AEG Geref. Jeugdleidersorganisatie Zuid-Holland MAANDAG 30 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG 3 Eerste lustrumvergadering te Rotterdam Referaat van Ds. Veenhof van Haarlem Dr. Kuypers invloed op het georganiseerd jeugdleven ROTTERDAM, 30 Jan. In een der zalen van Geb. De Eendracht aan den Gouddche- weg te Rotterdam is Zaterdagmiddag ds vijfde jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het gewest Zuid-Hol land van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Voor deze vergadering bestond zeer groote belangstelling. Uit alle oorden van de pro vincie was men naar Rotterdam gekomen. De zaal was geheel bezet met belangstel lenden. De vergadering 6tond ander presidium van den heer C. Schout van Dordrecht, den eersten secretaris van het gewest in verband met de ziekte van den voorzitter, den heer Lod. Kooyman van Pijnacker. Om drie uur werd de samenkomst geopend met het zingen van Ps 75 1, gebed en het lezen van Ps 126. Naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte sprak de heer Schout een kort openingswoord, waarin hij gewaagde van den zegen, die op het Geref. jeugdwerk wordt ondervonden. Daarbi] schetste hij de tegenstelling met andere lan den. waar de staat beslag legt op den jeugd- arbeid in al zijn geledingen. Ons werk als leiders, leidsters en ouderbestuurdens is, al dus besloot spr., wel eenvoudig. Wellicht wordt deze arbeid onder tal van moeilijk heden verricht, doch wij weten, dat éénmaal de vruchten daarvan zullen worden gezien. Onder instemmend applaus der vergade- ring werd hierna besloten een telegram te verzenden aan den Voorzitter, den heer Lod. Kooyman, waarin hem Gods zegen en spoe- aige beterschap wordt toegewenscht Na mens het gewest was den heer Kooyman reeds eerder een fruitmand toegezonden. Huishoudelijke zaken Vervolgens werden een aantal hutéhotide- I lijke zaken afgedaan. Uit het jaarverslag t van den secretaris, den. heer C. Schout, dat voorgelezen werd door mej. F. D i e p e r- sloot van 's Gravenhage, bleek, dat in de afgeloopen vijf jaren het aantal aangesloten KV.'s met 25 is gestegen tot 142 met een winst van 913 leden tot in totaal 4022 leden. Het aantal M.V.'s steeg met 41 tot 129 met een winst van 1067 leden tot in totaal 3385 leden. Het verslag gewaagde van opgewekt vereenigingsleven, maar maande tevens aan tot voortgaande activiteit Uit het jaarverslag van de penningmeeste- resse mej. F. Diepersloot, bleek, dat de financiën er gunstig voor staan. Het totaal yan inkomsten en uitgaven beliep f 487.49%. Beide verslagen werden onder dank voor het verrichte werk goedgekeurd en vast- De bestuursverkiezing had lot resultaat. Üat de aftredende bestuursleden A. Andeweg van Simonshaven, Ds C. P. Booat van Leer- 'dam, Mej. F. Diepersloot van Den Haag, en !A. v. d. Meulen van Dordrecht werden her- kozen. In de vacature Mej. G. Akkerhuis Van Maassluis werd gekozen Mej. E. Spit yan Vlaardingen. Woorden van gelukwenscli werden ge- Sproken door den heer M. Grashof f van Den Haag, secretaris van den landelijken bond voor Geref. Jeugdorganisatie en A. Karssen van Bodegraven namens de afd. Zuid-Holland .van den Ned. Bond van J.V. bp G.G. Referaat Ds C. Veenfiof Vervolgens was het woord aan Ds. C. [Veenhof van Haarlem, die sprak over: wDr Kuypers invloed op het georganiseerd jeugdleven",. Spr. ving zijn rede aan met de opmerking, tiat de eigenlijke Kuyperstudie nog moet beginnen. Die studie is noodzakelijk, omdat Ban alle kanten de tegenstanders trachten het werk van Kuyper te ondermijnen. Spe ciaal richten zij hun aanvallen op die on derdeel en van zijn arbeid, waarmee hij nog biet klaar was gekomen. Die studie blijft ook boodzakelijk, omdat onder het Geref. volk feelf een zekere afval valt waar te nemen, iwaardoor veel van Kuypers mooie werk voor goed in den nevel dreigt verloren te gaan. Komend tot zijn eigenlijk onderwerp ging spr. achtereenvolgens na het rechtstreeks Contact dat dr Kuyper met de jeugdorganisa ties had, hoe het karakter dier Jeugdorgani saties door hem werd1 beïnvloed en welke taak hij voor de vereenigingen zag weggo- lest Als uitgangspunt koos epr. een voorval biet de Ghr. J.V. Excelsior te Amsterdam in 3.881, tengevolge waarvan Kuyper ged/wongen .tverd zich uit te spreken t.a.v. de confes- Bioneele binding der Jeugdvereenigingen. 'Reeds toen stelde hij het alternatief: óf een Chr. J.V. moet in het geheel geen grondslag hebben, óf ze moet aanvaarden de belijdenis ider kerk, zooals die reeds eeuwenlang werd beleden en door het bloed der martelaren bezegeld. Daarbij is Kuyper niet kerkistjsoti, want hij sluit toetreding van de leden van verschillende kerkgenootschappen niet uit. De grondlijnen voor den opbouw van het jeugdwerk worden hier dus al aangegeven. Als enkele jaren later in Amsterdam het plan ontstaat een Chr. sociëteit te stichten, ziot hij dadelijk met meesterblik de gevaren. Hij wil het vormend karakter van de J.V. handhaven. Laat ons, zoo zegt hij, toch de wereld niet gelijkvorming worden onder de «chocxne glimp de jeugd te willen behouden. Een Chr. sociëteit is de brug naar de wereld. Dan volgt de doleantie. Als de Ned. Bond van J.V. op G.G. is opgericht zwijgt Kuyper aanvankelijk in alle talen, tot hij in 1897 op den Bondsdag spreekt over „Geest Geestdrift Geestkracht". Op meesterlijke wijze schetst hij dan de ontwikkeling van het instituut der J.V., hoe het tenslotte gaat om de historische kennis van vaste begin selen. Zooals hij zelf zegt: „J.V.'s van hoo- ger orde, van vaster hand. met rijker doelwit". Uitvoerig teekende spr. de geestelijke sfeer dier dagen, toen het modernisme zijn dui zenden versloeg. Onder het Geref. volk bleef echter óe Verbondsgedachte leven. Men ging uit van de Verbondswerkelijk'heid en zag daarom de J.V. als opvoedingsinstituut en niet als middel tot evangelisatie en Christus verkondiging. Het stempel van dr Kuypers werk staat duidelijk op het karakter der J.V. Zijn indirecten invloed in dit opzicht is geweldig geweest. Nooit had ds Vonkenberg den Bond kunnen stichten in zijn huidig ka rakter. al6 hij niet doordrenkt was geweest van Kuypers geschriften en opvattingen. Tenslotte heeft spr. uitvoerig betoogd dal dr. Kuyper ook de taak der Jeugdvereeni- gingen heeft bepaald. Dr Kuyper leerde de jongelui, wat religie was: geen godsdienst van de binnenkamer, maar een doordringen van alle levensverhoudingen. De J.V. moet den mensoh klaar maken voor kerk, staat en maatschappij. Zij zal sterk blijven, als zij dat blijft venstaan. Dat is de boodschap van dr Kuyper ook aan de jeugdvereenigingen -van dezen tijd. Na de pauze hebben verschillende aanwe zigen met den referent van gedachten gewis seld. Omstreeks zes uur werd deze geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze be ëindigd. Ontslag arbeiders in Duitschland Weinig zin om te verhuizen Onze correspondent te Enschede schrijft ons nog: De directies der Duitsche fabrieken blijven pogingen in het werk stellen om de Neder- ian-dsohe arbeiders te bewegen hun woon plaats naai* Duitschland te verleggen. Nog maar enkele personen hebben zich daartoe bereid verklaard. Ongetwijfeld is de toe zegging van de Nederlandsdhe regeering, dat de ontslagen arbeiders voor steunult- keenng in aanmerking komen, op de hou ding der arbeiders van grooten invloed. Men vooreiet, dat in de betrokken fabrie ken ernstige moeilijkheden zullen ontstaan, wanneer na 31 Januari een groot deel van het best geschoolde personeel zal ontbreken. UITBETALING KOSTWINNERS- VERGOEDING Met afwijking van de desbetreffende be palingen in de dienstplicht-vergoedingsbe schikking zal de uitbetaling van de toege kende vergoedingen ten aanzien van den dienstplichtige, die in 1939 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst komt, rechtsstreeks aan den dienstplichtige ge schieden door den korpsadministratie, waarbij die oefening zal worden volbracht! Indien de dienstplichtige dit wenscht, zai die administratie voor toezending van het bedrag (per cheque aan het gezin zorg dra gen. Naar wij vernemen heeft het Bondsbe- stuur van het Ned. Werkliedenverbond Pa trimonium besloten dat dit jaar geen alge meene vergadering van het verbond zal worden gehouden. In plaats daarvan zal in de maand Sept. a.s. in alle gewesten een aantal Gewestelijke streekvergadering wor den gehouden, waarin een onderwerp zal worden gehouden in verband met den uit bouw van en de propaganda voor Patrimo nium. Het bondsbestuur besloot ook een com missie te benoemen welke tot taak zal heb ben de afdeclingen te adviseeren over het krijgen en behouden van contact met de jongeren. Tot leden deze commissie werden benoemd de heeren W. J. Bossenbroek en J. C. P e 11 i c a a n, heiden te Amster dam en Tt Hartsuiker te Den Haag. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Aan H. Mula Is de zilveren eere-medallle verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Het stoffelijk overschot van den heer Freen, die tengevolge van de explo sie in de fabriek der firma Van Hou ten te Weesp om het leven kwam. is Zaterdag te Hilversum ter aarde be steld. Een overzicht aan de groeve. POLITIEKE VOORUITZICHTEN Zooals Prof. Dr Hugo Visscher die ziet Vergadering van de Chr. Nationale Actie In verband met de komende verkiezingen /erd te Utrecht een vergadering gehouden an de Christelijk Nationale Actie. Op deze vergadering werd de motie aange nomen waarin uitdrukking werd gegeven aan het streven naar liereeniginig der Her vormd gezinden en daarom naar aam en- breng ing der in den loop des tij ds om aller lei oorzaken van elkander afgescheiden groepen op politiek geibied. De provinciale instanties en de ledcm werden opgewekt zooveel mogelijk in doze richting werkzaam te zijn bij de komende verkiezingen. Prof. Dr. Hugo Visscher hield een rede over: Politieke vooruitzichten. Spr. be gon met er qp te wijzen dat er een tijd was die van Gustaaf Adolf en Willem III, waarin de religieuze vragen in het centrum der politiek stonden. Thans is er slechts plaats voor Real politiek, die gedragen wordt door den materialistischen ongegrond in het leven der hedendaagsche cultuur. Van hier uit alleen kunnen de oorlogen en geruch ten van oorlogen worden verklaard. Het is niet aannemelijk, dat een nieuwe wereldoorlog Nederland, dat zoo kwetsbaar is, andermaal onberoerd zal laten. In deze zoo precaire omstandigheden blijkt nu ook levens, hoe de ook door Nederland sinds den oorlog gevoerde politiek ten eenemmale ver werpelijk is geweest. Do politiek van den gouden gulden leed schipbreuk. De regeering, die geboren werd uit den volksroes, welke verwekt was door den welvaartschijn van den gevallen gulden en den geweldigen reclametocht van den heer Colijn, ons niet heeft gebracht, hetgeen voorgespiegeld werd. De staatsbemoeiing grijpt onder den druk van Rome en rood, die feitelijk den toon aangeven, steeds dieper in het maaLschappe- lijk leven in. Die ordeningspolitiek. die voor- deelig moge zijn voor hen, die reeds bij het vuur zitten om zich te warmen, bevordert niet slechts de verroomsching op buitenge woon snelle wijze, aldus spr., maar de werk loosheid eveneens. De leidslieden der groote Protestantsch- Christelijke groepen blijven verstrikt in de heerlijkheden der heerschende ooalitie. Er ls eahter een lichtpunt daarin, dat langzaam onder de massa het gevoel levendig schijnt te worden, dat deze politiek tot mislukking gedoemd is. Ondanks de bittere ervaring van voor heen, hebben we gepoogd het ideaal der één heid vast te houden door nogmaals ook met de kleinere contact te zoeken. Van de H.G.S. werd ons geen levensteeiken gegeven, dat zou wijzen op een besef van de dringende behoefte naar samenwerking en contact. De S.G.P. heeft althans geantwoord, dat ook zij de behoefte aan eenheid erkent en al heeft zij de hand nog niet zoover uitgesto ken, als noodig zou zijn ,om haar te grijpen, geheel teruggetrokken heeft zij haar niet. Zoo hebben we dus eigenlijk een poging, zij het ook een kleine, maar dan toch" goedbe doelde ipoging gedaan om te komen tot een formatie van een protestantsch-christeb'jk blok, dat zich ten doel zou stellen paal en perk te stellen aan de voortgaande verroom sching, aan de voortgaande vernietiging on zer vrijheden op oeconomisch en sociaal ge bied, in een woord aan het herstel van het historische karakter van ons volkswezeo, dat gegrond is in vrijheid der volksontwik keling, welke gewaarborgd moet worden door een regeering, die waarlijk regeert in overeenstemming met de zedelijke normen, die in Ghristus' verschijning ons geopen baard worden. Het volk glijdt allengs dieper weg langs de helling der Roomsch-roode dwalingen in den afgrond der democratie, die ons brengt onder het juk van Rome. dat de sociaal- democraitie en het verloopen protestantis me gebruikt voor de bereiking van doelein den, die tenslotte zullen blijken de bestaans mogelijkheden van duizenden te vernietigen. En wanneer de ineenstorting komt, dan zal het blijken, dat deze democratie in haar tegenbeeld is verkeerd. KERK EN ZENDING CHR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Enschedé, J. Ta/m- minga te Harderwijk. GEREF. GBM. Beroepen: Te Aagtekerke-Oostkapelle, M. Heikoop te Utrecht. hulpprediker Het adres van cand. B. J. A. Streef kerk sedert 1 Jan. 1939 te Zutphen hulp prediker bij de Geref. Kerk aldaar, is thans Berkelsingel 17 aldaar, telef. 626. Hij blijft ambtsaanvaarding in de gelegenheid des Zondags de Kerken te prof. Dr. n. b. tenhaeff dienen en is «n dit vedband ook böeitobaar 1e Hedenmiddag heeft prof. dr N. b. Ten- Rotterdam, Reukelsdiijk 74, telef. 32130. haeff i aanvulling Bij de aankondiging van het Handboek voor de Geref. Evangelisatie heb ben wil verzuimd, den uitgever te noemen, J. H. K o k te Kamoen. Geen klein verzuim, want het is alweer de ondernemende heer Kok. dien men den promotor van dit be langrijke boek kan noemen. De uitvoering natuurlijk „navenant". HUBERT CORNELISZ POOT 1689 1939 ONDERWIJS AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Den Haag Na des morgens bevestigd te zijn door zijn collega Ds. D. Drijver met een predikatie over Jer. 1 7, heeft gisteravond Ds. C. R ie- rn e r s, gekomen van Bussum, zijn Intrede gedaan bij de Evang. Luith. gemeente te den Zwahler, thans emeritus. Haag. Hij vervult de plaats van Ds. H. C. De nieuwe predikant had tot tekst 1 Cor. 9:19 en 22. Na de prediking volgden enkele 1 school te Amsterdam-Oost. toespraken. De gemeente zong haar nieuwen voorganger staande toe: U zeeg'ne God. de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zijn ambt als hoogleer aar in de Algemeene Geschiedenis aanvaard met het uitspreken van een rede. over: „Erasmus en Vphaare als exponenten van hun tijd". onderwijsbenoemingen Apeldoorn. Ghr. School-M ar i astraat. Tot tijdel. onderwijzeres: Mej. W. S. v. d. Zee, wacbtg. Kampen. Chr. U/L.Oschool. Tot onder wijzer: de heer J. Willemsen, onderw. Eltheto- Fusie van accountans- vereenigingen AMSTERDAM, 20 Jan. De Vereeniging Nederlandsche Accountants en de Nederland- sche Unie van Accountants hebben besloten tot fusie hunner organisaties, welke zij zullen voortzetten onder den naam „Nederlandsche Unie van Accountants''. Deze vereeniging telt thans 164 leden. Zaterdag j.l. kwamen de gefusioneerde ver eenigingen in vergadering bijeen in „Krasna- polsky" te Amsterdam. Uit de leden der vereeniging van Nederland sche Accountants werden in het 'bestuur der „Unie" gekozen de heenen Mr. J. H. L ee n e te Nijmegen en E. N. A. van Meverdei te Amsterdam. Tot lid van 'het curatorium werd benoemd de heer Prof. Mr. Dr. Westra, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. In de middagsamenkomst werd door den heer Mr. A. F. de Jong, advocaat en belas tingconsulent te 's-Gravenhage, een voor dracht gehouden over ,JDe bel astingpolitiek der regeering ten aanzien van naamlooze ven nootschappen, bezien in het 'kader van het huidige systeem van helifing". Nieuw schip voor de Shell-groep SCHIEDAM, 30 Januari. Zaterdag werd op de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam uit het betonnen lbouwdok te water gebracht het aldaar voor rekening van de Koninklijke Shell-groep in aanbouw zijnde 12000 tons motortankschip „Ceronia" (bouwnummer 665). Dit is een van de vier voor de Kon. Shell- groep nog bij Wilton-Fijenoord in aanbouw zijnde tankschepen. De afmetingen van het schip zijn: lengte 460 voet bieedte 59 voei, holte 34 voet. EEN NOODLOTTIG SCHOT HAGEL DEN HELDER, 30 Jan. Toen Zaterdagmid dag de ongeveer 45-jarige R. Noot, veehou der, wonende aan den Rijksweg in de Koe- gras, in gezelschap van zijn zevenjarig zoontje op zijn erf op jacht was naar ecu bunzing, ging op eens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht. In hoogst ernstigen toestand werd de jongen met een brancard van het vliegkamp „De Kooy" naar het St. Liduina ziekenhuis te Dan Helder overge bracht, waar terstond operatief werd inge grepen. Dit moaht echter niet meer haten. Korten tijd later 1b aé Jongen overleden. Ds S. J. P. GOOSSENS Begin Februari hoopt in Nederland met verlof aan te komen Ds S. J. P. Goossens, miss. predikant der Geref. Kerk van Appin- gedam sedert Maart 1931. Dit is pas zijn eer ste verlof, een gevolg van wrijvingen op het Zeradingsterrein op Soemlba (standplaats Melolo) Ds Goossens zal zadh gedurende zijn verlof met zijn gezin te Amersfoort vestigen, adres Barchmian Wuytierslaan 136. PASTOR R. BIBERAUER f Te Boedapest is overleden Ds. R. Bibe- rauer, predikant-directeur van het Geref. ziekenhuis „Bethesda", aldaar. Sedert in 1933 zijn vrouw overleed, had de thans ontslapene naar de Stand, vernam, veel met ziekte te kampen. Toch heeft hij volgehouden tot het einde en zijn werk bekroond gezien. In 1903 is n.l. door hem opgericht de Hongaarsche Diaconessenvereen. „Filadelfia", thans het centrum van verschillende en bloeiende eigen inrichtingen. Ds. Biberauer heeft ernaar ge streefd dit diaconessenwerk te doen overne men door de Hongaarsche Geref. Kerk, zoo dat de vereen, een kerkelijke instelling zou worden. Verleden jaar is dit doel bereikt en 200 staat het werk thans onder toezicht van het geheele kerkdistrict en van Bisschop Dr. L. Rawasz. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen VAMPYR STOFZUIGERS Prijs op aanvraag Ook In huurkoop sterke verf houdt jaren fan oer Stand7 NV. CHEM. FABRIEK,RIJS WIJK'.'RijswijkZ.il Vraagt onze nieuwe verschenen Cetalogui VASTE PLANTEN, ROZEN. HEESTERS (beidragende en groenblijvaode) CONIFEREN etc. J. G. VAN DIJK KWEEKERIJ „GOOI EN EEMLUST** LAREN (N-H) TELEFOON 167 Hek - en Rasterwerken door geheel Nederland Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A.Ruigrok en Zn. W. M. QUIST t Te Vlissingen is overleden de heer W. M. Quist, leeraar in het Duitsch aan de rijks hbs. aldaar. theol.: de heer Camd. rechten: d* Th. W. La. L. G. WaiLslnk t Vrüe Universiteit. C 5. E. Arnold tie Rotterdam, heeren H. Nauta te Leeu an Heemstra te Amersfoort, Zwolle en D. Schut te Am- nd. rechten: mej. E. M. G. ten; cana. geneeskunde: A. B. J. F. C. Hage. sterdam. Doet. geneesk. mej. A. C. n de heenen A. C. Kara, H. S. DJle, M. G. Houben: H. M. v. d. Horn. Doet. wLs- en natuurk.: hoofdvak pharmacle: roej. C. L van den Handel, Rot terdam; doet. rechten: mej. P. F. Massrink, Den Haag; oecon. cand. Indologie: de heer Ral- .lngaskoji, Leiden; doet. theologie: de heer van Blemen (met lof), Lelden. Vagenlngen. Cand. koloniale bonohbouw de heer F. de Soet. Rijksuniversiteit. Doot. llohamelljke opvoeding: de heer Ml edema, Amsterdam. 8-72% 8.69% 8.67% 8.66T 7480 74.40 74.22% 74.00 4.923% 4-91% 4.90 4.89% 31.52% 31.43% 31.37% 31.32 42.07% 41.96 41.87% 41/# 1.86% 1.86 1.85A 1.85% ECONOMIE EN FINANCIEN Ponde op f 8.72 De openingskoersen van de voornaamste valuta's wezen hedenmorgen op toenemende" onrust en een zeer flauwe stemming voor den guklen die belangrijk in reactie ver keerde. Het pond sterling opende op f 8.72*4 (Za terdag 8.69*4). De Fransche franc stelde ziah op 4.92% (4.91%) en de dollar op 1.86% Heit volgende staatje geeft een dui delijk overzicht van die koersontwikkeling der leidende buiten! andsche valuta's gedu rende de laatste dagen op die Amsterdam- scihe wisselmarkt. De openingskoersen (10.15) kladden als volgt: 30 Jan. 28 Jan. 27 Jan 26 Jan Londen Berlijn Parijs Brussel Züridh New-Yoik Holland-Amerika-Lijn Zooals men weet heeft die Holland Amerika-lijn aan de houders van de wijzen van deelgerechtigdheid medegcdeeJ.d dat zij bereid is om deze bewijzen in te koopen tot een bedrag van f 75 per stuk. In D. W. Brand's effectenblad wordt daaromtrent het volgende opgemerkt: „Is dit een bewijs dat het bestuur over tuigd wordt, dat de Minister van Justitie zijn goedkeuring aan de voorgestelde sta tutenwijziging zal onthouden en nu voor- uitloopende op de beslissing, de bewijzen van deelgerechtigdheid van hen die meenen dat deze op den duur waardeloos zullen worden, tot een absurd lagen prijs tot zich tradht te trekken? Zooals bekend, heeft de firma D. W. Brand krachtig geprotesteerd tegen de sta tutenwijziging, die het bestuur in art. 38 heeft aangebracht, wat in het kort hierop neerkomt, dat den houders van bewijzen van deelgerechtigdheid him overwinst-per centage van 5 pcL onitnamen wordrt. Aangezien deze beursfirma de aan brengen wijziging uitermate onrechtvaardig aöht, heeft zij via haar raadsman reeds op 6 December een request bij den Minister van Justitie ingediend, waarbij zij zich o.a heeft beroepen op art. 45a van bet Wetboek van Koophandel, dat den houders van deze bewijzen van deelgerechtigdheid beschermt, aangezien dit artikel verbiedt, dat rechten van derdien buiten hun toestemming gewij zigd worden. Een gemeenschappelijk optreden rechthebbenden is noodzakelijk en reeds hebben houders van ruim 300 bewijzen deelgerechtigdheid zich aangemeld'. Deze houders kunnen ook niet op het voorste') van het bestuur ingaan cm deze bewijzen aan de Holland-Amerika Lijn te verkoopen tot den prijs van f 75. Dit voorstel is onaannemelijk en wel om reden deze bewijzen van deelgerechtigdheid nog op 14 Januari 1939 tot den prijs van f 180 zijn verhandeld, terwijl in de jaren 1938 en 1937 het koersverloop als volgt is geweest: Laagste koers 1938 f 145.—, 1937 f hoogste koers: 1938 f 310.—. 1937 f 575 Ook hun die zich nog niet bij do te voe ren actie hebben aangesloten, wordt ge adviseerd op dit voorstel niet in te gaan. Laten wij allereerst afwachten of de Mi nister de in art. 38 aan te brengen wijziging goedkeurt of weigert. Zelfs bij het verlee- nien van de verklaring van geen bezwaar ie nog niet alles verloren. Integendeel, even min als het bestuur of de aandeeïhoudere der Holland-Amerika Lijn, kan de Minister iets veranderen aan de rechten der houders. Een bewijs van deelgerechtigdheid is geen KALEI DOSCOOP DeNewYorksche beurs opende Zaterdag vast. Men beoordeelde den poli- tieken toestand wat kalmer. Evenwel bleef men de voorzichtigheid in acht nemen. De beurs sloot ongeanimesrd en fractioneel ver deeld, doordat de beroeps-handel later op den dag zjjn posities verminderde. De meeste fondsen sloten iets lager. De omzet bedroeg 580.000 aandeelen. Aan aandeelhouders van de Bank voor Schouwen en Duiveland zal worden voorgesteld een dividend van 14 pet uit te keeren (vj. 18). landman-dichter Hubert Cornelisz Poot werd 29 Januari 16S9 te Abtswoud een buurtschap tusschen Kethel en Delft ge legen geboren. Hij werd naar de school te Schipluiden gestuurd om daar zooals hij later schreef: „tot zijn harte wee op die boerenschool het Schipluidsch ABC" te lee- i. „Het leeren stond mij tegen", schrijft hij en „als ik dat huis (die school) beschou, (wat is de mensch ook dom!) sluit mij het hart nogh toe, al weet ik niet waarom". Op de Rederijkerskamer te Kethel komt hij voor het eerst in nauw contact met de poezië, en daar hem dit best bevalt koopt hij eenige boeken over de poëzie. Overdag werkt hij op het land, des avonds beoefent hij de dichtkunst Later verlaat hij uit tegenzin het boerenbedrijf, gaat te Delft wo nen, doch raakt in gezelschap van perso nen met minder eerbaren levensloop. Hij keert naar Abtswoude, trouwt met de doch ter van den burgemeester van 's-Graven- zande en gaat dan weer in Delft wonen waar hij een boter en kaaswinkel opent Hij heeft 'éen moeilijk bestaan en overlijdt in 1733 na een zware, langdurige ziekte. Groote bekendheid verkreeg hij door zijn gedicht op het landleven: Hoe genoeglijk rolt het leven des genisten landman heen. W. VAN THIENEN f 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. Alhier is op 79-jarigen leeftijd overleden de blinde mu sicus W. van T h i e n e n. De heer van Thienen was meer dan zestig jaar organist van de Oude Kerk te Delft Vooral ook door zijn tournee's met zijn eveneens blinden broer V. E. van Thienen heeft hij zich veel bekendheid verworven. Als componist heeft hij zich verdienstelijk gemaakt door het schrijven o.a, van een pianosonate, welke bekroond werd, en koorwerken. De heer van Thienen was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Heden had de begrafenis te Delft plaats. WILLIAM BUTLER YEATS f Te Menton in Frankrijk is, oud 74 jaar, overleden de bekende Iersche dichter Wil liam Butler Y e a t s. Yeats werd in 1865 te Dublin geboren. Hij heeft een zeer belangrijke rol gespeeld in de herleving der Iersche cultuur, die men met als de Keltische Renaissance aanduidt Oorspronkelijk wendde hij zich tot de beel dende- en schilderkunst maar op aanraden van Oscar Wilde begon hij zich op de poë zie toe te leggen. Hij kende talrijke oude Iersche sagen, die hij in zijn gedichten en drama's verwerkte. Daardoor ligt daarover een waas van geheimzinnigheid en mys tiek, die het een geheel eigen karakter gaf. Vele volgelingen zijn hem later op dit voet spoor nagegaan. In 18S9 gaf hij uit The Wanderings of Oisin, gevolgd door The Countess Cathleen en The Land o£ Heart's Desire. Later gaf hij nog uit Cath leen ni Houlihan en Irish Representative Tales. Hij toonde veel verwantschap met de Pre-Raphaëlieten, doch werd ook geïn spireerd door Blake, Shelley en Keats. LAND- EN TUINBOUW NEDERLANDSCH-INDISCHE MAIS Reductie invoerprijsverschil 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor Nederlandsch- Indische mais, ten aanzien waarvan de be palingen van het reglement Nederlandsch- Indische mais zullen zijn in acht genomen, de zoogenaamde reductie op het invoer prijsverschil is vastgesteld op 45 cent per 100 kgi Voor verkoop-transacties naar Ne derland, welke van 30 Januari 1939 af zijn tot stand gekomen. Ten aanzien van verkoop-transacties vóór gemelden datum tot stand gekomen, blijft deze reductie bepaald op 35 cent per 100 Kg. De heer Ernst Krelage. eerevoorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. vierde Zaterdag zijn 70sten verjaardag en recipieerde in het Kre- lagehuis te Haarlem. Mr Dr A. baron Röell. commissaris der Koningin in Noord-Holland feliciteert den jubila ris (liüks)jt

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3