20 diver- 2.45 Droitwich, 3.05 Motala of div. 3.20 Keulen. 4.20 Droltwi iel VI.. 6.05 Brussel De heer J. van Muiden herdacht zijn 25-jarig jubileum als collectant der Ned. Herv. Gemeente te Leiden. De jubilaris met zijn vrouw temidden van het College van Collectanten in de consistoriekamer der Hooglandsche Kerkwaar de huldi ging plaats vond. Van het Stadhuis distributie erwtensoep in blik Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden, naast de tomaten soep, ook erwtensoep in blik, bij wijze van proef, beschikbaar wordt gesteld aan hen die thans voor tomatensoep in blik in aan merking komen. De erwtensoep is verkrijgbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en tegen betaling van 15 cent per blik A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Schoolconcert in de Chr. H.B.S. Gistermiddag om 4 uur werd weer een schoolconcrt, deel uitmakend van de serie „Een uur muziek", gegeven in de Aula der Chr. H.B.S. aan de Kagerstraat. Ditmaal waren de uitvoerenden de pianist Cor de Groot en de cellist Piet Lentz. De uitvoering verliep volgens het gewone uitermate doel treffende systeem. De heer Cor de Groot gaf van de te spelen stukken de mondelinge toelichting en hij deed dit weer op uitermate bevattelijke en onderhoudende wijze, onder het mededeelen van verschillende technische en muzikale bij zonderheden, waardoor vooraf een inzicb' werd gegeven in de te spelen werken. Het eerste nummer Sonate A gr. t- van Bocherini, voor oello met. pianobegeleiding hebben we helaas gemist. Daarna hoorden van Cor de Groot een schitterende voor dracht van de Sonate in Bes moll op. 35. aarin de bekende treurmarsch voorkomt. Miet adeimlooze aandacht werd dit werk aangehoord. Tenslotte werd door Piet Lentz en Cor de Groot een zeer mooie voordracht gegeven van de Cello-Sonate in G gr. t. van Beetho ven. De belangstelling der jeugd in deze concerten blijft tot dusverre onverflauwd en we zijn sterk overtuigd dat ze er iets van mee zullen dragen in het leven. De beide kunstenaars ontvingen herhaaldelijk de meest ondubbelzinnige blijken van waar deering. Vrijwilligers gevraagd voor E.H.B.O.-diensten Het ls nog niet te laat! Het hoofd van den Luchtbeschermjings- dienst, dr M. D. Horst, schrijft ons: De beruchte Septemberdagen, die achter ons liggen, hebben aan ingewijden duide lijk getoond, welke de tekorten zijn vian de bescherming tegen aanvallen uit de luaht. Dat deze tekorten niet alleen in ons land voor den dag kwamen, ontheft niet van de verplichting voorzieningen te treffen. Groote zorg baarde het gebrek aan ge schoolde krachten voor E.H.B.O. Laat ons dezen toestand eens voor Leiden bezien. Zoodra gemobiliseerd wordt of reeds eerder, worden in de stad 19 Eerste Hulp posten betrokken. Op elke post moeten zich bevinden: één leider, drie leden en een ordonnans, te zamen dus 95 ipersonen. Dezen hebben tot taak de gewonden en gaszieken uit de getroffen stadsgedeelten weg to halen en naar de plaatsen, waar zich geneesheeren bevinden (geneeskundige hulpposten) te vervoeren. Acht het horrfd van den Luchtbescher mingsdienst permanente bezetting van de Eerste Hulp-posten noodig en dit kan voor weken en maanden het geval zijn dan zijn voor één post drie ploegen van vijf personen noodig, dus voor 19 posten 285 per sonen. Dit moeten allen geoefende EHBO-ers zijn van 40 jaar of ouder: de jongeren zullen voor militaire doeleinden worden opge roepen. Rekent men nu nog, (Jat ook in 3e geneeskundige hulpposten personeel zal noödig zijn, terwjijl het vervoer van de geneeskundige hulpposten (vier in ge tal) naar de ziekenhuizen eveneens in hoofdzaak door EHBO-ers zal moeten geschieden, dan blijkt, dat alleen voor den Geneeskundigen Luchtbeschermings dienst op minstens 300 k 350 personen, EHBO-ers van 10 jaar en ouder (vrou wen en mannen) zal moeten worden ge rekend. Aangezien ook vervoer uit gaszones tot hun taak behoort, dienen zij geoefend te zijn met gasmaskers. Ik richt daarom hierbij een dringenden oproep tot allen, die in onze gemeente in aanmerking komen: „Laat U opleiden tof EHBO-ers, opdat wij in tijd van nood op U kunnen rekenen. „Hot is nog niet te laat!" Aanmelding schriftelijk Mare 13a, L.G.D. waar ook inlichtingen omtrent de opleiding kunnen worden ingewonnen. BURGERLIJKE STAND Samsom N.V. In tegenwoordigheid van het kantoorpersoneel is hij door een der direc teuren gecomplimenteerd onder aanbieding an een couvert en een ander stoffelijk blijk an waardeering. Namens de collega's werd hem een boekenkast aangeboden. A. Kiel Sr overleden jubileum bij samsom n.v. De heer J. Posthuma was gisteren 25 Gisteren is in den ouderdom van 74 jaar jaar werkzaam ten kantore van firma N. overleden de heer A. Kiel Sr die in 1895 op- richter was en steeds voorzitter is geweest van de Zondagsschool Pred. XI 1 a. Voor dien tijd was hij reeds 15 jaar aan verschil lende Zondagsscholen verbonden geweest. Dit werk had de liefde van zijn hart. Vele oud-leerlingen, die in hem een geliefd onderwijzer hebben gehad zullen hem niet spoedig vergeten. Zijn geheele leven heeft hij aan dit werk gegeven. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Pred. XI la werden zijn ver diensten door H.M. de Koningin beloond met de zilveren medaille in de orde vain Oranje Nassau. De vele gaven welke hem gegeven waren, heeft hij ten alle tijde besteed in het werk dat hem lief was. Op 18 Mei 1938 bedankte hij als lid en werd benoemd tot eere-voor zitter, nadat hij 57 jaar het Zondagsschool- onderwijs gediend had. Maandag half twaalf vindt de teraarde bestelling plaats op de begraafplaats Rhijn- hof. BEVORDERINGEN De fouriers der le klasse J. van Benten, L. G. Stolk en J. A. van der Boon van het. 6e Reg. veldartillerie zijn met ingang van 16 Februari bevorderd tot opperwachtmees ter-administrateur en geplaatst resp. bij toet 6e Reg. veldartillerie, de Gamizoenswerk- plaats te Leiden en het 14e Reg. Infanterie te Bergen op Zoom, BENOEMING Met ingang van 15 Februari is de le luit P. J. M. Schoonenberg van het 6© Reg. veld artillerie, bij Kon. Besluit van 30 Januari, benoemd tot kapitein hij het le Reg. luchtr doelartillerie te Utrecht. BEVAUL.EN: A l i der Kaay—Taffön OVERLEDEN; C J Roose z, 9 Jr; ft den Hoed UIT DEN OMTREK ALFEN a. d. RIJN BRANDSTOFFENHANDEL A JON GEN BURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt, zich beloofd aan v. d. levering, van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN jaarvergadering pred. 12 la In de Geref. Kerk aan de De Ruyterstraat hield de Geref. Jongelingsvereeniging Predi ker 12 la gisteravond haar 12e jaarverga dering. Deze vereeniging mocht er tot nu toe steeds in slagen voor haar jaarvergaderin gen een lijn programma samen te stellen, 'in overeenstemming met de leiding die de Bond hier in geeft en dit was ook gis teravond weer het geval. Voor de preekstoel had men een verhoo ging gemaakt waarop het bestuur, eere voorzitter en eere-lid tusschen groen en oranje plaats namen. De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer J. Kersbergen. In zijn wel kom betrok hij speciaal de predikanten Bosch en Mulder, den eere-voorzitter, den heer J. H. Belgraver en het eerelid, den heer M. Oudhof. Voorts metnemoreerde hij hoe hef afgeloo pen jaar voor de vereeniging zeer moeilijk maar men hoopt thans weer aan opgang toe te zijn. Hierna werd begonnen met de afwerking van het uit 13 nummers bestaande pro gramma. .We vermelden hiervan een tweetal uitste kende inleidingen: Geloofsbelijdenis art. 20, door A, Stuivenberg en Anti-Rev. Beginse len art. 3: „De ordinantiën Gods", door P. H. van Heijningen. Op beide inleidingen volgde eenige bespreking. Namens den Kerkeraad van de kerk van Alfen sprak de beer Dwarswaard, jeugd ouderling en namens de Geref. Jeugd cen trale de heer G. S p r u ij t. De eere-voorzitter sprak een opwekkend woord, waarin hij opwekte tot steun aan deze vereeniging, welke noodig is voor oud en jong. Het jaarverslag, dat uitgebracht werd on der den titel „In vogelvlucht" en in aardige samenspraakvoitn, gaf aan dat de vereeni ging er financieel nog niet zoo slecht voor- staat en een batig saldo heeft van ongeveer f 80. Het ledental is momenteel 23 en bleef vrij stabiel. Verder werd ook op andere manier ge werkt aan een gezellig verloop der vergade ring, o.a. door voordrachten en verdere varia. voetbal Voor A.R.C. I is morgen een thuiswed- VIJF-EN-TWINTIGJARIG JUBILEUM De heer R. Ruiter, die gister 25 jaar in dienst was bij de graanmaalderij van fa. Verduyn, ontving van tal van personen blijken van medeleven met dit jubileum. Van de directie van het bedrijf ontving hij als stoffelijk blij-k van waardeering een laiitÊliiii 50 Keulei 5.20 Londen 9.20 Straa div. 9.50 Keulen of Leipzig sburg of 8Brussel VI.. 9.20 div 10.35 Londen Rcg.. 1.35 Droitwich, 2.20 L Reg.. 5.20 Droitwich, 6 45 Londer •oittwlch, 8.20 GRD 10Droltwicl 10a45 Londen Reg.. 11.35 Droitwich. .30 Radio FTT N. of div., 10.— Parlis Radlqt PTT N. of div., 12.2" len, 2.50 Jarüs R., 3.05 Br 20 Brussel VL, 7.50 Keulen .9 20 Brussel Fr. Programma 4: 8 Brus.seel VL. 9 20 diversen, „J.53 Londen R., 11.50 Droitwich, 2.20 Londen R-, 4.20 Droitwich. 6,50 Londen Rog.. 7.20 Droit wich, 7.65 Londen Reg., 8.20 Droitwich. Agenda Vrijdag, 3 Febr. „Patrimonium", 8 uur. Vergadering Patrimonium. Spr. Dr. H. J. Westerink. Maandag, 6 Febr. In den Vergulden Turk, 8.15 uur. Jaarvergadering 3 Oct.-vereen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Januari tot en met Vrijdag 3 Februari as. waargen*«men door de apotheken: G. II. Blanken, Hoogewoerd 171 telef. 502 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 138. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. HAZERSWOUDE weldadigheidspostzegels De verkoop door eenige jonge dames in de gemeente van Weldadigheidspostzegels en -briefkaarten ten bate van „Het Kind" heeft opgebracht een bedrag van f 212,86. schietwedstrijden Bij de gehouden schietwedstrijden van den B.V.L. alhier zijn de volgende uitslagen verkregen: Klasse scherpschutter: le tot en met de 8e prijs de heeren: W. Zintei 238 punten; G. Qualm 237 p.; G. Weijenberg 237 p.; a. J. de Witte 237 p.; Jac. Raaphorst 237 p.; a. Bin nendijk 235 p.; S. Slappcndel 235 p. en Joh. Huisman 234 punten. Klasse II: le tot en met 5e prijs: C. v. d. Aar 228 punten; T. van Zanten 226 p.; N. Slootweg 220 p.; G. van Gent 219 p. en P. Blonk 218 punten, filmvertooning Uitgenoodigd door de Damiesikrans „Wees een Zegen" vertoonde de heer Jansen Schoonhoven een zeer interessante tilm over het melaatsche dorp Ldoe Simono, waar de heer Jansen Schoonhoven als zendeling werkzaam is. Door de korte toespraak en alles wat op de film gezien werd kon men een indruk krijgen van het vreeselijke lij den dezer menschen en van de omvangrijke taak van de zending om te trachten het lij den te verzachten en 'deze menschen het Evangelie te brengen. c. h. jongerengroep Door de Ghr. Hist. Jongerengroep werd een vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, dien heer M. Jansen. De secretaris, de heer L. Plaisier bracht het jaarverslag uit. Uit een overzicht van de ipenningmeesteresse, mej. G. Buitenhuis, bleek dat er een batig saldo in kas is. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heer M. Jansen en Mej. J. Fase herkozen. Tot lid der commissie voor controle van de penning- meesteresse werden aangewezen mej. Over- beke en de heer B. Habersnel. Tot afgevaardigde naar den Ring werd be noemd de heer L. Plaisier, plaatsvervanger de heer J. Wezelenburg. Besloten werd op 22 Februari a.s. een lustrum-avond te hou den, waarbij de voorzitter der Federatie vari Jongerengroepen, de heer A. Fortgens een onderwerp zal behandelen. Bij een gehouden voordracht-wedstrijd ver kreeg de heer P. Verheul den len, mej. J. Overbeeke den 2en, de heer A J de Witte den Sen, mej. G. Buitenhuis den 4en en de he^r W. Verkerk den 5en prijs. Bij een impro\i- atiewedstrijd behaalde de heer J. Wezelen- burg de le, de heer W. Verkerk den 2en en de heer B. Habersnell den 3en prijs. Dr. P. L. Kiehl sloot het samenzijn met dankgebed. rectificatie In het raadsverslag van Donderdag zijn twee onjuiste cijfers geplaatst bij de kwes tie van den weg door en naar het Rietveld. De kosten zijn voor de gemeente niet 200 maar 2000 per jaar, terwijl de toegezegde bijdrage van belanghebbenden niet 10 maar 200 per jaar bedraagt. houandsch^it A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN acuut gevaar. Heeft de wereld de bloedige les van 1914 weer vergeten? De bloei van het Nationaal-Socialisme in Duitschland is hieraan niet vreemd. Als .erderliggende oorzaak moet genoemd wor- j den het verdrag van Versailles. Dit is te recht een monsterachtig dictaat genoemd. De overwinnaars hebben de overwonnenen uitgebuit. Deze geest heeft het Nat.-Socia- j lisme mogelijk gemaakt en aangevuurd. Eerst in 1927 werd de Geest van Versailles uitgeblusclit, waarna het verdrag van Lo carno ontstond. Uitvoerig ging spr. in op het werk van Strescman en Briand. In dezen tijd was het dat de Volkenbond zijn hoogtepunt bereikte. Er kwam een veel soepeler toepassing van het verdrag. j Toch heeft het verdrag van Versailles diepe voren getrokken in het Duitsche volk. Thans is het gevaar acuut, daar Duitschland vriendschap heeft gesloten met Italië, waar ook de publieke opinie is uitgesloten. Deze vriendschap is echter van ideologischen aard. Voor kort heersch- te er tusschen Duitschland en Italië veel strijd over de vraag of Oostenrijk zelfstan dig moest blijven, er heerschte toen een groote belangentegenstelling, zoo zelfs dat Italië troepen zond naar de Brennerpas toen Duitschlahd Oostenrijk annexeerde. Italië heeft de verzekering gekregen dat Duitschland geen belangen meer had in I Zuid-Ti rol. Deze samenwerking' heeft reeds in korten tijd veel tot stand gebracht j waarbij Duitschland veel heeft ontvangen. j Nu is het woord aan Italië om uit de vriendschap munt te slaan. Spr. merkte op, dat de leuzen welke in Italië opgeld doen zooals „Corsica, Tunis, Nice in geenerlei verband staan met het \erdrag van Versailles, zooais dat met Duitschland het geval was. Deze laatste verlangens van Italië voorzoover zij bekend zijn, kunnen de Westersche mogendheden niet aan vaarden. Het schijnt dat de eetlust van Italië met de verovering van Abessinië er niet minder op is geworden. Italië doet hetzelfde als wanneer wij zouden roe pen: Vlaanderen en de Kaapkolonie Ne- derlandsch! Twee groote totaliaire staten gaan nu hand aan hand. Spr. bracht hul de aan den Engelschen premier Chamber lain in verband met hetgeen hij gedaan heeft bij de gebeurtenissen in Sept. jl. Spr. bestrijdt de meening als zou de oor log onafwendbaar zijn. Menschelijke wijs heid is dwaasheid voor God. Van veel te- teekenis ls voorts dat Amerika zich schaart achter de Westersche democratieën Hierna stond spr. stil bij de zelfstandig- heidspolitiek van ons land. In verband met de jongste Jodenvervol gingen heeft zich in ons volk een geest geuit, welke zich aangetrokken voelt tot andere groote mogendheden. Toch is ons volk een in gevoelen als het onze landsver dediging geldt. Spr. oefende critiek uit op de N.S.B., welke het doet voorkomen of ons land zijn zelfstandigheidspolitiek verlaat, in verband met de gouduitvoer naar Londen en Washinton. Gelukkig geeft Hitiers Rijksdagsrede een helder ant woord, als zij gewaagt van naburige Sta ten waarmee Duitschland in vriendschappe lijke betrekkingen staat, waarbij ook met name Nederland genoemd wordt! Er wordt ook zelfstandigheid betracht tegenover 't ka binet, zelfstandigheid tegenover andere partijen. Tot slot stond spr. nog stil bij vraagstukken als oorlogsuitbreiding, werk loosheid, de nieuwo wet inzake de echt scheiding, het stimuleeren van het bedrijfs leven, doodehandsbelasting e.a. Er werden nog enkele vragen gesteld welke door den Spr. uitvoerig werden beantwoord. HILLEGOM DE WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN Bij de Gem. Arbeidsbeurs staan 584 werk loozen ingeschreven, tegen verleden week 604 en verleden jaar 645* De ingetreden da ling handhaaft zich dus* HUIZEN VERKOOPING Gisteravond had ten overstaan van No taris D. Lodder de verkoop plaats van de volgende perceelen: het Burgerwoonhuis Stationsweg 220, groot 2.88 Are. De beer M. J. de Vreugd, bracht het in bod op 3.975; Het woonhuis Mariastraat 52, groot 1.75 Are, werd door den heer W, Harding in bod gebracht op 2.325; Het woonhuis Mariastraat 54, groot 1.68 Are1, bracht de heer H. Roeland in bod op 2.175. KATWIJK AAN ZEE Chr. Hist. Kiesvereeniging Rede Jhr. Mr D. J. de Geer De Chr. Hist. Kiesvereen. alhier had teravond in Hotel „Du Rhin" een vergade ring belegd waarbij als spr. optrad Jhr. Mr D. J. de Geer. Do voorzitter de heer L. v. d. Zwan opende op de gebruikelijke een openingswoord. Dc kerk was tamelijk wijze. De heer de Geer sprak over het on- goed bezet. denverp „Zelfstandiglu-idspolitiekAller- De uitvoering was weer zeer goed ver- eerst gaf spr. een overzicht van de buiten- zorgd. Vooral ook de nummers van het landsche politiek, welke thans in verband kinderkoor. Ongekunsteld droegen de met dc heerschende stemmingen actueel is jeugdige zangers en zangeressen hun vers- Dit is een bewijs dat het er niet mee in jes voor. Veel applaus werd door de klei- ordeis. Als men gedurig over het lichaam nen geoogst met ..Het Boerinnetje*' \an F. spreekt geeft men hiermee te kennen dat C. Halbertsma. Na dc pauze hadden de di er iets niet in orde is. Thans na een pe- recteur alsmede mej. Blok te Leiden Moe- i riode van, gQ jaac staan we jveer .voor een, men in ontvangst te nemen* KOL iDH KERK. a.d. RIJN UITVOERING „SOLI DEO GLORIA" Dc Geref. Zangverceniging „Soli Deo Gloria" met het kinderkoor klein „Soli Deo Gloria" gaf gisteravond ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan, onder lei ding van den directeur den heer H. Zirk- zee 1c Leiden, een openbare uitvoering in de Geref. Kerk alhier. Ds Kaspers sprak

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6