OudeBoll STADSNIEUWS DONDERDAG aS JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 DERDE PROTESTANTSCHE GETUIGENISAVOND Dr L. D. Terlaat Poot over „Mis of Avondmaal" In de stampvolle Marekerk, waar zich ook thans velen met een staan plaats tevreden moesten stellen, werd gisterenavond de derde Protestantsche Getuigenissamenkomst gehouden. Op dezen avond behandelde Dr. L. D. Ter- laak Poot, Herv. predikant te 's-Gravenhage, het onderwerp „Mis of Avondmaal". Alvorens spr. tot de behandeling van dit onderwerp overging las hij Marcus 14 17—27. Spr. ving zijn rede aan met een citaat uit het gedicht van Guido Gezelle, waarin deze de glorie van het Roomsche altaarsacra ment bezingt. Spr. erkent dat hier mach tige schoonheidsontroering in zit Maar niets is zoo gevaarlijk in de religie dan dat wij ons op gevoelsgolven laten afdrij ven van evangelische werkelijkheid en waarheid. Het gaat in de religie niet om wat wij beleven maar om wat God zegt en werkt Muziek, bloemen en levend licht heb ben taal door eigen schoonheid, maar zoo dra de kunst in de kerk zich als koningin gaat gedragen in plaats van als dienares moet zij de deur uit. Het gaat in de kerk, wezenlijk, centraal en uiteindelijk om den dienst des Woords. Daarom wilde spr. zijn onderwerp dezen avond bezien onder de lamp die in elke kerkvergadering in het midden moet hangen, n.l. die van het Woord van God. Dr. Terlaak Poot deed nu zijn gehoor in den geest een rondreis maken en achter eenvolgens een kijkje nemen in de Jeru- zalemsche Opperzaal, waar Jezus het Paaschmaal instelde, in het vergaderlokaal van de gemeente van Corinthe, in een R.K. kathedraal tijdens het misoffer en in een Herv. kerkgebouw tijdens de viering van het avondmaal. Spr. meent te mogen zeg gen, dat hij op het gelaat van den apostel Paulus de glans van hernieuwing en blijde gemeenschap ziet als hij hem aanwezig denkt bij een Herv, avondmaalsviering, Waarin een duidelijke voortzetting is van wat Christus heeft ingezet Zoo kwam spr. aan de hoofdvraag: Wat heeft Christus ingesteld? In dit verband gaf dr. Terlaak Poot een overzicht van de Joodsche religieuse maaltijden, van den paaschmaaltijd en van het principieele en totaal nieuwe van Christus' zegenwoorden bij Zijn laatste Paaschmaal: dit Mijn lichaam (brood) en dit Mijn bloed (de wijn.) Het is duidelijk dat Christus hier mede heeft willen uitbeelden Zijn lichaam in zijn verbreking en Zijn bloed in het ver gieten ervan als Hij Zichzelf offert in het groote conflict tusschen der wereld onwil aan God en Gods liefdewil jegens de we reld. Uitvoerig stond spr. daarna stil bij hel ontstaan van het misoffer, waarbij hij dt stelling verdedigde, dat men eerst de gaven offerde aan den Heer en daarna den Heer offerde in de gaven. Spr. toonde aan dat de kerkvaders der eerste eeuwen het betgrip transsubstantiatie wel hebben gekend en beschreef voorts den kerkelijken strijd, waarin Rome tot deze leer gekomen is. Laat er onder de Protestanten verschil van opvatting zijn inzake het Heilig Avond maal, n.l. hoe zich Christus in de gave van brood en wijn openbaart, primair is hier het feit, dat Christus zich openbaart en geeft Het Avondmaal brengt niet iets nieuws of anders naast of boven het Woord, maar beeldt uit wat Christus heeft gedaan en wat het evangelie verkondigt. Spr. be sloot zijn rede met een lofzang op Christus en een toewijding van allen, die met Hem vereenigd en vereeuwigd zijn door het ge loof. Herhalingslichtingen 1939 4e Regiment Infanterie Do opkomst- en vertrekdata voor de dpi. mitrailleurherstellers, rijwielherstellers e.d., zijn een week later dan is vastgesteld voor de korp. en soldaten. Voor hen die van den M. v. D. uitstel heb ben verkregen, moet ons bericht van gisteren worden aangevuld met: 4e R. I.: lichting 1927 en 1928: Korp. en Sold, van 12—20 Maart 1940. 6e R. V. A.: lichting 1933 en 1935: O. O. van 20 Nov.—13 Dec. 1939, Vergadering Nederland en Oranje Voor „Nederland en Oranje" hoopt heden avond op te treden Ds. E. T. v. d. Born, Geref. pred te Heemstede. Het onderwerp: „Woord Gods en Raad Gods" in onzen tijd is niet direct een politiek onderwerp, maar wil een blik doen slaan op den strijd der geestelijke machten in onze dagen en zoo ook den politieken strijd in de wereld en ons eigen land belichten. Tevoren zuillen nog eenige huishoudelijke punten (betreffende de verkiezing voor de Prov. Staten en Gemeenteraad worden be handeld. De ongewone belangstelling die voor deze samenkomst blijkt te bestaan heeft het bestuur doen besluiten niet in Patri monium maar in de Hervormde Graan- beurs te vergaderen. J aarvergadering Mij voor Toonkunst Een gunstig jaar afgesloten De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond haar jaarvergadering in het Toonkunst'gebouw aan den Nieuwen Rijn alhier. Na goedkeuring der notulen van de vorige algemeeno vergadering las de secretaris het jaarverslag over het 104de maatschappelijk jaar (1937/'38) voor en legde de penning meester zijn rekening over dat jaar aan de rgadering over welke op voorstel van de commissie tot nazien der rekening en ver- twoording werd goedgekeurd onder dank zegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Een der léden vroeg nadere inlichtingen ver den aankoop van het nieuwe gebouw i de oprichting van het gemengd koor. elke door het bestuur werden verstrekt. Een bestuursvoorstel tot wijziging van de wet der Maatschappij in dier voege, dat voortaan de periodiek aftredende commissa rissen onmiddellijk herkiesbaar zullen zijn, werd daarna door de vergadering aangeno men. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, de heer Bern. Buurman, werd ver volgens als zoodanig herkozen. Na benoeming van de commissie tot na zien der rekening en verantwoording over het 105de maatschappelijk jaar en rond vraag sloot de voorzitter de vergadering. Het jaarverslag Het jaarverslag over de periode 1 Septem ber 1937—31 Augustus 1938 getuigt van toe- nemenden bloei over de geheele lijn. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende: Muziekschool. Het aantal leerlingen nam beduidend toe, waardoor het totaal der schoolgelden rond f 3000 hooger was dan het overeenkomstige cijfer van het vorige school jaar. Het verslag brengt dan ook hulde aan de activiteit en het enthousiasme van den directeur, den heer Hans Franco Mendes. De belangstelling voor de te Oegstgeest geopende afdeeling der Muziekschool, uit sluitend voor onderwijs aan leerlingen der lagere scholen, was bevredigend. Een bij wijze van proef georganiseerde le zing (Willem Andriessen over „Debussy") werd een groot succes; de groote zaal der Muziekschool was vrijwel uitverkocht. Tegen het einde van het verslagjaar is de wenschelijkheid ter sprake gekomen van aankoop van een eigen gebouw ter vervan ging van dat aan den Nieuwen Rijn, hetwelk de Maatschappij in huur heeft. Met groote voldoening wordt vermeld, dat in het begin van het nieuwe schooljaar daarvoor is aan gekocht het perceel Rapenburg 22, waarvan zoowel de ligging als de indeeling buitenge woon gunstig zijn. Na grondige restauratie zal de Muziekschool per 1 September 1939 naar dit pand worden verplaatst. Het volksmuziekonderwijs, vanwege de Maatschappij gegeven in het Leidsche Volks huis, blori goede resultaten opleveren. Concert-af dee ling. Gegeven werden drie gewone en drijs buitengewone concer ten, waarvoor zeer veel belangstelling be stond. Het ledental steeg met ruim 30 pet., het aantal sdholierenkaarten zelfs met 47 pet. (van 100 op 147), terwijl het aantal der gewone abonnementen een wiednig terugliep. Dientengevolge toont de exploitatie-rekening van deze afdeeling een zuiver overschot van ruim f ITO. Op de programma's kwamen naast klas sieke regelmatig ook moderne werken voor. Muziekbibliotheek. Het ledental bleef stationnair, terwijl het aantal uitlee- ningen iets toenam. Het boekenbezit bestond op 31 Augustus 1938 uit 3550 deelen (v. j. 3175. Schenkingen werden ontvangen van mevr. van der Plas en den heer N. J. van Doorn, beiden te Oegstgeest, van de familie Driessen en mej. A. C. Berends te Leiden, terwijl mevrouw E. Franco Mendes—Boas een fraaie boekenkast schonk. Resumeerend© constateert het verslag ten slotte, dat de uitkomsten van het verslag jaar reden geven tot groote tevredenheid en dat de toekomst met voorzichtig optimisme kan worden tegemoet gezien. Comité 't Oude Vierde Het comité ,,'t Oude Vierde" vergaderde om de loopeude zaken af te doen en moge lijke maatregelen te beramen voor de toe komst Als eindresultaat van de vele be sprekingen werd het volgende vastgesteld: Het bestaande comité ,,'t Oude Vierde" blijft in zijn geheel gehandhaafd en zal bf.j komende gelegenheden het Oude Vierde tegenwoordigen. Als er reden voor is, 't comité besprekingen voeren en zoo moge lijk plannen heramen. Tot het stichten van een vereeniging met ledenlijst, contributie enz. kon door verschil lende omstandigheden niet worden over gegaan. Het contact is er en blijft door het voortbestaan van het cbmité. Het openingswoord van den burgemeester De burgemeester sprak daarna het ope ningswoord, waarin hij zeide, dat het ge meentebestuur voor het werk dat door de commissie wordt verricht, vanzelfsprekend groote belangstelling heelt. De sociale zor gen breiden zich in de laatste jaren hoe lan ger hoe meer uit Zij vormen reeds een grootsch gebouw en de Commissie voor Huishoudelijke voorlichting vormt daarvan een nog jong maar belangrijk onderdeel. Deze tentoonstelling kan een rustpunt zijn om te zien op hetgeen bereikt is en om de idealen voor de toekomst uit te stippelen. Deze tentoonstelling is ook een geschikt middel om belangstelling voor het gestelde doel te wekken. De bijdragen die de gemeente en par ticulieren voor dit wenk geven zijn nog betrekkelijk gering en het is misschien mogelijk grootere bijdragen van particu lieren te ontvangen. Spr. denkt hierbij vooral aan de Leidsche industrie, die vele jonge meisjes in dienst heeft en die toch ook eenige verplichting heeft om mee te werken aan de vorming van deze meisjes voor hun toekomstig leven in het gezin. De exnositie kan ook meer bekendheid geven aan hetgeen hier en elders ge schied is. Spr. wekt de burgerij hartelijk op om de tentoonstelling te bezoeken. Hier kan iedereen iets leeren. Na dit openingswoord werd d© tentoonstel ling bezichtigd en daarna kwam het gezel schap opnieuw even in de kleine zaal bijeen en film te zien die he4 werk der com missie in beeld brengt. Patrimonium Op Vrijdag 3 Februari zal Dr. H. J. Wes terink voor de plaatselijke afdeefling van „Patrimonium" een rede houden over het onderwerp „De beteekenis van de Bergrede voor deeen tijd". TE WATER GEREDEN Gisteravond te 10 uur is de 28-jarige mej. S., daar zij de walkant niet opmerkte op de hook van de Van de Brandelerkade Cronerteinkndc met de fiets te water gere den Gelukkig werd het ongeval door voor bijgangers opgemerkt en kon zij door hand reiking op het droge worden gebracht. B:j i - - - een der omwonenden is zij van droge kleercn aan degenen <iie hun medewerking aan deze doorzien,. I tentoonstelling hebben gegeven. Tentoonstelling „Maak Zelf" Offlcleele opening. De tentoonstelling „Maak Zelf" geor ganiseerd door de commissie voor huis houdelijke voorlichting en gezinsleiding is gistermiddag, in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden, door den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, die met mevr. v. d. Sande Bak- huyzen—Gericke aanwezig was, ge opend. De voorzitter der commissie1, wethouder Van Stralen, sprak enkele woorden ter inleiding. Hij wees er op, dat vele vrouwen uit onze fabrieksstad nooit in de gelegen heid zijn geweest een grondige opleiding voor de huishouding te ontvangen, zoodat tijdens de crisis-jaren de behoefte aan huishoudelijke voorlichting wel zeer duide lijk gebleken is. De arbeid der cartlmissie, die cursussen organiseerde voor koken en naaien heeft dan ook veel resultaat gehad. De cursussen zijn reeds door ruim duizend vrouwen bezoüht en vele malen is gebleken, dat de vrouwen, na afloop der cursussen, met oprechten dank voorde verkregen ken nis vervuld waren. Spr. geelt daarna een uiteenzetting van het doel dier tentoonstel ling, die weer op een andere zijde van huis houdelijk werk is gericht, terwijl hij ten slotte dank brengt aan allen, die- het werk der commissie hebben mogelijk gemaakt en secretaris-kerkvoogd, welke functie hij in dertijd om gezondheidsredenen moest neer leggen. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Vrijdag 2 uur op de Oosterbograafplaats. ,Jahn" turnt En levert goede prestaties De Chr. Gymnastiekvereen. „Jahn", die gisterenavond in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkschen turnavond gaf, had dezen avond niet over de belangstelling te klagen. De zaal was goed bezet. „Jahn", die in tegenstelling met vele andere vereenigingen altijd op het podium werkt, waardoor ongetwijfeld een beter overzicht wordt verkregen en het ook tiger in de zaal is, had voor deze uitvoering weer een uitgebreid programma samenge steld, waaraan onderscheidenlijk alle deelingen medewerkten. Even acht uur marcheerde „Jahn" het podium op, dat bijna geheel door de ver eeniging werd ingenomen. Nadat de vaandelgroet gebracht en het vaandellied gespeeld wa% heeft dr. J. G. van Es, lid van de Commissie van Toe zicht, den avond met gebed geopend. Har telijk heette spr. vervolgens allen welkom, in het bijzonder de donateurs(trices), waarvan „Jahn" er altijd nog wel meer kan gebruiken; den heer De Bruijn, bonis propagandist van het Ned. Chr. Gy.mn. Verbond; den oud-leider van „Jahn", den heer Zuyderveld en voorts de afgevaardig den van den Rijnlandschen Turnkring en de zusterverenigingen. Met een enkel woord dankte spr. de heeren Metz en Bloe- mink, die altijd klaar staan om „Jahn" de grootst mogelijke medewerking te verlee- nen. In een korte toespraak heeft dr. Van Es verder nog uiteengezet hoe er voor een veertig jaar haast geheel niet aan sport werd gedaan. Gelukkig is hierin een kentering gekomen en heeft men ook in christelijke kringen begrepen, dat een goede sportbeoefening, die niet in allerlei uitwassen ontaardt, voor het lichaam zeer noodzakelijk is. Als ge neesheer is spr. de overtuiging toege daan, dat de lichamelijke oefening heel wat ziekte en narigheid onder Gods ze gen kan voorkomen. Tenslotte wekte spr. op om zoo er nog ouders zijn, die hun kinderen een goede lichamelijke oefening willen doen genieten, ze dan naar „Jahn" te sturen, een vereeni ging waar de kinderen onder christelijk toezicht turnen. Na den afmarsch wérd een begin gemaakt met het programma, dat rijk aan afwisse ling, vlot werd afgewerkt. Door de groote verscheidenheid waarin de nummers op het programma waren geplaatst, kregen wij een goeden indruk van de prestaties van „Jahn". Over het geheel genomen kun nen wij tevreden zijn. Er werd zoowel door de ouderen- als jongeren-af deeling met ernst geturnd. Natuurlijk waren er nog wel enkele zwakke plekken en dan doe len wij hier wel voornamelijk op de regel-, maat in de vrije- en knots-oefeningen maar die worden „Jahn" gaarne vergeven. Het meest voldeden ons wel de demonstra ties aan de hooge brug en 't hooge rek van de heeren. Hier werd ook aan de afwerking de noodige zorg besteed. Ook het bodem- turnen kon ons bekoren. Voor de leiders, de heeren S. J. Klompe en F. Th. M. Zilverentant, hebben wij alle waardeering. De wijze waarop zij hun taak opvatten, is voorbeeldig. „Jahn" is met bel den te feliciteeren. De hulde, die zij bij monde van dr. Van Es na de pauze in ont vangst hadden te nemen, was dan ook wel verdiend. „Jahn" mag op een goede uitvoerig te rugzien en neemt met eere een plaats in in de rij van christelijke gymnastiekver- eemgingen in onze stad. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. Swanonburgr 25 j CHR. KUNSTKRING „GUIDO GEZELLE" De Chr. Kunstkring „Guido Gezelle" kwam i vergadering bijeen, onder presidium van Dr. K. Fokkema. Op deze vergadering werd een interessanto beschouwing gehouden door den heer Ir. J. D. J. Waardenburg. alhier, over „Het kind in de schilderkunst I Aan de hand van een rijke verzameling reproducties heeft de spr. de vraag bespro ken: „Hoe heeft het kind in den loop der eeuwen de schilders geïnspireerd tot het scheppen van kunstwerken?" De heer Waardenlburg beheerschte zijn onderwerp volkomen en wist zijn gehoor tot het einde te boeien. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING De afdeeling Alfen van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding hield in een der zalen van de Geref. Kerk de Ruytcrstraat een propa- ganda-vergadering waarin als sprekers op traden Ds. Heuzeveldt en mevr. Zweers. Ds. Heuzeveldt wees er op dat het een echt Hollandsche uitdrukking is om te zeggen: „ik laat me niet binden", omdat ons volk verkleefd is aan zijn vrijheid. Deze vrijheid gaat echter niet verloren als men lid wordt van de vereeniging. Aan de hand van uit spraken van Calvijn, waarin deze de Chris telijke vrijheid uiteenzet toonde spreker aan dat door het glas te laiten staan wft niet onze vrijheid prijs geven. Het lid worden wil niet zeggen „gebonden" worden, maar dit lid worden bedoelt het alcoholisme tegen te gaan. Als Christen is men verplicht zijn broeder te helpen en als deze de Goddelijke gave van den wijn misbruikt, is het onze plicht tegen deze zonde van onze mede- mensch te strijden. Wij kunnen dit doen door het offer van de onthouding ons zelf op te leggen. Na deze uiteenzetting was men, in de ge legenheid met den spreker van gedachten te wisselen, waarvan door verschillende aan wezigen werd gebruik gemaakt. De secretaresse mevrouw Zweers, gaf in een korte inleiding weer de ipractische werkwijze van de vereeniging. Door haar werden verschillende veel voorkomende op merkingen weerlegd. Zwaan" zullen concerteeren. Beide corpsen zullen voorts door de straten van Lisse een muzikale rondwandeling maken. A.-R. KIESVEREEN. LISSERBROEK De A.-R. Kiasvereeniging te Lisserbroek hield onder leiding van don heer A. Ver- kuyl haar jaarvergadering. Na gebruikelijke opening sprak de Voor- zittér een openingswoord waarin hij dank baar gewaagde van Gods trouw en wella- digheid in het afgeloopen jaar de \ereeni- ging toewezen. Het plotseling overlijden van een der leden noemde spr. een ernstige roep stem om te denken aan de kortstondigheid an dit leven. De jaarverslagen van secretaris ea pen ningmeester deden ons een opgewekten toon beluisteren. Het ledental is wederom gestegen. Een batig saldo kon genoemd orden. Als afgeivaardigden naar den Statenkies- kring werden benoemd de heeren A. Ver- kuyl en E. van 't Voort De aftredende bestuursleden werden her kozen. Het verdere "Wan den av -ad werd gevuld met toespraken en voordrachten. Het was een gezellige samenkomst welke gehouden werd in de zaal van den heer L. G. Faas. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 10.00 Parijs Radio, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel .20 Radio Danmark ol dlv., 2.10 Radio idlö of dlv, 3.20Keulen. -1.40 Londen Reg.. 5.20 Bu&sel (VI.). 6.30 Keulen. 10 20 Erus-i sel (VI.). 11.20 Radio Danmark of div. igramma 4; 8.00 Brussel ("VI.). 9.20 dlver- 10.36 Londen Reg. 12.05 Droitwlch. 2.20 Londen Reg.. 3.15 Droitwlch. 6.40 Brussel (Fr.), Droitwlch, 7.50 Straatsburg of dlv.. 8.20 el (Fr.) 8 35 Beromunater, 9.20 Droitwlch KATWIJK a.d. RIJN Qerhards 26 j GETROUWD: L H M Beltjens gea G Blansjaar en M C A Krekelaar; j J d ReiJden i M G Langen Gvd Water I H E Ouwerkerk; J Schoenmaker J M M Prcenen en H M Schouten; H H M C Glezon; A "r Schuchhard 1 A L de Haas; J J du M< d Zeeuw C C Hooge- Gottmer en j p de Haan. BEVALLEN: M Doesburg LanooijOverdtJk z: J S Keereweer—<BclJ d: M BodifnSerller z: C v Duünv d Bent d: M Starv RooMen z; E Velt- huijzenNioboer z en d. OVERLEDEN: G de Lange UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN J. VAN EGMOND f Woensdag is alhier op 78-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden onze plaatsgenoot de heer J. van Egmond, die vroeger langen tijd veel vruchtbaar werk heeft verricht, ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk te Alphen, in zijn kwaliteit als 9.30 Radio Nor Radio N< (VI.). 2.20 Motal; Droitwlch. Keulen. 7. 10.20 Brus of dlv., 9.50 Parijs Radio, dië of dlv., 12.20 Brussel of div., 3.20 Keulei 60 Keulen, 6.2 iel (VI.), 6.20 8.20 Keulen. 9.50 Leipzig, 1 (VI.). 10 30 Boedapest of div., 11.20 i .ogramma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9.20 diver sen 10.35 Londen Reg., 1.05 Parijs Radio. 2.05 Londen Reg.. 5.20 Droitwlch. 6.40 Londen Reg, ~20 Droltwldh. 8.20 Gem. Radio Dlstr., 10.0a Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" haar jaarverga dering in de zaal der Gereformeerde Kerk. De Voorzitter, de heer G. v. d. Perk, opende op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord stond spr. uitvoerig stil bij de beteekenis van de a.s. verkiezing van de Provinciale Staten. De 2de secretaris, de heer A. Wasse naar, las de notulen en bracht vervolgens het jaarverslag uit. Spr. herdacht het over leden bestuurslid, den heer G. de Bruijne. In hem verloor de vereeniging een uitnemen de kracht en een ijverig secretaris. Ook werd gememoreerd het gouden jubileum der ver eeniging. Het ledental bleef ongeveer gelijk. Uit het jaarverslag van den penningmees- __r, den heer B. v. d. Jagt, bleek, dat de uitgaven grooter waren dan de inkomsten, zoodat er een klein nadeelig saldo is. Het rapport der kascommissie, bestaande uit de heeren .P. Slingerland en Jac. van Beelen, luidde gunstig, zoodat den rpenning- meester onder dank decharge werd verleend. Met het oog op de a.s. verkiezingen en den toestand der kas werd besloten een strijd- kas te vormen. De Prop. Cluto heeft berèlds do organisatie op zich genomen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heeren G. v. d. Perk, W. I* Noordijik en Joh. v. d. Gugten. Vervolgens hield Ds. H. Meijering een politieke causerie. Spr. begon met op te merken, dat we in den laatsten tijd iets hebben meegemaakt, waaraan wij vroeger zeker nooit gedacht hadden, n.l. een verduisteringsproef. De moderne oorlogsvoering, brengt ons in aanraking met het luchtverkeer. Hoe hebben wij als Christenen daartegenover te staan? Velen kenmerken het luchtverkeer als dui velswerk, als een openbaring van den geest van den Anti-Ohrist. Zij beroepen zich daar toe op den Bijbel. God heeft de mensohen de aarde gegeven. Zij wijzen op de vliegram pen. Het is enkel de hoogmoed van den mensch, die ook het luohitruim wil beheer- schen. Hoe hebben wij daartegenover te staan? Moeten we heel het luchtverkeer veroor- deelen? Zoo ja, dan moeten we ook het mo derne verkeer veroordeelen. Ook daar komen rampen voor, evenals bij het luchtverkeer. Ook de redeneering, dat God den mensoh wel vleugelen gegeven zou hebben, indien hij ook het luchtruim moest beheerschen is on juist en inconsekwent. Dan zou de mensch ook het water niet mogen beheerschen. Ook het beroep op de Schrift gaat niet op. Do vraag is: met welke roeping en welke be stemming heeft God den mensch op de aarde gesteld? De mensoh werd als voor naamste schepsel, gesteld als heerschappij hebbende over al het geschapene, De mensoh moet heerschen over alle gebieden tot eer van God. Duidelijk komt dit uit in den 8en Psalm, Spr. werkte dit voor de versohillende ge bieden nader uit, en stond uitvoerig stil hij de ontwikkeling van het luchtvaartverkeer. Wanneer de ontwikkeling van de gaven van Gods algemeene genade nu ook in dienst ge steld wordt van de moderne oorlogsvoering, is dit zeker Satanswerk. De Overheid wordt dan ook geroepen om middelen tot verweer te vinden. Spr. verwerpt de stelling, dat de oorlog is e©n middel om den mensch te oefo- n enin moed en zelfopoffering. De oorlog is een gevolg van de zonde. Spr. verwerpt de weerloosheid en wijst of? de roeping om ons leven te verdedigen, des noods ten Koste van den aanvaller. De Over heid heeft van God het zwaard ontvangen, om het belang van de goeden. Heeft de Overheid maoht tegen den enkelen mensch, dan heeft zij eveneens de roeping om. het volk te verdedigen. Elke veroveringsoorlog is veroordeeld. De verdedigingsoorlog is hei lige roeping, wanneer het volksbestaan be dreigd wordt. Daarom heeft ook de Overheid te zorgen, dat de defensie-middelen van het land vol maakt In orde zijn. Bij de bespreking, die volgde kreeg spr. gelegenheid nog verschillende punten nader uit te werken. Na rondvraag volgde sluiting van deze ge animeerde vergadering. LISSE VERJAARDAG PRINSES BEATRIX JAARFEEST GEREF. J.M-V EN K.V. De Geref. Jongemeisjesvereeniging „Van Knop tot Bloem" en de Knapenvereen. „Samuel" hopen Donderdagavond in de Ned. Herv. Kleuterschool hun gezamenlijk jaarfeest te houden. MOORD WIJK VOOR DEN MUDDENSTAND Het dagelijksch bestuur van de pla lijke afdeeling van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft benoemd tot leden van de Commissie van Bijstand de heeren J. C. Schmidt, J. v. d. Steen en S. P. v. d. Wely. Deze commissie (bedoelt aan de Commissie voor bijzondere nooden advies uit te bren gen wanneer een harer leden een aanvraag om bijstand heeft ingediend. A.-R. KIESVEREENIGING Vanavond om aoht uur spreekt voor de A.-R. Kiesvereeniigimg in het Verenigings gebouw de heer C. B. v. d. Wal, van 's-Her- togenbosah, over „Kloppen principe en prac- tijlc bij de A.-R. politiek?" Alleen geestivierverwanten, doch deze ook alle zijn van harte welkom. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. OEGSTGEEST EEN VEELBELOVEND TWEETAL Gisteren hield de Leidsche politie een tweetal knapen aan, die met zioh voerden een accu van een auto. Uit een onderzoek bleek, dat deze uit de gemeente Oegstgeest afkomstig was. Beide, de 14-jarige H. v. d. P. en de 12-jarige C. v. Z., wonende te Leiden, werden voor den Burgemeester te Oegstgeest geleid en een verhoor afgenomen. Hieruit bleek dat zij de accu hadden ontvreemd bij den heer S. alhier, welk feit zij bekend heb ben. Na verhoor is bet tiweetal aan de ouders overgegeven. NI Agenda Do avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 tot en met Vrijdag 27 Jan. a.s. waargenomen [Ni door de apotheek(en)M. Boekwijt, Breestr. pjj 74. telef. 552: J. E. M. ten Dijk Haven 18 Telef. 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apo- ge thcek. Wilhelminapark 8, tel. 274. -wt Je ziet ze groeien Kiemkracht Zaden RIJPWETERING AANNEMINGEN Aan H. J. Strijk te Rijpwetering is door architect Loman te Voorschoten opgedragen het bouwen van een igraanpakhuis voor re kening van de N.V. Burgers, aldaar. SASSENHEIM JUBILEUM 30 Januari. a.s hoopt de heer J. van Diest, al hier den dag te herdenken waar op hij voor jaar in dienst trad van de firma L. Onderwater en Zonen te Lise. Het zal den ju bilaris zeker op dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. JAARVERGADERING ORANJE- VEREENIGING De Oranjevereeniging vergaderde in het „Bruine Paard", De opkomst was niet groot. De voorz., de heer L. Ph. Bisschops opende en releveerde de opleving, die in de vereeniging viel waar te nemen. Deze opleving was te danken aan de gebeurte nissen in het Koninklijk Huis. Al waren vroeger de feesten op grooter leest geschoeid, op het afgeloopen jaar mogen we met te vredenheid (terugzien, aldus spr. Dank werd gebraoht aan den eigenaar van het terrein, waarop de feestelijkheden plaats hadden, die het geheel gratis ter be schikking stelde. Tevens werd dank ge bracht aan de heeren v. d. Bosch en Veer in „Ter Lecde" die hun woningen en stallen beschikbaar stelden voor de toebe reidselen van het openlucht spel. Hierna werden de notulen en het jaar verslag goedgekeurd; het aantal leden be draagt thans 1135. Het jaarverslag gewaagde van de welgeslaagde „Geboorte- en Jubileum feesten". De rekening en verantwoording sloot bij een ontvangst van f3874.91 en een uitgaaf van f3896.16 met een nadeelig saldo van f20.25. De bescheiden waren door de heeren Heuseveldit en Roozen gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de penningmeester werd gedéchargeerd. Dank zij de milde bijdragen was ook nu weer de vereeniging in staat een tocht voor de „Ouden van Dagen" te organiseeren. De Voorzitter dankte den penningmees ter voor zijn vele werkzaamheden. De heer F. P. Nieuwen'hoven heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag moeten nemen als bestuurslid. De Voorzitter dankt den heer Nieuwen- hoven voor zijn betoonde ijver; hij was een goed bestuurslid. Besloten werd het bestuur In zijn geheel te handhaven en dit jaar een nieuw rooster van aftreden te maken. De vacature Nieu- wenhoven zal niet meer vervuld worden; de uitbreiding is altijd mogelijk; er zijn thans acht bestuursleden. In de bestuursfunctie is een wijziging ge komen. Deze zijn thans als volgt verdeeld: L. Ph. Bisschops, le voorzitter, P. M. Beye, 2e voorzitter, G P. v. d. Buk, le secretaris, C. J. de Bruin, 2e secretaris, A. G. J. C. van Breda, le penningmeester, A. Berj BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM ko PER LITERKRUIK commissarissen, De penningmeester dankte voor de pret- wj tige medewerking, die hij steeds van allen mocht ondervinden. yj Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat steeds een bepaalde categorie personen be last was met bewaking en controle der ge feestterreinen. n« Het was het bestuur ook opgevallen en ju met de gemaakte opmerking zal rekening jn worden gehouden, hoewel het vroeger niet ee gemakkelijk was, voor dit doel personen to vinden, PERSONALIA De heer C. J. de Bruin, die benoemd was tot onderwijzer aan de Ambachtssohool te Hulst, heeft voor deae benoeming be- dankt, J! VEREENIGING VUOR ZIEKENHUISVERPLEGING Dinsilag 31 Januari a.s. zal de Alg. Verga-, gf dering van bovenstaande Vereeniging wor- bi den gehouden. Uit het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: [Ti 3. leden ontvingen een extra-uitkeering di over totaal 1564 dagen; O 4 leden ontvingen een maximum uitkee- jC ring over 60 dagen; id 40 leden ontvingen uitkeering voor Rönt genfoto of -behandeling; J( 3 leden ontvingen een extro-uikteering Z! voor verpleegkosten. Het aantal leden op 30 November 1938 be- w droeg 1790 (v. j. 1722), y Twee dubbeltallen werden voor bestuurs verkiezing gemaakt, wegens aftreden van v, de heeren J. v d Berghe en M. C. Duym. Da candidaten zijn H. Engberts en J. Renée; J< jy Hoekstra en P, Luyk. h VALKENBURG N RAADSVERGADERING h De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag 27 Januari 1939, des avonds te y 7.30 uur. y DIEFSTAL De heer P. D., die tijdens het middaguur a zijn rijwiel onbeheerd liet staan, maar tooh j uit voorzorg een slot op zijn karretje deed, kwam tot de ontdekking dat een nieuwe dynamo op vakkundige wijze van zijn fiets verwijderd. j In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix op 31 Januari a.s. noodlgt het Oranje-Comité alle ingezetenen uit dien dag te vlaggen. Het ligt in de bedoefling dat de plaatselijke muziekkorpsn bij goed weer des avonds van 1 Breda, le penningmeester, A. Bergman, 2e 7.30—9.30 op het balcon van „De Witte l penningmeester, M. van Breda en Ph. Boot J. H. B. Spaanderman 75 jaar Bekend musicus en dirigent DEN HAAG, 26 Januari. Morgen viert de heer J. H. B. Spaanderman zijn 75sten verjaardag. Geboren te Rotterdam, vertrok hij op S-jari- gen leeftijd naar Gouda, studeerde achter eenvolgens verschillende vakken bij S. van Millingen, Samuël de Lange Sr, Th. Verheij,| - Prof. Friedr. Gernsheim, Arnold Spoel, Bran- co van Dantzig en Cornélie van Zanten. P Reeds vroeg behaalde hij het einddiploma M. t. b. d. T. 1 J Aanvankelijk was hij organist in de Ned. Herv. Kerk en koordirigent te Woerden, ver volgens organist bij de Remonstrantsche Ge meente en later organist der Groote of St Janskerk te Gouda. Voorts werd hij in die zelfde slad leeraar solo- en koorzang aan de j Sted. Muziekschool, waarvan hij later tot - directeur werd benoemd. Daarna volgde hij L. F. Brandts Buijs op als leeraar der hoo- gere splfègeklas aan de school der Mij. tot i bevordering der Toonkunst te Rotterdam. Verder was hij dirigent bij de zangvereen. „Arnold Spoel", te Gouda en mede van de Kon. Zangvereen. „Excelsior" te Den Haag. Met deze vereenifnngen verwierf hij groote bekendheid door de uitvoeringen van. be kende oratoria. Velen, onder wie wijlen Bernard Diamant en Willem Keiler, genoten bij hem hun muzikale opleiding. Tevens had de heer Spaanderman zitting In verschillende examen-commissies, o.a. in die van de Ned. Toonkunstenaars Vereeni ging, terwijl hij gedurende vele jaren als jurylid optrad bij de concoursen der ver schillende zangvereenigingen in het land. Ook gaf hij tal van jaren cursussen ter om leiding voor het koorleiders-examen van den Kon. Ned. Bond van Chr. Zang- en Orato- riumvereenigingen. Algemeen bekend waren de orgelconcer ten, welke hij gedurende een reeks van jaren in de St Janskerk te Gouda gaf. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de[ oudste zoon van den thans 75-jarige, opera- dirigent is bij de Fransche Opera te Nice en zijn andere zoon dirigent van de Arnhem* sche Orkest vereeniging. In 1924 was de heer Spaanderman om ge zondheidsredenen genoopt ontslag te vragen uit zijn verschillende funoties, doch tot op heden is zijn vitaliteit nog oneehroken en vervult hij met energie zijn dagelijksche, drukke werkzaamheden

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12