NU DE VERKIEZINGEN NADEREN VRIJDAG 3 FEBRUARI i939 TWEEDE BLAD PAG. s De Antirevolutionaire Kaderdag te Scheveningen De heer J. Schouten over: De financiering van de Over heidsuitgaven voor werkver schaffing en werkverruiming MIDDAGVERGADERING Discussie over het referaat-Dr. Beumer De vergadering van „generale star' en „plaatselijke commandanten" der Antirevo lutionaire partij, mitsgaders „enkele waar nemers uit eigen kring", gehouden in Hotel Wittebrug te Scheveningen, werd gistermid dag om even 2 uur heropend. Toen kwam in bespreking het referaat van Dr. E. J. Beumer over: De Macht der Kroon. Aan het debat namen achter eenvolgens deel de heeren Dr. R. H. W o 11 j e r, Mr. J. Donner, de Ko ning, P. van Nes Czn., A. R. d e Kwaadsteniet, T. Cnossen, C Smeenk, P. Goedendorp, W. F. Beeremans en Prof. G. M. den H a r t o g h. Bij de discussie wees men er op, dat Machtigingswet eigenlijk ten onrechte is genoemd, terwijl een belangrijk onderdeel, de ministerieele beschikking (en circuulai- res) niet werd gesproken. Hoewel de Grondwet geen materieel rechts liogrip kent, zijn er toch wel onderwerpen, welke materieel aan de wetgevende macht zijn opgedragen. Het is echter ondoenlijk het parlement in alle details der uitvoering te kennen. Hoever de macht der Kroon gaat tegen over de Ministers is helaas in het referaat niet uitvoerig besproken. Anti-revolutionai ren hebben door petitionnement wel een be roep op de Kroon gedaan over de hoofden der ministers heen. De vraag werd gesteld of de Kamer het reaht heeft bij voorbaat te informeeren naar den inhoud van een alg. maatregel van be- atuur? De ministerieele verantwoordelijkheid Iheeft aan de souvereiniteit der Kroon wel ;een eenigszins anderen inhoud gegeven. Is dit in de lijn der A. R. opvatting? Is de toeken- ping van meer macht aan den Vorst wel aan te bevelen! En geldt dit ook niet van ministerieele besluiten? Gevraagd wordt of het met de „nazorg" der wetten evengoed in orde is als met de „voorzorg"; wordt de .regeering niet soms gedwongen in een bepaalde richting te gaan irij het uitvaardigen van K.B.'s? Groen van Prinsterer schreef in de zeven- Bger jaren aan Dr. Kuyper, hoe hij dacht over de verhouding van Kroon en Parle ment. Hij verwees naar zijn Ned. Gedachten, .Waarin was uiteengezet, dat de Koning des noods moest kunnen ingaan tegen de meer derheid der Staten-Generaal als het betreft de rechten des volks. Moet de Kroon altijd bukken voor het veto van het Parlement? iWat moeten wij hiermede doen in deze tij den? Waarop moet het grootste accent ge legd worden: op de vrijheid of het gezag? Anti.-rev. schrijvers heibben het accent wel eens anders gelegd dan Groen. Repliek van Dr. Beumer DrBeumer, de sprekers beantwoordend merkte op, dat een Minister wel mag mee- deelen, hoe hü zich de uitwerking van een komend K. B. denkt. De Kamerleden kunnen daarmede dan rekening houden bij de be oordeeling van een wetsontwerp. Tegen onwettige K.B.'s moet steeds verzet Worden aangeteekend; dat is goed voor mi nisters en ook voor ambtenaren. In hoever re dit berust op het rechtsbewustzijn des .Volks is niet gemakkelijk uit te maken. Als de grondwet geen wettelijke regeling i feischt, is een uitwerking bij K. B. mogelijk. Wil men de regeering een bevoegdheid ge- i Ven in crisisomstandigheden, zooals zij bezit bij oorlog, dan zal dit moeten nisten op een bepaling in de Grondwet. De „voorzorg" bij wetten is meestal niet I beter dan de „nazong"* De beschouwing van de positie der Kroon hangt samen met een zekere geestesrichting; i ïnaar er is ook een ontwikkeling der prak- tijk, Van R.K. zjjde wordt tegenwoordig de i lijn van Struycken zeker niet altijd doorgc- i trokken; ook wat betreft het delegeeren van bevoegdheid aan de Kroon. Voor jeugdige Anti-revolutionairen is stu- Öie van Groen het beste wat men vinden kan. Hij wist bij het staatsrecht wat hij wil- do. Zijn oompas geeft veiligheid. Mocht er verschil zijn met latere leiders, dan zit dat meestal in het verschil van accent. Bepaalde bmstandigheden noodzaken daartoe wel i eens. De meeste vraagstukken hebben ver- schillende facetten. Toenemende macht der Kroon is vaak on- geveer 't zelfde als toeneming van de macht tier ambtenaren en dat kan soms te ver gaan; ondanks bekwaamheid en onkreuk- i baarheid. Ook daartegen moet het parle ment waken. Ongetwijfeld dacht men in 1878 aan een materieel wetsbegrip; maar men moet er biet te veel waarde aan toekennen. Er is i niet veel van terecht gekomen. Als de Kroon .van politiedwang gebruik wil maken, dient dit op de wet te steunen. Bindende bepalin gen mogen niet buiten de wet omgaan. Maar de praktijk van het staatsrecht gaat wel eens in andere richting. We hebben te reke nen met het feit der ontwikkeling van het Constitutioneele recht Toch moet op regeling bij de wet worden aangedrongen. Dat geldt j vooral voor burgerlijk- en handelsrecht en daarbij ging men wel eens over de schreef. Vaak is het een kwestie van voorzichtig be- i leid. Ministerieele beschikkingen lijken bederv- kei ijk veel op algemeene maatregelen van I bestuur en gaan soms zeer ver. Ook hiervan geldt voor de Staten-Generaal: houdt ze in de gaten. Die op de Binnenscheepvaart be wijst een lichtvaardige praktijk. Het raakt j hier de verhouding van de Ministers tegen over Kroon en Staten-Generaal, en van Mi- I bisters en Kroon tegenover het Parlement. I Daar mag men niet met de klompen over- j heen loopen. Voor de zuivere toepassing is administratieve rechtspraak noodig. De con- l trole der Staten-Generaal op de administra tie is daarvoor niet voldoende. De structuur der wet lijdt wel eens ondor amendementen, maar dat gebeurt niet vaak; ïaak verbeteren zij de wetsontwerpen. Tenslotte schenkt Dr. Beumer eenige aan dacht aan de verhouding tusschen Kroon (Koningin) en Parlement. Dit is een teer derwerp. Wij zijn bijzonder door God geze gend, dat wij geregeerd worden door Koningin uit het Huis van Oranje. Dat ons volk zulks waardeert is in September tuigend gebleken. Het bleek ook in Novem ber 1918. Onze Koningin heeft op jeugdigen leeftijd trouw aan de Grondwet gezworen en Zij heeft zich steeds beijverd daarnaar te le ven en te regeeren in gehoorzaamheid aan God. Haar taak bestaat niet alleen in de on- derteekening der stukken en wetsontwer pen; al blijkt dit in de eerste plaats in ver trouwelijke conferenties tusschen haar en de ministers. Doch wie haar redervoeringen hoort en leest, die begrijpt er iets van. Het zal niet gelukken iets van H. M. gedaan te krijgen als het niet in orde is. Het is ook ondenkbaar, dat de Koningin zich zonder meer zou neerleggen bij elk besluit van Ka mers en Kabinet. Hoe er bij verschil van meening 'n oplossing gevonden wordt, buiten onze wetenschap om. Wel moeten wij erkennen, dat de regeerende Vorstin invloed oefent waar dat mogelijk Nadat de Voorzitter den spreker dank had gebracht voor zijn opvoedend werk op staatkundig terrein verricht en de hoop had uitgesproken dat het verhandelde in „Anti Rev. Staatkunde" zal worden opgenomen, werd de middagvergadering gesloten. AVONDVERGADERING Rede J. Schouten In de avondvergadering sprak de heer Schouten over: De financiering van de overheidsuitgaven voor werkverschaffing en werkver ruiming, Dit onderwerp is aan de orde gesteld, al dus spr., omdat het actueel is en voorloo- pig blijven zal. Onder gewone uitgaven verstaat spr. die. welke uit de gewone inkomsten Rijk moeten worden gedekt. Buitengewone zijn die, welke in aanmerking komen om door leeninggelden te worden gedekt. Volgens de Comptabiliteitswet beslist de Minister van Financiën over deze splitsing. Echter niet geheel zelfstandig. In feite zullen ook wel anderen een woord meespre ken in den boezem der Regeering. De wet bevat omtrent deze splitsing geen bindende voorschriften. Zij is veelal 'n kwestie van beleid, zooals minister de Wilde eens in een praeadvies heeft betoogd. Maar in dat be leid was nogal verschil; de algemeene om standigheden hadden er vaak een invloed op, die tot een onderscheiden practijk leid de. Spr. zette dit in een historisch ovprzicht uiteen. In het verleden kwam het vaak voor, dat sommen, die een tiende vormden van de bedragen, waarom het nu menigmaal gaat, de meeningen uiteen deden gaan. In het begin dezer eeuw brak de gedachte baan om alleen voor direct productieve uit gaven te leenen, al hield men er zich niet altijd 'J. Schouten Met erkenning van de mogelijkheid van uitzonderingen kwamen geleidelijk drie stelsels naar voren. Het veiligste was dat om alle uitgaven als gewoon te beschouwen. Dit is echter niet te handhaven. Veel aan groote werken zou dan niet op tijd klaar kunnen komen. variant vormde de fondsvorming. Deze methode is niet aan te bevelen. Zij leverde niet veel anders op dan verdriet. Het tweede stelsel wilde alleen b.g. uitga- en voor werken, die geheel of nagenoeg eheel rente en aflossing opbrengen. Ook dit systeem acht spr. te beperkt, tenzij men de groep productieve werken belangrijk zou willen uitbreiden. Het werkt ook wille keurig en brengt het vraagstuk van heffing van bijzondere rechten aan de orde. Een derde systeem is alle uitgaven, die 1 voor meer dan één jaar rendement opleve ren, voor b.g. in aanmerking te doen ko men. Theoretisch is dit zeer verdedigbaar, maar er past beperking bij. Er zou een be drag moeten worden aangegeven, dat steeds onder gewoon zou moeten vallen. Dat hangt van den omvang van staats- of gemeente huishoudingen af. Ook het toekomstige risico en nut behoort in aanmerking te wor den genomen, al zijn dit onzekere factoren. Een deel van het risico moet onmiddellijk worden genomen, gelijk o.a. geschied is bij deren wordt misschien winst gemaakt. Daar wordt van geleefd en misschien iets ge spaard. Aan 't eind van de periode heeft de overheid een schuld van 10 millioen en 't geld is verteerd. Zou het anders zijn. dan was in een minimum van tijd het werkloos heidsvraagstuk op te lossen. De koopkracht theorie heeft geen reëele beteekenis. Spr. komt ten slotte tot het plan-Westhoff wat den financieelen kant betreft. De uit voering er van op rekening van den kapi- taaldienst is moeilijk te verdedigen. Slechts een gedeelte van do kosten van een deel dezer werken kon misschien op deze wijze worden gefinancierd. Als men een groot kon wel eons zwaarder moeten wegen dan die financiële bedenkingen. De werkloozen vragen om arbeid en deze vraag te voldoen, is toch beter dan belastingverhooging en steunuitkeering. Mogen werkloozen alleen het slachtoffer worden? Volksweerbaarheid beteekent niet alleen militaire maar uok sociale en geestelijke weerbaarheid. Levert de groote-wcrken-politiek (bijv. bouw van stadhuizen) geen gevaar op voor de econo mische politiek der regeering, welke de noi- male bedrijvigheid wil stimuleeppn; en wordt hierdoor de gewone begrooiing niet verzwaard? Leidt zij ook niet tot staatsron- junctuur, tot een sterke concentratie van politieke en economische macht? Kan daar tegenover het particulier en k'-rkelijk ini tiatief niet ingeschakeld worden bij de be- Handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije Nieuwe overeenkomst tot stand gekomen 's GRAVENHAGE, 3 Febr. De regeerings* persdienst meldt: Tusschen een Nederlanosohe en een Tsje- eho-Slowaaksche regeerings-delegatie zijn gedurende eenige weken onderhandelingen gevoerd met het doel een nieuwen grondslag te vinden voor de handelsbetrekkingen tus schen de beide landen. Deze onderhandelingen Ihebben geleid tot een overeenkomst, welke op 2 Februari te 's Gravenhage is geteekend. voor Nederland' door den adj.-directeur van de handelsac- coorden, Mr. A. van Kleffens en voor Tsje cho-Slowakije door den heer C. Vrabec, re- EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN! Wij bieden U 6 mooie, m kleuren gedrukte uitknlpkaarien aan. met voorstellingen van witje, den Prins, de 7 dwergen en de uit het woud (totaal 32 figuren), speciaal door Walt Disney geteekend voor Palmolrve. Zij worden franco toegezonden tegen inzending van 3 zwarte Palmolive-bandjes en 2 post zegels van 5 cent aan Palmolive, Aid 16 Postbus 635. Amsterdam-C. (Reel) den Afsluitdijk. De toekoppst wordt dan ontlast. Voorts moeten de leeningsplannen aan den veiligén kant worden vastgesteld. Re kening moet gehouden met den levensduur van het object. Dat geschiedt bij de gemeen ten. Doet men dat niet, dan lost men nog af als de waarde der objecten reeds is te niet gegaan. In de vierde plaats moet er voor het staatsvermogen op peil te houden. D. de uitgaven moeten tot dit vermogen in juiste verhouding staan. Spr. citeert in dit verband den open brief van de 14 heeren. Zij stelden teveel een staat gelijk met een particuliere vennoot schap met haar jaarlijksche balans. De overheid kan dit systeem niet toepassen. Tusschen beide is principieel verschil. De staat heeft alleen te zoeken naar evenwicht tusschen het rendement zijner functies en de daarvoor op te leggen lasten. Een n.v. werkt met een tevoren vastgesteld kapitaal en werkt met veel grooter afschrijvingen dan de staat kan doen. Doen ze dit laatste niet, dan volgen faillissementen op groote schaal. De ervaring van de laatste jaren heeft dit doen zien. Algemeene normen voor de splitsing van gewone en kapitaalsuitgaven heeft men dus, vervolgt spr., in den loop der jaren niet kunnen opstellen. Het beleid neemt er een belangrijke plaats bij in. De huidige werkelijkheid staat wel ver af van het bewandelen van den juisten weg. De geweldige depressie van de laatste jaren heeft er grooten invloed op gehad. De staatsschuld is enorm gestegen: van 1913 tot eind 1938 van 1154 tot netto over de 3300 millioen. Een belangrijk deel er van heeft niet te maken met productieve of economisch productieve werken. Zeker 500 millioen zit er in aan gewone uitgaven, die voor rekening van den kapitaaldienst zijn gebracht. Dat brengt gevolgen mee. De toestand is echter nog erger. De Sociale fondsen hebben nog enorme bedra gen te vorderen. Daarin moet worden voor zien, wil men de uitkeeringen van nu niet ten laste brengen van het volgend geslacht Ook is in de laatste jaren te weinig aan staatsschuld afgelost. Versterking er van is een noodzakelijkheid. Een sterke stijging van de staatsschuld wordt in dezen tijd nog veroorzaakt door volstrekt improductieve uitgaven: voor ruim 159 millioen, waarvan 73 voor Defen- 46 voor het Verkeersfonds en 28 voor de Zuiderzeewerken. Het toekomstige ge slacht zal die lasten moeten dragen, zonder dat we weten, dat ze het beter zullen heb ben dan wij nu. En boven dat alles staan we nog voor het groote vraagstuk der werkloosheid. Het moet duidelijk zijn, dat bij den be- staanden financieelen toestand we de menschen van de kapitaalinspuittheorie niet kunnen volgen. Het is nog steeds zoo, dat geld niet jongt Het is een dwaling om te meenen, dat een geldinspuiting van zeg 10 millioen voor een sociaal werk tot gevolg heeft, dat die 10 millioen in de maatschappij aanwezig blijft. Zoo is het niet Een deel wordt ver teerd voor directe behoeften. Het gaat naar anderen in ruil voor goederen. Op die goe- Het plan bestaat, om huize „Wa terland" te Vei sen, het vroegere landgoed van wijlen Mr W. G. Boreel van Hogelanden, tot museum in te richten. Deze pa triciërswoning uit de zeventiende eeuw bezit een kostbare collectie oude schilderijen boeken en meu belst werk gaat uitvoeren en daarvoor meer dan tweemaal de te verkrijgen waarde eerst moet uitgeven, gaat men een gevaarlijken weg op, die moeilijk is te verantwoorden. Ter bestrijding afwijkingen van gezonde regelen te verde digen, maar ze moeten zooveel mogelijk worden beperkt Wat nog verder geschieden zal ter be strijding van de werkloosheid moet zoo geschieden, dat niet nog meer lasten naar de toekomst worden verschoven via de leeningspolitiek. Dr. Colijn deelt mede, dat hij vanmiddag niet aanwezig kan zijn, tengevolge van twee een groot kwaad zijn J belangrijke conferenties over het werkloos heidsvraagstuk. De bespreking heeft hij met groote aan dacht gevolgd, maar hij merkt op, dat er geen Plan-Westhoff is. Men moet daarvan dus niet spreken. Deze amihtenaar heeft een inventarisatie van werken gemaakt. Op de basis daarvan zal de Regeering haar plan nen bepalen. Tenslotte zegt hij dank voor de vriendelijke ontvangst aan de vergadering. Wil men meer, dan moet het huidig slacht het betalen. Dat moet men zeggen dat dan ook hooger lasten noodig zijn en de overheid op een grooter deel van het volksinkomen beslag moet leg_ schade van de persoonlijke consumptieve uitgaven. Na een kort dankwoord van den wnd. voorzitter, Dr Beumer, werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmorgen 11 uur, DE TWEEDE DAG Discussie over referaat-Schouten Hedenmorgen werd de conferentie op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de voorzitter, de heer J. Schouten een hartelijk woord van welkom sprak tot Dr. C o 1 ij n, die thans ook aanwezig was. Deze had van te voren even gelegenheid gevon den met een vroolijk gezicht aan de pers mee te deelen, dat misschien wel op zijn verjaardag 'n tweede telg in 't Prin selijk gezin verwacht wordt Bij voorbaat hebben wij den minister-president en ons land en volk daarmee geluk gewenscht Daarna begon de discussie over het on derwerp van den heer Schouten. Aan het debat namen de volgende personen deel, n.l. de heeren D. Gosker, P. Go d e n d o r p, L. van R ij,' Dr J. Ridder, A. W a r n a a r, Ir J. C Keller, Corn. Maris, A. Bootsma, Mr E. J. E. G. Vonkenberg, Dr F. L. van Muis winkel. A. Wiersinga, B. Meilink en Mr J. W. N o t e b o o m. De volgende opmerkingen kwamen naar voren: Bij werkverschaffing moet men niet alleen letten op de financiering maar ook blijvende werkverruiming. Voorts moet bedacht, dat men den werkloozen- steun toch kwijt is, waarnaast het voordeel staat, dat een aantal menschen uit de werk loosheid verlost wordt. Is ook met het oog de staatsuitgaven een jongeren-salaris niet gewenscht, wanneer de ouderen in staatsdienst een te groot deel van het na tionale inkomen toucheeren? De koop kracht-theorie is niet geheel verwerpelijk. In ons land deugt ze niet. Internationaal zou dit wel het geval zijn. Is ons nationaal vermogen achteruitgegaan door de steun verlening, in het buitenland hebben we geen schuld gemaakt. Telkens rijst de moeilijke vraag: wat moe ten we doen? Financieele lasten verzwaren of geen verdere hulp aan werkloozen ver schaffen; waarbij de zelfstandigheid der gemeenten een voorname factor is. Het verstrekte geld voor werkverschaffing wordt tenslotte toch omgezet in arbeid en winst, en zal dus totaal nuttig effect sor- teeren. Alleen gaat een deel van het inge spoten geld naar het buitenland; doch bij zuiver binnenlandsch gebruik behoeft men hier geen rekening mee te houden. Wel worden Banksaldi gevormd, waardoor het geld steriel wordt. Het nationale vermogen wordt niet verminderd en het nageslacht wordt niet zwaar belast, mits een sterke regeering in staat is een Halt te bewerken, wanneer onz% betalingsbalans in gevaar zou komen. Een der sprekers bepleitte een radicale wijziging van de dividendbelasting in een winstbelasting op de naamlooze vennoot schappen. Gevraagd werd of er in Duitschland wer- kelijk haast geen werkloosheid heerscht Anderen vonden de financieele politiek van den inleider al te „conservatief"; de totale Nederlandsche staatsschuld is niet meer dan het nationaal inkomen in één of de belastingopbrengst in vier of vijf jaar. De leeningspolitiek heeft bezwaren, maar ze moet slagen, omdat er groote reëele be sparingen zijn. Doch is belastingverhooging dan niet meer mogelijk? Zoo niet, dan is de toestand hopeloos. De nood der werkloozen WIJZIGING DER WERKVERSCHAFFING Het karakter wordt gewijzigd Zooals bekend is heeft de Regeering besloten het karakter der werkverschaf fing te wijzigen, in zooverre, dat thans meer bedoeld wordt bestrijding der werkloosheid in plaats van, zooals het tot dusver was, leniging van de gevolgen er van. In een rondschrijven aan de gemeente besturen heeft de minister thans de eerste regelingen ingaande 2 April a.s. mede gedeeld. De eerste van de 14 bepalingen houdt in, dat de duur der tewerkstel ling niet meer van week tot week doch telkens over drie maanden wordt vastgesteld behoudens mogelijkheid om in verband met arbeid in het vrije bedrijf de tewerk stelling tijdelijk te onderbreken. Eventueele verandering in gezins- of eigen inkomsten behoeft gedurende die drie maanden niet opgegeven te worden. Met verminderde gezinsinkomsten wordt zooveel mogelijk gerekend. Geleidehonden voor blinden Een nieuwe propagandafilm van het Fonds AMSTERDAM, 3 Febr. Het Ned. Geleide- hondtenfondfe heeft een nieuwe propaganda film laten vervaardigen. Voor een aantal genoodigdien ging gistermiddag in de show room van het theater Tuschinsky te Am. sterdam de première, nadat de leider van le Blindengeleidiehondlensohool, de heer Ph. d Most, een kart inleidend woord had gesproken. Deze nieuwe propagandafilm begint met enkele opnamen van de school, van de ope ning in 1935 door H. K. H. Prinses Juliana an van die ingebruikneming der uitbreiding m Juli 1938. welke pleahtigheod werd ver richt door minister Prof. Mr G P. M. Rom- me. De wijze, waarop de heer v. d Enden de beteekenis van den hond als geleider van blinden in beeld heeft gebracht, getuigt van liefde voor het onderw erp. Zeer aardige ctenkheelden zijn er in verwerkt en indruk wekkende effecten bereikt. Aangetoond ordlt, dat tientallen blinden in Nederland ie en door middel van een hond hun zelf standigheid hebben herwonnen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN OOSTERBEEK, 3 Febr. De 45-jarige T. v. die 21 Jan. jk op den Utrech tsch eweg Oosterebek in botsing kwam met een automobiel, toen hij per fiets dezen weg wilde oversteken, is thans in het Diacones- senhuis te Arnhem aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen na. ferendaris aan het ministerie van buiten- landsohe zaken te Praag. De overeenkomst, die door toekenning van invoercontingenten en daarmede samenhan gende bepalingen de regeling der toekom stige handelsrelaties aangeeft, is met in gang van 2 Februari in werking getreden, met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1939 af DE TOESTAND IN HET BAKKERSBEDRIJF Ook in Rotterdam stappen om toÉ een C.A.O. te komen De bakkersgezelletnibonden tw. de Algö* meene, de Christelijke en de Roomsch-Ka- tholieke hebben gisteravond in ledenverga* deringen den toestand van het Rotterd&m- sche bakkersbedrijf besproken. Aan het eind werd een motie aangenomerl van den navolgenden inhoud: De leden van de Algemeene, Christelijke ett Roomsch-Katholieke bonden van bakkerij- arbeiders, te Rotterdam, in vergadering bij een op Danderdq^ 2 Februari 1939, gehoord! de uiteenzettingen van de besturen, dragen de besturen op krachtig te waken tegen verdere verslechtering van de arbeids voorwaarden en met spoed alle stappen ta doen, die noodig zijn om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst to geraken; met voldoening constateerende, dat da Overheid overtuigd is van de onhoudbare toestand waarin het bakkersbedrijf verkeert, gezien de principieele bereidverklaring een ondernemersovereenkomst voor het Amster- damsche bakkersbedrijf met minimumprijzen bindend te verklaren; dringen er op aan meerdere dergelijke overeenkomsten zoo ze ook voor andere tsen, met -name voor Rotterdam, worden aangeboden, eveneens bindende kracht te verleenen, opdat een eerlijke ccmcurrentie- basis worde gelegd. MIST HINDERT SCHEEPVAART OP NIEUWEN WATERWEG ROTTERDAM 3 Febr. Dikke mist ver» hindert reeds bijna 24 uur alle zeescheep- vaartverkeer op den Nieuwen Waterweg. Na gisteren 16.50 uur is alleen de Batavier II nog binnengekomen. Dit gebeurde van ochtend om 10.15 uur. TEGEN AUTO GELOOPEN EN ERNSTIG GEWOND NIJMEGEN, 3 Febr. Gisteravond is in de Molenstraat alhier de 50-jarige Toonen uit Nijmegen, die bij het oversteken, geen acht sloeg op het verkeer tegen een personenauto uit Nijmegen geloopen. Met een zware her senschudding is de man naar het Sint Ca- nisiusziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. HOOGEVEEN, 3 Jan. Gistermiddag is na bij den overweg op den Pesser Straatweg de 60-jarige landbouwer Pieper uit Rui nen, door een vrachtauto, geladen met kunstmest, aangereden. De man was op slag dood. De Duttsc^.e l^gprmanoeui-ie* u ut ge bergte 7'jn i r~'ler> g*ng Een moeilijke klimpartij langs de steile wanden bij Jen „Kreuzeck",

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5