„Amerika's grens ligt in Frankrijk Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER 'Aspirin DONDERDAfJ 2 FEBRUARI 1939 F.ERSTF Rï AD P \U 2 RONDBLIK Amerika's krachtiger houding Er is een tijd geweest dat Roosevelt, als president der Vereenigde Staten, zich met de Europeesche politiek niet anders placht te bemoeien dan door het uitspreken van redevoeringen waarin hij zijn sterke afkeer te kennen gaf van alles wat naar beperking der persoonlijke vrijheid ,en naar dictatuur zweemde. Deze uitingen hadden hun waar de maar niemand kon het oog ervoor sluiten, dat deze waarde eer op het gebied der mo raal dan op dat der practisohe staatsmans kunst was gelegen. Er ging dan ook ver der geen kracht van uit. Geleidelijk is zulks echter anders geworden. De Amerikaansche staatspresident heeft eenigen tijd geleden er over gerept, dat hij zelf ook desnoods de taal der dictatoren -ou gaan spreken; thans is hij inderdaad doende, deze belofte waar te maken. Na een krachtig ingezette actie voor een doeltreffender Amerikaansche be wapening volgde een vermaning aan het adres van zekere staten welke door discri minatie den Amerikaanschen handel bena deelden, dat zulks door Washington niet langer zou worden geduld zulks met de toe voeging, dat er ook andere middelen dan een oorlog ter beschikking zouden staan, om de gevoelens van het Amerikaansche volk ten opzichte van zulke handelingen duide lijk te maken. Sindsdien is Roosevelt door gegaan in een zelfde doelbewuste richting. In een bijeenkomst van de militaire com missie van den Amerikaanschen senaat moet hij thans zijn inzichten ten opzichte van de Europeesche verhoudinger hebben prijs ge geven. Zulks geschiedde onder het zegel een strikte geheimhouding, waarvan men eahter tevoren wist, wie de Amerikaan sche toestanden eenigseins kent zal dit toe stemmen, dat zij niet zou worden geëer biedigd. Doch blijkbaar gaat het niet tegen Roosevelts bedoeling in, dat ook de autori taire staten, met name Duitschland, Japan n Italië, iets ervan zouden vernemen wat de sterkste Westersche democratie zich als koers voor de naaste toekomst voorstelt. Van deze wetenschap immers kan een goede pre ventieve werking uitgaan! Roosevelt dan moet aan de commissieleden hebben duidelijk gemaakt, dat er een nieu we Europeesche crisis aan het opkomen is, een tweede München, waarvan hij vreest, dat het gevolg opnieuw een toename van de macht der dictatuurstaten zou zijn. Doch daarmee zouden deze dreigen zoo sterk te worden dat ook de internationale positie der Vereenigde Staten zou worden aangetast. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat Japan, de derde uit Ce autoritaire trits, in zekeren zin Amerika's vijand in spé is> en dat deze bij een gewapend conflict een groot gewicht in de schaal kan leggen. Zoo heeft dan Amerika's staatspresident, in navolging van het woord van zekeren Britschen minis ter, het woord gesproken: In Frankrijk ligt Amerika's grens. Met andere woorden: de gevaren, welke het wereld-evenwicht in de waagschaal zullen stellen, zullen door een Duitsch-Italiaansche impuls ontstaan. Men moet Roosevelt in dit opzicht goed begrijpen. Hij betoont zich allerminst voor stander van deelneming aan een eventueelen volgenden algemeenen oorlog. Doch wel staat hij met kracht het denkbeeld voor van een indirecten steun aan Londen en Parijs, door middel van reusachtige wapen- en voorraden-leveranties, zoo deze namelijk contant zouden worden voldaan. Het vraag stuk heeft voor den president blijkbaar twee aspecten. Ten eerste wenscht hij de weeg schaal van de macht niet te zien doorslaan naar den kant der dictaturen omdat daar door de Vereenigde Staten in de toekomst zoowel rechtstreeks zouden worden be dreigd, als ook wat hun invloe'd in Zuid- Amerika zou betreffen. Doch bovendien bieden de leveranties aan de Westersche de mocratieën en eventueel aan alle „vrije' staten der oude wereld een aanlokkelijk commercieel-economisdh aspect. Zy zouden kunnen functionneeren als een machtigen hefboom, om den zwaar beproefden Ameri kaanschen „New Deal" eindelijk over zijn doode punt heen te helpen. Natuurlijk staat zeer te bezien, of de Sta ten him president in de~e politiek zullen volgen. De oppositie der republikeinen heeft den laats ten tijd nieuwe kracht ontvangen door verdeeldheid in Roosevelts eigen demo cratische kamp. Reeds nu heeft oud-presi dent Hoover den handschoen tegen dit alles opgenomen en hij kan daarbij in elk geval rekenen op den steun der zoogenaamde isolationisten, dat zijn d. igenen, welke tegen eiken inmenging in de aangelegenheden der Oude-Wereld-politiek zyn, omdat zij mee- nen dat Amerika het best zijn eigen boon tjes kan doppen. Het valt thans nog niet te schatten, hoe in dit opzicht in het Ame rikaansche congres de machtsverhoudingen zullen zijn; elk nieuw feit kan nieuwe schom melingen in de openbare opinie veroor zaken. De publieke opinie is het echter grootendeels wèl met den President eens, en dat zegt heel wat in Amerika. Het Ame rikaansche volk is thans veel verder dan in 1914 bij het begin van den oorlog het geval was. Die vraag mag worden gesteld, hoe Cham berlain, de groote vredesman, over Roose velts optreden in dit opzicht denkt. Ver moedelijk apprecieert hij den steun, dien de president der Vereenigde Staten aan de westersche mogendheden aanbiedt, doch zou hij daarmee meer in zijn schik zijn geweest, zoo het aanbod met minder opzien ware gedaan. Gelijk het thans is geschied beiee- kent het 't aanwakkeren in centraal Europa en elders van een nieuwe verbittering, en gelijk Chamberlain nog in zijn jongste rede moest constateeren, het vertrouwen wordt toch reeds zoo moeilijk hersteld. Opzienbarende verklaringen van president Roosevelt Felle critiek der isolationisten Duitsche pers heftig verontwaardigd Chamberlain ook naar Roosevelt Het Mberafle Engelsohe lagerhui silid Man der zal binnenkort in het lagerhuis de vraag stellen of Chamberlain het niet zou achten, zioh ook naar de Vereenigde Staten te begeven, ten einde persoonlijk contact te krijgen met president Roosevelt, zooals hij dat koi gedian heeft miet andere staatéhbofdien. In een geheime zitting van de militaire senaatscommissie der Vereenigde Staten moet president Roosevelt hebben verklaard, dat Amerika voornemens is, aan Groot'Brittannië en Frankrijk steun te bieden, ingeval deze in een conflict met de autoritaire staten zouden worden gewikkeld. In dit verband zou hij de woorden hebben gebezigd: „Amerika's grens ligt in Frankrijk". Volgens de „New York Tribune" zou de president, met het oog op de huidige internationale situatie, hebben overwo gen, wat het gevolg zou kunnen zijn van een oorlog, waarin de democratieën door de dictaturen zouden worden over wonnen. In dat geval, zou Roosevelt hebben opgemerkt, zouden Zuid- en Noord-Amerika het eerst in het program der dictaturen worden opgenomen. Roosevelt en zijn militaire adviseurs zouden, zoo wordt aangenomen, de meening zijn toegedaan, dat Chamberlain te Mün chen gezwicht is, voornamelijk uit vrees voor Duitschlands groote luchtmacht, die toen superieur was aan de Engelsohe. Zij voorspellen thans, dat Duitsdhland en Italië partij zullen trekken van de Britsch-Fran- sche vredelievendheid, of zwakheid om nieuwe en mogelijk nog grootere concessies te vei krijgen. Indien Frankrijk en Engeland van de Vereen. Staten "vliegtuigen kunnen betrekken, teneinde op hetzelfde peil als Duitschland te staan, kan men verwachten, dat zij in staat zullen zijn, om bevredigende onderhandelingen met hun tegenstanders te voeren, daar Duitschland en Italië gezamen lijk, volgens de meening van'de militaire •aarnemers te Washington, in een veel on gunstiger positie zullen komen wat betreft de leveripg van de wapenen dan Engeland en Frankrijk. Men verwacht intussohen niet, dat de pre sident de Vereen. Staten zonder reserve in een steunactie ten bate van Engeland en Frankrijk zal betrekken, omdat de publieke meening voor een dergelijken stap niet rijp is. Immers dat zou geïnterpreteerd kunnen •orden als een soort alliantie. Echter zouden de Vereen. Sta/ten, volgens Roosevelts verzekering, langs commorcieele wegen Frankrijk en Engeland in hooge mate kunnen steunen, zooals Roosevelt reeds te kennen gaf in zijn boodschap aan het con gres: „Er zijn vele methodes, minder krach tig dan oorlog, doch zeker krachtiger en doeltreffender dan alleen woorden, om dan aanvaller de algemeene gevoelens van ons olk te „doen gevoelen". Hoover oefent scherpe critiek Ex-president Herbert Hoover heeft den raad van buitenlandsche aangelegenheden te Chicago toegesproken en daarbij Roosevelts „nieuwe buitenlandsche politiek" scherp aan gevallen. Die politiek zal er toe leiden, dat Amerika zich geheel en al afscheidt van de neutraliteit. Mogelijkerwijze zal ze Amerika in een oorlog verwikkelen. Bovendien, aldus Hoover, zal Roosevelts politiek gesteund moeten worden door een bewapening, die verre de eischen voor de verdediging van 't westelijke halfrond te boven gaat. De „New York Sun" reageert scherp op Roosevelts geheime meeting met de commis sie voor militaire zaken. Het anti-regeerings- blad is uitermate verbolgen over de gedra gingen van den president. Roosevelt, zoo schrijft het blad, tracht een patriotisch rookgordijn te leggen, teneinde zijn mislukking in de binnenlandsche aan gelegenheden te verbergen. Het voor te stel len alsof het onze plicht is de democratieën in Europa te redden, terwijl wij de arbeiders van onze eigen republiek nog niet hebben gered, is absurd". Sommige senatoren dreigen met een ver der onderzoek naar Roosevelts plannen. Hiram Johnson, republikeinseh afgevaar digde van Californië, is de leider van deze oppositie-groep. Openlijk heeft Hiram John son de vraag gesteld, „Wat weet Amerika's president? zijn wij op weg naar oorlog?" Hij voegde er aan toe: „De senaatscommissie in het geheim mededeelingen te doen over za ken, die niet alleen den senaat, maar ieder- aangaan, is een sfeer scheppen, die er gemakkelijk toe zal leiden, dat de feiten verdraaid worden en misverstaan". Naar opheffing der embargo's Vrij algemeen wordt voorspeld, dat de opmerkingen van Roosevelt van gisteren een voorbode zijn van het prijsgeven van de ge dwongen embargo's op verschepineen van wapens, munitie en vliegtuigen naar oorlog voerenden, wanneer de neutraliteitswet in Mei a.s. in herziening komt. I-n dit verband merkte iemand, die commentaar leverde, op, dat in geval van een nieuwen Europeeschen oorlog Amerika de grootste bron van leve ranties zou worden in de wereldgeschie denis. De Amerikaanscihe fabrieken voor massa productie zouden vliegtuigen, kanonnen, tanks, levensmiddelen en kleeding voort brengen met een snelheid, waartegen nie mand op zou kunnen. Engeland en Frankrijk zouden het voornaamste voordeel trekken uit een zoodanige wijziging van de neutrali teitswet, aangezien het Amerikaansche aan dringen op aankoopen op een basis van con tante betaling natuurlijk ton gunste komt President Roocevelt van den kant, die de grootste oorlogsvloot, koopvaardijvloot en goudreserves heeft. Felle reactie der Duitsche pers Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld: De verklaringen van president Roosevelt voor de militaire commissie wor den in politieke kringen te Berlijn buitenge woon verbazingwekkend genoemd. Men heeft den indruk, dat Roosevelt met deze manoeu vre blijkbaar beoogde, niet alleen togemoet te komen aan blnnenlandsch-politieke moei- ikheden. doch ook den indruk te verstoren, dien de rijksdagrede van Hitler in de ge heel e wereld gemaakt heeft De politieke gebeurtenissen rond den aan koop van vliegtuigen in de Vereen. Staten door Frankrijk, die op het oogenblik bij de Amerikaansche openbare meening zooveel opzien wekken, zijn met bijzondere belang stelling gevolgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaalde politieke betrekkingen duidelijk geworden zijn, die de zoogenaamde liefde oor den vrede van bepaalde figuren der Amerikaansche politiek in een eigenaardig daglicht stellen. Men neemt algemeen aan, de Fransche vliegtuigaankcopen ge schied zijn met de hulp van den Amerikaan schen ambassadeur te Parijs, Bullitt, een der intiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger oen nauwe relatie van Lenin, als mede met de hulp van den minister van financiën, Morgenthau, wiens politieke rich ting. aldus dit semi-officieele bericht, als bekend mag worden verondersteld. De „Nachtausgabe" noemt Roosevelts op treden „een ongelooflijke opruiingsactie na Hitiers vredes-rede. Het blad schrijft verder: Roosevelts optreden kent sedert den oorlog zijn weerga niet. Het resultaat der bespre kingen in de senaatscommissie toont duide lijk aan, dat de Vereen. Staten definitief met hun neutraliteitspolitiek hebben gebroken. Washingtons politiek van inmenging i<n de Europeesche aangelegenheden is werkelijk heid geworden. Daarom is de bijeenkomst de legercommissie voor Duitschla-nd en de bevriende totalitaire staten van principl- eele beteekenis". De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat „allo New-Yorksche dagbladen op sensationeele wijze melding maken van den ongewonen stap van Roosevelt. De inhoud en de schriften der Amerikaansche bladen toonen met wat voor krachtige agitatorische midde len de Amerikaansche president zijn buiten landsche politiek tegen de oppositie tracht door te zetten. Roosevelt heeft na de rede van Hitler, die een algemeene ontspanning bracht, 't beeld geschetst van een gespannen toestand, de eigenaardige houding van zijn regeerine bij don verkoop van vliegtuigen aan Frank rijk te rechtvaardigen. Hij heeft getracht twee vliegen in één klap te vangen door het onderzoek van het congres naar den verkoop van vliegtuigen tot staan te brengen, dat een groot politiek schandaal dreigde te worden en te pogen zijn buitenlandsche politiek te rechtvaardi gen". De groote Fascistische Raad 'Zaterdag bijeen Belangrijke besluiten verwacht Zaterdag a.s. komt te Rome de Groote Fascistiscne Raad bijeen. In politieke en diplomatieke kringen te Rome zoo meldt Havas, bestaat hiervoor groote belangstel ling, daar men in verband met den inter nationalen toestand belangrijke besluiten erwacht, welke zouden verband houden met het Spaansohe vraagstuk en de Itali aansche eisohen ten opzichte van Frankrijk. Politiek van goeden wil De Spaansche burgeroorlog De rechtschen veroveren Vich Seo de Urgel vrijwel ontruimd Van 't centrale Catalaansche front wordt gemeld, dat het stadje La Carriga, gelegen aan den weg naar Vioh, en ook Vich zelf, door de nationalistische troepen zijn inge nomen. De laatste van Seo de Urgel komende vluchtelingen verklaren, dat deze stad vrij wel ontruimd is. Indien de rechtsohe troe pen er in zouden slagen, den weg tusschen Vich en Ripoll af te snijden, zou het geheele republikeinsche leger, dat zich aan den bovenloop van de Segre bevindt, nog slechts één uitweg hebben, over Puigcerda en Bourgmadame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50.000 man geschat De Duitsche uitzendingen der B.B.C. In gezaghebbende Engelsche kringen zegt men, dat de British Broadcasting Corpora tion in het geheel niet voornemens is, haar uitzendingen van nieuwsberichten in de Duitsche taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begonnen is, te staken. De rede van Chamberlain is in samen vatting in het Duitsch uitgezonden. Men herinnert er in dit verband aan, dat Hitler in zijn rijksdagrede gezegd heeft: „Indien de voor Duitschland bestemde uit zendingen in zekere landen niet gestaakt worden, zullen wij daaraan spoedig een einde maken", Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER voor VAKKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgena Algemeene H an del a voor waarden DCDTEI C' oliefabrieken OEI\IELO AMSTERDAM N.V. Fransche grens blijft dicht De Fransche Kamercommissie voor bui tenlandsche zaken heeft met 15 stemmen tegen 7 en 2 stemmen blanco, besloten een afwijzend rapport uit te brengen op het com munistische voorstel, strekkende tot het openstellen van de Spaansohe grens voor de ravitailleering met wapenen en munitie. Daladier heeft een delegatie ontvangen van de Fransch-Spaansohe parlementsgroeo, die onder leiding stond van Flandin. De ge delegeerden hadden tevoren een onderhoud gehad met Bonnet. Zij wijzen Daladier op de noodzakelijkheid voor de Fransche regeéring, om een ver- tezgenwoordiger te hebben bij de rechtsche Spaansche regeering. De vluchtelingen ln Frankrijk De Fransche minister van Binnenland sche Zaken, Sarraut, heeft eenige mede deelingen gedaan omtrent hetgeen hij tijdens zijn inspectiereis langs de Spaansche grens had kunnen vaststellen. Hij zeide o.a., dat meer dan 45.000 uit Spanje gevluchte vrou wen en kinderen gevoed en naar de van te voren daartoe aangewezen departementen waren doorgezonden. Wat betreft de veiligheid van het grond gebied verklaarde Sarraut, dat hij de politie en de grenswachten had laten versterken. De door de regeering gestelde regel, dat alleen vrouwen en kinderen mogen worden toegelaten, en alle valide mannen terugge wezen moeten worden, moet worden toege past. In verband hiermede worden voorloopïge kampen gevormd, waarin de op den weg opgepikte geïsoleerde vluchtelingen worden ondergebracht, terwijl nabij de grens voort durend gepatrouilleerd wordt. Het liftpersoneel van Manhattan staakt Allemaal trappen loopen! Bijna 250.000 bontwerkers en arbeiders in de kledingindustrie hebben gisteren trap pen moeten loopen in de 600 gebouwen in Manhattan, waar hun bedrijven gevestigd zijn, wegens een staking van 8000 lift bedienden en ander personeel. De stakers eischen een arbeidsweek van 40 uur. Zij moeten nu 48 uur werken. Driehonderd politiebeambten zijn ir buurt gestationneerd, om ongeregeldheden te voorkomen. fORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei mei stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme blndkracbt,vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier frenken'S fabrieken - weert PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 i. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U uker mei een KOSTER-COASTER N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. SUPERFOSFAAT. Sealf* fabrikant» ln Nederland van II MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 5» WEERT VAN DER LINDEMEHVELDHUIS AMSTERDAM-ROTTE RDAM-GRON.HCEH VOOR AlLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN BAARLOSCHE IIZER EU METAALGIETERII Baarlo Telef. 205 Baarlo Massagletwerfe Machinegietwerk Hoogvuurvaslgietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd De „Giornale d'Italia" geeft de rede van Chamberlain weer in een artikel, getiteld: „Goede wil". Het blad wijst met nadruk op den opti- mistischen toon van Chamberlains rede, op den helderen kijk op feiten en internatio nale toestanden en op de loyaliteit, welke uit de rede spreken. „De rede van Chamberlain, aldus blad, met haar eerlijke en duidelijke verzoenende bedoelingen, is een nieuwe grondslag voor deze politiek van goeden wil, waarvan Europa de verdediging den vrede en de orde verwacht". De „Restodel Carlino" schrijft: „De Brit- sche premier is gevoelig geweest voor de sympathie-betuigingen, welke hem van de zijde van het Italiaansche volk tijdens zijn jongste bezoek aan Italië zijn ten deel ge- •allen. Wij maken van deze gelegenheid gebruik te herhalen, dat wij ten opzichte van Groot- Brittannië bezield zijn van vriendschappe lijke gevoelens die nog vriendschappelijker zullen worden, wanneer Londen zijn actie volkomen zal afscheiden van die van Parijs Wij hebben van Engeland niets te vra gen, maar wellicht hebben wij het iets aan te bieden, bijvoorbeeld de vriendschap van een trotsch en jong volk en een vruchtbare samenwerking van imperieelen aard." Engeland bouwt bomvrije onderkomens Een door den Engelsohen minister dersen ingestelde commissie van techni sche deskundigen heeft een rapport uitge bracht, waarin gezegd wordt dat ieder huis in een kwetsbare streek een onderkomen tegen luchtaanvallen moei hebben. De onderkomens moeten verdeeld worden vóór een noodgeval zich voordoet. Zij moe ten binnen de huizen aangebracht zijn. Voorts dringt het rapport aan op onmid dellijke wetgevende maatregelen ter koming in de toekomst van het bouwen van woonhuizen, die geen onderkomen hebben. Het rapport besluit met te zeggen, dat het probleem zóó dringend is, dait een zoo groot mogelijk gebruik moet wordien ge maakt van de hulpbronnen van iederen bedrijfstak, die in staat is om onderkomens te bouwen. Rublee's besprekingen te Berlijn Eindelijk resultaat bereikt Rublee, de directeur van het intergou- vernementeele bureau voor Joodsche emi gratie, die voor het voeren van besprekin gen te Berlijn vertoeft, schijnt zijn onder handelingen tot een goed einde te hebben gebracht. Naar Havas meldt heeft hij posi tieve resultaten bereikt, waarover binnen kort een communiqué zal worden gepubli ceerd. De a.s. Londensche Palestina-conferentie Openingsrede van Chamberlain Naar van gezaghebbende zijde verluidt, zullen de Palestijnsche besprekingen te Londen formeel Dinsdagmorgen geopend worden door Chamberlain, die een toe spraak zal houden tot elke delegatie afzon derlijk, welke toespraak formeel door den delegatieleider beantwoord zal worden. Geen twee delegaties zullen tegelijkertijd in een vertrek zijn. Men verwacht, dat de eigenlijke bespre kingen eerst twee of drie dagen later zul len beginnen. Verwacht wordt verder, dat alle redevoe ringen zullen worden uitgesproken in het Engelsch, Arabisch en waarschijnlijk Fransch. De Britsche en Arabische secretariaten zijn gisteren in het St. James-palace bij eengekomen, om de procedure verder te bestudeeren. Zoo de Palestïna-conferentïe mocht mislukken. Een Britsche regeling voor de immigratie De Engelsche ministerieele onder-com missie. belast met het uitwerken van een nieuwe Palestijnsche politiek, zoo de ronde- taf el-conferentie zou mislukken, overweegt de Joodsche immigratie volgens twee me thoden te reglementeeren: le. Door numerieke beperking, op grond waarvan de immigratie zoodanig zou voort duren als de verhouding tusschen de Arabi sche en de Joodsche bevolking b.v. 60 tot 100 zou bly'ven. Het verschil tusschen de geboorte- en sterftecijfers van de Arabieren en van de Joden zou, naar men zegt, voldoende speling voor immigratie laten; 2e. Door geografische beperking: de immi gratie zou vrij blijven in de kustgebieden, ge controleerd worden in de gebieden van de in het binnenland gelegen vlakten en tenslotte in bepaalde gebieden o.a. Galilea, verboden worden. Nieuwe mutaties in Rusland De „Krasnaia Zviezda" kondigt belang rijke wijzigingen aan in de legerleiding. Maarschalk Boedienny en generaal Koelik, chef der artillerie, worden benoemd tot ondercommissarissen van oorlog. Boedienny wordt ontheven van het com mando over het militaire district Moskou. Het is niet bekend, of deze militairen an dere ondercommissarissen vervangen of aan hen worden toegevoegd. Wellicht is er sprake van vervanging van maarschalk Jegorof en generaal Fedkó, van wien men sedert lang niets meer gehoord heeft. Gene raal Khozin wordt ontheven van het com mando over het district Leningrad en be noemd tot commandant der militaire aca demie te Moskou. Generaal Maretskof, commandant van het district Wolga, wordt vervangen door Che- valdin en krijgt dezelfde functie te Lenin grad. Brigade-generaal Swatsjcnko wordt I directeur der artillerie. OpqepaAtqriep* Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET 8EPR0EFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! (Reel.) De Japansch-Chineesche oorlog NIEUWE JAPANSCHE LANDINGSPOGING Hevige strijd in Midden-Hoepeh De Japanners ontplooien thans een groo te activiteit ten zuiden van Canton en Hongkong, in het achterland van Macao. Zij hebben geprobeerd bij Ton Ka troepen aan land te zetten, doch zij werden door de Chi- neezen teruggeworpen. De Chineczen hebv ben bij deze gelegenheid twee booten tot zin-i ken gebracht. Naar het Chineesche persbureau voorts nog meldt, neemt de kracht van het Japan- sche offensief in Zuid-Sjansi af. Daarentei gen wordt in Midd«.-n-Hopeh heftig gestra den. Gisteren hebben Japansche vliegtuigen steden in Kwangtoeng Kwangsi en Kiangsi j gebombardeerd. De Chineesche pers meldt, dat 21 Chinee- j sche toestellen troepen der Japansche cavar lerie buiten Kanton hebben gebombardeerd, waarbij honderdvijftig Japanners gedood ol j gewond werden. i Twaalf toestellen hebben bommen latetij .1 vallen op Wham Pau aan den mond van del c Parelrivier. Hier zouden honderd Japanners] f gedood of gewond zijn. i Uit Sian meldt het Chineesche persbureau at een der stoutmoedigste guerilla-gene* raals van Mandsjoerije, Wang-Teh-Lin op 62-jarigen leeftijd is overleden. Hij heeft een y groote rol gespeeld in het verzet tegen de i Japanners onmiddellijk na het Mandsjoerijj r sche incident en organiseerde daar met drie f andere generaals de guerilla. J De openbare veiligheid te Haifa j j S.v.p. geen handen ln de zakken! j Wie momenteel in Haifa met de handen in de zakken rondloopt, doet dat op eigen risico, want de commandant van de in t Haifa gestationneerde achtste divisie heeft, f- naar de „United Press" meldt, door middel j van in de geheele stad aangeslagen plak- j katen tegen deze gewoonte gewaarschuwd In deze bekendmaking luidt het o.a: s „Een aantal moordaanslagen, die den laat- sten tijd tegen vredelievende burgers der gemeente en tegen leden van het politie- J corps zijn gepleegd, hebben duidelijk bewe- J zen, dat er zich in Haifa een aantal moor- denaars bevindt, die pistolen en revolvers i dragen. De in de stad dienst doende pa- J trouilles hebben daarom instructie gekregen I' gen, de grootste waakzaamheid te betrach-: ten. Het ligt voor de hand, dat zij vooral] personen, die hun handen in hun zakken i houden, met wantrouwen zullen gadeslaan j en daarom zullen alle mannelijke personen! goed doen, om in hun eigen belang, op straat hun handen niet in de zakken te houden en wordt ieder aangespoord op deze wijze de ocganen der kroon bij te staan.' De Negus in het ongelijk gesteld In twee financieele processen Het hof van beroep te Parijs heeft gister uitspraak ged-a-an in het proces, dat de ge wezen keizer van Abessinië had aangespan-: nen, ten einde de vrije beschikking te krij gen over 9000 aandeelen van den spoorweg DzjiboetiAddis Abeba en de rente daarop, 1 zijnde een bedrag van bijna 10 millioen francs. Tegen dezen eisoh was verzet aan- geteekend door de Italiaansche regeering en de spoorwegmaatschappij, op grond van het feit, dat de aandeelen ingeschreven istonden op naam van de Abeösijnsche regee ring en niet op naam van den ex-Negus Het hof heeft than6 het in eerst? inst 'ftie door de rechtbank gewezen vonnis beves tigd, waarbij gelast werd. dat de aandeelen en hun rente in handen der maatschappij geblokkeerd blijven tot uitspraak is gedaan door de civiele rechtbank, ingeval de ex-] Negus zioh tot deze zou willen wenden, j Het hof heeft zich eveneens onbevoegd verklaard in een soortgelijke zaak tusschen den ex-NegU6 en de Fransdh Italiaansche maatschappij voor dten zouthandel in Abeel sinië. De transatlantische luchtvaart Op 1 Juni opening seizoendienst De Engelsche ondersecretaris van lucht vaart Balfour heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat, naar hij venvacht, de Inij periai Ainvavs in staat zullen zijn, met in gang van 1 Juni een seizoendienst van experimenteelen aard op de Vereenig'k Staten te openen. BETIMMERINGEN - MEUBELEN Nederlandsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. WAGENTNGEN TELEFOON 2613 meel]

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2