WOENSDAG 25 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG 7 M ïORDWIJK PROPAGANDA-AVÖND CHR. BLINDENBOND Maandag-avond werd in de Ned. Herv. Kerk te Noord wijk aan Zee een propaganda- avond van den Chr. Blinclenbond gehouden. Ds. H B. Visser opende dezen avond. Hq dankte de heeren van het uitvoerend comité, Diet name de heeren P. den Hollander, j. van Rooijen IJ.zn., A. Warneke en G. A. Wiggers. Tevens bracht spr. dank aan de aapgvereengingen „Euphonia", >.Soli Deo Gloria" en „Zingt den Heer" voor hun mede werking en tenslotte het Ned. Herv. Kerk bestuur voor het afstaan van het kerkge bouw. Hierna zong de zangvereeniging „Soli Deo Gloria onder leiding van haren directeur, den heer Jac. Smit „Avondstemtnen" van H. W. de Wolf en „Avondvrede" van W. v. Thienen. Beide nummers genoten een goede vertolking. Zij werden zeer beschaafd ge zongen. De organist, de heer Fred, de Nie, te Leiden Speelde vervolgens een gefigureerd koraal op het mooie orgel. De heer C. Wagemaker, lid van het hoofd bestuur, sprak over „Het lichtlooze land' Spr., zelf liet licht missende, zeide voor 'dezen avond eens de toegangsdeuren tot het lichtlooze land te willen openen. Wij vragen geen medelijden, aldus spr. Dat is als een steen, die men in het water werpt. Een plons, wat rimpels en eenige minuten later is het oppendak weer als voorheen. Neen, wij willen u doen zien, wat de Chr. Blinden- bonden is en wat hij doet. Soreker zette dat breeder uiteen en zeide dat steeds meer blinden in de samen leving een emplooi vinden, dank zij de be moeiingen van den Bond. Maar deze doet meer. Kan men, als zien de, in den boekhandel een bijbel koopen tot hoogstens enkele guldens, een bijbel voor een blinde kost tenminste 400 gulden en de omvang van dezen Bijbel is zoo ongeveer als van een geheele bibliotheek. De Bond traoht zooveel mogelijk de leden te helpen aan den Bijbel. Aan het eind zeide spr. dat hij gaarne begunstigers wil noteeren, want er is daartoe veel geld noodig. Thans zong de zangvereeniging „Zingt den Heer" onder leiding van den heer J. Admi raal „Nu zijt wellekome" en „Sanctus." Als laatste zangvereeniging zong „Eupho nia" onder leiding van den heer Alb. J. Meijer „Stille Nacht" van Gruber en een gedeelte uit de Kerstcantate van J. M. Engel. Ook voor den zang dezer beide vereenigingen alle lof. Nadat de heer Fred, de Nie nog een orgel nummer had gespeeld, sloot Ds. N. J. Cupedo de bijeenkomst. Spr zeide dat deze avond geslaagd mocht heeten. Er was een groot bedrag gecollecteerd in de pauze, doch spr. hoopte, dat dit bedrag nog grooter zou wor den, wanneer de briefjes bij den uitgang werden ingeleverd. VUURTORENPLAN Naar wij vernemen ligt 't in de bedoeling Om binnen zeer korten tijd met de uitvoe ring van het vuurtorenplan, waardoor er weer veel meer werk zal komen, een aane- vang te maken. OEGSTGEEST EEN GOEDE RAAD KOOPT KIEMKRACHTZAAO Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 549 RIJNSBURG Gemeenteraad Behandeling gemeentebegrooting Bij de behandeling van de begrooting maakt de heer v. d. Gugten de opmerking dat er in 1938 nog niet veel in de gemeente is opgeknapt wat bestrating enz. betreft. Vooral dringt hij aan op verbetering van den Oegstgeesterweg nabij de Schoolsteeg. Daar moet een trottoir komen, gezien de ongeluk ken die daar plaats gevonden hebben. Weth. Kralt antwoordt hierop dat er juist heel veel is gedaan. Veel meer dan uit de geraamde bedragen valt af te leiden. Ge bruik is gemaakt van oude steen uit den ge heel vernieuwden Buitenweg. Voor 1939 staat nog veel op 't program. Gelukkig hebben we ,wat meer voor bestratingen kunnen ramen, daar de toestand der gemeentefinanciën be ter geworden is. Dr. Jonker vindt 't zeer gewenscht dat de gemeenteveldwachter telefoon krijgt. De Voorz. zegt dat B. en W. van plan zijn met een voorstel dienaangaande te ko men. Ook wijst de heer Jonker op de groote wanorde die heerscht in de huizennumme ring van somimnge buitenwijken. De heer Zandbergen brengt verschei dene zaken naar voren. Bij 't hoofdstuk adht hij die, vooral ook hierom dat er in ge zinnen van werkloozen ondervoeding heerscht. De schoolarts zou deze kunnen constateeren. In verband hiermede dringt hij aan op het verstrekken van voedingsmidde len op de scholen, vooral in de wintermaan den. Wat 't eerste betreft antwoordt de Voorz. dat deze zaak reeds vroeger besproken is. De schoolbesturen wilden er toen niet aan. '(Naar ons bekend is, is juist nu de kwestie van een schoolartsendienst bij het bestuur der Geref. scholen in bespreking en onder zoek. Verslaggever). Het zal de vraag zijn welke financieele consekwenties hier aan vast zitten. Spr. is bereid dit te onderzoeken. De school voeding zou te groote extra uit gaven stellen aan de publieke geldmiddelen. Indertijd heeft spr. reeds een onderzoek in gesteld naar het verstrekken van flesehjos melk aan de schoolkinderen. Het daarvoor benoodigde bedrag is te hoog. Hij wil echter nogmaals onderzoeken. Het spijt ons dat geen der A.R. Raadsleden bij de bespreking van deze materie' nadruk kelijk het A.R. standpunt in dezen verde digd heeft nl. geen schoolvoeding. Wel hneft onze A.R. wethouder 't ecinig goede systeem dat toegepast moet worden en inderdaad in onze gemeente toegepast wordt, verdedigd, nï. het verstrekken, indien noodig. van ver sterkende middelen (melk, eieren, fruit aan de gezinnen), zoodat kinderen die wat extra's noodig hebben, dit inderdaad via het. B. A. kunnen verkrijgen. Dat hiervan inderdaad ruim gebruik wordt gemaakt blijkt wel uit de sterk toegenomen bedragen die uitgetrokken worden hiervoor. Toen hij wethouder werd waren deze f 1500 aan on dersteuning in geld en f 500 in natura, thans f 5000 en f 1000. Voorls spreekt de heer Zandbergen over 't z. i. onvoldoende onderhoud der ge- meentewoningen. Hij is van oordeel dat het anders moet, mede ook hierom dat de be woners een zeker bedrag voor onderhoud be talen. De Voorz. zegt dat dit laatste onjuist is. Wel is waar trekt de gemeente ieder jaar f'29 per woning uit voor onderhoud, maar dit gaat ten koste van de gemeentefinanciën, daar ondanks de rijksbijdrage voor de volks huisvesting, groot f 5200, de woningen toch nog een verlies geven van 1 2000 per jaar. Weth. Kralt voegt hier nog bij dat de laatste' maanden 8 woningen grondig opge knapt zijn en dat er nog wel meerdere zul len volgen. De kosten hebben bedragen pl.m f 80 per woning. Het is echter niet mogelijk deze van mindenvaardig materiaal gebouw de huizen een meer florissant uiterlijk te gevent, Sleunverleening Ook over de steunverleening hoeft de heer Zandbergen gesproken. Gezien den nood- 13tand der werklozengezinnen vraagt hij B. en W. te doen wat mogelijk is. De steun- normen kunnen niet omhoog. De minister wil het niet. Kan nu niet meer bijgedragen worden in de premies voor dokters- en zie- kenhuisverpLcgingsforids. Hij wil waar nu 1/3 bijgedragen wordt, dit brengen op 2/3. Hij brengt hierbij de diaconale werkzaam, heden ter sprake. Deze scheppen z.i. scheeve erhoudintgen. Weth. Kralt merkt dienaangaande op dat de werkzaamheden der diaconieën niet hoog genoeg gewaardeerd kunnen worden. waar dat de eene diaconie iets royaler kan zijn dan de andere, maar dat noemt hij geen scheeve verhoudingen scheppen, maar Ivüt verheugt hem, dat sommigen het al thans niet iets .beter", maar iets minder slecht hebben. Maar ook voor de gemeente- financien is het uitstekend. Waar de diaco- nicn ruim steunen, behoeft de gemeente d^t niet te doen. De heer Zandbergen merkt nog op, dat het heelemaal zijn bedoeling niet is ge- ■eest iets ten nadeele van de diaconieën te zeggen. Hij juicht haar arbeid eveneens toe, maar de ean krijgt dan toch meer dan de ander. Met des te meer klem verdedigt hij •n verbetering voor allen. De heer K r a 11 is niet tegen steunverhoo- ging. Hij heeft er genoeg voor gedaan en wil het wel weer probeeren. Wie bepaalt de steunbedragen aan kleine boeren en tuinders?, was ook een vraag van den heer Zandbergen. De Voorz. antwoordt, dat zulks door de daarvoor aangewezen commissie geschiedt, evenwel volgens door bet Rijk vastgestelde n omien. Weth. Kralt deelt hierbij nog mede, dat hij opdracht gegeven heeft, in het vervolg een andere redactie te gewoi aan de brieven waarin steun wordt afgewezen. Nief meer: de commissie wijst uw aanvrage af, maar: lissie ziet zich genoodzaakt, gezien uw omstandigheden, uw aanvrage af te wij zen. Het blijkt dan dat de commaseie niet anders kan. Een verbetering zou het zijn als de uitkeering iets anders geregeld werd. 1/3 van het bedrag wordt in geld ontvangen, de rest in natura. Hij heeft nu voorgesteld het geld in den winter en de rest, meststoffen, brand enz., in den zomer uit te keeren. Dai zal voor de menschen beter zijn. De commis sie kan voorts niet anders doen dan een aanvrage aan de vastgestelde normen toet sen en dan steun toezeggen of afwijzen. Eindelijk vraagt de heer Zandbergen nog verbetering van de Spinozalaan. Indien noodig zal er waarschijnlijk met oud materiaal wat aan gedaan worden, zegt weth. Kralt toe. Ook de heer v. d. G u g t e n heeft nog wel iets te bespreken. Hij klaagt over gebrek aan toezicht. Het is hem een ergenis als hij ziet dat de jeugd telkens weer steenen in de Vliet werpt. Voorts vraagt hij naar de jaarwedde van den loco-burgemeester. De Voorz. deelt mede dat deze bedraagt de helft van de maximum-jaarwedde van den burgemeester, Dit maakt over het tijd vak 7 Dec.—31 Dec. 25/365 X f 1600 f 109.58. Voor 1939 zal dit nader tvorden vastgesteld bij een begrootingswijziging. De heer v. d. Gugten vindt het beter een derden werkman dan een tweeden po litieagent aan te stellen. De Voorz. merkt op dat het goedkooper is tijdelijke hulpkrachten te nemen dan een derden werkman. Dit heeft evenwel niets te maken met een tweeden agent, waarvoor gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. Een werkman kan geen politiediensten ver richten. Juist om 't gebrek aan toezicht is 't noodig dat er een tweede politieagent komt. Een gemeente als de onze, van bijna 5000 in woners, met een zeer druk verkeer, heeft hier dringend behoefte aan. Weth. Kralt onderstreept dit door er op te wijzen, dat als er niet meer toezicht is, men wel verordeningen maken kan, b. v. vent verordening, maar dat deze dan toch niet nageleefd worden De heer v. d. Gugten vraagt naar de luchtbescherming. Er is f 200 voor uitgetrok ken. Wat hebben we daar aan! Dei Voorz. zegt, dat dit bedrag absoluut onvoldoende is. Vooral als we een militair vliegveld in de buurt krijgen. We komen dan in een hoogei^ gevarenlclasse. Waar schijnlijk zal het Rijk dan wel bijspringen. Gelukkig is hier nu de luchtbescherming ook geregeld. Er is eein plan gemaakt Ver schillende diensten zijn ingericht, de com mandanten aangewezen en de noodige deel nemers aangeworven. Die f 200 is voor aan schaffing van materiaal, gasmaskers gas- kleeding enz. Het is dus nog maar een eerste begin. De heer v. d. Gugten wijst op den on- houdbaren toestand op den hoek van de K. Brouwerstraat. B. en W. willen hier gaarne verbetering in brengen, maar dat oude huisje wordt door een hoogbejaard echtpaar bewoond en dat houdt een radicale oplossing te-gen. Na deze besprekingen worden de uitgaven van den gewonen dienst goedgekeurd en worden de inkomsten besproken. De heer Zandbergen vraagt waarom de huur voor de gemeentewoningen f 500 te laag is geraamd. Hij meende, dat de huur j geregeld betaald werd. De Voorz. deelt mede, dat inderdaad iedere week 100 pet. of meer van de huur binnenkomt, maar hierbij is altijd een be drag voor achterstallige huur. Dit komt dus nog ten gunste van vorige dienstjaren en kan eventueele achterstallige uitgaven ver effenen. De heer v. d. Gugten vraagt of een be drag van f 25 voor uitgaven in verband met besmettelijke ziekten voldoende is. De Voorz. antwoordt, dat zulks, gezien de uitgaven der laatste jaren, inderdaad zoo is. Bovendien betaalt het Rijk deze uitgaven. De heer v. d. Gugten heeft het oog op uitgaven voor het vervoeren en in observa- en van lijders aan besmettelijke ziek ten. Voor zoover dit niet door de personen zelf of door de fondsen wordt betaald moet dit komen ten laste van pot 3-42: kosten van ziekenverpleging. Ook de voorgestelde Êegrooting van ont vangsten wordt goetigeïceirnï, alsmede de ka- pitaaldienst. Na de goedkeuring van de ting stelt de Voorz. meteen een belangrijke wijziging aan de orde. Voor 1939 is gerekend op het dempen van de Langevaart als mrkverschaffingsobject. Om deze reden is geen post voor bagger- werkzaamheden uitgetrokken. Nu blijkt het evenwel dat deze demping nog onaangename gevolgen kan hebben. Rijnland stelt nl. den eisch, dat goedkeuring gegeven wordt dat de rioleering van Rijns- burg sterk uitgebreid wordt. Hiermede is een bedrag gemoeid van f 13000, wat dus nog boven de f 26000, die reeds geraamd is, komt. Dit is voor B. en W. aanleiding ge weest om deze zaak nog eens ernstig te overwegen. Om nu toch tot werkverschaffing over te kunnen gaan wordt voorgesteld ver der te gaan nuct het uitbaggeren van de Vliet. Geraamd is f 500 aan arbeidsloon, waarvan het Rijk vergoedt f 5486 en aan an dere kosten f 900, te verdeelen over 5 jaar. De heer Zandbergen vraagt nog of deze f 13000 voor rekening der gemeente zullen komen, waarop de Voorz. bevesti gend antwoordt, want dit betreft meest rioleeringsmateriaal. In de begrooting staat geraamd voor de kosten van het o. 1. onderwijs f 11.75 per teerling. B. en W. stellen daarom voor aan de fcttzondere scholen een overeenkomstige vergoeding toe te zeggen. Aldus wordt 'beslo ten. Zoo is dan de begrooting voor 1939 afge handeld. Van verlaging van lasten kan geen sprake zijn, daar de gemeente aanspraak maakt op bijkans volledige vergoeding van het Rijk voor de uitgekeerde steunbedragen. Zijn de belastingen nu niet zoo hoog moge lijk opgevoerd dan is dat niet te verkrijgen. Gezien het hooge bedrag voor armenzorg en steunuitkeering, bijna f 40.000, is het on mogelijk dat de gemeente die zelf ook maar gedeeltelijk zou kunnen draeen. Belasting verlaging kan dus niet in uitzicht gesteld worden en gerekend wordt dan ook op het maximum aantal opcenten op de gemeente- fondsbelastine, nl. 75 en op de personeele be lasting, nl. 200. VALKENBURG VERGADERING „HELPT ELKANDER" De leden van het Ondersteuningsfonds „Helpt Eikander" kwamen in jaarvergade ring bijeen, onder leiding van den heer R. Du bbelaar. De voorzitter richtte zich in zijn openings woord in het bijzonder tot den heer B. Init- horn, hem dankend voor alles wat bij nis voorzitter voor de Vereeniging is geweest. Hierna bracht de heer J. P. <v. d. Zwart het jaarverslag uit. waaruit bleek, dat «Ie Vereeniging een ernstig verlies leed door het vertrek van haar beschermheer, burge meester Lotsy. Uit het verslag van den penningmeester den heer B. de Wit, bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 645,43 en de uitgaven f 641,54, saldo f 3.79. Dit werd gevoegd bij het kapitaal der vereeniging, groot f 819.18. De heer R. Oudshoorn verklaarde namens de commissie van controle alles in de beste orde te hebben bevonden. Tot leden van die commissie voor het. nieuwe boekjaar werden aangewezen de heeren J. v. d. Zwart en P. van Duin. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat met groote meerderheid werden herko zen de heeren J. P. v. d. Zwart en W. de Kruijf. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de uitkeeringen te handhaven op ge durende 6 weken f 4.50 en daarna nog 6 weken f 2.25 per week. De voorzitter dankte de doktoren Lodder en Hueting voor hun belangelooze mede werking. Tot burgemeester de Wilde zal het ver zoek worden gericht, als beschermheer dn vereeniging te willen optreden. Daarna sluiting. valkenburg. Bevallen: J v d MefJ—Haas VOORHOUT ZILVEREN JUBILEUM „VOORHOUTSCH GEMENGD KOOR" De Chr. Gem. Zangver. „Voorhoutsch Gem. Koor", directeur de heer C. v. d. Keur Jr., van Leiden, hoopt haar zilveren jubileum te herdenken op 1 Febr a.s. in de groote zaal van het Parochiehuis. De jubileum-uitvoe ring zal opgeluisterd worden door de Too- neelvereen. U.V.K. uit Leiden. OORSCHOTEN JAAROVERZICHT VAN DE WERKZAAMHEDEN DER POLITIE Gedurende het jaar 1938 werden er door de politie 771 processen-verhaal opgemaakt. In totaal werden 26 personen ingesloten, w.o. 12 voor openbare dronkenschap. Op last van den officier van Justitie werden 14 be velen tot gevangenisnemen uitgevoerd. 84 personen verkregen een verblijfsvergunning Het aantal verleende assistenties bedroeg 147. Bij de politie alhier zijn 27 woonwagens geregistreerd. Behandeld werden 1620 inge komen brieven, terwijl aan den burgemees ter door middel van het rapportenboek 918 rapporten werden uitgebracht. 998 personen verkregen vergunning voor straatmuziek en venten langs de huizen. Het aantal aan le ges onderworpen stukken bedroeg 1619. 3453 personen betraden het politiebureau ter be spreking van diverse aangelegenheden. UITVOERING „DE JONGE LOFSTEM" Bovengenoemd kinderkoor zal onder lei ding van Mej. Riek Meyering a.s. Donderdag in het gebouw voor Christelijke Belangen een uitvoering geven. Medewerking verlee- nen het Chr. gemengd koor „De Lofstem." in samenwerking met de zangvereeniging „De- bora" te Oegstgeest en de heeren Henri Wei- boren, bas-bariton en Han Zirkzee, piano. WAARSCHUWING Blijkens de ingekomen rapporten, zijn en kele inwoners van onze plaats in gebreke gebleven behoorlijke maatregelen te treffen om lichtuitstraling tegen te gaan, bij de Don derdag j.L gehouden verduisteringsproef. De politie heeft ze ditmaal met een waarschu wing laten gaan, maar bij een eventueele volgende verduisteringsproef volgt zeker in zoo'n geval een proces-verbaal. HAARLEMMERMEER Zeven leden der bemanning van de reddingboot te St. Ives (Eng.) kwamen om het leven, toen de boot omsloeg bij haar hulpverleening aan een stoomschip, dat tijdens den jong sten Noord-Wester-storm in nood verkeerde. De bemanning de boot. Economie en Financiën Gunstig jaarverslag van de H.A.L. Onveranderd dividend van 5 pCl. Voordeelig saldo Exploitatie rekening f 5.127.072 (v. j. f 4.817.489) Vooruitzichten niet minder gunstig dan vorig jaar De resultaten over 1938 zijn voor de Holland Amerikalijn blijkens het zoo juist verschenen jaarverslag gunstig geweest. Het dividend dat over 1936 3% heeft bedragen en over 1937 5 bedroeg, zal voor 1938 op 5 gehandhaafd blijven. De exploitatierekening sluit met een voordeelig saldo van 5.127.072. of 309.583.67 meer dan in 1937. Wij ontleenen aan het verslag dat, evenals vorig jaar, bijzonder vroeg wordt gepubli ceerd, het volgende: Zoowel het s.s. Nieuw Amsterdam, het ms. Noordam, als de Zaandam, welke schepen in 1938 in de vaart kwamen, vol doen aan de verwachtingen. In het bijzon der de Nieuw Amsterdam heef', er veel toe bijgedragen de goede reputatie van de Mij in het buitenland nog te verhoogen. Onze vlootuitbreiding stelde ons in staat niet alleen in het seizoen een belangrijk beteren passagiersdienst op New York te onderhouden doch ook in de wintermaanden elke week een afvart met een passagiers schip te geven. Wij vertrouwen, dat onze Maatschappij de vruchten van deze grootere regelmaat zal plukken, temeer waar de „Nieuw Amster dam" een groote aantrekkingskracht op het reizend publiek blijkt uit te oefenen en de Noordam en Zaandam beVijzen, dat er voor dit type schip, een snelle vrachtboot met zeer confortabele accomodatie voor ca 120 passagiers groote belangstelling beslaat. De politieke omstandigheden hebben het totaal passagiersverkeer over den oceaan ongunstig beïnvloed, desniettegenstaande is ons percentage van dit totaal geslegen. Wij hebben meer passagiers vervoerd dan ln 1937. Ook in het vrachtverkeer konden wij ons ten volle handhaven. Ook hier werd onze positie versterkt. De bouw van de te Odense bestelde vracht schepen vordert goed. Het eersle dezer schepen het ms. Sommelsdijk, moet in Sep tember, het ms. Sloterdyl: in. November worden geleverd. De behaalde resultaten een fraaien beker, verder medailles, schilde rijen enz. Op de jaarlijksche premiekeuringen van het type trekpaard te Wieringermeer gehou den, was do Haarlemmermeer goed vertegen woordigd. Bij de drie-jarige hengsten werd een tweetal voor het Rijk goedgekeurd. Bij de premiekeuring kleine maat bekwam er den len prijs n.T. f 106 en een den 3en prijs n.L f 20. Op 26 Januari zal er wederom in de Jeugdkapel van de Ned. Herv. Kerk opwekkingssamenkomst worden gehouden, alwaar als spreker zal optreden de heer J. Sevensma van Amsterdam. FA!' ISSEMENTEN Ultser proken i DEN HAAG. De Handel HOOFDDORP. Op den Vijfhuizerdyk is een tweetal schapen van den landbouwer O., die in de weide liepen door een hond afgemaakt. De hond werd gesignaleerd, doch kon niet j ^Gravenhage? wiel achterhaald worden. .Boek te Loosduinen. I W J van vrübcrghe HOOFDDORP. Op een terrein aan den Slo-1 van Schalk, terweg te Badhoevedorp is een cross-countryI gcher^Boek' vanlSi gehouden. De Badhoeveruiters hebben de 10i en J. J. Boek t< verschillende ruiters en officials spontaan R -c en eu- als voren ontvangen. Een 12-tal ruiters der Amster- 0ndeTnemine son te^Dem" Rotter^amscho damsche politie had voor het eerst ingeschre- weg !J70 R _c mr A Ikman 'van Buzck.'cur ven en ze waren met hun volbloed paarden welmr h p Bennewltz té Delft, de pikeurs in het bijzonder. Hoofdinspecteur D- de Lange, gepenslonneerd machinist ofl t> nnrn hui ton mededinging ook aan den 00 Ned Speorwegen te Den Haag, Gouverneur- j i meaeuinging ook aan den ,aan 204 R_c jhr H Q yj}lth. our Jhr mRW geheele begroo- wedstryd deel. De prijzen bestonden o.a. uit Ij. <jen Tex. laalpleln 1 en P. A laagweg 109. "R.-c. mr Conlngh; cur mrJR! der de firma Stoomwaa te Loosduinen. Haagwei losduinen. Haagweg 10 309,583.67 meer dan in 1937. Daar wi echter dit jaar de posten „Avans op ver' kochte effecten" en „Agio op uitgifte nieuwi aandeelen", ten bedrage van respectievelijk 769,525,74 en 435,047.50, missen, sluit de winst- en verliesrekening met een saldo van 5,598,974,30 tegen 6,643,388.14 in 1937. Wanneer wij er eohter rekening mede hou den dat de onkostenrekening in 1938 belast werd met groote niet terugkeerende uitga ven, verbonden aan de technische en a esthe tische verzorging van den bouw van di Nieuw Amsterdam, Noordam en Zaandam, henevens een zeer groot bedrag voor pro paganda en propaganda-materiaal hier en in het buitenland, in verband met onze drie nieuwe schepen, terwyl ook de kosten der Inrichting van ons nieuw passagekantoor te Rotterdam geheel als onkosten geboekt zyn, dan is het resultaat van het achter ons lig gende jaar zeker bevredigend. Met goedkeuring van de Commissie van Toezicht hebben wy besloten 3.698.974.30 af te sc^ryven op de vloot, waardoor deze thans voor 21.000.000. te boek staat. Verder werd in overleg met genoemde Commissie een bedrag van 1.000.000. gebracht naar de Reserve diverse be langen Hetgeen na deze afschrijving en reser veering overblijft, stelt ons in staat, voor te stellen, een dividend van 5 pCt. uit te keeren (als v. j.). Met de Nederlandsche Regeering hebben wij bij de indienstelling van het s.s. „Nieuw Amsterdam" op 7 Mei jl. een nadere rege ling getroffen aangaande het ons ten be hoeve van den bouw verleende crediet. Wy kwamen overeen onze schuld op dit crediet, die bij de indienststelling van het schip 11,4 millioen gulden bedroeg, tot op 5 millioen gulden af te lossen. Deze 5 millioen gulden, waarvoor hypothecair verband op het schip is gevestigd, moeten in 20 jaar met gelijke jaarlijksche termijnen worden terugbetaald. Hiertegenover hebben wy in rekening-cou rant bij den Staat een deposito (eveneens 5 milioen gulden) tegen dezelfde rente als wi) op de resteerende bouwschuld hebben te betalen. Over dit tegoed kuni.en wij ten allen tijde met inachtneming van een ter mijn van 2 maanden beschikken. De vooruitzichten Omtrent de vooruitzichten voor ons bedrijf in het loopende jaar, s moeilijker dan ooit een oordeel te geven. De politieke onrust is een factor, die steeds weer storend werkt op de ontwikkeling van het normale verker. Hoewel voor het economische leven in het algemeen en voor de scheepvaart in het bij zonder de vooruitzichten weinig hoopvol zeer onzeker zijn, kunnen wij, op grond der boekingen, met voldoenin zeggen, dat zich de eerste maanden van het nieuwe boekjaar niet minder gunstig laten aanzien, dan die van het vorige jaar. Agent van politie staat terecht Wegens mishandeling Men meldt ons uil Rotterdam: De 49-jarige majoor van politie J. B. heeft ^oor de Rotterdamsche Rechtbank terecht gestaan, terzake van mishandeling Op IS October zou hij den Leidschen koopman P. Crama een slag in het gelaat hebben toege bracht. De Leidsche koopman, die als getuige ge hoord werd, verklaarde met drie vrienden een bokswedstrijd te Rotterdam te zijn geweest. Na afloop had men nog een paar café's op den Schiedamschedijk bezocht en na sluitingstijd had verdachte een bezoek gebracht aan een zij steeg van den Schie damschedijk, om daar wat te verrichten, dat alleen geoorloofd is in speciaal daarvoor bestemde inrichtingen. De agent had hem daarbij ibetrapt en hem een slag in het ge laat toegebracht. De president, Mr. J. G. Huyser: Waarom sloeg die agent u? Verdachte: Hij zal driftig geweest zijn. De president: En waarom was hij dan zoo driftig? Verdachte: Dat weet ik niet. De president: Was het misschien om het antwoord, dat u hem gaf op zijn alleszins be grijpelijke vraag, wat u in die steeg deed? Verdachte haalt de schouders op. De president: U zei: Niks en dat vond de agent flauw. Verdachte geeft toe. dat hij Crama een slag heeft gegeven, toen hij, na bet rapping op heeterdaad, nog probeerde aan de conse quenties van zijn daad te ontkomen. Ver dachte doet al "27 jaar dienst als agent van politie, waarvan 17 jaar op den Schiedam schedijk. Hij meent, dat de vier vrienden op hem afgekomen zijn met de bedoeling hem af te drogen en „als ik niet zorg den eersten klap te geven, aldus verdachte, dan lig ik fout". Het O. M., waargenomen door Mr. J. C. V. Meischke was van oordeel, dat deze zaak niet administratief kon worden afgedaan, omdat het publiek dient te weten, dat het ook tegen de politie beschermd wordt. Van een agent van politie, die 27 dienstjaren heeft, verwacht men meer zelfbeheersching. Het O. M. weet, dat het op den Schiedam schedijk geen gemakkelijke dienst is. maar een beroep op overmacht gaat toch niet op, omdat verdachte niet alleen zwaar bewapend was, maar teven^ in gezelschap was van twee agenten, die eveneens zwaar gewapend waren. Het gedrag van den agent is fout gerweest en het O. M. eischt f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. K. W. Zieleman heeft in zijn pleidooi opgemerkt, dat een agent van politie in buurten, zooals de Schiedamschedijk er op rekenen moet, dat degene, die terzake van een overtreding aangesproken wordt, daarop snel reageeren. Pleiter wijst er verder op dat verdachte, naar uit zijn staat van dienst blijkt, een flink agent is en pleiter verzoekt de Rechtbank hem met een heel lichte geld boete te straffen. LAND- EN TUINBOUW Chr. Boeren- en Tuindersbond Afdeeling „Krimpenerwaard". De afd. „Krimpenerwaard" van den Chr. Boeren- en Tuinderbond kwam te Ouder kerk a. d. IJssel in Jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. J. H oo g e n d ij k, opende op gebruikelijke wijze. Vervolgens riep hij alle leden en genoodigden een wei- komt toe. De secretaris, de heer C.J. van den Heuvel gaf een overzicht van de totstand koming van de afd. „Krimpenerwaard" en bracht het jaarverslag uit. Uit het jaarver slag van den penningmeester, den heer A n t. den D u ij f bleek, dat er een saldo in kas was van f:.9.19i/2. Op voorstel van het bestuur werd beslotpn de contributie te bepalen resp. op f 4 voor hen die tevens het bondsorgaan alleen lezen, op f3.12% voor hen die samenlezen en f2.25 vor hen die het orgaan niet lezen. Een viertal voorstellen, inzake groanrech ten, berekening varkensprijs .overschrijving biggemerken, en wetsontwerp kinderbijslag verzekering werd door het bestuur terug genomen, ter nadere bestudeering. De heer C. Vink, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Gouda, heeft vervolpens ges.proken over de vraag: Alvorens deze vraag te beantwoorden moest Spr. eerst noodzakelijk stilstaan bij de ordening in het bedrijfsleven. Ook wees hij op de ordening in het verleden. Spr. kwam dan tot de conclusie, dat regeling der productie noodzakelijk is. 't Is echter de groote vraag hoe dit moet geschieden. Moet de staat hierbij als leidende macht of moeten de maatschappelijke organen als zoodanig optreden? Hierop ging spr. na hoe de verschillende partijen over dit vraagstuk denken en kwam lot de conclusie, dat de ordeningsgedachto nog niet voldoende gerijpt is onder ons volk. Als Christenen heeft men te zoeken naar een maatschappij waarin gerechtigheid en vrede herschen Echt Christelijk is echter de organisatie van den arbeid, waarbij de verschillende or- gnnon hu neigen taak hebben. De maatschappelijke organen moeten ac tief zijn en versterkt worden, anders drc'gt de overwoekering van den Staat aDarom kan spr. op de vraag „Ts overname van de crisismaatregelen door de organisaties ge- wencht?" een bevestigend antwoord geven, al is het ook met vreeze en beven. Nu houdt de regeering ons hoofd boven water, maar dit kan zoo niet blijven en daarm moet er gewerkt worden aan de ver sterking en uitbouw der organisaties. Nadat nog een aantal vragen waren be antwoord werd de vergadering door den heer Vink met dankzegging gesloten. "Nagekomen Marktberichten veiling eieren en 15 pond bof 4.50 per 100 stuks. AAN DEN RIJN, 24 Jan El -Rijndük). Aanvoeer 380» Prijzen; Kipeleren MAIS. Januari 102%, Maj 0%. TARWE. Januari Mat Mei 405, Juli KATOEN. (Vereen, voor den Katoenhnndel) imerlk. Loco middling universal 28 m m staple 0.20% (vor. not. f 0.20%). ndische Katoen (ex paknuls) Superfine Slnda f 0.15% (or. not. f 0.15%), Fine Bengnl f 0.15%, (f 0.15). f 0.14), Fine Ooi WATERSTANDEN RIVIEREN Brelsach Kehl Mannheim Lohr Bin gen Caub Uoblenz Trier Realen Dusseldorl Rahrort Weset bmmertk Bewfeld. Sa 4.46 4.46 Li tb Keolen 41.4' 41.31 Loblth 14.3» 14.44 Nijmegen 11.72 ll>4 •St Andrtee 6.36 M* Arnhem 11.Sn )'A7 Vreeswijk w. 2.88 3."> W estervoort 11 Jtt iV.OO Deventer 5.40 ftjju Rampen 0.60 o.n9 Maastricht 46.5 Belfeld 16.86 Venlo 16.22 Graveel als 46.0.' 4.02 3.88 BINNENL. WATERSTANDEN W»nVTATER NED ZEEHAVENS Tersohellln Harllneen Den Helder 10.25 22.15 Um nlden 6.26 i8A? H. v. HolL 5.37 17.46 Scheveninge 5.42 18J*) Rotterdnmn 7.19 19.56 Willemstad 7.U «VM 'imawersh 5.■■ei 7.14 'Herik xee 5.52 18.IK Wemeldlng» 6.?i is.4j Vllaslngen 4.2* 16.55

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7