Barcelona juicht Franco's troepen toe BONNET EN DALADIER OVER ITALIË EN SPANJE Rome jubelt over Barcelona TRIUMPH 'N TRIOMF VAN SMAAK VRIJDAG 27 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG 2 F Overal verschenen de oude Spaansche vlaggen Onmiddellijke distributie van levensmiddelen Het nieuws van den val van Barce lona werd in het nationale Spanje gis teren even na twaalf uur bekend. On middellijk werd overal het werk ge staakt, overal werden de klokken geluid en een zingende menigte bewoog zich door de straten. Naar Reuter uit Barcelona seint heeft de bevolking van de Catalaansche hoofdstad aan de troepen van Franco gistermiddag een ontvangst bereid, als wellicht nooit tevoren een leger is ten deel gevallen. Vrouwen en meisjes schreiden van vreugde en stoere oorlogsveteranen konden hun ontroering nauwelijks ver bergen. Als bij tooverslag verscheen uit alle vensters en van alle balkons de rood gouden vlag en de duizenden menschen, die zich tot dan toe verborgen hadden gehouden, begaven zich op straat. Her haaldelijk gebeurde het, dat de troepen niet verder konden wegens de ontzag lijke menschenmassa, die zich in de straten verdrong en hen uitbundig toe juichte. Langzaam trokken de verschil lende afdeelingen naar de Plaza de .Cataluna. Het enthousiasme bereikte zijn hoogtepunt, toen de troepen onder de eerepoort doortrokken, welke gebouwd is voor de internationale tentoonstelling van 1888. De soldaten hieven de „Marcha Granadera" aan, terwijl de menigte zonder onderbreking riep: „Viva Franco, viva Franco Achter de troepen kwam een groot aantal vrachtauto's met voedsel, dat tevoren ge reed was gemaakt Op de auto's waren op schriften in groote letters aangebracht, waar in werd gezegd, dat de rechtvaardigheid van Franco brood voor allen brengt Op de auto's zaten de senorita's van de schorten. Zoodra de auto's op de van te- oren bepaalde standplaatsen waren aan- gekomen, begonnen de vrouwen onmiddel- ijk mei het uitdeel en van brood, meel, rijst, gecondenseerde melk, chocolade en suiker aan de vrouwen en kinderen. De eenheden der rechtsche vloot kwamen gisteren de haven van Barcelona binnen- stoomen, geheel gepavoiseerd met de rood gouden kleuren van het nationale Spanje. Franco's luchtvloot voerde onderwijl acroba tische toeren boven de stad uit De terugtocht der republikeinen Uit de verhalen van uit Barcelona te Le Perthus (Fr.) gisternacht binnenkomende reizigers, had men aldaar reeds den indruk gekregen, dat Barcelona niet zou worden verdedigd. Wel hoorde men 's morgens in het noord oosten der stad het hevig kanonvuur, van 't republikeinsche leger, doch deze actie had blijkbaar slechts ten doel de dekking van den terugtocht der republikeinsche troepen. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 in woners Barcelona verlaten. Hun vertrek werd uitermate vertraagd door het bombar dement op de wegen. De reizigers hebben belangrijke republikeinsche troepenbewe gingen waargenomen. Het intact gebleven leger zal naar hun meening stelling kiezen ten noorden van Barcelona. De regeering-Negrin heeft zich te Figueras gevestigd. Nog voort durend komen daar de vluchtelingen in stroomen aan. De bergtoppen aan de Fransch-Spaan- sche grens waren Donderdagochtend in een dichten nevel gehuld. Het was een voortdurend komen en gaan tusschen Perpignan en Figueras. De minister-president, N e g r i n, en Del V a y o, minister van Buitenl. Zaken, begaven zich in den loop van den och tend naar Perpignan, terwijl de Fran- sche ambassadeur te Barcelona, Jules Henry, die van Port Vendres kwam. te half twaalf de grens passeerde. Aan de andere zijde van de bergketen heeft men geen troepen vluchtelingen waar genomen. Volgens mededeelingen van Spanje komende reizigers worden aan de grens de vluchtelingen in kampen opgeno- nomen. Het betreft hier vooral vrouwen, kin deren en menschen op leeftijd. Het lot der gevangenen De troepen van generaal Yague hebben duizend gevangenen, die in het fort van Montjuich zaten opgesloten bevrijd. Zij droe gen de sporen van de geleden ontberingen. Een van de ter dood veroordeelde gevan genen uit den Carcel Modelp, wiens naam niet genoemd mag worden, daar familie leden van hem te Gerona vertoeven, deelde mede, dat acht honderd van de twee dui zend gevangenen, flie *n genoemden kerker zaten opgesloten, door de rooden naar Gero- no zijn weggeleid. De rechtsche opmaisch De nationalistische troepen naderen thans Badelona, dat op 10 km noord-oostelijk van Barcelona Is gelegen. Radio Nacional meldt, dat Tarrasa is bezet en Sabadell geheel om singeld. De nationalistische troepen rukken ook aan het front van Estremadura op. De vijand wordt uit verschillende centra ver dreven. Te Valsequillo los Blasquez, waar de republikeinsche troepen hun laatsten aanval hebben gedaan, zouden Franco's troepen alle verloren gebied hebben her overd. Zoo'n gloeiende kachel is best bij rheumatische pijnen Maar U kunt haar niet meenemen. Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in do huidfunctie, buitengewoon ge voelig is voor vocht, tocht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Go moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook onverwijld aanpak ken en die is gelegen in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Saits, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot regelmatige, krachtige werking, waar door afvalstoffen radicaal worden verwij derd. Venvacht niet, dat Kruschen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij, tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.G0 (extra groot pak). (Adv.) Frankrijk zal zijn gebied ongerept handhaven Het zal niet toestaan dat zijn verbindingswegen worden bedreigd. Mussolini spreekt vanaf paleis-balcon „Naar Parijs, naar Parijs!" De Duce vernam het nieuws van den intocht van Franco's troepen in Barce lona op de sneeuwvelden van den Monte .Terminillo bij Rome, waarheen hij zich Donderdagmorgen begeven had om de skisport te beoefenen. Hij keerde ter stond terug naar het Palazzo Venezia, .waarvoor zich naarmate door de extra edities van de bladen en door de radio nadere bijzonderheden omtrent het ge beuren in Spanje bekend werden, een steeds grooter menschenmenigte ver zamelde. Om kwart over zeven verscheen Mus solini onder een onbeschrijflijk gejuich .van de menigte, die zich op de Piazza Venezia en in de aangrenzende straten verdrong, op het balkon van het regee- ringspaleis, voor het uitspreken van een korte redevoering. Hij werd door de menschenmassa met de luide kreten: „Naar Parijs, naar Parijs" begroet. Groepen officieren schreeuwden op dat moment: „Parijs „Tunis", Toen hij zich kon verstaanbaar maken sprak Mussolini ongeveer als volgt: „De kreet van uw fiere, rechtmatige vreugde vermengt zich met den kreet, die opstijgt uit alle steden in Spanje, die thans bevrijd zijn van de schande der rooden en met den kreet der anti-bolsjewisten van de geheele wereld. De schitterende overwin ning van Barcelona vormt een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van het nieuwe Europa, dat wij bezig zijn in het leven te roepen. Door de prachtige troepen van Franco en onze stoutmoedige legionarissen is niet alleen de regeering van Negrin ver- slagen, maar bijten nog veel anderen onzer «vijanden in het stof. De leuze der rooden was „No passarin" zij komen er niet door Wij zijn er door heen gekomen en ik zeg u, wij zullen er door heen komen." Mussolini's rede werd al in den aanvang onderbroken door verwenschingen aan het adres van Frankrijk. Toen de Duce zeide, dat men bezig is met den opbouw van een nieuw Europa, riep de menigte in koor: „Naar Parijs". Daar tusschendoor hoorde men de kreten „Tunis" en „Corsica". Na deze toespraak barstte het gejuich van de menigte opnieuw los. Tientallen ma len keerde Mussolini op het balcon terug. Tenslotte vormden de menschenmassa en de fascisten een optocht, die onder het zin gen van nationale liederen door Rome trok. De stad bood een schitterend schouwspel. 'Alle openbare gebouwen en ook de particu liere huizen waren gepavoiseerd en de fon teinen waren geïllumineerd. De optocht trok o.m. langs de ambassade van het nationale Spanje bij het Quirinaal en langs die bij het Vaticaan. De Spaansche ambassadeur bij het Quirinaal, Don Pedro Garcia Conde, verscheen op het balcon van zijn woning en richtte het woord tot de be- toogers, zeggende, dat de verovering Barcelona beteekent, dat het einde van den oorlog nabij is en dat de overwinning Ita lië en Spanje nog meer vereenigt. „Een Itallaansche overwinning" De „Corriere della Sera" kondigde den val van Barcelona aan met de woorden: ,J)e overwinning van Franco is een Italiaansche overwinnin g". Men moet, zoo vervolgde het blad, deze vic torie echter niet verstaan in den zin dien de anti-fascisten in alle landen eraan len geven, n.l. dat Italië zich de verdiensten en de voordeelen wil toeëigenen. Het is een Italiaansche overwinning, omdat ons ge heele volk van den beginne af aan heeft deelgenomen aan de edelmoedige onder neming der Spaansche nationalen. Wat nu de reactie in Frankrijk betreft, schrijft het blad, dat men zal willen doen gelooven, dat het ware Frankrijk altijd een ovenvinning van Franco gewenscht heeft. „Het zou voor het land te gemakkelijk zijn, de verantwoordelijkheid op de regeering af te schuiven. Frankrijk is één: regeering, leger, volk hebben in Spanje een zeer harde les gehad. Het is noodzakelijk, dat zij dat volledig erkennen. Dat is de eenige manier om er leering uit te trokken". 1 CENT VIRGINIA daar zelfs de familie van het slachtoffer den medicijnman vreest, aangezien zij, op zijn bevel indien zij eenige inlichting geeft geheel uitgeroeid zou kunnen worden. De meeste van dergelijke moorden worden bedreven, om „medicijn" machtig te worden daar het onder de inboorlingen een traditie is, dat de meeste kwaadaardige ziekten een behandeling met een of ander deel van 'net menschelijk lichaam vragen. Zoo gaat een patiënt een medicijnman raadplegen en na de magische beenderen te hebben gerangschikt, verklaart hij, dat „slechts de nier van een vrouw" te midder nacht uit haar lichaam genomen", of iets dergelijks, de ziekte kan genezen. Voor een hoog honorarium zal de medi cijnman gewoonlijk bereid zijn, de medicijn den volgenden dag te leveren. Gewoonlijk zijn vrouwen en kinderen het slachtoffer van dergelijke moorden. Dan is er nog de moord als zoenoffer. In dien oogsten mislukken door overstroomin gen of droogte „zullen de ouderen van de gemeenschap gewoonlijk een medicijnman gaan raadplegen, die na zijn magische been deren te hebben geworpen, een of anderen on- schuldigen inboorling zal aanwijzen, die „on geluk" over de gemeenschap brengt. Dan zal deze ongelukkige zeker gedood worden. GARANTIE. STANDGROEN GARANTIE STAND B R U 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Worden 5 Jaar gegarandeerd Zoojnfst verschenen Een eerie boeken, teren in geteL U Irani te gratis op Uw gemak „uit- leien" - te rijn te rerkrijgen bij Uw behanger toolang al» U se noodig hebt. Ala U er kenni» ran genomen hebt, dan snit U gewonnen zijn root het voorstel, om een» wat te ver anderen in Uw huis. Want het rijn de nieuwe stalen boeken ran R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 491 de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 501 de Kernverzameling; Serie 51i de architectenserieSerie 52: Bijzondere Wandbekleedingen. Verander een» wat, kies nieuw R&D-behang root huis- of slaapkamer I Neem eens een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER Rath aDoodeheefver OORLOG IS NIET „ONVERMIJDELIJK" Hoare keert zich tegen paniek-zaaiers De Britsche minister van Binnenl. Zaken, Sir Samuël Hoare, heeft gisteravond te Swansea een redevoering uitgesproken, waarin hij misprijzend sprak over de paniek zaaiers, die bezig zijn het gevoel te wekken, dat de oorlog onvermijdelijk is. Een derge lijke onvermijdelijkheid bestaat niet, aldus Hoare. Laat ons de toekomst onder oogen zien, wat zij ook moge brengen, met moed vastberadenheid en in het geloof, dat de rede en het gezonde verstand de overhand zullen houden, maar vastbesloten om ge reed te zijn voor ieder geval van noodL Het vertrouwen en de gereedheid zijn de twee groote nationale behoeften en onze voorbereidingen te land, ter zee en in de lucht zijn reeds gevorderd tot een formidabel punt, terwijl de daarachter staande natio nale geest dagelijks aan kracht wint. Hoare prees vervolgens Chamberlain als den reddingsboei van Europa. Sprekende over oorlogen, zeide hij: ,Twee onbetwistbare feiten steken aftegen den duisteren achtergrond van angsten en gissingen, nl. de hartstochtelijke wensch der Europeesche volkeren naar vrede en de onoverwinnelijkheid van Groot-Brittannië en het Britsche Rijk. Wanneer ik zeg, dat dit groote land nooit kan worden verslagen, spreek ik een feit uit Oeconomische kracht is een van de groot- sche verdedigingslinies en ons economisch systeem heeft de spanningen en den druk der crises der laatste jaren beter doorstaan dan eenlg ander systeem ter wereld". Wijzigingen in het Britsche kabinet op konast Volgens Reu-ter zou Chamberlain hebben besloten, eenige wijziging te brengen in de samenstelling van de regeering, voor de Kamer Dinsdag bijeenkomt. Het is waar schijnlijk, dat Inskip Lord-Kanselier wordt en als zoodanig Lord Maughan zal opvolgen. Ook schijnen wijzigingen in de door junior- ministers bezette posten aanstaande. Naar het zich thans laat aanzien is een verandering in de leiding van het departe ment van oorlog niet waarschijnlijk. TIRANA, 26 Jan. (Havas) De eerste mi nister heeft in het parlement verklaard, dat de koninklijke familie binnenkort een blijde gebeurtenis verwacht, Het werk van de politie, om deze medi cijnmannen als schuldigen voor dergelijke moorden voor het gerecht te brengen, begint echter langzamerhand z;jn invloed te doen gevoelen. De inboorlingen, die zien, hoe de detectives vaststellen, dat een van hen ge dood is en daarop den medicijnman naar gevangenis brengen, zonder dat dit ongeluk over hen brengt, beginnen namelijk lang zamerhand te gelooven, dat de politie nog grootcre magische macht dan de medicijn man bezit DE INVLOED DER ZWARTE MEDICIJNMANNEN Moorden om „medicijn" meester te worden De politie nog grooter magische macht Een van de moeilijkste prohlemnn u-nar voor de politie in Zuid-Afrika zich geplaatst ziet, is naar de „United Press" uit Johannes- burg meldt, de bestrijding van de moorden, die gepleegd worden door personen, die on der den invloed staan van de zwarte medi cijnmannen. Ondanks het werk der zendelingen en al les, wat van de zijde der regeering gedaan wordt voor de opvoeding van de bevolking, blijft dit probleem grootendeels onopgelost Gedurende het jaar 1938 leidden de sporen van vier moorden naar deze „priesters" van de zwarte kunst in het Rand-gebied, terwijl in de afgelegen gebieden het aantal van der gelijke moorden zeker het dubbele bedraagt Al deze moorden zijn buitengewoon wreed, daar de slachtoffers levend aan stukken ge- •sneden worden of anders de tong uit den mond gerukt wordt. Zelden is de medicijnman zelf de moorde naar, maar hij schrijft de misdaden voor en zijn handlangers vereeren hem zoo. dat zij het niet wagen om hem ongehoorzaam te Bonnet, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft gister in de Fransche Kamer in een groote rede het Spaansche probleem en het Fransch- Italiaansche vraagstuk onder het oog ge zien. Frankrijk, zoo verklaarde hij, zal de non-interventie-politiek niet prijs geven; de Spanjaarden moeten alleen hun zaken gelen. In dit opzicht zijn Frankrijk en Engeland solidair. Overigens zal Frank- ijk de integriteit van het eigen imperium handhaven. De Kamer heeft daarop met 364 tegen 232 stemmen een motie van vertrouwen t de regeering aangenomen. Bonnet zette uiteen, hoe Frankrijk en Engeland op elk terrein besprekingen heb ben aangeknoopt met het doel, eenvormig heid in hun politiek te brengen. In geval oorlog zouden al hun krachten naast elkaar staan. Die krachten moeten op het hoogste peil gebracht worden. Frankrijk heeft gestreefd naar verbete ring zijner betrekkingen met Duitschland. Zal iemand, zoo vroeg Bonnet, mij verwijten, dat ik een overeenkomst met Duitschland geteekend heb? Bonnet, betoogde voorts, dat hij ook naar verbeteringen van do betrekkingen met Italië gestreefd heeft. Hij gaf nog eens een overzicht van de besprekingen, in den loop van 1938 tusschen Rome en Parijs gevoerd en onderbroken na de rede van Mussolini te Genua. Na München heeft Frankrijk een ambassadeur te Rome benoemd. Dengene, die op de hoogte Is met de Spaansche kwes- scheen het toe, dat er geen moeilijk heden tusschen Italië en Frankrijk beston den. De Italiaansche regeering heeft de over eenkomsten van 1935 opgezegd. De Fransohe regeering heeft daarop geantwoord, dat zij het Italiaansche standpunt niet aanvaardde: liet accoord van 1935 had trouwens reeds een begin van uitvoering verkregen. Onze Britsche vrienden, aldus Bonnet, be grepen ons standpunt volkomen: de houding van Engeland is volledig loyaal geweest De Fransche regeering heeft geen spijt van de maatregelen, die zij heeft genomen tot verbetering van de betrekkingen met Italië. Het publiek heeft begrepen, dat Frankrijk geen verwijt gedaan kan worden. Er mag in dezen, zoo ging Bonnet voort, geen dubbelzinnigheid bestaan: de Fran- klaren, dat Frankrijk en Engeland geheel solidair zijn. Men heeft, aldus ging Bonnet voort een internationale conferentie voorgesteld. Het is er verre van. dat wij vijandig daartegen over zouden staan. De wapeningswedloop bedreigt Europa met bankroet of oorlog. Maar men moet teleurstellingen vreezen. 1 De Fransche regeering is bereid ieder ini- tiatief te nemen. Wij zouden allen morgen gereed zijn. als wij den nnodigen st "in voor het bijeenroepen va-n een internationale een-, ferentie zouden vinden. In de naaste toekomst kunnen zich" moei lijkheden voordoen. Wij zullen die onder het oog zien met den moed van een volk, dat zeker is van zijn bestaan. Die moeilijkheden waren aangekondigd en voorzien. Het is een kwestie van kracht. Dit moet men we ten: het is niet voldoende een offer\aardl- gen geest te toonen. De kracht van 1e pro ductie en van den arbeid moet vergroot worden. Sedert de beproevingen van September is het Fransche herstel begonnen. Het prestige van Frankrijk herstelt zich. Het land is voor bereid: het zal in zijn plichten niet tek >rt schieten. De mobilisatie van September heeft eetoond. hoe Frankrijk zich als één man ver hief. Dat zou opnieuw het geval zijn. Do buitenlanders, die zouden rekenen op het verval van Frankrijk, zouden voor vre6se- lijke verrassingen komen te 9taan. Men zij er zich van bewust, zoo besloot do minister, dat de Franschen den roep van het vaderland eenstemmig zouden hooreri, indien het tot de zwaarste proef zou komen. Toen Bonnet het spreekgestoelte verliet, verhieven zich do afgevaardigden en juich ten zij hem langdurig toe. Ook Daladier aan het woord Ook minister-president Daladier beeft in Je Kamer het woord gevoerd. Hij verklaarde^ onder luide toejuichingen, dat Frankrijk kalm de dreigende woorden van Italië heeft vernomen. Frankrijk beschikt over een GEMENGD NIEUWS VRACHTAUTO IN DE WAAL GEREDEN Een der inzittenden verdronken ELST, 27 Jan. Gister geraakte onder len, gemeente Dodewaard, het stuur van de vrachtauto van den expeciteur G. J. v. Hattum uit Resteren defect De wagen reed als gevolg hiervan van den dijk en kwam in het water terecht. De chauffeur en de inzittende M. Koen- dertse uit Dodewaard, die even tevoren op eigen verzoek was meegereden, wisten zich nog op den kap van den wagen voor- loopig in veiligheid te stellen. De auto zakte evenwel verder weg en bel de personen geraakten te water. De chauf feur wist zwemmende den wal te bereiken. De 35-jarige ongehuwde K., aie niet zwem men kon. verdween in de diepte en verdronk jammerlijk. Zijn lijk is ©enigen tijd later opgehaald en naar de woning vervoerd. De dhauffeur kon, na In een fabriek van kleeren te hebben verwisseld, zijns weegs gaan. Een baby te vondeling gelegd AMSTERDAM, 26 Jan. Gisternacht zag een bewoner van de Bankastraat op weg naar huis in een portiek in deze straat een in flanellen lappen gewikkeld pakje liggen. Bij nadere beschouwing bleek het een baby van ongeveer veertien dagen te zijn. De man bracht zijn vondst naar het bu reau Linnaeusstraat, waar men ervoor zorgde, dat het kindje, een meisje, dat netjes ln de kleeren was gestoken, voorloopig in het Burger Weeshuis werd opgenomen. De commissaris van politie, waarnemend de 7e sectie, verzoekt degenen, die inlich tingen kunnen verschaffen omtrent de iden- dtieit van dit kind of van de moeder, zich met spoed bekend te willen maken aan bureau Linnaeusstraat 121, kamer 16. MOLENAAR DOOR BALK GETROFFEN ERP, 27 Jan. Gistermiddag circa drie uur is de ongeveer 69 jarige molenaar A. van Brussel te Boer donk. gemeente Erp. bij het sloopen van een molen onder een balk bekneld geraakt en ernstig gewond. Hij is in levensgevaarlijken toestand naar het zieken huis te Helmond overgebracht, sche regeering handhaaft haar standipunt, dat reeds herhaalde malen door Daladier en mij werd gepreciseerd. Frankrijk zal niet toestaan, dat een aanslag wordt gedaan op hetgeen is opgebouwd door het bloed en den arbeid van Franschen. Frankrijk zal de onafhankelijkheid van zijn gebied handhaven. De triomfantelijke reis van Daladier heeft aangetoond, dat meening van het publiek in Frankrijk o\ eenstemt met die van het publiek in de andere deelen van het rijk. De Spaansche kwestie Over de Spaansche kwestie zeide Bonnet nog o.m.: Frankrijk heeft de plichten der menschelijkheid vervuld. Het heeft voor 40 millioen francs graan naar Spanje gezon den en reeds 11.000 vluchtelingen opgeno men De Spaansche regeering heeft verzocht om gastvrijheid voor een groot aantal vrou wen, kinderen en ouden van dagen. Ik heb, aldus Bonnet, Del Vavo ontvaneen en ik heb niet gezegd: „Wat zal dat kosten?" maar ik heb geantwoord: „Dat is in orde". Het parle ment zal de credieten eenstemmig toestaan. Frankrijk heeft in Spanje belangen te be schermen. Wij zouden niet kunnen dulden, dat een staat intervenieert, om door Spanje heen de onschendbaarheid van Frankrijk to bedreigen. Frankrijk kan er niet ln toestemmen, dat zijn verbindingswegen met Noord-Afrika worden bedreigd door buitenlandsche ves tingen op het Iberische schiereiland, op do eilanden cn in Marokko. Engeland zon op Malta en in Gibraltar niet minder bedreigd zijn. Met betrekking tot de noodzakelijkheid de onafhankelijkheid van Spanje te hand haven, aldus Bonnet, kan ik dan ook ver- Valadxer. kracht, welke het in staat stelt beleedigingefl 1 met kalmte aan te hooren. Als oud-strijder bracht Daladier in het bijzonder hulde aan de Italiaansche soldaten, die hij heldhaftig heeft zien strijden. „Dat i veroorlooft mij", zeide hij, „met kracht to verklaren, dat Frankrijk niet kan dulden, en aanslag wordt gepleegd op zijn terri- toriale onaantastbaarheid, noch op zijn rijk in Afrika, noch op de vrije verbindingswe- gen, of die nu over zee loopen of niet, tus schen het moederland en het rijk" (de afge- vaardigden van het centrum, rechts en links, stonden op en juichten Daladier langdurig toe. waarop Herriot constateerde, dat de I Kamer eensgezind is). Frankrijk, aldus vervolgde Daladier, zal I niet dulden, dat men aan zijn rijk of aan zijn rechten raakt. Ik ben er mij van bewust, niet alleen een land te verdedigen van gebieden, 1 jen erfdeel vormen, maar tevens, dat lk die solidariteit verdedig, die zich langzamer- j hand gevestigd heeft tusschen het moeder- land Frankrijk en alle Fransche landen, diei geboren zijn aan de overzijde der zee door denzelfden vrijheidszin. De regeering noch Frankrijk zullen dul- den, dat de minste aanslag gepleegd wordt i op dit rijk. Ik weeg den ernst der huidige i omstandigheden af, wanneer ik dat verklaar. Men kan niet over een offer spreken, wan neer dat offer de onmisbare handhaving is van zijn onafhankelijkheid en zijn waard:g- heid (algemeene toejuichingen). Morgen zal de taak zwaar en hard zijn. Ik wil niets aanvaarden, dat een verzwak king zou kunnen zijn van de solidariteit, die bevestigd wordt, naarmate het gevaar nadert. Thans is vastgesteld, dat Hr. Ms. flottielje- leider „Tromp" op 1 Februari a.s. uit Lissa bon zal vertrekken. Volgens het oorspronke lijke reisplan zou de Tromp van 27 op 31 Ja nuari Ponte Delgada hebben aangedaan. Zulks vervalt thans uiteraard. Voor het ove rige zal de Trom.p haar reis volgens het oor spronkelijk reisplan voortzetten. JONGEMAN BEROOFD TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 27 Jan. Gister heeft een 20- jarig jongmensch op het politiebureau Over toom aangifte gedaan van een berooving, waarvan hij het slachtoffer zou zijn gewor den. Woensdag fietste hij in de verlaten Kalfjeslaan op weg naar de hoofdstad met ongeveer ƒ90 aan contributiegelden bij zich, welke hij moest afdragen aan een vereeni- ging. Plotseling sprong uit het duister een man naar voren, die hem dwong van zijn fiets te stappen en hem daarna zoo'n klap toediende, dat hij een oogenhlik versuft was. Daarvan had de man gebruik gemaakt om hem van het geld te berooven en er spoor loos mee te verdwijnen. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het <re- aoegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2