TRIUMPH UIT OOST- El V WEST-INDIE Emigratie naar West-Canada VRIJDAG 20 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 De Japansch-Chineesche oorlog JAPANZENDTVERSTERKINGEN NAAR KANTON De resultaten der guerilla Van Chineesche zijde te Hongkong wordt gemeld, dat Japan versterkingen zendt naar China, met het doel, verder door te dringen langs de Westrivier in Kwangtoeng. Naar verluidt zijn vier divisies, in to taal 80.000 man, op weg naar Kanton, terwijl verwacht wordt, dat binnenkort nieuwe versterkingen Japan zullen ver laten. Omstreeks 50 K.M. benoorden Kanton wordt nog heftig gestreden. Het eiland Wai Tsjau voor de Zuid-West kust van Kwantoeng in de Tong Kong-baai. is henschapen in ten ware vlootbasis van Japan. Twintig Japansche oorlogsbodems liggen hier bij elkaar. Japansche oorlogs schepen opereeren langs de geheele kust van Kwantoeng en ook de luchtmacht is actief. Gisterochtend zijn de steden Pak Hoi, To Poe. Tsjin Sjau, Lin Sjan. Heng Sien en Joe Lien gebombardeerd. Tslang Kai Sjek is tevreden Uit Tsjoenking verluidt dat T s j a n g K a L Sjek zeer voldaan is over het optre den der guerilla-benden in Gentr aal -China. Tusschen 1 en 10 Januari hebben zij S800 Japansche officieren en manschappen ge dood en zich meester gemaakt van aanzien lijke voorraden Japansche wapenen, muni tie en ander materiaal. Geen Amerikaansche vliegtuigen meer! De Ameiikaansohe staatssecretaris Huil beeft zijn voldoening uitgesproken over de hem door Brown, directeur van de „United Aircraft Corporation" gegeven verzekering dat d-ze maatschappij haar leveranties van vliegtuigen ana Japan zou staken. Beaoelde maatschappij was de eenige in de Vereen. Staten, die tot nog toe geweigerd had. zich te schikken naar Hulls wenschen, dat de luchtvaartmaatschappijen den uitvoer van vliegtuigen naar landen, die burgerbevol kingen laten bombarde eren. zoud/sn staken. Genève blijft zich terzijde houden Geen definitieve stappen inzake Spanje of China Ondanks het krachtige aandringen zoowel .van Wellington Koo als van D e 1- vays heeft de Volkenbondsraad vermeden, eenigen definitieven stap te ondernemen, hetzij in de Chineesche, hetzij in ae Spaan sche kwestie. Rublee en de Joodsche emigratie De Duitsche autoriteiten hebben Rublee thans alle door hem gewenschte inlichtingen betreffende het Duitsche plan inzake de Jodsche emigratie verschaft, aldus verneemt Reuter. Rublee en zajn collega's bereiden een memorandum voor, waarin alle bijzon derheden van de Duitsche voorstellen zullen .worden opgenomen. Vandaag en waarschijnlijk ook nog mor gen, zal nogmaals een bijeenkomst worden gehouden, om met Schacht het memoran dum door te loopen en het zijn definitieven .vorm te geven. Rublee vertrekt Zaterdag avond van Berlijn en hij zal dus in staat zijn, schriftelijk het Duitsche standpunt voor te leggen aan de kleine commissie van de inter-gouvernementeele commissie, die a.s. Maandag te Parijs bijeen komt Het Albertkanaal vordert Enkele deelen reeds gereed ANTWERPEN, 19 Jan. (A.N.P.). De werk zaamheden aan het Albertkanaal, dat bin nenkort Luik aan de Maas zal verbinden met de haven van Antwerpen en de Schelde maken goeden voortgang, ondanks de groote moeilijkheden, welke dit enorme werk op levert. Men heeft zoojuist het deel tussohen Has selt en Beeringen voltooid. De groote slui zenbouw ten Oosten en Westen van Hasselt is gereed, het meerendeel der sluisdeuren is geplaatst en een gedeelte der bedieningstoe stellen is reeds opgesteld. De brugdekken zijn reeds gelegd. De stuwdam van Yvoz-Ramet is zoojuist in dienst gesteld. De stuwdam wordt voltooid door een sluis van 136 meter lengte en 16 meter breedte, waardoor vier schepen van 450 ton en hun sleepboot kunnen worden ge schut on door een sluis van 55 meter lengte en 7.50 meter breedte, welke bestemd is voor het snelle schutten van alleenvarende boo ten, voornamelijk .van motorbooten. BIOSCOOP IN EEN VERLATEN MIJNSCHACHT! Een miinbouwmaatschappij te Oberhausen, in Beieren, beweert in het bezit te zijn van de ..diepste" bioscoopzaal ter wereld. Een verlaten mijnschacht, tweeduizend voet on der de oppervlakte van de aarde, is ver bouwd tot een bioscoop met zitplaatsen voor honderd mijnwerkers. In de schaftijdën hegeven de mijnwerkers zich naar deze filmzaal, waar ipopulaire films, nationaal-socialistische propaganda- iilmpjes en opnamen over het mijnwezen vertoond worden. Ook voor andere bezoekers is deze bioscoop toegankelijk. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART garantië-standblauw ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden S jaar gegarandeerd De Spaansche burgeroorlog BETREKKELIJKE RUST IN CATALONIE Rechtsche troepenconcentratie nabij Gibraltar? De rechtsche troepen hebben zich aan het Catalaansche front meester gemaakt van 't dorp Montfalco, twee kilometer ten Noord- Oosten van Cervera. Het Marokkaansche legercorps, dat langs de kust oprukt heeft de buitenwijken van Torredembarra bereikt. Riera, aan den weg van Reus naar Barcelona, La Nou, ten Oos ten van Tarragona, zijn eveneens in natio nalistische handen gevallen. Reizigers, die uit Zuid-Spanje te Gibraltar aankomen, hebben meegedeeld, dat in de omgeving van Ronda, zestig kilometer ten Noorden van Gibraltar, en zestig kilometer ten Westen van Malaga, op groote schaal nationalistische troepen worden geconcen treerd. Volgens deze zegslieden bestaan de daar bijeen gebrachte troepen uit gemengde brigades Italianen, Mooren en Spanjaarden. In Gibraltar heeft het gerucht van deze concentraties veel opzien gebaard, daar er in de omgeving geen republikeinsch gebied is, dat het doelwit van een eventueelen aanval zou kunnen wezen. Japansche visscherij neemt gewaagde beslissing Vrij visschen in Russische wateren TOKIO, 19 Jan. (Havas). Vanmiddag is een vergadering gehouden van de visscherij- maatschappij in de Noordelijke wateren. Besloten is te weigeren, deel te nemen aan de inschrijving voor de visch vergunning, welke 15 Maart te Wladiwistok zal worden gehouden en vrij te visschen in de Sovjet- Russische wateren gedurende het komende seizoen, dat in April zal beginnen. Deze beslissing werd ter kennis gebracht van de ministeries van Buitenl. Zaken, van Landbouw, van Oorlog en van Marine. Verder werd verzocht, krachtige maat regelen te nemen ten aanzien van de Sovjet- Unie. Australische minister te Batavia De Australische defensieplannen BATAVIA, 19 Januari. (Aneta). Mi nister Th or by, die momenteel in Ne derlands ch-Inddë vertoeft, heeft het vol gende in een interview met een verte genwoordiger van Aneta verklaard: Er bestaat een driejaren-plan tot ver sterking van de defensie van Australië, met welk plan ruim 16 milMoen Australi sche ponden gemoeid zijn. DL plan om vat o.a. een herbouw van Port Darwin. De minister zette uiteen, dat onder zajn aandacht, als minister van luchtvaart en openbare werken, ook de defensie-wer ken vallen, zoodat onder zijn departe ment groote uitbreidingen zullen worden verricht. Zijn reis naar Singapore be oogde een oriëntatie naar hetgeen daar op het gebied van legering, garnizoenen, luchtvaartstations en maritieme hulpmid delen is verricht, daar Australië hier veel van kon leeren. Bij het Australische defensie-programma valt de nadruk pp Port-Darwin, dat o.a. ook een nieuwe waterleiding, betere toegangswe gen en betere raddo-verbindingen zat krijgen, waarvan ook het vliegveld Clonourry op de K-N.I.L.M.-route en Brisbane zuillen protfitee- ren. Van dit program over een termijn van drie jaren zijn reeds zes maanden verstreken. Momenteel wordt hoofdzakelijk grondwerk verricht. Tegen het eind van dit begrootinigs- jaar, dus in Juni, zal er wat meer teekening in de uitvoering komen. Op het gebied van civiele luchtvaart zajn allerlei verbeteringen te verwachten of reeds in uitvoering, o.a. groote hangars te Sydney en controle-stations op Groot-Eiland. Wat de toekomst van de Indische luchtlij nen in Australië betreft, verklaarde minister Thorby, dat een uitbreiding hiervan niet on mogelijk lijkt, doch het verkeer moet eerst nog worden opgebouwd, ziooals dit och met de scheepvaart is geschied. „Ook wij", zoo zeide de minister, „onder vinden in dien opbouw telkens dat er door ongevaülen, zooails er nu pas een in Australië is geschied, even een terugslag ontstaat, docb het verkeer blijft nog steeds toenemen, het geen ook de K.N.I.L.M. wel zal ondervinden". De heer Thorby logeert hedenavond ten paiedae en vangt morgen zijn trip over Java aan. Ten aanzien van de defensie-plannen deel de minister Thorby verder weinig mede. Slechts kon hij zeggen dat hij hier een con ferentie heeft met den legercommandant en dat men in Australië zeer veel belang stelt in de defensie-maatregelen, die in Indië worden genomen, hetgeen bij zooveel samengaande belangen vanzelfsprekend moet worden geacht. De Indische zedenmisdrijven Een resident preventief gesteld BATAVIA, 19 Jan. (Aneta). Hedenmor gen is te Batavia aangekomen de heer van G., resident van Batavia, die met een vlieg tuig van de K.N.I.L.M. onder geleide van Makassar naar Soerabaja reisde en vervol gens per nachtexpress van Soerabaja naar de hoofdstad. Aangezien de betrokkene geacht wordt nog steeds den rang van resident te bezit ten, daar hij ontslag heeft aangevraagd per einde Januari en dit ontslag nog niet is verleend, valt' de heer van G. volgens de bepalingen onder de personen, die het z.g. forum hebben. Zijn verhoor is dan ook af genomen door mr Mieremet, advocaat- generaal bij hot hooggerechtshof,'waarna betrokkene in preventieve hechtenis werd gesteld. Ook de verdere procedure zal voor het hooggerechtshof worden gevoerd, Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheuma- tische pijnen Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zoo veel aantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt m het onvoldoende werken van de afvoerorganenals lever, nieren en ingewan den, waardoor afvalstoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Krusdhen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alfle apothekers en drogisten èt 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) Er zijn nog communisten in Weenen De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat de politie aldaar op zoek is naar lieden, die „hamers en sikkels" hebben geschilderd of gekalkt in vrijwel iedere straat te Wee nen en zelfs in openbare gebouwen. Alle per sonen, die men er van verdenkt, communis tische sympathieën te hebben, worden scherp gecontroleerd. Des te opmerkelijker is het, dat overal deze communistische emblemen thans verschijnen konden. VIRGINIA In verband met de zedenmisdrijven is te Salatiga een Europeaan in preventieve hechtenis gesteld en naar Semarang over gebracht. Te Medan heeft de officier van justitie een planter in preventieve hechtenis ge steld. Te Pamekasan zijn twee jeugdige inheem- sche beambten ontslagen. Kunstzijde-fabricage uit ampas? Naar wij vernemen staat de komst op Java van Prof. de Vooys, directeur van de A.K.U., in verband met plannen om in samenwerking met de Ned. Handel Mij. de commercieele mogelijkheden te onderzoe ken van het maken van rayon-cellulose uit amipas van suikerriet, d.i. de uitgeperste ve zel van den suikerrietstengel, nadat deze de molens is gepasseerd. Rayon-cellulose is het materiaal voor de vervaardiging van kunst zijde. Een paar jaar geleden heeft het proefsta tion voor de suikerindustrie op Java in een serie succesvolle laboratoriumproeven de mo gelijkheid van de verwerking van ampas tot rayon-cellulose reeds bewezen. Er werd zelfs een proefpartijtje kunstzijde uit gesponnen en geweven, dat hier met groote interesse werd ontvangen. De eerste proef van de Ned. Handel-Mij., om de werkwijze toe te passen bij een kleine proefinstallatie in haar Suikerfabriek Poer- wodadi in het Madioensche, mislukte welis waar, doch het succes van het proefstation te Pasoeroean, en het feit dat men de oor zaak van de mislukking weet hebben de in teresse gaande gehouden en zijn aanleiding tot een nieuwe proef, waarbij Factory en A.K.U. zullen samenwerken en welke onder betere voorwaarden zal worden gehouden dan de eerste. Een weermachtsfonds voor Indië? Snelle uitbreiding der defensie maakt het wenschelijk Met de uitbreiding van de Indische defen sie in het tempo, waarmede zij dit jaar voort gezet wordt, zuillen de betreffende uitgarve- posten op de begrooting 1939 ongetwijfeld opnieuw overschreden worden. Het „Nieuws" verneemt, dat er sprake van is, dat binnen kort de noodige voorstellen tot indiening van een aanvullende begrootdmg van circa twintig millioen behandeld zullen worden. In verband met het defensieprograon herin nert het blad aan een kwestie, wellke verle den jaar werd aangeroerd, namelijk de op richting van een „weermachtsfonds" zooals dat in Nederland tot stand is gebracht. Toen de plannen in Nederland vaste vor men hadden aangenomen, is van de zijde van het opperbestuur bij de Indische regeering de suggestie gedaan ook in Indië een dergelijk fonds te stichten. In de hooge regeeringsin- stanties heeft men vanzelfsprekend alle aan dacht besteed aan deze wenk van het Plein, doch zoowel van den bant van het hoogste regeerinigBcoHege als van het departement van financiën kwamen zooveel bezwaren los, dat men het plan heeft laten varen. Gezien echter de noodzaak van een ven- snelde uitbreiding der Indische defensie, waarover geen enkel meenimgsverschil be staat, is het vraagstuk van een Indisch weer machtsfonds thans weer op den voorgrond getreden. Het blad meent te weten, dat de tegenkan ting van een jaar geleden, die voornamelijk gebaseerd was op een misschien ai te conser vatieve begrootingspolitiek, thans vermin derd is en dat de instelling van een weer machtsfonds waarschijnlijk dit jaar meer kans van slagen zal hebben. VICTORIA-^-^^ WATER NATUURLIJK GEZONDHEIDS^ bronwater Ernstig geval van omkooping te Visé De burgemeester gecompromitteerd Te Visé, het kleine Belgische Maas- stadje, nabij de Nederlandsche grens, is een ernstig geval van omkooping en fi nancieel bedrog aan den dag gekomen, waarbij de burgemeester van Visé eu een lid van de Provinciale Staten vau Luik blijken betrokken te zijn. Men had n.l. te Visé het voornemen, een casino met speelzalen en andere attracties te openen. Men verwachtte dat zulks veie vreemdelingen naar het Maasstadje zou lok ken. Vooral op een Nederlandsche clientèle bleek sterk te worden gerekend. De sou ver neur van de provincie Luik en ook de Gede puteerde Staten weigerden echter de noodige vergunning te verleenen voor het exploitee- Ce-n van bedoeld casino door de gemeente. Het stadsbestuur zag er dan ook, officieel althans, van af, doch de burgemeester en een lid van de Provinciale Staten gingen voort, met achter de schermen de verwezen lijking van het casinoplan te hev vrderati. Aan een zekeren L.. die Nederlandsch on derdaan blijkt te zijn. werden papieren ver strekt die een min of meer officieel karakter droegen en bestemd waren om aan eveii- tueele geldschieters te worden getoond. De burgemeester die meubelfabrikant is, had een hestelling gekregen van 9S.00Ü Iran es meubelen voor het casino. Aan de thans in arrest zijnde personen wordt ten laste glegd, zich schuldig te heb ben gemaakt aan misbruik van gezag, ^er- valsching van geschriften en verduistering van geleende gelden. BINNENLAND Een Philips-verkoopbureau te Bloemendaal Vijftig man personeel overgeplaatst Gistermiddag heeft een vijftigtal em ployes van Philips te Eindhoven, werkzaam op de Nederlandsche verkoopafdeeling, ge heel onverwacht aanzegging gekregen, dat zij met ingang reeds van Dinsdag a.s. wor den overgeplaatst naar Bloemendaal, waar de N.V. een depot gaat oprichten. Dit nieuws, hetwelk volgt op de zetelver plaatsing der N. V. naar den Haag, heeft te Eindhoven eenige ongerustheid verwekt Men vraagt zich af. of wellicht nog meer deelen van het bedrijf naar elders zullen worden overgebracht, TOENEMING VAN HET AANTAL MOTOR- RIJTUIGEN Vooral een snelle stijging van de Motorrijwielen Dezer dagen verschijnt de statistiek der motorrijtuigen, bewerkt door het centraal bureau voor de statistiek, welk den omvang en de samenstelling van het Nederlandsche motorrijuitgenpark op 1 Augustus 1938 weer geeft. Wat den inhoud der statistiek der motor rijtuigen betreft, kan worden vermeld, dat in het tijdvak 1 Augustus 1937—1 Augustus 1938 het aantal motorrijtuigen in alle cate gorieën is toegenomen. De sterkste toene ming vertoonen wel de motorrijwielen, die van 48 974 op 1 Augustus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toenamen, welke toeneming voornamelijk voor rekening van de lichte motorrijwielen komt. Het aantal motordriewielers steeg in ge noemd tijdvak van 5.110 tot 5.161, het aan tal autobussen van 3.841 tot 4.088, en het aantal vrachtauto's van 49.156 tot 50.998. Zijn in de groep der personen-auto's vooral de lichte automobielen toegenomen bij de auto bussen en de vrachtwagens zijn het juist de zwaardere gewichtsklassen, die verhoudings gewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meer genoemd tijdvak belangrijk vermeerderd, terwijl bovendien blijkt, dat verhoudings gewijs de vracht-auto-met-aanhangwagen een steeds belangrijker plaats in het Neder landsche wagenpark gaat innemen: Op 1 Augustus 1938 was 14.24 procent van de in het rijk aanwezige vrachtauto's van een aan hangwagen voorzien, tegen 10.85 procent op 1 Augustus 1933. Lord Halifax met de Engel sche delegatie bij aankomst aan het Volkenbondspaleis te Genève voor de jongste zitting van den Volkenbondsraad. Deskundig onderzoek in verschillende gebieden li De heer R. P. Dojes, 1. i., schrijft ons: Door mij werd In de eerste plaats een onderzoek ingesteld In dat gedeelte van ge noemde strook, dat zich van Oost naar West dwars door Britsch Columbia, de meest Westelijke provincie, uitstrekt, terwijl ver- der verschillende Noordelijk gelegen gebie den in de drie z.g.n. pfairieprovincies: Al berta, Saskatchewan en Manitoba, .verden bezocht. In tegenstelling met het meer Zui delijk gelegen, echte prairie-gebied, dat weinig beboscht is en vrij vlak, treft men hier een meer heuvelachtig en zwaarder be boscht landschap, de z.g.n. „Parklands" aan Elders in dit artikels wordt hierop nader teruggekomen. Britsch Columbia wordt in het Oosten be grensd door een gebergte, de Rocky Moun tains, hetwelk zich van het Zuidoosten naar het Noordwesten tot aan de kust uitstrekt, en in het Westen' door de Stille Oceaan, terwijl in het Zuiden Britsch Columbia aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika grenst De oppervlakte bedraagt ongeveer 27 keer die van Nederland, doch in het ge heele gebied wonen slechts 700.000 men- schen Als men verder weet dat Iets min der dan de helft van dit aantal ln de ste den Vancouver en Victoria in het Zuiden en in de stadjes Prince Rupert en Prince George in Centraal Britsch Colombia woont, kan men zich eenigszins een voorstelling maken van de zeer geringe bevolkingsdicht heid van het land. Meer dan de helft van de bevolking houdt zich met de uitoefening van den land bouw bezig. Britsch Columbia is het beste met Noord- Zwitserland te vergelijken, doch vergeleken met deze streek is veel minder land voor landbouwdoeleinden aanwezig. Het grootste gedeelte van de provincie is te bergachtig en heeft bovendien een te geringen neer slag om uitoefening van een rendahelen landbouw mogelijk te maken. Door le groo te uitgestrektheid van het gebied is de hoe veelheid cultuurgrond echter nog zeer groot Centraal Britsch Columbia, waarmede hier wordt bedoeld de door mij bereisde 400 mijl (640 K.M.) lange strook tusschen Prince George en Prince Rupert is een land van kleine bergen, meren, rivieren en beken, uitgestrekte naaldhout- en hier en daar loof- houtbosschen (populier, wilg). De hoofdweg slingert zich, verschillende rivierdalen volgend, door het gebied van Prince George tot de Coast Range, een ge bergte, dat zich langs de geheele kust uit strekt. De in de Coast Range gelegen plaat sen waarvan Terrace de voornaamste is, zijn dan ook slechts per trein vanuit het Oosten, of per boot langs de Skeena rivier vanuit het Westen bereikbaar. De spoorlijn van Prince George naar Prin ce Rupert loopt dezelfde rivierdalen vol gend, voor het theerendeel parallel aan den hoofdweg. Drie keer per week is er een trinverbinding tusschen Prince Rupert en Edmonton (Alberta) via Prince George. Rondom de dorpen zijn meer of minder 'N TRIOMF VAN SMAAK groote nederzettingen gevestigd met daar- tusschen verspreid meer geisoleerde bedrij ven. De dorpen hebben in het algemeen niet meer dan een vierhonderdtal inwo ners, doch bezitten vlugger het karakter van een stadje dan in Nederland het geval is. De oorzaak van dit feit is gelegen in de groote afstanden, zoodat men al spoedig een bank, hotel, Regeeringsdiensten enz. aantreft. Het klimaat is tengevolge van de ligging van de streek meer gematigd, dan dat van de prairieprovincies. Plaatselijk zijn de kli maatverschillen tengevolge van het berg achtig karakter, vrij groot Extreem lage temperaturen houden in het algemeen niet lang stand, doch de winter met sneeuw en vorst is toch betrekklijk lang en duurt van DAVOS-PLATZ CHR. H0SPIZ BETHAN1EN PRIMA KEUKEN - MODERN COMFORT Pension v.a. frs. 8.— De heer van Tijen naar Indië Onderhandelingen over den Defensie-opdracht 'AMSTERDAM, 20 Januari. Met het K.L.M.-vliegtuig de „Gier", dat gisteren van Schiphol naar Batavia is vertrokken, ging o.a, als passagier voor Nederlandsch-Indié mee, de heer J. E. van T ij e n, onder-direc teur van de N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek Fokker. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd aangekondigd, ligt het in de bedoeling, dat de leider der Fokkerfabrie ken te Amsterdam persoonlijk contact zoekt met de Luchtvaartautoriteiten van het Ned. Indische Leger en van de Koninklijke Ma rine in Indië, in verband met de levering van vliegtuigen ten behoeve van do Indi sche Defensie. De heer Van Tijen denkt tegen het einde van Februari in Nederland terug te zijn. Het conserveeren van Lithausche varkens Het Hollandsche merk is gemotiveerd Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende het conserveeren van Lithausche varkens in met een Nederlandsch merk voorziene bussen heeft de Minister van Eco nomische Zaken geantwoord, dat door de N.V. Pasman's Exportslagerijen en Fabrie ken te Steenwijk in entrepot Lithausche varkens verwerkt worden tot vleeschwaren in blik, voorzien van het fabrieksmerk „Pas man Steenwijk Holland", alsmede de aan duiding „Gefabriceerd in Holland" (Prepa red in Holland). I De Minister is niet bereid te bevorderen, bgin November tot half April, terwijl soms reeds in October de eerste sneeuw valt. D« zomer is warm, met koele nachten, De regenval is niet groot, doch voldoende om een behoorlijke uitoefening van den landbouw mogelijk te maken. De grond is zeer verschillend van kwali teit en samenstelling, maar in het algcrueen krijgt men den indruk, dat de Canadeesche boer zijn eischen in dit opzicht heel wat; hooger stelt dan de Nederlandsche. Een moeilijkeid, waarmede men trouwens ook dikwijls in de overige door mij in ds prairie provincies bezochte gebieden te kami pen heeft, is het vinden van drinkwater, Dit bezwaar is echter niet onoverkomelijk; na voldoende zoeken kan meestal een water ader worden aangeboord. Het Terrace-district heeft een geheel nder klimaat. De Skeena-rivier, welke door het gebied stroomt, heeft tot Terrace het karak' ter van een zeearm. Hierdoor is de streek sterk beïnvlied door de Pacific, zoodat het klimaat meer gematigd is dan verder Oostei lijk, en ongeveer gelijk is aan dat van Van couver. Alhoewel natuurlijk veel verscheidenheid in den vorm der bedrijven in Centraal Britsch Columbia voorkomt, treft men in hoofdzaak het gemengde bedrijf nuf dikij wijls zaadteelt aan. De kolonist koopt óf een bedrijf, waarop reeds gebouwen aanwezig zijn, óf een com« plex land zonder gebouwen. In het eerste geval kan hij zich beperken tot het even* tueel aanbrengen van verbeteringen aan de woningen en de bijgebouwen; in het laatste geval zal hij zich eerst een huis en de meest noodzakelijke bijgebouwen moeten bouwen. Al naar het bedrag, dat hij na aankoop van het land nog bezit, kan hij zich een primitief of grooter en beter ingericht huis bouwen, Het huis is meestal een blokhuis. De wan den worden gevormd door ruwe boomstam^ men, weJke de kolonist zelf op eigen bedrijf gekapt en verzameld heeft Met hulp van buren of familieleden wordt gebouwd. De inrichting binnenshuis is gewoonlijk zeer eenvoudig, want in de meeste gevallen blijft na de afbetaling van het land an den aankoop van eenige koeien en paarden en de allernoodzakelijkste werktuigen «m ma' chines weinig kapitaal over. Al naarmate Je verdiensten zijn, worden de eerste primitieve gebouwen langzamerhand veranderd, ver groot en verbeterd of vernieuwd. Op heit oogenblik is er zeer veel keuze ia „partly improved farms" (gedeeltelijk ont gonnen en in cultuur zijnde bedrijven), waarop meestal reeds gebouwen aanwezig zijn en aangezien in het algemeen deze bei drijven voor redelijke prijzen verkrijgbaar zijn, kan men voorloopig in den regel beter afzien van het koopen van onontgonnen be' drijven zonder gebouwen. De gemiddelde grootte van een boerderij in deze streek is 160 acre (64 ha), waarvan in het algemeen b—140 acre zijn ontgonnen; de rest bestaat uit grond, welke om de eert of andere reden de kosten van ontginning niet loont: te bergachtig, te veel steenen, of te zwaar bosch, of wel de eigenaar van do boerderij had niet voldoende werkkracht dis ponibel, of er was te weinig arheidslust om meer land te ontginnen. Bij vestiging in deze streek is de meest aan te bevelen handelwijze, dat men na aan koop van een dergelijke „semi-improved farm", een span paarden, twee of drie koeien, een paar fokvarkens, kippen e<n de benoodigde werktuigen koopt, terwijl men' zoo noodig reparaties aan de gehouwen ver' richt Vooruitgang is mogelijk, doordat men het bedrijf verder gaat ontginnen, zoodat men' na verloop van jaren de waarde er van kan verveelvoudigen. Koeien (natuurlijke weidegronden rijn irt het algemeen op elk bedrijf te vinden) en kippen leveren den kolonist direct reeds en kele inkomsten; overigens moet hij er op rekenen, dat een zeker bedrag van zijn kapi taal beschikbaar blijft voor levensonderhoud gedurende de eerste maanden. Elke boer verbouwt zijn eigen groenten en bakt zijn' eigen brood. Vleesch wordt geleverd door eigen vee en door het vele wild. Enkele Nederlandsche gezinnen hebben zich reeds verspreid' in dit gebied gevestigd, Alle waren blij de groote stap naar Canada te hebben gedaan. I stond in ons blad van 19 Januari. De heer J. van Tijen '(rechts), directeur der Fokkerfabrieken, vertrok Donderdag met ir. P. Vos per K.L.M.-vliegtuig naar Indiëteneinde in persoonlijk contact te komen met de militaire luchtvaartautori teiten in de Oost. dat deze aanduiding aan bedoelde vleesch- waren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waar de relatief zeer hoog is en de grondstof een ingrijpenoe verandering ondergaat zoodat de aanduiding „Gefabriceerd in Holland (pre pared in Holland)" gemotiveerd en in over eenstemming met de werkelijkheid is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2