FONDERDAG 19 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 muziek als in oneindigen verten. En een waardige bekroning van het deel voor de pauzg was wel de „Symphonie No. 8 „Un- vollendcte" Allegro moderato en Andante con moto" van F. Schubert. Met de uitvoering van deze Symphonie op voortreffelijke wijze, bewees de dirigent, de heer W. J. Smolders uit Leiden, met zijn orkest wel het hoogste te kunnen berei ken, wat door dillettanten te bereiken is. Het appalus aan het einde van het eer ste deel groeide dan ook aan tot een ovatie voor dirigent en orkest. Na de pauze volgde het populaire gedeel te. De minder bekende ouverture „König My das" van R. Eilenberg was een goede inzet. De bekentTe wals „Rosen aus dem Siiden van Straus kon ons niet bekoren. Hier was het orkest wat mat en miste de noodi- ge durf. Trouwens over het geheel was het tweede deel minder dan het eerste. Want wat voor no. 2 geldt, kan ook gezegd wor den van 3 „Ungarische Tanze" no. 5 en 6 van Brahms. Ver daar boven uit kwam weer „Dornröschens Brautfahrt" van Max Rhode. Hier bleek toch weer duidelijk dat men de capaciteiten bezit.. Het groote slotnummer was de „Kinder- symphonie" van Haydn. Hieraan werkte een aantal schooljongens van de M. Stich ting mede met ratelaars en fluiten. Een fijn verzorgd nummer waaraan niets haperde. In een langdurig applaus toonde het pu bliek zich erkentelijk voor het gebodene. Dc avond was geopend met het zingen van Ps 150 2 en werd beëindigd met Ps 98 3, waarna de heer Smolders ook de leden van het orkest liet deelen in een hartelijk ap plaus. Voor directeur Smolders een woord van Jof dat hij dit orkest in enkele jaren tot zoo'n hoogte wist te brengen. ZILVEREN JUBILEUM Dinsdag herdacht de heer J. Horstman, wonende in wijk Hoorn, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als machinist bij de N. V. Sloomhoutzagerij en Schaverij „De Vlijt' van de fa Spreij alhier. In de morgenuren werd de jubilaris ge complimenteerd door den directeur den heer Jac. Spreij, die de goede verstandhouding tusschen patroon en werknemer memoreerde Namens een der 'voormalige directeuren, den heer Jetze Spreij, sprak vervolgens de heer L. Spreij enkele hartelijke woorden tot den jubilaris. Bij die goede woorden bleven ook de bewijzen van sympathie niet achter. Van de directie ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud en het gebruikelijk zilveren horloge, waarbij het personeel een ketting aanbood. JAARVERGADERING A.-R. KIESVEREENIGING Donderdag 26 Januari wordt, in „Concor dia" de jaarvergadering gehouden van de A.-R. Kiesver. „Nederland en Oranje". Op de agenda staat de gebruikelijke be stuursverkiezing. Aftredend tzijn de heeren W. de Graaff en A. den Ouden. Voorts hoopt de heer W. J. iv. d. Brink een rede te houden over «De Gemeenteipolitiek", HAZERSWOUDE A. R. PROP. CLUB De A. R. Prop. Club vergaderde onder leiding van den voorz., den heer C. Bo gaard. Door den heer D. de Vogel werd be handeld het onderwerp „Medezeggenschap" Spreker begon met de accentueeren het groot verschil in zienswijze van dit vraag stuk; er is 'n principieel verschil, tusschen ons streven als uiting van gemeenschaps zin en organische samenwerking in de richting van „Bedrijfsorganisatie" en clen eisch der S.D.A.P. welke voert naar „So cialisatie", Er is groot verschil tusschen medezeggenschap over de arbeidsvoorwaar den, en die over de commercieele leiding in de onderneming. Er ontstaat direct gevaar als we den par ticulieren eigendom aanranden, of als we gaan in de richting van Duitschland in de dagen van Ebert; de economisch mogelijke, en verantwoordelijke grens wordt zoo gauw overschreden. Door den voorzitter werden politieke be- schouwingen over Memelstatuut, rechten en bijzonderheden van het Suezkanaal, ea de interne aangelegenheden van Tunis, ge houden. Er volgde een leerzame bespreking waaraan allen deelnamen. HILLEGOM EVANGELISATIE In het gebouwtje Pniël aan de Hillegom- merdijk, zal Vrijdagavond door de Evangeli- «atiecommissie een lichtbeeldenavond ge geven worden. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. KATWIJK a.d. RIJN GEITENFOKVEREENIGING In „Duinzicht" vergaderde de Geitcnfok- vereeniging onder leiding van den voorzit ter den heer J. de Best. Na opening door den voorzitter volgde het jaarverslag van den secretaris, waarin her innerd werd aan het belangrijke voordeel dat de leden genoten hadden door het coö peratief inkoopen van stroo, bieten en erw ten. Hierna volgde het financieel verslag van den penningmeester: inkomsten f84.45, uitgaven f 71,11, batig saldo f 5,34. Aan de orde was voorts de bestuursverkiezing. De periodiek aftredenden, de heeren J. de Best, Jac. Heemskerk en C. Hogewoning werden mot bijna algemeene stemmen herkozen. Na bespreking werd in principe besloten aan te sluiten bij den Kring van Geitenfok- vereenigingen „Voorhout en Omstreken". Tot toekomstig bestuurslid voor den Kring werd uit deze afdeeling aangewezen de heer N. Fennes. Dan werd nog besloten in 1939 de boklammeren te verkoopen aan den heer Voben te Noordwijk. Na rondvraag sluiting. BOTSING Vanuit de Van Egmondstraat kwam v. d. M. uit Rijnsburg met een met kisten was- peen geladen bakfiets. Tegelijkertijd kwam vanuit de richting Voorstraat-Zuid een auto, een van de zandauto's van de firma v. d. S. Rechts gaat vóór en dus zou v. d. M. voor de naderende auto remmen. Hij greep echter naast de rem en eer hij er op be dacht was had de auto de bakfiets met peentjes reeds getorpedeerd en zag de Voor straat rood van do waspeen. Persoonlijke ongelukken deden zidh niet Voor alleen een schadepost voor v. d. M. KATWIJK AAN ZEE GROOTE NATIONALE KONIJNEN- EN PLUIMVEETENTOONSTELLING De Katwijksche vereen. Ko-, Plu-, Ko. heeft wederom een tentoonstelling georga niseerd, welke er ween mag. De garage van den heer Hollander welke voor dit doel was afgehuurd, leent zich voor het houden van dergelijke groote tentoonstellingen uit- I stekend De verschillende reeksen kooien met i.u dieren er in zijn keurig en gemak kelijk opgesteld, zoodat bij een rondwande ling alle inzendingen goed te zien zijn, N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND VERKRIJGBAAR: 31/2 PANDBRIEVEN, met 2 uitloting per jaar, lOO Conversie 99% Vrijwillige conversie 99 De burgemeester opende gisteravond met een kort woord dezè groote tentoonstelling. Ilij wees hierbij op het nut van zulke expo sities, welke tot doel hebben de veredeling en zuiverheid van het ras. Daarnaast is zulk een tentoonstelling ook bevorderlijk voor een goede behandeling der dieren. Hiermede was de tentoonstelling geopend. De voorzitter der Vereen., de heer C. van Boelen siprak nog een kort dankwoord tot allen, die bij het organiseeren. hun hulp hebben gegeven. Een verblijdend verschijnsel is, dat het aantal inzendingen, hetwelk verleden jaar 100 bedroeg, thans de 600 heeft overschreden. Naar het oordeel der jury was het ingezon den materiaal goed te noemen. Verschillende eere-prijzen werden toegekend. Er is een groote verscheidenheid van dieren, zooals konijnen kippen, fazanten, eenden, kalkoe nen en voorts een 100-tal prima zingende kanaries. Als attractie is nog te zien een kooi met witte muizen. De dierenliefheb bers mogen zeker een bezoek aan deze ten toonstelling niet verzuimen. KOUDEKERK a.d. RIJN LEZING Ds. J. H. MULDER Voor het comité van winteravondlezingen trad in de Ned. Herv. Kerk op Ds. J. H. M u 1- d e r uit Charlois, met het onderwerp „Het boek met de zeven zegels". Ds. Mulder ving zijn rede aan, met er op te wijzen, dat zich rond de Kerk kringen en secten gevoimd hadden, die eenigszins recht van bestaan hadden, om de fout door de Kerk 'begaan, doordat die het stilzwijgen over de wederkomst van Christus te veel be waard heeft, aan de andere kant -betwist te spr. het recht van bestaan van de Mara- nath a-kringen, vanwege haar eenzijdige voorlichting omtrent de profetieën en die van Daniël inzonderheid. Spr., die de wereld geschiedenis in drie perioden verdeelde, zei- de aan de hand van geschriften van theolo- als Greijdanus en Zahn, dat de profetie van Dan. voor dien tijd gold. omdat God een crisis voltrok niet over de Geworden, maar Verworden wereld door de zonde en daaruit is de volheid des tijds gekomen, nl. de derde periode, de geboorte van Christus. Het einde van deze periode is beschreven in het hoek der Openbaringen. Spr. die als uitgangspunt gekozen had Openb. 5, zeide., dat het schijn baar een gesloten boek was, in werkelijk heid is het dit echter niet. God had tot Jo hannes gezegd: Schrijf dit op, en verzegel het niet. Hetl het wereldgebeuren wordt ons in Openbaring beschreven, al wat er ge beurt staat daarin, en daarom heet het open baring Gods. Na de vervulling van deze Openbaring zooals oorlogen, honger en pes- telentieën, dan zal de Christenheid, als Ko ningen heerschen op aarde, om de Weder komst van den Christus tegemoet te zien. Of de Ghristus nog wel geloof op aarde zal vinden, als hij wederkomt? Op ernstige wijze vermaande spr. het aandachtig gehoor Geloof „alléénlijk". Het gaat in 't Geloof tot overwinning dat Geloof doet niet vragen, naar het hoe, waar en wanneer, de Christus komt. Dat blijift het mysterie Gods, maar het geeft den geloovige moed, in de zekerheid, dat Ghristus wrederkomt en doet ons daar verlangend naar uitzien. UITVOERING „KUNST NA ARBEID" De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier, hield Dinsdagavond in een der loka len van de O.L. School in tegenwoordigheid van den Eere-Voorz. Burgemeester Kwint alsmede van de leden van de commissie van advies de heeren Bos en Oppelaar, haar jaarvergadering, die eenigszins een feestelijk karakter droeg in verband met het 15-jarig bestaan der verceniging. De eere-voorz. wenschte de vereen, geluk. Spr. memoreerde in 't kort de reorganisa tie der Vereen, en tevens de jongste uitbrei ding op instrumentaal gebied. Spr. spoorde alle leden aan om toch vooral mede te wer- ken om Koudekerk's fanfare op zoo hoog mogelijk peil te houden. De verslagen van secr. en penningmeester werden uitgebracht en onder dank goedge keurd. Uit het laatste bleek, dat de finan ciën er niet ongunstig voor staan. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. van den Berg voorz. en H. de Jong secr., terwijl ter voorziening in de va cature wegens het bedanken van den heer T. Molcma werd gekozen de heer G. Verburg. De voorz. de heer H. van den Berg sprak nog een'slotwoord, waarna men nog eenigen tijd -gezellig bijeen bleef. LEIDSCHENDAM Gemeentebegrooting 1939 Zuinig beheer nog geboden In het begeleidend schrijven merken B. en W. omtrent de ingediende begroo ting 1939 op, dat de financieel© toestand der gemeente nog verre van rooskleu rig is. Een zuinig beleid is dan ook nog steeds geboden, teneinde een goede ver houding te verkrijgen tusschen ontvang sten en uitgaven. Bijzondere uitgaven zullen derhalve in 1939 niet gedaan kunnen worden. Het algemeen beheer (hoofdstuk II) zal dit jaar aan uitgaven vragen een bedrag van f48.285.33, waartegenover de ontvang sten staan van f79.862.67, alzoo een batig saldo van f31.577.34. Inzake de Openbare Veiligheid (hoofd stuk III) deelen B. en W. mede, dat zij voor nemens zijn een voorstel aanhangig te ma ken, tot het benoemen van een chef-veld wachter, waarvoor gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. Voor den luchtbescher mingsdienst wordt f 1000 aangevraagd, zulks in verband met de aanschaffing van een aantal gasmaskers, alsmede voor de uitvoe ring van de organisatie van dezen dienst De totale uitgaven betreffende dit hoofdstuk be dragen ruim f27.500. Voor de diensten van Volksgezondheid en Volkshuisvesting zijn resp. uitgetrokken f29.444.12 en f36.022.26, terwijl voor Open bare Werken dit bedrag f63.42S90 bedraagt. Voor ondersteuning van behoeftigen zal dit jaar moeten worden Uitgegeven f 63.341.90, waarin begrepen is Suhsfajö aan dp Gem. Inst, voor M. H. ton bedrage van f40.000 en f 15.143 80 voor krankzinnigenverpleging. Voor de verstrekking van go.edikpops le vensmiddelen stellen B. en W. een bedrag van f 11.700 beschikbaar. Uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal de gemeente circa f 67.000 ontvangen en als extra-subsidie voor de kosten inzake uitkee- ringen voor werkverschaffingsloonen een bedrag, dat ruim f20.700 beloopt. Voor de eteunuitkeering vragen B. en W. f 65.800 aan. De totale uitgaven voor deze diensten worden geschat op f104.730, terwijl de ontvangsten hiervoor ruim. f98.000 zul len bedragen. Dc belastingen zullen de gemeente dit jaar circa f 100.000 opleveren, waarvan de Gemeentefondsbelas ting en Personeel e Belasting resp. moetep opbrengen f 40 266.66 en f 45.800. In het rapport over het afdeeling s- onderzoek worden de volgende opmer kingen gemaakt: Meermalen wordt een tekort aan voor lichting van de zijde van B. en W. gecon stateerd, waarvan voorbeelden worden ge noemd, terwijl tevens, aldus een lid, royaal wordt omgesprongen met beloften, waarvan de verwezenlijking echter uitblijft, bv. geen kermisvermakelijkheden bij Oranjefeesten. Destijds was toegezegd, dat de Raad een overzicht zou ontvangen van de werkzaam heid der bouwvereenigingen en de finan- cieele verhouding tusschen deze vereenigin- gen ep de gemeente. Dit overzicht werd echter nimmer verstrekt. Meerdere leden drongen aan op de instel ling van een comité voor bijzondere nooden. Voorts zou men gaarne zien, dat door B. en W. stappen werden gedaan, om te komen tot aanstelling van een inspecteur, in plaats van een chef-veldwachter. Inzake de gelden, uitgetrokken voor de organisatie van den luchtbeschermings dienst, zijn meerdere leden van oordeel, dat dit bedrag veel te hoog is. Andere leden (de meerdertieid) zouden echter de verantwoordelijkheid om dezen post vrijwel geheel te schrappen, niet gaar ne aanvaarden en wijzen daarbij op hetgeen in naburige gemeenten geschiedt. Zij zijn van oordeel, dat deze aangelegenheid thans urgent is. Eenige leden zouden gaarne nadere inlich tingen willen hebben over het bedrag, dat uitgetrokken is als subsidie voor de uitzen ding van kinderen naar vacantie- en gezond- heidskolonie's, om te weten, of hierin ook begrepen is een bedrag voor de onlangs op gerichte vereeniging tot uitzending van niet- R.K. kinderen. Vele leden zonden gaarne een overzicht ontvangen van de woningtoestanden, omdat men hierover meermalen klachten in de ge meente hoort. In verband hiermede werd levens gevraagd, of in de nabije toekomst woningen gesticht worden voor groote ge Jaarvergadering „Nederland en Oranje" Rede van den heer R. A. den Oaden Dinsdagavond heeft de A. R. Kiesver. „Nederland en Oranje" in het Vereeni- g.ngslokaal bij de Geref. Kerk haar jaar vergadering gehouden onder leidmg van den heer B. B i e 1 e v e 1 d. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. G. van Kampen bleek, dat de vereeniging thans 53 leden telt, terwijl het verslag getuigde van een opgewekt vereeni- gingsleveu. Het verslag van den penningmeester, den heer L. Bom, sloot met een batig saldo an f 28.90 Vervolgens heeft de heer R. A. den Ouden, te Wassenaar, adj.-secr. van het Centraal Comité van A.R. Kiesver- pp.nlgingen gesproken over het onder werp: „Democratie en dictatuur" Spr. begon met op te merken, dat velen in deze beide regeeringsvormen de afgods beelden van den modernen tijd zien, waarin men de verheerlijking van het geweld ado reert, Hitler is volgens zichzelf ook een de mocraat, want hij verklaart, dat democratie is een regime^ dat door den wil van het volk gedragen w-ordt en als democraat lieeft hij volgens zijn zeggen de wereld bevrijd van twee dictatoren: Schuschnigg en Benesj. in ons land maken de democraten, die het gebroken geweertje hebben weggegooid, thans propaganda voor landsdefensie en zijn zij de steunpilaren van de constitutioneele monarchie Dit alles krachtens het ideologisch begin sel democratie tegen dictatuur. Wij zien in dezen tijd den modernen steen der wijzen „Eenheid door Democratie" optre den, een wonderboom, die geen diepte van aarde heeft, omdat zij niet wortelt in posi tieve beginselen, maar enkel in antipathie. Democratie en dictatuur kampen om den voorrang. De A.R., aldus spr., zijn in den meest vol strekten zin van het woord afkeerig van elke dictatuur. Wij licibben de grondslag on zer Staatkundige beginselen gevonden in de leer en de werken van den Geneefschen her vormer. Principieel is voor hen elke regeerings- vorm mits onder erkenning, dat alle ge zag van God is afgeleid aanvaardbaar. Met de historie voor oogen behoeft het geen betoog, dat de A.R., die zich in art 1 van 't Program op 1572 en op den invloed der Her vorming beroepen, afkeerig staan tegenover de dictatuur. De dictatuur «n dit is ook de staatsvorm van het Ned. Nat. Soc. mis kent het bestel Gods. De A.R. wil volksin vloed, geen volksregeering. Gezag berust bij de Kroon. Het woord democratie moeten wij niet ver staan als volksregeering, maar naar anti revolutionairen zin, als volksinvloed. Om des beginsels wil zijn wij tegen de democra tie. zooals die gepredikt werd in de beginse len der Fransche Revolutie. Dictatuur en de mocratie: in dezen zin zijn beide kinderen uit hetzelfde huis. Daarom wijst de -„.R. partij ze beide af. Zij blijft staan op het standpunt van haar program van beginselen, dat in art 2 be lijdt, dat noch in den volkswil, noch in de wet, maar alleen in God is de bron va» èftt souvereine gezag. Op dit interessante betoog volgde «ffe- animeerde bespreking. i Bij de gehouden besïtfBfsverkieeing werd de heer H. G. van Kampen als secretaris herkozen. De heer Den Ouden heeft de vergadering met dankgebed beëindigd. De opkomst was niet zoo groot, als men redelijkerwijs had mogen verwachten. De weersomstandigheden zullen hierbij een voorname rol hebben IN DE VAART GEREDEN Dinsdagochtend geraakte die jeugddige driens'-'bode Mej. G. met het rijwiel in de Stxwnpwij'kschevaiart. Ben voarbijigiamiger en de momiteur Paardekooper van het Techm. Bureaiu Waasaar hebben meisje en rijwiel weer op het droge gebracht. Het meisje is per auto naar haar womirag teruggekeerd. LEIMUIDEN LUCHTBESCHERMING Het hoofd van den geip. Luchtbescher mingsdienst de heer J. W. de Ren, heeft een voordracht gehouden over de luchtbe scherming in het algemeen en over de ver duisteringsproef van hedenavond in het bij zonder. Hij spoorde na zijn voordracht de aanwezigen aan om lid te worden van de plaatselijke afdeeling der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming en hij wekte op om zich als vrijwilliger op te geven voor den Gem. Luchtbeschermingsdienst. Na de pauze demonstreerde de heer De Ren op verschillende manieren, hoe men op eenvoudige, goedkoope wijze een woonkamer zoodanig kan verlichten, dat men voor uit straling niet bezorgd behoeft te zijn. De bur gemeester opende en sloot de bijeenkomst, die goed bezocht was. Het sein, dat hedenavond de verduiste ringsproef begint, zal in deze gemecrate wor den aangegeven met behulp van sirenes. Als de proef geëindigd is zal de klok luiden. WERKVERSCHAFFING De werkverschaffing op de gemeentelijke rietlanden is door den Minister van Sociale Zaken verlengd tot 27 Mei a.s. Door den Minister van Sociale Zaken is het werkverschaffingsplan: uitbaggeren van dorpsslooten, goedgekeurd. Het zal een groo te verbetering in het dorp geven als dit werk gereed is. L1SSE JAARVERGADERING NED. HERV. MANNENVEREENIGING Woensdagavond hield de Ned. Herv. Man- nenvereeniging in de Ned. Herv. Kleuter school de feestelijke jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer N i e- veld. De voorzitter sprak en hartelijk wel komstwoord in liet bijzonder tot de vurschil- lende afgevaardigden en 'den spreker, den heer De Groot, van Leiden. De heer De Groot sprak over „Geloofs- idealisme". Hij Ting aan met een definitie te geven van idealisme. Het idealisme is een eigenschap van ieder mensch. Iedereen heeft in dit leven zijn idealen. Spr. ging de oor zaak hiervan na, om dan tevens te wijzen op het hooger idealisme, waarvan God het, centrum is. Dit stelde spreker in een helder licht. Er zijn echter ook vele idealen in maatschappelijk opzicht die onvervuld blij ven. Wij zitten in groote moeilijkheden in velerlei opzicht, waardoor vele teleurstellin gen ons geworden. Men heeft God niet meer noodig en meent het zelf te kunnen. Het geloofsidealisme strekt zich echter ver uit boven het materialisme onzer dagen. Het idealisme des geloofe wordt, in tegenstelling met het idealisme der wereld, gedragen door de liefde. Dat is het grondbeginsel. Het ideaal der geloovigen is, dat God zij alles en in allen. Geloofsideaisme is geen verwachting, doch vaste zekerheid, dat Gods plan zal worden volvoerd. De toekomst is vast en zeker! Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling. Door verschillende afgevaardigden werd het woord gevoerd. De secretaris bracht venvolgens zijn jaar verslag uit...Gememoreerd werd het vertrek van den voorzitter, den heer Themmen, het- ceen een zwaar verlies beteekende. Zijn plaats wordt thans echter op waardige wij ze ingenomen door den heer Nieveld. De heer A1 b e r s bracht als penningmees ter het financieel verslag uit. Het boekjaar sloot met een nadeelig slot ZENDINGSREDE In het Kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk werd een goed bezochte Zendingsbijeen komst gehouden waarin als spreker optrad Ds Langkamp, Pred. bij de Chr. Geref. Kerk te Opperdoes. Deze sprak over een gedeelte van Psalm 2 en Lucas 5 waarin de geschie denis van de wonderbare visohvangst wordt medegedeeld. Ds Langkamp wees op den eisch en den plicht tot hot werk der zending, hetgeen hij in een mooie en bezielende rede nader uiteenzette. PREDIKBEURTEN Donderdag Ned. Herv. Kerk 7 uur Ds Eer- hardt, Bijöjellezing. Geref. Gem. 6.30 uur Ds. H. Ligtenberg. PERSONALIA Onze plaatsgenoot P. v. d. Schaaf slaagde voor het diploma-Boekhouden voor de Ver. van Leeraren in het 'boekhouden. BEVORDERD De heer J. W. Minck, gemeente-veldwach ter alhier, is bevorderd tot plaatsvervangend Chef van Politie in deze gemeente. HUISBROEI-TENTOONSTELLING SCHOLIEREN Voor het eerst werd er onder de leerling, n der Geref. School aan de Schoolstraat een wedstrijd georganiseerd in het in bloei trek ken van bloembollen. Het resultaat hiervan zal Vrijdagavond in de school ten toon wor den gesteld. Tevens zullen door de commis sie dan de prijzen uitgereikt worden. NOORDWIJK VOETBAL Het programma voor a.s. Zaterdag is voor de elftallen van „Noórdwijk" als volgt: Noordwijk II—L.R.C. II; Ter Leede III— Noordwijk IV; Koudekerk II—Noordwijk V; Katwijk I—Noordwijk I. STEUN AAN TUINDERS De commissie tot steun aan Tuinders is door B. en W. als volgt samengesteld. Weth. E. L. de Witt, Voorz. Leden J. Passchier en J. A. Caspers. NOORDWIJK AAN ZEE BOUWVERGUNNING Door B. en W. is vergunning verleend aan den heer Tiessen voor de bouw van 6 ko ningen aan de Zoutmanstraat. «^nsTOFEST KRING LEIDEN VAN A. R. PROPAGANDA CLUBS In de bovenzaal van de Geref. Kerk werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van den Kring van Propagandaclubs onder leiding van den voorz. den heer D. Alge- ra van Lisse. De secretaris de heer Los uit Voorscho ten, bracht het jaarverslag uit, dat van weinig activiteit getuigde. Het verslag van de penningmeester werd evenals het ver slag van den secretaris onder dank aan de functionarissen goedgekeurd. De voorz. de heer Algera hield hierna een inleiding over „Onze politieke verantwoordelijkheid". Spr. begon met te wijzen op de geringe activi teit die heerscht in het A. R. kamp met daartegenover de noodzakelijkheid en de beteekenis van den politieken strijd. Deze noodzakelijkheid wordt uitvoerig door spr. geschetst. Met een ernstig woord van op wekking besloot hij zijn rede. Door verschillende personen werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om met den inleider van gedachten te wisselen. Na de pauze verkreeg Ds. H. Wigge- m a n s van Leiden het woord om te spre ken over: „Geloof en actie". Spr. vangt aan met te wijzen op de noodzakelijkheid om met het geloof steeds actie te eischen. Ge loof en actie kunnen niet gescheiden wor den. Geloof is actie. Geloof zonder actie is dood. Actie zonder geloof dient den dood. In alles hebben wij te gaan den gang des ge- loofs. Op politiek en sociaal terrein gaan wij onze eigen weg. Wel tracht men van andere zijden ons onder een bepaald ideee to vangen, b.v. religieus socialisme, fascis me etc. Het Woonl van Jezus Christus blijft echter: In de wereld, maar niet van de wereld. Dat neemt echter niet weg dat wij toch onze levensidealen hebben. Idealen die we wel eens vergeten. Hierbij dienen we niet te vergeten dat wij niet werken om de resultaten. Wie dat doet werkt niet uit het geloof. Achter alles wat wij doen zit een le vensbeschouwing. Het is 'n geluk dat men in onzen tijd van alle richtingen steeds be ter de achtergrond ziet. Opwekken tot meerdere actie is niet het doel van onze avonden, maar opwekken tot meer geloof. Actie zal er altijd blijven, zoolang er ge loof is „het geloof dat Jezus Christus de verlosser is van heel het leven". Waar het geloof is, daar is het hart. Hoe zullen wij ons dan bij de a.s. verkiezingen half ge ven? Wie zich half geeft, onttrekt zich. La ten we dan zoo werken, dat we werken het werk Gods, opdat we het uiteindelijk in zijn handen leggen als Zijn werk. Met een woord van dank aan den spr. en de aanwezigen sloot de voorz. en ging Ds. Weggemans ging voor in gebed. EEN ZAAK OVERGENOMEN Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in ons blad van gisteren, waarin de heer J. Langenberg mededeelt het filiaal v/h fa. I. Zandvoort te hebben overgenomen. Genoemde heer heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, de zaak een algeheele uit breiding te doen ondergaan, o.a. door ver koop van' een uitgebreide collectie Fijne Vleeschwaren. Waar de heer Langenberg als vakman in onze gemeente geen onbekende is, twijfelen wij ook niet aan zijn succes. Je ziet ze groeien Kiemkracht Zaden OUDE WETERING DE SPOORBRUG MET INGANG VAi. 1 FEBR, A.S- VOOR HET VERKEER GESLOTEN? Bij schrijven d.d. 23 December 1938 is door Burgemeester en Wethouders van Alkemade tot belanghebbenden het verzoek gericht om de eertijds door hen verleende bijdrage in de exiploitatie van de voormaligs spoorbrug ook voor 1939 weder te verlecnen, zulks met het oog op de omstandigheid, dat de over name van de brug nog steeds niet definitief was geregeld. Wilde de huidige exploitatie bestendigd worden, dan was het dus nood zakelijk, dat de particuliere bijdragen nog maals werden verkregen. De medewerking, welke van particuliere zijde tot dusver werd toegezegd is echter zoo gering, dat Burge meester en Wethouders, alvorens tot stop zetting der exploitatie te besluiten zich nog maals tot de belanghebbenden hebben ge wend en hen in de gelegenheid hebben ge steld de gevraagde bijdrage nog voor 25 Jan. a.s. te verleenen. Mochten de belanghebben den nalatig blijven in het verleenen der bij dragen, dan zullen B. en W. rich tot hun spijt genoodzaakt zien de brug voor het ver keer te sluiten. Het plaatselijk en het alge meen belang is echter met de openstelling der brug ten zeerste gediend, aoodat het ver trouwen gewettigd is, dat de bijdragen ook voor dit jaar weer in voldoende mate zullen toevloeien. DAMMEN De te Rijnzaterwoude gespeelde competi tie-wedstrijd voor de Damb. de Rijnstreek, had tot uitslag: Kijk Uit Luto 1 J. Meyer—F. van Vliet 11 G. Meyer—T. van Luling 1—1 B. SluismanC. van Iperen 20 A. do BloeyH. Jansen 2—0 P. v. d. LuitT. van Zwan 1—1 S. KinkelP. Kroon 2—0 T. Katsburg—A. v. d. Kuyt 20 D. WasveldJ. v. Luling 11 Mej. de Blaey—G. Bergshoef 20 P. vai> WieringenT. Esveldt 11 15—5 Hiermede werd Kijk Uit I te Oude-Wete- ring tevens kampioen der Ilde klasse West. Kijk Uit II speelde tegen I.uto II, doch kon het niet bolwerken, zooals uit den uitslag blijkt. Kijk Uit II Luto II J. de JongW. Kinkel 20 L. v. d. LuitJ. Kroon 2—0 C. v. d. I.uitP. Bulk 02 Reg.—T. Jansen 02 J. Gortzak—G. F.sveldt 20 W. RaaphorstK. Roest 02 N.N.J. Klein 11 J. van TolP. Reumerman 02 P. v. d. Luis Czn.—P. Koenk'el 1—1 12—8 RIJPWETERING VEILING R.P.V. Aanvoer 1960 kippeneieren prijs f4, f5.20 per 100. Konijnen f0.20, fl.20 per stuk; kip pen f0.66 p. st. Boter fl.20—f 1.40 p. Kg. nASSENHEIM MEISJES VEREEN. „JONGE KRACHT" De Meisjesvereen. „Jonge Kracht" vierde gister in het Yereenigingsgebouw haar 2e lustrum. De opkomst was go:d. De presidente, mevr. Kr ij kamp, opende met gebed en bijbellezing waarna gemeen schappelijk gezongen werd. Zij heette de aauwezigen hartelijk wel kom, inzonderheid de afgevaardigde van h«t Hoofdbestuur, mevr. de Bel uit War mond en de afgevaardigden van zustorver- eenigingen. Het jaarfeest wordt gewoonlijk om de 2 jaar gehouden, dpch door dit lustrum is I hiervan afgeweken-. Het programma werd vervolgens vlug af gewerkt. In flitsen van ons werk werd ons mede gedeeld, dat de verkoop der handwerken in de afgeloopen 10 jaar 1800 heeft opge bracht. Dit geld is afgedragen aan „Groene Kruis", de Herv. Kerk en Diaconie, Orgel fonds en Herv. School. Voor de pauze werden mevr. Krijkamp cn mevr. Klijn en mej. Nieuwenberg met bloe men gehuldigd en moest mej. G. Bruin zich een bescheiden hulde laten welgevallen, daar zij van af de oprichting lid geweest is. Namens het hoofdbestuur en Ringbestuur bracht mevr. de Bel felicitaties over en overhandigde een wandbord. Na de pauze was ook de jeugdclub op het podium. TSGHOTKN Gemeenteraadszitting Maandagavond kwam de raad onzer ge meente onder leiding van den burgemeester, den heer M. F. Berkhout, in openbare zit ting bijeen. Aanwezig waren alle leden, be halve de heer J. Braggaar. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering, werden benoemd de heeren P. Kooijk als liö-werkgev*.. en L. J. van Leeuwen als lid werknemer en herbenoemd de heeren M. G. Emcis, als lid-werkgever en C. Bogerd als lid-werknemer. De op 29 November 1938 vastgestelde ver ordening op het openbaar onderwijs, stellen B. en W. voor in werking te doen treden 1 Jan. 1939. Conform besloten. Het voorstel tot wijziging van het regle ment van orde voor de vergadering van den raad in dien zin. dat de notulen niet meer ter raadsvergadering worden gelezen doch voor de leden ter inzage worden gelegd in de leeskamer, vond goedkeuring. Zonder discussie worden de omslag al gemeene onkosten op de uitbreidingswerken en de vaststelling van de renteverzeikering reserve-fondsen bedrijven aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. waarin zij om een crediet van f 15.000.vragen voor verbetering en verbreecing van den Val kenburgscheweg, sprak de heer V e r b o o n er zijn leedwezen over uit, dat niet alle grondeigenaars langs dien weg hun mede werking geven om tot een spoedige verbete ring te komen. Hij hoopte dat er alsnog een oplossing gevonden zal worden, opdat aan den slechten toestand daar ter plaatse spoe dig een einde zal komen. De iheer Duynisveld juichte de ver betering van den weg toe, maar vond het jammer dat de gemeente Valkenburg eenige jaren geleden niet mede heeft willen wer ken, dat had de gemeente Voorschoten plm. f 200.per jaar bespaard. De heer v. d. Ham zei, dat er wel belang rijker dingen zijn die verbetering behoeven, dan de Valkenburgscheweg. Zijns inziens gaan werkobjecten in het dorp zelf voor. Ook vindt hij de kostenberekening die B. en W. hebben laten maken te hoog. De voorzitter hoopte eveneens dat er nog een minnelijke schikking zal kunnen ge troffen worden met de diverse grondeige naars langs den weg. Hij stemde toe, dat het de gemeente een belangrijke besparing jaar lijks had gegeven, indien de gemeente Val kenburg reeds eerder bad willen medewer ken. De gemeente Voorschoten wil als nu nog gaarne medewerken om den weg in behoorlijken staat te brengen. Het standpunt van den heer v. d. Ham vond hij gezien uit het oogpunt van gemeentebelang niet juist Ook de Valkenburgscheweg behoort tot de gemeente Voorschoten, meermalen hebben de bewoners van dien weg om verbetering gevraagd. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Tot gemachtigde van de gemeente inzake de schorsing van het raadslid J. Braggaar. welke schorsing 17 dezer in openbare zitting van gedeputeerde staten zal behandeld worden, wordt benoemd de burgemeester M. F. Berkhout. Als plaatsvervanger wordt aangewezen wethouder J. A, Mons. D#e wijziging van de paardenmarkt-ver ordening in dien zin dat het aanvangsunr gesteld wordt van half vijf op zes uur dps morgens en het einde vervroegd wordt van vijf uur op vier uur 's middags, terwijl de toegang tot de markt alleen zal geschieden op het kruispunt Gebr .Treubstraat—Leid- scheweg, draagt de goedkeuring van den raad weg. Evecmoo het voorstel van B. en W. tot wijziging der marktgeldenverordening, waar in zij voorstellen de kraamgelden te bren gen inplaats van f 050 per M2 op f 0.25 per M2. met een minimum van f 0.50 en het recht voor het ter markt brengen van paarden of volwassen veulens bepaald wordt op f 0.25 per dier. Nadat nog eenige Comptabiliteitsbesluiten zijn goedgekeurd, sluit de voorzitter de ver gadering. VRIJE VEILING Kippen eieren 4.504.80; kuiken vieren f 3.40—3.S0 per 100 stuks. Konijnen 0.80 1.40 p. st. Zoete kaas 0.260.28 p. pond. Leidsohe kaas 0.22—0.24 p. pond. Nagekomen Marktberichten GOUDA, 19 Jan. Vee. Aangevoerd In totaal 1290 stuks, waarvan 51 slachtvarkens. vette 2» 24 ct per pond,levend met 2 pet. korting; 569 magere varkens, f 2032; 524 biggen, f7—II. Idem zwaardere f14; 2 runderen, f 150—225: 126 nuchtere kalveren, f 5J89 schapen; 9 bokken of gelten. f 2—6. Handel redelijk. K f ingevoerd 115 partijen. PrUzen: le f 2626.50. 2e kw met rüks- f 24—25. Alles per 50 kg. Crlstsaftrek 8 6 cent Handel Boter Aangevoerd 140 pond go»boter. 80 85 et., welboter 7580 et. perpond. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd 105.000 stuk. Prijzen: Kipeleren 3.50—4, eendeneieren 3.25—3.75, oer 100. Handel matig. (Coöp. Zuldholl Elervelllr.g) Aangevoerd 92.800 kipeleren. Prijzen: 56/58 kg. 8.55—3,60. 58/60vg. 3.60—3.80, 60/62 kg 3.80—3,90. 62/68 kg 3.90—4.40. bruine 58/68 kg 3 55—3.75. kleine 3.453.55. per 100. Aanvoer eendeneieren 1000 stuks Prtlzen 3—3.45 per 100 stuks. KATWIJK AABT DEN RIJN, 18 Jan. Groenten veiling. PrUzen: roode kool f3.294.50. gele kool f 3 10—4.60. groene kool f 1.50—2.20. uien f3.506. alles per 100 kg.: waspeen f 0 90—1.45. kroten 5075. belde per kist van 20 kg knol- eldei -5.80. i ta nks: boerenkool per kist 40—70 ct LOOSDUINEN, is Jan Coop. Groentonveiling. f 25—29. sprultkool I 6.50—7, Pr li: prei f 7 6010.40. perlOO kg: boerenkool I f07 117. Idem TI 52—55 per 7 kg. 'IDKN, 19 Jan. Coop. Groenten-. Frutt- en menvetllng-Ver ..Leiden en omstreken'-, en roode kool f 4 506.90. savove kool f .3.60—5.20. boerenkool f7—15. rapen f4.70. «rel f5.109.30. kroten f 0.80—2.80, idem gekookt f37. uien f2 706.30. peen f3 137.90. snrut- f2—26. andtlvle f 8—33. Nero f 8. witlof fll —29 alle* ner mo ke.: selderie f 17.20 n 100 bos SCHEVENINGEX. 19 Jan Hedenochtend was r ge enaanvoer van versche vlar-h ulf xee In zee ROTTERDAM. 19 Jnnuarl Vroegkoersen van heden MAIS. Januari 99%, Maart 97» Mei 91%, Juli 89%. TARWE. Juli 415. I 362%. Maart 375 L. Mei 400, fö.20% (vor. not. 10.20%),

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7