SCHEEPJESWOL Is het tekort aan vrouwelijk personeel aan te vullen Stekeligheden KNIPPATRONEN 'ch töofopcciafafcn" „VAN EN VOOR DE VROUW' UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 2328 JANUARI 1939 B Een lichtzijdeDe mannelijke hulpkracht MEN moge klagen en jammeren over het massale vertrek van duizenden vreem de arbeidskrachten (aan velen van haar mankeerde ook wel een en ander, al wordt thans vrijwel alleen de loftrompet gebla zen!), één voordeel mogen we niet over het hoofd zien: in ons land met zijn groote werk loosheid komen een 20.000-tal plaatsen open, plaatsen, die door nationale krachten moe ten worden aangevuld. Ook zal minder geld, dat in Nederland uit den omloop werd ge nomen door het zuinige sparen van veel Duitsche meisjes die, zichzelf alles ont zeggend het geheele of bijna het geheele loon naar haar ouderlijk huis stuurden het land uitgaan. Overigens staken deze zorgzame meisjes gunstig af tegen de „Frau- leins", die het salaris verteerden met uit gaan en het koopen van opschik. Te denken geeft ook het fedt, dat een niet gering aantal jonge mannen zich een Duit sche heeft gekozen of kiest als zijn levens gezellin. En al gunnen wt onzen buirten- landschen sexegenooten die huweiijkskans, het is toch goed, dat onze Nederlandsche meisjes die de jongens in aantal verre overtreffen weer meer aandacht krijgen, j wanneer een toekomstige echtgenoote wordt gezocht. We kunnen ons zoo voorstellen, dat dames, die aan den lijve de nadeelen van de Duit sche regeeringsmaatregelen ondervinden, bij het lezen van deze opmerkingen, in zichzelf mopperen: „Dat is nu alles goed en wel, maar met-dat-al zitten we zonder huishou delijke hulp. Geef ons liever een oplossing van die moeilijkheid. Daar hebben we meer aan!" Ja, hoe moeten de Nederlandsche huisvrou wen zich uit deze impasse redden? Is er eigenlijk wel een uitweg? Het komt ons voor, dat er toch zeker enkele mogelijkheden zijn, waardoor men niet al te „onthand" behoeft te blijven, althans in dien van hoogerhand, waar noodig, eenige medewerking wordt verleend. Een jonge man in huis? Nu de nood hoog gestegen is, hoort men van verscheidene zijden hex denkbeeld op peren, jonge werklooze mannen de vrijge komen plaatsen te doen innemen. Inderdaad, d'aar zilt iets in. Wij weten van families die in dezen vooruitstrevend ge weest zijn dat het nemen van mannelijk huishoudelijk personeel zeker niet op een mislukking behoeft uit te loopen, ja zelfs uitstekend kan voldoen. Doch laat ons beginnen eenige bezwaren te bezien. Elke jonge man, die zich voor dit werk aanbiedt het strekt hem tot eer, als hij zoo wil aanpakken! zal blijven uitzien naar een anderen tak van arbeid, omdat hij in deze fuinotie nooit een gezin l:an gaan stichten en op den duur meer mannelijken arbeid begeert. In zooverre is dit bezwaar niet ernstig, wijl men toch althans mag hopen, dat binnen enkele jaren een verandering in den toestand betreffen de het vrouwelijk dienstpersoneel in zal treden. En voor een paar jaar zal nog wel eens een handige jongeman geëngageerd kunnen worden. Zoo hokvast zijn alle meis jes waarlijk ook niet! Belangrijker is, dat vele gezinnen uit hoofde van de samenstelling ervan ongeschikt zijn voor mannelijke hulp. We kunnen ons voor stellen, dat vele ouders met opgroeiende meisjes of een zich uitbreidende familie zich met het denkbeeld van een man in huis niet kunnen ver eendgen om gegronde redenen. Is voorziening echter dringend en zou men geen vrouwelijke hulp kunnen krijgen, dan ware misschien te prbbeeren, een werklooze eenige malen in de week enkele uren te nemen voor het zware werk, dat een man meestal even goed kan doen kan doen als een vrouw, ja, dat hem, den sterkere, min der vermoeit dan zijn collega van het zwakke geslacht. 'Als daghulp kan een flinke jongen den huis- h oudelij ken arbeid veel verlichten. Mits de huisvouw met tact de werkzaamheden voor hem uitzoekt. Schoenen, koper en zil ver poetsen, meubels wrijven zal hij uitste kend doen. De noodige ambitie om koken te leeren zal niet ontbreken; daarom mag spoe dig eenige vaardigheid in het bereiden eenvoudige gerechten verwacht worden. Ook vaat wasschen zal wel gaan. Hoevele keil- ners doen, dat niet dagelijks? Maar mevrouw h an tee re zelf de stofdoek en het fijne glaswerk .geve zij niet uit handen, wil ze teleursfcellfng voorkomen. Iedere vrouw, die verstand van heit werk heeft, vuile zelf maar aan! De jongen kan hert meisje nielt in alle op zichten vervangen, maar bij noodzaak kan hij wel een belangrijk aantal werkjes van haar overnemen, indien hij geleid wordt door iemand, die tact en geduld heeft en zelf den huishoudelijken arbeid beheerscht. Doch dan soepeler belasting noodzakelijk Komt er echter geen verandering in hert hui dige belastingstelsel ten aanzien van het personeel, dan zal de hoogere belasting voor mannelijk personeel een struikelblok blijken voor het aanwerven van jongelieden. Im mers, op 't oogenblik is de belastingnorm voor een dienstmeisje boven de 21 jaar ongeveer 6 (in hoofdsom, zonder opeen-; ten), terwijl de mannelijke kracht (huis knecht), opcenten niet mee gerekend, 12 meer, dus 18 kost aan personeele be lasting. Genoeg echter over den dienstman in huis. De conservatieve mevrouw zal over een oplossing in deze richting niet denken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen vele da mes er nog wel in kunnen slagen, een meisje in huis te krijgen van beteren stand, dat flink aanpakt, indien ze maar in 't hui selijk verkeer wordt opgenomen. Natuurlijk gaat er dan iats van de vrijheid verloren, die liefst tot het uiterste bewaard wordt. Maar als de huishouding anders niet loopt, zal men zijn eischen moeten verminderen. Heelemaal zonder kleerscheuren zullen zij, die hulp onmogelijk kunnen missen, niet uit den dienstbod enkamp te voorschijn tre- Doch laten we niet te pessimistisch zijn. Als alle meisjes, die in de industrieën wer ken, eens vervangen werden door jongens, werkloos zijn, dan zou er een prach tige opschuiving plaats hebben. We weten niet of een bepaling in dien geest ook vele technische en andere ernstige bezwaren heeft. Tot de groep van de beste stuurlui, die aan wal staan, willen we niet behooren. De regeering heeft bij haar regelingen met veel en velerlei te rekenen, waarvan de' leek geen idee heeft. De vrijheid van be roepskeuze zou voor die naar de huishou ding teruggestuurde meisjes een wassei neus worden. Daartegenover staat eohter het zwaarder wegende gemeenschapsbelang. Im mers, een flinke schrede op den weg van werkloosheidsbestrijding zou zijn gezet. Men ziet, er zitten vele zijden aan hert diensfbo denpr obl eem. Wie pakt er aan? Het eenvoudigst en het schoonst zou de op lossing wezen, wanneer de jonge meisjes die er in voldoend aantal zijn zióh los konden maken van den tegenzin tegen dat op zichzelf mooie beroep en den raad op wilden volgen, dien een ervaren dienstbode in een dagblad gaf: „Word jezelf, ga ii betrekking als dienstbode, geef je zooals je benit, wees vriendelijk, doe met lust en lief de het huishoudelijk werk, ga met je mevrouw om als mensch tegenover mensch, maar weet de plaats waar je staan moet.' Huishoudelijke arbeid biedt haar, die hert werk opgewekt en met toewijding doet, een bron van arbeidsvreugde, die het eentonige fabrieksleven nooit kan geven. En het groote goed van een gezond lichaam kan over het algemeen beter worden bewaard en ieder heeft verantwoordelijkheid ten opzichte van het eigen lichaam! bij hert gezonde hui selijk werk in een gezin, dan op het atelier of in de fabriek. Als de meisjes zich weer willen wenden tot het huishoudelijk werk en haar taak met toewijding willen verrichten, moeten de huisvrouwen heit noodige geduld en de ver- eischte tact betoonen. Er wordt altijd veel bedorven door dames, die zelf niet op de hoogte zijn, hoe het werk gedaan moet worden en hoeveel tijd een bepaald onder deel vergt; door dames ook, die nooit be grijpen, dat het meisje niet kan opschieten, als ze voor elk wissewasje van haar werk geroepen wordt, die niet snappen hoeveel tijd het geloop naar de bel verslindt op een dag, welke rustig geweest zou zijn, als niet zooveel ongewenschte verkoopers zich kwa men aanbieden; door huisvrouwen tenslotte, die meenen, van oogenblik tot oogenblik het meisje op de handen te'moeten ook al werkt het meisje zelfstandig heel goed. Hebben dde vrouwen zelf wel eens ondervonden hoe enerveerend het is, wan neer een spiedend oog voortdurend contro leert? Wederzijds begrijpen, wederzijds waardee- ren, waarbij de noodige afstand bewaard blijft, biedt den besten waarborg 3 grooter aanlbod van vrouwelijke arbeids krachten en voor minder moeilijkheden in hst subtiele raderwerk van de huishouding. Kunnen Christenmeisjes en Christenvrouwen ■hier niet in voorgaan? VAN de week ben ik jarig geweest. Ja, dank u, 't gaat nu weer wat beter, maar ik heb een paar dagen last gehad var\ glimlach-kramp. Je wordt dan 's morgens vroeg wakker en houdt je schijnheilig nog poosje slapende om kracht te verzamelen het toonen van de noodige hartelijk heid tegenover de zegenwenschen die de dag zal brengen. Dan komt Daatje de kamer opschommelen. De gordijnen gaan dicht dat de nacht nog aarzelt of hij wel dag zal worden en het electrische licht valt pijnlijk op je slaperig gezicht. Daatje zet het blaadje met twee kopjes thee en twee wei-beboter de en besuikerde beschuiten op het nacht kastje. Ze trekt je aam je sikje en een oogen blik later heb je een flinke omhelzing van haar frisch gewasschen gezicht te pakken. Dat je nog maar lamgHet is een goed begin. Vredig slurp je samen de thee in het nog stille huis. Als Daatje nu maar geen codec'itje gekocht hadmaar dat heeft wèl. Zoo oud is ik ben moet ik in de nuch terheid van den morgen verrast worden met een pakje, dat ik open moet peuteren. Er komen een paar overschoenen uit en ik trek voor het eerst mijn gezicht in de blije verrassingsplooi. De da-g heeft zijn waren aard getoond. Een poosje later houd ik be neden recepties voor de kinderen. Dat je nog maar langEen doos sigarren van Katie. Dat je nog maar longEen nieuwe Zondagsche dos van Ketie. Daar zit ik met blijde verrassingsglimlach. Nee maar, jullie hebben me goed bedacht. De morgen behoort ingetogen te zijn en het ontbijt stille rust te verloopen. Men slaat een blik de kramt en het komt 's morgens soms zelfs voordat men berichten heelemaal uit leest en dan ook nog weet wat er in staat. Vanmorgen is de kramt taboe en ik speel de rol van den blijden vader al valt 't niks bij bepaald te wordendat je weer een beetje dichter bij de 65 komt. Ja, kinderen, je vader wordt oud, zeg je met een glim lach. En je meent het, alleen de glimlach niet. Cornelis gaat de past halen. Het is een bijzonder dikke stapel. Brieven van de kin deren die buiten de stad wonen en van aller lei familieleden, die in de loop van de week tegen elkaar gezegd hebben: We magge wel om de zooveelste denke, want dam is Karei jarig. Welnu, ze hebben er aam gedacht. Nou Karei, dat je nog maar langDe post cir culeert over de tafel. En verder, ja.'s Morgens drink je twee kopjes koffie met een groot stuk taart, zoo dat je geen trek meer hebt in het middag eten, dat je echter alle eer moet aandoen, omdat Daatje er extra werk vam gemaakt 'heeft. Zoodoende ga je den middag in met een protesteerende maag, maar desondanks met de verjaardagsglimlach, die thans naast je lippen vastgeschroefd zit. Die glimlach doet zijn werk tegenover cbe kleinkinderen en hun mama's die op de thee komen. Ze hebben allemaal geleerd (de kleinkinderen dan) wat ze tegen opa zeggen moeten. Dat je nog maar langDe oudste vafn Jam heeft een heel vers geleerd uit „Zegenwen schen bij feestelijke gelegenheden" en de heele middag gaat er aan heen om hem te bewegen het op te zeggen. Och toe, laat hij maar. Nee, hij zal. Toe Karei, laat nou eens zien hoe'n groote jongen je bent. Je wil toch geen klein kindje meer wezen, net als de kleine Femmie, die nog niet eens praten kam. Wat een flauwe jongen. Als je 't opzegt krijg je een koekje vam oma. Och, laat hem maar. Nee, nee, thuis kon hij het nog zoo goed. Enz. Daar zit ik. Er heerscht hevige ruzie om wederzijdsche speelgoeddiefstal. Nee, dat is vam Jantje, dat mag jij toch niet hebben, geef eens gauw terug. Enz. Er wor den plasjes gedaan en neuzen afgeveegd. Er worden zelfs luiers verwisseld. En dat ge schiedt allemaal te mijner eere. Als kleine circusdieren moeten de kinderen hun heele repertoire afwerken, versjes zingen en leuke gebróken dingen zeggen. Natuurlijk hebben ze daarna het recht om dreinerig te worden en de moeders worden vam de weeromstuit prikkelbaar. Als ze weg zijn, zitten Daatje en ik een oogenblik te bekomen. We eten een stukje omdat men nu eenmaal driemaal op een dag behoort te eten en daarna heb ben we den avond. De kinderen komen, de geburen, gebwrirmen, vrienden en vrien dinnen. Dat je nog maar langDe glim lach schroeft zich dieper in mijn gezichts huid Ze zeggen tegen me: hoe voel je je nou, hoe oud ben je nou, wat gaat de tijd toch hard en hoe lang is dat nou al weer ge leden. We spreken over kerk, staat, maat schappij, erfpachtsuitgiften, kogelgaatjes de parapluie van Chamberlain ter eenre over die-en-die, bijzondere schoteltjes, mot- vrije wol en kinderen ter andere zijde. Nog een kopje thee (koffie, glaasje wijn)? Nog eens snoepenNog eens roókenWe gaan eens opstappen. Kom, kerel, de avond is nog jong. Ten slotte zitten we met de vuile vaat volle aschbakken. Daatje gaat met Katie Ketie aan 't afwasschen en redderen. Ik strijk eens langs mijn gezicht en kijk in den spiegel. Ik ben moe en dood-ernstig, maar het spiegelbeeld kijkt me met een dwaas bevroren glimlach aam. Zoo teeken ik dan, MIJNHEER DE MAN. Het koken baart den nieuweling in de keuken nog wel eenige zorg. MELLONA en ADELSHOEVE HONING VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpoort. Wal elen we volgende weelc ZONDAG Champignonsoep Varkenscoteletten, Spruitjes Bitterkoek j es-pudding MAANDAG Harde eieren, Gewelde boter Brusselsch lof Ryst met boter en suiker DINSDAG Gebakken lever Chineesche kool Chocoladevla WOENSDAG Blinde vinken Appelmoes Broodschotel DONDERDAG Kop bouillon Gebakken bot, Bietensla Gek. aardappelen VRIJDAG Gevulde koolrolletjes Aard. purée Fruit ZATERDAG Erwtensoep Beschuit-Ommelet Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast en kruiden. Verdeel het in vieren en strijk het over de lapjes uit; laat plm. 2 c.M. aan den buitenkant vrij. Rol de lapjes op en bind ze kruiselings met een dun touwtje dicht Smoor ze in plm. uur gaar in een stoofpan met deksel en 1 lepel boter. Ver wijder het touwtje; droog ze in wat bloem. Wentel ze door het eiwit (losgeklopt met 1 lepel water) en daarna door paneermeel. Maak de overige boter in de koekepan lichtbruin en bak hierin voorzichtig de blinde vinken. Garneer het vleesch met een paar schijfjes uitgetande citroen. Maak de jus af met heet water en het vocht waarin de blinde vinken zij gaargesmoord; zeef dit vóór het opdoen. BIETENSLA j 2 gekookte bieten, 100 gr. sla. Slasaus van: 2 hardgekookte eieren, 4 lepels slaolie, 4 lepels azijn, peper, zout en mosterdpoeder. Maak de bieten schoon en snijd ze in dob belsteentjes. Vermeng de warme, fijnge maakte eieren met de overige ingrediënten voor het slasausje. Roer het sausje door de bieten en vermeng het slaatje vóór het opdoen met de gewasschen, goed uitge lekte sla. CHAMPIGNONSOEP 1 L. bouillon (v. 300 gr. runderpoulet), 1 blikje champignons, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, scheutje room, 1 eidooier, citroensap, peper en desgewenscht wat witte Bordeaux wijn. Maak een gebonden soep van boter, bloem gezeefde bouillon. Maak deze af met room, geklopte eidooier, (witte wijn), citroensap en wat peper. Voeg het blikje kleine champignons toe. BLINDE VINKEN 4 kalfslapjes van 75 gram (dun uitgesne den), 100 gr. kalfsgehakt, of half varkens- half kalfsgehakt, 1 ei, paneermeel, 10 gr. oud brood 'zonder korst, peper, zout, noot- muscaat, 130 gr. boter. Wasch, klop en zout de lapjes. Meng het gehakt aan met geweekt oud brood, eidooier WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117 TeL 51992,bljGoudsch«»lngel Schiedamscheweg 65 T«Uf. 31774. nuit BerroeU A ROTTERDAM Onze TUIN (Aanvulling en verbetering) In de rubriek „Onze tuin" van verleden week zijn een paar onjuistheden geplaatst, ontstaan door het feit, dat we tegelijk een tweetal vragen wilden beantwoorden. We hebben deze vragen zeker zóó op den voor grond geplaatst in onzen gedachtengang (uit vrees ze niet te vergeten) dat we de alge meenheden vergaten. De vraag betrof het snoeien van de witte of gele h e r f s t framboos, waarmede waar schijnlijk wel Surprise d' Automne zal be doeld zijn, een framboos, die tot laat in September vele heerlijke en meestal goed gave vruchten geeft. Welnu, deze bedoelden wij, toen we ad viseerden dat ze „nu afgesneden moeten worden" daar deze vruchten dragen aan de scheuten die nu ontstaan. Bij andere fram bozen dunt men de ontstane scheuten al leen wat uit, tenminste als ze te dicht staan. De tweede vraag betrof het snoeien van klimplanten en ik gaf den raad dit r na te laten. Snoeien van bloemheesters is voor een particulier een heel moeilijk werk en daarom adviseerde ik het zich bepalen tot het wegnemen van overtollige takken na den bloei. De regel: „het snoeien van bloemheesters •late men doen door een vertrouwd tuindër, die verstand van bloemheesters heeft", is helaas weggevallen. Een klein scheidpartijtje over mijn onkunde heb ik gaarne aanvaard en dit was goed voor mij om in het evenwicht te blijven na vele lofuitingen en dankbetuigingen over de goede resultaten bij het opvolgen van mijn adviezen, waarvoor ik gevoelig ben. Doch men kan ook te trotsch worden. Eenvoudig en toch bijzonder elegant is deze namiddagj apon, die door de meeste figuren kan worden gedragen. De schouderpas, in nieuwe snit, is (iet karakteristie ke detail van deze japon. Het model zal het meest tot zyn recht komen, wanneer de japon gemaakt wordt van een zwarte mat crêpe, gegar neerd met wit of een cyclamen crêpe satyn. Ook een gekleur de soepele zijde, met de garneering in fel afstekende, doch goed bij passende tint, geeft aan het ge heel een modern cachet. Men meet voor de japon de vol gende vijf maten. De halve boven wijdte, van mid denachter, onder den arm doorge meten, tot mid denvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, zoo lang men de japon wenscht De taille wijdte, strak om de taille, De heupwijdte, om het breedst van de heup, ongeveer 20 c.M. beneden do taille. De rugbreedte, van den schouderknokkel links tot den schouderknokkel rechts; deze maat vooral niet te breed meten. Men wordt vriendelijk verzocht, de maten niet te ruim én te breed te meten, omdat de overwijdte aan de patronen wordt toe gevoegd. Bij alle patronen moeten echter de naden worden aangeknipt. De hoeveelheid stof wordt bij de patronen aangegeven. De prijs van het op maat gemaakte patroon bedraagt 50 cent, plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. No. 19 NUTTIGE WENKEN Indien het garen van een spoeltje geheel en al in de war is gekomen en met geen moge lijkheid meer afwindt, houdt men er even een aangestoken lucifer onder, waarna het garen verbrandt en de spoel overgewonden kan worden. Scheepjeswol wordt in een groot aantal soor ten gemaakt, waarvan eenige zeer bekende zijn: Scheepjes Parelwol Scheepjes Jumperwol Scheepjes Stewardess wol Scheepjes Oranje- Lippewól Scheepjes Topaaswol Scheepjes Concordiawd Scheepjes Agaatwol Scheepjes Surinamewol Scheepjes Duinwol Scheepjes Marathonwol Nu is het de tijd om ra de lange winteravonden zelf een japon te gaan breien. Deze kan dan 1 tegen het voorjaar gereed zijn, zoodat U er de eerste lentedagen, wanneer zonnetje schijnt, zóó in kunt gaan wandelen. Is de wind nog wait frisch, zooals in ons klimaat vaak genoeg voorkomt, dan draagt U er een voorjaarsmantel over heen. Wanneer U vroeger al bezwaar maakte tegen een wollen japon vanwege de onelegante modellen, dan is dit herwaar nu toch wel opgeheven. Bekijkt U bijvoorbeeld eens nauwkeurig nevenstaande foto. Is dit geen gekleed model met het smockwerk op voorpand en mouwen? Bovendien geeft de uitstaande ruche naast het lichte, ingebreide vest er iets sierlijks aan. De japon is gemaakt van Scheepjes Surinamakantwol. Dit is een dunne frottéwol, welke aan het breiwerk een bijzonder gedistingeerd effect geeft en daarom buitengewoon geschikt is voor hen, die iets heel moois willen maken. Surinamekantwol is van een buitenge wone fijne kwaliteit, zacht, soepel en elastisch. Als U het patroon No. 120, d'at U er gratis 'hij krijgt van Uw winkelier, precies volgt, zult U geen enkele moeilijk heid hebben met breien. De prijs kan ook geen bezwaar zijn, want U hebt slechts 700 gram Scheepjes Surinamekantwol No. 645 en 70 gram No. 649 noodig. Maar let er vooral op, dat II inderdaad „Scheepjes" wol ontvangt. Voor beter breiwerk betere wol, dus: WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14