Ons P ns r rinsesie een Jaar Dat Prinses Beatrix een schat van een baby" is, laat linksche foto wel zien Hierboven nog twee snapshots van moeder en dochter Een blijde Moeder We hebben de geboorte van Prinses Beatrix met groote vreugde begroet. Die vreugde was waarlijk nationaal, toen 't officieele communiqué sprak van een welgescha- pen dochter. En dankbaar namen we kennis van de mededeeling van Dr Colijn, die 't Prin-i sesje in haar eerste levensdagen mocht aan-* schouwen: dat iedere jonge moeder op zulk een baby trotsch zou zijn. De foto's kwamen weldra aantoonen, dat dit ge tuigenis niets overdreven was. In haar eerste levensjaar is Prinsesje Beatrix omringd geweest door de sterke trouwe liefde van heel het Nederlandsche volk. En daarom viert dat volk ook blijde en dank baar den eersten jaardag van zijn zoo geliefd vorstenkind. Het eerste levensjaar van Prinses Beatrix is een Oranjejaar bij uitnemendheid geweest. Een en een kwart eeuw geleden keerde Oranje na bijna twintigjarige ballingschap in 't vader land terug. En vooral ook daarom is 1938 een gedenkwaardig jaar omdat Koningin Wilhel- mina, de gelukkige Grootmoeder van de morgen verjarende Prinses, haar 40-jarig regeerings- jubileum mocht vieren. Onbewust is de kleine Beatrix nog van deze twee gewichtige feiten uit haar eerste levens jaar. En ook weet ze niet van den grooten zegen, waarin zij en haar vorstelijke ouders deelden. kV I 't Prinsesje in haar box toen haar op Donderdag 12 Mei 1938 in de St Jacobskerk te Den Haag het sacrament van den Heiligen Doop werd bediend. Nog levendig staat die doopplechtigheid ons voor den geest. Zoo men weet werd het heilig Sacrament aan onze lieve Prinses bediend door den grijzen Ds W. L. Weiter. Nog hooren wij zijn van ouderdom en ontroering bevende stem en worde die bede vervuld in het tweede le vensjaar van onze Prinses en in al de jaren van haar leven: De Heere zegene en behoede U! De Heere doe Zijn aangezicht over U lichten, en zij U genadigI De Heere verheffe Zijn aangezicht over U, en geve U vredel ONS GELUKKIG PRINSELIJK GEZIN Een Kind, dat zonneschijn bracht voor een geheel volk In zulke dagen zien we Holland op z'n breedst, ons volk op z'n best. De oude bede: „Geef, Heer, in Uwe raadsbe sluiten d'Oranjeboom weer nieuwe spruiten!" leefde in de harten van vele tienduizenden. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat een groot deel van ons volk onverschillig Zonder een zweem van valsche sentimentaliteit kan gezegd worden, dat Prinses Beatrix de lie veling is van heel ons volk. Dat komt omdat zij een Prinses is uit het door- luchte Huis van Oranje. Het jonge leven, dat in het vorstelijke paleis te Soestdijk voorspoedig opgroeit, is inbegrepen in den mystieken band, die Nederland vast snoert aan zijn oude Vorstenhuis. Maar dat was 't toch niet alleen. De geboorte van Prinses Beatrix gaf ons zeker heid, dat, op beding van Gods genade, het Oranjehuis een toekomst zal hebben. Dat vooral ook was de reden van de schier ma- telooze vreugde op 31 Januari 1938. En zoo kwam 't ook, dat ons volk belang stelde in alles wat er in dit eerste levensjaar over ons Prin sesje werd gemeld. verschenen, uitknipte en ze bewaarde in haar Bijbel. Moet men zooveel piëteit voor een vorstenkind als ongepast veroordeelen? We zouden 't niet gaarne beweren. Oranje is altijd geweest het symbool van onze nationale eenheid: vooral de „kleine luyden" voelden zich dan alleen veilig als de oude troon de plaats der eere innam. Met welk een onstuimig verlangen werd de ge boorte van Willem III, den lateren Stadhouder- Koning, tegemoet gezien. De regenten waren toen heer en meester in 't land maar wie kon 't volk („het gemeen" zooals men toen zei) beletten voor de woning van de prinses-weduwe saam te scholen om de te verwachten tijding zoo spoedig mogelijk te weten? En wie kon de I Maandagmorgen 31 Januari 1938x Er is een Prinsesje geboren! MORGEN ïs ons Prinsesje jarig. Door de goede gunst des Heeren over Oranje en Nederland zal dan onze Prinses Beatrix haar eerste levensjaar voltooid hebben. Een Prinsesje van één jaar moet daar nu zooveel aandacht aan worden gewijd? En dan hog wel In het overigens zoo ^nuchtere** Nederland? £oo zou men Kunnen yragetf. Maar wie zich dan weer even Indenkt de geest drift en ontroering, die zich nu een jaar geleden yan heel ons volk meester maakte, toen dit Prinsesje het eerste levenslicht aanschouwde heen, die stelt zulk een vraag niet. iWelk een tijd van geweldige spanning was die Januarimaand. De vlaggen en de beschuiten piet muisjes lagen overal klaar. Gretige handen grepen 's avonds naar de krant om te zien wat i de „speciale redacteuren** hadden te melden en de meest eenvoudige berichten werden heel 't gezin voorgelezen en met de grootste aandacht '^aangehoord. rsEr waren deftige heeren, die anders nooit uit de plooi komen, die aan de binnenzijde van hun jasrever een oranjekokarde verborgen hielden. Want natuurlijk zoo gauw het blijde nieuws (t*de wereld werd ingedragen, moest men toch MDok het bewijs kunnen toonen, dat men met den hationalen jubel volkomen instemde. IVan ouderen hadden we gehoord In welke Itemming ïn 1009 de komst yan Prinses Juliana Stond (althans die houding aannam) tegenover groote gebeurtenissen in ons Vorstenhuis. In 1918 gaf zelfs de leider van èen der grootste politieke partijen als zijn meening te kennen, dat Juliana wel weinig kans zou hebben den troon harer vaderen te bestijgen. En precies twintig jaar later spraken de kopstukken van deze partij 't telkens weer uit, dat bij Oranje de rechten en vrij heden van ons volk 't meest veilig wa- Heel ons volk wachtte vorig jaar de blijde gebeurte nis in feeststemming af. En toen Maan dag 31 Januari, 's morgens tien uur, kanongedonder en trompetgeschal al om verkondde: In 't paleis Soestdijk is een Prinses gebo ren! toen is in ons land een alge- meene feestvreugde aanschouwd als nimmer te voren. Elke verjaardag van Prinses Beatrix zal de heugenis weer wakker roepen van het heerlijk beeld, dat ons volk vertoonde op den dag harer geboorte. Ook déarom is er reden te over om steeds 31 Januari in feeststemming te yerbeiden, Deze pagina wil vooral spreken door 't beeld. We geven hier eenige foto's uit 't eerste levens jaar van ons Prinsesje. Met welk een spanning werd vooral de eerste foto tegemoet gezienl Nog wordt ze in menig huis zorgvuldig bewaard. We kennen een oud moedertje, dat al de foto's, die van 't Prinsesje De doop. van Prinses Beatrix in de St. Jacobskerk te Den Haag12 Mei 1938. blijdschap verbieden, die straalde van 't gelaat en uit 't oog, toen de mare van mond tot mond ging: 't is een Prinsje er is dus weer een Prins in 't land. Dat is al bijna drie honderd jaar geleden maar is er in ons volk in dit opzicht wel iets veranderd? Immers neen. Dat bleek ook vorig jaar. In de veelbewogen geschiedenis van ons Vorstenhuis is telkens 't opmerke lijke verschijnsel waar te nemen, dat de toekomst er zeer donker uitziet, dat de vraag klemt: zal de Oranjetroon straks onbezet blij ven? Met die bange vraag zegt Post mus ergens heeft ons Christenvolk vaak geworsteld. Maar dan schoot plots een nieuwe scheut uit den ouden tronk: in een jong leven schonk God weer hope voor de toekomst En dan daverde de vreugdegalm van een geheel volk langs de lage lan den aan de zee. Was 't zoo ook niet Dp den laatsten dag van Louwmaand 1938? Werd afgewacht. Maar wat vorig jaar onder st de anders zoo koele, flegmatische Nederlan ders werd gezien, overtrof alles bij vroegere ge beurtenissen. Wie herinnert zich niet Zondag 30 Januari? i Zeer spoedig werd toen de blijde gebeurtenis ^Verwacht. En hoe is toen in alle kerkgebouwen God gesmeekt of, als voor Prinses Juliana „hare ^Vre zou zijn gekomen", Hij alle dingen wilde ptlfcèlmaken. da iel le"£en trotsche Vader

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5