st Onderwijs op de Ambachtsschool d DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG 6 STADNIEUWS Practische vooropleiding voor het bedrijf liet belang van het derde leerjaar Het Ambachtsschoolgebouw aan den Haagweg heeft weinig pretenties en zoo naar het uiterlijk ziet het er nogal vrij saai en vervelend uit, terwijl er toch in onze stad waarschijnlijk weinig gebou wen zijn waarin op iedere vierkante me ter ruimte zoo groote en intense bedrij vigheid heei-scht Het is aardig in deze aparte wereld eens rond te wandelen en het zal voor den lezer niet onaardig zijn er eens het een en ander over te hooren. Vooral degenen die staan voor de oplos sing van het probleem: wat moeten mijn jongens worden, zullen er met belang stelling van kennisnemen. Het zal aan ieder bekend zijn, dat aan ds Ambachtsschool les wordt gegeven in tim meren, meulbelmaken, schilderen, machine bankwerker instrumentmaken, electriciteit en auto- en motorherstellen. Tot voor eenige jaren had de school een driejarigen cursus, maar op 1 April 1936 werd op last van hoo- gerhand de 2-jarige cursus ingevoerd, waar van op 1 April 1938 de eerste gediplomeer den werden afgeleverd. Er is echter ook nu nog gelegenheid een derde leerjaar te volgen en heit is voor de leerlingen van zeer veel be lang dit te doen, omdat zij daardoor de leer- stof die in den 2-jarigen cursus is samenge perst veel beter in zich op kunnen nemen, om zoo. aanmerkelijk beter voorbereid, het bedrijfsleven in te gaan. Op 1 April 1938 maakten 50 van de 180 leerlingen van de ge legenheid gebruik. Om tot de school toegelaten te worden moeten de jongens den leeftijd van 12 jaar en 8 maanden hebben bereikt. Zij zijn 38^ uur per week op school, nl. van kwart over acht tot kwart voor twaalf en van kwart voor twee tot vijf uur. 's Zaterdags van kwart over acht tot twaalf uur. Praktijk en theorie hand in hand De jongens krijgen een practische voorop leiding voor het bedrijf, aangevuld met theoretisch onderwijs, noodzakelijk voor een goede vorming tot vakarbeider. Ongeveer twee derden van den beschikbaren tijd wordt aan practische oefeningen besteed en de overige een derde aan de theoretische en eenige algemeene vorming. De keuze der werkstukken is zoodanig, dat deze zoovee! mogelijk overeenkomen met het werk, dat later in de bedrijfsvverkplaatsen door de leerlingen moet worden verricht. Door het vakteekenen leert de leerling een werktee- kening lezen en hij krijgt er eenige vaar digheid door om zijn gedachten op papier uit te drukken. Door middel van het theore tisch onderwijs komt hij iets te weten over de herkomst en de eigenschappen van het door hem te verwerken materiaal en van de constructies en de verschillende uitvoerin gen van de in zijn vak voorkomende werk zaamheden. De Jongens krijgen een plaatsje Het is van groot belang, dat men met het plaatsen der leerlingen in de ver schillende bedrijven, nadat zij de school hebben doorloopen, weinig moeilijkhe den ondervindt. Meermalen komt het zelfs voor, dat er nog aanvragen van werkgevers voor gediplomeerde jongens binnenkomen, waaraan de Ambachts school niet kan voldoen, omdat alle leer lingen dan reeds werk hebben gevonden. Wanneer de leerlingen de school met diploma verlaten, zoeken zij in den re gel zelf een patroon. Wanneer hun dit niet. gelukt, melden zij zich bij den di recteur, die altijd gaarne bereid is de be hulpzame hand te bieden. Rondgang 'door de klassen Als wij nu een rondgang door de school gaan maken dan valt het op dat e-r speciaal voor het machine-bankwerken en wat daar mee annex is bijzonder veel animo bestaat. In het eerste leerjaar oefenen de jongens zich in de werkplaats in het zuiver vlak ;n haaks bewerken van! het ijzer, het pasma ken van verschillende verbindingen, de be-* ginselen van het draaien en scherven van metalen enz. Daarbij wordt ook gelet op den tijd welke aan elk der werkstukken van de zorgvuldig uitgezochte serie wordt besteed. De machine-bankwerkers worden ook ge oefend in het voorbereidend lijnteekenen, waarna zoo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt met het teekenen van onder- deelen uit het vak. B: halve de machine-bankwerkers van het tweede leerjaar die dus weer wat verder zijn op den weg naar de vervolmaking van hun kennis (ze houden zich ook met machines bezig) ontmoeten we ook de electricie-ns en instrumentmakers (2e leerjaar). Dit zijn de fijn-bankwerkers, die» aanleg hebben voor liet kleinere en fijnere bankwerk. Zij wor den geoefend in het bewerken van de ver schillende kopersoorten en voeren bewerkin gen uit, overeenkomstig het werk van een instrumentfabriek en soortgelijke inrichtin gen. De electriciens leeren, naast het aanleg gen van de geleidingen, het maken verse schakelingen en het aansluiten van motoren, transformatoren en vele andere instrumenten, ook het fijnbankwerk, dus het instrumentmaken, alles steeds gericht op datgene, wat de practijk van hen vraagt. Ook in de nieuwbouw aan den overkant van den Haagweg zijn machine-bankwer kers ondergebracht. Men vindt hier echter ook de auto- en motorherstellcrs, die in hun tweede leerjaar zijn (het eerste is vrijwel ge lijk aan dat der machine-bankwerkers) en die thans behalve het gewone bank- draaiwerk, ook aan de hand van auto- en andere motoren, die heelemaal doorgerepa- reerd worden, de noodige practische kennis opdoen. Alle leerlingen in de tot nu toe genoemde vakken in de metaalnijverheid ontvangen bovendien eenige uren per week onderwijs in het smeden, in de meer grove plaatwerk oefeningen, alsmede in het autogeen las- schen. Bij de timmerlieden (weer in het oude ge- houw) zien v. :i uit den aard der zaa^ ver schillend© houtbewertinf^ men vooral in het tweede leerjaar zich toelegt op het maken van artikelen die gebruikt kun- ;n worden (zooals b.v. deuren en trappen). Dankbare resultaten bereikt nwn in dit opzicht natuurlijk vooral bij de meubelma kers, die na bepaalde vooroefeningen bijna uitsluitend verbruiksartikelen maken in zoodanige volgorde, dat de leerlingen met de in het vak voorkomende moeilijkheden zooveel mogelijk kennis maken. Van de schilders kan mutatis mutandis hetzelfde gezegjl en daarmee zijn we aan 't eind van het rijtje gekomen en voelen zeer goed. dat deze korte revue slechts een ge brekkig overzicht kan geven van wat er in de dagschool van de Ambachtsschool ge beurt. Het. kan echte-r aan iedereen duidelijk zijn, dat jongens, die voor een vak worden opge leid. hun 14e, 15e of 16e levensjaar het aller best kunnen doorbrengen in werkplaatsen, welke geheel zijn ingericht voor leerlingen opleiding, waarbij een alleszins bevoegde onderwijskracht zich geheel aan de leerlin- wijdt. Zulke werkplaatsen vindt m»n slechts in een Ambachtsschool, die dan te vens nog zorg draagt voor de theoretische vorming van den leerling. Nog een Jaar erbij Niet genoeg kan voorts gewezen wor den op het groote belang van het volgen van een derde leerjaar nadat men het tweejarige diploma heeft behaald. Zij, die hiervan gebruik maken, komen aan merkelijk beter voorbereid in het be drijfsleven en zullen in hun verder le ven zeker veel voordeel van het geleerde in dat derde jaar ondervinden. Dit wordt gelukkig reeds door vele ouders ingezien. De leerlingen ontvangen op het reeds verworven diploma een aanteeke- ning, dat zij een derde leerjaar volgden, hetgeen bij sollicitaties en eventueele verdere studie bijzondere voordeel en biedt. D* Leidsche Ambachtsschool heeft een goeden naam. Twee-en-twintig uitstekende leerkrachten zijn dagelijks bezig zoo goed zij r kunnen de jongens voor hun maat schappelijk leven voor te bereiden door hun goede en degelijke voorbereiding te ge ven en dat onder leiding van een directeur die rusteloos alle wegen en middelen zoekt en te baat neemt om het onderwijs tot ii perfectie op te voeren en de jongens hun plaats in het leven te geven. Gister was er openbare les in de school en vele tientallen ouders hebben toen de school bezocht. Wij mochten deze dingen dus wel eens onder een nog wijderen kring van belangstellen den brengen. De Ambachtsschool wordt uitgebreid Het gebouw wordt tweemaal zoo groot Ruim een kwart millioen beschikbaar gesteld Naar wij vernemen rijn de pogingen die het bestuur der Ambachtsschool al hier reeds gedurende enkele Jaren heeft ondernomen, om een betere huisvesting te verkrijgen thans met succes bekroond en zal het gebouw aan den Haagweg een uitbreiding krijgen, waardoor het ongeveer dubbel zoo groot wordt. De huisvesting van de ambachtsschool liet reeds lang ie wenschen over, zoodat men zich op allerlei wijzen behelpen moest. Het nieuwe gebouw aan de overzijde van den Haagweg heeft wel eenige verlichting gebracht, maar was toch lang niet voldoen de oen een radicale oplossing van het ruim te-vraagstuk te brengen, zoodat men nok •bijna de geheele voormalige zeevaartschool tegenwoordig (speciaal 's avonds) in bruik heeft. Het bestuur heeft op zijn verzoeken thans de toestemming van hoogerhand verkregen, terwijl tevens overeenstemming is bereikt met de Nederlandsche Spoorwegen over het in-gobruik-ncmen van een strook grond ten westen van het oude schoolgebouw Hier zullen twaalf lokalen verrijzen, waarbij op den beganen grond de auto- en motorherstellers een ruimer praktijk-lokaal zullen krijgen. Het oude gebouw krijgt een nieuwen hoofdingang. Op de eerste verdieping van Ihet nieuwe gedeelte worden drie teekenzalen en een theorielokaal gebouwd, evenals op de tweede verdieping. Op de derde verdieping komen en ruime schilderswerkplaats en een berg zolder voor gereed gekomen werkstukken. Voor berging van rijwielen wordt onder het nieuwe gebouw een kelder gemaakt, die ongeveer vierhonderd fietsen zal kunnen be- atten. Het front van bet schoolgebouw wordt pl.m. 14 meter breeder. De plannen zijn ontworpen door architect Buurman. De aanbesteding zal omstreeks half Maart plaats vinden. Voor den nieuwbouw is een bedrag van ongeveer f 275.000 ter beschikking gesteld. De plannen zijn er op berekend, dat in de toekomst ook het oude gedeelte ge heel vernieuwd kan worden. De vlag op de Stadhuistoren Vandaag waait op den Stadhuistoren de driekleur, omdat de montage van de bekro ning van dit fraaie bouwwerk, de groote koperen peer met daarboven de koperen windvaan (een leeuw bij het Leidsche wa pen) gereed gekomen is. Een belangrijke faze in den Stadhuisbouw is hiermede richt. We hopen morgen op den huidigen stand van het bouwwerk uitvoerig terug te komen BEVORDERING BIJ HET te R. L Met ingang van 15 Februari zijn de le luitenants H. J. Koning, C. F. van den Berg en A H. Trippelaar, allen van het 4e R. I.. benoemd en aangesteld tot kapitein resp. bij het le R. I. te Assen, het 3e R. I. te Bergen pp Zoom en het 4e R. I. te Leiden, Chr. Oratorium Ver. "Con Amore,, TJitvoering van „Mozes" van Max Bruch D. Smink, dirigent Het was een zware opgaaf, waarvoor „Con Amore" zich gesteld zag, toen de heer Smink, haar dirigent, de „Mosefl" van Max Bruch in studie wenschte te nemen. Die. koren zijn lang niet gemak kelijk, terwijl de ligging nog al hoog is. Aan den anderen kant heeft voor een geschoold koor, dat graag zingen wil, en dus gesteld is op een werk, waarin vetl koorwerk voorkomt, een werk als dit veel aantrekkelijks. Want, het moge in sommige koorpartijen lastig zijn, en de ligging moge hier en daar erg hoog zijn wanneer het ensemble de partijen mees ter is, dan is het tenslotte toch ook weer melodieus en zit er over 't algemeen een frischhei-d en gang in, die het zingen tot een vreugde maakt. De leden van „Con Amore" hebben na de uitermate ernstige voorbereiding, welke de dirigent er aan had besteed, dan ook hun hart op kun nen halen. Zij hébben dit gedaan, zij hebben met geestdrift en overtuiging gezongen. Zij gaven, met voortreffelijk stemmen evenwicht, soms een formidabelen koor klank, die evenwel nimmer ruwe accenten had. We zijn onwillekeurig even op het begin onzer beschouwing vooruitgeloopen. We hadden wel eerst mogen vernielden dat de „Moses" naar bouw en structuur een werk is, dat uitstekend in elkaar zit. Er zit in den geheelen opbouw een architectoni sche schoonheid, een krachtige opbouw, die in het slotdeel tot een climax voert, al vreest geheel tegen 't eind een enkel oogen- blik dat deze verloopen zal. Toch Is dat niet het geval, omdat uit het klagend recitatief an het mannenkoor en de daarop volgende klacht van het volk zich ten slotte het schit terend toekomstvisioen ontwikkelt waarmee het werk besluit. De Oostensche glans die over het geheel ligt, de gepassioneerde effecten doen sterk dramatisch aan, al is een behoorlijke lyriek olstrekt niet uitgesloten, waarbij we denken aan de eerste' prachtige aria van „den Engel des Heeren". Doch het was dan ook in hooge mate dramatisch: de wetge ving op Sinaï, de aanbidding van het gou den kalf, de terugkeer der verspieders, en ds aanschouwing van het Heilige Land met den dood van Mozes. En wie zou dit alles ten slotte treffender en aangrijpender op muziek kunnen hebben zetten dan een groot componist, die zelf een man uit het oude volk was? Reeds kennismaking met dit werk, waartoe de heer Smink ons in staat stelde, mogen wij dank baar zijn. Ik kom thans nog even op het koor terug. Het heeft zooals wij reeds opmerkten ener giek op de zware partijen gestudeerd, zoodat het deze volkomen in de macht had. Daar door kon het schoone en enthousiaste vertol kingen van de verschillende koornummers geven. Ook waar mannenkoor of vrouwen koor afzonderlijk zongen kreeg men be schaafde en doorleefde voordrachten te hoo ren, mooi en gaaf van klank. Mevr. AnkLei van WickevoortCrommelin vertolkte de sopraansoli, als „engel des Hee ren". Met stralend geluid en miet over 't al gemeen prachtige voordracht zong zij haar zware doorgaans nog al hoog liggende soli. Een voortreffelijken indruk maakte ook de heer Theo Baylé, een prachtige bas-bari ton, die zangtechnisch geen moeilijkheden kent, en daardoor ook zijn opgaaf volkomen beheerschte. We hebben met de grootste be langstelling naar zijn doorleefde voordrach ten geluisterd. De tenorpartijen werden gezongen door den heer Johan van dier Poel, die plotseling voor den heer Bruno Uclco had moeten in- invallen. Hij verkeerde dus wel in zeer on gunstige positie. Niettemin heeft hij zich zeer loffelijk van zijn taak gekweten. Hij heeft een zeer mooie en gevoelige tenor. Soms had hij iets sterker kunnen zijn, doch zijn partij lag hoog en de tijd van voorberoi ding was voor hem veel te kort geweest. Uit dat oogpunt mogen we hem tenslotte dank baar zijn voor wat hij gegeven heeft. In temperament en muzikaliteit staat hij zeker met de beide andere solisten op één lijn. De orkestpartij was toevertrouwd aan het Nederlandsch Kamerorkest, dat zich over t' algemeen goed gehouden heeft en mooi spel gaf te genieten. De instrumentale voor- en tusschenspelen waren zeer mooi, eveneens de begeleiding van soli en konen. Jammer, dat op het achterste plan van het orkest even gesuft werd vóór den inzet 1 laatste mannenkoor. Dat had men den diri gent niet mogen aandoen. Deze, de heer Smink, leidde- overigens het geheele ensemble, zooals we dat van hem gewend zijn, met overtuiging, met vaste hand en met geestdrift. „Con Amore" mag met blijde tevredenheid op deze mooie uitvoering terugzien. De avond werd geopend met het zingen van Gezang 194 1 en 5 en gesloten met Gezang 96, OVERLADEN: A de Br :rg enm. 34 Jr J H r Krui—Hogenbtrk zn h c uitgevotrd, stellen B. en W. nog voor een tTT.iv h/6 'rUcar- afwachtende houding aan te nepjen, waar- Iv Kreeft—Kunt ar u uor «i«ii«n UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN EEN SCHAAPHERDER OP BEZOEK Voor enkele dagen heeft onze gemeente de eer gehad een heuschm schaapherder met zijn kudde gastvrijheid te verleenen. De man en zijn kudde van een 40-tal schapen zijn afkomstig uit Breda. In dit jaargetijde is in Noord-Brabant voor dc beesten niets te vinden, waarom hij eenige maanden terug via Utrecht en Hilversum naar de omgeving van Noordwijk is afge reisd en nu zoo zachtjesaan weer op Breda aantrekt, waar hij begin Maart weer hoopt arriveeren. Op verzoek van fa. Kloot Meijburg bij 's-Molenaarsgraaf verblijft de man hier en kele dageai om de beesten een kampje af te laten grazen. 's Nachts bivakkeert de man bij de ovens van een dakpannenfabriek in de omgeving. Hoewel over het leven van schaapherders veel idyllische verhalen verteld worden., geeft het dezen man maar eein zeer sober bestaan en mioet hij van particuliere lief dadigheid leven. De traditioneele hond ont breekt ook, daar de kudde niet zoo groot is dat een voldoende overzicht er over niet uitrei ijk zou zijn. Toch bestaat voor deze lieusche schaapherder met zijn kudde nog al wat belangstelling, vooral bij de jeugd. Zaterdag hoopt men de reis gezamelijk weer oort te zetten. 25-JARIG JUBILEUM Vandag herdenkt de heer R. Ruiter, wo nende Heerenweg alhier, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de graanmaalderij de fa. Verduijn in de Hoofstraat alhier. DE R.K.BEGRAAFPLAATS Deze begraafplaats die vor de parochie reeds enkele jaren te klein bleek, is men thans begonnen te vergrooten. Het is de be doeling dat men straks over een ruimte zal beschikken twee maal zoo groot als thans. Een en ander is opgedragen aan den aan nemer A. J. van Engelen alhier, DE R. TL BEGRAAFPLAATS Deze begraafplaats die voor de parochie .jeds enkele jaren te klein bleek, is men thans bagonnen te vergrooten. Het is de be doeling dat men straks over een ruimte zal beschikken tweemaal zoo groot als thans. Een en ander is opgedragen aan den aan- emer A. J. van Engelen alhier. KOSTERSJUBILEUM De koster van de R.K. Kerk, de bij velen bekende P. Suikerland, herdenkt in Maart a.s. zijn 50-jarig jubileum als koster. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Het eerste tiental van de A. S. C. speelde voor de competitie tegen 2 Koningen 1 uit Leiden. De wedstrijd, welke een uitermate spannend verloop had, werd afgebroken met den stand van Zy2—'W2 *n voordeel van de A.S.C., terwijl uit de vier afgebroken par tijen onze plaatsgenooten vermoedelijk min stens twee punten zullen behalen. De gedetailleerde uitslag is: A. S. C. 1 2 Koningen 1 C. Brunt H. Staats X X R. Posthuma D. van Gelder Va—Vz D. Posthuma n. o. 1—0 A. Post H. B. Stip donk X—X D. Brunt A. Geyer X X W. v. d. Roest H. Ellemans Vz—Vz A. H. I-looyer J. Huigsloot X—X A. W. Fey P. J. Raaphorst 2 J Kempen L. Tummers 0—1 ti. v. d. Linden W. Witteman 1—0 Voorloopige uitslag 3V£—2% De uitslagen van de bordenwedstrijden rijn: 2e tiental: G. Schuilcnburg C. Goudberg afgebroken; H. Verhagen J. van de Horst 0—1: Jac. den Hoed F. van Oort VzV2I H. Verhagen G. Schuilenberg 1-0. A 3e tiental: H. de Ruiter— J. Blijleven 1—0; C. Roggeveen H. Pieneman 01. PRINSES BEATRIX-BAZAAR De Prinses Beatrix-bazaar in de kleine Stadszaal ten bate van de afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies is gisteren door 600 personen bezocht. Vandaag is het de laatste dag van den bazaar en het Comité rekent nog op een druk bezoek. ONDERWIJZERSJUBILEUM De heer A. te Nijenhuis herdacht gister In intiemen kring zijn 25-jarig jubileum als on derwijzer. De jubilaris ving in zijn geboorte plaats Surhuisterveen (Fr.) zijn loopbaan aan en is thans vele jaren als onderwijzer werkzaam aan de Chr. „Leidsche Hout- school", Adriaan Pauwstraat, alhier. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P J Hoogduin 26 jrenWA de Haaa 23 jr G Geus 27 jr en C J de Vries 21 jr GEHUWD: CrAsenMJvd Born A Oeskus en M v d Dolder WA Hofland en K A Zlngl B Knul en J Timmer W Paalman en F G Wayers W Roelandse en W L van Kasterop .T Slnteur en A SJardlln A Smit en C Hartevelt H J Furtr H H Vlasveld Traa en M P J Gerritsen BEVALLEN: I v Gent—d Mefl dr M s d i AZERSWOUDE Gemeenteraad De weg door het Rietveld De Raad der gemeente kwam Woensdag middag 2 uur in openbare vergadering bij een, onder leiding van den voorzitter, burge meester A. Warnaar. Na opening met gebed spreekt de voorzit ter op deze eerste vergadering van het pus ingetreden jaar een enkel woord van geluk- wensch. Hij werpt een blik in het jaar dat voorbij ging en dan is er voor het Neder landsche volk ruime stof tot dank aan God voor de zegeningen aan land en volk ge schonken. Wat de gemeente betreft: de bevolking Is met 61 zieien verminderd, waarvan de oor zaak. moet worden gezocht in den economi- schen toestand, en het gebrek aan woningen. De werkloosheid is in vergelijking met an dere jaren gunstig geweest. Spr. wenschte alle raadsleden een gezegend jaar toe. Wethouder C. A. van Dam dankt den voorzitter en wenscht hem en zijn gezin Gods besten zegen toe in 1939. Na het lezen der notulen door den secreta ris en behandeling van ingekomen stukken komt aan de orde: benoeming van leden voor de stembureaux. Voor stembureau 1, waarvan de voorzitter ambtshalve voorz. 1», worden tot leden gekozen de heeren W. van Klaveren en Jac. Looman, tot plaatsvervan gers de heeren J. C. Laurier en Jac. de Kort. Voor stembureau 2 worden tot voorzitter be noemd de heer C. A. v. Dam en tot leden de heeren N. P. Kaptein en M. Noordam: plaatsvervangers de heeren IJ. Bol en P. de Jong. Voor stembureau 3 tot voorz. de heer A. J. de Jong en tot leden de heeren G. Goedhart en M. Scheel; plaatsvervangers de heeren B. den Braver en W. Lommersc. Voor het hoofdstembureau, waarvan de burge meester ambtshalve voorz. is, tot leden N. P. Kaptein, W. v. Klaveren, M. Noordam er Jac. Looman; tot plaatsvervangers de hee ren C. A. v. Dam, IJ. Bol, J. C. Lourier en Jac. de Kort. Wijziging heeft plaats van de begrootin gen 193S—1939. Voor de woningbouwverean zal een bedrag moeten worden geleend groot f 25.410 en voor den schoolbouw van Herv. school een bedrag van f 24.195. T- 1 April a.s. zal tegen 3V2 pet. rente dit be drag kunnen worden geleend. Aangezien de tijdon en koersen zeer vranderlijk zijn en het bedrag per 1 April nog niet noodig is, doordat de bouwwerken nog moeten worden mede de raad accoord gaat. Hierop stellen de overdracht aan den kerke- raad der Ned. Hcrv. Kerk van den benoodig- den grond voor den bouw van deze school een speelplaats. Daartoe wordt 1200 m2 grond tegen f 3 per m2 in re kening gebracht. Goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek om verminde ring van den aanslag in de wegbelasting door den heer v. d. Ploeg, omdat de woning geruimen tijd onbewoond is geweest. B. en W. stellen voor hierop nog niet in te gaan, daar de woning nog geen jaar in 't bezit van adressant is geweest en pas in Juni het, geval zou zijn. Op dien datum kan adres sant het verzoek herhalen, indien de wo ning dan nog onbewoond zou zijn. De raad kan zich hiermee vereenigen. De weg door en naar bet Rietveld Hierop doet dg Voorzitter eenige me- dedeelingen inzake den weg door en naar het Rietveld. Voor de werkzaamhe den en aanleg van dit werk, dat in werkverschaffing zal kunnen worden uitgevoerd, zal van het Werkfonds een bedrag van f 35.000 tegen Zy2 pet. kun nen worden geleend, af te lossen in 40 jaar. Met e«?n bedrag aan rente van f 1400 en onderhoudskosten van f 600 zou dit voor de gemeente een bedrag van f 200 per jaar beteekenen. Na een gehouden conferentie met belanghebben-. den door B. en W., is van de belangheb benden een schrijven ingekomen, waar in wordt medegedeeld dat door hen ge durende 10 jaar. voor deze zaak een be drag van f 10 per jaar zal worden bijge dragen voor dit doel. Aangezien de aanleg van den weg een prachtig object voor werkverschaf fing zou zijn en de benoodigde som te gen een matige rente zou zijn te beko men, zou het ten zeerste gewenscht zijn het werk uit te. voeren. Noodig zal ech ter zijn dat belanghebbenden zich ern stig beraden of de genoemde bijdrage niet kan worden verhoogd, wat de kans van uitvoering zeer zou versterken. Hierop had een zeer breedvoerige bespre king plaats, waaraan bijna alle leden deel namen en waarbij de voorzitter de noodüre inlichtingen verschafte. Algemeen was de raad van gevoelen dat door hen. die in de eerste plaats groot belang bij den aanleg hebben, de bijdrage dient te worden hoogd. Daarbij moet vast staan dat de he noodigde grond kosteloos moet worden af gestaan. Goedgevonden werd voorloopig nog een afwachtende houding aan te nemen, in de vaste overtuiging dat belanghebbenden, na gehouden bespreking, hun ingenomen standpunt zullen herzien en de bijdrage voor dit doel verhoogen. Bij de rondvraag vestigt de heer Scheel de aandacht van B. en W. op de verhooging an steun aan werkloozen in omliggende gemeenten en vraagt of dat ook in deze ge meente mogelijk zou zijn. De voorzitter zal hieromtrent informaties inwinnen en sluit de vergadering. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN VELDWACHTER A. PLAISIER Woensdag kwamen in de Raadzaal der gemeente een groot aantal belangstellenden bijeen, ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van den gemeente-veldwachter A. Plaisier. Opgemerkt werden het dagelijksoh oestuur der gemeente, de ambtenaren van meente-secretarie, bestuur en leden gemeente-veldwachtersvereeniging, de ma joor der Rijksveldwacht en verschillende rijksveldwachters, terwijl ook vele collega'_ uit de omliggende gemeenten van hun be langstelling (blijk gaven. Om 11 uur arriveerde de jubilaris met zün gezin op liet raadhuis. Per auto was hij van zijn woning gehaald. De voorzitter van de Vereeniging van ge meente-veldwachters, de lieer C. van dei Werf, uit Vlaurdinger-Ambacht, overhan digde onder hartelijke gelukwenschen den jubilaris het zilveren Politiekruis en een zilveren vulpotlood, waarna Burgemeester Warnaar het woord verkreeg, om den heer Plaisier met zijn zilveren jubileum har telijk geluk te wensohen en hem namens B. en W. een prachtige bloemenmand aan bieden. Spreker sprak den wensch uit, dat, hoewel de jubilaris '-"ze volle 25 jaren niet in deze gemeente had doorgebracht, het hem gegeven mag worden met zijn gezin ook dit feit over eenige jaren te mogen vieren. Daar na sprak de gemeente-secretaris, die den jubilaris eveneens hartelijk complimenteer de met liet gedenkwaardig feit. Hij boon hem namens het gemeentópersoneel prachtige fauteuil en bloementafel waarna de majoor der Rijksveldwacht hem onder aanbieding van zijn gelukwensch een electrisch kacheltje aanbood. De heer de Boer van 's-Gravemhage bood den heer Plaisier namens de Hengelaars- vcreeniging een schitterende lceslamp aan. waarna de heer Jacobs, namens de gemeen tenaren den jubilaris een prachtig gouden horloge, onder aanbieding van zijn geluk wenschen. ter hand stelde. Ten slotte bood een der aanwezigen namens een oud-collega, den brigadier der Rijksveldwacht, den heer Kooiman, uit Gouda, een bloemenmand aan. Aan het einde dezer spontane huldiging bedankte de jubilaris voor de goede woorden tot-hem. gericht en voor de prachtige cadeaux die hem geschonken warne. Aan zijn woning was er deö geheelen dag rn'a Gemeentelijk Radiodistributiebedrijt iel VI.. 11.20 Keulen. Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9 20 diversen, 10.35 Londen Reg.. 12.35 Droltwich, 2.20 Londen 3.35 Droltwich. 5.05 Londen Reg,. 5.20 - •itwich, 6.40 Munchen of div., 7_— Droitwich, 30 Sportpri ofdlv Dioitwich VRIJDAG FEBRUARI rramma 3: 8.Keulen, 9.20 Parijs R, 9.30 PTT N. of div., 10.Jarüs R., 10.40 Ra- 1 dlo PTT N. of div.. 12.20 Brussel VI., 2.29 diver- 2.45 Droitwich, 3 05 Motala of div., 3.20 Keulen, 4.20 Droltwich, 4.50 Keulen, 5.20 Brus sel VI.. 6.05 Brussel Fr.. 6.20 Londen Reg., b -10 sel Fr., 7.20 Keulen. 9.20 Straatsburg ot 9.50 Keulen of Leipzig Dgramma 4: 8 Brussel VI.. 9.20 diversen, 1 Londen Reg., 1.35 Droltwich. 2.20 Londen 5.20 Droltwich. 6.45 Londen Reg.. 7.20 Droiltwlch. 8.20 GRD of div.. 10.— Droltwich, 10a45 Londen Reg., 11.35 Droltwich. Agenda Vrijdag, 3 Febr. „Patrimonium", 8 uur. Vergadering Patrimonium. Spr. Dr. H. J, Westerink. Maandag, 6 Febr. In den Vergulden Turk, j 8.15 uur. Jaarvergadering 3 Oct.-vereen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Januari tot en met Vrijdag 3 Februari as, waargeifwnen door de apotheken: G. H, Blanken, Hoogewoerd 171 telef. 502 en G. F, Reyst, Steenstraat 35, telef. 13S. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek,. Wilhelminapark S, telef. 274. 5.20 J i, 11.20 Parijs li.. 12.35 Brussel VI. ark of div.. 2.35 Parüs R., 3.20 Kei jsel VI., 6.05 Radio PTT N. of div. 7.30 1 .atje d. d. hr J. G. z. GRD, 8 20 Leipzig (Strs I Droitwich. 10-55 Londen R 201 gelegenheid om den jubilaris te complimen- teeren. Des avonds 'bracht de Harmonie van Ha- zerswoudö den lieer Plaisier een serena4e. KOUDEKERK a.d. ^IJN WERKVERSCHAFFING Met den aanvang der werkzaamheden, welke uitgevoerd worden in particuliere werkverschaffing bij de verschillende vee houders in onze gemeente, zijn thans een 10-tal arbeiders tewerk gesteld. De laatste dag der vorige week stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling als werkloos ingeschreven 49 werkloo zen waarvan 31 steuntrekkenden ingevolge de steunregeling. KATWIJK AAN ZEE EEN MOOI GESCHENK Op 11 Februari a.s. des middags oen 3 uur zal de steen onthuld worden welke door de huurders van het Bestuur der Kat- wiiksche Bouwvereen. is aangeboden. Deze steen \vo oen ontwerp is van den heer L Guijt. bouwkundige alhier is uitgevoerd door de firma Brouwer te Leiderdorp en heeft een grootte van 70 bij 80 cm. Zij geeft oen voorstelling van Katwijk voorheen en DE HEER BOEKHOVEN HERSTELLENDE Naar wij vernemen is de toestand vani den gemeente-secretaris, den heer Boekho ven vooruitgaande, zoodat hij vermoedelijk tegen 1 Maart a.s. zijn functie weer zal kunnen hervatten. LEIDERDORP DAMNIEUWS De wedstrijden om het Kampioenschap ran Leiderdorp zijn gisteravond aangevan gen. De belangstelling voor deze wedstrijden! is groot, o.a. nemen eenige spelers uit Leiden, deel, terwijl ook de heer Slegtenhorst tot da deelnemers behoort. De uitslagen der eerste ronde zijn: Kampioenschap: C. MeinemaR. Marfous 02 J. v. d. BoschJ. Huisman Sr. 2—0 J. van Sandijk—A. de Langen 2-0 L. v. Egmond—N. Hoogervorst n.d.i J. B. v. d. WijngaardW. v. Heusden 2e klasse: M. de Koning—A. de Haas A. Kruidenier—W. v. d. Zwan J. v. d. LindenJ. v. d. Zwan u—a S. ZwanenburgJ. Colijn 0—2 G. P. Dille—J. v. Tongeren 0—2 B. HoogervorstW. Wolff 0—2 G. v. d. Zwan—R. v. d. Zwan 2—0 C. TeunissenC. Zwanenburg 2—0 Als attractie was door den heer J. Huis-, jan Sr. voor dezen openings-avond een 2-tal prijzen beschikbaar gesteld, welke gewonnen werden door de heeren J .Colijn en C. Zwaj nenburg. (VOORDWIJK Gemeenteraad Dinsdagmiddag te half vier uur kwam de Raad der gemeente in openbare vergadej ring bijeen. Het presidium was in handen van den heer E. L. de Witt, thans loco-burgemees ter. Nadat hij het gebed gelezen had deed de voorzitter mededeeling van het ingekomen overlijdensbericht van des burgemeesters schoonvader, wat dan ook de reden was dat het burgemeesterschap ditmaal in anj dere handen berustte dan gewoonlijk. Hijj sprak eenige hartelijke woorden van con do leantie aan het adres van de familie van den overledene. Daarna werd de jeugdige, Dinsdag j.lj voor het eerst jarige prinses Beatrix hew dacht, hetwelk eindigde met een geluk-j wensch voor de gelukkige ouders en de Ko-i ninklijke grootmoeder. En dan stond nog een nieuwjaarsrede ooi het programma. Die uit te spreken was eigenlijk het pi vilegie van den burgemeester en de voorzit-] ter zou dan ook geen rede in optima formi van dat genre houden, doch zich slechts be palen tot het den raadsleden toewenschea van Gods onmisbaren zegen, niet alleen in hun gezins- en zakenleven, maar ook bil hetgeen zij voor de gemeente zouden doen in het jaar, waarvan nu reeds een maand was heengegaan. De heer A1 k e m a d e wenschte, als oud] ste raadslid, de traditie te handhaven cn den voorzitter te beantwoorden. Onder wederkcerigen heilwensch hooptó hij dat het ook hem gegeven mocht worden- zijn krachten te blijven wijden aan de veil moeilijke vraagstukken, die onze gemeen» rijk is, zooals de werkloosheid en de armen] zorg, waar men overal mee tobt, maar ooü problemen als do rioolwaterzuivering en dei bebouwing, dae een typisch plaatselijk ca chet vertoonen. Hij hoopt verder dat de raadsleden eert prettig optimisme zullen weten te bewaren en dat de humoristische noot in hun be] raadslagingen niet zou ontbreken. Als voorstemmer werd aangewezen de heer De Monije. Mcdedeelingen Onder de mededeelingen bevond zich er een van een schrijven van Gedep. Staten, waarbij zij het uitbreidingsplan goedkeur den, behoudens een klein gedeelte daarvan] Dit ontlokte den heer Vogelaar de op merking, dat hij de gedragslijn van B. en W. in dit geval niet correct vond. De Raad heeft volgens de Woningwet een termijn van een maand voor hooger beroep. B. en W. hebben den Raad niet in de gelegenheid gesteld zich er over uit te spreken of zij appèl gewenscht achten. Hij zelf vindt, dal het hier een belangrijk gedeelte van lief plan betreft en hoopt dat alsnog gedaan worden wat mogelijk is, om in de nu i stane leemte in hot. plan te voorzien. Voorts werd medegedeeld, dat de f 259- die de Raad als voorwaarde voor het behouJ van den kweekeling met acte had gevorl dercl, waren bijeengebracht Weezengeld In afwijking \.-r d - ,ynne regels stelden dc weeshin«meesters voor 90 n een wees vo weezengeld te verleenen tot den dag waaroj zij 18 jaren oud zou worden, en aan eenj

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6