BUREN DE NIEUWSTE VERRASSING XOIOOfeZf* MOLENAAR's KINDERMEEL Rond kleedje in filethaakwerk HOE MEVROUW MODE hare volgelingen in den loop der lijden kleedde K&G „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VTJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 2328 JANUARI 1939 A voor moeder de vrouw (Van onzen Duitschen correspondent). eenheidsstaat in den meest letterlijken zin des woords lang niet alles „botertje tot den boom" is, dat weet iedere sterveling u te vertellen, die met zijn groenkleurige „Butterkarte" in de hand, iedere week in een tot zijn wijk behoorenden winkel voor levensmiddelen geduldig moet staan wach ten, tot hem het vurig gewenschte drie achtste-pondje wordt toegeschoven. Maar dat nu ook de koffie aan de beurt zou komen, ziedaar een minder aangename ver rassing, waarmede moeder de vrouw inder daad geen rekening gehouden heeft. Want al net eender als de niets kwaads vermoe dende vreemdeling, die om zoo te zeggen, bij zijn aankomst te Berlijn „leelijk op de koffie kan komen", daar hij bij de bestel ling van ,,'n kleintje koffie" gevaar loopt ten antwoord te krijgen: „Tot nader order ds de verkoop bij onp stopgezet!" is de jvrouw des huizes in een uiterst netelige situatie gekomen; wat zal er van haar „Kaf- feekranzchen" terecht komenzondier koffie en wat heeft het toch al zoo banale leven nog voor bekoring, als er geen gelegenheid voor „Kaffeeklatsch" meer bestaat? Deze veronderstellingen zijn allerminst denkbeeldig, want zooeven kwam er een hijgende dame ons bureau binnenstormen met de sensationeele mgdedeeling, dat ze in eeven winkels geprobeerd had, om dan toch minstens een achtste pondje koffie op den kop te tikken, „aber überall dieselbe Ant- wort: AUSVERKAUFT!" Voor den buiten staander en vooral voor ons verwende Nederlanders, die weliswaar in een land van melk en honing leven, doch niettemin „kan keren" klinkt dat misschien nogal onbe langrijk, doch voor hen, die de zeden en ge bruiken van onze oostelijke buren eenigszins nader kennen, is dit berichtje een sensatio neele verrassing, want hij weet immers maar al te goed, dat de koffie in het Duitsche Volksleven nagenoeg dezelfde plaats in neemt als bij ons de thee. In heel Groot- Duitschiand wordt op alle uren van den dag en den nacht niets anders dan koffie gedronken en is de dagtaak volbracht, wel nu, dat neemt men ter afwisseling hoogstens een paar liters van het edele gerstenat! Waarom, dat weet eigenlijk geen sterveling, 'doch het is een feit, dat er in het al grootcr en grooter wordende Duitsche Rijk overal opvallend weinig thee gedronken wordt en bestelt men die als buitenlander, dan ver dient het aanbeveling, dat men den kellner zeer nadrukkelijk verzoekt, om ze zoo sterk mogelijk te serveeren, daar men anders .■water met een kleurtje krijgt! Het eenvou dige volk beschouwt thee nu eenmaal als Vergif en het is zelfs in onzen tijd van „Aufklarung" op elk gebied nog steeds geen zeldzaamheid, dat men allerlei inwendige Ziekten hoort toeschrijven aan.... het over matig gebruik van thee! Koffie zoo rede neert men kan door iedereen en altijd benut worden, want ze doet geen kwaad, maar thee is gevaarlijk voor de zenuwen en jwie ze 's avonds geregeld drinkt, die gaat aan slapeloosheid lijden! Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal er in deze volksopvatting weldra een radicale wijziging plaats vinden. De „Kaffeestuben" in de „Ostmark" en het pas veroverde Su- detenland zoowel als de „Konditoreien" in het „Altreich" zullen aan den lijve gaan ondervinden, dat thee en cacao minstens evenzeer aanspraak kunnen maken op een Vaste plaats in de volksgemeenschap als koffie en bier! Natuurlijk zal er eerst wel even gekankerd worden, natuurlijk niet hardop, want in een land, waar de dictatuur hoogtij viert, is dat niet geoorloofd, maar dan toch fluisterend doch na verloop van tijd zal men in heel het Derde Rijk niet langer hooren zeggen: „Eine Tasse Kaffee, bitte!", doch „Wilt u me dan maar een kopje thee brengen!" Trouwens, een „bakkie leut" is in Duitschland, speciaal in Saksen, geen onbekend begrip. Slechts weinigen in Duitschland weten, waar de uitdrukking „Blümchen-Kaffee" of „Blümchen-Tee" van daan komt. Nu ja, men beseft, dat hiermede een sterke verdunning bedoeld wordt. Maar wat heeft dat met een bloemetje te maken? ,Wie wel eens in Meissen de wereldvermaarde porceleinfabriek heeft bezocht, die zal weten, dat daar een roosje op den bodem het his torische fabrieksmerk is. Kan men nu door zijn bakje koffie of thee dat fabrieksmerk zien, dan zegt de Saks, dat men hem „Blümchenkaffee" of „Blümchentee" tracht aan te smeren! Persoonlijk nemen we deze radicale wijzi ging in het Duitsche volksleven niet al te tragisch, doch voor de tachtig millioen Duitschers zelf lijkt het ons een gevoelige 6lag. En derhalve zijn we ter bevoegder plaatse maar eens gaan informeeren, wat de regeering tot dezen drastischen maatregel heeft geleid. Men bracht een en ander in verband met de algemeene stijging van den levensstandaard van het volk en met de vrij plotselinge uitbreiding 'van het Duitsche Byk: „Het feit, dat er thans veel harder gewerkt wordt dan in 1933 heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat het verbruik der verschil lende levensmiddelen enorm gestegen is. ■Enkele jaren geleden merkten we dat aa boter, die sedertdien gerationeerd moest worden en nu schijnt de koffie een beurt te krijgen. Komt er dan nog bij, dat het om producten gaat, welke wij uit het buitenland betrekken, dan kan zulk een snel toenemen de omzet tot beperkende maatregelen dwingen. Wij moeten met onze deviezen zuinig zijn en dat was ook de oorzaak, dat we ditmaal omstreeks Kerstmis niet STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ Berlijn, 21 Januari .zei de dokfer (Nadruk verboden). Gesprongen huid Vele huisvrouwen meenen, dat het nu een maal samenhangt met den aard harer werk zaamheden, dat zij 's winters ruwe of ge sprongen handen hebben. Dit is echter een zeer verkeerde opvatting en bij een goede verzorging kan zelfs de vrouw, die velerlei werk moet verrichten handen hebben, die niet ruw en onoogelijk zijn. Het gaat met dit onderdeel al evenzoo als met het geheele lichaam, n.l. dat men niets mag verwaarloo- anders blijven protesten niet uit. Over het algemeen is het niet goed, om voor het wasschen der handen warm water te gebrui ken, terwijl koud evenmin is aan te bevelen, doch lauw water is het beste. Men moet trachten te voorkomen, dat de handen na het wasschen in aanraking ko men met de buitenlucht en is dit niet moge lijk, dan strooit men er eerst wat talkpoe der over, bij gebrek hieraan een weinig aardappelmeel. Zoodra het weer kouder wordt zal het dragen van handschoenen, om het springen der huid te voorkomen, noodig zijn. Een zeer droge huid wordt na het wasschen met een goede huidcrême ingevet, eventueel met vaseline of een mengsel van glycerine en zeepspiritus in gelijke deelen. Men ge bruikt ook vaak met rozenwater verdunde glycerine, waarmede de handen vóór het bed gaan regelmatig worden ingewre ven. Witte katoenen handschoenen over de ingevette handen zijn 's nachts aan te be velen. ROTTERDAM TEL.42190 DEN WAACi doende sinaasappels op de markt konder.: sTOOMWASSCHERIJaVERVERIJ gooien. 1 - Onze zegsman noemde verschillende getal len, waaruit de styging van het koffiever- bruik valt af te leiden en meende, dat men voor 1939 met een omzet van 200.000 ton dient te rekenen. Sedert 1933 is het ver bruik schier verdubbeld! „Brazilië nam voor de ons geleverde koffie Duitsche producten ruil, maar daar is thans stagnatie in getreden. Zoodoende beschikt men in de branderijen slechts over 75 pet. van den gebruikelijken voorraad en we weten niet, of dit binnen afzienbaren tijd beter zal orden. Gelukkig is onze theevoorraad in elk opzicht voldoende en het volk moet dan ook daarvan nu maar eens het verbruik leeren kennen en.... waardeeren!" Wij voegden daar nog aan toe, dat 't verbruik an thee op den duur minstens zoo bevor derlijk is voor de volksgezondheid als het overmatig genot van „Kaffee" met of zonder room en koek! De vluchthouding van kinderen |~\E vorige maal wezen we erop, dat de ren meestal het gevolg is van wat men met de veel gebruikte en misbruikte term „minderwaardigheidsgevoel" aanduidt. Die negatieve houding uit zich dan in een slacht offerverzuchting: „ik ben nu eenmaal zoo en ik kan daar niets aan doen". Van nog ernstiger aard is een andere pas sieve houding, die meestal met den naam „vluchthouding" wordt aangegeven. Ook dit woord is al een modewoord gewor den; maar zij, die het te pas of te onpas ge bruiken, beseffen meestal niet, welk een levenstragiek er in de vluchthouding reeds by kinderen uitgedrukt ligt. Is het niet tragisch, dat een kind soms al de nederlaag geleden heeft, voordat de levens strijd eigenlijk nog begonnen is? We hebben dan niet meer te doen met een soort van ziekelijke berusting, maar met een onbewust en bewust vluchten voor de eischen, die aan het jonge leven gesteld wor den in huis, op straat en op school. Zoo'n vlucht is echter niet een weghaasten, maar een weg kruipen; 't is 't zoeken var een beschut plekje, waar de gevaren niet dreigen, waar men, knus en ongezien, vrij van narigheid blijven kan. Deze beeldspraak omschrijft die levenshou ding vrij duidelijk, jnaar 't is maar beeld spraak. In werkelijkheid zit zoo'n „vluchtend" kind bij ons aan tafel, 't gaat op school, 't loopt op straat als andere kinderen; maar 't uit zich toch niet gewoon: in plaats van een op gewekte, uitdagende levenslust merken we een voortdurende ingezonkenheid; in plaats van een uitgelaten schaterlach komt een onnatuurlijke stilheid; in plaats van kinder lijke driestheid vertoont zoo'n kind schuw heid, verlegenheid, loomheid, luiheid; het zegt en vraagt te weinig;' het houdt niet van gezellig samenspel; het zit liever alleen of met een even stil vrindje met een boekje in een hoekje; daar geniet het in de knusse intimiteit van plaatjes en verhaaltjes en eigen fantasie. Aan de moeder of den vader valt zoo'n vluchthouding eerst niet 0p: integendeel, zoo'n kind wordt om v'n huiselijke liefheid, :'n zoet-zijn, z'n braafheid tot een voorbeeld gesteld aan het andere drukke, wispelturige jonge volkje; want zoo'n kind ergert je niet. het verzet zich niet, 't is niet brutaal, of aanmatigend.... 't schijnt soms een model kind. Hoogstens zegt de innerlijk toch wat ver ontruste moeder: „Toe, ga jij d'r nou ook 'es uit! Ga ook maar 'es spelen en ravotten. Je moet geen Jan-hen worden, of een kijk-in- de-pot"En in die uitdrukkingen sche mert dan de ongerustheid al door over dal overzoete kind. Inderdaad wórdt dat zoete kind met de maand schuwer, vreesachtiger, verlegener, het is op weg, om een menschenschuw wezentje te worden, dat gevaar loopt in het leven te mislukken. Er dreigt gevaar, dat later ditzelfde brave kind bij de keuze van een beroep tot be- schamens toe aarzelen zal, en 't eene zal loslaten, om 't andere even slap voor een poosje aan te vatten en er ook dan weer 't bijltje spoedig bij neer te gooien. Er dreigt een ander gevaar, namelijk dat zoo'n „vluchtelingetje" niet alleen thuis, of op de speelplaats van de school, zich afzon dert, maar zich in die afzondering gaat zit ten vermeien in mooie droomen over het heden en de toekomst. Een meisje droomt dan van de heerlijkheid waarin ze leven zou als ze een prinsesje was en mijmert over sprookjesleven; een jongen peinst over wat hij doen zou als hij schatrijk was, of eer groot kunstenaar.Later worden dat dag- droomen over filmsterren, ongehoorde uit vindingen, of sportprestaties, nog later sexueele fantasieën en afdwalingen; en in dat alles openbaart zich een vluchten voor het werkelijke leven met z'n moeiten en zorgen, voor de menschenwereld met haar velerlei eischen en krenkingen. Over de oorzaken van zoo'n vluchthou ding bij kinderen, die meestal in de vroege jeugd liggen (organische gebreken, onder drukking, vertroeteling, milieu-invloeden) hebben we in een der vorige artikelen reeds geschreven. Hier dringt de vraag zich op, of tegen deze levensvreemdheid bij sommige kinderen iets te doen is. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat men als Ouders en Onderwijzers met eerlijke ob jectiviteit zoeken moet naar de oorzaken, om die zoo mogelijk weg te nemen. Dat is meestal uiterst moeilijk, en 't behoeft ook niet altijd. Het leven, vooral het jonge leven, is veerkrachtig en herstelt zich snel Geef zoo'n levensvreemd kind, als 't kan, een gezond maar niet te druk kame raadje; laat dat kameraadje thuis komen, meespelen, meeteekenen; laat op school een actief kind naast het al te passieve zitten; moedig rustig en overtuigend a overal waar aarzeling dreigt; waardeer bij zonder alle goed geslaagd werk; wees zelf actief en opgewekter is zooveel voor zulke kinderen te doen; ze zijn meestal wel te redden van„de vlucht in de ziekte", waarover we 't een volgende maal hebben. Dordrecht. P. VAN DUYVENDIJK. Deze wijze van haken, waarbij vierkante hokjes gevormd worden, valt steeds zeer in den smaak. Men kan er willekeurige kruis steekpatronen voor gebruiken, terwijl hel werk zich eveneens leent om gordijnen en ondergordijnen van te haken. Men kan dezp b.v. versieren aan onder- en zijkanten met eenvoudige rechtlijnige randen of door het vullen der gaatjes met stokjes in rechte lijnen, waarbij men een zeer aparte rand kan maken door afwisselend dikke wol, lint of zwart bandfluweel door de gaatjes te rijgen. Het is een prettig werk, dat vlug op schiet en uitgevoerd wordt in coton perle of glanskatoen, het laatste is b.v. voor keu kengordijnen zeer geschikt. Nevenstaand kleedje heeft een doorsnede van plm. 55 c.M. en wordt b.v. van ivoor kleurige kunstzijde met een haaknaald no. 7 gewerkt. Men begint aan de onderzijde en zet 36 lossen op. De open gaatjes worden gevormd door 2 lossen 1 stokje. Voor de ge vulde gaatjes haakt men op iedere 1. der voorg. toer een stokje. Men haakt in heen en weergaande toeren en volgt hierbij het voor beeld, dat het groote kleedje aangeeft. Vindt men het gemakkelijker een grooter voor beeld te hebben, dan trekt men vierkante hokjes op een groot vel wit papier en vult deze naar gelang het patroon dit noodig maakt Een nieuw macaronigerecht Op koude winterdagen wordt een warm schoteltje aan de lunch altijd buitengewoon gewaardeerd. Nu is niet elke huisvrouw sterk in 't bedenken van verschillende scho teltjes, en bij velen is macaroni-met-ham- en-kaas een schoteltje dat meer of minder geregeld op tafel verschijnt. Als we er wat meer moeite aan willen besteden, kunnen we met dezelfde ingrediënten die we voor 't macaronischoteltje noodig hebben, ook eens een macaronipudding bereiden. Dit ge recht kan dan, behalve als lunchgerecht, ook als tusschenschotel gegeven worden. Inplaats van roomsaus kan er ook tomatensaus by gepresenteerd worden. Voor de bereiding gaan we als volgt te werk: Macaronipudding 150 gram macaroni, 75 gram ham, 100 gram geraspte oude kaas, U/z dL. melk, 2 a 3 eieren. Kook de macaroni in lange pijpen gaar door ze in een groote pan met gezouten kokend water te laten glijden en te laten koken tot de pijpen geheel slap zijn. Kak de ham fijn en smeer een warmen pud dingvorm (van ongeveer 1 L. inhoud, zonder Omstreeks 1840 vierde de Breder- meier-stijl hoogtij. Nauw aanslui tende corsageswijde rokkenflat teer ende luifelhoeden en kleurige onnslagdoeken. Tijd van romantiek In 1875 was de sleep zeer modern, echter zoo onhygiënisch als men zich denken kan. Draperieën en groote strikken versierden den rok vain achteren. 1886: Opkomst van de cul de Paris" of de queue. Men ziet hoe aan de achterzijde een enorme kunstmatige verbreeding aangebracht is; de aan sluitende lijfjes en wespentaille vallen zeer in het oog. Tenslotte Mademoissele 1910: de queue is verdwenende lange rok ken zijn geblevenzelfs bij de in de mode komende sport beoefening Het kapsel is hoog, de groote, platte hoeden worden door groote naalden op het haar vastgehouden. TONIA wordt al zoo groot, man, het zou wel aardig zijn als ze een eigen kamertje kreeg; wat denk jij er van, Jaap?" Als Clara Volms op die manier met zoo'n vraag bij haar man komt, weet hij, door ervaring geleerd, dat het al vaststaat, wat hij er van denkt. Dus gaat hij er nog dien zelfden dag op uit, om planken en een timmer man te bestellen. Op den zolder achter een koekoek- raam is nog plaats voor een kamertje. Er wordt pad achter het werk bezet. Den volgenden morgen knarst de zaag al door het hout en de ha merslagen klinken, dat mevrouw Postèl het hoo ren kan. Mien Postèl en Clara zijn vriendinnen. Als de bakker bij beiden aan belt vraagt Clara, of ze last heeft van het geklop. Het zal maar een paar dagen duren. Tonia krijgt een eigen kamertje, zie je. O, nee, Mien heeft er geen last van. Leuk voor Tonia. die kleine schat, een eigen hokje. Als haar Bennie wat ouder is, zal ze het haar man ook vragen. Ze wacht niet tot Bennie groot is. Als mijnheer Postèl thuis komt, begint ze er dadelijk over. En pas als Kees z'n „dienstge- zicht" zet, beseft ze met vagen schrik, dat er mis schien iets niet in orde is. Kees is bij de bouwpolitie en het is zijn dure roe ping en plichtovertreders van de bouwverordeningen op te sporen, te waarschu wen en bij verzet den rechter over te leveren. „Een kamertje op zolder, zeg jeEn van hout? Heeft hij een vergunning Nu begrijpt Mien ten volle het kwaad, dat ze gesticht heeft. „Zal wel," zegt ze onverschillig en zwaait vlug om naar de uitver- koopen. Zóó druk in de Hoofdstraat. En zoo goed koop! Maar haar poging mislukt. Kees luistert ver strooid en knikt als hij schudden moet. „Ik ga er nog even heen," zegt hij na het eten. „Ochjongen, hou je d'r buiten, toe. We zijn al tijd zoo goed met hen ge weest." „Plicht vóór alles, vrouw tje. Mogelijk hééft hij een vergunning. En anders kan hij er nog een aanvragen. Het is mij niet te doen hem er in te draaien. Maar plicht is plicht." Van het onderhoud tus- schen Kees en Jaap vangt Mien alleen het slot op, waarmee Jaap z'n buur man uitlaat: „Van je bu ren moet je 't maar heb- rechten schik. Zij wrok ken. „Wat 'n vent. die Kees Postèl, om ons op een tientje extra onkosten te jagen!" „Wat 'n klets, die Mien. We kijken ze niet meer aan!" Zondagsmorgens loopt Jaap niet als gewoonlijk met Kees mee op naar de kerk. En Mien is lucht voor Clara. De Volmsen hebben hun zitplaatsen ben; niets als vuile dienst- klopperij". Mien zucht, 's Middags ziet ze, hoe de timmerman al het hout weer het huis uitsjouwt. Tegen den avond komt hij terug met een kar vol brandvrije platen. Jaap heeft een bouwver gunning aangevraagd en het kamertje komt keurig in orde. Tonia kan haar verrukking niet op. Maar Jaap en Clara missen den zoo, dat ze het gezicht op de Postèls hébben en dat leidt hen nu voortdurend af. Jaap vindt niet veel aan de preek. Dominee is er vanmorgen vast niet goed bij. En als het orgel zoo valsch speelt kan hij beter zijn mond houden bij 't zingen. Clara merkt be schaamd, dat het „lange gebed" uit is en ze heeft aldoor aan andere dingen zitten denken. Het wordt een verloren Zondag. En in de week zingt ze niet als anders onder het werk. Ze hebben geen van beiden ergens het rechte plezier in En ze zoeken de schuld bij de anderen. Dan valt de vorst met fel heid in. Na enkele dagen zijn nagenoeg alle kramen in de buurt bevroren. De Postèls hooren bij de enkele bevoorrechten, die nog water hebben. Hun deur wordt belegerd door vrouwtjes met emmers en ketels. En Mien helpt graag. Clara zit schrikkelijk ver legen. Ze kan niets begin nen. Ze kan niet koken, niet wasschen, geen koffie zettenmaar .naar. Mien gaat ze niet. Ze eten brood pap en drinken melkchoco lade en loopen ongewas- schen rond. Maartegen schemer vindt ze op het plaatsje een emmer vol schoon water. Er zit al een ijskorst op. Clara kleurt. Die Mien toch.... 's Avonds leest Jaap de krant voor. Het. Utrecht- sche station afgebrand, een bakkerij in vlammen, een woonhuis uitgebrand, kind gestikt in den rook Clara legt haar hand op den schoorsteenmantel. Gloeiend is die. „Zeg, Jaap, zou Tonia's kamertje geen kwaad kunnen? De schoor steen loopt er langs." Ze kijken elkaar aan. ,,'t Zijn brandvrije platen," zegt Jaap aarzelend. ,,'k Vind die bouwverorde ningen toch nog zoo gek niet," bekent Clara na een lange pauze. Dan zwijgen ze weer. „Ik ga de emmer aan Mien terugbrengen," is het slot van Clara's overpeinzin gen. „Ik ga met je mee," zegt Jaap met een kuch. Huiverend bellen ze bij de buurtjes aan en ze worden hartelijk verwelkomd. ,,'k Was toen niet op m'n plaats, Kees." „Al lang vergeten!" wuift Kees af. 's Zondags Zoopen de buren weer samen op naar de kerk. Jaap geniet weer van de preek en het orgel schijnt gestemd te zijn. In ie week zingt Clara, weer bij haar werk, want er is geen wrok meer om het genoegen te bederven. pijp) met boter in. Leg de gare macaroni pijpen slakkenhuisvormig op den bodem van den vorm, zoodat ze goed aaneensluiten. Bestrooi ze met een laagje ham en kaas. Leg dan de macaroni enkele centimeters om hoog tegen den wand van den vorm en strooi in 't midden weer ham en kaas. Ga zoo voort tot de ham en de kaas opgebruikt zijn. Sluit dan den bovenkant af met de over gebleven macaroni en overgiet alles met een mengsel van de eieren, de melk en wat zout. Sluit den vorm en kook den pudding 1 uur au-bain-Marie (dit is in een groote pan met kokend water). Doe hem daarna over op een verwarmden schotel en presen teer er roomsaus bij die als volgt bereid wordt: Vermeng op zacht vuur 40 gram boter (2 afgestreken lepels) en 20 gram bloem (2y2 afgestreken lepel) en voeg hierbij langzamerhand 1 y2 dL. melk en iy2 dL. room. Maak de saus af met wat zout en desgewenscht wat peper. Breit gij reeds met NE VEDA- WOL? Hebt gij NEVEDA-brei- patronen? Indien niet, gelieve U het onderstaande Ingevuld aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, Heerengr. 483, A'dam (C.). U gelieve my GRATIS tos te zenden een NEVEDA- patroonsbeschryving voor een: Damesblouse, Deux - Pièces, Heeren-slipover, Meisjesjurkje stede op te geven. DE BESTE RECEPTEN voor borstplaat, limonadestroop, likeuren, Hs, pudding enz. ontvangt men by leder fleschjr NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel. Ultroon. Ananas. Fram bozen. Marasquin. Amandel, enz. Pr|J» 0.23 Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water. pommade, brillantine, crèmes, enz. PrU» 0.40. Vraagt steeds merk NECTAR. By apothekers en drogisten verkrijgbaar. GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.Emmertjes inhoud, 9 pond, 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw gestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Ter- weeweg SI, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Wcstenyie 194, Tel. 33689S. Huile-Anti-Ride Doet do rimpels gaarne een gerlmr Indruk ouder te z{ z i'ïï De Antl-Ride lotli bö Kal salons, i 1.25—1.75. Indien niet te verkrijgen tegen Inzending v Jw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen Gilw -AimxJeKan xyn alol op CU'

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10