STADSNIEUWS MAANDAG 30 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Vereen, van Chr. Onderwijzers Leidsche Officiers Jachtvereen. VOJO-mededeelingen De afd. Leiden en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) in Neder land en Overzeesche Gewesten kwam Za terdagavond in het Nut bijeen onder voor zitterschap van den heer Den Dikken van Katwijk. Deze las na opening met ge bed Lukas 2 4152. Vervolgens heette spr. allen welkom om er dan op te wijzen, dat het jaar 1939 voor de afdeeliiig een be langrijk jaar zal worflen daar zij haar me dewerking zal moeten verleenen bij de al- gemeene vergadering, die ditmaal in Lei den plaats vindt. Aan de hand van het voorgelezen schrift gedeelte gaf spr. nog een korte verklaring om zijn toespraak te besluiten met de beste wenschen voor het pas begonnen jaar. Na lezing der notulen door den secretaris, den lieer L. Kalsbeek en behandeling van enkele ingekomen stukken, deelde de heer Z ij 1 s t r a het een en ander mede over de werkzaamheden van het Vojo-co- mité waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar voor 1200 werd uitgekeerd. Hiertegen over stond een inkomste van 1300. De heer Zijlstra merkte nog op, dat willen alle uitkeeringen betaald worden er maar maandelijks 135 binnen moet komen. Thans is dit 110. In verband met dit kleine tekort gat spr. een beschouwing van den nood der jonge ondenvijzers, waaraan hij de opwekking verbond om er voor te zorgen, dat de maandelijksche opbrengst nog 25 hooger wordt. Daar de heer J. Vink door een lichte on gesteldheid verhinderd was om dezen avond als spreker op te treden sprak in zijn plaats de heer L. Kalsbeek over den in vloed der traditie in ons leven. Na deze lezing werden nog enkele huis houdelijke zaken afgedaan. Medegedeeld werd o.m. nog, dat Mej. .Wilbrink haar be noeming tot penningmeesteresse in de va cature van mej. Moene heeft aangenomen. Aquarium en terrariumhouders- vereeniging „Natuurgenot" Propaganda-filmavond In Huize Veenstra hield bovengenoemde afd. Leiden van den Ned. Bond van Aqua- riumverecnigingen, onder groote belang stelling haar 2e propaganda-filmavond in dit seizoen, die alleszins geslaagd mag heeten. Na een kort openingswoord van den voorzitter waarin deze er op wees dat deze avond als inzet diende voor het a.s. kweekseizoen, hield de heer J. M. Lodewijks biol. drs. en eere-lid der vereeniging een lezing welke de film „Het aqariumwater een wereld in 't klein" vooraf ging. Na de pauze waarin enkele stellen visch verloot werden, vertoonde de heer Lode wijks de fraaie microfilm „Zwerftocht in een waterdruppel", die yeel succes had. P.T.T.-dienst op verjaardag van Prinses Beatrix De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Leiden deelt mede, dat op Dinsdag 31 Jan., den verjaardag van Prinses Beatrix, de kan toren, voor zoover den postdienst betreft, om 12 uur zullen worden gesloten. Gedurende de openstellingsuren zullen alle onderdeelen van den dienst behandeld worden. De tweede brieflpostbestelling zal evenals de tweede paikketpostbestellinig te Leiden en te Oegstgeest achterwege blijven. In de openstelling van den telegraaf- en den telefoondienst der kantoren zal geen wijziging worden gebracht De postagentschappen en de telefoonsta tions te Leiden zullen om 12 uur ook voor den telegraaf- en telefoondienst worden ge sloten. Busrechthouders kunnen na 12 uur hun Correspondentie afhalen aan de achterzijde van het kantoor, ingang door de poort aan de Boommarkt. Groote stukken en groote hoeveelheden drukwerken kunnen na 12 uur eveneens aan de achterzijde van het kantoor •worden ter post bezorgd. Motortochtjes voor werkloozen Gedachtig aan de woorden van H.M. de Koningin over 't „draagt elkanders lasten" wil ook de motorsportclub „L.H.D.C." een honderdtal van onze werklooze stadgenooten als passagiers doen deelen in de sport- en tourgenoegens dezer Club en hen laten ge nieten van licht en lucht. Het pjan, dat de volle steun, medewerking en bemiddeling heeft van den waarnemend Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken, bestaat daarin dat in het tijdvak van 1 April tot 1 October 4 4 5 toertochten zul len worden georganiseerd naar de mooiste streken van ons land of naar plaatsen waar musea of andere bezienwaardigheden zijn. Alle kosten daaraan verbonden komen ten laste van de L.H.D.C., terwijl eiken passa gier een lunchpakket zal worden aangebo den. Stadgenooten die met bovenstaande sympathiseeren, worden uitgenoodigd dat schriftelijk kenbaar te maken aan het secre tariaat der L.H.D.C. Da Costastraat 47. Spe ciale aanvraagformulieren voor gegadigde deelnemers aan deze ritten, waarop tevens nadere gegevens zijn vermeld, kunnen vanaf 15 Februari worden gericht door tusschen- komst van genoemden Directeur aan het Bestuur der L.H.D.C. Deze formulieren zul len binnenkort in ruime mate onder belang hebbenden worden verspreid. Instituut Pont Voor de examens, afgenomen te Utrecht, Haarlem en Den Haag slaagden de onder staande candidaten voor: Madhinescihrijiven: de dames F. Boot te Alfen aan den Rijn; F. Center, Leiden; R. van Deventer, Zoeterwoude; de heeron die- sen, Oegstgeest; J. Korver, H. van Manen, G. Muller, J. van Weizen. Leiden. Stenografie (130 lettergrepen): de dames C. Spruijt, C. Vos, Lisse; S. Bergshoef, Alfen aan den Rijn; A. de Jong, R. Roosjen, Lei den. Nt-d. Correspondentie: Mej. S. Bergshoef, Alnhen aan den Rijn. Boekhouden: mej. de Ruiter, Leiden; de beeren C. Cramer, Leiden; F. v. Resteren, Lisse. Voor het in December gehouden „Mercu- rius"-examcn slaagden: Duitsch corr.: mej. J. Kukler, Leiden; de heer J. Brugman. Leiden. Eng. corr.: de dames F. Boot, Alphen a. d. Rijn; v. cl Hoeven. Noord wijk. Allen \'.i leerlingen van jiet Instituut Pont. Breestraat S9a, alhier^ Samngestelde wedstrijden Op Vrijdag 27 Januari des avonds is in de binnenmanege der Ruitersportschool „Oegstgeest" te Oegstgeest het eerste gedeel te van de samengestelde wedstrijden ge houden. Dit gedeelte bestond uit de dres- suunproef: stap en stap met lange teugel, draf (doorsitten) en uitgestrekte draf, galop op beide handen, stilstaan, 6 pas ach terwaarts gaan, keertvvending in stap, vol te in draf en galop en in uitgestrekte draf van hand veranderen, hetwelk binnen 5 mi nuten moest worden uitgevoerd. De jury bestond uit de heeren: Luitenant-kolonel A. H. Drijfhout van Hooff, voorzitter, ka pitein J. van der Meulen en le luitenant P. J. M. Schoonenberg, leden. De uitslag luid de als volgt: 1. kap. H. A. Luitwieler ,La Belle Helene: 2. de heer A. O. Rijsdijk, Lip- py, 3. kap. J. F. M. Steenmetser Tommy, 4. res. le 1L H. C. M. van Gilze, Djainismc, 5. 2e It. J. Stam, rwp. Zampa, 6. res. kap. A. van Ek, rp. Johnny, 7. mej. W. Wagten- dorak, Sacha en de 2e It. F. Brouwer, Equl- pose, eveneens geplaatst als no. 7, 9. de heer C. C. Menten, Dik Trom, 10. de heer J. A. Blanken, Piet, 11. de heer F. Gulje, Max, 12. mevr. J. M. MoensLedeboer, Moera Rlity, 13. mej. C. IT. D. den Brinker, Dorlf en 11 mevr. J. C. Maartensevan Dam, Lex. Zaterdag, had de Ralley-paper plaats waaraan door 6 dames en 17 heeren word deelgenomen. De weersgesteldheid, flinke koude wind en dreigende regenbuien, maak ten deze rit niet a an t rekke Lijk. Te 13.30 uur startte de eerste deelnemer voor de achtervolging van „Kaatje, de heks met den stofzuiger" welke, volgens de ver strekte inlichtingen zich nabij Deileroord zou ophouden. Het zou spoedig blijken, dat de achtervolgers steeds te laat kwamen en „Kaatje" een groote voorsprong op haar achtervolgers had, totde finish. De route leidde over de boerderij „Bellesteijn", hotel „Duinoord", paal 88, „Dam en Duiker" naar de plaats waar „Kaatje" van ver moeidheid was neergestreken op een duin top bij paal 9. De uitslag van deze interessante rit en de daarop met 20 minuten rust tusschenruimte volgende vrij zware snelheidsrit over 1600 meter luidet als volgt (de eerste tijden die der Ralley-paper in uren en minuten de tweede van de Cross-country in minuten en seconden); res. le It. IT. C M van Gilze: 1.20, de heer A. O. Rijsdijk 1.17, 5.50; de heer J. A. Blanken: 1.27, 5.05; mevr. J. M. Moens-Ledeboer: 1.53, 7.0S; mevr. J. C. Maar- tense-van Dam: 1.50, 10.11; 2e It J. Stam: 1.30, 3.5S; 2e lt. F. Brouwer: 1.20, mej. C. H. D. den Brinken: 1.34, 6.28; de heer F. Gulje: 1.31, 5.55; res. kap. A. van Eik: 1.16, 5.32; de heer C. C. Menten 1.55, 9.51; res. le 1L J. J. v. Seventer: 1.40, 7.05; res. le It. Mr P. O. F. M. Cremers: 1.29, 5.25; res. le It. W. Gasit; 1.30, 7.41; res. 2e It. A. Nypels: 1.26, 6.44; de heer H. Broekman 1.12, 4.32; res. le It K. IToltkamip: 1.40, 9.46; kap. J. F. M. Steen metser: 1.06, 4.30; kap. H. A. Luitwieler: 1.25 6.10; res. le It. Jhr. L. G. Just de la Paisie- res: 1.54, 5.59 en mej. W. Wagteradonk De einduitslag voor de drie samengestelde wedstrijden luidt als volgt: 1. kap. J. F. M. Steenmetser, 2. de heer A. O. Rijsdijk, 3. kap. H. A. Luitwieler (bij loting), en 2e It. J. Stam, 5. de heer J, A. Blanken, allen prijs winnaars. De verdere plaatsing is 6. de heer F. Gulje, 7. Mej. C. H. D. den Brinker, 8. de heer C. C. Heraten, 9. mevr. J. M. Moens-Ledeboer (tevens winnares van de damesprijs .Kaa tje, de heks), 10. mevr. J. C. Maartense,van Dam. Uitslag van de Ralley-paper en Snelheids wedstrijd: 1. Kap. A. van Eik, 2. le It Mr. P. O. F. M. Cremers, 3. 2e It. A. Nypels. De voorzitter kap. H. Luitwieler bracht den 2en lt. Snorn als organisator der wed strijden hulde. De „Instrumentdagen" van de afdeeling Leiden van de vereen, tot bevordering der belangen van slechthoorenden zijn weer achter den rug. Van de opening door den Edelaohtbaren heer Burgemeester A. van de Sande Bakhuizen werd reeds melding gemaakt. Zeer velen ook van buiten Leiden, hebben dien avond gehoor gegeven aan de uitnoo- diging van het bestuur en gaven blijk van hun belangstelling in het mooie en nuttige werk der Vereeniging. Maar ook de volgende dagen, toen er meer gelegenheid was om de verschillende in strumenten, van de zeer eenvoudige tot de allernieuwste toe, te probeeren, was er voortdurend veel belangstelling en kwam de staf van de Propaganda-commissie haast hulp te kort, om iedereen uitleg te geven, of te probeeren met welk toestel men het best hoorde. Want vooral dit laatste neemt veel tfjd in beslag en er moet veel gepraat worden; daarom werd geregeld gezorgd voor een geurig kopje thee of koffie waarbij dan door leveranciers of dames van het bestuur voor een versnapering gezorgd was. Heel veel genoegen doet het 't bestuur, dat velen genegen gevonden werden een mat of huishouddoeken te bestellen, die ver vaardigd waren door een doof-blind lid der afd. Leiden, dat werkzaam is in het Blin deninstituut te Bussum. Vereeniging van Mathesianen Zaterdag j.l. hield de V.V.M. een excursie naar het gerestaureerde Academie gebouw onder leiding van den heer Ir. H. van Oerle. Voordat do deelnemers het gebouw be zichtigden gaf Ir. van Oerle in de aula een algemeene toelichting van het ontstaan en de groei der Academie. Hierna werden de diverse lokaliteiten be zichtigd alsmede de tentoonstelling van teekeningen op de Academie betrekking heb bende. GEMENGD KOOR DER MIJ. VOOR TOONKUNST Naar wij vernemen is de aanmelding voor bovengenoemd koor zeer bevredigend ver- loopen. Er hebben zich bereids 110 koorleden opgegeven, waarvan 32 heeren. Waar nog dagelijks aanmeldingen binnenkomen is te verwachten, dat deze cijfers nog aanmerke lijk zullen stijgen. De eerste repetitie zal Dinsdag 31 dezer, des avonds acht uur, plaats vinden in de zaal Steenschuur 6, welke als repetitielo kaal zal worden gebruikt tot het nieuwe Toonkunstgebouw aan het Rapenburg ge reed is. AANRIJDING Zaterdagavond is op de hoek van de Kore vaarstraat en het Levendaal de 29-jarige wielrijdster B. B. E. v. W., wonende op de Melchior Treubl., aangereden door een auto Zij werd ongeveer 6 meter meegesleurd, maar werd slechts aan het linkerbeen niet- ernstig verwond. De E.H.D. heeft haar mee genomen naar het Acad. Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDP v d Hoogt 26 Jr en C Bouwman 2i Jd Jhr T A J vJBIslnnga 24 jr en XV A R Horst 21 jr S Hamerling 21 jr en A D Llbochant 20 jr H v Tongeren 22 jr en C v d Wilk 20 jr J Ouwerkerk 23 jr en S E Verplancke 27 jr E Dl Bon 31 jr en IC Plat eel 31 jd OVERLEDEN: C J Hemerik vr. 63 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Jaarvergadering Jonge Boeren en Boerinnen Een belangwekkende rede In gebouw „Concordia" werd Vrijdag avond een gecombineerde propaganda- Jaarvergadering gehouden van de Chr. Jonge Boerinnen vereeniging en de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersvereeniging „Eendracht maakt maoht". Voor dezen avond was de belangstel ling van de jonge agrariërs zeer groot, terwijl ook verschillende ouderen van hun belangstelling blijk gaven. De opening werd verricht door den voor zitter van de jonge boeren, den heer C. V o e t s, die hierna een woord van welkom sprak mede namens de meiskes. Zooals het behoort was hierna eerst de beurt aan de dame-s om een programma punt af te werken, wat bestond in het jaar verslag van hen. dat uitgebracht werd op rijm door mej. M. Joha. Het was het eerste verslag en handelde over het geheele tijd perk vanaf de oprichting, plxn. 2 jaar gele den. Er wordt door deze jonge afdeeling ijverig gewerkt. Het ledental is zeer bevredi gend, terwijl de financieele toestand heel gev-d is. Hierna wias het woord aan den heer J. H. Belgraver, hoofd van de Chr. Lag. Land bouwschool, adviseerend lid van „Eendracht maakt maoht", die in een kernachtige toe spraak opwekte tot aansluiting bij een der afdeelingen. Enkele voordrachten besloten het deel voor de pauze, waarin chocolademelk ge schonken werd. Het tweede deel ving aan met bet 8ste jaarverslag van „Eendracht maakt macht", uitgebracht door den secretaris, den heer P. K w a k e r n a a k. Van de verschillende me degedeelde zaken stippen we aan dat het ledental thans 42 bedraagt, waarvan een ne gental in het afgeloopen jaar examen voor een gevolgden melkcursus deel, welke al len het diploma ontvingen met aanteeke- ning „zeer goed". Een batig saldo was aan wezig van f 55.66y2. Na dit goed verzorgde overzicht was het woord aan den heer P. J. K o 1 ij n, uit Gouda, die een zeer 'belangwek kende rede hield over: Maatschappij vorm Spr. begon met de opmerking dat het niet mogelijk is dit onderwerp in al zijn diepten te bezien in kort tijdsbestek, hoewel het aan lokkelijk is hier een woord over te praten. Zich tot de agrarische groepen beperkende, wees spr. er op dat het agrarisch leven in het centrum der belangstelling staat. Het is de pilaar waarop de voedselvoorziening rust van ons volk en staat in het nauwste verband met ons stoffelijk bestaan. Het is een deel van de maatschappij vorm. Er voltrekt zieTi in onze dagen een wij ziging ook op agrarisch terrein. En het is van het grootste belang welke kant men met de agrarische bedrijven zal uit gaan. In verband met de rede van H. M. de Ko ningin, den oproe p tot saamhoorigheid, w spr. er op dat ook de agrariërs moeten ge voelen dat men op elkaar aangewezen is. Hier hangt ten nauwste mee samen het vraagstuk van de voedselvoorziening. Er zijn twee elementaire begrippen, a. De moge lijkheid het te kunnen krijgen; b, de moge lijkheid van het te kunnen geven. En dan is de groote vraag: kunnen hoeren en tuinders voldoen aan gestelde eischen? Kunnen zij voldoende geven? Spr. wees er op, hoe het voor de agrariërs onder geheel andere omstandigheden wer ken is dan bv. voor de industrie. Wel zijn ook voor de agrarische bedrijven de laatste 50 ja ren veel hulpmiddelen tot stand gekomen, maar het natuurgebeuren gaat er over. Men is daar afhankelijk en heeft meer risico. En gaat alles goed dan heeft men de tal- looze moeilijkheden van den export, die de vraag doen stellen: kan er loonend gewerkt worden? Door de warreling op elk terrein is een maatschappij vorm van gansch an dere structuur ontstaan dan vroeger. En daarom schudden de oudere boeren het hoofd en zeggen: wij begrijpen er niets meer van. Het: »o de ouden zongen, piepen de jongen, gaat niet meer op. Nieuwe ideeën doen opgeld en de jonge boer zal zich hier bij aan moeten pas sen. Heel sterk spreekt wel dat de agra rische bedrijven, vroeger ver verwijderd van het gewone maatschappelijk leven door de gewijzigde structuur steeds meer Ingeschakeld worden in ons nationaal volksbestaan. Burgers van één natie, met dezelfde rechten en plichten. Er ls op elk terrein omkeer en de jonge boeren en tuinders moeten de oogen wijd open hebben om hun houding te bepalei Dw verschillende sociale bepalingen, so ciale verzorging en wetgeving, doen ook in die kringen steeds meer invloed gelden. Hier wijst spr. op het collectief arbeidscontract, ziekteverzekering, enz. En ook hierin moeten de agrariërs zich opwerken tot de groots! mogelijke hoogte van voortvarendheid. Speciaal de Chr. Jonge boeren hebben hier een taak. Van de grond af moet de doelstelling bezien en bestudeerd. Maar bij dit alles beeft men noodlg het licht van de ge openbaarde waarheid Gods. Niet dat elke bladzijde een bepaalde tekst geeft hoe men moet handelen, maar de richtlij nen zijn in het Woord Gods zeer duide lijk uitgestippeld. ITet was een rede, den naam Kolijn (al is het dan met een K) waardig en zij zal zeer zeker nieuwe gezichtspunten vooy velen ge opend hebben. Wij vermelden voorts dat na de tweede pauze een stuk werd opgevoerd, getiteld: „Paul speelt het klaar". Hier wen! braaf om gelachen en het is dan ook goed gespr-eld. Resumeerend was het een gezellige avond, waar beide vorecnigingen met genoe gen op terug kunnen zien, CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD De candidaatstelling voor de a.s. gemeente raadverkiezing is door het gemeentebestuur bepaald op 9 Mei aj». VERGADERING C.H. KIES VEREENIGING In het ïjsclubgebouw hield de Chr. Hist. Kiesvtreen. „Groen van Prinsterer" een le denvergadering. In verband met de ziekte den voorzitter, den heer J. Tuinman, stond de avond onder leiding van den heer C. Koren, die op de gebruikelijke wijze opende. Na de notulen volgde een uitvoerige be spreking over de groslijst voor de Statenver kiezing en de namen die door de kiesvereen. te Gouda naar voren gebracht zullen wor den, zoomede de volgorde van de candidaat stelling door de kieskringen Gouda en Lei den. Verschillende wenschen omtrent num mer 1 zullen te- Gouda naar voren gebracht worden. Tot afgevaardigden naar de vergadering der Statenkring Gouda worden aangewezen he ere* Ph. Boot, C. Koren en mr. H. Pop. Omtrent de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd bericht dat de leden in de maand Febr. candidaten bij het bestuur op kunnen geven. De gehouden actie tot opvoering van het ledental gaf tot nog toe een winst van 37 leden, terwijl de actie nog voortduurt. Hierna was er gelegenheid tot vragen stel len, waarvan een dankbaar gebruik ge maakt werd. Ter sprake kwam het niet uit voeren van het raadsbesluit inzake het één- richtingve-rkeer door den 'burgemeester, de Raadhuisbouw, opruiming van woningen, de rechten bij het sluiten der oude begraaf plaatsen, enz. De vragen werden beantwoord door den voorzitter en den heer W. J. Spreij. Na een minder belangrijke rondvraag volgde slui ting. GIFT VOOR UITBOUW Het bestuur van de Martha-Stichting ont ving voor nieuwbouw een gift van f 100 van M. Chr. de B. uit Ginneken. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. H. S. G. Geertsma slaagde voor het examen Fransche Handels correspondentie, afgenomen door de Vereen, van Handelswetenschappen op practisohcn grondslag. CHR. LAND ARBEIDERSBOND In de gehouden jaarvergadering van den Chr. Landarbeidersbond, afd. Alfen, is tot voorzitter gekozen de heer Hoogendoorn, in de vacature voor alg. adj. de heer Hoopman, terwijl tot penningmeester de heer van Leeuwen herkozen werd, HOE DE VOETBAL ROLDE In veitband met ziekte van een groot aan tal spelers kwamen de elftallen van A.R.C. Zaterdag zeer onvolledig uit. Dit was voor A.R.C. 1 geen beletsel om thans R.C.L. uit Leiderdorp te kloppen. Voor de rust waren'de bezoekers sterker. Toch was het A.R.C dat met een gelukkig doel punt de leiding nam. Doordat de gasten niet tegen scoorden bleef de stand voor de rust 10. Na de rust waren de 4 invallers gastheeren ingespeeld en toen had R.C.L. niet veel meer in te brengen. Toch maakten zij gelijk door een misverstand in de A.R.C.- achterhoede. Fel worstelde men om een over winning. Het was J. v. d. Linden die van dichtlbij A.R.C weer de leiding gaf en kort hierop scoorde Jongeneel met een fraai hard schot, waardoor de eindstand 3—1 werd. A.R.C 3 deed het best door de Wetering- sche Boys te Oudeweterirag met 7—1 te klop pen. Met dezelfde cijfers verloor een zeer onvolledig A.R.C. 4 van Koudekerk 2. WEER EEN LADELICHTER Zaterdagmorgen ls door de echtgenoote van bakker v. L., wonende in de Hoofd straat, aangifte gedaan dat uit de toonbank lade een bedrag van ongeveer drie gulden is ontvreemd. Een uur ongeveer voordat aan gifte gedaan werd had een jongen, die aan de voorzijde van de straat werkte, een per soon den winkel in en uit zien gaan met een ietwat ongunstig uiterlijk, waarvan hij vaag signalement kon verstrekken. De dief stal moet ongeveer 10 uur plaats gehad heb ben. Door de politie ls tot ver in den omtrek naar een persoon gezocht, die eenigszins aan de beschrijving beantwoordde, tot nu toe echter zonder resultaat. JAARVERG. GEREF. BOND De afd. Alphen van den Geref. Bond hield in Rehoboth de 32-ste jaarvergadering. De opening werd verricht door den voor zitter, den heer E. A. v. Diggelen. De heer v. Vliet leverde en keurige inleiding over Hanna's gebed en wees hier in bijzonder op de groote waarde van het gebed. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental vrijwel stabiel is gebleven en het afgeloopen jaar met een batig saldo kon worden gesloten. Nadat de heer Mulder nog een mooi gedicht hadvoorgedragen over „Christus' lijden", volgt de sluiting door den inmiddels ter vergadering gekomen eere-voorzitter, den heer A. J. Dekker. WERKMANSBOND Door de afd. Alphen ,van den; Chr. Nat. Werkmansbond werd een algemeene leden vergadering gehouden. Na opening door den voorzitter den heer C. Koren, hield de heer A. A. Groeneveld een inleiding over Matth. 1128—30, waarin hij schetste de eenige rustaanbrenger in dezen tijd van onvrede en strijd n.l. Jezus Christus. Na een be spreking, volgde behandeling der ingeko men stukken en afdoening van andere huish. zaken. Voorts hield de heer W. Dirk zwager nog een referaat over „De verbete ring van den arbeidsstand ten opzichte van vrkden en heden." onder groote moeilijkheden gestreden, maar overwonnen. Bezien werden de grondslagen en de coalitie der Chr. partijen, de beginse len van den schoolstrijd, de scheuring, over kieswet, democratie, antithese en kerkelijk drijven. Vrijheid van onderwijs, sociale wet geving, sociale kwestie, alles vroeg een po sitieve voorlichting. Spr. accentueerde het onvergetelijk groote werk van een Talma en een Regout; van Cort van der Linden als cminenten leider tijdens den wereldoorlog; daarna van de kabinnetten Ruys en Colijn en de extra-parlementaire kabinetten; ten slotte stelde spr. de vraag, of de samensmel ting tussdhen A.R. en C.H. niet noodzake lijk is. Hierop volgde breedvoerige en leerzame bespreking. De heer D. de Vogel hield politieke be schouwingen, o.a. over de besprekingen Italië-Engeland, waarop bespreking volgde GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRIJDING Jaarvergadering Maandag 30 Jan. des avonds 7.30 uur zal in het gebouw achter de Geref. Kerk de' openbare jaarvergadering van de afd. alhier van de Geref. Vereen, van Drankbestrijding worden gehouden. Ds. M. Heuzeveldt hoopt dan te bespreken het onderwerp „1 Corinthe S en Geref. Drankbestrijding". Trouwe op komst wordt verwacht, RAADSVERGADERING Die' Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 1 Febr. a.s., des nam. 2 uur. hazerswoudb SCHIETWEDSTRIJD VAN DEN B.V.L. De Bijzondere Vrijwillige Lanstorm houdt zijn jaarlijkschen schietwedstrijd in het stchietlokaal Café Wed. Verhaar op de eerstvolgende Vrijdagen 3 en 10 Febr. DE WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden ln de afgeloopen week ingeschreven 162 werkloo zen, waaronder 71 steuntrekkenden. De vo rige week waren ileze getallen resp. 165, SCHRIFT EN HISTORIE De A.R. Propagandaclub „Schrift en His torie" vergaderde onder leiding van den heer C. Bogaards. D:or den heer van Velden werd gesproken over „50 jaar Chr politiek". Spr. bezag den tijd vyaarin wij le ven en in 'tbijzonder de historie; den grooten zegen in de Chr. levensactie op Staatkundig gebied; de coalitie; het opnieuw doen glan zen van de waarde der eeuwige beginselen Spr. memoreerde de groote figuren Groen, Kuyper, Schacpman, en, Lohman, zij hebben Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 30 JANUARI Programma 3: 8 Keulen. 9.20 Parijs- Radio. 9.30Radio PTT N. of dlv. 10 ParUs Radio. 19.20 I Radio PTT N. of div. 12.20 Brussel VI. 2 20 Div Radio PTT N. of div. 3 20 Droitwich. 3.53 Radio PTT N. of div. 4.50 Parijs Radio. 5.20 Brussel VI. 6.05 Radio PTT N. of div. 6 20 Lon don Reg. 7.00 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.50 Straatsburgof dlv. S.20 Brusel Fr. 9.25 Parijs P, Par. of dlv. 9.35 Brussel Fr. 10.20 Brussel VI. 10.30 Keulen. 11.20 R. Danmark of Parijs, Post j Par. of div. Programma 4: 8 Brussel VI. 9.2q Diversen. 0.35 London Reg. 1.05 Parijs R. 2.05 London R 20 Droitwich. 8 20 Radio PTT S. of dlv. 8.40 Droitwich i. of dlv., 3.20 Keulen .5.20 Brusel VI.. 5.50 Lou- len Reg.. 72.0 Brussel VI., 7.50 Keulen. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.2o diversen, 0.35 Londen Reg., 1.20 Droitwich. 2.20 Londen .20 Droitwich, 6.50 Brussel Fr., 7.20 Droit HILLEGOM PATRIMONIUM Hedenavond vergadert de plaatselijke af deeling in haar gebouw aan de v. d. Ende laan. De heer A. J. V e r s t e e g t zal 'net on derwerp „Calvinisme en nat.-socialisme" be handelen. VERJAARDAG PRINSES BEATRIX Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging verzoekt aan de ingezetenen om op Dinsdag a.s. zooveel mogelijk de vlag uit te steken. B-STEUN In de afgeloopen week werd een bedrag in f 2096,44 aan bonnen uitgedeeld voor de gezinnen, die het meest te1 lijden hebben van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Aan de kwartjesspaarders werd een bedrag van f 229.49 uitgekeerd. OPGESPOORD Bij een te Haarlem gedane huiszoeking bij iemand, die verdacht werd van het stelen van rijwielen, is o.m. een alhier eenige we ken geleden van een rijwiel ontvreemde ac- tetasch gevonden. Door de politie werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt KATWIJK AAN ZEE JAARVERGADERING DER VEREENIGING TER BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Bovengenoemde vereeniging deed ons de volgende gegevens toekomen. Onder toeiziaht stonden in het begin van het jaar 124 gezinnen en aan het eind 109. Er werden 1327 huisbezoeken gebracht en bovendien 146 voor maatschappelijk werk. Voor hoogtezonbehandeling werden 26 pa tiënten toegezonden. Waar noodig werden verplegingsartikelen uitgeleend, alsmede versterkende middelen, hulp in de huishou ding of huurtoeslag verstrekt en ontsmet ting verricht. Acht patiënten werden opge nomen in ziekenhuizen; vier kinderen waren op de Leidsche Buitenschool, drie in het Kleuterhuis en vier in het Zeehospitium. Voor al deze maatregelen werd uitgegeven f 5933.66. De ontvangsten in 1938 bedroegen f 6266,64.0uders en verzorgers van patiënten droegen 8 pet. van alle kosten (bijde rest kwam van anderen en wel 44 pet. van de burgerlijke overheid (rijk, provincie, ge meente), 9 pet. van de diaconieën, 32 pet. uit giften en bedragen van bela-ngloozen, 3 pet. uit bestraling door or^e hoogtezon, de rest uit verschillende kleinere bronnen. Het hc stuur zou gaarne zien dat nog meer mild dadigheid door de ingezetenen werd be tracht. ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Quick Boys I speelde Zaterdagmiddag te gen Ter Leede I een gelijk spel; de uitslag luidde 1—1. Katwijk II was op 't goede pad door S. L. T. I met 70 te slaan, IETS VAN U BIJ? Gevonden zijn: Gouden damespolshorloge, Lipssleutel, huissleutel, grljs-rood-bruin- groen ceintuur, Lipssleutel, een paar been pijpen, pet, bril met hoorn montuur en douWlé hoeken, blauw vilten dameshoed, ge voerde handschoenen. Inlichtingen op het politiebureau. KOUDEKERK a.d. RIJN UITVOERING „SOLI DEO GLORIA" Donderdag 2 Februari a.s. des avonds te half acht, hoopt de Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan ia vereeniging met het kinderkoor „Klein Soli Deo Gloria", onder leiding van haar directeur, den heer Han Zirkzee te Leiden, een openbare uitvoering te geven in de Geref. Kerk alhier, met me dewerking van mej. Rie Blok, te Leiden voor de begeleiding. CHRISTELIJKE BESTURENBOND De Chr. besturenbond „Hazerswoude- Koudekerk" kwam onder voorzitterschap van den heer G. P. d e J o n g int het zaaltje van Hotel de Bruin in vergadering bijeen. Na opening volgde behandeling van een reeks ingekomen stukken en mededeelingen van het bureau van het C.N.V. te- Utrecht. Vervolgens leverde de heer H. Kraan een inleiding voor de' Sociale Studieclub over schets 3 „De machine doet haar intrede' Op dit zeer goed uitgewerkte onderwerp, volgde een zeer breedvoerige en leerzame bespreking. Aan het einde der werkzaam heden voor deze bijeenkomst volgde nog een uitgebreide gedachtenwisseling ovr den stand van de vakbeweging en het werkloos heidsvraagstuk met de daarmede samen hangende werkloozenzorg in de beid- ge meenten, die onder den besturenbond res sorteeren. In deze besprekingen kwam voor al in sterke mate de gedachte naar voren, dat hoe sterker de vakorganisatie, hoe heter het is voor de arbeiders, omdat er dan een dam opgeworpen kan worden tegen het misbruik dat er veelal van den toestand gemaakt wordt, waarin en waaronder de slachtoffers van de crisis verkeeren. ZOLDERSCHUIT GEKANTELD Vrijdagmorgen kantelde een zolderschuit geladen met dakpannen, bij de fabriek van den heer C. M. Oppelaar en Zn. alhier, met Agenda Dinsdag, 31 Jan. „Den Burcht", 8 uur, Princevlag-avond. Woensdag, 1 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Uitvoering Chr. Oratorium-vereeniging „Con Amore". Vrijdag, 3 Febr. „Patrimonium", 8 uur. Vergadering Patrimonium. Spr. Dr. H. J, Westerink, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Januari tot en met Vrijdag 3 Februari as. waargeiTNrnen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 telef. 502 en G. F, Reyst, Steenstraat 35, telef. 138. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Wilhelminapark 8, telef. 274. N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR h. wins Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN als gevolg dat de geheele lading op dien bo dem van den Rijn tyecht kwam. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit dat de schuit lek geworden is. De dakpannen wer den door de werklieden uit den Rijn ge-j vischt, hetgeen nogal belangstelling trok. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdagavond werd in de Chr. Nat. school aan den Rijndijk de jaarlijkschc ouderavond gehouden, die weer goed bezocht was. Nadat de voorz., do heer Jac. v. Lee ra ts n. op de gebruikelijke wijze de vergade ring had geopend, werd door het hoofd dei school, de heer Kerkhoven, het onder-] werp „Huiswerk" ingeleid, waarin uitkwam, dat wanneer dit hescheidelijk toegepast wordt, het een uitnemend middel is om het geleerde te doen bezinken en eigendom van den leerling te doen maken. Medewerking van de zijde der ouders is noodzakelijk. Een; gezellige bespreking volgde op dit onder werp, waarin ook degelijk de bezwaren van het huiswerk naar voren werden gebracht, doch niettemin het nut van alle zijden werd erkend. De heer Lok, volontair aan de school en geboren in Indië, gaf een leuke schets van de legende die op Java sinds eeuwen rond waart, dat de machtige en minder hooge bergen aldaar vóór vele eeuwen door de reu zen zijn daar gesteld met behulp van de go den. Gelukkig, dat velen op Java die God wordt gepredikt „Die de eilanden daar he nen werpt, als dun stof". In de pauze werd het keurige werk van de leerlingen bezichtigd, waarover men vol lof was. Vervolgens gaf een der onderwijzer* van „Effatha" te Voorburg een overzicht van het veel omvattende en moeilijke onderwijs aan doofstomme kinderen. Na een kort slotwoord van den heer Kerk* hoven werd de vergadering beëindigd inel dankzegging door Ds. Haspers. P.T.T.-KANTOOR De brievengaarder van het hulppostkan toor alhier, deelt ons mede, dat in verband met den eersten verjaardag van H. K. H. Beatrix op Dinsdag 31 Jan. het kanfoor né 12 uur dien dag voor den postdienst gesloten: zal zijn. UITVOERING SOLI DEO GLORIA De Geref, Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" en het kinderkoor „Kl^in Soli Deo Glo ria", zullen ter gelegenheid van haar 20-ja* rig bestaan D.V. op Donderdag 2 Febr. a.s. des avonds tie half acht, een openbare uit voering geven in de Geref. Kerk alhier, on der leiding van den directeur de heer Han Zirkzee te- Leiden en met begeleiding van Mej. Blok te Leiden. SPORTNIEUWS Zaterdagmiddag speelde Koudekerk II te gen A.R.C. IV te Alfen a. d. Rijn op het ter rein aan de Steenstraat. Beide elftallen wa ren volledig. Al spoedig bleek dat Koude kerk II sterker in den aanval was. Toch| slaagde A.R.C. e-r in cloqr een mooi en on houdbaar schot de leidirtig te nemen, 1—oJ Nu werd het samenspel beter van Koud* kerk II, die weldra gelijk maakte, 1—1 en' vóór de rust nog eenmaal scoorde, 2—1. Ns de rust wisten de onzen nog 5 doelpunten te scoren, zoodat deze wedstrijd gewonnen werd door Koudekerk II met 7—1. noordwijk CREDIET VOOR INENTING TEGEN DIPHTHERIE Waar recente gevallen van diphtherie in I een naburige gemeente dc wcnschclijkhcidi van inenting tegen deze besmettelijke ziek te weer eens duidelijk hebben aangetoond,! stellen B. en W. den Raad thans voor hi ebt voor een crediet beschikbaar te stellen van! 440. De kosten van inenting tegen diph- therie bedragen nl. 0.20 per kind. Bij een! totaal aantal schoolgaande kinderen in deze gemeente van 2200 (hieronder zijn ook de kinderen der bewaarscholen begrepen) alzoo een bedrag van 440. Het rijk ver- goedt eehter 50%. zoodat het ten laste der! gemeente komend bedrag uiteindelijk i 220 zal zijn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6