Hitier houdt gematigde Rijksdagrede Een rustige rede Derde Rijk solidair met Italië in geval van een oorlog Führer gelooft echter in een langen vrede BOODE STEB DINSDAG 31 JANUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 5 j Kenners van den internationalen politie leen toestand hadden voorspeld, dat de bij- i cenkomst van den Rijksdag en Adolf Hit lers groote rede ditmaal geen sensatie zou den opleveren, en zij hebben gelijk gehad, j Het mag met een gevoël van opluchting worden geconstateerd! Overigens viel reeds ,van te voren aan te nemen, dat zij den spijker op den kop sloegen, toen zij deze prognose stelden, want Berlijn was, diplo matiek gesproken, ook allerminst aan bod. Wat de regeling aangaat van de zaken, I waarmee het zelf allereerst en allernauwst betrokken is, zijn inwendigen opbouw en de organisatie van zijn relaties met het kor telings zeer sterk onder zijn invloed ge raakte Oost- en Zuid-Oost-Europa, heeft het Derde Rijk voorshands een bijna over weldigende taak vóór zich liggen. Maar daarnaast moet het zijn aandacht richten op zijn Italiaanschen asgenoot, die bezig is ten opzichte van Frankrijk een voorwaart- sche beweging te maken, in de hoop, door het stellen van aanspraken, welke verge zeld gaan van machtsontplooiing, met dit land verbeterde relaties te vestigen op den grondslag van concessies van de zijde van de Quai d'Orsay. Beide strevingen vinden wij in de zeci lange rede van den Führer terug, ieder op haar eigen plaats, doch verbonden door een uitspraak, welke aan een geest van voor- waarts-willen bij voorbaat net karakter van agressie ontneemt. ^Vij bedoelen Hitleis rustige verzekering: „Ik geloof in een lan gen tijd van vrede". Daarmee heeft het hoofd van den Duitschen staat uitdrukking willen geven aan zijn inzicht, dat de Duitsch-Italiaansche vriendschap zou voort» gaan, ook in de naaste toekomst, de positie van de beide verbonden landen te verstevi gen en te verbeteren, doch dat Engeland noch Frankrijk daarom behoeven te mee- nen, dat men in centraal Europa een nieu wen oorlog wil en voorbereidt. Intusschen zal men goed doen, het feit in liet oog te houden, dat de opmarsch der totalitaire staten nog geenszins ten einde is. Het Derde Rijk gaat voort op den weg naar 1de autarkie, en de economische expansie, [waarover men in zekere buitenlandsche kringen zoo bezorgd is, zal ondanks alles Worden voortgezet, omdat men deze te Ber lijn nu eenmaal ziet als een onafwendbare noodzaak. Een sterk vergroote export zal aan het Duitsche volk een bestaansmoge lijkheid moeten verschaffen, welke gebrek aan grondstoffen en deviezen het anders 'dreigen te onthouden. Het staat in dit op zicht als met den rug tegen den muur, en kan derhalve niet terug. Zoo andere landen, jen met name Groot-Brittannië, uit dien hoofde een economischen oorlog zouden Willen ontketenen, dan is men te Berlijn, in het besef .van zijn vitaliteit en perfecte or ganisatie, ten volle bereid, den handschoen op te nemen, hoewel men zelf het conflict niet wil. Een tweede mogelijkheid van strijd levert 3e lotsverbondenheid met Italië. De vriend schap yan Duitschland met den fascists schen nabuur is volgens den Führer hecht ]en sterk, en zal voor niets terugdeinzen, Zelfs niet voor de uiterste middelen. Duide lijk hoort men door deze woorden de waar schuwing klinken, dat Parijs zich in dit op- Zicht geen enkele illusie behoeft te schep pen. 'Als de tijd daar is voor Mussolini, om de voorwaarden te formuleeren, waarop hij met Frankrijk tot normale verhoudingen denkt terug te keeren, kan men ervan op- aan, dat zulks geschiedt na overleg met den Führer, Mogelijk dat dan een crisis rijst, niet ongelijk aan die van September 'jongstleden, doch daarbij zullen weinig fac toren van onzekerheid zijn. 'Als het moment Van vragen er is, zal Parijs precies kunnen Weten, wat de consekwenties zullen wezen van een weigering, vraag en aanbod zullen als in een weegschaal hangen. Rond deze twee kemdeelen was de ove rige rede opgebouwd, waarin weer verschil lende bekende hoofdstukken hun rol speel den! de Jodenkwestie, de Kerkstrijd, de Leugenpers, en het door Duitschland in zes jaren economisch, militair en nationaal bereikte. De verwijdering tusschen Berlijn en Washington werd op het conto van mis verstand en laster geschreven, en het ver zoek werd vernieuwd, dat het buitenland zich met zijn eigen zaken zou bezighouden, en niet langer zich in Duitschlands interne aangelegenheden zou steken. Al met al kan men zeggen, dat Hitier den pas heeft gemarkeerd; Berlijn verkeert, af gezien van het beraad en de voorbereidin gen, welke achter de schermen mogen plaats hebben, in een fase van afwachten. Aan Mussolini is blijkbaar de eer, den vol genden zet op het schaakbord te doen, zoo dra het juiste moment is gekomen.. Oververmoeide chauffeur maakt stukken MEDEMBLIK, 30 Jan. Een vrachtauto met aanhangwagen botste Zaterdagmiddag tegen een der muren van hotel „de Hoop", bewoond door Mevr. van Dijk. In het hotel ontstond groote schade, doordat een groot gedeelte muur werd verwoest. De auto kwam in de slaapkamer terecht. Het ongeval werd oorspronkelijk geweten aan een gebrek aan de stuurinrichting maar het onderzoek wees uit. dat de chauf feur overmarig heeft dienst gedaan; hij klaarde in die week reeds 98 uren in dienst te zijn ge-,/eest en sedert Vrijdagmorgen onafgebroken achter het stuur te hebben gezeten. In het gebouw van de Berlijnsche Kroll-Opera is gisteravond de Rijksdag van Groot-Duitschland bijeengekomenvoor het aanhooren van een rede van den Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler. Voor de eerste maal waren daarbij tegenwoor dig de afgevaardigden van Oostenrijk en van het Sudeten- land. Het zeer groote aantal Rijksdagleden 855 afgevaar digden waren aanwezig had voorzieningen in de zaal noodzakelijk gemaakt, daar de ruimte feitelijk te beperkt was. Nadat Goering de bijeenkomst had geopend, en minis ter Frick de verlenging van het vier far en-plan met een gelijke periode had doen aannemen, nam Adolf Hitler het woord. Zijn rede werd herhaaldelijk door applaus onder broken. De fuehrer begon met te herinneren aan de bezorgdheid, waarmede zes jaren geleden velen in Duitschland de toekomst van een beweging tegemoet zagen waarvan het einde nog niet te overzien scheen. Wel stonden 13 millioen kiezers achter spreker, doch dit was slechts iets meer dan een derde van het to tale aantal uitgebrachte stemmen. Evenwel waren deze 20 millioen stemmen verdeeld over omstreeks 35 partijen en groepen welke alleen hun haat tegen de jonge beweging ge meen hadden. Sipr. wees er verder op, dat een Duitsch land, dat in een bolsjewistische dhaos ver zonk, het geheele avondland zou hebben meegesleurd. Slechts de meest bekrompen eilandbewoners kunnen zich verbeelden, dat de roode pest uit eigen beweging halt zou hebben gemaakt voor den schijn van een de mocratisch idee. De zes jaar welke zijn voorbijgegaan zijn de gewichtigsten van de Duitsche geschiede nis. Op 30 Januari 1933 nam spreker zijn in trek in de Wilhelmstrasse en vandaag, zes jaar later, kan hij spreken ivoor den rijksdag van Groot-Duitschland, Geschiedkundig overzicht Hitier gaf hierna een geschiedkundig over zicht van de gebeurtenissen van het gedenk waardige jaar 1938, waarbij hij allereerst herinnerde aan de bepaling (van het zelfbe- stemmingsrecht der volken, vastgelegd in de veertien punten van Wilson. Dit zelfbestem- mingsrecht heeft spreker aan de Duitschers in Oostenrijk gegeven. In snel tempo volg den de gebeurtenissen elkander op en het vertrouwen in de snelheid en slagvaardig heid van het Duitsche leger werd niet be schaamd niet alleen, doch zelfs overtroffen. De eerste verkiezing in Oostenrijk op 10 April wees uit, dat 99 pCt van de Oostenrijk- sche bevolking voor de aansluiting was. Eenige weken later begon de campagne van internationale ophitsing in Tsjecho-Slo- wakije met onderdrukking van de daar wo nende Duitschers. Op grond van de provocatie van Benes] 0af spreker c*p 28 Mei ten eerste het bevel tot voorbereiding van militair optreden tegen dozen staat met een termijn van 2 October ten tweede het bevel tot den geweldigen versnelden bouw van een front van ver dediging in het Westen des lands. De ontwikkeling in den zomer stelde Duitschland in het gelijk. Wederom zijn de militaire voorbereidingen, waaronder ock de S.S. en de S.A., alsmede talrijke politietroe- pen vielen, een succes gebleken. Ook is on der leiding van Dr. Todt een groot succes be reikt voor het tweede deel van het bevel. Een gelukkige oplossing Allen zijn gelukkig, dat, dank zij Het initiatief van sprekers vriend Benito Mussolini en door de hoog geschatte bereidwilligheid van Chamberlain en Daladier, een oplos sing is gevonden voor dit moeilijke vraagstuk, langs vreedzamen weg. Het Sudeten-Duitsche volk heeft thans gelegenheid gehad door het vrij uiten van zijn wil zijn sanctie te verkenen aan de inlijving bij het Duitsche rijk. Met groote meerder heid heeft het getoond hier voor te zijn. Spreker zeide vervolgens, dat het verschil tusschen nu en vroeger Is, dat men in het verleden heeft gepoogd de Duitsche stam men in een eenheid te dwingen, terwijl thans het Duitsche volk zelf zijn eenheid heeft afgedwongen. Dit legt op de leden van den rijksdag 'n heilige en eeuwige verplichting. Voor alles zijn zij de vertegenwoordigers van het gehee le Duitsche volk en daarom moeten in hen de deugden der nationaal socialistische par tij, trouw, kameraadschap en gehoorzaam heid, het meest belichaamd zijn. Oorzaak der Economische moeilijkheden Spr. keerde zich vervolgens tegen het „ge schreeuw van de voorvechters van een de mocratische moraal en van hen, die de we reld willen verbeteren". In de dagbladen van deze democraten leest men iederen dag van moeilijkheden. Ook het Duitsche volk is zich bewust, dat de economische toestand moeilijk is. Het na- tionaal-socialisme zal evenwel zonder tw'jfsl ook deze moeilijkheden te boven komen. De oorzaak van alle economische moeilijkheden is de overbevolking van onze levensruimte, 135 menschen per vierkante kilometer, zon der hulp van buiten en zonder alle reserves vroeger. Vijftien jaren lang door de ge heele overige wereld geplunderd, belast met ontzaglijke schulden, zonder koloniën, wordt het Duitsche volk toch gevoed en gekleed en heeft het geen werkloozen. Democratie en dictatuur Men verklaart te gelooven, dat tusschen democratieën en z.g. dictaturen desondanks een samenwerking mogelijk kan zijn. De kwestie van den staatsvorm of de organi satie van een volksgemeenschap is interna tionaal in het geheel niet in het debat. Het is ons, Duitschers, volkomen onver schillig, welken staatsvorm andere volken bezitten. Wij zien er geen voordeel in het na tionaal socialisme als idee te leveren, noch hebben wij aanleiding om andere volkeren, omdat zij democratieën vormen, bijvoorbeeld te beoorlogen. De bewering, dat het natïonaal- socialistische Duitschland binnen kort Noord- of Zuid Amerika, Australië, China of zelfs Neder land aanvallen of verdeelen zal, en wel omdat daar andere regerings systemen heerschen, zou nog slechts aangevuld kunnen worden met de voorspelling, dat wij in aansluiting daaraan het voornemen hadden on middellijk den vollen maan te bezet ten. Overgaande tot de bespreking van econo mische vraagstukken zeide Hitier, dat het 'n aanmatiging zou zijn aan te nemen, dat de wereld slechts voor een of twee volkeren is geschapen. Ieder volk heeft het recht zijn le ven op deze aarde te beveiligen. Het Duit sche volk heeft precies hetzelfde recht deel te hebben aan de ontsluiting van deze we reld als ieder ander volk. Dc koloniale kwestie De roof der Duitsche koloniën was moreel in onrecht, economisch een groote dwaas heid, politiek in de motiveering zoo gemeen, dat men geneigd is die eenvoudig simpel te noemen. Het beslissende probleem aan het einde van den oorlog luidde echter zeer kórt: hoe kan een rechtvaardige en verstan dige deelneming van alle groote naties aan de rijkdommen der wereld veilig gesteld worden? Niemand kan in ernst aannemen, dat, als in het geval Duitschland, tachtig millioen menschen op den duur tot paria's kunnen worden gedoemd. Dat geldt niet al leen voor Duitschland, maar voor alle vol keren in gelijke positie. Het is duidelijk: de rijkdommen der we reld worden met geweld verdeeld, dan zal deze verdeeling van tijd tot tijd steeds weer met geweld gecorrigeerd worden, of wel de verdeeling geschiedt volgens het standpunt der billijkheid en van het verstand, dan moeten billijkheid en verstand ook werkelijk de rechtvaardigheid en daarmede tenslotte de doelmatigheid dienen. Voor zoover Duitschland betreft is de toe stand zeer eenvoudig. Het heeft 80 millioen inwoners, zijn koloniaal bezit is geroofd te gen de verzekeringen van Wilson in. Wanneer dit koloniaal bezit geen be- teekenis heeft, kan men het gemakke lijk teruggeven. Dat teruggeven niet mogelijk is omdat Duitschland er niets meer mee zou weten te beginnen, is belachelijk en dat het niet teruggege ven kan worden, omdat Duitschland daarmede een strategische positie zou krijgen, is een monsterlijke poging om een volk algemeene rechten te ontzeg gen. Duitschland heeft zijn koloniale bezit niet noodig om daar legers op te richten, daarvoor is de volksrijkdom van eigen ras voldoende, maar voor 'n economische ontlasting. Alle tegenar gumenten doen duidelijk blijken, dat het in wezen slechts om een machts kwestie gaat, waarbij verstand en rechtvaardigheid buiten spel blijven. De dwang, waaronder de Duitsche econo- nomisehe politiek staat, is zoo groot, dat gee nerlei dreigement met kapitalistische midde len ons kan afhouden van dit economische optreden, want de aandrift ligt in den door buitenlandsche schuld opgedwongen nood van een heele yolksgemeenschap. Aanvullende invoer van levensmiddelen Op voedingsgebied echter kan de pro ductie niet worden opgevoerd. Hierin kan slechts wijziging gebracht worden door 1. aanvullenden invoer van levens middelen, d.w.z. 'n stijgende uitvoer van Duitsche producten of 2. uitbreiding van de levensruimte van ons volk. Aangezien de tweede oplossing nog niet aanwezig is, zijn wij gedwongen ons met de eerste bezig te houden. D.w.z. wij moeten exporteeren om levens middelen te kunnen koopen en wij moeten, aangezien voor dien export voor een deel grondstoffen noodig zijn, die wij zelf hebben, nog meer uitvoeren om die grond stoffen te kunnen krijgen. Het gaat hier dus om den zorg voor het dagelijksch brood. Wanneer dan door de vreemde staats lieden met ik weet niet wat voor econo mischen tegenmaatregel gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat ik in zulk een geval een economischen wan- hoopsstrijd beginnen zou, die voor ons heel gemakkelijk uit te houden is. Wat de leiding betreft kan ik verzekeren, dat zij tot alles besloten is. Een definitieve oplossing van dit probleem kan pas komen wanneer men heeft leeren inzien, dat handhaven van onrecht niet slechts politiek, maar ook economisch nutte loos, ja waanzinnig is. De Duitsche economische politiek Over de taken der Duitsche economische politiek zeide de rijkskanselier, dat in de ko mende jaren door schifting van arbeids krachten, rationaliseering* en betere organi satie der arbeidsvoorwaarden hoogere pres taties moeten worden bereikt, waardoor ar beidskrachten voor nieuwe prod,uctie be spaard kunnen worden. Daarvoor moet de kapitaalmarkt ontlast worden van staats- eischen, en moeten economie en geldwezen scherp samengevat worden. „Het is mijn be sluit den weg der reorganisatie van de Duit sche Rijksbank van internationaal beinjvloe- de bankonderneming tot circulatiebank van het Duitsche rijk ten einde te voeren". Spr. wendde zich tegen de opruiing in de mocratische staten tegen de totalitaire sta ten, waarbij hij Lloyd George, Duff Cooper, Eden, Churchill en Ickes oorlogsapostelen noemde. Duitschland zal echter altijd op hun aanvallen antwoorden en de wapens zullen er voor zorgen, dat Duitschland een souvereine staat blijft Het Duitsche volk voelt geen haat tegen Engeland, Amerika of Frankrijk, maar deze volken worden door hun Joodsche en niet- Joodsche opruiers voortdurend tegen Duitschland en het Duitsche volk Het Jodenvraagstuk In verband met de opruiing tegen Duitsch land noemde spr. het Jodenvraagstuk. Het is een beschamend schouwspel, dat de we reld der democratie van medelijden druipt maar het Joodsche volk niet helpt. Duitsch land echter herstelt thans, wat het Joodsche volk zelf gedaan heeft Joden hebben de inflatie veroorzaakt toen de overige wereld het Duitsche volk zijn bui tenlandsche kapitalen ontnam en de kolo niën wegnam. Het Duitsche volk wenscht niet, dat zijn belangen door een vreemd volk geregeerd worden. Frankrijk voor de Fran- schen, Engeland voor de Engelschen, Ame rika voor de Amerikanen en Duitschland voor de Duitschers. Wij zijn besloten een einde te maken aan het zich nestelen van een vreemd volk, dat alle leidende posities aan zich heeft weten te trekken en wij zullen dat volk afschuiven. Hitler de profeet Ik ben in mijn leven, aldus Hitier, zeer vaak profeet geweest en werd meestal uitgelachen. Ik wil thans weer een profeet zijn: wanneer het het internationale finandeele joden dom in en buiten Europa mocht ge lukken de volkeren nogmaals in een wereldoorlog te storten, dan zal het resultaat niet de bolsjewiseering van de aarde en daarmede de over winning van 't Jodendom zijn, maar de vernietiging van het Joodsche ras in Europa. Want de tijd van de pro pagandistische weerloosheid der niet-Joodsche volkeren is ten einde. De Kerkelijke problemen Het volgende punt dat Hitler in zijn rede aansneed had betrekking op de kerkelijke problemen. Hij zeide, dat niemand in Duitschland vervolgd is of worden zal om zijn religieus standpunt. Duitschland heeft enorme, steeds grootere sommen in de laat ste jaren uit de belastingopbrengsten aan de beide kerken ter beschikking gesteld, waarbij komt, dat de kerken, na den staat, de groot ste grondbezitters zijn, wier bezit meer be draagt dan 10 milliard Mark. Er is geen kerk gesloten, geen kerkdienst verhinderd, noch invloed uitgeoefend op leer of bel;jde- PriesterS; die op den nationaal socialis- tischen staat schelden, of op zijn instellin- leiders, zullen wij het bewustzijn bijbrengen, dat een vernietiging van dezen staat door niemand geduld wordt. Duitschlands vriendschappen Het nationaal-socialistische Duitschland heeft aan den opstand van generaal Franco slechts deelgenomen in den vurigen wensch dat het hem zou mogen gelukken, zijn land te redden van 'n gevaar, waaraan Duitsch land zelf eenmaal bijna ten gronde is ge gaan. De solidariteit tusschen het Duitsche en het Italiaansche regiem is meer dan een aangelegenheid van egoïstische doel matigheid. Moge niemand in de wereld zich ver gissen over het besluit, dat het nationaal- socialistische Duitschland tegenover de zen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig zijn, wanneer daarover geen twijfel bestaat, dat oorlog tegen het tegenwoordig* Italië, onverschillig om welke motieven ontketend, Duitschland aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal-socialistische Duitsch land weet welk lot het beschoren zou zijn, wanneer het ooit een internationale macht zou gelukken, het fascistische Ita lië, onverschillig op welke motieven, op de knieën te dwingen. Wij kennen de consequenties, die daaruit moeten voort vloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Het nationaal-socialistische Duitsch land en het fascistische Italië zijn sterk genoeg ,om tegenover een ieder den vre de te verzekeren of een door onverant woordelijke krachten lichtvaardig ont ketend conflict vastberaden en met suc- te beëindigen. Gemeenschappelijk behartigen van belangen Dat beteekent nu niet, dat wij Duitschers zooals het in een onverantwoordelijke pers dagelijks geschreven staat een oor- log wenschen, doch het beteekent slechts, dat wij; L begrijpen, dat ook andere volken zich hun deel in de goederen der wereld verze keren willen, hetwelk him toekomt, en 2. met inachtneming van dit recht beslo ten zijn, gemeenschappelijke belangen ook gemeenschappelijk te behartigen. Zoo wordt ook onze verhouding met Ja pan bepaald door het inzicht en door het besluit, de dreigende bolsjewiseering van een blind geworden wereld met de uiterste vastberadenheid een halt toe te roepen. Het anti-kominternverdrag zal wellicht eens tot het kristalliseeringspunt van een machtsgroep worden, welker voornaamste doel geen ander is dan de bedreiging van den vrede en van de cultuur der wereld door een satanisch verschijnsel af te wen den. De „Führer" dankte hierna nogmaals be halve Mussolini, ook „de beide andere staatslieden", die in de kritieke uren van het afgeloopen jaar de waarde van den vrede hooger schatten dan de handhaving van een onrecht. „Duitschland heeft tegenover Engeland en Frankrijk geen territoriale eischen be halve de teruggave onzer koloniën. Zoo zeer als een oplossing van deze kwestie tot de pacificatie van de wereld zou bijdragen, zoo weinig gaat het daarbij om problemen, die alleen door een oorlog opgelost zouden kunnen worden. Vertrouwelijke samenwerking Ik heb vaak genoeg verklaard, dat er geen Duitscher en vooral geen nationaal- socialist is, die ook slechts in gedachten de bedoeling heeft, het Engelsche wereldrijk moeilijkheden te berokkenen. Het zou een geluk zijn voor de geheele wereld, indien de beide volken tot een vertrouwelijke sa menwerking zouden kunnen komen. Hetzelfde geldt voor onze verhouding met Frankrijk. Vervolgens besprak Hitier de goede be trekkingen tusschen Duitschland en Polen, de vriendschap met Hongarije, en de econo mische betrekkingen met het bevriende Bulgarije, Griekenland, Roemenië en Turkije. „Duitschland, aldus de „Führer" Is ge lukkig thans in het Westen en Oosten, Zui den en Noorden gepacificeerde grenzen te mogen bezitten. Onze betrekkingen tot de staten in het Westen en het Noorden, dus met Zwitserland, België, Nederland, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Finland en de Baltische staten zijn te verheugender naarmate zich juist in deze landen de ten- denz tot een afkeer van zekere oorlogs- zwangere volkenbondsparagrafen schijnt te versterken." Na de hoop te hebben uitgesproken, dat het ook Tsjecho-Slowakije gelukken zal, een weg naar de innerlijke rust en orde te vinden, herinnerde Hitier aan de toetre ding van Hongarije en Mandsjoekwo tot het anti-kominternpact, 'n Minuut geleden stak hij zijn pijpje Roode Ster op. En nu? Hij is er „wèg" vanl Niemeijer's Roode Ster is geliefd om haar heerlijk aroma» gewild om haar hooge kwaliteit! NIEMEIJER'S 6, 10 en 13 et per half ons Betrekkingen met Amerika „Onze betrekkingen tot de Zuid-Ameri- kaansche staten zijn verheugend en nemen toe in economische beteekenis. Onze be trekkingen tot de Noord-Amerikaansche unie lijden onder een lastercampagne, die gevoerd wordt onder het voorwendsel, dat Duitschland de Amerikaansche onafhanke lijkheid of vrijheid bedreigt. Wij gelooven echter niet, dat deze poging identiek is met den wil van de millioe.nen Amerikaansche burgers. Overigens geloof ik, dat alle staten thans zoovele binnenlandsche problemen hebben op te lossen, dat het een geluk voor de vol ken zijn zou, indien de verantwoordelijke staatslieden zich nog slechts om hun eigen zaken wilden bekommeren. Wat Duitsch land betreft, weet ik uit eigen ervaring, dat de gestelde opgaven zoo groot zijn, dat zij bijna boven het bevattingsvermogen en de kracht van een enkelen man uitgaan. Ik kan derhalve namens mij zelf en na mens al mijn medewerkers slechts de ver zekering geven, dat wij onze levenstaak uitsluitend zien in de verzorging en de handhaving van ons volk en ons rijk, dia beide terugzien op een duizendjarige roem volle geschiedenis." De „Führer" besloot zijn rede met nog maals te wijzen op de achter ons liggende jaren van strijd en vervulling. „Voor de meesten, zoo zeide hij, zijn zij zin en inhoud van hun geheele bestaan. Danken wij God, den Almachtige, dat Hij onze generatie en ons gegeven heeft, dezen tijd en dit uur te beleven," Twee jonge banketbakkers bezorgen de verjaardagstaart voor Prinses Beatrix namens de Ned. Banketbak- kersvereeniging aan het paleis Noord einde te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5