m rCB Emigratie naar West-Canada ZATERDAG 21 JANUARI 1939 DERDE BEAD PAG. g In Centraal Britsch Columbia zijn de mogelijkheden practisch onbeperkt Voordeelen en nadeelen aan de streek verbonden III (Slot) De heei- R. P. D o j e s, 1. i., schrijft ons: In het gebied rondom Prince George wordt ten Zuiden van de stad het beste land ge vonden; jammer genoeg is dikwijls het bosch zwaar, zoodat de ontginning van deze gronden te kostbaar is. Misschien is ontgin ning van den grond, om er een rendabel landbouwbedrijf op uit te oefenen, wel moge lijk, wanneer men met meerdere gezinnen zou samenwerken, zoodat men goedkoop werkende ontginningswerktuigen zou kun nen huren. Naast verbouw van tarwe, haver en gerst (de opbrengsten van de beide laatste granen worden in het algemeen niet verkocht, doch dienen om het eigen vee te voeren) heeft men den laatsten tijd succes met de winning van klaver-, lucerne- en timotheezaad. Het Vanderhoof-district ten Westen van Prince George is vooral geschikt voor den verbouw van haver en lucerne; overigens is het karakter van de streek gelijk aan dat van het gebied rondom Prince George. Hetzelfde kan wenden gezegd van het ge bied rondom Burns Lake, welk gebied men het „merendistrict" zou kunnen noemen. Voor landbouw geschikt land is in niet aan eengesloten complexen in groole hoeveelhe den, vooral ten Zuiden van Bums Lake aan wezig, en vooral ook ten Zuiden van het Zuidelijk van Burns Lake gelegen Francois Lake, welk meer echter voorloopig een hin derpaal voor de verdere ontwikkeling van deze streek vormt. In het gebied tusschen Houston en Bar rett zijn reeds enkele Nederlandsche gezin nen gevestigd; vooral bij Barret zijn uitge strekte landerijen voor redelijke prijzen be schikbaar. Rondom Smitlhers is een uitgebreid land bouwgebied, waar veel timotheezaad wordt gewonnen. Vanuit Smithers wordt melk naar Prince Rupert gevoerd. Van het gebied rondom Terrace is reeds medegedeeld, dat het klimaat er vergeleken met de meer Oostelijk gelegen streken meer gematigd is. Hierdoor is uitoefening van fruitteelt, en groenteteelt, en waarschijnlijk ook de verbouw van tulpen zeer wel moge lijk. De bedrijven in deze streek zijn, verge leken met die in het overige gebied, kleiner en de landprijzen hooger. Behalve de reeds genoemde streek in Cen traal Britsch Columbia bezocht ik in Britsch Columbia nog een melkveestreek bij Van couver, in welke streek echter de landprij zen hoog zijn, zoodat vestiging van weinig kapitaalkrachtige gezinnen hier niet moge lijk is, en verder het dal van de Columbia River Valley, een interessant district ten Westen van de Rockey Mountains, hetwelk vooral geschikt is voor den verbouw van tuinbouwproducten en klein fruit, welke ge leverd worden aan de in de nabijheid gele gen toeristencentra in de Rockv Mountains. Het dal wordt in het Westen door de Selkirk Mountains begrensd. Tengevolge van den geringen neerslag moet geïrrigeerd worden. Door het dal loopt een spoorlijn. Een bepaald gedeelte van het dal behoort aan een maatschappij, welke het land in perceelen ten verkoop aanbiedt. De gemiddelde grootte der boerderijen is 10 tot 20 acre (4 tot 8 ha). Voor weinig kapitaal krachtige gezinnen biedt het district reeds goede mogelijkheden. De grond is zeur vruchtbaar en aangezien geïrrigeerd wordt, is men niet afhankelijk van den neerslag. Na aankoop van een boerderij is verdere verbetering door ontginning slechts in ge ringe mate mogelijk. De inkomsten zijn dik wijls echter zoo groot, dat men vaak na ver loop van tijd in staat is land bij te koopen. Men treft hier gemengde bedrijfjes aan met verbouw van tuinbouwproducten en klein fruit. Een leider van de kolonie biedt allen mogelijken bijsfand. Doordat de bedrijfjes dicht naast elkaar liggen, waant men zich eenigszins in een Korte inhoud van het Feuilleton Tusschen ïwee groote moderne gebouwen van een manufaaturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Banik, staat het kleine antieke pandje De Bloeyende Aman delboom, eigendom van den ouden heer Wieahers. De jongelui im die dorpskroeg van Water dam begrijpen niet, dat de oude heer een bod van twaalfduizend giulden, hem door de Bank gedaan voor zijn pand, heeft afgesla gen. Wat zou daar achter zitten? Allerlei geruchten doen de ronde. Nu wonden, behalve de mannen, ook de vrouwen nieuwsgierig, en zoo is iedereen er op uit den heer Wi'eohers zijn geheim te ont futselen. (iZie vervolg hieronder) Nederlandsche omgeving; ik kreeg een zeer guns li gen indruk van de geheele kolonie. De leider tracht op alle mogelijke wijzen de inkomst* n van de kolonisten te vergroolen: een belangrijke nevenverdienste wordt b.v gevoimd door het kappen van Kerstboomen en bouwhout. Conclusie Als eindconclusie omtrent Centraal Britsch Columbia zou ik willen melden, dat de m o g e 1 ij k heden voor immigratie er praktisch onbeperkt zijn: ver schillende grondsoorten, zoowel als het kli maat, zijn voor de uitoefening van den landbouw geschikt, terwijl de voor de pro ducten gemaakte prijzen het bedrijf renda bel maken. De voornaamste voordeelen, wel ke aan de streek verbonden zijn, zijn de vol gende: Er zijn vele te koop staande bedrijven aanwezig, zoodat men een ruime keuze heeft; goed land is dicht langs de spoorlijn gele gen goedkoop beschikbaar; het klimaat is gunstiger dan dat in de prairieprovincies; de toekomstmogelijkheden zijn er waarschijn lijk grooter dan die in het bewoonde Noor den van de prairieprovincies. Er komt een zich uitbreidende mijnindustrie voor; ver wacht mag worden, dat de handel op Azië zal toenemen, waardoor vooral Vancouver een afzetgebied van nog grooter belang zal worden. Vanzelfsprekend zijn aan het gebied ech ter ook nadeelen verbonden: de plaat selijke markten zijn niet groot; zoolang het gebied nog weinig bevolkt is, is samenwer king bij de verwerking en het verder ver voer der producten niet gemakkelijk ir het algemeen is er een te groote products voor de plaatselijke markten, doch »n te geringe voor geheel Britsch Columbia, welke provincie nog een belangrijken import heeft van verschillende landbouwproducten; -het cultureele leven is er nog minder ontwik keld dan in verschillende districten ir prairieprovincies; geregelde kerkgang zal soms bezwaarlijk zijn, aangezien lo rken zeer verspreid gelegen voorkomen; de reis kosten van Nederland naar Britsch Colum bia zijn hooger dan die naar meer Oostelijk gelegen streken, terwijl de vrachtprijzen door dien langen afstand voor naar het Oos ten te vervoeren producten hoog zijn. De meeste van deze nadeelen zullen echtier, als het gebied meer bevolkt wordt, gaandeweg minder zwaar tellen. Door het invallen van den winter in de prairieprovincies heb ik slechts een zeer vluchtigen indruk van de aldaar bezochte, in het Noorden gelegen districten, gekregen, zoodat ze slechts zeer terloops hier vorden besproken. Voorop staat wel, dat voor hen, die slechts over een minimum kapitaal van 1000 dollar beschik ken, de vestigingsmogelijkheden in dit" gebied wel beperkt zullen moeten hl ij ven tot eenige distric ten, waar de grond van minder goede k w a 1 i t e i t i s. Ook hier treft men weer den gemengden bedrijfsvorm aan, welke echter dikwijls wat meer in de graan (tarwe)richting wordt ge dreven dan in Britsch Columbia. Er zijn nog zeer vele mogelijkheden om een bedrijf op te nemen. Plaatselijk treft men hier en daar reeds kleinere of grootere kernen van Nederlandsche boeren aan, wel ke het, door elkaar genomen, behoorlijk voor den wind gaat. Als land bouwland biedt Cana da het groote voordeel, dat voor het eigen gezin een levensbe- staan kan worden gevonden, ter wijl tevens voor het nageslacht goede kansen aanwezig zijn. In tegenstelling met in Nederland hebben gezinnen met meer kinderen het er gemak kelijker, aangezien hier sberk geldt: des te HYPOTHEEK 3V< Van eengroot pensioenfonds kapitaal aangeboden als ee»ste hypotheek op courante voon- en winkelhuizen. Rente 3'A a 3V* Brieven met uitv. inlichtingen onder No. 22700 aan 't Bureau van De Rotter^ dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN! Omdat kinderen zoo graag Palmolive Zeep ge bruiken bieden wij hen 6 mooie, in kleuren gedrukte uitknipkaarten met voorstellingen van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen (in totaal 32 figuren) speciaal door Walt Disney voi Palmolive geteekend, aan. Zij worden franco toegezonden tegen Inzending van 3 zwarte Palmolive-bandjes en 2 post zegels van 5 ct. aan Palmolive, Afdeeling i 6 Postbus 635, r mijn gezicht, hals en schou ders, tweemaal daags 's morgens en 's avonds met het donzig schuim van Palmolive, de olijfolie-zeep. Niets over treft dit natuurlijke middel. Het reinigt de poriën en verzacht de huid, waar door ik de teint der jeugd heb behouden. Een mooie, jeugdige teint ia een eerste ver- eischte wanneer men als vrouw wil behagen. Pas daarom ook de Palmolive-schoonheidsbe- handeling toe. Duizenden vrouwen hebben deze raad opgevolgd; zij zijn er eiken dag nog dank baar voor. Volg haar voorbeeld. Na korten tijd zult U reeds het resultaat bemerken. Rechtzaken Ondergang van een effectenkantoor Eigenaar beweert van alles onkundig te zijn Twee jaar tegen hem geëischt ROTTERDAM, 21 Januari In Juli 1937 is het effectenkantoor van de firma V. en S. in staat van faillisse ment verklaard. Er bleek een deficit te zijn van f 210.000,—. Bovendien werd ge constateerd. dat hier dingen waren ge beurd, die strafrechtelijk niet door den beugel konden en daarom werd een strafvervolging tegen den 70-jarigen ef- fectenliandelaar J. J. V. de eigenaar van de zaak en tegen diens zoon D. V. M. V. die procuratiehouder was. In September van het vorig jaar hebben beiden zich voor de rechtbank te verant woorden gehad, de. zoon ter zake van ver duisteringen van effecten, die ter convertee ring aan de firma waren toevertrouwd en de vader ter zake van bcdriegelijke bank breuk. De zoon is door de rechtbank veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en ten aanzien van de zaak van den vader beval de rechtbank terugwij zing naar den rechtercommissaris voor na der onderzoek, zulks in verband met het verweer van V. Sr. dat hij in de laatste ja ren van den gang der zaken volkomen on kundig was gelaten. De zaak tegen V. Sr. heeft nu opnieuw ge diend voor de Rotterdamsche Rechtbank. Verdachte voerde ook thans het verweer, dat hii van den stand van zijn zaken niet op cle hoogte was, doordat zijn zoon stelselma tig alle bescheiden, die hem zouden kunnen onthullen, dat het met de zaken niet roos kleurig ging, aan zijn waarneming heeft ont trokken. Verdachte heeft zich in 1933 feite lijk geheel uit de zaken terug getrokken. Hij wist, dat er toen een deficit was van 46 duizend gulden, maar dank zij hulp van vrienden was hij er in geslaagd drijvende te blijven en naar wat zijn zoon hem in de la tere jaren heeft meegedeeld, had verdachte begrepen, dat het weer wat beter in de zaak ging. meer handen aanwezig zijn, des te meer werk kan er worden verzet. Het ligt in die bedoeling, dat in de naaste toekomst een vertegenwoordiger van de Stichting Landverhuizing Nederland in Ca nada aanwezig zal zijn, die emigranten eerst „op dreef' zal helpen, hen van raad zal dienen, zal toezien op de keuze en prijs van het op te nemen bedrijf, terwijl ook, nadat ze gevestigd zijn, hij hen den eersten tijd zoo lang, dat ze geacht worden op eigen beenen te kunnen staan herhaaldelijk zal bezoeken. Mochten er onder de lezers van dit artikel zijn, die naar aanleiding hiervan nadere in formaties zoudien willen inwinnen, dan kun nen zij zich wenden tot het Secretariaat van de Christelijke Emigratie Centrale, Ieplaan 65, 's-Gravienhage of tot de Stichting Land verhuizing Nederland, Bezuddenhoutsche- weg 97, 's-Gravenhage. II stond in ons blad i Getuigenverhoor Mr S. Naaven, die curator is in het fail lissement \an V. en S. legde eenige verkla ringen af omtrent den stand van zaken, zoo als getuige deze had aangetroffen. De Rijks-accountant W. Bijleveld heeft de boeken onderzocht en heeft daarover een rapport uitgebracht, dat hij thans nader toe licht. De in de dagvaarding genoemde pos ten zijn alle buiten de boeken gebleven, ter wijl uit het handschrift is te zien, dat in dien tijd de hoeken geregeld door verdachte werden bijgehouden. Ook de volgendP getuige, de assistent, li'.j den Rijks-accountantsdienst C. de Keizer, acht het niet aannemelijk, dat verdachte buiten het bestaan van die posten is geble ven. Verdachte merkt dan op, dat hij telkens door zijn zoon is beetgenomen. Deze liet het voorkomen, alsof hij door een vriend gehol pen werd. De president: Dnt moet dan een vriend are- weest zijn. die zes jaar lang f 30 000 per jaar in de zaak stak. Men moet aan hetgeen men ge.looven wil toch zekere grenzen aanleg gent Als getuige a décharge wordt daarop ge hoord de zoon D. W. M. V., die bevestigt, dat hij zijn vader buiten de wetenschap heeft willen laten, dat het met de zaak mis ging. Wanneer V Sr argwaan kreeg, zei getuige maar, dat z\jn vriend hem met geld hielp. Getuige G. W. Doormans is van 1934 tot 1937 rem.isier geweest bij verdachte. Hij heeft den indruk, dat de vader van den gc- heelen gang van zaken op. de hoogte was. Er Averden tusschen vader en zoon avc! din gen besproken, die voor getuige geheim wer den gehouden. De vroegere bediende op het kantoor van verdachte verklaarde, dat hij dikwijls brie ven heeft gecopieerd. waarbij er voor ge- zored moest worden, dat heele passages niet in het copieboek kwamen. Getuige's indruk was, dat verdachte o-veral buiten gehouden werd. Requisitoir Het O. M. waargenomen door Mr. J. S. Loke zeide in zijn requisitoir te willen bewij zen, dat er geen sprake van is dat verdachte overal buiten gehouden is, maar dat hij wel degelijk geweten heeft, dat het met zijn zaak mis ging en dat hij nu op een zeer handige wijze is te werk gegaan om zijn vingers niet te branden. Het verweer van verdachte noemt het O. M een onmogelijk verweer en de presi dent heeft reeds uiting gegeven aan de on- geloofA\-aardigheid daarvan. Het O. M. eischt tegen verdachte een ge vangenisstraf van twee jaren. Pleidooi Mr J. Offerhaus merkt in zijn pleidooi op. dat men de vraag of hier opzet dan wel schuld in het spel is, alleen kan beoordce- len als men den persoon A'an verdachte kent, over AA'ien pleiter uitvoerige inlichtingen geeft. Pleiter is tot de de conclusie gekomen, dat verdachte alleen schuld heeft in den mo- reelen zin van het woord en dat hij civiel rechtelijk aansprakelijk is. Pleiter concludeert dan ook tot vrijspraak. Uitspraak 3 Februari. AL WAART GE 50 JAAR... WORDEN!! DOOR DE NIEUWE METHODE BEWERKT DOOR BEKEND MEDICUS. - Fl 1.85 GEEN SUCCES - GELD TERUG I inlichtingen en dankbetuigingen gratis en J. BRUI K M A N discreet ROTTERDAM 5 POSTBOX 13 RUBRIEK^, ZÜ.ADAG, 22 JANUARI 1930 jtl.OEMEXDAAL. 243.8 M. Uitzending van kerk diensten uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds Joh. C. Brussaard. Vooim. 10 uur: tekst 1 Joh. 4:10, „de Liefde ziek. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VA VPRO. S.0012.00 AVRO. S.55. Gram.n 9.01 Sportnieuws. S.05 Tulnbi tje 9.30 Grar luzlek. 9.45 ischappij". 9.59 Sport nieuws 10 00 Pianovoordracht. 10.30 Ned. Herv Kerkdienst. 12.00 Causerie „Levens waarden, <lie ter zake doen". Hierna: Be richten. 12 20 Gram.mu'Ziek met toelichting 12.59 De Vagebonden en solist. 1.30 Cause rie Sport in Iivdië''. 1.50 Grami.muziek. 2.Q0 Boekenhalfuur. 2,30 Omroeporkest en solis ten. 3.50 Gram.mu'Ziek. 4.15 AVRO-Dansor- lcest 4.45 Gram.muziek. en Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 u. Sportnieuws ANP. Gram.muziek. 6.30 Gram. muziek 6.49 Wijdingswoord. 7.00 Ned. Herv, Kerkdienst 8.00 Berichten ANP, Radiojour naal, MededeeIIneren. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.05 Radiotooneel. 9.25 Gev. program ma. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Dansmuziek (gr.pl.) IILVERSUM II. 415.5 M. 8.30 ICRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.muziek. 9.50 Geref Kerkdienst. Na afloop: Gew. muziek (gr. pl.) 12.15 Causerie ..Met z'n allen aai. het werk." 12.30 KRO-Orkeet. (1.00—1.20 Boekbespreking). 2.00 Vnagen beantwoording 2.45 Gram.muziek. 3.09 Parijs blaaskwli 5.00 Pi gram.muziek. 5.40 Gew. muziek. (gr. pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Film muziek, (gr. pl.) 8.00 Berichten ANP. mededeeUngen. 8.15 u Russisch koor en Balalaika-orkest. 8.35 u van de Oubaingui-rivier. 8.55 Vervolg var 8.15. 9.15 Radiotooneel. 9 45 Gr.muziek. 10.00 Marek AVeber met zijn Orkest (opn.). 10.39 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 12.20 Orkest. 1.05 Con cert. 1.20 Banjo-orkest. 2.29 Voor tuinllef- hebbers. 2.40 Orkest. 3.20 Symphonieorkeat 4.20 Causeurie. 4.40 Orkest. 5.20 Religieuze causerie. 5.40 Strijkkwartet. 6.30 Boeken- nieuws. 6.50 Sextet 7.20 Hoorbericht ui» 7.50 Orgel. 8.15 Kerkdienst. 9.25 i orkest 10.50 uui RADIO—PARIS 1648 M. 19.00 Orkest. 12.30 Or- gel. 1.20 Zang. 1.35 Orkest. 3.20 Zang. 3.35 ible. 5.20 Orkeet 7.20 Orkest 8.35 Zang 8.50 Opera. 11.35 Orkest Een tik om de ooren met ernstige gevolgen Zware straf tegen onderwijzer geëischt ZUTPHEN. 21 Januari. Een onderwij zer uit Deventer hoorde voor de Zutphenschc Rechtbank veertien dagen gevangenisstraf tegen zich eischen met ontzegging van het recht om het ambt van onderwijzer uit te oefenen voor den tijd van vijf jaar. Hij had een leerlinge een tik om de ooren gegeven en deswege moest hij nu, verdacht van mis handeling, voor den rechter verschijnen. Verdachte ontkende niet, dat hij het meis je een tikje om de ooren had gegeven. Het meisje vertelde, dat de klap om de ooren haar veel pijn had gedaan. Ook zou de mees ter haar eens tegen de bank gegooid heb-, ben. Uitspraak over veertien dagen, £DeXjötyn tui de - 1 "öarrjKflfïi DOOR MARTHA VISSER Steevast eiken Zaterdag ziet Waterdam zijn vrouwen, ge wapend met haar boodschappenmandje. opgaan naar de alom bekende en gerenommeerde zaak van Wiechers. Den heelen dag loopt 't af en aan en welhaast voortdurend zijn er zoo'n drie, vier tegelijk binnen. Zoo'n Zaterdag is derhalve dè wel aangename tijd om 't offensief in te zetten. Moed groeit nu eermaai snel aan met 't toenemen van 't aantal adspirant-hel- den. Wat tien alléén niet durven, doen drie tezamen aarze lend en vijf verbondenen draaien er hun hand niet voor om... 't Begint met een grap, wat van psychologisch inzicht ge tuigt, want wie het zoover brengt, dat hij de lachers op z'n hand heeft, is reeds meer dan de helft zeker van de over winning. 'n Kleine aanleiding, een lange boodschappenrekening, die uitkomt met een halven cent. Wiechers grabbelt in zijn geld- lade, eenmaal en andermaal, doch het gezochte geldstukje vertoont zich niet. Nu, dan laat hij het maar schieten voor dezen keer en hij Igeeft met een vollen cent terug, in het voordeel van de klant. Deze reageert met een: „Ja, ja, 't zit 'r tegenwoordig bij m an „Nou, dat weten we toch allemaal al lang", zoo gaat een ander op de aardigheid door. Dat zijn duidelijke toespelingen. 1 Maar Wiechers gaat op dat gepraat in het geheel niet in. Hij bijt niet naar het vischje. Hij heeft ze geheel en al door, deze naïeve klantjes. Wie zou daar trouwens invliegen! Rus tig gaat hij door met het handig afwegen van zijn pondjes en onsjes op de diep doorslaande blinkende koperen balansen. En ook als er nog een probeert het gesprek gaande te hou den met een: „Houd je nou maar niet zoo onnoozel", blijft hij zwijgen. In den loop van den dag komen er weer anderen, die het op haar manier nog eens probeeren. „Je bent er toch ook niet op vooruit gegaan: met die twee paleizen naast je zou je heelemaal in de verdrukking komen". Maar Wiechers klemt z'n dunne lippen nog wat steviger op mekaar dan gewoonlijk; van eenig antwoord alzoo geen sprake. „De ruenschen laten nou tegenwoordig ook geen steen meer op de andere, 't is wat te zeggenheb je ook nog niet eens aan spiegelruiten gedacht?" Doch hierbij blijft het. Wiechers geeft geen schijn van kans om verder te komen dan deze en soortgelijke inleidende vragen. Dat maakt de vrouwtjes kregel. Ze vinden, dat als je een winkel doet, je niet zoo stroef moet zijn. 't Lijkent warempel wel, of het een genade is om bij Wiechers te mogen koopen! In dien geest wordt weldra gepraat: bij buurpraatjes aan de deur en achter de koffie en bij toevallige ontmoetingen in andere winkels, waar het wat minder stijf toegaat dan bij Wie chers. De man of vrouw achter de toonbank doet over het al gemeen graag mee. Dat is eigenbelang, want elke klant, die Wiechers verliest, komt een ander ten goede. En er zijn er zoo langzamerhand meer van die branche gekomen in Wa terdam. En Wiechers verliest klanten. De meer vooruitstrevende elementen gaan naar de coöpe ratie. Dat is iets van den nieuwen tijd. Niet meer met je allen één man rijk maken, maar de winst direct aan den verbruiker. En daarbij een inrichting en een bediening, die klinkt als een klok. De eenvoudige zielen loopen over naar vrouw Cosijn in de Havenstraat. De kwaliteit van haar waren is niet te vergelij ken met die van de artikelen van Wiechers en dividendbon netjes geeft ze ook niet, zooals dat bij de coöperatie gebruike lijk is. Maar daartegenover staat, dat ze, beter nog dan her Dagelijksch Nieuwsblad, op de hoogte is van het wel en wee van haar stadgenooten en daarbij bereid van haar kennis en inzicht mede te deelen aan eiken klant, die blijk geeft daar belang in te stellen. De kinderen paait ze met boterbabbelaars: twee voor elke vijftien nog bruikbare grauwe puntzakken. IV Op de tweede verdieping van het oude huis der Wiechers ligt, aan de achterzijde, over de geheele breedte van het pand, een ruime, lage kamer. Deze is te beschouwen als het speciaal domein van Adriaan, den jeugdigen erfgenaam van al de heer lijkheid zijner vaderen, die. als er door de aderen van den Oostinjevader koninklijk bloed had gestroomd, voorbestemd zou wezen, om eenmaal Adriaan de Vierde te heeten, en die, als dit inderdaad het geval ware geweest, bezwaarlijk met een geringer aantal levenskansen ter wereld had kunnen komen. Symphonieorkeat. 7.20 Piano. 8.20 Bontr Pro* gramma. 10.30 Concert 4 84 Mi 10.20 Concert. 11.35 Harmonie-Or kest 12.05 Accordeonorkest 12.35: 12.55 eö 1.30 Orkest 2.50 en 3.10 Zang. 3.20 Mannen* kwartet. 4.35 Orkest. 5.30 en 6.90 Orkest. 8.20 Orkest 10.30 Orkest 1571 Opera,- M A AN DAG, 23 JANUARI 1939 HILVERSUM I 1875 muziek. (Om 8.15 Bericht ding. 10.15 Gram.muziek. 10.35 Het AVRO-Aeoliar Orgelconcert. 12.00 Gra AVRO. S 00 Gram. 10.00 Morgenwü- 0.30 Voor de vrouw, kest (opn.). 11.20 muziek. (Om 12.15 Omroef)- (opn.) (2.20—3.10 Cai planobegeleiding. 4.30 Orgels Kon. Marinekapel en gram-ir Berichten). 6.30 Gram.muzie: ANP. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.20 Het AVRO-V; solisten en gem. koor. 11.00 uziek. 9.25 Gr. deville-Orkest. ierichtcn ANP. ■kest. 11.40—12.00 u. /VERSIJM II. 415.5 M. NCRV-Ultzcnd Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichte] nuziek. (9.30—9.45 Geluk- 10.30 u. 00 Christelijke Lectuur. 11.30 00—12.15 Berichten). 12.30 ziek. 2.00 3.00 Keu! Bijbellezing. aatje 3.30 Gram.muziek. 3.45 45 Gram.muziek. 5.15 Kinder- ...15 Gram.muziek, berichten. 6.30 Vra genuurtje. (Van 7.00—7.15 Berichten). 7.45 Uj Gram.muziek 8.00 Berichten ANP, herhaling S.O.S.-Berichten. 8.15 Het Hillegondakoor. so liste en gr.muziek. 9.00 De Eemlnnders. 9.30 Causerie over de overheidsfinanciën. 10.00 u. Berichten ANP. actueel half uur. 10.30 De uzikala oauseirië."7.20 Variété. 8.20 Causerie. 8.40 u. Band. 9.45 Budtenlandsch overzldht. 10.00 u. Zang. 10.35 Orkest. 11.35 Band. RADK1—PARIS 1648 M. 11.20 Orkest. 12.30 U. Zang. 1 05 Orkest. 2.35 Piano. 3.35 Zang. 3.50 Viool. 4.40 Zang. 5.05 Zang. 5.50 Viool. 6.35 Zang. 6.50 Strtfkconcert. 7.20 Orkest. 8.25 Piano. 8.50 Orkest. EULEJf 4.76 M. 6.30 Orkest. 1 Orkest 12.35 Orkesi 5.45 Zang 3.20 Or- 7.39 Volkeliede- 8.00 Weekovenzicht 8.20 Winterhulp- programma. 9.50 Orkest en kwintet BRUSSEL 322 en 484 M. 32 2 M: 12.50 en 1.30 Orkest 6.20 piano. 7.20 Orkest. 8.20 en 9.29. Orkest. 4 84 Mi 12.50 en 1.30 Orkest. 6.35 Zang. 7.05 Piano. 8.29 Radiotooneel. 10.30 Concert. DEUTSCHLAXDSEXDER 1571 M. 7.30 Koor. 8.05 Lit. Causerie. 8.20 Orkest 9.50 Fluit en piano. 10.20 Concert. 2.00 x 1.70 2.90 x 2.00 x 1.85 M 42.— 6.00 x 6.40 x 2.15 M ƒ180.— 6.00 x 7.40 x 2.15 M 200.— Immers, zooals op een kroonprins, wil hij zijn geslacht al thans geen eeuwige schande aandoen, de plicht rust, zich be* haaglijk te leeren voelen in het koninklijk hermelijn, teneinde dit eenmaal zóó te kunnen dragen als waren stof en snit eigen, origineele keuze, zoo heeft Adriaantje, bij wijze van spreken, het kruideniersjasje reeds in zijn luiermand gevonden. Zeker, ook andere, meerendeels zeer lieve dingen, doch d i e hadden desnoods stuk voor stuk gemist kunnen worden, alleen dat jasje niet. Zoo is het dan vrijwel zeker, dat Adriaan eenmaal de zesde zal wezen achter de aloude toonbank, die nog in de taveerne heeft dienst gedaan. Met de mogelijkheid, dat hij later zelf een metier zal kiezen, wordt niet gerekend. Een oudste en eenige zoon uit De Bloe yende Amandelboom hééft dienaangaand geen keus. Van Godswege is hem immers zijn levenstaak reeds bij zijn ge boorte aangewezen? Het zou rebellie zijn. een zondig verlaten van Gods weg. daaraan te tornen. Niemand dénkt er dan ook maar aan dit te doen. Hot kroonprinsje zelf heeft intusschen den leeftijd om zich over zijr toekomst bezorgd te maken, nog niet bereikt. Hij leeft met zijn negen jaren nog geheel in een wereld van spel. school en fantasie. Nbg is hij de gelukkige burger van Sprookjesland, zooals alle thans volwassenen dat eenmaal zijn geweest en met een zeker heimwee terugdenken aan die goede, oude da gen. Verwonderlijk slechts blijft, dat bijna niemand zich later weet tc herinneren, hoe en wanneer hij met een zoet lijntje over zijn grenzen is gelokt. Want zóó moet het wel gegaan zijn. Zeer los, is de band, die hen nog bindt aan dat welhaast legendarisch verleden. Wat was werkelijkheid, wat droom?. Wordt vervolgd 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9