gr CHIEF WHIP ZATERDAG 21 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG 4 RONDBLIK Japan beraadt zich In Tokio heeft men, driemalen achtereen, een diplomatieke nota in ontvangst moeten nemen, waarvan de inhoud voor (ie regee- ring van hoogst onaangenamen aard was. De eerste ambassadeur, die haar afgaf, v\as de gevolmachtigd gezant van de Ver- eenigde Staten van Amerika, en zij behels de de boodschap, dat Washington zich niet kon vereenigen met het door Japan gepro clameerde standpunt, als zou het negen- mogendheden-verdrag, hetwelk aan alle staten gelijke rechten en handelsmogelijk heden in China geeft, door de omstand.g henen zijn achterhaald en practisch waai deloos geworden- Integendeel handhaaft Amerika zijn oude standpunt der open deur-politiek, en zegt het met „nieuwe orde" der Japanners in het Verre Oost- n geen rekening te willen houden. Hoogstens zou men langs den weg van on derhandelen en overleg kunnen geraken tot een nieuw internationaal statuut, waarin met de belangen van alle betrokkenen reke- rmg zou moeten wonJen gehouden. Londen is korten tijd daarop in het Ame rikaansche voetspoor getreden, en heeft vrijwel hetzelfde geluid laten hoonen; ten slotte volgde ook nog Parijs, in een nota, welke zich zoo dicht bij de Engelsche aan sloot, dat daaruit overduidelijk het van voren gepleegde Britsch-Fransche ove: moest blijken. Over dit alles is men in de Japanschc hoofdstad allerminst te spreken. De eerste indruk, welken men te verwerken kreeg, was, dat de drie groote westersche democra tieën blijkbaar tot overeenstemming waren geraakt, en onderling besloten hadden tot het voeren van een eenheidsactie tegen Japans nationale, militair-economische ex pansie. Zulk een eenheid had tot op heden vrijwel ontbroken, gevolg van het feit, dat Groot-Brittannië elders ter wereld te zeer door politieke verwikkelingen in b nomen werd, om met het oostersche eilan denrijk op gespannen voet te kunnen ge raken. Ook Amerika legde aanvankelijk slechts matige neiging aan den dag, zijn be langen energiek te beschermen. De Ameri- kaansche regeeringsleiders beseften te dui delijk, dat 't Amerikaansche volk in wereld politiek opzicht bijster ongeschoold is, en dat het kopschuw zou worden, zoodra het bemerkte in internationale stroomingen zullen geraken, welke wel eens <>p een zeer riskante kararact zouden kunnen uitloopen. Roosevelt en Cordell Huil kregen eerst him kans, een wat meer militanten geest in het leven te roepen, toen in Europa de autori taire staten meer en meer naar voren begon nen te dringen, en 'hun dreiging met geweld tot zelfs aan de overzijde van den Atlanti- schen Oceaan reacties begon te wekken. Wij herinneren in dit verband slechts aan de fascistische roerigheid zoowel in het noorde lijk als het zuidelijk deel van het Ameri kaansche halfrond; aan de groote spionnage- affaires, en tenslotte aap de bittere Duitsche Jodenvervolgingen, welke overal in de Ver. Staten volksbewegingen en protestmeetings te voorschijn riepen. Eerst toen kwam het groote politieke tij voor Uncle Sam goed op, kon hij instemming vinden voor grootsche bewapeningsplannen, welke zich in feite evenzeer tegen Japan als tegen Duitschland lieerden. Spoedig kon men toen ook uit Was hington de bedreiging hooren, dat imen tegen zekere staten, die den Amerikaanschen han del benadeelden, eventueel met economische repressailles zou gaan optreden. Dit Amerikaansche élan, waarop door Lon- 'den en Parijs zoo langen tijd werd gewacht, heeft in de Japansche leidende kringen een ïiiet geringe bezorgdheid gaande gemaakt, al houdt men er natuurlijk officieel het been nog strak, en doet men het voorkomen, alsof men tegen dit alles onkwetsbaar is. Doch de ingewijden weten wel beter! Zeker zeventig procent van den Japanschen. handel, voor zoover deze niet binnen de grenzen blijft van het zoogenaamde j en-blok, is op Lon den, Washington en Parijs gericht. Keeren deze drie landen zich vijandig van Japan af, zoo moet dit een scherpe economische reac tie veroorzaken, welke des te geduchter uitwerking zal zijn, hoe langer de huidige oorlogvoering in China zich rekt. Tokio heeft tegen dit alles voorshands slechts één wapen in handen, namelijk de bedreiging, 'dat het in China, zoo het zulks wenscht, als met één slag alle westersche handelsbelan gen vernietigen kan. Dit is inderdaad een argument, hetwelk zwaar weegt. De Ameri kaansche geldwereld heeft zeer aanzienlijke beleggingen in Ohineesche gebieden; ook Frankrijk en Groot-Brittannië zouden zware verliezen lijden, zoo Japan zijn rancune niet langer een rem zou aanleggen. Weegt men de positie van Japan tegen die tier drie genoemde westersche landen af, dan ziet men, dat verscherping van de onder linge verhoudingen voor de beide partijen ruïneuze gevolgen kan hebben, welke in hun Vérstrekkende consekwenties nauwelijks zou den zijn te overzien. Het is daarom voor de hand liggend, dat men aan weerszijden het noodige zal willen doen, om niet tot een breuk te komen, welke de wereld in haar Voegen zou doen schokken. Hoopvol stemt in dit opzicht, dat de Japansche legerleiding allang tot het besef is geraakt, dat haar taaik in China bijna bovenmenschelijk is, en liefst niet verder zal moeten worden be moeilijkt. Waar de Japansche oorlogspartij stepds een eerste factor is geweest hij het uitstippelen der nationale Japansche poli tiek, mag men verwachten, dat zij thans tot concessies en matiging bereid zal worden gevonden. De lasten der natie kunnen niet Straffeloos tot het oneindige worden ver zwaard! De Spaansche burgeroorlog Rechtsche aanvaller in vier richtingen hervat Igualada ingenomen DE BEWAPENING DER BRITSCHE HANDELSVLOOT De Brrtsdhe admiraliteit heeft besloten tot een nieuwen stap op den weg naar het weer baar maken van de handelsvloot. Voortaan zaïl het personeel der koopvaardijschepen worden ceoefcd in den wapenhandel, om in oorioiestijd de defensieve wapenen te kunnen bedienen, wellke op de schepen1 atodam zuilen worden aangebracht. EEN DUITSCH VLIEGTUIG VOOR BALBO Maarschalk G o e r i n g heeft aan B a 1 b o, den Italiaans chen ludhitmaarschalk, een Duitsch vliegtuig ten geschenke gegeven. Het toestel is reeds naar Rome overge bracht, De rechtsche troepen in Catalonië hebben gisterochtend hun aanvallen in vier richtin gen herva/t, nl. van Manresa, Igualada, Vil- lafranoa del Panades en Vendrell. Zij staan thans op 23 km. van Manresa, op 19 km. van ViHadranea el Panades en op 8 km. van VendrelL Igualada is reeds inituaschen ingenomen. Franco's troepen zijn ook Calaf binnenge rukt een belangrijk punt in de eerste ver dedigingslinie der republikeinen voor Bar celona. ex het algemeen im Het goud naar Frankrijk Gisteren zijn te "Post Vendres zeven vracht auto's uit Barcelona aangekomen mot 45 ton gemunt goud en zilver, dat voor rekening van de republikeinsche regeering naar Pa rijs wordt gezonden. BARCELONA. 20 Januari. (Havas). Tij dens een hedenmiddag om kwart over twaalf door rechtsche vliegtuigen uitgevoerd bombardement is het Fransche ss. „Com mandant Charles Marique" door bommen en mitrailleurkogels getroffen, In den loop van den middag hebben recht sche vliegtuigen Vion gebombardeerd. Er vielen twaalf dooden en talrijke gewonden. Vervolgens vlogen de toestellen naar Man- leu, op 10 km. ten Noorden van Vion, dat zij eveneens bestookten. Hier vielen vier doo den en tien gewonden. Te Villanueva y Geltru, dat vanmorgen gebombardeerd werd, zijn vijf dooden te be treuren en talrijke gewonden. In 1919 was f? CHIEF WHIP al mijn favoriet!" „En in 1939 is CHIEF WHIP op ieders lip, want iedereen weet nu, het is de beste sigaret voor ieders gezondheid Het heengaan van Schacht De Duitsche politiek in meer extreme richting? De weerslag te Londen en Washington Naar „United Press" van betrouwbare zijde vernam, is het definitief besluit in zake het ontslag van Schacht als pre sident der Duitsche Rijksbank slechts genomen na lange beraadslagingen met Go e ring. In de hoogere financieele kringen te Berlijn is men van meening, dat een aantal veranderingen in het per soneel van de Rijksbank zal plaats heb ben, wanneer deze door Funk wordt overgenomen. Ook rekent men met vér gaande maatregelen op het gebied van het financiewezen in het algemeen. In Duitsche kringen verwacht" men een verwijdering van de conservatieve financieele politiek van Schacht In bui- tenlandsche financieele kringen is men beducht, dat de samenwerking tussohen de financieele autoriteiten van het rijk en de buitenlandsche financieele wereld nog zal verminderen, vooral wat den dienst van de buitenlandsche leeningen betreft. De onderhandelingen met Rublee In de kringen van het Duitsche ministerie van Economische Zaken wordt verklaard, dat Schacht zal voortgaan, de onderhan delingen te leiden met de commissie-Rublee inzake de Joodsche emigratie. Deze besprekingen zullen dus ongehin derd, zonder onderbreking, voortgang kun nen vinden. Wint het extremisme veld? In Engeland acht men het heengaan van Schacht een bewijs te meer voor de bewe ring, dat de extremisten in Duitschland veld winnen. Zij hadden reeds geruimen tijd ver wacht, dat een „zuivering", met of zonder bloedvergieten, zou plaats vinden, vóór Duitschland een nieuw initiatief in de buitenlandsche politiek zou nemen. Schachts ontslag beteekent, dat Duitschland den eeni- gen bemiddelaar heeft weggestuurd, dien mien in Londen nog accepteerde. In sommige kringen wordt het aftreden beschouwd als een zet van Hitier, om de Londensche city er van te overtuigen, dat de gematigde kringen terrein verliezen. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat een der voornaamste argumenten van Schacht hij zijn pogen, concessies te verkrijgen, was te suggereeren, dat de beste kans om een overwinning der gematigden te verzekeren zou bestaan in het inwilligen van zijn eco nomische eischen. De daarbij ontwikkelde lijn was, dat, in dien hij gedwongen zou zijn, naar Duitsch land met leege handen terug te keeren, het zou uitloopen op een overwinning der meer extreme nationaal-socialistische elementen. Welingelichte kringen verklaren, dat Schacht in de laatste paar jaar voortdurend aan prestige heeft ingeboet. Sommige krin gen zijn geneigd te gelooven, dat de extre misten nu voelen, dat zijn positie in het buitenland zóó verzwakt is, dat thans veilig zijn positie in Duitschland kan worden be knot. Ook in Washington is men door Schachts ontslag zeer verrast. Men meent, dat dit van grooten invloed zal zijn op de ontwikkeling van het ,.grooter-Duitschland"-programma. Verderen commentaar wenschte men ech- t niet te leveren, in afwachting van berich- n over Schachts nieuwe opdrachten, waar op Hitier zinspeelde. Japans buitengewone begrooting Vijftig milliard voor het leger De buitengewone Japansche legerbegroo- ting, die, naar men verwacht, in het begin van Februari in het parlement zal kunnen- worden ingediend, zal waarschijnlijk, aldus Domei, vijftig milliard yen beloopen. De ge wone legerbegrooting, die Zaterdag kan wor den ingediend, bedraagt 490 milüoen, doch onder de buitengewone begrooting vallen alle kosten van den oorlog in China, de Ja pansche garnizoenen in Mantsjoekwo, hel over vijf jaar loopende plan tot herbewape ning en het nieuwe program tot aanvulling der wapening, met de ten uitvoer legging waarvan in het volgende financieele jaar wordt. HUIZE „WESTEINDE" TE 's GRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 f 3.— p. d.) voor logies met voll. pension; desgew alleen kam. ontb. Certr. verwarming, stroomend w WESTEINDE 31 TELEFOON 113932 Politiek geschil tusschen Choest en Praag De regeering te Praag heeft eigenmachtig den Tsjech P r c h a 1 a benoemd tot lid der Karpathen-Oekrainsche regeering te Ohoest. De Karpathen-Oekrainsche leden der cen trale regeering hebben daarom telegrafisch medegedeeld, dat zij niet aan de ministers bijeenkomsten te Praag Zullen deelnemen, zoolang de rechtstoestand, die door de be noeming van Prchala geschonden geacht wordt, niet hersteld zal zijn. Een vrouw Russisch volkscommissaris De vrouw van den Russischen minister president M o 1 o t o f, is dezer dagen be noemd tot volkscommissaris van 't onlangs opgerichte commissariaat voor visscherij. Zij is de eerste vrouw, die zitting heeft in het ministerie van de Sovjet-Unie, hoe wel zij niet zoo hoog in rang is als de weduwe van Lenin, die lid is van het presi dium van den oppersten raad van de Sovjet- Unie. De bomaanslagen in Engeland De Britsche regeering was tijdig gewaarschuwd Politie ontvangt dreigbrieven Alle vliegtuigen van de luchthaven te Hendon zijn in den afgeloopen nacht buiten blijven staan ofschoon hrt een paar uur hevig geregend heeft, nadat Scotland Yard telefonisch de mededee- linig had ontvangen dat een aanslag op den grooten hangar gepleegd zou wor den. Er is niets gebeurd, maar de politie beschouwt de aanwijzing niet als een grapje en heeft denzelfden voorzorg-s maatregel ook voor hedennacht bevolen, teneinde de bewaking te vergemakke lijken. Verder is in een anoniem telegram ge waarschuwd, dat een aanslag zou worden gepleegd op de Iersehe mail, de bekende Euston-Holyhead-express. De trein is evenwel op tijd, zonder moeilijkheden in een pand te Highgate 3000 kg. aan licht brandbare verbindingen had opgeslagen en niet kon of wilde zeggen met welk doel. Voorloopig is de man tot Donderdag opge sloten. Het is evenwel nog niet zeker of de aanhouding in verband staat met de aansla gen der Iersolie terroristen. De Valera heeft gisteravond den hoogen commissaris van Ierland te Londen, Dul t y opgedragen, aan minister-president en mevrouw Chamberlain het leedwezen der Iersdhe regeering te betuigen over den aanslag, gepleegd op hun zoon en hun de verzekering te geven, dat deze zioh in vol komen veiligheid bevindt. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 395000 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER Belasting zaken Italiaansch persman gearresteerd De gendarmerie van Tunis heeft een ze keren Ciucci. een apecialen verslaggever van de „Resto del Carlino", die met een fototoestel door de versterkte zóne liep, ge arresteerd. Ciucci werd overgebracht naar de stad Tunis, waar hij door de militaire autoriteiten verhoord zal worden. De Italiaansche consul heeft verklaard, dat het (gerucht, als zou Ciucci familie van graaf Ciano zijn, waar schijnlijk onjuist is. Spaaks kabinetshervorming De reorganisatie van -het Belgische kabi net is thans practisch gereed. Nog twee por tefeuilles moeten worden toegewezen. Afge zien hiervan zou de nieuwe ministerlijst er als volgt uitzien: Premier zonder portefeuille: Spaak (socia list). Openbare werken: Balthazar, (socialist). Arbeid en sociale voorzieningen: Delattre, (socialist). Binnenlandsche Zaken: Merlot, (socialist). Economische Zaken: Barnich (socialist). Buitenlandsche Zaken: P. Janson (libe raal). Openbaar Onderwijs: Dierekx, (liberaal). Openbare Gezondheid: Jennissen (libe raal). Transportwezen: Marok (chr.-dem.). Koloniën: De Vleeschauwer (katholiek). Financiën- Janssen (katholiek). Nationale defensie: generaal Denis (partij loos). Voor de portefeuilles van j'ustitie en land bouw worden de onderhandelingen nog voortgezet. De zoon van den Engelschen premier Ne ville Chamberlainvoor wiens hotel te Tralee een bom ontplofte, welke tegen den jongen Chamberlain gericht zou zijn. Voornaamste schuldigen nog in vrijheid? De „Daily Telegraph" bericht, dat binnen kort eenige leden van de regeering van Ulster na-ar Londen zullen komen-, oan met de regee ring besprekingen te voeren over de bom- Naar thans vernomen wordt, had de re geering van Noord-Ierland reeds eenige we ken geleden de Britsche regeering gewaar schuwd, dat deze week ongeregeldheden ver wacht konden worden en heeft zdj sindsdien waardevolle inlichtingen verstrekt, welke het aanhouden van verdachten heeft verge makkelijkt. De autoriteiten hebben thans ook inlich tingen ontvangen, blijkens welke reeds een jaar geleden Ieren naar Engeland zijn ge komen, waar zij werk hebben gekregen. Zij hebben rustig de plaatsen uitgezocht, welke het meest kwetsbaar waren. Ook hebben zij de voorraden springstof verzameld. Anderen werden opgeleid tot het aanbrengen van. de springladingen. Men veronderstelt, dat de voornaamste schuldigen nog op vrije voeten zijn en men acht het waarschijnlijk, dat in de komende igen nieuwe aanslagen zuilen worden ge- eegd. Hooge politiebeambten, die belast zijn met het onderzoeik, hebben dreigbrieven ontvan gen, waarin zij gewaarschuwd worden, dat, indien zij het onderzoek te streng leiden, hun eigen veiligheid gevaar zou kunnen loopen. De Brbcton-gevangenis, waar de zeven ge vangenen zrijn opgesloten, is vannacht streng bewaakt, aangezien het I.RA. in het verleden meermalen gevangenen uit de gevangenis heeft weten te bevrijden. Zoo is De Valera zelf in Februari lftlö erin geslaagd1, uit de Lincoln-gevangends te ontkomen. Rond! de ;n van de gevangenis staan politieman nen in uniform en in de omliggende straten patrouilleeren rechercheurs in burgerklee- ding. Voorbijgangers ,die boodschaptasschen of koffers dragen, worden aangehouden en De voortrekkerswagens blijven bewaard Voorloopig op Hartenbos Zes ossewagens van de voortrekkers, welke langs verschillende wegen door Zuid-Af rik a zijn gereisd naar het groote kamp bij Pre toria, ter gelegenheid der eeuwfeesten van Dingaansdag op 16 December j.L, zijn thans geplaatst in Hartenbos, h.-t landgoed van de Afrikaansche taal- en cultuurvereeniging, naibij Mosselbaai. In tegenstelling tot de destijds gevoerde critiek, dat de wagens nooit de lange reis naar Pretoria zouden doorstaan, verkeer en zij alle nog in ui'stekenden toestand. De aan komst op Hartenbos lokte opnieuw groote geestdrift bij de talrijke toeschouwers uit. Te zijner tijd zal beslist worden, wat met de wagens zal worden gedaan. Inmiddels zul len zij op Hartenbos bewaard blijven. Het bestuur van de Afrikaansche taal- en oultuiur- vereeniging zal beslissen, waar de wagens tenslotte zullen terecht komen. Talrijke verzoeken, om zulk een ossenwa gen in bezit te hebben, heeft bet bestuur .eeds ontvangen. ZWITSERLAND VERBIEDT DEN BOYCOTT De Zwitsersche bondsraad heeft een de creet uitgevaardigd', waarbij economische boycott van buitenlandsche mogendheden wordt verboden. Dit besluit werd genomen in verband met de propaganda, welke in Zwitserland om po litieke redenen wordt gevoerd tegen zekere landen of de onderdenen van deze mogendhe den, die in Zwitserland wonen. FAROEK „KALIEF VAN DEN ISLAM" CAIRO, 20 Jan. (R.O.). Faroek heeft vandaag sensatie veroorzaakt door in de Quosoem-moskee de plaats van den imam in nemen en voor te gaan in gebed. Na afloop werd hij door de menigte toege juicht als kalief van den Islam. UIT OOST- EN WEST-INDIE Buitenlandsche medici naar Indië? Een afwijzend advies Door de regeering is aan de gouverneurs van Java en van de Buitengewesten advies gevraagd over de mogelijkheid van plaat sing van enkele buitenlandsche medici in hun gebied, zonder benadeeling van de be langen van de reeds gevestigde genebsheeren Wij vernemen, dat het advies van den gouverneur van Oost-Ja va afwijzend luidt, Hierbij is niet alleen gedacht aan de belan gen van de reeds gevestigde geneesheeren, doch tevens rekening gehouden met de toe komstmogelijkheden van de jonge artsen, die door de eigen onderwijsinstituten wor den afgeleverd en voor wie het reeds zwaar m in het eigen onderhoud te voorzien. WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEt NEDERLAND, onder rembours: HALVE BACONVARKENS (gerookt; wegende circa 25 K.G, A 80 cent per K.G. N.V. Drentsche Exportslachterij Asset Telefoon 10 Werkloozen en niet-werkloozen onder onze lezers hebben ons gevraagd: is dat werkelijk zoo gebeurd; berust het korte verslag niet op een misverstand? Wij moeten antwoorden, dat we ki ande re bladen hetzelfde hebben gelezen en.... nog meer. Onze verslaggever zei het zoo so ber mogelijk. Hij deed, zoo deelde hij ons bij navraag nog eens mede, het tegendeel van overdrijven. Zelfs maakte hij geen melding van een tweede geval in dezelfde zitting. Een arbeid zoekende werklooze reed op een buitenweg toen de politie hem waarschuw de, dat zijn achterlicht niet brandde. De man stapte af, erkende het en maakte het in orde. Tegen zijn verwachting in, kreeg hij toch een bekeuring. En de kantonrechter voegde hem toe: „Als je toch werkloos bent, kun je beter op bed blijven liggen, dan te gaan fietsen". Wij zijn met onze lezers van oordeel, dat| dit optreden over de schreef gaat, zoodat ver- oordeeling door het publiek moest volgen. Eén' van hen vraagt of een volksgroep zich deze beleediging moet laten welgevallen? Afge zien van alles, zouden we antwoorden: hier is geen sprake van een volksgroep in de be teeken is van de strafwet, welke beleediging strafbaar stelt. Andere lezers, werkloozen, schrijven ons: deze Kantorechter moet 's morgens tusschen 7 en 8 maar eens een kijkje nemen bij de groote fabriekspoorten te Schiedam en Rot- terdam of bij de Havenkantoren. Hij kan dan constateeren hoe vele steuntrekkers er naar hunkeren om hun eigen brood te ven dienen. Een middenstander schrijft ons: „Ik ben gelukkig nog nooit werkloos geweest, maai ik kan mdj indenken, dat deze uitdrukking de werkloozen In het algemeen zoodanig grieft, dat ze alle respect voor zulk een vertegen woordiger van de overheid verliezen. Welk een totaal gebrek aan sociaal gevoel spreekt uit deze woorden". De waarheid van dit laatste kunnen we he laas niet tegenspreken. En voorts hopen we, dat de inzenders die hun hart gelucht hebben over de Schiedam- sche affaire genoegen zullen nemen met de zeer verkorte weergave van wat zij schreven. Waar gaat u zich vestigen? BINNENLAND Onbillijke houding tegenover werkloozen Volgens een kort verslag in ons blad" van 5 Januari 1.1. moest een werklooze te Schie dam voor den kantonrechter verschijnen, om dat hij een aanrijding had veroorzaakt, toen hy voor de zóóveelste maal tevergeefs op werk uit was geweest en teleurgesteld terug keerde, zoodat zijn gedachten afdwaalden. Niet alleen de werklooze, maar ook het publiek, werd onaangenaam getroffen toen kantonrechter uitriep: „een werklooze, werk zoekt, zijn die er dan nog?" De kreeg f 4.boete. VELEN KOPEN WONINGEN in bet n ij v e r e bloeiende Veenendaal, omdat deze belegging rustig en veilig is en een hoog ren dement geeft. Dat is ook de belegging voor UI Vraagt prospectus, tekeningen etc. bij: Makelaar H. Brouwer, Veenendaal IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 119 Telef. 82521—85421 W(| hebben TK HUUR: Stadion kade 1181, 2 kam., k., badk. 32.50 Aalsmeerw. 84 hs, 3 k.. k, badk. 36.— Sassenhelmstraat 731, 4 k., k., badk., zk35.— p 3e Kostverlorenkade 371. 4 k., k.. douche, z35.p Westlander acht 87II, 4 k., k„ ƒ36. Inlichting-en GRATIS. Nog meer terreurdaden verwacht Sir Wilson Hungerford, die ter regeling van het bezoek van den hertog en de herto gin van Kent aan Ulster te Londen (vertoeft, heeft gisteren gezegd, dat er ongetwijfeld nog meer aanslagen zouden volgen en dat de Iersehe terroristen ook met tijdbommen werkten, die ingegraven waren, zooals bij aanslagen in Ulster eenige malen was ge bleken. Als de regeering te Belfast niet zoo verstandig geweest was de 34 leiders van de Iersehe Repuiblikeinsche Armee te internee ren, zouden nu ook in Ulster weer overal aanslagen zijn gevolgd en hij herinnerde aan het eerste optreden derzelfde lieden in 1922, waarbij in Ulster 240 slachtoffers gevallen waren en voor meer dan 3 milüoen pond matcrieele schade was aangericht Te Londen is een man aangehouden, die De luchtbescherming-oefeningen ie Parijs zijn in de afgeloopen dagen op grooti schaal gehouden. Het gewonden-transport op het Gare d'Austerlitz, "1

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2