ODD DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 RUIM ZE OP Verbetering der volkshuisvesting was eenige jaren geleden een dankbaar onder werp voor i&ndere geering en gemeen ta- besturen. Er was zulk een schreeuwend tekort aan arbeiders- en kleine midden standswoningen, dat elke verruiming van woningvoorraad een zegen moest zijn; niet alleen voor hen, die de betere en geriefe lijker huizen konden betrekken, ook voor anderen, die door opschuiving van de ver meerdering konden profiteeren. Hier en daar worden nog wel woning complexen gebouwd, hetzij door de gemeen ten, dan wel door woningbouwvereenigin- gen, „toegelaten krachtens de Woningwet"; die in feite met overheidsgeld werken en dan ook vaak met handen en voeten aan de gemeentelijke autoriteiten gebonden zijn, zoodat men van eenig zelfstandig initiatief niet meer kan spreken. Evenwel, de bouwwoede is al lang over. In menige plaats is het tekort in een over schot veranderd, zoodat niet alleen de par ticuliere huiseigenaars tot drastische huur- verlaging moesten overgaan, maar ook de gemeente- en woningbouwvereenigings- besturen moesten jaarlijks veel meer dan de gebruikelijke 2 voor leegstaan af schrijven. Intusschen is daarmee nu de tijd geko men, dat men meer bepaaldelijk kan gaan denken aan het werkelijke doel der Wo ningwet: verbetering der volkshuisvesting door het opruimen van krotten. Echter blijkt telkens, dat het gemakke lijker is om voorschriften te geven en cir culaires uit te vaardigen, dan er in de wer kelijkheid iets van te maken. Wie slechts oppervlakkig nota neemt van hetgeen in onderscheiden gemeenten op dit terrein gebeurt, die komt al gauw tot de conclusie, dat b.v. een der jongste circu laires van den Minister van Binnenland- sche Zaken nog zoo goed als niets uitge richt heeft De Minister zegde financieele medewerking toe, wanneer van een huis met verschillende gebreken nog een ge schikte woning voor een kleiner gezin ge maakt kon worden. Maar ons is nog niet één geval bekend, waar deze circulaire is toegepast En dat niet alleen, omdat men er principieel bezwaar tegen heeft, want !n sommige gemeenten zou er wel iets meer gedaan kunnen worden. Voorts is in 't bizonder steun toegezegd voor het bouwen van woningen voor groote gezinnen, minstens uit zeven personen be staande; doch ook daarmee loopt het blijk baar niet hard; al zijn er hier en daar wel plannnen in voorbereiding. Zal het met de werkelijke opruiming van krotten beter gaan? De Nationale Woning raad vergaderde dezer dagen en daar werd meegedeeld, dat er in ons land nog onge veer 60 a 70 000 krotwoningen zijn. Nu, wie even rondkijkt, kan ze wel vinden. Som mige, vooral plattelandsgemeenten zitten er nog dik in, maar in de centra der groote steden, die in de buitenwijken mooie tuin dorpen hebben, ontbreken ze ook nog niet Onbewoonbaar-verklaringen zijn werkelijk niet aan de orde van den dag; óf, indien ze al uitgesproken worden, komt het toch zelden tot ontruiming. Dan denkt men aan de belangen van den reeds armen eigenaar; aan oude menschen, die niet gaarne ver huizen; aan het tekort aan goedkoope wo ningen voor hen, die waarlijk niet voor hun plezier in de krotten huizen. Zoo kan het echter niet blijven. De volks gezondheid is een te eminent algemeen be lang, dan dat de overheid zich tot toezien kan en mag bepalen. Daarom juichen we het toe, dat in genoemde bijeenkomst sterk is aangedrongen om in vlugger tempo krot-opruiming en dus vervanging te be vorderen; de Woningwet doet middelen aan de hand, het Werkfonds kan ingeschakeld worden. En werklooze bouwvakarbeiders hunkeren nog naar werk in him eigen vak. WAT ZEGT U? SLECHTHOORENDEN, hoe dikwijls stelt U deze vraag? Weest toch verstandig en wendt U tot het juiste adres voor de modernste gehoor- toestellen. Vraagt gratis brochure P. M of demonstr. N.V. „ALMARA", Afd. Phono", ROKIN 86, AMSTERDAM-C (Red.) De Prov. Statenverkiezingen C.H. CANDIDATENLLIST IN DEN STATENKRING ROTTERDAM De Chr. Historische lijst voor de Statenver kiezingen in den Statenlkring Rotterdam luidt als volgt: 1. Mr. F. A. Nelemans. 2. Prof. mr. P. Lieftinck. 3. Dr. J. van der Spek. 4. L. van der Lugt. 5. G. D. Noordijk. 6. P. W. J. Steónz. 7. J. Hoogwerf. 8. G. J. Holst. 9. G. Zwaan. 16. Mr. Th. B. ten Kate. 11. Mevr. mr. H. C. Lieftinck-Aldershoff. 12. Mr. W. Noordijk. 13. C. W. Leentvaar. 14. F. B. Melis. Bij de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten zal. naar op een vergadering te Hattem beslolen werd, in den Staténkring Oldebrcek der Chr. Hist. Unie samengewerkt worden met de Chr. Nationale Actie en de Herv. Geref. Staatspartij. De plaatsen 3 en 12 op de lijst zullen aan de C.N.A. worden afgestaan. Plaats 6 aan H.G.S. NAAR ZONNIG ZUID-AFRIKA Van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging ontvingen wij een brochure, ,Naar zonnig Zuid-Afrika". Wij vinden daarin een beschrijving van de zeereis naar Zuid-Afrika, de aankomst in Kaapstad, het schoone Kaapsche schiereiland en de won deren van de Gardenroute. Belangstellenden in reizen naar Zuid-Afri ka kunnen een exemplaar van deze bro chure aanvragen bij de Zuid-Afrikaansche Legatie, Alex. Gogelweg 2c, Den Haag, de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vc-reen1- ging, Keizersgracht 141, Amsterdam-C, en de voornaamste passage-bureaux. BOND VAN NED. HERV. J.V. OP G. G. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereeniginigen op Geref. grondslag heeft twee commissies benoemd), n.l. voor de studielectuur en voor de ont spanningslectuur. De commissie voor de studielectuur bestaat uit de heeren J. H. v. Erven te Utrecht, voor zitter; J. A. Mulder te Amersfoort en W. de Zwart te Dordrecht en die voor de ontspan ningslectuur uit de heeren E. J. v. Spankeren, Ede, voorzitter, J. A. Korteweg te Oud- Beierland en L. H. Stronkhorst, hoofd van dt Chr. school te de Hoef (U.). De heer D. B. Gohres, administrateur van de afdeeling bevolking en mili taire zaken ten Stadhuize te Rotter dam. vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum. Wethouder R. J. Dijk complimenteert den jubilaris. De instorting te 's-Hertogenbosch Kat maakte opmerkzaam op het gevaar Steunactie voor de bewoners Over de instorting van een pand te D e u Bosch schrijft onze correspondent ons nog: Ongeveer 10 dagen geleden werd het bureau van bouw- en woningtoezicht gewaarschuwd dat in het iperceel no. 14 in de St. Jorisstr. o.a. bewoond door den heer J. A. van dei Griend, zich scheuren vertoonden. Onmid dellijk is een onderzoek ingesteld en naar aanleiding daarvan werd controle op het pand uitgeoefend. Onder andere werden de scheuren met papieren beplakt, zoodat het scheuren van dit papier onmiddellijk verder gevaar zou aan toon en. Er deden zich echter verder aanvankelijk geen verontrustende verschijnselen voor, zoo dat de instorting geheel onveiwachts geko men is. Dat het niet pluis meer was. merkte de lieer van der G. het eerst aan de kat, die onrustig deed. Daardoor werd zijn opmerk zaamheid gaande gemaakt. Tot zijn groote schrik bemerkte hij toen een scheur in den schoorsteen, en tegelijk vernam hij een groot gekraak. Nog net op tijd wist de heer van der Griend met vrouw en kinderen de vlucht te nemen. Juist aan de voordeur geko men, stortte het huis met donderend lawaai ineen. De gevolgen daarvan heeft men reeds m ons blad van gisteren kunnen vinden. Het ooruimen van de rüine gaat met groo te moeilijkheden gepaard, daar de plaatselij ke situatie wel heel ongelukkig is. De Dieze is door het puin geheel afgedamd. Er zal niets anders opzitten dan de restanten van het huis ock omver te halen en dan de puin massa weg te graven en te. baggeren. Het gezin van der Griend is van alles be roofd en het heeft zelfs geen'dak boven het- hoofd. Daarom is in D e n B o s c h 'n steun actie op touw gezet. Wethouder van Soest- bergen heeft zich bereid verklaard giften, om het gezin te helpen, in ontvangst te ne men. Particuliere begrafenisvereeni- gingen contra coöperatie Rechtbank stelt coöperatieve vereeniging in het gelijk AMSTERDAM, 2 Febr. De civiele ka mer der rechtbank heeft gister vonnis gewezen in het geding tusschen 't (per manent comité van Amsterdamsche Aansprekersvereenigingen als eisolier tegen de Coöperatieve Vereeniging voor Lijkbezorging. De Amsterdam sche Aansprekersvereenigingen eischten van de Coöp. Vereeniging wegens on eerlijke concurrentie een schadeloos stelling van f 20.000. De rechtbank ver klaarde eischer niet ontvankelijk. Naar aanleiding van pamfletten en best rij - dingsimethoden van de zijde van de particu liere begrafenisvereenigingen heeft de coöpe ratie in haar orgaan zoowel de strijdmetho- den als de ipractijk van de ondernemers aan scherpe critiek onderworpen. Hierdoor ach ten de ondernemingen zich beleedigd en be nadeeld. Zij beklagen zich. dat de coöperatie ten onrechte zou zeggen alleen de werkebjke kosten in rekening te brengen en zij zijn van meening, dat hun zakelijke en morcelc be trouwbaarheid verdacht wordt gemaakt. Parallel met dit proces loopt de vordering die de coöperatieve vereeniging heeft ingc- teld tegen een harcr ontslagen reserve dra gers, die een pamflet tegen de coöperatie heeft geschreven. De coöperatie eischt nu een rechterlijk be vel tot stopzetting van de verspreiding van de pamfletten met vaststelling van een dwangsom bij iedere overtreding. Voor het comité is opgetreden Mr. E. J. Korthals Altes en voor de coöperatie Mr. B. P. Gom-perts. De rechtbank, gepresideerd door Mr. Brie!, verklaarde eischer niet ontvankelijk in de primaire en subsidiaire vordering en veroor deelde eischer in de kosten van het geding. De coöperatie had harerzijds een vordering ingsteld tot stopzetting van de versprei ding van pamfletten door een harer ontsla gen reserve-dragers. Ook in deze zaak deed de rechtbank uit spraak en liet eisoheres (in dit geval de coöperatie) toe tot het bew;js, dat de pam fletten worden verspreid door den ontslagen drager. Het getuigenverhoor zal op 10 Maart a. s. worden gehouden voor den rechter-com/mis- seris Mr. Te rmaten. De uitspraak in deze zaak werd tot na dit verhoor aangehouden. Mevr. C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken. geboren jkvr. Boreel, die benoemd is tot grootmeesteres van H.M. de Koningin. Vreemde auto-„handel" te Amsterdam AMSTERDAM, 2 Febr. De politie van het bureau Overtoom heeft een Amsterdammer, een goeden bekende, aangehouden die er vreemde praktijken op na houdt. In den nacht van 15 Januari was een auto gestolen en deze man had zich ermede belast den wa gen over de grens te brengen en in België te verkoopen. Toen dit niet lukte, ging hij naar den eigenaar van de auto en deelde dezen mede, dat hij wist, waar de auto en den wagen voor tweehonderd gulden wel weer in zijn bezit wilde stellen. Dc eigenaar ging hierop in, doch inmiddels was de auto in België in beslag genomen. De auto-„handelaar", wien de tweehonderd gulden reeds ter hand waren gesteld, kon nu echter de auto niet meer leveren. Wes halve hij op het bureau Overtoom belandde. De politie onder, ocht nu of deze man ook iets te maken heeft met het comiplot „auto handelaren", dal er zijn werk van maakt gestolen auto's ten verkoop over de grens te brengen. Vraag eerst de politie De Commissaris van Politie te Arnhem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met de te Arnhem gevestigde „Wcderkeerige Maatschappij Nationale Ure- öietbank Arnhem" zich om inlichtingen tot hem te wenden. Deze maatschappij is ten nauwste verwant lan de Nationale Financiering Maatschappij „Natomij" te Arnhem, ten aanzien van welke Maatschappij de Commissaris van Politie te Arnhem belanghebbenden bij herhaalde malen geplaatst bericht, eveneens in overweging gaf, geen relaties aan te gaan, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. ONGEVAL IN WERKVERSCHAFFING KRIMPEN AAN DE LEK, 2 Februari. Bij de werkzaamheden op den Provincialen weg (Breekade bij Ijsbaan) is in het begin van deze week de 51-jarige arbeider W. van Dam bij een auto, waaruit zand gelost werd, ln bewusteloozen toestand aangetroffen. Van D. •erd naar huis vervoerd en de hulp van r. von Lindem ingeroepen. Deze consta teerde ernstige hersenschudding. Omtrent de oorzaak van dit ongeval tast men in het duister. De man. die 48 uur buiten kennis is geweest, is niet meer bijgekomen gister de gevolgen van het hem overkomen ongeval overleden. Een Zwitsersche horlogefirma heeft een belooning van ongeveer 450 gulden uitge loofd voor inlichtingen, welke leiden tot het terugvinden van een zilveren horloge, dat eens het leven van Kemal Ataturk gered heeft, toen hij in den wereldoorlog tegen de geallieerden aan het Dardanellen- front streed. Ataturk droeg dit horloge in een borstzak en een kogel, die anders wellicht doodelijk was geweest, is hierop afgeketst. Ataturk schonk het aan een Duitschen generaal. Bij diens overlijden verkocht de weduwe het aan een Amerikaan. De Zwitsersche firma schijnt bereid een bedrag van circa hon derdduizend gulden voor het horloge te be talen. MAANDBLAD „DE ANTI-POLIEP" Dezer dagen is verschenen het eerste nr van „De Anti-Poliep", maandblad van de Anti-Poliep-Actie. Dit blad wil, gelijk men vermoeden kan, een verweer voeren tegen het vormen en in stand houden van groote trusts. De ontploffing te Weesp Dr A. S. Boer overleden De ontploffing te Weesp heeft nog een menschenleven gecischt. Na den heer Freen is thans in 't Burgerziekenhuis te Amster dam overleden Dr. A. S. Boer, die daar met zware brandwonden was opgenomen. Ir van der Laaken contra Ir Mussert UTRECHT, 2 Februari. Gistermiddag wer den voor den Utreohtschen kantonrechter mr. J. A. van der Mersch de pleidooien ge houden in de civiele procedure tusschen Ir. van der Laaken, oud-organisatieleider van de N.S.B. in Nederlandsch-Indië en Ir. t, leider der N.S.B. in Nederland, 'anisatieleider had Ir. van der Laaken op een landdag in 1937 eenige minder gewenschte verklaringen afgelegd, welke de goedkeuring van de N.S.B. niet konden ver krijgen en tot gevolg hadden, dat de organi- satieieider uit rijn functie werd ontheven. Deze leed door de handelwijze van de N.S.B. groot financieel nadeel, waarvoor hij Mussert als leider der N.S3. aansprake lijk stelde en zijn recht zocht in een civiele procedure. De raadsman van Ir. v. d. Laaken was Mr. oon uit Den Haag. Om verschillende oor zaken achtte pleiter Ir. Mussert persoonlijk aansprakelijk. Ir. van der Laaken was des tijds als propagandaleider van de N.S.B. in Ned.-Indië aangesteld tegen een salaris van f 500.per maand. Volgens spreker was deze vergoeding kennelijk bedoeld als loon Ln den zin van de wet, <kis kon hier gesproken wor den van een arbeidsovereenkomst. Bovendien deelde spreker ir.ede, heeft ir. van der Laaken op bevel van den leider in Nederland rijn betrekking bij Volkerts Aan- nemingsmaatschappij moeten opzeggen, waar voor hij werd aangesproken en een belang rijk bedrag als schadevergoeding moest be talen. Pleiter oordeelde het volkomen billijk, dat de minimum eisch van Ir. van der Laaken f 1000.ofwel 2 maanden salaris alsnog aan hem zouden worden uitgekeerd. Mr. van Vessem te Utrecht pleitte voor Ir. Mussert. Spreker wees op het eigenmach tige handelen van Ir. van dier Laaken in Indië, waardoor hij in strijd handelde met de opdrachten, welke hij uit het moederland ontving. Pleiter ontkende, dat Ir .Mussert aan Ir. van der Laaken bevolen had ontslag te nemen uit zijin particuliere betrekking. Bo vendien genoot Ir. van der Laaken geen sa laris, doch hy kreeg een toelage, nadat hij zijn ontslag had genomen bij de firma Vol kerts. Hier kon niet gesproken worden van een salaris en nog minder van dienstverband. De N.S.B. heeft volgens pleiter Ir. van der Laaken een bedrag van f 2150 uitgekeerd om de kosten te dekken van de terugreis naar Ne derland. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 27 Februari. A. 7.3' VPRO. I 10.40 VPRO. 16 Berichten: >eclainatle. 10.40 Gram.muziek. 11 olg declamatie. 11.30 Graan.muzie' Iet AVRO-Amusementsorkest. 1.3C nuzlck. 2.00 Het AjVRO-Aeolia opn.). 2,40 Causerie ..Huisbewoners ;ed". 3.00 De Twilight Serewaders e 4.05 Gra 5.30 Het VARA-Ork- ;n piano- 6.28 Berichten. 6.3 1 laandoverzicht fier beeldende kunsten. 6,50 rim.muziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Me- i isohe causerie. 7.23 Berlchben ANP, 7.30 ;e rich ten. 7.35 Causerie: „Levenswaarden er Renaissance". 8.00 Viool en piano. 8.30 I auaerte.Het dier in zün wereld". 9.00 j Iram.muziek. 9.30 Orgelspel. 10.00 Fragmen- n uit de opera „Baatten et Baet-lenne". 0.30 Berichten ANP. 10.40 Avondrwijding. 1.00 Reaidientie-orkeat (opn). 11.30 Jazz- iuziek (gT.pl.). 11.55—12 00 Gram muziek. VEH5UM II 415.5 M. Algemeen Programma, erzorgd door dc KRO. 3.009.15 Gram - ïuziek. (Om S.15 Berichten). 10.00 Gram.- J luzic-k. 10 30 Bijbelse he caus-erie. 12.00 Be- I oh ten. 12.15 Gram.muzlek. 1.35 KRO-Orkest Wiek. 4.45 Hel Berichten). 7 0 i KRO-Orkest. 8.00 Berichter Muziekkor ANP. 10.41 11.15 Gra« ►rtage. ;elljk". 9.15 Genie- richter KRO-Bo; muziek). 11.35—12.00 Gram.muz. UHOITWICH 1500 M. 12.10 Orgel 12.35 Accor deonorkest. 1.20 Causerieën. 1.35 Phil, strijk orkest. 4.50 Radfiotooneel. 5.40 Orkest. 645 Radiotfooneel. 7.05 Parlementair overzicht. 7.20 Orkest. 8.20 Orkest en 10.20 Opera. 11.05 Harmon ie-orkest. 11.35 Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkest. 12.30 Zang. LAND- EN TUINBOUW Centrale Fokveedag te Zutphen ZUTPHEN, 2 Februari. Op 12 Maart a.s. wordt een groote Centrale Fokveedag gehou den te Zutphen, uitgaande van den Centra- len Bond van M. R. IJ. Fokverecniging^n in Gelderland en Overijssel. De elite van den roodbonten veestapel van beide provincies zal dan op het historische Spanjaardsveld vertegenwoordigd zijn. Centrale Landbouworganisaties De dagelijksche besturen der drie Centra le Landbouworganisaties, t.w de Chr. Boe ren- en Tuindersbond, de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité, hebben op een gemeen schappelijke vergadering o.m. besloten 8.50 Radic Ell LEV 4: Orkest, eert. 3.20 Odke* BRUSSEL 322 484 M 5.20 en 5.50 Piano. 6.05 en 6.35 Zang. 8.40 en 9.35 Orkest. EUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Orkest. 8.00 Radiotooneel. 9.50 Trio. 10.20 Orkest. gezamenlijk met den Algemeenen Neder- I landschen Zuivelbond (F.N.Z.) de mogelijk- heid van compensatie transacties met Duitschland in nadere studie te nemen. Bij het college van regeeringsoommissaris- j sen zal worden aangedrongen op het beste den van betere prijzen voor vee, dat i uit de markt genomen wordt, daar dit voor-1 al voqr de prijsoptrekkende werking der j overname van groote beteekenis is. Voorts j zal er op worden gewezen, dat het wensche-1 lijk is, de aankoopen gedurende de maand Februari voort te zetten. Met aandrang zal j nogmaals worden gevraagd ook zware; varkens uit de markt te nemen, daar de prijzen thans te laag zijn. Op grond van het feit, dat de productie' kosten van zomertarwe, welke in groote hoeveelheden uitgezaaid zal moeten l worden, per H.L hooger zijn dan van win-| tertarwe, zal aan de regeering worden ee-| vraegd, dein tarweprijs voor liet jaar 1989 te| willen verhoogen en te brengen op f 11 per 100 kg. Tevens zal worden verzocht maatre gelen te nemen tegen het opdrijven van de prijzen voor zaai-zomertarwe. Daar de perspectieven voor den afzet: van aardappelmeel gunstiger zijn ee-; worden door verkoop van een groot kwan-1 turn van dat product, zal aan het college van regeeringsrommissarissen nogmaals worden verzocht terug te komen op de beperking van het areaal tot 26.500 ha. Aan het college van Roceoring?comToi=sa- rissen zal men drie middelen voor stellen, welke kunnen leiden tot verhooging van de i prijzen van de schapen of tot betere bedryfs-1 uitkomsten, nl. het uit de markt nemen van schapen, het verleenen van exportoremies. en het geven van een toeslag uit het land bouwcrisisfonds, b.v. van 2 per ooi. Het bezoek van Albert Sarraut aan de kampen nabij Perthus. waar talrijke vluchtelingen wt Spanje zijn on dergebracht. CDeHjtxyn wik de tn ui i DOOR MARTHA VISSER (13 Zijn doel is: za leerlingen en straks ook de vaders en de moeders te doen opwaken uit de ingeroeste verkeerde ge dachte, dat zoo'n vijf, zes, op z'n best zeven lagere-school- jaren welletjes zijn, en een zoon van ouders, die van huisuit niet tot de hoogvliegers behooren, daarmede tot het natuur lijk einde van zijn intellectueele ontwikkeling is gekomen. Het is toch immers volstrekt niet noodig. dat al z'n jongens, en wat flinke kerels zitten er niet onder, straks, alsof het zco behoort, en het niet anders kan of mag, weer den sleurgang van vader, ooms en broers zullen gaan? De bloeiende openbare school, waar ook de Christen ouders hun kinderen soms heenzenden, als zij, wat leeren betreft, iets met hun kinderen voor hebben, is hem een doorn in het oog. Maar dat behoeft niet zoo te blijven en dat zèl niet zoo blijven. Al zou hij alléén den strijd voor dit terrein des levens met de liberale pronkerds moeten aanbinden, ook dan nog zou hij Jjt God van den hemel het hem zal doen gelukken. Maar hij zal niet alleen staan, op den duur zeker niet. De krachten van het ingedommelde Christenvolk van Waterdam zullen mobiel worden. Daar heb je nu zoo'n jongen als Adriaan Wiechers. Waarom zou die kruidenier worden? Krentenwegen kan per slot iedereen, maar leeren, zooals dat ventje, niet. Hij zal te gelegener tijd wel eens met dien papa gaan praten. De middelen zijn er, daaraan twijfelt hij geen oogenblik. Ligt de wereld dan niet open voor zoo'n jongen? Dokter, advocaat, ingenieur, wat hij maar will Brinkman verkeert nog wel niet zoo lang onder de Water dammers, maar hij is van oordeel, dat hij zijn volkje toch al aardig kent en op heel wat van hun opvattingen en levens gewoonten heeft zijn vitale geest reeds beslag gelegd. Hij is namelijk niet van zins zich op den duur te bepalen bij de zaken van onderwijs en school. Hij ziet Waterdam als één stuk braak land en zichzelf als een gezondene des Heeren. Dat hij praktisch nog maar weinig invloed heeft, deert hem niet. Hij behoort tot het slag menschen, dat vestingen neemt in het geloof, wat dan met lijdzaam toezien en afwachten niets, maar dan ook niets te maken heeft. Geloof is voor hem hoogste activiteit. Hieruit volgt, dat hij dit slechts waar- deeren kan in menschen, die van aanpakken weten, en dat zijn er niet zoo heel velen in Waterdam, Actie, hoog de banier, op, voor den Koning, met zulke leuzen zou hij het stadje willen bestormen. Wie zich niet gewonnen geeft, heeft ook geen geloof, hoogstens godsdienst en godsdienst is een vervelend woord voor een duf begrip, iets, dat hoort bij gepoederde pruiken en Nutsbijeenkomsten, niet bij een levend, calvinistisch Christendom! Zoo denkt Brinkman er over en hij zal niet rusten, voor hij de Waterdammers voor zijn zeer klare en gezonde inzich ten gewonnen heeft en hij vertrouwt er op, dat hij den dag beleven zal, waarop een frissche wind zal waaien over het oude Waterdam en althans de kern van het Christelijke volksdeel tot ontwaking komt. Het meeste verwacht hij van de jeugd, dé hoop van alle raddraaiers en profeten. De ouderen zullen hun ingevreten begrippen niet zoo spoedig prijsgeven. Dat vraagt hij ook niet van hen. Zij werken voorloopig het beste mee door hem zoo min mogelijk tegen te werken. En het schijnt, dat .zij aan dezen bescheiden eisch zullen voldoen. De grijsheid ziet op het geploeter van den vurigen jongen man neer met een wijzen glimlach. Mogelijk is dit een soort overgave, een belijdenis van: wij hebben onzen tijd gehad en ons best gedaan, nu is het de beurt aan jou, zie, dat je het er beter afbrengt! Het kan echter ook zijn, dat ze het jonge schoolmeestertje niet geheel au serieux neemt. Soms vreest Brinkman 't laatste. Neen, de Waterdammers zijn niet actief. Dat heeft veel tegen, maar ontegenzeggelijk heeft het vóór, dat Brinkman een groote vrijheid van beweging heeft, welke hij zeker niet hebben zou, als zijn broodheeren wél actief waren. Hij leeft en streeft als 't ware bij de gratie van hun lijdelijkheid en la-niaar-waaien-geest. En hij is jong, ook daarom ziet men wat van hem door de vingers. En de kinderen gaan over het algemeen weer graag naar school, dat zegt ook wat. Dat is in de laatste jaren, bij den ouden bovenmeester, wel eens anders geweest. XIV Een van Brinkmans grootste bezwaren tegen den gods dienst van de Waterdammers is, dat de menschen er zelf zoo bitter weinig aan hebben. Misschien komen er nog heel wat in den hemel, vooral van degenen, die het voorrecht hebben een ouden dag te beleven. Want staat er niet geschreven, dat wie den Naam des Heeren zal aanroepen, zalig zal worden? En dèt doen de Waterdammers, vooral als ze eenmaal zoo de vijftig gepas seerd zijn, veel. Niet op de rechte wijze, soit, ze dóén het. Maar voor dit leven bestaat, wat zij geloof believen te noemen, uit niet veel anders dan getob, strijd, kwelling, en vanzelf geen sprake van vrucht. Niets komt er door tot stand. Een armelijk, in een hoek geduwd Christelijk schooltje, waar de jeugd van de smalle gemeente het a. b, c leert. Dat is zoo goed als alles. Voor de jongelui is dat Waterdamsche geloof, dat helaas niet eens specifiek Waterdamsch is, van nul en geener waarde. Het zegt hun niets. Zeker, in de meerendeels kinder rijke gezinnen zullen er allicht een of twee, hier of daar mogelijk drie zijn, die straks in de voetsporen der vaderen j zullen treden en zoo zal een volgend geslacht van oud-I Waterdamsche vromen zich ook nog wel weer handhaven, I maar dan vergeet men toch al te grmakkelijk de jongens, die! in beteren doen komen en liberaal worden en de ongelukki- gen, wien de tegenspoed treft, die in de klauwen raken van het opkomend socialisme, dat den jongen menschen wél wat zegt en ze bovendien nog wat gééft ook! En het zijn helaas, niet de slechtsten. die op deze en vele andere wijzen bij de tegenpartij terecht komen. Wordt vervolgd j

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10