STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. WOEiNSDAG 25 JANUARI 1939, TWEEDE BLAD PAG. 6 HEBBEN DE LEIDENAARS MINDER HUN BEST GEDAAN? Hoofd van Luchtbeschermings- ontkent het Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst verzoekt opname van het naivolgende: „Hebben wij, Lei de naars, bij de op Donder dag jd. gehouden verduisteringsoefening minder ons best gedaan dan de inwoners van de overige gemeenten onzer provincie?", is de vraag, welke naar voren komt, als men sommige passages leest van de verslagen, welke in enkele couranten voorkomen en indrukken weergeven van menschen, die de piovincie met den specialen trein hebben doorkruist Gelet op de belangstelling voor en gezien de medewerking gedurende de oefening, meen ik bovenstaande vraag ontkennend te mogen beantwoorden. De indruk, dien de „reizende" waarne mers van onze gemeente hebben verkregen, mag m. i. niet als de juiste maatstaf worden aangelegd voor een algemeene beoordeelirg der oefening. Wat toch is het geval? De speciale trein is pl.m. 10.15 uur dus tegen den afloop der oefening Leiden ge naderd. Ook door de controleurs is geconsta teerd, dat omstreeks dit tijdstip in verschei dene huizen de verduisteringsmaatregelen werden opgeheven. Lichten op zolderkamers, in slaapkamers, keukens werden weer ont stoken; in enkele werkplaatsen, waar het werk had stilgelegen, Ibegon men te werken. Inderdaad een niet goed te keuren, doch psychologisch wel te verklaren fout. De speciale trein naderde onze gemeente van de zijde van Alphen. Reeds gedurende bijna 2 uur hadden de passagiers in h donker gezeten en het laatste gedeelte vi het trajert had hen midden door de donkere weilanden gevoerd. In het stadsgedeelte waar de trein onze gemeente binnenkwam, brandde de proef verlichting. Begrijpelijker wijs moet dit op de passagiers een „bijzon der verlichten" indruk hebben gemaakt. Bovenomschreven factoren hebben in ons nadeel gewerkt. Hadden diezelfde passagiers dien avond pl.m. 9.30 uur onze gemeente per auto doorkruist of uit een vliegmachine kunnen observeeren en dit laatste is m.i. de eenige juiste wijze van controle ik ben er zeker van, dat dan een ander oordeel ge- .veld zou zijn. Ontkend kan en zal niet worden, dat er louten zijn gemaakt, welke behoudens in enkele gevallen niet zoozeer aan opzet als wel aan verregaande nonchalance waren toe te schrijven. In sommige van deze gevallen wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Jk meende op 't bovenstaande te moeten wijzen om recht te doen wiedervaren aan allen, die hun algeheele medewerking aan de oefening verleenden en door het lezen van bovenbedoelde verslagen wellicht eenigs- zins zijn teleurgesteld. Tot hen richt ik mij met de woorden: werkt ook bij een volgende oefening wederom op dezelfde wijze en in dezelfde mate mede: de nalatigen wijs ik op hun plicht in den vervolge him volle medewerking te verleenen aan een taak, die deze tijd helaas ons allen onafwijsbaar op legt. Hehalingsoefeningen 1939 Voor Ie R.I., 6e R.V.A. en garnizoensplaatsen Ie Regiment Infanterie: Lichting 1927: O.O.Adm. van 2—18 Mrt; Ö.O. van 27 Febr.15 Mrt; Korp. en Sold, .van 6—15 Mrt., Lichting 1928: 0.0:Adm. van 23 MrtS Apr.; O.O. van 20 Mrt5 Apr.; Korp. en Sold, van 27 Mrt5 April. Lichting 1933 en 1935: O.O.Adm. van 11 Sept.4 Oct; O.O. van 730 Sept.; Korp. en Sold, van 14 Sept.30 Oct, Ce Regiment veldartillerie: Lichting 1933: O.O.Adm. van 11 Sept.4 Oct.; Beredenen en onber.: y2 der O.O. van 528 Juni; y2 der Korp. en Sold, van 12 28 Juni; y2 der O.O. van 730 Sept.; y2 der Korp. en Sold, van 1430 Sept, Lichting 1935: O.O.Adm. van 11 Sept.4 Oct.; Beredenen: der O.O. van 26 Jan. 18 Febr.j der Korp. en Sold, van 2—18 Febr.; ys der O.O. van 13 Mrt6 April; Yb der Korp. en Sold, van 20Mrt6 April; y4 der O.O. van 12 Oct—4 Nov.; y4 der Korp. en Sold, van 19 Oct4 Nov.; Onbe reden: y4 der Korp. en Sold, van 218 Febr.; y4 der O.O. van 13 Mrt6 April; *4 der Korp. en Sold, van 20 Mrt6 April; Yx der O.O. van 528 Juni; y2 der O.O. van 32 Oct.4 Nov.; y2 der Korp, en Sold, van 19 Oct.4 Nov. Intendance-troepen: Lichting 1929: Schoenmakers: 10 dagen cn de volgende data: 1, 15 en 27 Maart. Lichting 1933 en 1935: Schoenmakers: 17 dagen: 13 Apr., 1 Mei, 12 Juni, 3 Juli, 24 Juli, 14 Aug., 4 Sept, 25 Sept, 16 Oct. 6 Nov. en 23 3Nov. Uitstellers: Ie R.L (Opkomst in 1940 bij het Reg. Grena diers): Lichting 1927 en 1928: O.O.Adm. van 5— 21 Mrt 1940; O.O. van 4 Mrte-20 Mrt 1940; Lichting 1933 en 1935: O.O.Adm. van 27 Febr.—21 Mrt 1940; O.O. van 26 Febr.—20 Mrt 1940; Korp. en Sold, van 4—20 Mrt '40. Ce R.VA Lichting 1929: O.O. van 20 Nov.6 Dec.; Korp. en Sold, van 27 Nov.—6 Dec. Lichting 1933 en 1935: O.O. van 20 Nov.— 0 Dec. Korp. en Sold, van 27 Nov.13 Dec. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Vandaag is het echtpaar W. Rensink en M. RensinkWarner, wonende Genestet- straat 27, vijftig jaar getrouwd. „MAAK ZELF"-TENTOONSTELLING De tentoonstelling is kosteloos te bezichti gen Donderdag- en Zaterdagavond en ni<;t Vrijdagavond zooals in de advertentie abu sievelijk vermeld werd. ill 'RGERLIJKE STAND BEVALLEN: J M SmitJagel z: J J de Vogel —Starre s; C G S Flimde Boer d; JA Groot pudhuls d. OVERLEDEN; F .V Weesel m^ti 56 J Kantteekeningen bij het raadsverslag De Raad heeft Maandag eenige belangrijke beslissingen genomen, waarvan in 't bijzon der te noemen zijn de goedkeuring der we electriciteitstarieven en de aanvaarding van het voorstel tot aanleg in werkverschaf fing van het complex sport- en speelvelden nabij de Leidisahe Ho«ut. De nieuwe electrici- teitstari :ven brengen de zoo zeer beg< verlichting voor den middenstand en beoogen voorts, door de invoering van 't oppervlakte- tarief een logischer en ook billijker en juister regeling voor de andere electriciteits-afne- mers. Bij enkele raadsleden bestond vrees, dat de derving van inkomsten als ge volg van verlaging van het winkeltarief door de wijziging der andere tarieven moest den goedgemaakt. Aan deze vrees werd van de zijde van B. en W. alle grond ontnomen. Het verlies van 30.000 door de verlaging voor de winkeliers wordt door de Lichtfa brieken aanvaard. De directie heeft echter hoop, dat de inkomsten uit de winkelverlich- ting door grooter lichtverbruik (als gevolg van het nieuwe tarief) weer zullen stijgen. De kwestie der lichttarieven is overigens te ingewikkeld dan dat men nu reeds eenigszins volledig inzicht in de gevolgen der wijzigingen zou kunnen hebben. Daarom is het goed dat naast de nieuwe tarieven de oude nog een jaar gehandhaafd blijven, zoo dat men aan het einde des jaars him voor- er nadeelen tegen elkaar kan afwegen en even tueel correcties voorstellen. Het bleek duide lijk bij de besprekingen dat van de zijde der Lichtfabrieken het publiek alle gewenschte inlichtingen kan ontvangen over de voondee- ligste toepassing der tarieven in elk afzon derlijk geval. Dat de aanleg der sportvelden bij de Leid- sehe Hout in werkverschaffing zou p vinden was reeds eenige jaren geleden door den raad vastgesteld. Als dit niet hert geval geweest was zou de heer van Eek thans tegen het voorste! hebben gestemd, omdat men z.i. hier met normaal werk te doen heeft. Sprak de heer v. Eek hier alleen voor zichzelf of namens zijn fractie? In elk geval niet na mens zijn partijgenoot-wethouder, die er oj wees. dat, wanneer dit werk niet als werk verschaffingsobject had kunnen worden uit gevoerd, het nooit op het werken-programma had kunnen komen. Het is .el zeer gelukkig voor de betrokken werkloozen, dat het doctri nair standpunt van den plaatselijken socialis ten-leider hier niet de boventoon voert. Zij kunnen thans tenminste weer aan 't werk zij kunnen wekelijks een kleinigheid meer dan het steunbedrag aan moeder-de—vrouw afdTagen. De gansche avond weid besteed aan een debat over de al of niet voortzetting en de al of niet uitbreiding van den gemeentelijken schoeiseldienst, waarbij gesteunde schoenma kers voor hun steun plus 10 pet. de schoenen repareeren van gesteunde werkloozen en arm lastigen, die daardoor goedkooper uit zijn. Het spreekt vanzelf, dat de niet-ondersteun- de schoenmakers daarvan schade hebben, omdat zij onder de werkloozen klanten had den, die nu naar den schoeiseldienst gaan. Deze niet-ondersteunde schoenmakers leven een groot deel op de rand van hert ge brék en de armlastigheid. Wat is dart een sociale maatregel, aldus vroeg de heer W i 1 m e r, die den eenen arme ten goede komt ten koste van den anderen arme. Z.i. wogen de voordeden van den dienst niet te gen de nadeelen op, zooals hij in een rustig betoog uiteenzette. De heer K nib be dezelfde meening toegedaan, maar de wijze, waarop hij deze zijn meening verdedigde en de schoeiseldienst bestreden heeft konden wij niet in alle opzichten bewonderen. De hulde, met eenige pathos gebracht (en eenige malen herhaald) aan degenen die „te fatsoenlijk >m bun eigen schoenmaker in den steek te laten en naar den schoeiseldienst gaan" riep een valsche tegenstelling in I leven en bracht allerlei onzuivere elementen het debat die de heer Knrtbbe er later door het terugnemen van het woord fatsoenlijk ook niet meer uitzuiveren kon. De heer Kniibbe had, o.i. er tenminste rekening mee dienen te houden, dat ook in zijn eigen kring (de Chr. Besturenbond) stemmen waren op gegaan om den raad te bewegen de proef met den schoeiseldienst voort te zetten. De vrees om de eigen partijgenooten en politieke vrien- het hoofd te stooten behoeft nie mand te beletten zijn eigen standpunt te ver dedigen, maar zij dient toch wel voor een groot gedeelte te bepalen de wijze waarop dit geschieden zal, evenals trouwens het voor den tegenstander dat dient te doen. Men moet in de politiek bovendien dat men geen beren op den weg ziet als men met minder gevaarlijke dieren te maken heeft. Daarmee bevordert men zijn (i.e. toch heel goed te verdedigen) zaak al bijzonder slecht, zooals trouwens bij dit debat wel gebleken is. Dit beteekent natuurlijk niet, zijn tegenstanders mert fluweelen handschoenen moet aanpakken. Wie herin nert zich niet hoe de heer Goslinga als wet houder tijdens de begrootingsdebatten zijn striemende argumenten op den socialistischen hoek kon laten neerregenen, zoodat de so ciaal-democraten op een rijtje zaten te lachen boeren die kiespijn hebben. Maar daar- r moet men dan ook kracht van argu menten en voldoende politieke ervaring heb ben. Daarvoor moet men de zaak in de juis'e proporties en van alle kanten kunnen bezien We hebben bij de vorige raadszitting ge schreven, dat het den heer Knibfoe begrijpe lijkerwijs aan politieke ervaring mangelt. Niemand zal het ons euvel duiden, wanneer wij in alle bescheidenheid, in het oog vattend de groote belangen die hier op het spel staan, den wensch uitspreken dat de heer Kni'bbe, terwille van zijn onverdachte liefde voor de anti-revolutionaire politiek, zijn optreden in den Raad naar de erkenning (voor zichzelf) van die voor de hand liggende weinige er varing zal regelen. Het voorstel om den schoeiseldienst voort te zetten en zoodanig uit te breiden, dat de gedupeerde niet-ondersteunde schoenmakers gedeeltelijk kunnen worden schadeloos ge steld, werd aanvaard, al is genoegzaam ge bleken. dat de raad een regeling, die minder bezwaren meebrengt, op prijs zal stellen. Voor het federatie-examen Duitsch slaag den de heer A. Crama en mej. A. de Vries, het federatie-examen Nederland9ch de heer C. Admiraal en de dames E. M. F. Cle- i en A. de Vries, voor het federatie- len Fransch de heeren A. N. van Adri- chem en L. J. J. Prerfen, allen leerlingen de handelsavondschool van het genoot schap „Kennis is Macht", KLEERMAKER 'sGRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 TENTOONSTELLING „MAAK ZELF" Voorlichting op huishoudelijk gebied In de foyer van de Stadsgehoorzaal is hedenmiddag de tentoonstelling „Maak Zelf" geopend, welke de bedoe ling heeft de huisvrouw, en speciaal de huisvrouw die van een klein steunbe drag of inkomen moet rondkomen, voorlichting te geven op huishoudelijk gebied. Tot dusver heeft de commissie voor huis houdelijke voorlichting zich alleen benogen op het gebied van naaien en koken. Meu wil daarbij thans ook de kinderverzorging -opvoeding betrekken, terwijl het voorts ln de bedoeling ligt door vader-cursussen, de vaders te laten zien hoe zij bij de opvoeding helpen kunnen. Op de tentoonstelling vindt men o.a. een berekening van het budget van georgani seerde en ongeorganiseerde werklooze gezin nen zonder kinderen en met 2, 4 of 6 kinde ren. Men ziet op deze berekening welke be dragen voor de allernoodzakelijkste uitga ven motten worden gereserveerd en daarbij blijkt wel zeer duidelijk, dat voor andere doeleinden al bijzonder weinig overblijft. Do cijfers zijn verstrekt door den Gem. Socialen Djenst alhier. De uitworking geschiedde door het budget-bureau te Amsterdam. Op de eigenlijke Maak Zelf-expositie ziet men eenvoudige meubels en gebruiksvoor werpen die met eenvoudige hulpmiddelen door niet-vaklieden kunnen worden ge maakt. Er is ook een afdeeling meubelen, die gemaakt zijn op de vakcursussen voor jeugdige werkloozen in onze stad. Men leert er voorts het maken van matrassen en de kens, wiegen, aankleedtafels, speelmeubels en zooveel andere nuttige artikelen voor de buishouding. Daarenboven is er een uitge breide afdeeling waarin wordt gedemon streerd hoe men het meest uiteenloopende speelgoed met allerlei afgedankte materialen maken kan. We noemen verder nog het weef werk, de volkskunst-en huisvlijtartikelen en de primitieve en ingewikkelde scheeps- en andere modellen, die hier liggen uitgestald. Tenslotte dient nog speciale aandacht ge schonken te worden aan de woninginrich ting, die veelal te pompeus en luxueus wordt .opgezet, zoodat men nog langen tijd onler zware lusten zit te zuchten. Op de ex positie vindt mem naast elkaar twee kamers een met duurdere en vaak overtollige r bels en voorwerpen (weelde zorgen) en daarnaast een eenvoudig maar toch zeer gezellig interieur, waarop de kwalificatie „eenvoudig doch gelukkig" van toepassing is. De tentoongestelde meubelen zijn geen maak-zelf-meubelen, maar verkrijgbaar bij den middenstand. Dit onderdeel van de reizende tentoonstel ling wordt in Leiden voor het eerst ter hand genomen. Het is verheugend, dat het na tionaal comité vcor huishoudelijke voorlich ting dit Leidsche initiatief heeft overgeno men en dat ook in andere plaatsen hieraan aandacht zal worden gegeven. Op de opening der tentoonstelling komen we morgen terug. Het is nu maar te hopen ze door tal van huisvrouwen wordt be zocht. Er is veel te leeren. Effectenhandelaar aangehouden l ten eigen bate LEIDEN, 25 Jan. Op verzoek van den offi cier van Justitie te Den Haag is door de po litie alhier aangehouden de 52-jarige effec tenhandelaar J. N. Brugman» wiens bank kantoor op de Hooigracht eenige weken ge leden de betalingen heeft gestaakt. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat B. effecten, obligaties en andere wande- papieren, die bij de finma ter omwisseling waren gedeponeerd, doorzond naar Amster dam, waar ze op zijn particuliere rekening werden geplaatst, omdat hij er niet bij opgaf, dat ze voor omwisseling waren bestemd. Hét bedrag, dat op deze manier verhandeld werd, wordt geraamd op f 25.000. De oorzaak van deze handelwijze moet gezocht worden in gevoerde speculaties. Wij vestigen er de aandacht op, dat 3e verordening van 12 December 1938 tot wijzi ging van de verordening op de Winkelslui ting, welke met ingang van 25 Januari 1939 gedurende drie maanden voor een ieder op dt> Secretarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd, den 28en dezer in werking treedt. Ingevolge de genoemde wijzigings-verorde- ning is het verboden open of besloten ruim- etcn, waar pleegt te worden gewerkt in een kappers- of barbiersonderneming, op Zater dag na 10 uur des namiddags voor het pu bliek geopend te hebben. I BEATRIX-AVOND „DE PRINCEVLAG" De Vereen. „De Princevlag" brengt in een advertentie de Beatrix-avond onder de aan dacht van de lezers. Tevens verzoekt deze vereeniging ieder dringend, om op a.s. Dinsdag de driekleur uit te steken met: Oranje in of aan do vlag! UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Propaganda-avond van „Het Mobilisatiekruïs" Onder overweldigende belangstelling :s gisteravond in het Nutsgobouw de jaarlijk- sche propaganda-avond gehouden van dm kring „Rijnland" van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis". Deze propaganda-avonden dragen steeds een zeer gezellig karakter en deze avond maakte hierop geen uizondering. Nadat de heer C. Koren een kort wel komstwoord gesproken bad en het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, kreeg de voorzitter van het hoofdbestuur het woord. Deze wees op de taak die de dragers van het Mobilisatiekruis, nu, en in de loekomst zullen hebben. Voor hen die van 1914'18 klaar stonden om onze grenzen te verdedigen is de periolfl dat men voor actieven dienst in aanmer king kwam, afigeloopen. Maar thans kunnen zij hun ervaring ten dienste stellen voor het belangrijk werk der luchtbescherming en daaraan hun medewerking geven. En bij een event gewapend conflict in de toekomst kunnen zij hen die dan klaar moe ten staan, steunen en hen helpen de moeilij ke taak te verrichten. Voorts wees spr. in enkele woorden op het doel en het nut van den Bo*d, om (Jen wensch uit te spreken diat deze avond do ouderlingen band en saamihoorigheid weer zou versterken. Rede van den heer Dekker Hierna kreeg het woord de Eerw. Heer A. J. Dekker, voorganger der Evangelisatie op Geref. grondslag te Oudshoom, om een opwekkende rede te houden. Hiervoor was aanvankelijk uitgenoodigd Majoor Bangert, vloot-aahnoezenier te Den Helder, dooh deze was in verband met ee-n reis naar de Middellandsche Zee verninderd. Bezwaarlijk had deze het echter den heer Dekker kunnen verbeteren, «die een toe spraak hield zoo enthousiast dat de hoor ders aan zijn lippen hingen en aan het eind een ware ovatie losbarstte. Spreker begon met een herinnering aan de dagen van 1914. Toen was er onrast, doch geheel verschillend met nu. Men wist waai men aan toe was toen Duitschland de oor logsverklaring zond. Nu is er ook onrust, maar men weet niet voor wie gevaar dreigt Oorlogsverklaringen komen niet meer voor. Dringende waakzaamheid is geboden. Spreker bracht vervolgens een eere-saluut aan die menschen, die in 1914 toonden dat zij de vrijheid van ons volk met hun bloed wilden verdedigen en noemde het een duren plicht van het huidige geslacht om door een dergelijke vastberaden houding het werk van de mannen van '14 te eeren. Het is dringende eisdh, vooral voor de kleine landen. Abessynië, China, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije zijn de bewijzen van de brute kracht die oversloeg in onrecht En daarom is ons geen offer te veel. We betalen ronder te mopperen onze belasting, opdiat onze defensie versterkt kan worden. En Roomsch en Gereformeerd, Ned. Her vormd en Luthersch, vaderlanders, allen sohare we ons eendrachtig om den troon van Oranje, opdart met Gods hulp Nederland, het kleine, vrije plekske grond, moge blijven dat het sinds eeuwen is. (Daverend applaus). Na deze gloedvolle toespraak begon men met de afwerking van het verdere program ma. Door de redenrijkerskamer „Tot nut en genoegen" werd gespeeld een stuk, getiteld: „Het Wespennet", dat zeer veel bijval ver wierf. Voorts had men weer zeer vee! medewer king van den plaatselijkcn Middenstand on dervonden, om de traditioneelo tombola zon der nieten te houden. Velen werden met een meer of minder waardevol voorwerp ver blijd. We vermelden tenslotte dat het duo Ko- ren-v. d. Stoel muzikale medewerking ver leende, wat niet weinig bijdroeg aan het handhaven van een fijne stemming. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Het derde tiental mam de A-S.C. speelde voor de competitie tegen Katwijk 3. De uit slag is: AS.C. 3 Katwijk 3 J. BlijlevenC. Botermans (res.) 10 Jac. den HoedL. A. Kreft (res.)1 10 W. v. d. Bijl—R. v. d Ploeg 1—0 H. PienemanC. Boon 10 F. BlankmanJ. Remmerswaal 10 J. WindhorstH. Tjebbes 01 D. B. van NesD. Hoek 01 C. Hazebroek(res.)W. L. Gelderblom HVt C. RoggeveenF. A. Meyer 01 H. de RuiterH. Zomerveld 10 Totaal: 6M—3lA 2e tiental: H. VerschuurW. F. den Hoed 0—1 A. BreedijkJ. v. d. Horst 01 HAZERSWOUDE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeidsbe middeling staan alhier als werkloos inge schreven 165 personen, waarbij 76 steunrtrek- kenden. Vergeleken met de vorige opgave is hert aantal werkloozen mert 14 en dat der steuntrekkenden met 8 verminderd. HILLEGOM B.V.L.-BIJEENKOMST Vaandel onthuld en overgedragen Gisteravond kwam de B.VX, bijeen onder voorzitterschap van den heer J. O. V e r- meer. De voorzitter heert allen hartelijk 'elkom. In dezen tijd van depressie is het voor een voorzitter moeilijk etm opgewekt openingswoord te spreken, waarvan de werk loosheid wel een van de grootste oorzaken is. Doch bij dit openingswoord kan gezegd worden, dat er geen grooter zegen bestaat dan dat de B.V.L. werkloos blijft. De B.V.L. hoedt ons land voor revolutie. Er is wel een kleine groep van menschen die. naar buiten- landsch model, onze Koningin tot ornament van den Staat wil maken, maar elke goede vaderlander zegt: „dat nooit". Hierna krijgt kapt. Karres hert woord om de beteekenis van het vaandel uiteen te zetten. Als men van vaandel spreekt, dan spreekt men van eenheid. Het vaandel bindt de burgerij aan den B.V.L. Landstorm en bur gerij behooren bij elkaar. Spr. hoopt dat het vaandel onbesmet zal blijven. Vervolgens krijgt de heer D. v. Egmon d als voorzitter van het vaandelcomité het woord. Nu bij het 20-jarig bestaan zal de hartewensch van den voorzitter vervuld wor den, aldus spr. Hij zei altijd maar: „het geld is er wel. het behoeft alleen maar gehaald te worden". Deze woorden zijn juist geble ken. Reeds binnen enkele dagen was het geld er en men is de burgerij dan ook zeer dankbaar voor haar offervaardigheid. Het vaandel stelt voor: een arbeider met het ge weer over den schouder en de klomp op een graaf, temidden van een bollenveld, met als iderschrift „Als 't moet". Na dit woord van den voorzitter vond de onthulling plaats door Nelly van Roode en Luuk van Egmond. Hktrna werd het vaandel overgedragen aan den plaatselijken leider. Vervolgens hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij er op wees dat, de B.V.L. niet alleen dank verschuldigd is aan de burgerij, maar ook verplichtingen heeft oni de orde te handhaven, desnoods iet de wapenen Ds. P. B o o t s m a, van Wassenaar, wees erop dat in dezen tijd de vraag rijst: „Wat v vaderland u waard?" en „Wat is erger, oorlog of werkloosheid?" Men zou haast ge neigd zijn om te zeggen dat werkloosheid het ergste- is. Toch séharen de werkloozen zich ook onder het vaandel van den B.V.L. en dat is de kracht van ons volk. Spr. eindigde met de leuze: „Met God voor Nederland en Oranje!". Na een korte pauze werden de brevetten en wisselbekers uitgereikt aan de konings- schutters en de scherpschutters, die dit jaar daarvoor in aanmerking kwam an en wel met een toepasselijk woord door kol. H. Eg- g i n k. Koningsschutter waren de heeren S. de Haan en v. d. Lans en scherpschutters de heeren Alders en v. Dijk, terwijl dein heer A. Polman de wissel'beker der koningschutte; en den heer P. v. d. Drift de wisselbeker der scherpschutters werd uitgereikt Tot slot sprak kapelaan J. v. Ettinger. Iedere B.V.L.-er moet eerbied voor het gezag hebben, doch dit moet gebaseerd zijn op het hoogste gezag van God Zelf. De voorzitter dankte allen voor de mede werking en wel dn het bijzonder mej. A. v. d. M e ij, die met haar koortje op zoo ver dienstelijke wijze eenige zangnummers heeft ten beste gegeven en niet minder de Hille- gomsche Radiocentrale. Deze bijeenkomst werd gesloten met een driewerf „Leve de Koningin!" WAT OP STRAAT BLEEF LIGGEN Te bevragen aan het politiebureau: ver schillende soorten handschoenen, gestikte deken, pet, regenjas, sleuteltje. Te bevragen: Kamp, Loostorweg III dopje met rozenkrans, Hoofdstr. 200 gr. handschoen; Vledder, Loos- terw«g II gr. jongenspet; Stationsweg 30 bl. petje; Stationsweg 20 glacé handschoen; Oosteinderlaan 45 witte zwaan; v. Meerbeek- str. 23 zilv. armbandje; insp. v. politie (bur.) gouden damesarmbandhorloge. KATWIJK AAN ZEE OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK Evenals het vorig jaar organiseert de Schaakclub „Katwijk aan Zee" een wedstrijd om het Kampioenschap Schaken van Kat wijk. Er wordt gespeeld in twee klassen. Ieder ingezetene van Katwijk kan aan dezen wed strijd deelnemen. Het inleggeld bedraagt f 1. De wedstrijden worden Donderdagsavonds gespeeld in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat en vangt aan op 9 Febr. a.s Aanmelding voor deelname kan tot met 4 Februari 1939 geschieden bij den heer Th. Admiraal, Secr. Varkevisserstraat 158, Katwijk aan Zee. JAARVERGADERING CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Bovengenoemde vereeniging kwam in Ca sa Cara bijeen. Na de gebruikelijke opening vond een uit voerige discussie plaats over het actie-voeren van de Winkeliersvereenigingen „Prettig Koopen" en „Altijd Paraat", terwijl de heer J. Arnoldus een betere regeling bepleitte in zake den wachter van het kamj>eerterrein. Gewenscht is dat deze een vast salaris krijgt. Uit het verslag van den heer B. J. Dijkdrenth bleek, dat er een batig saldo is van f 117,18. GEREF. ZENDINGSBOND De jaarvergadering van den Gereformeer den Zendingsbond zal gehouden worden op 26 Januari des avonds om zeven uur in „Gasa Cara". FEESTAVOND K.R.B. De Katwijksche Reddings Brigade hield gisteravond in de zaal Gezinde een feest en propaganda-avond, welke goed bezocht was. Dr. L. Hueting sprak een kort openings woord, waarin hij wees op het nut van de K.R.B. In den afgeloopen zomer werden 82 E.H.B.O.-gevallen behandeld. Het diploma E.H.B.O. werd uitgereikt aan de dames A. B. van Delft, B. v. d. Meij. M. Lindthout, van Klaveren, J, de Bruin, J. van Elten, Mej. van Klaveren bood vervolgens aan me vrouw Boot, die steeds bij het cursusgevcn aanwezig is geweest, een zilver vulpotlood aan. Het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd door een vroolijk gezelschap uit Rotterdam. JAARVERGADERING COÖPERATIE Deze week werd de Algemeene Vergade ring van Coöperatie „Helpt Elkander" G. A. alhier gehouden. Toen de voorzitter, de heer J. C. Zuyder- duyn te half acht de vergadering opende, was de zaal van den heer Gesink overvol. Besloten werd tot het definitief invoeren van het „Moederfonds". Hiermede in ver band werd toegezegd te onderzoeken in hoe- verrp het mogelijk zal zijn ook voor de oude ren iets te doen ten opzichte van een pen sioenregeling. In 1939 werdt weer een gratis reis aange boden Bij de verkiezingen voor bestuur en commissie van toezicht werden de aftreden- den herkozen, terwijl in de vacature D. Nop- pe werd benoemd de heer Jac, van Duyn. KOUDEKERK a.d. RIJN JAARVERGADERING EIERENVEILING Maandagavond werd door de „Eierenvei- ling Koudekerk-Rijndijk" de jaarvergadering gehouden op de bovenzaal van den heer T. de Bruin, onder presidium van den heer W. Wille Jzn. Na oen kort openingswoord volgde voor lezing der notulen, waarna door den secre taris een kort maar zakelijk jaarverslag werd uitgebracht Uit dit verslag kon men constateeren, dat het ledental stationair is gebleven. Er was geveild voor een bedrag van f 8748.57, dat is f 868.76 meer dan in 1937. Er werden geveild 173.692 stuks kip- of eendeieren, 11S9 Kgr. boter, 1279 Kgr. kaas, 271 stuks pluimvee en 225 konijnen. Door donzelfden functionaris die tevens de functie van penningmeester bekleed, werd eveneens verslag uitgebracht omrtrent den financ'ee- len toestand der vereeniging, de inkomsten bedoegen f 519,50 en de uitgaven f 490,01, al- zoo is er een batig saldo van f 29,49. De penningmeester werd gedechargeerd. Tot leden der kascommissie voor het eerste halfjaar 1939 werden benoemd de heeren W. van Dam en C. Menken. De aftredende be stuursleden, de heeren W. Sohellingerhout en A. C. v. d. Hulst werden met algemeene stemmen herkozen In plaats van den hoer D do Wit, die had bedankt, werd gekozen de heer P van Kempen. Bij de rondvraag kwam ter sprake de kwestie van het ophalen der eieren bij de leden. De kosten komen op 20 cent per 100 eieren. D;t kon volgens den vragensteller wei eoedkooper. Ook werd in een langdurige discussie besproken de lokaliteit der veiling Deze ruimte is volgens de meening van velen te klein. Tenslotte werd besloten in het nieuw aan- Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf WOENSDAG 25 JANUARI Programma 3: 8 Keulen; 9.20 ParUs Radio; 9.30 Radio Nodmandlë of dlv; 9.50 Diversen; 10 Parijs Radio; 10.49 Radio Normandlö of div; 12.05 London Reg; 12.60 Brussel VI; 2.20 R. Danmark of dip; 2.40 Radio Normandlö of div; 3.20 Keulen; 4 20 Londen Reg; 5.20 Brussel Fr; 5.50 Keulen; 6.20 Londen Reg: 6.45 Keulen; 7.20 sel Fr; 7.50 Straatsburg of dlv; 8.20 Brua- sel Fr; 9 20 Keulen; 10.20 Brussel VI; 11.20 R. nark of dlv. ogramma 4; 8 Brussel VI; 9.20 GRD of div; 10.35 London Reg; 12.10 Droltwlch; 2 London R 3.10 Droltwlch; 6.45 London Reg; 7.20 Droltw. DONDERDAG 26 JANUARI Programma 3: 3.00 Keulen, 10.00 ParUs Radio, I 10.60 diversen, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel j (VI.). 2.20 Radio Danmark of dlv., 2.40 Radio Normandlö of dlv., 3.20Keulen, 4.40 Londen Reg., 5.20 Bussel (VI.), 6.30 Keulen, 10 20 Brus sel (VI.), 1120 Radio Danmark of dlv. Programma 4; 8.00 Brussel vVl.), 9.20 diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droltwlch. 2.20 Londen Reg., 3.16 Droltwlch. 6.4Ó Brussel (Fr Droltwlch, 7.50 Straatsburg of dlv., 8.20 i Brussel (Fr.), 8.35 Beromunstcr. 9.20 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 tot en met Vrijdag 27 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek (en): M. Boekwijt, Breestr. 74. telef. 552; J. E. M. ten Dijk Haven 18 Telef. 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apo theek. Wilhelminapark 8. tel. 274. geboden lokaal van den heer Wille te gaan veilen. De heer Schellingerhout deelde toen mede, dat hij op staanden voet ontslag nam als lid van het bestuur, zoodat men te elf uur nog» maals een stemming ging houden voor een nieuw bestuurslid. Na een tweetal stemmin« gen werd dan benoemd de heer W. Borre- ,paal. Alvorens tot algemeene sluiting werd overgegaan sprak de secretaris-penning meester nog enkele woorden van dank tot het zoo plotseling vertrekkende bestuurslid, want in hem verliest de veiling een zeer gqeden kracht. LEIDSCHENDAM Tuinders in jaarvergadering bijeen De Coöperatieve Tuinbouwveiling „Vem en Omstreken" G.A. hield gisteren haar jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Voorz. L. C. de Koning opende de ver gadering, besprak omzet en positie der tuinders, de werkzaamheid der vaste lasten- commissie, die resultaten begint te boeken, den export, den arbeid van bestuur en per soneel en uitte de hoop, dat 1939 in de moeiten eenige verlichting zal brengen. Secr.-Penn. T. Borst brengt dan zijn jaarverslag uit. Hij schetst de moeilijke handelsverhoudingen, de hieraan verbon den ordeningen, den tuinbouwsteun, die noodzakelijk blijft Hij spreekt woorden van dank aan de Regeering, dat zij achter den tuinbouw en zijn moeilijkheden blijft staan. Ruim een half millioen k.g. groenten werd voor de groentendistributie afgeleverd De omzet steeg van f 632.791.in 1937 tol' f 671.806 in 1938. De tuinbouwsteun bracht! f 68.183 meer in dan in 1937, zoodat de totale ontvangsten stegen met ruim een ton. De veilingcredieten werden op tijd weer terugbetaald en hiermee worden velen door moeilijke perioden heen geholpen. De verhouding met de koopers was zeer goed en verliezen werden in dit jaar niet ge boekt. Ondanks de verhooging der gewichts- grenzen door de groenten- en fruitcentrale hield de aanvoer van de voornaamste arti kelen stand. Bijna 6 millioen salade, 1 Yi millioen kg. spinazie, ruim 3 millioen kom* kommers, bijna 11 millioen stuks andijvie, 900.000 kg. tomaten, ruim een half millioen struik bleekselderij, benevens tal van an dere artikelen werden aangevoerd. Vooral de aanvoer van perziken en druiven stijgt steeds. Aan veilingprovisie werd geheven 4 pet en y2 pet terugbetaald, eveneens van den tuinbouwsteun. Van de geheven cent per fruitfust kon ook y2 cent worden terugbe taald. De totale schuld per 31 December 38 bedroeg aan de Incassobank f 9.045.zoo dat de veiling practisch schuldvrij is. De huur der kisten leverde f 15.000 op. Het aandeelenkapitaal is teruggeloopen tot f 13.850. Tn 1938 werd voor het personeel een Weduwen- en Weezenrente verzekerd. De wmst bedroeg na ruime afschrijving f 6.363.—. Boeken en bescheiden werden regelmatig gecontroleerd door Coll. van Comm., die bij monde van Comm. S. P. Visser meedee- Ien, dat alles in orde was. Balans en ver lies en winst werden door accountant der Incassobank gecontroleerd, met dezelfde «uededeeling. De balans wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Bij de Bestuursverkiezing wordt bij le stemming gekozen de heer C. do Koning en als Commissaris de heer Cor. Kra- en burg, beiden te Leidschendam. De provisie wordt weer bepaald op 4 pet en de kistenhuur op 1 cent per gebruik. De kistenrekening staat met 12.900 kisten op f 9.712, zoodat deze ook een gunstig beeld vertoont Een zeer lange discussie ontspint zich over het voorstel, eiken voorverkoop af to schaffen. De meeningen zijn echter ver deeld. Beproefd zal worden met Kring en Provincie dit van de baan te krijgen, om dat naar de meening van velen de nadeelen minstens zoo groot zijn als de voordeelen. 't Voorstel wordt in handen gesteld van Bestuur en Commissarissen. Het collectief lid worden van den Proef- voorstel op de agenda te plaatsen. Wegens ongesteldheid van den spreker, Mr. W. Rip, is de jaarvergadering van de pl. afdeeling van den C.B.T.B. .welke aanstaande Donderdagavond zou worden gehouden, uit gesteld. Als voorloopige datum is thans bepaald Februari a.s. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort volgen. DE CONSUMPTIEREGELING Voor de landbouwafdeelingen van den L. T.B., den C.B.T.B., do HoII. Mij. van Land bouw en do Vereen. T.B.C. zal Donderdag 10 half acht in „Het Wapen van Veur" spreken Ir Vet, secretaris-penningmeester van de Holl. Mij. van Landbouw, over: „De con- summtiemelkregeling in de toekomende ja ren". De heer Kortleve. directeur der C.MC, zal een voordracht houden over „De con- sumptiemelkregcling op heden,'»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6