rtitOJ TRIUMPH WOENSDAG AVOND IS TRIUMPH- AVOND DAARBIJ BEHOORT DE BESTE Ic SIGARET RIDDERORDEN DINSDAG 31 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog KRACHTIGER TEGENSTAND DER REPUBLIKEINEN Nog internationale brigades in den strijd I Sedert gisteren is de tegenstand der republikeinen aan het Catalaansche front krachtiger geworden. De rechtsche troepen stuiten bovendien op moeilijk heden, daar het terrein steeds meer ge accidenteerd wordt Bovendien is het weer slecht, vooral in het noorden en het centrum van het front De troepen van Urgel opereeren hal verwege tusschen Solsona en Berga, die van Arragon naderen den weg tusschen Berga en Vich. In den sector Manresa hebben drie internationale brigades getracht, een bres in de rechtsche stellingen te nja- ken. Zij werden echter zonder veel moei- te teruggeworpen. Onder de gesneuvelde militie-mannen werden geïdentificeerd Engelschen, Fran schen, Tsjechen, Noord- en Z.-Ameri kanen. Uit documenten zou voorts gebleken zijn dat de reorganisatie der brigades tot stand is gekomen dank zij den Fran- schen communistischen afgevaardigde Marty en den republikeinschen generaal Rojo. tezamen met luitenant-kolonel Modesto. De vluchtelingenstroom Te Perpignan wordt meegedeeld, dat de Spaansche republikeinsche minister-presi dent N e g r i n aldaar is aangekomen. Men weet nog niet, of hij naar Spanje zal terug- keeren. Ongeveer achttien honderd republikein sche miliciens, die een onderdak hadden ge zocht in den internationalen tunnel te Ger- bère, zijn door de Fransche autoriteiten naar Spanje teruggezonden. Te Bellegarde hebben 4000 miliciens heftig geprotesteerd, toen zij gedwongen werden te rug te keeren. De toestand in de buurt van Seo d'Urgel, waar naar schatting 50.000 dakloozen zich hebben opgehoopt, moet critiek wezen. Det vluchtenden zien zich geplaatst voor het gevaar, dat de eenige weg, welke de ver binding met Frankrijk geeft, zal worden doorbroken. Zij kunnen niet aan de grens van Andorra worden toegelaten. De hooge commissaris van Andorra beschikt inder daad slechts over een hoeveelheid levens middelen, welke juist toereikend is om de bevolking in de wintermaanden te voeden. De toeloop van eenige duizenden vluchtelin gen zou daarom gebrek beteekenen. Het republikeinsche leger zal zich dan ook moeten terugtrekken op Puigcerda. In lompen gehulde, door den regen doorweekte vluchtelingen staan in dich te drommen langs den weg, die naar Frankrijk voert, waar zij langzaam bin nenkomen. Volgens niet-officleele schattingen zijn er tot nu toe 35.000 in Frankrijk toege laten. Over de grens heeft men, dank zij den prefect van het departement der Ooste lijke Pyreneeën, Didkowski, den vluchtelingen het wachten minder hard gemaakt door voedsel convooien te orga- niseeren, die vleesch en brood over de grens brengen, voor de wachtenden, die in de nabijheid der grens samendrom men De gezondheidstoestand der Spaansche vluchtelingen, die sinds drie dagen in de open lucht vertoeven, baart den Franschen grensauloriteiten zorg. Te Perpignan is een ziekenhuis voor be smettelijke ziekten ingericht. Er zijn zieken- treinen ingericht, om op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn. Uit de winkels te Perpignan zijn alle wanne kleeren voor Spaansche kinderen .weggehaald. Het zijn bijna uitsluitend vrouwen en kin deren, die Frankrijk binnen komen. Frankrijk met Carthago vergelijken Een Italiaansche persbeschouwing In de „Gazetta del Popoio", aldus Ha- vas, vergelijkt Ansaldo Frankrijk met het Carthago van de Punische oorlogen. Ten einde Rome te vrijwaren voor een hernieuw offensief als dat van Hanni bal d.w.z. een invasie van Frankrijk met behulp van uit Afrikaansche kleur lingen samengestelde troepen heeft Mussolini volgens den schrijver van dit artikel in 1936 zijn toevlucht genomen tot een oplossing, in den trant van die, waartoe Scipio in het jaar 20S voor Christus besloot, namelijk de ontsche ping van Italiaansche legionnaire in Spanje, om de nieuwe route via de Middellandsche Zee, te weten Noord- AfrikaSpanje—Frankrijk, te verbre ken. Langs dezen weg immere zou vol gens Ansaldo „de barbaarschheid eens Rome kunnen bereiken." In het artikel wordt getracht, deze stra tegische manoeuvre te rechtvaardigen met de bewering, dat de Fransche generale staf bepaalde politieke plannen had met Spanje. Het voornaamste kenmerk van het huidige Frankrijk, aldus de schrijver, is hetzelfde Een jongen, die het hoofd koel hield Kordaat optreden bij aardbeving De „New-York Times" verhaalt van een treffend staal van heldenmoed, aan den dag gelegd door een vijftienjarigen jongen bij de aardbeving in Chili en waardoor nog grooter ellende voorkomen werd. De jongen had tot taak 's nachts Je wacht te houden in de electrische centrale van de stad Chilian, die totaal verwoest is. Zoodra de eerste schokken zich deden ge voelen, snelde hij de schakelzaal binnen en sloot den stroom af, waardoor vele branden ten gevolge van kortsluiting voorkomen werden. Toen een reddingsploeg de ver woeste centrale betrad, vond men den knaap dood, met de handle van den hoofd schakelaar nog in de hand. als dat van Carthago, nl. dat van een plu- tocratischen staat, met groote financieels hulpbronnen, doch die tevens over weinig demographische hulpbronnen beschikt Wat is het doel van dit Frankrijk? Volgens den sohrijver wil het de Rijngrens verdedigen en Rome bij Je eerste gunstige gelegenheid verpletteren. Daarom heeft de Fransche generale staf zich moeite gegeven op zoo intensieve wijze troepen te recruteeren in Afrika, gelijk Hannibal dat eens gedaan heeft, en heeft men getracht, het transport van deze troepencontingenten naar Frank rijk te verzekeren door zich van Spanje te bedienen. Dit imperialistische plan, aldus Ansaldo, zou inderdaad geslaagd zijn, in dien de Italiaansche interventie er niet ge weest ware en Barcelona niet gevallen ware. De val van deze stad beteekent dus wel iets méér dan een slag, toegebracht aan de propaganda der bolsjewistische inter nationale. NIEUWE BRITSCHE GEZANT TE MOSKOU Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat sir William Seeds, de nieuwe Britsche ambassadeur te Moskou, bij de overhandi ging van zijn geloofsbrieven, een ongewoon lang en hartelijk onderhoud heeft gehad met Kalinin en Litwinof. Daarbij heeft Seeds opnieuw met nadruk verklaard, dat de Britsche regeering bereid is over alle bestaande internationale proble men met de Sovjet-regeering van gedachten te wisselen. De weerklank van Hitiers rede In Rome, Washington en Londen In 11 a 1 ië is Hitiers verzekering, dat Duitschland met Italië zal meevechten in ge val \an een nieuwen oorlog met gejubel ver nomen. Volgens fascistische kringen is het thans duidelijk, dat Frankrijk Italic s eischen moet aanvaarden en dat Duitschland vol doening gegeven zal moeten worden in zake de koloniën. Indien dit niet het geval zou zijn, zou Europa zich eveneens voor een oor log geplaatst zien. Volgens de meening van buitenlandfiche waarnemers echter zou Hitier, gedwongen te zeggen, dat hij Mussolini to hulp zal koinen en dezen zal ondersteunen, achter de schor- men een kalmeerenden invloed op zijn Ro- meinschen partner uitoefenen, opdat deze zijn eischen niet op gevaar van oorlog af doordrijve. In Washington is men van meening. dat Hitiers rede het bewapeningsprogramma hier nog zal stimuleeren. Men is van oordeel, dat de rede blijkbaar een antwoord is op Roosevelts recente boodschap aan het con gres. In sommige kringen is men van mep- ning, dat Hitier tracht een wig lusschen Chamberlain en Roosevelt te drijven, daar Hitier den Engelschen premier huldigt als iemand, die tot den wereldvrede heeft bij gedragen, doch de Noord-Amerikaansche staatslieden als aanstichters tot den oorlog brandmerkt. In Londen beschouwt men Hitiers uit drukkelijke steun aan Italië, en het opnieuw bevestigen van Duitschlands recht op lcolo- liën als het begin van een nieuwe periode van spanning. Men verwacht dat de duce zijn eischen togen Frankrijk nog scherper zal stellen, nu hij zeker is van den steun van Duitschland. Een dorp zonder nationaliteit Wordt het Hongaarsch of Tsjechisch Mislukte staatsgreep in Siam In een officieele per radio verspreide me- dedeeling, wordt een samenzwering tegen de regeering van Siam onthuld. Verklaard wordt, dat de samenzweerders den vroegeren koning Prajadhipok of diens broeder prins Nagor op den troon wilden plaatsen. In het geheele land is het volkomen rustig. De staf van het leger deelt mede, dat een aantal officieren op non-activiteit is ge plaatst zonder toekenning van wachtgeld of pensioen. Toen Reuter gister ex-Koning Prajadhipok van Siam ta Londen op de hoogte stelde van de geruchten oveT een complot tegen de re geering, zeide hij, dat dit het eerste was, wat hij hierover hoorde. Hij voegde hier even wel aan toe, dat hij gewoon was ongeveer iedere week te hooren van complotten en dat hij derhalve niet verwonderd was. De reden voor deze voortdurende revolu tiepogingen in Siam noemt de ex-Koning de methode van het huidige régime om het vor men van politieke partijen te verbieden, zoo dat het volk zijn grieven niet kan uiten. Je minister-president, gesteund door het leger, is degene, die Siam werkelijk regeert. Op de vraag of hij bereid zou zijn weer koning te worden, zeide Prajadhipok, dat hieromtrent nog geen stappen bij hem zijn gedaan. Engelsch luchtvaart document gestolen Uit het privé-kantoor te Hendon, het vlieg veld der Britsche militaire luchtmacht, is een geheim document van zeer vertrouwelij- ken aard verdwenen. Men vermoedt, dat het gestolen is. Er wordt een onderzoek inge steld. De Duitsche minister van Bmnenlandsche Zaken F riek heeft voor de Rijksdagrede van H i 11 e r meegedeeld, dat het Duitsche autarkische vierjarenplan met vier jaar zal worden verlengd. Tsjang Kai Sjek en de communisten Zij blijven buiten de Kwo Min Tang De Kwo Min Tang heeft het voorstiel der communisten, ook lid van de partij te wor den, verworpen. In een manifest, dat aan het einde der vijfde voltallige zitting van het bestuur der partij is gepubliceerd, wordt o a. gezegd: „Wij wenschen geen dubbel partylidimaatschap in de Kwo Min Tang, doch alle Chineezen, wel ke ook hun politieke overtuiging mag zijn, zijn welkom, wanneer zij willen deelnemen het verzet tegen Japan en de beginselen der Kwo Min Tang aanvaarden". In het manifest der Kwo Min Tang wordt nog gezegd, dat de partij den communistischen eteun in den strijd tegen Japan waardeert, doch de communisten niet kan toelaten, daar die wellicht de eenheid in de partij zouden kunnen ondermijnen. Verder wordt de instelling van een h< commissie voor de nationale verdediging aangekondigd. Deze commissie zal tot taak hebben de militaire en politieke activiteit der partij te coördineeren onder leiding van Tsjang Kai Sjek. Verder geeft het manifest uiting aan vaste overtuiging, dat China er in zal slagen den oorlog te winnen en het land opnieuw op te bouwen. Nieuw vluchtelingenkamp in Engeland Honderd vakkundige vluchtelingen wer ken dag en nacht om het uit den oorlogstijd bekende kamp van Richborough in Kent te maken tot het grootste vluchtelingencentrum in Engeland, dat een eigen „parlement", bios coop en ziekenhuis zal hebben. Men verwacht, dat het onderdak zal kun nen verschaffen aan 35.000 vluchtelingen, waarvan de eersten de volgende week zullen aankomen. Allen zullen een grondige oplei ding ontvangen in technische, landbouw- andere vakken. Het kamp zal per jaar 80.000 pond sterling kosten. Sneeuw geeft verkeersstagnatie in Chicago Ook een treinbotsing Tijdens een ongekend hevigen sneeuwstorm zijn in Chicago twee treinen van den lucht- spoorweg met elkaar in botsing gekomen. Daarbij zijn twintig mensohen gewond. Er is in negen uur tijds 30 centimeter sneeuw gevallen, zoodat trein-, bus- en an der verkeer onmogelijk geworden is. De tarwefoeurs kon eerst eenige uren na den gewonen tijd geopend worden, doordat de bezoekers niet op tijd aanwezig konden zijn. Dieseltreinen voor Indië De eerste in 1940 in gebruik Naar reeds eerder gemeld is, overweegt N.I.S. de invoeri .g van dieselwagens voor het traject Semarang Soerabaja, alsook voor de lijnen in de Vorstenlanden. De maximum snelheid der huidige treinen is bepaald op 75 K.M. per uur, terwijl bij gebruik der Die sellocs het mogelijk zal zijn op een maximum 100 120 K.M. per uur te rijden. Naas'. belangrijke verbetering in de rijtuigen, zullen de nieu .ve Diesels het reizen veraan genamen doordat de reiziger dan stofvrij zal zijn, lezen wij in „de Koerier". De projecten voor deze wagens zijn reeds gereed, terwijl met de uitvoering daarvan reeds een begin is gemaakt. Het ligt in de bedcelinz van de N.I.S. den eersten Diesel-trein in 1940 eind 1940 gebruik te nemen, waarbij als eerste tra ject aan de beurt komt de verbinding Sema- g-Soerabaja. Het zal een bekorting aan rijtijd geven van pl.m. een uur. Deze eerste Diesel-trein kan tevens als proef worden be schouwd voor eventueele wijzigingen of ver meen aan den bouw, constructie of an derszins. Successievelijk zullen dan de ande- orders uitgevoerd worden, zoodat in 1942 de N.I.S. reeds de beschikking zal kunnen hebben over drie Diesel-treinen, waarvan één speciaal voor de Vorstenlanden zal zijn. Roetheensche grens, ligt een dorp met 5S0 inwoners, die geen belastingen behoeven te betalen en aan geen enkele regeering ver antwoording schuldig zijn. De meeste dor pelingen zijn boeren, maar er zijn ook 38 winkeliers, 13 schoenlappers, twee inge nieurs, oen dokter en een advocaat. Het hoofd van het dorp is de voormalige win kelier Jozef Herskovic. Er heerscht groote bedrijvigheid. Volkomen afhankelijk hun eigen middelen slagen de b ners er in, zoo goed en kwaad als het gaat hun levensonderhoud te voorzien. Hon- gaarsche en Tsjechoslovaaksche burgers van over de grens geven hun zooveel moge lijk werk. Wanneer echter de grenzen defi nitief zullen zijn vastgesteld, zal een van de twee landen, die thans weigeren hen op te nemen, toch wel gedwongen zijn hen als staatsburgers te aanvaarden. MAATSCHAPPIJ VOOR ZUID-AFRIKAANSCHE WAARDEN N.V. ROTTERDAM Depotfractiebewijzen vertegenwoordigende 1/100 rasp. 1/500 aan deel elk, in een depoteenheid, bestaande uit een GEMENuD BEZIT van aandeelen In Zuid-Afrlkaansche ondernemingen, t.w. 22 Industrieele-ondernemingen en 16 Goudmijnen WOENSDAG 1 FEBRUARI 1 HILVERSUM I 187.'. 10.20 BINNENLAND Het noodwetje inzake de wilde bussen Oordeel van de Eerste Kamer Verschenen is het Voorloopig Verslag, van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de afdeelingen 9 en 10 der wet van 29 November 1935 tol verlaging van de openbare uitgaven. Verscheidene leden achtten het zeer ge- wenscht, dat de regeering duidelijk zal om schrijven, welke beteekenis aan het oor spronkelijk ingediende en welke aan het na- nze keulr .'oor Arbeldoia in de Continu. .40 Voor de werkloozen, 12.00 Gram.muziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30! Fantasia. 1.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Or gelspel. 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie: „De practlsche beteekenis va-n de „helderziendheid". 7.00 VAKA-Kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7 10 N.V.V.-praatje, Bü bel ve>r tellingen. 8.00 Herhaling S.O.S.- Berlchten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Voor schakers. 8 21 Zang met plano- begeleiding 9.00 Radiotooneel. 10.00 Berich- HILVERSUM II 41B.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30 7.00 Onderwijsfond* voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Benchten.j gram.muziek. (9.30—9.45 Gelukwensohen), 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. (12.00—12.15 1 UIT OOST- EN WEST-INDIE De uitbreiding der luchtvaartafdeeling Een-en-tachtig monteurs aangekomen De aankomst van niet minder dan 81 mili taire monteurs met de mail-vrachtboot „Kota- Gedeh" Zondagmorgen te Priok is wel een aanwijzing voor de groote uitbreiding van de luchtvaart-afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger, lezen wij in het N. van 23 Januari. Is het tevoren niet voorgekomen, dat de L_A. een dergelijke personeelsversterking beteekenis ineens uit Holland kreeg, ook ander wapen, de genie, heeft een opmer kelijke aanvulling gekregen, namelijk twin tig man. Voorts was aan boord een sterk aanvul lingsdetachement voor de infanterie, 52 man. Aldus vervoerde de „Kota-Gedeh" een „troepenmacht" van 153 man, onder com mando van kapitein v. d. Eem, (den beken den sportsman, die te Batavia in garnizoen komt), die bijgestaan werd door twee nieuw- uitgekomen tweede luitenants. Alle militairen debarkeerden te Priok. Denzelfden dag werd doorgereisd naar Tji- mahi en Bandoeng. GAAT DIENSTPLICHTBESLUIT VOOR HEEL INDIE GELDEN? Naar het „Nieuws'' verneemt, heeft het Legerbestuur bij de Regeering een voorstel ingediend om het dienstplicht-besluit voor het geheele grondgebied van Ned.-Inddë te doen gelden. Thans is dit besluit sleohts van toepassing voor Java en Madoera, Sumatra, Bali, Lom bok en de landschappen Samarinda, Boelon- gan en Barau. dien gewijzigde wetsontwerp moet worden toegekend. Verscheidene leden zouden hun definitief oordeel over dit wetsontwerp laten afhangen van de beantwoording der vraag, of de thans voorgestelde regeling tijdelijk een voldoende oplossing zal brengen ter bestrijding van de met elke orde spottende wil de-autobus diensten. Andere leden spraken hun voldoe- ninv uit over het wetsontwerp, zooals het nu luidt Eenige leden duchtten, dat de thans ont worpen regeling nog gelegenheid te over zou bieden om haar te ontduiken. Eenige leden maakten de opmerking, dat het aanvankelijk door de regeering ingedien de voorstel wel zeer ingrijpend is gewijzigd gedurende de behandeling ervan in Tweede Kamer. DE WIELRIJDERS Het uit het regiment wielrijders te Den Bosch te formeeren 2e regiment wielrijders zal 1 Maart n.s. worden opgericht en gelijk gemeld te Apeldoorn in garnizoen komen; het le regiment zal te 's-Hertogenbosch blij ven. Officieele berichten RECHTERLIJKE MACHT hter ln dearrondlss te Den Haag. Idem In di drecht: mr K. Th. Dorama te Leeuwarde in do arr.-rechtbank to Alkmaar, mr E van der Loos. te Alkmaar. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot Broeder ln de Orde t Ned. Leeuw, mej. C. M. H. Wilier te Jog. Verleend Is de eere-medallle, verbonc de Orde van OrRnje-Nassau, in zilver, Buter te Nippellnk (gom. Diepenveen) Diest te Sassenhelm. VESTING HOLLAND technlsch-ai bu Hollai verleenl king ihtbank te Dor- bii het bui s KrUgsschool. Fa. VAN WIELIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 (Reel.) 8.30 ,5 M. VARA-UHzen- VPIIO. 6.307.00 8 00 Orgelspel (Omj Gram.muziek. 9.30. 10.00 Morgen wij-; k. 1.30 Het Neder- 3.001 richten). 1.00 Gra landsch strükkwli Chr. Lectuur. 3.35 Zang en plano. 4.15 Gr.- muaiek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gram.muziek (ca. 6.30 Be richten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarlngsreglement 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Bouwen aan de volkskracht". 7.30 Gram.muziek. 7.45 Causerie: „Leerbewer- king". 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS- Berichten. 8.15 Chr. Oratorluinverecniglng „Con Amore", solisten en het Nederlandsch' Kamerorkest (9.15—9.40 Causerie: „Mo-zes": de dienstknecht Gods"). 10 30 Berichten ANP, 10.35 Gram.muziek. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Gram muziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. 1.20 Orkest. DROITWICH 1300 M. 12.1 2.00 Declamatie. 3.35 Causerie. 3.50 Orkeü 4 ?0 Vesper. 5.20 Zigeuner-orkest. 6.40 Zaï 7.05 Voor knutselaars. 7 20 Orkest. 8 Actueele causerieën. 8.35 Symphonle-orke 9.50 Concert 10.40 Kwintet. 11.20 Band. :et. 8.35 Zang. RULKN 456 M. 11.20 Orkest 12.35 Orkee Planoduo. 1.30 Concert. 2 50 Kinderkoor. Mannenkoor. 7.30 Orkest 8.35 Orkest. 9.35 Filmmuz. 10.20 Orkest 11.20 Nachtcon 8.20 Hoorberlchten. J. H. Oudeni Invoei het ki te Geleen. enz., A. C. dir. belastingen enz., F. P, •plaatst van het kantoor der, chten en AccUnzen te Dordrecht naar! der Dir. Belastingen en AccUnzenl >e ontvanger der dir. belastingen middelen te der Dir. belastingen voegd aan 't hoofd d» il. te Den Bosch, Is i toegevoegd aan hel middelen aldaar. verplaatst 3 als beheerder van het büpo: telefoonkantoor te Den Ha; bü der Orde van Oranje-Nassau (met de CONSULAIRE DIENST Dr ir A. Sevenster, voormalig R(jkslai t Ridder In de der le volg' res.-luit.-kol. D. .J Couvée vs rtilleriebrlgade. gelat de luit. kl. R. Stuffken bü den onder- zeedienst te Willemsoord: do officier van den marinestoomv.dienst der le kl. J. N. Gons a.b, H Ms Schorpioen. De off.-vlieger 2e kl. II, Schaper bü het vliegkamp „De Kooy". De offi cier van den Marinestoomv.dlenst 2e kl. C. E. van der ZU1 bü den onderzeedlcnst te Wlllems- DOOR MARTHA VISSER Die juffrouw vertelt dezelfde verhalen, die Adriaan ook op school hoort, maar ze doet het toch ook weer heel anders. Ze spreekt met een hooge stem, die om de zooveel woorden pardoes naar beneden valt, om dan direct daarna zoo lang zaamaan weer op te klauteren. Alles aan de juffrouw is voorts „hoog": ze zit op een hoogen stoel, de boord van haar japon staat op tot achter haar ooren en haar „komaf", gezien het groote landhuis, is ook niet uit te poetsen. Dan kijkt ze nog voortdurend naar het plafond. Of dit komt door dien hoogen boord, dan wel verband houdt met de heiligheid van haar arbeid, is niet uit te maken en wellicht ook niet van zóóveel gewicht. Van direct belang is alleen, dat ze op die manier lang niet alles zien kan van wat er alzoo in de klasse gebeurt. De meester waarschuwt en verbiedt hier en daar dan wel wat. maar dat helpt niet voldoende. Het vermaan van den stillen, bescheiden, man, die duidelijk tegen de juffrouw opziet, maakt niet veel indruk. Maar Adriaan doet nooit mee aan het gekheid maken onder de vertelling. Niet omdat hij zoo'n best :o-;j?n is, braver dan de andere kinderen, o heden peen, doch enkel en alleen, omdat de juffrouw aan wie alles zoo „hoog" is, hem ongemeen boeit. Leen heeft niets te veel gezegd: ze vertelt inderdaad prachtig. Alsof ze overal zelf bij is geweest. En het gekke is. als je goed naar haar luistert, denk je soms zelf, dat de dingen, die zij vertelt, om je heen zijn gebeurd. Heb je de scheepjes, waarop de Heere Jezus en Zijn discipelen gevaren hebben, niet in de Haven van Water dam zien liggen? Heb je niet meegeholpen ze vast te meren met een groot, dik touw? En Hijzelf, heeft Hij niet door ie eigen straten gewandeld, de kinderen aangeraakt en zieke menschen genezen? Je kent ze, en je weet welke kwalen ze hadden. Tegen het dochtertje van Harders uit den sigarenwinkel, dat de tering had, heeft Hij gezegd: dochtertje, sta op Maar toch is dat allemaal niet waar. Annetje Harders is gestor ven en ze blijft dood en Kamp, de tollenaar, is nooit in een boom geklommen om Hem te zien. Er is allemaal niks van waar. Maar toch is het mooi, betooverend mooi! Misschien juist, omdèt het niet waar is. Je kan er dan zooveel fraais om heen denken als je zelf maar wilt, wat je met iets, dat wèl waar is, natuurlijk nooit doen mag. Zoo is de Zondagsschooljuffrouw in feite minder evangelie- verkondigster dan wel afgezante van Sprookjesland. Tot dat levensgebied is ze nog het best te rekenen. Wat ze vertelt heeft niets te maken met wat verhandeld wordt op vaders ge zelschap en het staat welhaast even ver van wat Adriaan op de dagschool hoort. Zoo houdt de Zondagsschool haar eigen plaats in Adriaan's leven, waarin zij een belangrijke wereld vertegenwoordigt, al leen niet die der werkelijkheid. Toch mag haar waarde niet te laag worden aangeslagen. Adriaan lééft immers nog in Sprook jesland, al begint hij zoo nu en dan al eens een kijkje over zijn grenzen te nemen. XII Zooals op dien eenen, wonderen avond heeft de zwarte en gel zich nimmermeer aan Adriaan vertoond. Zeker ook daar door vervaagt de sterke indruk, die de verschijning op hem gemaakt heeft, vrij snel en blijft slechts een ietwat onbestemde totaal-indruk. Hij heeft dus ook niet kunnen constateeren, of ze vleugels had. Of hem werkelijk een engelenverschijning ten deel is gevallen, heeft hij zoo ook niet met zekerheid kunnen uitmaken, al blijft het waarschijnlijk, want wie of wat kan zij anders geweest zijn? Doch een enkele keer, als er 'weer eens iets haperd met Vader of met Tante Ditje, of op school en Alriaan zelfs des avonds in bed de naargeestige gedachten niet kan kwijtraken, wordt de herinnering aan zijn zwarte engel levendig in den jongen.'Lang kan hij dan met wijd-open oogen liggep kijken in de richting van de deurmaar, zooals gezegd, zij her haalt haar bezoek niet. Na eenigen tijd doet Adriaan een feitelijk zeer voor de hand liggende entdekking: hij kan, als dat zoo eens te pas komt, zich verbeelden, dat zij er weer is Z'n fantasie den teugel la tend, komt hij zoo als vanzelf van de idee „engel" op iets anders. Mist hij in zijn leven niet iemand, die voor andere kinderen schier het symbool is van al wat lieflijk is en goed en een altijd overvloeiende bron van vertroosting, een moe der? Wat kan er dan tégen zijn zoo nu en dan het zoete droom- beelc te wekken, om daarna, in de illusie van door „moeder" te zijn gekoesterd, rustig en verzadigd in te slapen? Tot nog toe heeft hij zijn moeder weinig gemist. Hij heeft een Tante Ditje en in welk opzicht deze bij een moeder ach terstaat heeft hij nog niet kunnen doorgronden, immers, ze houdt het huis schoon, ze kookt, ze wascht, ze naait knoopen aan je buis, stopt op tijd je kousen en heeft verder van Vader de opdracht om zoowat onbeperkt over je te regeeren. Doet dan in andere huisgezinnen de moeder niet net zoo? Zoo heeft Adriaan deze dingen lang bezien. Doch nu wordt dit anders, gansch anders. Hij heeft de waardij van de moeder ontdekt en verstaan, dat zij verre staat boven alle andere vrouwen. Een moeder is namelijk iemand, bij wie je terecht kunt als jc in ellende zit, een moeder luistert naar je en ze gelooft je, ook begrijpt ze je en ze biedt je overal en altijd haar machtige be scherming. Is het wonder, dat nu Adriaan dit weet, zijn gedachten dik wijls getrokken worden naar haar, die er voor hem toch ook eenmaal is geweest? Alles wat Vader zoo nu en dan eens over haar heeft ver teld, gaa: vorm en gestalte aannemen. Ijverig worden in deze dagen door het kinderbrein ook de kleinste bijzonderheden bij eengegaard en verwerkt. Geen enkele wezenlijke herinnering schijnt hij aan haar te hebben bewaard, maar ze heeft toch geleefd en zal zeker veel van hem gehouden hebben. Toen hij vier jaar was, stierf ze. Vader heeft hem dat ver teld. Ook dat ze nu in den hemel is, bij den HeereMaar... en nu neemt hij een vervaarlijken sprong, een luchtduikeling bijna, zou het dan heelmaal onmogelijk zijn Neen, dat kan niet. Het kind durft zijn gedachten bijna niet te voltooien. Zóó stout zijn deze, zóó ingaande tegen alles, wat hij tot nog toe heeft gehoord en geleerd. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2