De komende belastingwetgeving nog in het duister DONDERDAG 26 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wapenveld (toez.), J. W. v. d. Linden te Kootwijkerbroefc. CHR. GERiEF. KERK GEREF. GEM. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE De. C. Vlasblom van Wapenvefld deed Zondag j.l. zijn intrede bdj de Ned. Heriv. Gemeente te Wapserveen met een predikatie over Jer. 21 8, na te zijn bevestigd door J. de Lange van Wilsum, die tot teköt had Luc. 14 23b. Na te zijn bevestigd door Ds J. H. Grolle van Utrecht met een predikatie over 2 Car. 13 8, deed cand. G. J. van Amdel Utrecht zrijn intrede bij de Ned. Hervn. Ge meente te Oosterzee; de intreetekst was Job. 20 21b. DS. J. PLOMP TE SOERABAJA In het Kerkblad der Geref. Kerken van Ned. Inddë lezen wij een uitvoerig verslag van de samenkomst, waarin Ds. J. Plomp, jgekamen van Grijpskertke (Zld), 'hartelijk verwelkomd is als predikant der Gerei Kerk van Soerabaja, welke gemeente zes jaren één predikant beeft gehad en nu weer twee heeft. Ds. Plomp heeft daar, na verschillende toe spraken en 'koorzangen gezegd, dat de beslis sing voor hem en zajn gade moeilijk was geweest; de overgang van een klein plaatsje in Zeeland met middeleeuwsche gewoonten naar een groote stad als Soerabaja, met een gemeen/te, die menschen telt uit alle provin cies van Nederland. Moeilijk, omdat alles onbekend was, tot zelfs de collega met wien hij zal moeten samenwerken, toe. Het gebed ja echter ook in dezen gebleken de kracht te zijn geweest, die tot een zékere beslissing beeft geleid. En in bet besef, dat hem de taak ds toegewezen mee te werken aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk in deze lan den, hébben zijn vrouw en hij samen de stap Ds. Plomp heeft op 25 Dec. des avonds zijn intrede gedaan, spiekende over Joh. 114. DS. G. VERDOES KLEUN Zaterdag 28 Januari hoopt Ds. G. Ver m does Kleijn, sedert 1020 predikant der Ned. Herv. Gem. te Dordrecht, den 00- jarigen leeftijd te bereiken.» In 1901 candi- liei daat. geworden, diende ihnj de gemeenten van 'lm' iAcquoy en Wagenimgen en deed' 20 Oct. 1920 zijn intrede te Dordrecht. Ds. Verdoes Kleijn BEGRAFENIS Ds. O. J. L. SLUYK Te Baarn heeft gistermorgen de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Zaterdag plotseling over leden Ds. C. J. L. Sluyk, predikant bij de .Geref. Kerk in H.V. aldaar. Aan de begrafenis ging vooraf een rouw dienst in het kerkgebouw der gemeente en geleid door Ds. J. L. Sm el ik van Hilver sum. Deze sprak naar aanleiding van Psalm 94 3 ID, de tekst, waarover Ds. Sluyk jJ. Don derdag in een morgendienst van de N.CE.V. voor de radio heeft gesproken. Op den weg naar het kerkhof werd de rouwstoet gevolgd door bijna de geheele ge meente en tal van belangstellenden uit an dere plaatsen, o.a. Dr. Geelkerken, Ds. ter Schegget, Ds. Hinlopen, Ds. Venerrvans en Ds. Kroon. Aan de groe ve las Ds. Smelik de Twaalf Artikelen ivoor. Daarna sprak de heer A. v. d. Plas, namens kerkeraad en gemeente, waarin hij .wees op de groote kracht, die Ds. Sluyk op allerlei terrein ontwikkeld heeft en hoe de gemeente in dit heengaan een zeer groot Verlies lijdt. Namens de jeugd der gemeente werd ge sproken door mej. v. d. Plas. Als vriend sprak tenslotte de heer Hil- brandt Boschma van Hilversum, rus tend voorganger van de Evangelisatie te Ruurlo. ZAAIER BIBLIOTHEEK Acht toespraken van Ds. Th. Kuipers Van Djocja, gehouden voor de V.E.R.A.L. en 'de N.I.R.O.M., zijn tezamen als nr. 7 van den ,7en jaargang van de Zaai er-Bib li pt heek verschenen onder den titel „Jezus eegtDe naam van den schrijver en de reputatie van de Zaai er-Bib li oth eek zijn in ons land voldoende bekend, om ook deze uitgave weer van harte aan te bevelen, in zonderheid voor de lectuurverspreiding en by het huisbezoek van Ëvang. Commissies. De wijze, waarop Ds. Kuipers de groote le vensvragen even eenvoudig als klaar behan delt, maken zulke boekjes tot zeer welkome bijdragen voor het arsenaal der Evangelisa tie. De prijs is bij getallen ook yoor beschei den kassen bereikbaar, Kerk en Staat In Oostenrijk Volgens den rdjfcsbondisieider der vereenl- ging van Duitsche Evangelische predikanten belhoorden van die 126 Oostenrijksdhe domi nees er reeds 73 tot de N.SDAP. vóór den .Anschluss" eni hadden zdj zelfs in de partij Verschillende functies. Ook de familieleden van deze predikanten waren in groeten getale dn de meest uiteen- loopende partij functies werkzaam. In de pas torieën vonden voortdurend clandestiene bij eenkomsten van de N.SDAP. plaats. Niettemin hebben de politioneele instanties van het vroegere Oosteniijksche regime sledhlts 17 van de 73 nationaal-socialistische dominees hun illegale actie ten laste kunnen leggen en hen er met gevangenisstraf voor kunnen laten boeten. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer J. W. Kersbergen te Delft heeft gelegateerd aan de Ghr. Wijkver pleging „Rehoboth" 4000. zi! ONDERWIJS DE VACATURE PROF. ZEEMAN In de vergadering van den Amsterdam- schen gemeenteraad van gistermiddag heeft burgemeester De Vlugt, medegedeeld van dr. t S. A. Goudsmit, hoogleeraar in de na il tuurkunde aan een universiteit in den staat I Michigan (V. St.) een brief te hébben ont vangen, waarin hij mededeelt een evenitueele benoeming tot hoogleeraar aan de universi teit van Amsterdam (vacature-prof. Zeeman) niet te zullen aanvaarden. BUITENGEWONE HOOGLEERAREN I De Gemeenteraau van Amsterdam heeft mr. M. G. Leyenbach, tot dusver lector Gisteren werd in het gebouw „Musica" te Den Haag een conferentie geopend van den Maranatha-kring. Een foto van het bestuur. Op de spreekplaats de heer P. Janse, leider der conferentie; geheel links: Ds. C. J. Hoekendijk. in het arbeidsrecht aan de Gem. Universiteit, benoemd tot buitengewoon' hoogleeraar in dat vak, en dr. A. M. J. F. Mich els, eveneens lector, tot buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele en technische natuurkunde en de medische prop a ede use. BEZOEK UIT Z. AFRIKA AAN DE V.U. Prof. Dr. C. M. van den Heever, hoog leeraar in de Nederlandsche en Afrikaansche taal, letterkunde en cultuurgeschiedenis aan de universiteit van den Witwatersrand te Johannesburg, bezoekt namens de regeering van de Z. A. Unie ons land. Vergezeld van zijn echtgenoote, werd de hoogleeraar gisteren aan de Vrije Universi teit te Amsterdam ontvangen door den rec- tor-magmifious, Prof. Dr. J. F. Koksma. De Afrika ansche gasten vereenigden zich met onderscheiden hoogleeraren aan een ge- mee nschappe lijken maaltijd. Te 4 uur heeft Prof. van den Heever in het Paedologisch Instituut een openbaar college gegeven over „Stadia in die Afri kaanse Kulltuurstrewe". MEJ. M. M. TWERDA t Na een langdurig lijden is te Haarlem in den ouderdom van 26 jaar overleden Mej. M. M. Twerda, leerares aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool im de Tetterodestr. aldaar. Het stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag middag om 3 uur op „Zorgylied" te Amster dam wonden teraardebesteld. ONDER WIJSBENOEMINGEN 's-Gr a v e nihia ge.> Chr. Meisjesschool Ko- ninginnêgracht. Tot kw. m.a.: Mej. M. R. jwen, vol. leerschool De Klokkenberg te Nijmegen. Middelburg. Gymnasium. Tot leeraar Ned. taal en geschiedenis: Dr. E. Cohen, conrector Gymnasium te Gorindhem. EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. EN HANDELSKENNIS L.O. Detze examens zullen dat jaar worden ge houden in April, Jdli en Aug. en voor theorie boekhouden in December. Aangifte vóór 1 Maart. De Staatscrt. nr. 17 bevat nadere ge- Examens i&tuurk.im<l< i L/ovlbond voor pharma- ceuittech onderzoek'' de heer J. v. As greboren Academ. Ex ai Amsterd d. Hom be A. H. Merkuur, Haarlem en de heeren B. Le Coultre, Enkhulzen en W. Weaterbeek, Loahexn. Doet. greologrle de heer P. E. Koning; doet. scheikunde de heer K. Krabbe. Jtrecht. Cand. rechten: jkvr. B. van Udth Jende; camd. veeartsenijkunde, tweede ged. mej. H. A. Hannema en de heeren H. Barrau, J. J. KL de Bruin. Ph. Cohen, P. J. Elslnga, H. Sorgdra-ger, J. H. Geurts, G. v. d. Kolk, R. J. Kummel, G. J. Okkenea. W. J. Roepke, F. W. ran Uls>en: doet veeartsen tJk., Ie ged.: mej. E. BojLsson en de heeren J. Blokhuis, J. W. Busalruk, J. Hoekstra, W. F. A. Jansisen en E. J. Voüte; veearteentJk.: de heeren R. Gol en H. J. Nooder. Leiden. Boon. cand. Indologie de heer J. Deddes, R'da-m. Cand. geaiee^k.: de dames Th. rsohuur, B. Kuipers, C. Th. Middendorp, E. Wijk. I. M. Versluys en M. F. Schouten de heenen C. Ruys, N. Rodenburg. G. W. J. Fleerkainp, C. A. Winkel, W. F. Stenfert Kroe ss, W. J. R. iZIeck en H, Nleuiwipoort; dioct ■echten, de heer: A. S. Fransen van de Putte. Machinisten. Den Haag. DIpL Ai: B. J. Blok en W. C« Baars, belden A'diaim. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Geslaagd voor het candldaatsexamen voor scheikundig lngeieur de heeren: C. M. van Bat- ïm (met lof), den Haag; K. R. Bes, Stad Al- elo; G. E. ten Bokkel Huinink (met lof); Ntj- kerk; B. van Dam, Beemster; J. P. W. Houtman (met lof), Salatlga; C. C. F. KuUlaars, Utrecht; J. R. Kuyper, den Haag; A. Labrun, Utrecht; H. J. Nix, Jogjakarta; C. Schmit, den Haag; J. C. Schönfeld, Ballkpapan; J. C. Stoppelenburg, Rot rdam; C. Vormande, TJopoe, afd. Blora; en >or het Ingenieurs exameh voor scheikundig Ingenieur, de heeren: T. P. van den Bergh, Utrecht; J. G. Glitz, Rotterdam; J. J. van Her- wijnen, Rotterdam; J. A van Kats (met lof), den Haag; J. R. A LUdert, Parös; J. M. Pfaut, Bodegraven; E. A. M. F. Dalmen (met lof). Steenbergen: F. G. Halang, Schaerbeek; M. Stap Fort de Koek; G. H. L» Sohepers, Medan; G. A Schoonkind, Rotterdam; H. L. Spier, Zutfen; L. J. M. Teepe (met lof), den Haag; en M. Verhoef Amersfoort Afgrijselijk drama in een trein FRANKFURT AM MAIN, 25 Jan. (D.N.B.). Tusschen bad Nauheim. en Butzbach heeft zich in een trein een afgrijselijk drama af gespeeld. In een compartiment had een ader met een vijfjarig kind plaats geno men. Een tweede reiziger kwam het com partiment binnen en legde een grooten kof fer in 't bagagenet. Toen de trein zich in be weging zette, viel de koffer uit het net juist op het kind, met het gevolig dat het kind den nek brak en op slag dood was. De va der sprong onmiddellijk op, trok zijn mes en stak den anderen reiziger neer, deze overleed na enkele oogenblikken. De ongelukkige vader meldde zich later bij de politie. PLOTSELING OVERLEDEk Naar ons uit Maarssen wordt geseind is gistermorgen aldaar plotseling overleden de deurwaarder van den W. die door den Minister van Justitie geschorst was in ver band met onregelmatigheden, welke hij zou hebben gepleegd. Feestelijkheden op Huize Doorn Welke voorbereidingen getroffen zijn Verschillende gasten reeds aangekomen DOORN, 26 Jan. Omtrent de feestelijkhe den, welke zullen plaats vinden ter gele genheid van den 80s ten verjaardag van Z.M Keizer Wilhelm II, kunnen wij het volgen de nog berichten. Nadat Vrijdagmorgen Z.M. eerst door de naaste familie zal zijn gefeliciteerd, vindt er een godsdienstoefening plaats in de hal van Huize Doorn, onder leiding van den Hofprediker Doehring, uit Berlijn. Daarna om twaalf uur volgt de aanbieding van ge schenken door de Nederlandsche relaties, onder leiding van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, gevolgd door de aanbieding van het geschenk van de burgerij van Doorn, door den Burgemees ter, in tegenwoordigheid van het geheele uitvoerend comité. Direct hierna zal de „Harmonie", welke zich inmiddels reeds heeft opgesteld, enkele koralen ten gehoore brengen. Natuurlijk brengt ook voor Doorn de ver jaardag van den boogen bewoner van Huize Doorn bijzondere drukte met zich. Behalve dat de auto's den geheelen dag af en aan rijden om de buitenlandsohe gasten aan te brengen, zijn ook reeds verschillen de pers- en fotomenschen gearriveerd. De P.T.T. heeft ook reeds zijn voorberei dingen genomen, door enkele extra telefoon cellen in de hal van het postkantoor te doen plaatsen, teneinde hiermede de pers- menschen van dienst te kunnen zijn. Ook de Rijks veld wacht, welke altijd ge posteerd is in het Poortgebouw, heeft voor zorgsmaatregelen genomen in verband met do te verwachten drukte, en wel door ver sterking aan te vragen .waarvan het eerste gedeelte Dinsdagmorgen is aangekomen. Al zoo maakt ook Doorn zich op om voor de achttiende maal den verjaardag van Z.M. mede te vieren. Gasten arriveeren AMERSFOORT, 26 Jan. Met den D-trein van 20.28 uur is gisteravond te Amersfoort Prins Frederik Christiaan von Saksen aan gekomen, ter bijwoning van de feestelijke herdenking van den tachtigsten verjaardag van den ex-keizer. Per auto begaf de Prin6 zich naar Huize Doorn, Gisteravond zjjn op Huize Doorn de Her tog en Hertogin van B runs wijk en de Kroon prins en Kroonprinses van Griekenland aangekomen. Er zouden ook nog andere gasten in den loop van den avond arrivee ren. Prins Bernhard. komt ook Naar wij vernemen zal Prins Bernhard 's middags namens de Koninklijke familie gelukwenschen komen aanbieden. Vliegtuig verliest aluminiumplaat Geen ongelukken of schade AMSTERDAM, 2.6 Jan. Gistermiddag on geveer een uur kwam op den Koninginne weg een aluminiumplaat uit de lucht val len, die eerst terecht kwam op het dak van een huis en van daar op straat rolde. De zeer lichte metalen plaat veroorzaakte geen schade of ongevallen. Het bleek, dat een boven de stad vliegend militair toestel, een fokkerjager van het type D, 21, dat door de fabriek wordt inge vlogen, alvorens aan Soesterberg te worden overgedragen, een gedeelte van de metalen beplating van een der vleugels had verlo ren. Na terugkeer op Schiphol kon de vleu gel gemakkelijk hersteld worden. Toenemende belangstelling voor luchtbescherming De Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming schrijft ons: Uit de vele berichten uit onze afdeelin- gen, die ons bereiken en die een duidelijk beeld geven van de steeds toenemende vraag naar voorlichting op luchtbeschermingsge- bied, willen wij bij uitzondering een feit naar voren halen. Op een vorige week te Heerlen gehou den voorlichtingsvergadering door onze plaatselijke afdeeling aldaar georganiseerd, bleek de groote zaal te klein voor de naar schatting 1000 menschen die, de gevaren van dezen tijd begrijpend, zeer verlangend wa ren om iets nader te weten over de bescher mingsmiddelen. Dit verheugende feit van een zoo massale opkomst ter bespreking van een ernstig probleem moge voor de vele weifelenden in den lande een aansporing zijn. DUIZEND GULDEN AAN FAILLISSEMENT ONTTROKKEN. GOUDA, 26 Januari. De Goudsche politie beeft gisteren een ingezetene aangehouden, die aan fcijn faillieten boedel een bedrag van f1000 ontrtokken heeft De man had een bankbiljet van f 1000 in het sleutelgat van zijn huisdeur verstopt, waar het door de politie ontdekt ls. Het biljet is in beslag genomen. Dc aangehoudene is ter beschik king dor justitie gesteld, De heer Smeenk verschaft licht voor A.R. gemeentebestuurders Voordeelen en bezwaren onder oogen gezien ARNHEM, 25 Jan. Er is in het politieke leven bijna geen vraagstuk, dat meer algemeene belangstelling heeft, dan de 1 houding van Rijk en gemeente in verband met de nieuwe voorstellen van de regeering ten aanzien van de belastingwetgeving. Het was dan ook te verwachten dat het onder werp dat de Bond van A.R. gemeente bestuurders in Gelderland voor zijn verga dering van heden had gekozen groote inte resse zou wekken. De heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, handelde daar over: „De financieele positie der gemeenten en hun verhouding tot het Rijk". In een rijk gedocumenteerd betoog heeft deze spreker een uiteenzetting gegeven van de bij uitstek moeilijke mate rie, waarin nog vele duistere pun ten zijn waar over de minister zich nog niet heeft uitgelaten. Men moet oordeelen aan de hand van d wetsvoorstellen en het voorloopig verslag van het verhandelde de afdeelingen C. Smeenk de Tweede Kamer. Oorzaak van den toestand In den aanvang van zijn betoog wees spr. erop, dat de toestand der gemeentefinan- ciën uiterst slecht is. Als de tekorten bij elkander worden opgeteld dan blijkt het totaal over 1937 uit de zgn. gezuiverde re keningen te zijn 39 millioen en deze toe stand zou nog veel ongunstiger zijn, indien door verschillende maatregelen de uitgaven niet waren gedrukt van hooger hand. Zijn het nu beleidsfouten geweest die dit alles hebben veroorzaakt? Spr. gelooft van niet, al zal de organisatie van de g< huishouding lang niet altijd aan een effi ciënt beheer beantwoorden. Dat komt in groote bedrijven ook voor. Er zijn echter ook tal van uitnemend georganiseerde meentebedrijven en in vele gemeenten is belooning der ambtenaren eer schriel dan royaal, terwijl er meer bezuinigd is menig maal dan bij het Rijk. Zeker er zijn beleidsfouten, gevolgen van een onjuiste politiek of een niet voldoende letten, vooral onder socialistischen invloed, op den slechten toestand van het land. De groote oorzaak van de moeilijkheden is en blijft de daling der inkomsten en de geweldige stijging der werkloosheidslasten. In groote steden die streek- en zelfs lands belangen uit de gemeentekas onderhouden, b.v. de havens van Rotterdam, is dat het ergst en het is moeilijk daarop critiek te doen hooren. Al is spr. van meening dat het regee- ringsingrijpen niet onfeilbaar is geschied, meent hij toch dat het in groote lijn goed geweest is dat streng werd gecontroleerd. Herstel zou schier onmogelijk geweest zijn indien men de zaak had laten gaan. Overi gens ondermijnt de centralisatie het ver antwoordelijkheidsbesef der gemeentebe stuurders in niet geringe mate. Dat is een gevaar. Leven onder de wet van 1929 Ten aanzien van de financieele verhou ding van het Rijk en de gemeente leven we nog altijd onder de wet van 1929, waar door een nivelleering in den belastingdruk verkregen werd. Daardoor werd een bevre digende toestand geschapen, doch de wet werkte te kort onder normale omstandig heden. De toestand werd al spoedig on houdbaar en de instelling van het werk- loosheidssubsidiefonds werd noodzakelijk. Daarin stort de regcering jaarlijks 53 mil lioen over, zoodat men moeilijk kan vol houden dat het Rijk niets doet. Desondanks kreeg dit fonds een tekort van 21 millioen. Wat de regeering schijnt te willen Naar een andere regeling. Daar denkt de regeering over en wat ze precies wil is nog heel moeilijk nauwkeurig uiteen te zetten. Spr. kan slechts zeggen wat men schijnt te willen. Zij wil een bedrag van 35 mil lioen, verhoogd met 2% millioen voor bijzondere gevallen, beschikbaar stellen om daarmede, naar objectieve maatstaven ver deeld, het tekort op de gemeentebegrootin- gen te dekken. Dit bedrag berust op de uit komsten van de gezuiverde rekeningen, waarvan het bedrag voor 1938 iets lager wordt geraamd dan over 1937. De 37% mil lioen zal het tekort ongeveer dekken en daarmede is de basis dan geschapen om tot een evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven op de gemeentebegrootingen te ko- Het is nog niet bekend hoe die objectieve maatstaven zijn te formuleeren. Men heeft gevraagd: zet het om in belastingcapaciteit, b.v. door de zgn. voorheffing weer in vrij heid aan de gemeenten terug te geven. Daartegen heeft spr. ernstig bezwaar, om dat dan de oude verschillen in de belas tingheffing zullen terugkeeren. Een vernuftig systeem heeft men uitge dacht ten aanzien van de forensenbelasting de onjuistheid, die is ingeslopen toen deze belasting in 1927 werd ingevoerd en waardoor de werk-gemeente voor den fo rens betaalde en de woongemeente uitslui tend profiteerde, op te vangen. Inkomens beneden de 1800.— zijn in net gedachte systeem vrij. Dan begint een hoofd som van 27.die echter alleen geheven «al worden voor het geval dat er versch'l bestaat in de heffing der opcenten tusschen werk- en de woongemeente. Is er geen verschil dan heeft er een wettelijke verdce- ling plaats. Is er verschil, dan zal de forens een belrag betalen dat ongeveer het mid den houdt tusschen zijn werk- en woon gemeente. Tegen dit principe kan spr. geen bezwa ren hebben, al zijn er tal van puzzle's bij op te lossen. Spr. wees voorts nog op de diverse dere punten van de regeeringsvoorstellen. Bezwaren heeft hij o.a. tegen het treffen van een gemeentelijke inkomstenbelasting omdat zulks de verschillen weer in de hand werkt. Evenwel, zonder meer afwijzen is ook onjuist. Deze gedachte heef.t dit juiste beginsel, dat een gemeente die uitgaven wil doen voor niet absoluut noodzakelijke dingen daarvan zelt dé heffing kan bepa len, risico en verantwoordelijkkheid dra gen. Scherpe controle is dan echter wel ge boden. De gewijzigde plannen voor de perso- neele belasting zullen de gemeenten treffen voor wie deze belasting veelal de sluitpost der begrooting is. Compensatie is hier noo- dig, doch een afloopende compensatie, als de minister heeft gedacht, is verwerpelijk. Compensatie zal ook noodig zijn bij de afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting, hoe graag spr. deze belasting ook zou zien verdwijnen. Evenwel, de stukken spre ken hiervan met geen woord. Op deze pun ten zullen de gemeenten hebben te appel- leeren. Waarop gericht Volgens spr. zal de politiek hierop ge richt moeten zijn: le. dat we terug moeten naar een toestand waarin de gemeenten weer eigen verantwoordelijkheid dragen; 2e. dat gewaakt moet worden tegen een toestand waarin groote verschillen zullen voorkomen. Algeheele nivelleering zal niet noodig zijn. Wie het mooi wil hebben moet het zelf maar betalen. Naast al deze maatregelen zal de e.v. uit voering van het plan-Westhoff, voorzoover dat mogelijk is, en andere werkobjecten, vele moeilijkheden kunnen verzachten. Bespreklnj In de middagvergadering werd over dit belangrijk betoog zeer breed gediscussieerd. Aan de bespreking namen deel de heeren J. J. G. Boot, burgemeester van Wisch; B. Gele ij n se, raadslid van Barneveld; J. Rijps tra, burgemeester van Zelhem; H W, Brunsveld, raadslid te Doetinchem; G. Versteeg, wethouder van Ermelo; D. Peereboom, raadslid te Ede en D. Gos- ker, wethouder te Apeldoorn. In deze discussie werd nogal critiek ge oefend op den huidigen toestand, waarbij de controle zoo is, dat de zelfstandigheid der gemeenten geheel teloor ging en het verantwoordelijkheidsbesef der gemeente bestuurders zeer ernstig werd ondermijnd. De heer Smeenk diende uitvoerig van repliek. De radiorede van de Koningin Ook naar Overzeesche gewesten 's-GRAVENHAGE26 Januari. Naar wij vernemen zal de radiorede van H.M de Koningin over moreele en geestelijke'her bewapening op 27 Jan. a.s. tegelijkertijd naar Indie worden uitgezonden over de Phohi-zenders op 13,97, 16,88 en 19,71 meter over den Rijkszender P.C.V. op 16,6 meter en over den Rijkszender P.C.K. op 16 3 meter. De uitzending zal worden herhaald voor Suriname en Curagao op 28 Jan te 0.35 uur Amsterdamsche tijd over de F-ho- hozender op 31,28 en 25,57 meter en over de Rykszenders P.D.K. op 28 8 en PD V od 24,8 meter. Haagsch advocaat veroordeeld Wegens verduistering van iaillissements- gelden. .Amk AYEfP>GE'28 Jan' Do Haagsche rechtbank, heden uitspraak:- doende in de zaak tegen den 54-jarigen Mr. H. van W advocaat-procureur te 'sGravenhage, die op 12 dezer heeft terechtgestaan wegens ver- duistering vaQ ongeveer 30.000 gulden aan laillissementsgelden, welke hij als curator onder zich had, veroordeelde den verdach te die reeds eenige maanden, in preven tieve hechtenis i9 gehouden tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De eiscli was anderhalf jaar. VREEMDE CAPRIOLEN MET EEN AUTO DEN HELDER, 26 Jan. Des nachts reed een bestuurder van de Milltax met zijn auto tegen een winkelhuis, waardoor beide groote etalage-ruiten werden vernield ^n de ondet^ pui ernstig werd beschadigd, terwijl in de etalage een groote ravage werd aangericht. Hoowel het stuur van de auto gebroken was en twee voorbanden lek waren, reed de be stuurder toch verder. De winkelier belde eohter terstond de politie op, die spoedig ter plaatse was en de auto reeds in de Graven straat te pakken kreeg. Hier bleek dat de bestuurder, do nog jeugdige W. Z., dronken was. Hij is hi arrest gesteld, terwijl de auto beslag genomen werd. ECONOMIE EN FINANCIEN (CALEIDOSCOOP Op de New Yorksche beurs traden gister by opening spoedig koersdalingen in by levendigen handel. Daarna trad een her stel in bij afneanenden handeL. Evenwel bleven verliezen overheerschen, ook toen later op den dag het herstel nog iets kon worden vergroot. Voor vliegtuigfondsen bestond groote belangstelling, daar de Fransche regeering enkele honderden vlieg tuigen in de V.S. heeft besteld. Het slot was verdeeld. De pmzet bedroeg 900.000 aan- deelen. Gedurende 1938 verc. by de 179 leden van den Ned. Spaarbankbond inge legd voor een bedrag van ruim 226 mil lioen en terugbetaald 230 millioen. Dat 193* sluit met een terugbetalingssaldo, moet worden toegeschreven aan het groote bedrag, dat in de bewogen Septemberdagen meer werd uitbetaald dan ingelegd. Indien reke ning gehouden wordt met de bij te schrij ven interest, dan zal de vooruitgang ca 8 millioen bedragen, zoodat het totale inleg-, INSULAIRE HYPOTHEEKBANK Het bedrijf is een viciense cirkelgang Pandbriefrente naar een niveau van 3V2 pet. i een circulaire aan pandbriefhouders deelt de Directie van de Insulaire Hy potheekbank het volgende mede: De Insulaire ziet zidh voor ernstige moei lijkheden geplaatst. Erkend, dient te worden, dat de uiterste krachtinspanning en zorg vuldigheid in het beheer noodi'g zullen zijn om de gerezen moeilijkheden te overwinnen. Anderzijds moet gewezen worden op de zeer voorloopigie cijfers per 31 Dec. 1938 waaruit blijkt, dat de Insulaire nog een rendeerend bedrijf heeft, hetwelk waard is in stand ge houden te worden. Veel aandacht en zorg zullen echter noodig zijai om de rentabiliteit van het bedrijf ook in de toekomst te handhaven, want juist daarin schuilt een zeer groote moeilijkheid. Toen namelijk de Insulaire gedwongen was in het begin van 1938 de conversie van haar hoogrentende pandbrieven in 3%% pandbrie ven stop te zetten, werd haar daanmee tevens de mogelijkheid ontnomen de rente op de uitslaande hypotheken geleidelijk in overeen stemming te brengen met de tegenwoordig in het algemeen gelde'nde rente. Deze omstan digheid nu dreigt een fatalen invloed uit te oefenen op de bestaansmogelijkheden der Bank. Immers het handhaven van hooge rente voor de hypothecaire leeningen beeft in groote trekken tweeërlei gevolg: In de eerste plaats is het nu reeds te con stat eeren gevolg, dat ruim gedekte posten door de debiteuren worden opgezegd (dan wel bij afloop niet worden verlengd) en elders o vergesloten, waardoor voor de Insu laire geleidelijk de goede leeningen verdwij nen en op den duur alleen die hypotheken overblijven, die by andere geldgevers geen plaatsing kunnen vinden, uiteraard derhalve in het algemeen de zwakkere posten. Een tweede consequentie is, dat de Bank niet in staat is door het toepassen eener renteverlaging mede te werken tot de sanee ring van zwakkere posten, zelfs in gevallen waarin de dringende noodzakelijkheid daartoe moet worden erkend. Deze beide gevolgen leiden op hun beurt tot een voortdurende verzwakking van de positie der Bank, zoodat gevreesd moet wor den, dat behoudens te treffen voorzienin gen op den duur ook de rentabiliteit en de levensvatbaarheid van het bedrijf ernstig gevaar zullen loopen. Wy meenen daarom dat zoo spoedig moge lijk maatregelen moeten worden genomen om den vicieusen cirkelgang, waarin de Insulaire geraakt is, te verbreken. Het zal voor het behouden van de rentabiliteit van het bedrijf en ter voorkoming van kapitaals-verliezen in de toekomst volstrekt noodzakelijk zijn, dat de rente van de hoogrentende pandbrieven (5%, 4%% en 4%) zal worden teruggebracht tot een voor den tegenwoordigen tijd gang bare rente van 3%% 's jaars. Een zoodanige verlaging zou ons in staat stellen de nu nog aanwezige kern van goede posten voor ons bedrijf te be houden en bovendien door rente-verla ging voor zwakke leeningen de mogelijk heid te scheppen tet hervatting of ver sterking van periodieke aflossingen, waardoor het mogelijk zal blijken op den duur een aantal posten te saneeren, die bij handhaving van hooge rente-eischen onvermijdelijk tot verliezen zouden moeten leiden. In verband met het bovenstaande stelt de Insulaire tot 22 Februari 1939 de gelegenheid open tot omwisseling van alle nog niet uit gelote of aflosbaar gestelde 5 pCt., 4J^% pOt., 4 pCt. pandbrieven en 3% pCt. pand brieven Series L en M in 3Yz pCt. pandbrie ven, serie S. Op 26 Februari 1939 zal worden overge gaan tot een uitloting ter aflossing a pari op 1 April 1939, van 10 pCL van het op 22 Februari 1939 geplaatst bedrag der Serie S (Sa, Sb). Vervolgens zal jaarlijks in de maand Mei (voor het eerst in 1940), ter aflossing a pari op 1 Juli daaropvolgend, worden uitgeloot 2%% pCt. van het op 31 December daaraan voorafgaand uitstaande bedrag dezer Serie. De Directie behoudt zich de bevoegdheid voor ten allen tijde tot vervroegde gedeelte lijke of geheele aflossing der pandbrieven dezer serie over te gaan. Blijkens de voorloopige balans en winst- en verliesrekening bedraagt het voordeelig saldo over 1938 vóór afschrij ving en verdere reserveering f 182.150. (v.j. verlies f 358.919.Hiervan zal worden gereserveerd op debiteuren voor hypotheekrente f 37.195.voor per 31 Dec. j.l. vaststaande verliezen op hypo theken f 18070.Afgeschreven wordt wegens in 1938 bij geboekte bedragen op ingekochte onderpanden (restauratiekos ten etc.) 21.660. Resteert 106.225.— waaraan een nadere bestemming moet worden gegeven. gerstegoed per 1 Januari 1939 ca f 486 mil lioen beloopt. Het aantal spaarders steeg 1938 met 39.000 tot 1.191.000. Op een binnenkort te houden aandeel houdersvergadering van het Bankiers- itoor Mendes Gaus St Co. zal worden voorgesteld 50 pet van het uitge geven kapitaal ad 2 millioen in te koopen. Bij den zeer lagen rentestand acht men een kapitaal van 1 millioen plus 'n reserve van 548,000 voor het bedryf voldoende. Het ligt in de bedoeling met den inkoop van 400.000 aandeelen te beginnen, onmiddel- lyk na de dividenddeclaratie over het af- geloopen jaar. De exploitatierekening over het boek jaar, afgesloten per 30 Juni 1938 van ce Machinefabriek Braat 7 rat een overschot zien van 447,706 vj. f 132.079». Het totale omzetcijfer van dc v r.cken over 1937/38 bedroeg f 2 105 000 (vj. 1,740,000). Momenteel loopen de geboekte orderbedragen terug, doel. er was.een be duidende orderreserve, zoodat men over de resultaten van het loopende boekjaar nog niet te klagen heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3