DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 [TWEEDE BEAD PAG. 5 De Haagsche Studentenvereeniging Het motorvrachtschip Straat Malakka" voor de K.PM. werd gisteren te Krimpen aan de IJsél te water gelaten ontving gisteren ter gelegenheid van haar tweede lustrum bezoek van Socra tes (rechts), die door den Senaat ver gezeld door Euclides van het station werd afgehaald. Vele Duitsche dienstbodendie in Nederland werkzaam waren, 'zijn gisteren naar. haar Heimat teruggekeerd. Een kijkje op het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek van den D-trein Tiaar Duitschland. Groepsfoto van de viering van het 75-jarig bestaans jubileum der Zondagsschool filet Mosterdzaadje" te Maassluis. Op de eerste rij v.l.n.r.: A. J. H. v. Oostenmej. v. d. Vlugt, secretaresse; mevr. Kloots; de voor zitter, ds J. J. Kloots; mej. R. Bromvasser, penning meesteresse; A. Nab en L. Spijker. De Londensche politie moest hardhandig optreden tijdens de demonstraties in de omgeving van het Parlements gebouw, waar Dinsdag de nieuwe zitting van het Parle ment werd gehouden. PRINSES BEATRIX' EERSTE GEBOORTEDAG TE BERLIJN GEVIERD Ontvangst op het Nederlandsche gezantschap Onze gezant reikt te Münster bt onderscheidingen uit W- .(Van onzen Duitsdien correspondent) Harer Majesteits Gezant te Berlijn en Mevrouw Haersma de With hadden 31 Januari de gezamenlijke Nederlandsche oei kolonie te Berlijn naar de Rauchstrasse rell uitgenoodigd naar aanleiding van den bin eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix. En uit de enorme opkomst onder de aanwezigen mochten wij ook i Prins Aschwin, den broeder van Prins Bernhard, begroeten kon ai dadelijk de worden afgeleid, dat onze te Berlijn wo- nende of tijdelijk verblijvende landge- Hei mooten zich over deze uitnoodiging ver- irui heugd hadden. He Want na het rampzalig auto-ongeval, waar- *n' IPan de algemeen beminde Ridder van Rap- '°,ep pard een half jaar geleden het slachtoffer blo Werd, miste men te Berlijn in Nederlandsche kringen maar al te zeer het contact met het - Nederlandsche gezantschap. Zoo had deze ontvangst dan ook eigenlijk een tweeledig doel: kennismaking met den nieuwen gezant en diens gemalin en dan: het vieren van for Prinses Beatrix' eersten verjaardag! 391 Nadat de thee gebruikt was, werden alle 'jjj aanwezigen naar de groote zaal geroepen, 5; waar Jhr. van Haersma de With een jO» korte toespraak hield over het heuglijk feit, 2; dat ons, een ruim tweehonderd Nederland- sche mannen en vrouwen, bij elkaar bracht. Nadat hij zijn voorganger herdacht had, heette hij alle gasten hartelijk welkom en i3; sprak hij den wensch uit, dat er voortaan 13. weer een nauw contact zal mogen bestaan tusschen de Nederlanders, die in de hoofdstad van het Duitsche Rijk woonachtig zijn en het Nederlandsche gezantschap. Litl Een drievoudig hoera De bijzondere aanleiding tot deze reünie 'lag in het feit, dat we op 31 Januari voor de eni eerste maal den geboortedag van Prinses en{ Beatrix mogen vieren en uit de fraaie ene kieken, welke bij deze gelegenheid in vrijwel alle Nederlandsche bladen zijn opgenomen, en» kan worden afgeleid, dat zij opgroeit tot en» vreugde Harer Ouders en tot trots van Haar ent Grootmoeder, onze Koningin! Het gamsche eDi Nederlandsche volk verheugt zich over het feit, dat de voortzetting der dynastie naar rfl| inenschelijke opvatting voor de naaste toe komst is vastgelegd. Met een drievoudig hoera op ons vorstelijk Huis eindigde Jhr. j4j vam Haersma de With zijn pakkende rede. 154 Tot besluit werden daarna twee coupletten 13: van het Wilhelmus gezongen. 14/ IJl Bezoek aan Münster \l\ I Zooals bekend, heeft H!> iM.'s gezant jte Berlijn pas dezer dagen in opdracht van de Konigin een officieel bezoek te Münste Koningin een officieel bezoek te Münste dienaangaande iets naders te ervaren. Er zijn betrekkelijk weinig Duitsche steden, welke zoowel op cultureel als op politiek gebied met de geschiedenis van ons land zoo nauw verbonden zijn als juist het statige Münster in Westfalen. Jhr. Mr. van Haersma de With ging naar de hoofdstad van Westfalen om er in op dracht van H. M. de Koningin hooge onder scheidingen uit te reiken aan een drietal heeren, die zich tijdens de verpleging van onzen verongelukten gezant in het ziekenhuis te Bückeburg en ook later, toen Ridder van Rappard dientengevolge overleden was, bui tengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. Sedert 1648 was dit de eerste maal, dat een representant van Nederland in deze stad1 met een officieele Opdracht vertoefde. De Duitsche overheid had er waarde aan gehecht, H.M.'s gezant bij deze gelegenheid in de „Vredes- zaal", dus op historisch terrein, te begroeten. Voor de bij die droeve gebeurtenis bewezen diensten benoemde onze Koningin den Rijks stadhouder dr. Meyer tot Groot-Officier, den President van Westfalen, den heer Dreier, tot Commandeur en dien burgemeester der stad, Friehe, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In zijn dankbetuiging sprak dir. Meyer toen de hoop uit, dat door dezè her nieuwing van een historische veribonderheid de vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen bevorderd moge worden. De schorsing van een raadslid te Voorschoten Door Ged. Staten thans opgeheven DEN HAAG, 2 Febr. De Raad der gemeen te Voorschoten heeft op 29 November j.l. tot schorsing van het raadslid J. Brag- man besloten, omdat dit raadslid artikel 26 der gemeentewet zou hebben overtreden, waarin het verbod voor raadsleden om mid dellijk of onmiddellijk deel te nemen aan on- derhandsche pacht van gemeentegoederen is neergelegd. B.'s woning is namelijk van de Voorschotensche Woningbouwvereniging in eigendom van de gemeente overgegaan, waardoor B. huurder van de gemeente is ge worden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de ze schorsing thans opgeheven, o.m. omdat B. onmiddellijk nadat hem was gebleken, dat hij het voorschrift der gemeentewet had overschreden, pogingen heeft aangewend, 'n andere voor hem geschikte woning te vin den. CHR WERKGEVERSVERBOND Dezer dagen werd te Utrecht, in samen werking met het Christelijk Werkgevers verbond en binnen het verband daarvan, en vereeniging opgericht van Prot-Christ. provinciale- en streekbladen, met het doel 1öbr een collectieve actie de belangen van 'de ledten te behartigen. De vereeniging zal tien naam „De Christelijke Provinciale Pers" tra gen Tot voorzitter werd gekozen de heer ÏW. J. Delleman, directeur der N.V. „Dc Graafschap" te Aalten en tot secretaris Mr C. H. Meyer, verbonden aan het Bureau van genoemd Verbond. Het secretariaat der bieuwe vereeniging is gevestigd te 's-Gra- Dr Kuyperstraat 3, DE NEDERLANDSCH HERV. RADIO-OMROEP Schiftelijke vragen van den heer Krijger Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd of het waar is, dat door den zich noe menden „Nederlandsch-Hervormden Radio- Omroop" zendtijd is gevraagd met de bedoe ling dien uitsluitend te gebruiken voor uit zending van Hervormde Kerkdiensten, het houden van lezingen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Ned. Herv. Kerk, bespreking van hetgeen voorvalt op kerke lijk terrein, het geven van voorlichting in al die dingen, die het leven der Kerk raken, van Hervormde zijde de vraagstukken om trent Kerk, Staat en Maatschappij te belich ten en voorts aan alle takken van arbeid binnen de Ned. Hervormde Kerk de gelegen heid te bieden zich meerderen ingang bij en steun van ons volk te verzekeren. Indien het antwoord bevestigend luidt, zoo wordt verder gevraagd, is de minister dan bereid mede te deelen of en in hoeverre hem bekend is, op grond waarvan bedoelde, orga nisatie zich gerechtigd acht zich te noemen naar de Ned. Herv. Kerk en zich te beschou wen zoo niet als orgaan dier kerk dan toch als bevoegd om haar inzicht, di. dat van de personen die namens haar voor den om roep zullen optreden, aan te dienen als het inzicht, dat de Ned. Herv. Kerk heeft of uiteraard in overeenstemming met haar be lijdenis behoort te hebben, in vraagstuk ken met name van kerk, staat en maat schappij? Is den Minister bekend, dat zeer vele leden van de Nederl.-Hervormde Kerk, ambtsdra gers en niet-ambtsdragers, .hoewel zij instem men met de goede bedoelingen van de op- richtrs, den door de in vraag 1 bedoelde or ganisatie gekozen weg separistisCh en mede daarom strijdig achten met het karakter en niet bevorderlijk voor den bloei van de Ned. Herv. Kerk? Indien uit het antwoord op vraag 2 zou blijken, dat de daarin bedoelde bevoegdheid niet bestaat, althans den Minister niet be kend is en dat de Ned. Herv. Kerk zelf zich niet heeft uitgesproken betreffende hetgeen waarover onder haar leden geen overeen stemming bestaat, is de Minister dan bereid mede te deelen dat, indien een of meer an- dere organisaties van leden van de Ned. Herv. Kerk eveneens om zendtijd zouden verzoeken, deze zullen worden behandeld op voet van gelijkheid met de in vraag 1 be doelde organisatie? Is de Minister bereid andere kerken, in dien zij den wensch daartoe te kennen geven voor de uitzending van kerkdiensten, onder de noodige waarborgen, dezelfde rechten te verleenen als zijn toegekend aan de tot het verband der „Geref. Kerken" behoorende plaatselijke kerk van Bloemendaal? Besturencongres Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel Coördinatie van het vervoer besproken De Personcelraad van den Prot Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft be sloten tot het houden van een besturencon- gres op Vrijdag 10 Februari in den Haag- sohen Dierentuin. Een drietal sprekers zal objectief bezien de wetsontwerpen tot coör dinatie van het personen- en goederenver voer. Verkeerde stemmingmakerij Hoe steunt de Belgische Staat de Antwerpsche haven? In de Belgische pers wordt, zoo schrijft mr. L. A. Donken in „Voorwaarts", ecu legende gevormd naar aanleiding van het feit, dat hij, bij de behandeling van de Staats begrooting in de 2e Kamer, bij de regeering heeft aangedrongen op meer aandacht aan den steun van de Belgische regeering aan de Antwerpsche haven. Hij zou gezegd hebben dat de Belgische Staat voornemens was e 1 k jaar 500 millioen francs (dat is dus onge veer 30 millioen gulden!) ter beschikking van Antwerpen te stellen voor de moderni seering en vergrooting van haaf havens. De Belgische pers geeft in lang niet malsche bewoordingen uiting aan haar verontwaar diging over zulk een onware voorstelling van zaken en zegt, dat op deze manier een sfeer wordt geschapen, die niet bevorderlijk is om tot oplossing van de vele hangende vraagstukken te komen. Beschouwingen in dezen geest zijn mij schrijft mr. Donker o.a. onder oogen gekomen van de Standaard, La Libre Belgique, L'Indépendance Beige en L'Echo de la Bourse. Mr. Donker haalt nu uit de handelingen der Tweede Kamer (19381939 blz. 833) bet volgende, als door hem gezegd, aan: „Deze houding van de regeering treft wel bijzonder, wanneer men daartegenover stelt ik wees er reeds op de houding van de Belgische regeering tegenover Antwerpen. Ik wil het nu niet hebben over de bekende trits van maatregelen: Rijnvaartpremies, gratis-sleepregeling en de surtaxes, maar ik wil er de aandacht op vestigen, dat het hier niet bij blijft. In dit verband moge ik wijzen op de berichten, die de laatste maanden in de bladen zijn verschenen en volgens welke de gemeente Antwerpen nog op een geheel andere wijze door de Belgische regeering staat te worden geholpen. Volgens deze be richten zou er tusschen den Belgischen Staat en de gemeente Antwerpen een regeling in vooit»ereiding zijn, krachtens welke Antwer pen door de kwijtschelding van een groot deel van haar schulden aan den Staat en andere financieele tegemoetkomingen in de gelegenheid zal worden gesteld de havens verder te moderniseeren en uit te breiden. Daarvoor wordt in sommige berichten ge noemd een bedrag van 500 millioen francs, zonder dat de financieele lasten daarvan al te zwaar op de stad zullen drukken. Er wordt gesproken van een ontlasting van het budget van de haven met 23 millioen francs per jaar. Er zijn andere berichten ik noem bijv. dat-, wat verschenen is in het Brussel- sche blad La Dernière Heure van 7 Novem ber waarin het voornemen van deze transactie evenoens bevestigd wordt, maar waarin lagere cijfers worden genoemd. Wan neer men deze houding van de Belgische regeering ten opzichte van Antwerpen stelt tegenover de houding van de Nederlandsche regeering met betrekking tot onze grootste havenstad dan is de tegenstelling wel zeer scherp". Mr. Donker merkt naar aanleiding van een interpellatie van het Belgische Karnen lid Jous op dat de Belgische minister van Openbare Werken in zijn antwoorden het misverstand omtrent het door hem gespro kene laat voortbestaan. Maar vooral merkt hij op, dat uit het antwoord van dien Mi nister blijkt, dat er inderdaad een regeling als waarop door hem de aandacht is geves tigd, bestaat. Het streven om te komen tot een regeling tusschen de Nederlandsche en Belgische groote havens wordt, zoo besluit Mr. Don ker slecht gediend met de stemmingmakerij als waarop hij gemeend heeft de aandacht te moeten vestigen. Het conflict bij de N.V. Nico ter Kuile en Zn. Voorstel van den Rijksbemiddelaar ENSCHEDE. 2 Februari. Ten Stadhuize al hier werd gisteren onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. A. C. Jose- phus Jitta, een bespreking gehouden tusschen de partijen, betrokken bij het drei gend conflict bij de N. V. Nico ter Kuile en Zonen te Enschede. Na ampele gedachten- wisseling heeft de rijksbemiddelaar 'n voor stel gedaan, dat op het volgende neerkomt: rekening houdende met hetgeen vroeger is toegezegd aan de northropwevers met hulp. zal een gemiddeld uurloon zonder ploegen- toeslag van 45 cent worden gegeven. Aan de hulpen zal in plaats van de vroeger toege zegde 7 pCt op de bestaande loon-basis een toeslag van 10 pCt. worden gegeven dit voor stel zal door beide partijen worden overwo gen. Uiterlijk Zaterdagmorgen zal de rijksbe middelaar van de genomen besluiten op de hoogte moeten worden gesteld, terwijl ook de betrokken partijen elkander hun beslis sing zullen mededeelen. CHR. PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST Van den Ned. Chr. Bond van Personeel ii_ Publieken Dienst is dezer dagen te Werken dam (N.B.) een correspondentschap opge richt. Officieele berichten LEGERMUTATIES Benoemd zijn bü het wapen der cavalerl commandant van het 2e reg. huzaren-m rijder, de luit-koL A. J. E. Mathon. com sg. huzaren-motorrijder van der Bijl, rijders. Tot lult-kol. bij den staf der Ilïe Inf brigade, de majoor P. J. Galllard. van dien staf: tot luit.-koL van het 2e reg. wielrijders de majoor H. Mijsbergr. van het reg Grenadiers ,het wapen der Infanterie, tot kapitein, de le luit T. A. J. van Erp. van dat wapen; bü den staf van het wapen, de le luit. G. A. van Kooten en B. Koning:; bü I RI. de le lult. H J Koning, van IV R I bü III R.I. de le lult. C. F. van den Berg. van IV R.I.; bü IV R.I. de le lult. A. H. Trippelaar. van dat reg.; bü VI R.I. de le lult W. de Boer, van dat reg - bü VIII R.I de le luit P. de Rooü van dat reg. Benoemd zlin tot kapitein bü X R.I. de le luit A. A. P Smit. van dat reg.: bü XT R.I. de le luit N. Hogerland van XV R.I.; bil XII R.I. de le luit H. W. v Duimen Krumpclmnn. van dat reg.; bü XIV R.I. de le lult. R. Helmer van dat reg.: bü XV R I de le lult. W A. Scheuer mann. van dat reg.- bü XVII R.I. de le luit. P J. Boudewün. van het korps Motordlenst: bli VIII RI. de le luitenant W Rutin Rik. van IX R.I hü XXII R.T de luit. C. F H. Setlf- fardt, van het reg. Grenadiers; bü het reg wiel- rüders. de le lult. H. J F. Xaardlng en R. Beer. beiden van dat reg.; bü het korps motordlenst, ROFFELRIJMEN T KON FIJNER Op eik achttal brave burgers Van ons goede vaderland Is er, volgens de gegevens Eén in 't radioverband. Op elk drietal huisgezinnen Heeft er één een radio Of een distributietoestel. 't Klein verschil geef 1 k cadeau. Opzichzelf is dat een prachtig, Is dat een geweldig ding: 't Pleit zoowel voor onze welvaart Als voor volksontwikkeling. Nederland staat ook in dezen Weder in de voorste rij, En, misschien is dit het mooiste: Onze radio is v r ij, Wij betalen geen belasting Voor ons hoor-abonnement. Vergeleken bij élk ander Is óns morrend volk verwend. leder kiest zijn eigen omroep, En dat is geweldig fijn. Fijner is: dat elk mag géven Wat hij daarvoor kwijt wil zijn. En het fijnste is: dat ieder Die naar onze omroep hoort Graag zijn deel neemt in de kosten Van muziek en lied en woord Was dat waar! Gezien de cijfers Is dat fijnste'n grove grap: 't Spijt me, maar de helft der hoorders Loopt nog altijd op de klap! Wie zijn plicht kent en zijn plaats weet, Wie niets voor belasting voelt, Kan een klein verzuim herstellen. Deze tip is goed bedoeld. (Nadruk verboden) LEO LENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5