Internaat voor Gymnasiasten AFLUKIN Marklin Treinen ZATERDAG 21 JANUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 5 Tl EL (max. 15) Toezicht en hulp bij HUISWERK Dir. Drs. A. J. MELLINK. Rector Gymn. Dr. J. R. BUISMAN Hondenweer AFLUKIN weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Hef voorkom» Griep Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischl den naam AFLUKIN op elk pilletje. DE IDEALE VLOER BEDEKKING N.v. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN Vanaf den Haagschen Toren De Lichtstad verduisterd. Moderne verkeerseischen. De hofjes in de Hofstad OVER de verduisteringsproef van Don derdagavond is reeds in den breede geschreven en het zal niet gemakkelijk zijn, nog eens op dit onderwerp terug te komen zonder in allérhande herhalin gen te vervallen. En al willen we aan repetities niet elke waarde ontzeggen, we meenen zoo. dat het publiek d'e resulta ten van deze proefneming zich tóch reeds behoorlijk in het hoofd heeft gezet. Hier geldt immers voor eiken burger: „Ook f uw zaak, ook uw leven staat op het spel". Dienaangaande kent de moderne oorlogsdreiging geen grenzen meer. Jong en oud, rijk en arm, ieder is tot het treffen van de noodige maatre gelen geroepen. Welnu, en met deze conclu sie mogen we wel besluiten inderdaad heeft welhaast elk een meaewerking verleend. We zwijgen nu van een enkele, die „om principieele redenen" de lichten niet doofde of afsaherimde. Niet, dat we voor beginselen geen eerbied zouden hebbern Mits men maar met het tot principe ver heffen van bepaalde opvattingen eenige be tamelijkheid in het oog houdt. Opmerkelijk was het, hoe van te voren geen bonte reeks van maatregelen in het openbaar genomen was. Alles was achter de Sthermen voorbereid. Temeer sprak ons toe de algemeene plichtsbetrachting, waar van werd blijk gegeven. Zoo werd in deze noodzakelijke dingen een eenheid aan den dag gelegd, welke tot vreugde stemt. Intusschen, het leven gaat voort Men kan zelfs zeggen, dat het leven bij voort- duur ingewikkelder wordt ook het leven, voorzoover het zich ontrolt op de straten en wegen van de groote stad. Wat is er b.v. al niet veranderd." sinds in 1910 de eerste verkeersagent in de Residentie aan het werk toog! En vergeleken bij de verkeersregelin gen van 1939 is het groepje bepalingen, waarmee in 1912 begonnen werd, een ge compliceerde materie. Voor verhoovaardi- ging is hierbij niet de minste reden. Eer kan men zich afvragen, of het verkeer den mensch niet bij tijden boven het hoofd groeit Het is nog altijd zóó immers, dat de duizenden fietsen, auto's en wat niet al, ge perst moeten worden in straten, die voor uitzetting weinig vatbaar zijn. Nu en dan moge er een fiksohe doorbraak tot stand komen, het geheel van het stadsbeeld blijft toch eeuwenlang intact Niettemin verdient elk streven, dat erop gericht Is, het verkeer bij te doen blijven, waardeering. En zoo is het wel een kleine eervolle vermelding waard, öol? in, deze ru* Alle Marklin Locomotieven en verdere producten. DlKEC'l Ui'l VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHINE-" Ook Locomotieven voor spoor 00 met bovenleiding. Verzending door het heele lan en naar Ned. Oost- en West Indië. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogus E. FRIER, Weimanstraat 253-259, Den Haag Stunrt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren led et merk vakknndiig. Alle onderdeelen In voorraad. briek, dat sinds korten tijd de Residentie beschikt over enkele drempels, zgn. ver keersdrempels. Bij een juist gebruik, of liever bij een juist passeeren van deze drem pels is een weinig onderricht niet misplaatst, en het is aaraig om te zien, hoe de politie mannen zich in zoo'n geval ontpoppen als paedagogen van het zuiverste water. Acte of geen acte. zij kweeken den eenen voor- treffelijken stedeling na den andere, en gezag hebben zij; Want beschikken zij niet over sanctiebepalingen, waarnaar elke eer zame Volkenbond snakken zou? Hoewel het gezegd moet worden, dat de Haagsche politie weet wat clementie is! E-n zoo gaan we weer vooruit met onze fietsen, met onze auto's. Ver ligt achter ons de tijd, waarin men de Residentie hoog stens voor enkele weinige tientallen automo bielen geschikt achtte Niet steeds, zeiden we, is het lijk, eisohen van modern verkeer tot gelding te brengen in een stad, welke haar historie uitstrekt tot in zeven eeuwen. Er moet wel eens een oud boekje verdwijnen, en dat ver vult altijd met eenigen weemoed. Zoo zal menig Hagenaar ook met ietwat gemengde gevoelens zijn vervuld, toen hij vernam van plannen tot opheffing van het Hofje van Sas. Met gemengde gevoelens; immers, degenen, die van dit Hofje gebruik plegen te maken, zijn menschen, met wie men als regel niet dagelijks verkeert. Zwer vers vinden hier voor de somma van een stuiver een onthaal en nachtrust. Maar ook zwervers zijn mensohen, en ook zwervers weten een legerstede en een paar stevige boterhammen te waardeeren, misschien zij ••ooraL Het ging de laatste jaren niet zoo best met het Hofje. Zeker, er waren volop gega digden, maar er was geen geld, en vandaar, dat heden, terwijl we dit schrijven (Vrijdag middag) overleg wordt gepleegd over het voortbestaan van dit Hofje. In Februari van het vorig jaar werd het halve-eeuw-feest ge vierd. En op 13 April a.s. zal het juist 50 jaar geleden zijn. dat de eerste ledenverga dering van de urganioeerende vereeniging gehouden werd. Dat juist ia deze herden kingsdagen de financieele moeilijkheden zich sterker dan ooit openbaren, is wel pijnlijk. Het Hofje van Sas herinnerde ons eraan dat de Hofstad toch eigenlijk mede een stad van hofjes is. Bij de verduisteringsproel van deze week is er op gewezen, dat het aan tal van deze hofjes Ln Den Haag in de buurt van de negentig ligt. En niet elk hofje ver- keert in, zulke gunstige condities, dat het, evenals met het Hooftshofje in 1937 geschiedde, behoorlijk kan worden geres taureerd. Schrijvende over deze woongelegenheden, kwam Dr. P. L. Muller tot de mededee- ling: „Wie rijk geworden was, placht niet zelden bij zijn leven of na zijn dood een deel van zijn kapitaal te bestempelen voor dergelijke doeleinden". Het valt aiet steeds mee, in dezen op zichzelf zoo kommervollen tijd de erfenissan uit een beter verleden behoorlijk tot haar recht te doen komen. TORENWACHTER. HET HAAGSCHE HOFJE VAN SAS DEN HAAG, 21 Januari. In de gistermid dag onder voorzitterschap van Ds. A. K. Straatsma gehouden vergadering van de Vereeniging Toevlucht voor Behoeftigen is in principe besloten, het Hofje van Sas op te heffen. Het besluit zal aan de leden ter goedkeuring worden voorgelegd. (Men zie „Vanaf den Haagschen Toren"). Schakelcommissie voor sociale voorzieningen bij de P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 21 Januari. Tenein de regelmatig contact tot stand te brengen tusschen de bedrijfsleiding der P.T.T. en de personeelsorganisaties, -vereenigingen e.d.g., die alle er naar streven, de sociale omstan digheden voor het personeel te verbeteren, is een schakelcommissie voor sociale voor zieningen in het leven geroepen onder voor zitterschap van den chef van de 10de afdee- ling van het hoofdbestuur der P.T.T. (in specteur J. W. Groeneyk) en waarin als vas te kerngroep zitting hebben vertegenwoordi gers van de vier groote vakbonden: de Cen trale Bond van P.T.T.ipersoneel, de Ccntr. Ned. Ambt Bond, de Ned. Bond van Chr. Prot P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht" en de Ned. R. K. Bond van P.T.T.- personeel „Sint Petrus". De voorzitter heeft bevoegdheid, naar ge lang van den aard van de in behandeling komende aangelegenheden, P.T.T.-ambtena- ren de vergadering te doen bijwonen en aan de beraadslagingen te doen deelnemen WAARDEERING VAN HET DEFENSIE-BELEID Militaire organisatie van de Luchtbescherming gevraagd Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk VIII (Dep. van Defensie) der Rijksbegrooting voor 1939, werd van verschillende zijden in stemming betuigd met 's ministers be leid. Groote waardeering vond dat hij, met de zorg voor land en zeemacht beide belast en dus zeer zeker in een tijd als den huidigen met werkzaamheden overladen er in slaagt, gestadig voort» gang te maken met de afwerking van zijn Defensie-plan. Nsderlandsch-Indlë Inzonderheid werd aandacht gewijd aan de Defensie van Nederlandsch-Indië. Ver scheidene leden achtten het niet ondenk baar. dat een niet verre toekomst een strijd over de Europeesche beschaving in het verre Oosten zal te zien geven. Verschillende leden sloten zich aan bij het advies van den luitenant-generaal Jhr. W. Roëll, waarin deze heeft bepleit den aan maak van drie tot vier slagschepen voor de verdediging van Nederlandsch-Indië. Deze leden achtten het gewenscht den bouw daar van niet uit te stellen, omdat daarmede ver moedelijk enkele jaren gemoeid zullen zijn. Meer legerpredikanten Van verschillende zijden werd het vraag stuk van de legerpredikanten ter sprake gebracht en op vermeerdering van het i tal hunner aangedrongen. Eenige leden waren van meening, dat uit het onderbrengen van de Luchtbescherming bij het Departement van Binnenlandsche Zaken ten duidelijkste blijkt, dat de Regee ring nog steeds niet inziet, van hoe uiter mate groot belang voor de Defensie, speciaal van Nederland met zijn klein grondgebied, de luchtbescherming is. Begrip van de be- teekenis hiervan moet huns inziens leiden tot militaire organisatie van de luchtbe scherming en tot onderbrenging daarvan bij het Departement van Defensie. Vele leden spraken hun teleurstelling er over uit. dat de Minister van Defensie blij kens zijn rede, in de Tweede Kamer gehou den, ten opzichte van de gepensionneerde militairen of hunne weduwen van vóór 1909 het standpunt blijft innemen, dat aan de te dien aanzien getroffen maatregelen niets kan en behoeft te worden veranderd, alsook wat betreft de verlangens van de oud-Ma rinewerklieden. Het kwam de hier aan het woord zijnden leden voor. dat met goeden wil te dezer zake veel kan worden Kftreikt. Ambtenarenverbod Eenige leden hadden ernstig bezwaar tegen het besluit der Begeering om leden van de Sociaal-Democratische Arbeiders Par- tij toe te laten tot leger en vloot, en wel op grond van de ideologie dezer partij. Dit be- ROFFELR1JMEN ALS 'T DONKER IS Nog nooit ben ik zoo blij geweest Dat ik belasting mag betalen Als nu men per verduistering Ons laatste licht knvam weg te halen. Wie in de dikke duisternis Zich langs de straat moest voortbewegen Vond zelfs de gloed van een sigaar Of sigaret of pijp een zegen. Dat is een duidelijk bewijs Dat wij, verwende stedelingen, Maar al te vaak een klaagzang op De drukkende belasting zingen. Mijn stedelijke woonplaats was Zoo zeldzaam „schitterend" verduisterd Dat vrijwel bijna niets dan goeds Van haar bewoners wordt gefluisterd. Het was „zoo donker als de nacht". Spookachtig slopen langs de straten De wakers voor de veiligheid, Die momplend met elkander praatten, 't Verkeer was vrijwel lam gelegd, Alleen de denderende treinen En trage trams zag je met schrik Verschijnen, en in 't niet verdwijnen. Als het zóó aarde-donker is, Als j' op den tast de weg moet vinden Als j' in je eigen stad en straat Je huis moet zoeken als een blinde, Dan merk je pas hoe rijk het licht In t donker wel pleegt uit te stralen; Hoe gróót genot dut is, maar ook Hoe wéinig wij daarvoor betalen. (Nadruk verboden) LEO LENS zwaar klemt dus spraken zij, temeer in \erband met de gehandhaafde uitsluiting, uit onze weermacht, van de leden der Natio naal Socialistische Beweging, welke ideolo gie in de practijk op handhaving van de on schendbaarheid van volk en vaderland is ge richt Bescherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaren De Rijkscommissie voor de Monumenten zorg heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een rapport aan geboden betreffende de bescherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaren, van do hand van haar secretaris. Dr. J. Kalf, di recteur van het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg. In zijn rapport bespreekt Dr. Kalf uitvoe rig de maatregelen van uiteenloopcnden aard, welke ter bescherming van ons natio naal kunstbezit reeds in vredestijd dienen te worden genome^ Een suggestieve opname tijdens de uitgebreide lucht beschermingsoefeningen, wélke dezer dagen te Parijs zijn gehouden. Zooals gemeld promoveerden gisteren te Amsterdam tot doctor in de Godgeleerd heid Dr N. H. Ridderbos en Dr H. J. Jager De bovenste opname werd gemaakt na de promotie van Dr Ridderbos; de onderste na die van Dr Jager. Op verschillende punten Van Amsterdam worden nieuwe luchtalarm sirenes geplaatst, wélke in Amerika werden vervaardigd en van een bijzondere sterkte zijn. Generaal Franco slaat aan het front in Catalonië de troepenbewegingen tijdens den opmarsch der nationalistische strijd krachten gade. De deelnemers aan de Monte Carlo-Rallye uit Amsterdam, Stavanger, Umea en Talinn passeerden gisteren den con trolepost te Venlo. G. Bakker Schut en zijn tochtgenoot P. J. Nortier tijdens het korte oponthoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5