TURKENBURG's ZADEN BODEGRAVEN Instantine AsXfct! WORTH CTAIE WOENSDAG 25 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG 2 RONDBLIK Ds a.s. Palestijnsche conferentie „liet is het conflict van twee rechten, dat lic' Palestijnsche probleem zoo tragisch nuakt. maar het kan en mag om die reden niet als onoplosbaar worden terzijde ge schoven", zoo schrijft de „Times" in een artikel, hetwelk aan de vooruitzichten van do aanstaande Palestijnsche conferentie .e Londen is gewijd. Welke deze twee rechten zijn, is van overlang bekend. De Arabieren, wier vaste kern nu reeds eeuwen het heili ge land als woonstede bezit, houden me* man en macht vast aan het denkbeeld, dat zij over hun vaderland de volledige be schikking dienen te behouden, onvermin derd de vooruitzichten, waarmede zij ten dage van Lawrence, tijdens den wereld oorlog zijn gepaaid, n.i. op een nog uitge breider politieke eenheid van Arabisch sprekenden, welke o.a. ook Syrië, het Over- Jordaansche en Irak zou omvatten. Tegen over hen bevinden zich de vertegenwo- r- cHgers van het Wereld-Zionisme, die van Engeland en later eveneens van den Vol kenbond beloften ontvingen voor de vesti ging van een Joodsch nationaal tehuis in het oude land, hetwelk aan hun vaderen had toebehoord. Als exponenten van beide machten treden op, aan den eenen kant een afstammeling der familie Hoesseini, die zich als groot-moefti van Jeruzalem een aanzienlijken godSdienstig-politieken invloed heeft weten te verwerven, en dr. Chajim Weizmann, de Joodsche geleerde, die pre sident en voornaamste woordvoerder der Zionistische beweging is. Gelijk bekend heeft de partij der Hoes- seini's sinds twee jaren in Palestina een hevige politieke terreur ontketend, ten einde Engeland, hetwelk steeds huiverig 's geweest in deze aangelegenheid een al te scherp afgebakende koers te volgen, tot een beslissende houding te dwingen. De rebel len-benden hebben in de Palestijnsche step pen en berggebieden met de mand&nl- mogendheid een guerilla aangebonden, die tot heel wat bloedstorting en represaille maatregelen heeft geleid. Doch deze Arabi sche terreur richtte zich allengs in niet imndcr hevige mate tegen de eigen stam- genooten, die 't in politicis met den groot moefti en de zijnen niet eens waren. Aan het hoofd van deze Arabische contra-be weging bevindt zich Fakhri Nasjasjibi, die een veel meer gematigde houding voor staat en met Brit en Jood tot een behoorlijke modus vivendi zou wenschen te geraken. Niet slechts politieke, ook persoonlijke motieven spelen daarbij een rol, want de Hoesseini's en de Nasjasjibi's waren van ouds de twee meest invloedrijke Arabiscn- Palestijnsche families, en werden, ook reeds sedert jaren, door een oude afgunst verdeeld, waaraan de begeerte naar macht niet vreemd was. Deze interne Arabische verdeeldheid, wel verre van den weg tot een vergelijk voor Engeland te effenen, heeft de situatie eer nog onhoudbaarder gemaakt. Vooraanstaan de Arabische persoonlijkheden, die tot den Nasjasjibi-aanhang behoorden, werden op aanstichten of met medeweten van den Moefti door middel van sluipmoord uit den weg geruimd. De Moefti had bovendien <n zooveel andere terreur-gruwelen overduide lijk de hand, dat men hem te Londen on mogelijk als woordvoerder der Arabische nationalisten ter ronde-tafel-conferentie kon nooden. Vandaar dat de voorbereiding der Arabische delegatie zooveel voeten in de aarde heeft gehad. Het is tenslotte te dan ken aan den persoonlijken invloed van Noeri Pasja, den Egyptischen premier, welke uit dien hoofde ertoe neigt, een Britsche politiek te voeren, dat er te Cairo eindelijk een zekere Arabische een stemmigheid is bereikt; de delegatie is dan ook thans naar Engeland scheep gegaan. Naar verluidt blijft Nasjasjibi echter bo" deeren, en zal de minderheidsgroep, welke dezen leider volgt, alle eventueele con ferentie-besluiten gaan saboteeren. Intusschen bestaat er weinig hoop op, dat men te Londen aan de conferentie-tafel veel zal kunnen tot stand brengen- De hoofd- eisch der Arabieren is, dat de Joodsche immigratie moet worden stop gezet, en dat de reeds in Palestina koloniseerende Zio nisten genoegen zullen moeten nemen met de positie van een erkende minderheid. De Zionisten van hun kant verzetten zich daar tegen met felheid; ergens ter wereld, zoo zeggen zij, moet de Jood een plaats hebben, waar hij, ook staatkundig, bij zacihzelven thuis is. Hun argumenten winnen een zekere kracht uit de onbarmhartige ver volgingen, waaraan de Joden in Duitsch land en elders bloot staan. Een land als Engeland, waarop de oogen der wereld zijn gericht, kan in het huidig tijdsbestek voor deze nieuwe klemmende noodzaak moeilijk het oog sluiten. moeilijkheden, waarvoor de Franschc mandaatregeering in Syrië staat, leiden er toe dat men in Londen er iets voor gaat gevoelen, de Syrisch-Palestijnsche problc- als één complex te beschouwen. Beide landen vormen trouwens van nature ook een gco-politiek geheel. De oplossing, welke de „Times" voorstaat, zou liggen in de richting van een staten-federatie, waarvan df> Christelijke Libanon en de overwegend door Joden bevolkte Palestijnsche gebieden zelfstandige onderdeelen zouden moeten vormen. In dezen bond zouden dus de drie hoofdgroepen der Syrisch-Palestijnsche populatie gewaarborgde rechten verkrijgen, die mate, dat er een zeker uitzicht op onderling evenwicht zou zijn. Het denkbeeld heeft veel aanlokkelijke kanten, doch zal vermoedelijk slechts met de sterke hand. en niet door onderlinge overeenstemming, te verwezenlijken zijn. Doch naar verluidt zou in Britsche regec- ringskringen thans de bereidheid worden gevonden tot doorzetten, omdat men er naar reikhalst, eindelijk onder al deze onver kwikkelijkheoen de eindstreep te kunnen trekken! Engelands gids voor den vrijwilligen dienst Er zijn twee millioen menschen noodig In Groot-Brittannië is men thans begon nen met dé verspreiding van 20 millioen exemplaren van den „gids voor den natio- nalen dienst", die uitvoerige bijzondt-r heden bevat over de wijze, waarop millioe- nen mannen en vrouwen hulp kunnen biedien aan het groote regeeringsschema •oor den nationalen vrijwilligen dienst. Het plan heeft in de eerste plaats <l« bedoeling, dat open plaatsen in de ver schillende takken van militaire en burger- 11)"ke verdediging worden opgevuld, en in de tweede plaats, dat de belangrijke in dustrieën in oorlogstijd beveiligd worden, zoodat men recruteering van personen, die in het openbaar belang hun oorspronke lijken post moeten blijven bezetten, wil vermijden. In de inleiding schrijft Chamberlain „Wij allen verlangen in vrede met onze buren te leven, doch om den vrede te ver zekeren. moeten wij sterk zijn. Het land heeft uw diensten noodig". De gids geeft bijzonderheden over voor zorgsmaatregelen tegun luchtaanvallen, het werk van politie, brandweer, ambu lance, eerste hulp enz. Hij geeft verder aan, hoe oudere menschen zich nuttig kunnen maken. Bouwvakarbeiders tusschen 25 en 5) jaar zijn noodig voor het opruimings- en reddingswerk bij luchtaanvallen. Vrou wen kunnen uit een dozijn diensten kiezen. Haar diensten zullen in ongekende mate noodig zijn met het oog op de plannen tot het vervoer van kinderen naar veiliger plaatsen. In oorlogstijd zal een landleger van vrouwen in uniform gevormd worden In totaal zullen bijna twee millioen men schen noodig zijn, van wie 600.000 voor de reserves. Er zijn thans reeds 1.200.000 vrij willigers, doch in belangrijke diensten heeft men nog groote tekorten. Duitschland krijgt weer koffie BERLIJN, 24 Jan. (Reuter). Een der ver- bhjdendse berichten, die de Duitsche bevol king sedert langen tijd vernomen heeft, was de heden bekend geworden tijding, da de kcffie-import uit Brazilië hervat zal worden. Korte inhoud van het Feuilleton Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat het kleine antieke pandje De Bloeyende Aman delboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. De jongelui in de dorpskroeg van Water dam begrijpen niet, dat de oude heer een bod van twaalfduizend gulden, hem door de Bank gedaan voor zijn pand, heeft af geslagen. Wat zou daar achter zitten? Allerlei geruchten doen de ronde. Nu worden, behalve de mannen, ook vrouwen nieuwsgierig, en zoo is iedereen er op uit den heer Wiechers zijn geheim te ontfutselen. Doch al deze pogingen blijven zonder resultaat Op zekeren middag wordt Adriaan Wiechers, die negen jaar oud is, door tante Ditje, de huishoudster, vroeg naar bed ge stuurd, omdat hij de stroopkan heeft om gegooid en bovendien nog brutaal is ge weest tegen zijn vader. Maar hij heeft het niet gedaan van de stroopkan. Wel is hij brutaal geweest en als het hem bij het don ker worden in zijn slaapkamer te benauwd wordt, gaat hij naar beneden en vraagt zijn vader vergeving, alleen voor het brutaal- geweest zijn. Over de stroopkan wil hij niet praten. (Zie vervolg hieronder) Hel moderne pijnstillende middel 't is van »0o«ei« Spaak leest de Belgische regeeringsverklaring Geen wijziging van programma Gistermiddag heeft de Belgische minis ter-prudent Spaak in die Kamer de re g eeri ngs v erkl a ring voorgolfden. Hij eeide. dat de politiek der regeering niet aan een nieuwe oriënteering onderhevig ie. De regeering stelt zich voor. een ge lengde commissie in te stellen, dde belast zal zijn met de bestudeering van de kwee e der politieke hervormingen. Spaak sprak er zijn voldoening over uit, dat de wet op het gebruik der talen in het h.ger aangenomen is en dat de Vlaamsche Academie officieel erkend is kunnen wor den. Er is een onderzoek ingesteld naar het gebruik der talen op het gebied der admi nistratie. Er is niet veel inspanning voor noodig om te bereiken, dat die wet op de talen eerlijk wordt toegepast. In 1940 zal de telling gehouden worden, die op taal gebied de gewenschte ophelderingen zal verschaffen. De regeering zal de Kamer verzoeken, nel wetsontwerp over de speciale bevoegd- rieden, die de tenuitvoerlegging van de be grooting moeten mogelijk maken, aan te pennen. Het is verder volkomen onvermij delijk. dat de landbouw een zekere mate van protectie blijft genieten. De kostprijs moet verlaagd worden en de kwaliteit ver beterd. Spaak sr>rak verder over den ern6t van bet probleem der economische politiek. De crisis is teruggekomen en de handel maakt moeilijkheden door. De plannen, dio ten Uitvoer gelegd moeten worden, hebben be trekking op beroepsorganisatie, verplichte werkloosheidsverzekering, don raad van state, de passieve landsverdediging en de wet op den verkoop van alcohol. Evenals in haar eerste verklaring zegt de regeering thans dat zij wil laten arbei den. Spaaks rede werd langdurig toegejuicht Von Ribbentrop naar Warschau De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, vertrekt heden uit Berlijn voor een bezoek aan Warschau. Voor 26 Januari is het volgende pro gram opgesteld: Des morgens bezoek var Ven Ribbentrop aan Beek, Skladkowsky en maarschalk Rydz Smigly. kranslegging op het graf van den onbekenden soldaat, be zoek aan den president der republiek, bij wien Von Ribbentrop het dejeuner ge bruikt en de6 middags tegenbezoeken aan Von Ribbentrop m diens hotel. Des avonds een diner in de Duitsche am bassade. Von Ribbentrop vertrekt op 27 Januari. Dwangarbeid in Duitsche jeugdgevangenissen De staatssecretaris van het Duitsche mi nisterie van justitie dr. F r e i s 1 e r, heeft tijdens een b:jeenikomst leiders van de Hitler-jeugd de instelling van dwangarbeid voor de jeugd aanbevolen. Deze straf zou dan toegepast moeten wor den by buitengewoon ernstige misdaden, zooals beroovingen en brandstichting. Zij zou moeten worden ondergaan in speciale jeugdgevangenissen. Dr. Freisler was voorts van meening, dat na aanhouding de opsluiting niet zou moe ten worden beschouwd als een gevangenis straf en dat de gestraften biet zouden moe ten worden ingeschreven in het strafregister. De jeugdige delinquent zou door de aan houding reeds den schrik te pakken krijgen en dit zou reeds als een voldoende waar schuwing gelden. Om het lot der Poolsche Joden in Duitschland Dc eerste regeling gereed Te Berlijn ie gisteravond een Poolsch- Duitsche regeling geteekend ten aanzien an de 10 000 Poolsohe Joden, die einde October plotseling over de Duitsche grens erden gedreven. Deze regeling bepaalt, olgens Havas, dat de in October uii Duitschland gezette Joden zullen kunnen terugkeeren om hun roerende have te halen. Zij zullen ook een zekeren tormijn krijgen de regeling hunner zaken De waarde hunner onroerende goederen zal op een speciale rekening worden gestort, die later volgens een nog niet bekende procedure zot woeden overgemaakt Men gelooft dat nog onderhandeld zal v/orden over het meer algemeene vraag stuk der 60.000 Poolsche Jodien. die nog in Duitschland wonen. Een Duitsch-Spaansch cultureel verdrag Gister is te Burgos een Duitsch-Spaansch cultureel verdrag plechtig onderteekend. Het regelt de samenwerking op het gebied uitwisseling van studenten, leerkraoh- en scholieren, van den geheelen weten- schappelijken arbeid, van het theater, de muziek, de film en het radiobedrijf. Voor de tenuitvoerlegging van het verdrag wordt een Duitsch-Spaansche cultureele immissie gevormd, die eenmaal per jaar il vergaderen. Het verdrag treedt dertig dagen na de uitwisseling der ratificatie-norkonden, die te Berliin zal geschieden, in werking. De vernietiging van Joodsche winkels te Berlijn De ontbinding van dei. Joodschen detail handel in Berlijn en de overgang der Jood sche zaken in Arische handen, was volgens het D.N.B., in hoofdzaak in het begin van deze maand ten uitvoer gelegd. Afgezien van rectificaties van minder be lang, kan men, gelijk uiteengezet wordt, in het tijdschrift van de vereeniging van Ber- lijnsohe kooplieden en industrieelen, thans constateeren, dat van de 3750 Joodsche detailzaken, die op 1 Augustus in Berlijn nog geteld werden, 1200 geschikt bevonden zyn voor ariseering. Zevenhonderd zaken zijn echter slechts in Duitsche handen overge gaan. Voor vijfhonderd hebben zich geen candidaten aangemeld, zoodat in Berlijn in het geheel 3050 detaikaken hebben opge houden te bestaan. Chamberlain Nobelprijs-winnaar Twaalf leden van den Zweedschen Rijks dag hebben voorgesteld, den Nobel-prijs voor den vrede voor het jaar 1938 toe te kennen aan Chamberlain Zij hebben dit voorstel ingediend bij de Nobel-comimissie van het Noorsche parle ment, waarbij zij de meaning uitspraken, dat „Chamberlain ongetwijfeld in Septem ber 1938 Europa voor een ramp heeft be hoed". Het nationaal-socialisme in Memel B er tul ei t. de president van het direc- j torium voor het Memelgebied, heeft in een rede voor ambtenaren verklaard, dat de Litauers in het Memelgebied zich bij het nationaal-socialisme moeten aanpassen. Alle anti-nationaal-socialistische propagan- da. aldus Bertuleit, is ontoelaatbaar en zal uitgeroeid worden. yl I AMERICAN %JciGAPETTES| Het ontslag van Schacht Te Berlijn is volgens Reuter bekend ge- orden, dat Sctiwerin von Krosigk, oe Duitsche rijksminister van financiën, dc vorige week zijn ontslag heeft gevraagd, toen dr Schacht ontheven werd uit zijn functie van rijksbankpresiden. Hitier weigerde echter het ontslag to aanvaarden. Vliegtuig bereikt meer dan Q20 K.M. snelheid BUFFALO (New-York). 24 Jan. (R.O.). Alle snelheidsrecords zijn vandaag aanzien lijk overtroffen door een CurtissHawk- jachtvliegtuig, dat in een duikvlucht een uursnelheid van meer dan 920 kilometer heeft bereikt. Het vliegtuig honderd van dit type wor den voor de Fransche regeering gebouwd maakte een proefvlucht. De snelheid was zoo groot, aat de meter haar niet meer kon aanwijzen. De deskundigen zijn van meening, dat het toestel misschien zelfs snelheden van meer dan 960 kilometer zal kunnen bereiken. De bestuurder verklaarde geen onaange name gewaarwordingen te hebben onder vonden. Geen speciale troepenbewegingen in Duitschland Het groote Duitsche hoofdkwartier spreekt de geruchten tegen, als zouden in het Derde Rijk tegen 15 Februari speciale manoeuvres worden gehouden, welke een politiek karak ter zouden dragen. In antwoord op een desbetreffende vraag, deelde de woordvoerder van het hoofdkwar tier mece, „dat de groote manoeuvres met deelneming van het leger, de marine en de luchtmacht, het volgend jaar zullen worden gehouden." Wat de manoeuvres der legercorpsen be treft, deze zullen als alle jaren in het najaar worden gehouden. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat geen enkele andere ma noeuvre der troepen in het voornemen lag Een „mobilisatie" der Duitsche katten De Rijksduitsche beroepsbond van katten fokkers aangesloten bij den Rijksduitschen bond van huisdierenfokkers, heeft besloten, dat de katten in het Duitsche rijk meer in gesteld -henen te worden op het vangen van ratten en muizen, teneinde een feilen strijd tegen deze schadelijke dieren aan te binden hun aantal te verminderen. De organisatie verklaart, dat ieder jaar 150.000 personen noodig zouden zijn om de schade te herstellen, welke door ratten ver oorzaakt wordt De Japansch-Chineesche oorlog Uit Zuid-China wordt gemeld, dat Japan- sche troepen het eiland Wai-Tsjou voor de kust van de provincie Kwangsi bij Pakhoi heibben bezet. Men veronderstelt, dat dit het voorspel is voor een landingsjxiging op groote schaal op deze kust en tevens wordt het beschouwd als een bedreiging van het eiland Hainan. Russische Pool-expeditie Het sovjet-Russische 'hoofdbestuur van den Noordelijken zeeweg heeft uitgebreide plan nen gemaakt voor de oprichting van land- bouwinstituten, proefstations, staatsboerde rijen en fokkerijen buiten den Noc.fflpool cirkel. In Igarka zal een instituut geopend wor den voor het onderzoek naar mogelijkheden in het Poolgebied voor den landbouw, den veeteelt, de jacht en de visscherij. Dit instituut zal toezicht uitoelenen over geheel Noord-Rusland en Siberië en een net werk van proefstations onder zijn controle hebben. Ir. Moermansk en Naryanmar zullen voorts proefstations opgericht worden voor het fok ken van rendieren. Het stoffelijk overschot van Dollfuss en Seipel Uit de Gedachtniskirche verwijderd De kisten met de stoffelijke resten van do vroegere Oostenrijksche bondskanseliers dr. Seipel en dr. Doll'uss. welke tol dusver in de z.g. Seipel-DolUuss-Geddchtniskirche to Weenen door iedereen te bezoeken waren, zijn naar de oorspronkelijke graven overge bracht. Het D.N.B. voegt aan dit nieuws toe; „Het indertijd door Schuschnigg genomen besluit de stoffelijke resten der beide bondsluinso liers in de naar hen te noemen kerk te plaatsen, ontmoette reeds toentertijd verzet in zeer uitgebreide kringen van de Oosten rijksche bevolking". GEMENGD NIEUWS Het doodelijk verkeersongeluk op den Muiderstraatweg Automobilist staat terecht, verdacht van dood door schuld AMSTERDAM, 25 Jan. In den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar is op den Muiderstraatweg, even voorbij de brug over de Merwede een hoogst ernstig verkeerson geluk gebeurd, waarbij de directeur van het bijkantoor Dam van de Incassobank, dc heer J. G. Schoelvinck het leven ver loor en twee dames zeer ernstige verwon dingen opliepen. Aan de rechterzijde van den weg vanal Amsterdam gerekend, stond een zware, mei steenen beladen trailer, die wegens een panne niet verder kon rijden. Uit de rich ting Amsterdam kwam met een zeer groot: snelheid een personenauto, waarin zich vier menschen, twee dames en twee heereij bevonden. De auto reed met volle snelheid tegen de achterzijde van de trailer. De ge volgen waren verschrikkelijk. De personen auto werd totaal verwoest en brak vrijwel in tweeën. De bestuurder, de 35-jarige com missionair in effecten G. J. A. van L. raak te bekneld tusschen- het stuurrad, en dt bank, doch hij was niet gewond, de heer Schoelvink, die naast den bestuurder zat werd op straat geslingerd en hij werd zot zwaar gewond, dat hij korten tijd later over leed. Ook de beide dames, die achterin za ten werden uit de auto geslingerd; Zi werden met wonden aan het gelaat en eei hersenschudding naar een ziekenhuis ver voerd. Gisteren stond de automobilist, de com missionair van L. tereoht voor de vijfde ka mer der rechtbank, verdacht van het ver oorzaken van dood door schuld en van zwaar lichamelijk letsel in twee gevalled Hem was ten laste gelegd, dat het ongeluk aan zijn schuld te wijten was, omdat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig had ge- reden. Uit het verdere verhoor blijkt, dat dt avond tamelijk vroolijk was doorgebracht Verd. had dien Zaterdagavond bij den zoc tragisch om het leven gekomen heer S. ge geten. Er was voor het diner een borrel ge dronken en wijn aan tafel. Na den maaltiji was er koffie en een „pousse" geserveerd Na het eten was het gezelschap naar hei „Bosch van Bredius" in Naarden gegaan ei vervolgens naar de Savoye club in Amster dam. Daar eenige getuigen niet waren verschel nen, en de verdediger, Mr F. Heemskerk geen afstand van deze getuigen wilde doen, schorste de rechtbank de verdere behande ling tot 14 Februari a.s. te half drie. VRAAGT ONZE GEÏLLUSTREERDE Mk |\PSi| PRIJSCOURANT (DcHjixm Uti ofe X DOOR MARTHA VI5SER „Nu maar weer naar bed en verder geen tobberijen meer", zegt hij dan. Als een veldheertje in zakformaat loopt Adriaan, na zijn overwinning parmant de kamer door, op de groote deur toe „Klein kanalje", bitst tante Ditje hem tusschen haar tan den achterna. Reeds op de trap komt het strijdbare manneke tot bezin ning en glijdt de generaalsmantel hem van de schouders. Meteen is hij weer het nerveuze jongetje, dat bang is voor balken, die vallen kunnenmaar toch niet zóó bang meer als eerst. Dat hij daar niet eerder aan heeft gedacht, dat hij tóch weer naar boven zou moeten Wacht, hij zal z'n oogen dicht doen. Het is tóch donker en hij weet precies den weg. Al tastend zal hij het vc#der wel vinden, de kamer, het beden dan zal hij het laken nemen en dat over zijn oogen trekkenmisschien vallen de balken dan wel niet dezen nacht Als hij eenmaal weer in bed is, valt er een sterke reactie over Adriaan. In de plaats van de fiere zelfbewust heid van zooeven treedt een nauw onderkend gevoel van afhankelijkheid, een innige behoefte aan koestering, waarmee hij geen raad weet. Een poos ligt hij zoo nog wakker, het laken diep over zijn oogen getrokken. Dat is benauwd en de slaap komt maar nieten dan ziet hij toch de kamer en de bedstee, waarin hij zelf liggen moet. Even een zwak protest: dat kan toch niet. Maar wat deert het ookhet is goed zooEr is een weldadige, willooze rust over hem gekomen. Dat zijn oogen toe zijn en bovendien nog bedekt met een laken, daar aan denkt hij niet meeren dat de balken kunnen vallen, is iets, van heel lang geleden, iets wat hem nü niet meer raaktslechts een vage herinnering schijnt nog wat na te werkenNu kan ook de fee uit Sprookjesland weer komen. Door verborgen deuren, die onhoorbaar opengaan en geruischloos weer achter haar dichtvallen, zweeft ze aan Zie, daar tegen den knolraap-gelen wand vertoont zich duidelijk de gestalte van een vrouw, slank en bleek en ge kleed in een japon van glimmende zwarte zijde. Ze beweegt zich nog steeds en komt al nader bij. Ze loopt zacht, heel zacht. Alleen het geruisch van haar zijden japon hangt, als de bewustwording van een verre, zoete herinnering, in de kamer. Adriaan is nu heelemaal niet bang meer. Het is hem, of hij weet, wat nu gebeuren gaat. Ze is nu zoo dichtbij, dat hij haar trekken duidelijk kan onderscheiden. Vriendelijk buigt ze zich over Adriaan heen en ze kust hem op zijn voor hoofd en zijn wang. „Nu gauw zoet gaan slapen" zegt ze zacht. Adriaan zou wat terug willen zeggen, maar zijn mond is als toegeklemd. De zwarte dame schijnf dat wel Je begrijpen. Ze glimlacht maar. Nog eenmaal buigt ze zich over den jongen heen En daarmee is dan de laatste spanning opgeheven en de reactie volkomen. VII Er is verder niets meer, vóór den volgenden morgen, als Adriaan wakker wordt en niet eens verwonderd is, dat de balken niet gevallen zijn. Op hetzelfde oogenblik herinnert hij zich de zwarte dame. Wie kan zij geweest zijn, zoo vraagt hij zich af. Tenslotte blijft er maar één mogelijkheid: ze moet een engel zijn ge weest. Helaas kan hij zich niet meer herinneren, of ze vleu gels had. Mocht ze nog eens terugkomen, dan zal hij daar dadelijk naar kijken Er is dien nacht dus een van Gods engelen op zijn kamer geweest. Het feit zelf komt Adriaan niet te wonderlijk voor. Waarom zou God wel engelen kunnen zenden naar de tenten van Abraham en in de woestijn van Berseba en niet naar de bovenachterkamer van De Bloeyende Amandelboom? Het meest vreemde van het geval is voor hem. dat ze zwart was. Hij heeft zich de engelen altijd heel anders voorgesteld. Meer zooals ze gewoonlijk staan afgebeeld op plakplaatjes en in boeken. Doch mogelijk beschikt God ook over een paar zwarte engelen, wellicht speciaal om naar stoute kleine jongens te sturen, je kunt niet weten, de mooie witte engelen zullen dan voor de groote menschen zijn. Ofschoon die zwarte engel ook heel mooi was, maar Zoo blijft er dan een „maar". Hij zou eens kunnen vragen, beneden. En zoo wordt tante Ditje dan dienzelfden dag nog voor het vraagstuk der zwarte engelen geplaatst. „Zwarte engelen, zwarte engelen?" yraagt ze verwonderd. Waar haalt zoo'n kind de onzin vandaan. Maar dan gaat haar toch een klein lichtje op. Juist, dèt zal hij bedoelen. De klok hooren luiden! Zooals dat meer gaat met die kleine potjes, die doorgaans veel t« groote ooren hebben. „Je bedoelt zeker de duivelen, de engelen van den satan", zegt ze, doch een heftig „neen"-geschud maakt haar duidelijk, dat ze er geheel naast moet wezen. Ja, ja, je moet oppassen met dat ventje. Of is het soms weer een streek, zooals gisteravond? „Ja, dan weet ik het ook niet hoor", antwoordt ze dan. „Trouwens, wat let het ons, of de engelen wit of zwart ol wat ook zijn; hier op aarde vertoonen ze zich niet meer en later, als we in den hemel mogen komen, nu, dan hoeven wt niet meer te vragen, dan wéten we het." Ditje is zelf niet ontevreden over haar betoog, maat Adriaan zou willen repliceeren met een: „en als ik er hier dan wél een gezien heb en die was zwart, waar blijf je dan?" Als hij maar durfde. Bij de eerste gelegenheid legt hij zijn vraag aan vader voor, Deze toont zich in het minst niet verwonderd. Ook van argwaan is bij hem niets te bespeuren. Vanzelf niet: Wiechers denkt niet anders dan aan een scholastieke vraag. Zoo in de lijn van: waar haglde Kaïn z'n vrouw vandaan, of: hoe zou de aarde er op dit oogenblik uitzien, als Adam en Eva eens niet gevallen waren. De houding van Wiechers doet Adriaans vertrouwen in vaders knapheid groeien. Daarbij zinken tante Ditjes bekwaamheden geheel in het niet. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2