GARNEERINGEN Waf eten we Stekeligheden Knip Sfoffenhuis J, MONNIGKENDAM ECHTE ROZENOLIE !S DUUR EINDELIJK UITKOMST! Adelheid Thorbecke „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 30 JAN.—4 FEBR. 1939 B onder Oosietschen invloed Ht'l'ufiEN ons dezen winter aan vele middagjaponnen opvalt is, dat het meerendeel lange mouwen heeft, nu eens aansluitend, dan weei zeer ruim naar den pols met ingehaalde ruimte en een smallen band afge werkt. De hals is, behalve in de groote maten, meestal hoog en even gedrapeerd of heeft een recht boord je. Men ziet langs de hals uitsnijding ook meerma len een breede, schuin ge knipte reep zijde in afste kende kleur, die onder de kin gestrikt wordt, terwijl de ceintuur een zelfde werking heeft. Nu eens worden de cor sages gedrapeerd, dan weer vragen applicaties o.a. van fluweel de aandacht. De rokken zijn iets langer dan den afgeloopen zomer en eenigszins wijder dan die der tailleurs. Borduurwerk en stiksels spelen een groote rol, vooral de reliefgewerkte garneering munt uit door haar aparte werking en belooft een groot succes te worden. Men krijgt dit effect door op den boven kant van de stof het pa troon over te brengen en aan den onderkant een laagje watten te rijgen. Met kleine gelijke rijgs eekjes wordt de omtrek geregen en wel zoo, dat stof en watten tegelijkertijd worden opgenomen en het motief hoog opgewerkt boven de steekjes uitkomt. Goud- en zilverborduursels spelen een groote rol, doch ook zijden broderie wordt veel toe gepast, hetzij kleur op kleur dan wel in sterk afstekende kleuren. Het borduurwerk staat deels onder Chineeschen en Japanschen invloed en voor een groot deel vindt men ook Bretonsche inspiraties. Overal past men borduurwerk toe, zoowel langs hals, mouwen, op plastrons, langs ves ten, rechte kragen,, doch steeds wordt ge tracht te voorkomen, dat deze garneering ietwat opdringerig aandoet. Kant wo^dt nog steeds gaarne gekozen om middagjaponnen een gekleeder aanzien te geven. De boven- passen blijven modern, doch men kan ook kanten incrustaties b.v. in den vorm van g~det aan den rok aanbrengen. Het incrus- teeren van zwarte tulle bloemen motieven of zwarte zijde blijft altijd een zeer gedis tingeerde versiering evenals a jour gewerk te randen aan voorpanden en mouwen. Knoopen spelen nog een groote rol en wor den behalve over de geheele lengte van het rugpaneel ook in lange rijen of groepen aan gebracht in het midden vóór of aan de zij kanten, meestal van de stof of zy die ver werkt is. De beide japonnen dezer schets zijn zeer geschikt voor meer gezette figuren en wel in de eerste plaats door de V-vormige hals, terwijl het model links een weinig gedra peerd is, echter op een wijze, die afkleedt. Garneering rechts van reliefgewerkte bloe men motieven. Rechts een gemoderniseerde dolman-mouw (wijd armsgat) die apart werkt; garneering aan de taille van goud- leeren bladeren op zwart bouclé wollen stof. Huile-Anti-Ride Indruk ouder te zijn dan men ls. Iedere vrouw wil gaarne een Jeugdige huid behouden. De Antl-Ride lotion helpt Uw huid bliJvi le aruppeis ioi - verslapte piel rhoofd, binnen enkele minuter zult U zien. dat de huid glad wordt. Verkrijgbaar bfl Kappers en schoonheids salons. k ƒ1.25—ƒ1.75. Indien niet te verkrijgen tegen inzending van het bedrag aan den Importeur: H. WESKER, Tasmnnstrnat 108, Den Haag (Reel.) volg ende ZONDAG Kaassoep Roastbief Br. lof Ananaspudding MAANDAG Hardgekookte eieren Spinazie (uit blik) geb. brood Poffertjes DINSDAG Stamppot van gr. kool aardappelen en Geld. worst Frambozenpudding WOENSDAG Duitsche biefstuk Roode kool Rijstebrij DONDERDAG Gekookte heilbot Gest. bieten Drie-in-de-pan VRIJDAG Gebakken spek br. boonen Vruchtengruel ZATERDAG Zuurkoolschotel Flensjes Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder KAASSOEP 1 L. gekruide bouillon (wortel, ui, foelie, thym, peterselie en peperkorrel), 40 gr. bloem, 40 gr. boter, 50 gr. geraspte Parme- zaansche kaas, 1 d.L. room, 1 eidooier. Maak een lichte saus van boter en bloem. Giet (onder steeds roeren) bij scheutjes tege lijk den heeten bouillon bij de saus. Laat de soep doorkoken. Maak ze af met de geraspte kaas en den room. Giet de soep voorzichtig bij de in de soepterrine geklopte eidooier. Geef er dobbelsteentjes gebakken brood bij. POFFERTJES 250 gr. bloem, 100 gr. krenten, 2 eieren, gr. gist, 2y2 kopje lauwe melk, zout De bloem wordt gezeefd in een kom gedaan, de gist aangemaakt met de lauwe melk en ïeren worden flink geklopt. In het mid- van de bloem wordt een kuiltje gemaakt en hierin telkens een weinig van de met gist vermengde melk gedaan. Van het mid den uit de bloem roerende vermengen met de vloeistof en later de met zout geklopte eieren en krenten met het beslag vermen gen, dat nog een uur moet rijzen op een arme plaats (toegedekt). De poffertjespan wordt verwarmd en de verschillende afdee- lingen worden met boter of delfrite vet ge maakt, daarna wordt een weinig van het beslag ingegoten. Even laten bakken, met een vork omkeeren en alle poffertjes op een schotel warm houden. Presenteeren met boter en suiker (fijne). ZUURKOOLSCHOTEL 1 kg. zuurkool, 1 kg. aardappelen, 250 gr. varkensgehakt, 100 gr. mager gerookt spek, 100 gr. rookworst, 60 gr. boter, peper, 10 gr. zout. Kook de vlug gewasschen zuurkool gaar 1 y2 uur), stoof ze met boter en maak ze af met wat peper. Verwerk de aardappelen tot purée. Neem 't vel van de rookworst en en maal die met het spek door den vleesch- molen of hak het zoo fijn mogelijk. Vermeng dit met het varkensgehakt en maak het sma kelijk met peper en zout. Leg in een vuur vasten schotel laagsgewijze, gestoofde zuur-; kool, vleeschmengsel en aardappelpurée. Zorg, dat de bovenste laag uit aardappel purée bestaat. Bestrooi het schoteltje met weinig paneermeel, overgiet het met wat ge smolten boter en laat 't dichtgedekt in ma tig warmen oven gaar en daarna zonder deksel bruin worden. HET is niet altijd even druk in den winkel en het gebeurt wel eens, dat er zoo een kennis aan kamt waaien, waarmee ik in kleine kantoortje achter de zaak een half uurtje gezellig kletsen kan. Van de week me dat overkomen met Jan Lagewaard, den groentenhandelaar schuin over me, die met een boodschap van de winkeliers-buurtver- eeniging kwam en daarna nog een poosje op een stoel bleef hangen. Hij had het over zijn eenigen zoon (hij heeft ook nog een paar meisjes) van vijftien jaren, dien thans bezig is in de leerschool des levens te vormen. Hendrik Lagewaard moet groenten-, handelaar worden als zijn vader en hij rijdt eiken dag met een bakfiets door de stad om bestellingen op te nemen en af te leve- ren. Men onderscheidt in het leven van den mensch drie dingen: kerk, staat en maat schappij. Ik ben dus met het laatste begonnen. Hen drik Lagewaard behoeft zich over zijn toe komst niet zoo geweldig druk te maken. De zaak van zijn vader is goed, voorzoover er op 't oogenblik nog iets goed kan zijn. Alleen heerscht er de dreiging van de vestigingsr wet en Hendrik bezoekt dus driemaal per week een Handelsavondschool teneinde zich op zijn toekomstige taak voor te bereiden en een goed onderlegd en intelligent groenten- handelaar te worden Daarnaast is er de kerk. De kerk houdt 's Zondags des morgens en des avonds dien sten, welke door de Lagewaarden trouw be zocht worden. De kerk heeft bovendien een speciaal terrein voor de bearbeiding van de jeugd en dientengevolge bezoekt Hendrik in gehoorzaamheid de catechisatie. De kerk onderscheidt intusschen nauwkeurig tus- schen de geloofsfunctie en de functie van het „kennen en belijden". Deze laatste func tie is het terrein van de jeugdvereenigingen en daar de functies van het geloof en van het kennen en belijden tenslotte toch niet te scheiden zijn en de jeugdvereenigingen de pretentie hebben, dat alle knaapjes van Hendriks soort en leeftijd zich onder haar hoede behooren te verzamelen, ls Hendrifc ook lid van de jongeliedenvereeniging „Obadja". Hij heeft er in de week geen tijd voor, zoodat hij bij de Zondagsafdeeling aangesloten w. Ik zal niet zeggen, dat Hendrik reeds be trokken is bij het terrein van den staat. Alleen brengt hij in een flinke wijk een politiek propagandablaadje rond en bezoekt hij wekelijks een vijftig adressen voor een een-cents-fonds. Voorts heeft hij ook nog een zendingsbusje en een blaadjes-taak voor de Stads-evamgelisatie. Zoo wordt dus Hendrik voor het lev.en voor bereid en gevormd en ee. ondankbaar vader zat hier in mijn kantoortje te klagen, dat hijzelf ook nog wel graag wat aan Hendriks vorming zou doen. Dit lijkt een redelijk ver langen voor een vader. Het lijkt zelfs een redelijk verlangen, dat in de eerste plaats de ouders zich met de opvoeding en de gees telijk-zedelijke vorming vanu hun kinderen bezig houden, dat zij ze eens in rustige Zondags- en avonduren bij zich hebben te gelijk met de andere kinderen, opdat zij de zegenrijke scholing jan het gezin ondergaan, die' nog niet eens opzettelijk behoeft te ge beuren, maar reeds automatisch geschiedt als de kinderen maar in het gezin verkeeren. Ja, dat lijkt een redelijk verlangen, maar Jan krijgt er gewoon de kans niet voorwant voor Hendrik staat reeds een lange rij opvoeders gereed en eigenlijk behoorde de jongen ook nog op de Oranje-Garde en de Chr. Padvindersvereeniging te gaan om van het Chr. Jeugdkoor en de Chr. Mond- accordeon-vereeniging maar te zwijgen. In elk geval zijn er nog genoeg nuttige zegenrijke opvoedings-instituten voor dat Jan de Groenteman zelf er aan te pas be hoeft te komen. Wat moet ik den téleurgestelden groenten- man zeggen? Hij heeft een voorbeeldigen zoon. Wat wil hij meer? Het gezin, och, het gezin. Wij zijn ouderwetsch. Jan de Groen- tenman en ik. Wij kunnen het tempo var tijd niet bijhouden. Wij zijn sentimenteele kerels met aartsvaderlijke neigingen. De jeugd staat in den laaien brand en wat wil len wij nu nog aankomen met een petro leumlamp boven het pluche tafelkleed en Matthew Henry en E Voto Dordraceno op het bescheiden boekenplankje. Hebben wij de onmetelijke lectuur over het jeugd- vraagstuk gelezen om recht- te verkrijgen mee te spreken, hebben wij cursussen voor ouders en opvoeders gevolgd, hebben wij kaas gegeten van de duizend-en-een voet angels der moderne paedagogie? Nou dan! Wij zijn immers alleen maar vaders Laten wij maar rustig in een hoekje gaan zitten, Jan, anders worden we omver gelcopen en als je je zoon zoo weinig ziet dan kun je hem eens een prentbriefkaart sturen. Het is een -trapje met een baard, maar due buurman kon er nog zwaarmoedig om glimlachen. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN pat Het patroon voor deze vlotte meisjesjurk kan besteld' worden voor den leeftijd van vier tot en met twaalf jaar. Lichte wollen stoffen, b.v. lavablaine, angora en v r\ r\ A n kasha> welke 130 cm breed zijn, vormen het gewenschte lOncn materiaal voor dit voorj aars jurk je. Geborduurde bloempjes in twee kleuren versieren het kraagje en de aangeknipte punten aan den schouderpas. Wil men de jurk vlugger klaar hebben, dan kan men in plaats van bloempjes te borduren hiervoor ook een stukje gekleurd galon koopen, hetwelk met bloemen is bewerkt. De bloempjes knipt men langs een afge- werkten kant uit het galon en ze worden met een zoom of festonneersteek op het jurkje bevestigd. Tussehen de plooien van de korte mouwtjes kan men' desgewenscht een reep stof opstikken van een af stekende kleur, b.v. op een beige stof cerise, felrood of bleu. Men meet de volgende vijf maten: de halve bovenwijdte, van middenachter tot midden voor; de lengte, van het hoogste punt op den schoudei (naast den hals), zoo lang men de jurk wenscht; de taillewijdte, glad om de taille; de heupwijdte 12 a 15 cm beneden de taille, eveneens glad, doch niet te strak meten; de mouwlengte, van den schouderknokkel recht meten tot den pols. De prijs van het op maat gemaakte patroon bedraagt 40 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres; Administratie van ons blad. BESTELBON Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon het bedrag per giro is overgemaakt, (s.v.p. doorhalen wat niet gewenscht wordt.) Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heup wijdte Mouwlengte No. 20 Naam Adres Ingekomen boeken en tijdschriften BEYERS MODE FüR ALLE Het Februarinummer van „Beyer's Mode für Alle" brengt ons Modeparade Voorjaar 1939. Op de tweede pagina: 24 geestig ge- teekende, origineele ideeën voor Uw eerste voorjaarsjurk of pakje; wie zou daar niets bij vinden? Een nieuwelingetje in onze garde robe is de z.g. blousejurk, die we in de stad onder een bijpassend jasje of lange mantel. later als leuke vacantiejurk dragen. Een bijzonder vlot effect geven de „Windstoss"- revers aan één der afgebeelde jasjes. Voor den middag: een elegante blouse van glanzend satijn of fijne kant en een eenvou dige rok vormen een smaakvolle combinatie; op de jurk uit cloqué zijn garneering en cein tuur van gelakte zijde buitengewoon ge slaagd. Daar het nog wel wat te frisch is om zonder jas te wandelen, worden in dit nummer ook voorj aarsj assen en complets in groote ver scheidenheid gebracht. Verder is er een pagina gereserveerd voor rokken, blouses, jasjes en capes, waarmede men de aardigste combinaties vormen kan; eenige bladzijden verder vinden wij een schattige, met opengewerkte zigzagstrepen gebreide jurk, een leuk gebreid meisjes truitje en een gehaakt heerenvest. Overal is een duidelijke beschrijving bij, terwijl de patronen eveneens op de raderbladen te vinden zijn. Met een aantal smakelijke recepten, waar van de afbeeldingen tot klaarmaken uitnoo- digen, wordt dit nummer besloten. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeJigst bij: HOOGSTRAAT 351 hoek Spui, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2.—; Mantelknippen 2.—; knippen en rijgen 3.—; Japon geheel gemaakt 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter inzage. GUus -furnxJenen ?uja olot op Breit gij reeds met NE VEDA WOL? Hebt gy NEVEDA-brei- patronen? Indien niet, gelieve U het onderstaande ingevuld aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, Heerengr. 483, A'dam (C.). M, U gelieve mi] GRATIS toe te zenden een NEVEDA- stede op te geven. maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kan men de fönate rozengeur, heliotrope, vio lette. lilas en andere bloemengeuren verkrij gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs, voor de lampe Beger enz. Prijs p. fleschje 0.40. Verkrügb. btJ apothekers en drogisten. Vraag steeds merk nectar DAMES, breit zelf Uw onderkleeding Voor 2 X/ 2.10 ontvangt U van ons merk „Dovesdown" Hygiën. verp. in cellophane^ voldoende wol voor het breien van een hemd en broek, terwijl het patroon gratis is, „Dovesdown", de ideale wol voor onder- kleeding, is verkrijgbaar 'n de kleuren: wit] rose, blauw. Schrijf nog heden 2.25 op onze Giro-rekei ning 46396 over met opgaaf van verlangd! kleur en U ontvangt alles franco. SOPHIA GEMMEKEN, Heiligeweg 34/36, Telef. 30866, Amsterdam-C NUTTIGE WENKEN Indien men geen trechter bij de hand heef om een vloeistof in een flesch te gietet neemt men een halve eierschaal, waarin me; in de puntige ronding een gaatje heeft ge maakt; plaatst dit op de flesch of karaf e giet de vloeistof erin. Klontjes in gerechten, waaraan men gries meel of bloem toevoegt, zijn niet altijd e vermijden, doch een goed hulpmiddel is, oh een puntig zakje te maken, het griesmefc' hierin te doen en slechts een uiterst kleit puntje af te scheuren, daarna roerende in d« kokende melk strooien. Voor bloemsaus smeli men eerst de benoodigde hoeveelheid boter, daarna strooit men op dezelfde wijze di bloem erin. Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae's Expilator. Dit electriach zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevaarlijk permanent de leelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat voor zelfbehandeling. waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Taliooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en garantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke U gaarne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP „PUNKTO", Smidsplein 11, VOORTHUIZEN I (Gld.). Postrekening 123808 Prijs NederL-Indië en buitenland 9.50 (franco) bij vooruitbetaling. De vrouw van een staatsman „Niemand kent mij zoo goed als gij, en ik wil ook door niemand, zooals door U, ge kend zijn". IK heb my niet verscholen, en ben toch voor de „I meesten verborgen. Ik geloof, dat zelfs de beste vrienden zich altyd met een klein deel van mijn wezen hebben vergenoegd". Zoo uit zich de staatsman Johan Rudolph Thor becke tegenover zijn vrouw, en in zijn verhouding tot haar zien wij hem van een geheel ongewone zijde. Immers, wij allen kennen de schier spreek woordelijke gestrengheid, waarmee deze man, zoo wel als magistraat als in elke andere functie, is opgetreden. De gespierde stijl van zijn redevoerin gen, de krachtig en breed gebouwde zinnen geven een juist beeld van zijn karaktervastheid, zijn ver- heven-zijn boven allerhande intrigues, zijn hooge plichtsbetrachting. De zachtheid des harten dreigt bij zulk optreden wel eens in het gedrang te ko men. Temeer weldadig doet het aan, kennis te mogen maken met den Thorbecke in den huise- lijken kring, met den Thorbecke vooral, zooals hy was tegenover zijn echtgenoote, van wie hy zeer veel hield. Te begrijpen is het, dat volgens een biograaf van den staatsman met den dood van zijn vrouw de zon van het leven voor hem was onder gegaan. Adelheid Solger als verloofde Een gelukkig huwelijk De trouwdag viel op 15 Juli 1836. Toen trad Thor becke in den echt met Adelheid' Solger, de dochter van den Berlijnschen hoogleeraar K. W. F. Solger en Henriette Grafin von der Groben. De bruide gom is dan 38 jaar en de bruid 19. Het verschil in leeftijd leek vrij groot te zijn, „maar", aldus een auteur, „de matige, sobere, geregelde levenswijze welke Thorbecke steeds gevolgd had, hield hem jong, zoodat het verschil in jaren voor hen die het niet wisten niet merkbaar was". Op de onderlinge verhouding was het in elk geval niet van welken invloed ook. Integendeel, Thorbecke zelf zeide, dat de huwelijksband „met elk jaar hechter" werd. Aan den trouwdag ging het zoeken van een huis vooraf. Met deze belangrijke werkzaamheid was Thorbecke belast, en het is aardig, hem van zijn. pogingen verslag te hooren uitbrengen. Het huis zijner keuze komt hem wat duur voor hij denkt het te kunnen koopen voor 7000.maar een overwegend bezwaar maakt de prijs niet uit Mevrouw Thorbecke kon in de Hollandsche om geving blijkbaar goed wennen. Zij was, zoo lezen we, „een zeer levenslustig vrouwtje; altoos opge ruimd, altoos dezelfde, altoos gul en natuurlijk, hetzij zij, als de vrouw van den eersten minister, de h'ofkringen bezocht, hetzij zy, als de vrouw van den professor, de eer van haar huis en van hare tafel ophield". Ook van zijn werk in velerlei vorm hield zij zich terdege op de hoogte. „Niets werd door T. geschreven dat door* zijn vrouw niet ge lezen werd, en al zijn handschriften werden door haar in haar huisarchief bewaard. Mevr. T. woon de, in latere dagen, ook meermalen, vooral in tijden van spanning, de debatten der Kamers by. Zij erkende, dat de felle en bittere oppositie tegen T. haar schokte en zenuwachtig maakte, „maar", zeide zij aan een vriend des huizes, „dit duurt slechts zoolang als T. niet aan het woord is. Zoo dra hij opstaat om te antwoorden, ben ik ge rust"." Zorgzame echtgenoote en moeder Buitenshuis was Thorbecke onbetwistbaar de meerdere. Maar binnen de muren van haar woning had zijn vrouw een niet onbelangrijken invloed op de opvoeding van de kinderen. Haar man ging daarbij uit van den stelregel, dat niemand het karakter en den aanleg van de kinderen beter kende dan de moeder. Tot de kinderen alleen strekte zich haar zorg even wel niet uit. Van de nauwlettendheid, waarmee zij b.v. acht sloeg op de gezondheid van Thorbecke, ook in dagen, waarin hij door conferenties en ver- gad 'ngen zeer in beslag werd genomen, treffen we een aandoenlyk staaltje aan in een schrijven, aan haar gezonden op 14 October 1849: „Dank voor de karnemelk. Ik heb die gisteravond aan stonds nadat v. 's Graves (ande) was weggegaan, volgens uw voorschrift opgezet. Ik wandelde heen en weer in afwachting dat zij warm wierd. Maar toen zij quart vóór twaalf bijkans nog even koud was, als in den beginne, duurde het mij te lang. Ik zette haar in de kast om dezen avond de proef tijdiger te herhalen. Ik had er reeds een ei en suiker bij, denkende haar elk oogenblik te zullen hooren zieden". In onze gedachten zien wij den grooten staatsman bezig in zijn pogingen, de karne melk warm te krijgen.... Als omstreeks 1848/49 Thorbecke zijn werkzaam heden in steeds sterker mate verplaatst ziet van Leiden, waar hy hoogleeraar was, naar Den Haag, is hij wederom doende met het zoeken van een huis. De keuze valt daarbij op een ruime woning aan de Koninginnegracht, die door de familie van 1850 tot 1872 is bewoond. Voor korten tijd is het huis afgebroken. Het schijnt, dat Thorbecke om streeks 1866, als hij op het politieke terrein al wat minder werkzaam is, met het plan heeft rond- geloopen om een woning buiten de Residentie te betrekken. Het valt echter niet mee, een woning te vinden, die niet al te duur is. Want breed heeft Thorbecke het nimmer gehad. Zijn onbaatzuchtig heid werd door vriend en vijand erkend. In een schrijven van 24 Februari 1866 aan zijn vrouw over wonen in Arnhem lezen wij: „De hui zen aldaar zijn duur en van waar het geld? Al hadden wij dit, het zou, dunkt mij, dwaas zijn, dat wij een huis kochten. De kosten der verhui zing binnen 's lands zijn welligt op 1000.en meer te schatten. In zooverre ware welligt verhui zing naar den vreemde, met verkoop onzer meu belen gepaard, nog bestkoop. Zoo dat ik begin te overleggen, of het welligt meest geraden ware, ons niet te haasten, en, de zaak nog aanziende, onze woning in den Haag vooreerst te behouden. Hoe komt u dat voor? Ik had mij de kans om te verhuizen ligter en de medewerking van anderen grooter voorgesteld". Van het plan komt dus blijk baar niet veel terecht. Een rijke briefwisseling Zoo leeren wij Thorbecke en zyn vrouw uit hui briefwisseling kennen. Ook het geestelijk leven i krijgt in deze correspondentie een plaats. Ovel zijn geloof sprak de staatsman zelden of nooit Teekenend is echter een aanteekening uit eei schrijven van hem, gedateerd „Roermond, Zondag- ochtend 8 July 1855: „Ik kome uit de gerefor meerde kerk, waar ik van Ds. Begeman eem schoone, eenvoudige, stichtelijke preek heb ge hoord. Een model van een protestantschen predi kant; ik twijfel of er iemand in den Haag zij, dien I ik zóó gaarne, als hem, zou hooren. Hy won al dadelijk in den beginne mijne bijzondere aandachtj toen hy zeide: niemand onzer kan moedwillig tegen God opstaan of zondigen; want wij zijn uit I God geboren. „God is liefde", Br. v. Joh. IV, 8, was de tekst". Zoo Thorbecke goed heeft verstaan en weergegeven, is het twijfelachtig, of elkeen hei oordeel „een model van een protestantschen pre dikant" onderschrijven zou.... Een gelukkig huwelijk was het, dat Thorbecke ei zijn echtgenoote ten deel viel. Te harder viel de slag, toen Adelheid op 26 Maart 1870 tengevolge van een griepaanval 'op 53-jarigen leeftyd over leed. Groot was de smart van haar man en kin deren, in wier leven zij zulk een belangrijke plaats had ingenomen. Haar verhouding tot Thorbecke! komt treffend uit in de rede, waarin later dooi Mr G. M. van der Linden haar man werd herdacht; „Adelheid Solger was zijn ideaal. Ik kan dien naam niet noemen of die lieve vrouw komt mij in al haar levendigheid voor den geest. Hare een< voud, hare vriendelijkheid, hare gemakkelykheii van omgang met hoog- en laag-geplaatsten, hare trouwe zorg voor Thorbecke bekoorden ieder, difl haar naderde. Een geleerde vrouw was Mevrouni Thorbecke niet en in de oogen van savante vrouj wen zal zij zeker vele tekortkomingen gehad het' ben; daarentegen wist zij voor hem den weg L zijne boeken en papieren en was somtijds zijn! pc De vrouw van Thorbecke begreep haar mai de.vas haar genoeg; en 't was heel veel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8