THEE doet je goea. dOv rc< Emigratie naar West-Canada DONDERDAG 19 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. s Welke mogelijkheden bestaan hier Wat een deskundig onderzoek heeft opgeleverd De lieer R. P. D o j es, I. i., schrijlft ons: Canada nam jaren geleden als immigratie land een belangrijke plaats in. In 19301933 trad de landbouwcrisis ook daar in hevige mate op. Door gebrek aan afzetmogelijkhe den daalden de prijizen van de landbouwpro ducten in korten tijd tot een ongekend laag niveau, zoodat gedurende dezie jaren de emi gratie naar dit land vrijwel geheel stilstond. Voor hen, die een bedrijif in dien tijd moes ten beginnen, was het dan ook zeer moeilijk aan den slag te raken. Sedert 1933 trad in de Canadeesche land- bouwtoestanden eenigermate een verbete ring in. De economische omstandigheden verbeterden vrij sterk, waarmede gepaard ging een stabiliseering en verbetering van de prijzen der landbouwproducten. De landprijzen waren gedurende en on- middelijk na den oorlog zeer hoog, waarna een val intrad, met een korte opleving in 1929; op het oogenblik zijn ze lager dan ooit tevoren. In de betere, meer ontwikkelde ge bieden is in het algemeen de waardedaling minder sterk geweest. Er bestaat dikwijls een verschil van in zicht tusschen den Europeeschen boer in Ca nada en den gemiddelden Canadeeschetn boer aldaar. Terwijl de eerste zich een boerderij koopt om zichzelf en zijn gezin een blijvend be staan te verzekeren, zijn land bebouwt, zoo als hij het van huis uit gewend was, zich yóór alles er op instelt zooveel mogelijk van Üe op zijn boerderij verbouwde producten iten leven, is de laatste dikwijls niet uit boe- renkringen voortgekomen en is veel minder vast aan zijn bedrijf verbonden dan de eer ste. Op het oogenblik trachten vele Canadee- Esen hun bezit te verkoopem. Velen hebben hun eigen kapitaal volledig verteerd om het Sn de crisisjaren te kunnen volhouden, an deren verkoopen hun boerderij om leeftijds redenen. De meeste van dezen zijn slechts „gelegenheidsboeren" en van het een of an der 'handwerk overgegaan op het landbouw- vak, omdat er veel geld mede ter verdienen twas. (In den tijd van de hooge tarweprijzen iwas het geen uitzondering, wanneer een Ca- fciadeesche boer 's winters naar Californië (verhuisde!). Hiernaast bestaat echter een ras van boe ren, welke ondanks de crisis hun boerderij konden behouden en dikwijls zelfs deze gin gen uitbreiden, heteij door ontginning, hetzij Öoor landaankoop. Bewijzen van bovenstaan de treft men herhaaldelijk aan. Meer ontwikkelde bezittingen met g< behuizingen en opstallen ziet men tusschen meer eenvoudige boerderijen verspreid; bij navraag blijken de eigenaren van de eerste reeds langer gevestigd dan de eigenaren der laatste groep. Velen begonnen als „home steader" en zijn nu eigenaar van een kapi tale boerderij. Een homesteader is iemand, Welke tegen betalfng van een gering bedrag een stuk grond, behoorend aan de Canadee sche regeering, kan opnemen; na verloop ivan tijd, als hij aan de hem gestelde ver plichtingen heeft voldaan, is het land zijn eigendom geworden. De mogelijkheid van het opnemen van een homestead bestaat te genwoordig evenals vroeger, maar geschikt land is niet meer aanwezig. Het nu nog be schikbare land is te ongunstig gelegen, de grond is te slecht van kwaliteit of er zijn andere factoren, welke behoorlijke ui toef e- hing van den landbouw bezwaarlijk maken. In opdracht van de Stichting Landverhui zing Nederland werd door mij gedurende den herfst van 1938 een reis door Canada gemaakt om te bestudeeren, welke kansen op landbouwgebied, nu de tijden weer wat verbeterd zijn, het land op het oogenblik biedt, terwijl mij tevens werd opgedragen enkele van de Nederlandsche boeren, die zich óver geheel Canada verspreid gevestigd heb ben, te gaan bezoeken om eens te zien, hoe Zij er in het algemeen voorstonden. Aangezien verwacht mag worden, dat voor al minder kapitaalkrachtige Nederlanders naar Canada zullen emigreeren, werd het zwaartepunt van mijn reis gelegd in het be studeeren van de mogelijkheden in die stre ken, welke nog niet al te sterk bevolkt zijn. Komt men in de meer ontwikkelde, dichter bevolkte landbouwgebieden, dan moet een hooge prijs voor een bedrijf worden betaald hoewel deze in vergelijking met de land prijzen in ons land nog zoo zeer laag is waar echter vanzelfsprekend verschillende voordeelen tegenover staan. Zoo zijn bijv. de afzetmogelijkheden in meer ontwikkelde geilheden door het voorkomen van grootere bevolkingscentra veel grooter, terwijl der verschillende gunstige factoren, zooals een beter klimaat, goede grondlcwaliteit, enz. waardoor juist het gebied zich ontwikkeld heefit, nog steeds doorwerken. Globaal gesproken treft men de minder ontwikkelde streken in de meest Noordelijk bewoonde strook door geheel Canada aan. J. A. Stokdijk overleden Al direct moge ik hier, wat dit laatste betreft, vermelden, dat vrijwel alle be zochte Nederlanders uitstekend tevreden waren. Menschen, welke het in Neder land waarschijnlijk nooit verder dan ondergeschikte gebracht zoudien hebben, (waren bier eigenaar van een onbe zwaard bedrijf van 60 of meer H.A., dus „eigen boer". Zij, die naar Canada willen emigree ren om er te gaan boeren, zulen in elk geval moeten beschikken over vakbe kwaamheid. werklust en werkkracht en een bepaalde som geld, waarvoor een oe- drijif kan worden aangeschaft Toegelaten worden thans: 1. Land- en tuinbouwers in het bezit van minstens 1000 (pl.m. f 1850.boven de reiskosten, die direct na aankomst in Cana da een eigen land- of tuinbouwbedrijf be ginnen. 2. Vrouwen en kinderen van in Canada woonachtige mannen, die kunnen bewijzen, 'dat zij in staat zijn hun gezin te onderhou den. 3. Personen met ruime geldmiddelen, die hen in staat stellen onafhankelijk te leven, dan wel een of ander bedrijf te beginnen. Onder de eerste categorie worden ook ge rekend land- en tuinbouwers met minstens 500 kapitaal, die zich in de buurt van fa milieleden vestigen, die zich bereid ver klaard hebben hen bij aankomst voort te helpen. Tenslotte families en ongehuwden met minstens 8 1000 kapitaal, die uiterlijk gedurende een jaar, volgende op hun aan komst, op een landbouwbedrijf werkzaam Willen zijn om de noodige kennis van land .en taal op te doen. Personen, andere dan hierboven vermeld, 'die in Canada in loondienst willen gaan .werken, worden thans niet toegelaten; er be staat reeds een overschot aan industrieele Werkkrachten, zoodat de werkoosheid in de steden vrij groot is, vooral 's winters, wan neer velen, welke 's zomers den boer hebben geholpen, naar de stad trekken in de hoop wat te kunnen verdienen* ROTTERDAM, 19 Januari. Na een smartelijk ziekbed is gister hier ter stede op 6S-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. S t o k d ij k, lid van de Rot- terdamsche Kamer van Koophandel, die o.a, ook jarenlang voorzitter is geweest van de Vereeniging van Rotterdamsche Fruit- en Groenten-exporteurs. De repu tatie van de firma Stokdijk en Co. heeft hij over de geheele wereld weten te vestigen. De heer Stok dijk werd op 2 Maart 1870 te De Lier in het West- land geboren. Hij stamde uit een oud koopmansge slacht Na de lagere school doorloopen te hebben, leerde hij in de zaak van zijn vader de eer ste beginselen van het vak De heer Stokdijk kende spoedig het klap pen van de zweep, want op zijn ze ventiende jaar maakte hij al buitenlandsche reizen voor het aanknoopen van handels relaties. Gp twin tig-jarigen leeftijd verliet de heer Stokdijk de zaak van zijn vader om zich te Rotterdam, te vestigen. Aanvankelijk hield hij kantoor aan het Oostplein, later werd dit verplaatst naar den Stationsweg 40b. Den heer Stokdijk zat het reizen in het bloed. Telkens opnieuw trok hij er op uit om nieu we afzetgebieden te zoeken voor de Neder landsche land- en tuinbouwproducten. Daar bij heeft hij steeds groot succes gehad. De relaties van de firma breidden zich steeds meer uit en in den loop der jaren kreeg de naam van de firma Stokdijk een wereld- reputatie. Met het heengaan van den heer Stokdijk is een van de oude voortrekkers heenge gaan, die voor den handel in de Nederland sche land- en tuinbouwproducten van groo- te beteekenis is geweest. Op velerlei gebied heeft de heer Stokdijk Zich verdienstelijk gemaakt Sindt 1923 was de overledene lid van de afdeeling Groot bedrijf van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel. Aan de werkzaamheden van de Kamer nam hij steeds met groote activiteit deel, Hij was lid van verschillende Kamer commissies, n.l. van de commissie voor de Handelsbelangen van de commissie voor de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, van de commissie voor crisiszaken en van de com missie voor uitverkoopen, opruiming en af betaling. Voorts was de heer Stokdijk in de jaren 19331937 lid van den Economischen Raad in zijn 'vorige samenstelling. Vele jaren lang is de overledene ook voor zitter geweest van de Vereeniging van Rot terdamsche Groenten- en Fruit-exporteurs, die later is opgegaan in de Nederlandsche vereeniging van dien naam. Ook in laatst genoemde organisatie heeft de heer Stokdijk steeds een vooraanstaande plaats bekleed. De Regeering heeft zijn diensten erkend door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. MIJNHARDT'S laxeer- 1 tabletten werken zacht en zekc DOOS 60CT EERSTE KAMER ONTEVREDEN OVER ONDERWIJSBELEID De houding van de R.K.-fractie in de Tweede Kamer Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk VI (Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijlksbegrooting voor 1939 waren verschillende leden niet voldaan over het door den Minister ge voerde beleid. Ten vorigen jare is in de beide Kamers der Starten-Generaal om trent tal van punten, welke de volle aandacht verdienen, uitvoerig beraad slaagd, doch eenag gevolg is daarvan, aldus deze leden, tot nu toe nauwelijks geziea. De toestand is vrijwel gelijk gebleven. Verwondering had hij deze leden gewekt de houding, door de fractie van ae R.K. Staatspartij in de Tweede Kamer bij de be handeling van dit begroot! ngshoofdstuk aangenomen. Verscheidene andere leden vermochten deze zienswijze niet te deelen. Zij achtten het door de R.K.-fractie in de Tweede Kamer ten aanzien van den Minister bij cte behandeling van dit begrotingshoofdstuk ingenomen standpunt alleszins juist. Tusschen den bewindsman en die fractie bestaat ernstig verschil van inzicht voor zooveel betreft het lager onderwijs. Waar reeds te voren vaststond, dat te dezen tot een oplossing niet zou zijn te komen, van de zijde dier fractie niet aan de openbare beraadslaging over de evengenoemde afdeeling van het onder havige begrotingshoofdstuk. Hoezeer haar echter de belangen van het lager onderwijs ter harte gaan, zij diende boven deze de hoogcre belangen, bij aanblijven der hui dige regeering gemoeid, te doen gelden, weshalve zij voor de begrooting stemde. De spelling Verschillende leden noemden als een der punten, teai aanzien waarvan weinig of geen resultaat werd bereikt, het spellingvraagstuk. De chaos duurt nog steeds voort en zal slechts zeer matig verminderen bij doorvoering van 's mi nisters plannen. Onrust en agitatie zul len blijven. Het is hier geen kwestie van „standhouden", zooals blijkbaar de Minister meent, maar van zich wijzigend taalinzicht, van geleidelijke taaiwijzi ging, welke door ministerieele beslis singen niet is te stuiten. Het is te be treuren, dat ook in dit opzicht eerst zooveel onrust en moeilijkheden moeten, worden gewekt, waarvan het onderwijs weer de nadeelige gevolgen zal onder vinden. Resultaten van het onderwijs Wederom werd van sommige zijden ge klaagd over de resultaten van het onder wijs. Ten aanzien van 'het lager onderwijs achtten deze leden een groot bezwaar, dat teveel wordt onderwezen naast de hoofd vakken lezen, schrijven en rekenen, waar door het onderwijs in deze vakken, welke basis vormen voor verdere 'ontwikkeling het gedrang raakt. Ten aanzien van (het subsidie aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg, werd van meer dan een zijde ver wondering geuit over het standpunt der regeering. Het „gelijke monniken gelijke kappen" wordt hier al heel weinig toege past. De leerlingenschaal Verschillende leden waren van oor deel, dat nu wel voldoende is gebleken, dat ten aanzien van een verbetering van de leerlingensohaal van dezen Minister niets is te verwachten. Er openbaart zich hier, zoo merkten zij op, hoe langer hoe meer een tegenstelling tusschen den minister en een groeiend deel van het Nederlandsche volk, dat zich niet kan en ook niet wil neerleggen bij de ver kommering van ons lager onderwijs, die van de houding van den Minister het gevolg is. Verscheidene leden erkenden, dat ook het lager onderwijs niet buiten de noodige be zuiniging kan worden gehouden. Zij waren echter van meening, dait, waai' de klachten over de leerlingenschaal algemeen zijn en aan deze schaal nadeelen zijn verbonden, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, wel naar een tusschenweg moet worden ge zocht, waardoor aan de ernstigste hezwaren tegen de huidige leerlingenschaal althans rdt tegemoetgekomen. Meer lichamelijke opvoeding Verschillende leden verklaarden een can- sekwent doorgevoerde lichamelijke opvoe ding, zoowel uit een oogpunt van karakter vorming als van volksgezondheid, van, JI De Geref. Kerken vragen zendtijd Namens de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft het door de Synode benoemdo college van deputaten voor radio-uitzendin gen dier Gereformeerde Kerken, bij den Minister van Binnenlandsche Zaken een aanvrage ingediend om zendtijd, voor het verzorgen van speciaal Gereformeerde uit zendingen, op denzelfden voet als aan de vereeniging „De Nedcrlandsch-Hervormda Radio-Omroep" mocht worden toegestaan. Adressanten betoogen, dat zij zich, ten einde het groote christelijk belang te die nen en de eenheid der orthodox-protestan ten niet in gevaar te brengen, bij de samen werking met de Nederlandsch Christelijke Radio Vereeniging tot nu toe verschillende beperkingen hebben getroost, doch dat zij, nu de Nederlandsch Hervormde Radio Om roep zendtijd vraagt, het zich tot een plicht rekenen, te zorgen, dat de Gereformeerde Kerken niet bij de Hervormde worden ach tergesteld. Dit klemt aldus het adres te sterker, omdat ons staatsrecht het begrip „staatskerk" niet kent en verzoekers de Gereformeerde Kerken op de meest officieele wijze vertegenwoordigen, terwijl de Neder- landsch-Hervormde omroep slechts een particuliere vereeniging is, die, hoewel Ne- derlandsch-Hervormde leden tellende, toch geenerlei mandaat van de Nederlandsch- Hervormde Kerk zelf ontving. EEN SPOORWEGPOST KANTOOR IN DEN HAAG In April wordt met den bouw begonnen 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Naar wij vernemen zijn de plannen gereed voor den bouw van een Spoorwegpost kantoor op den hoek van het Rijswijk- sdheplein en de Waldorpstraat le dezer stede. Den Haag heeft nog geen spoor wegpostkantoor. In verschillende andere gemeenten zooals Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Zwolle en Eindhoven bestaat reeds een dergelijk kantoor, waardoor de expeditie van de post belangrijk versneld is. Het zou in de bedoeling liggen in den loop van April met den bouw te be ginnen. Een aantal vragen van den heer Wijnkoop Tuinders, burgerwacht en erfpacht De heer Wijnkoop heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of het den Minister bekend is, dat vele tuinders door de vorst in het eind van het vorig het begin van dit jaar wederom enorme schade hebben geleden. Gevraagd wordt of de minister bereid is om: a. meer uitbetaling van steun op de producten te geven, en wel direct, en dan tot een prijs die in elk geval niet meer beneden den productie-prijs ligt; b. waar het maximum-bedrag aan toege dachten tuinbouwsteun over 1938 twaalf millioen bedraagt en dit voor genoemd doel einde veel te weinig zal zijn, dit bedrag zoo spoedig mogelijk op voldoende wijze te ooen erhoogen. Voorts heeft de heer Wijnkoop vragen gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende vermeende N.S.B.-invloe- den in bepaalde Burgerwacht-organisaties, meer speciaal te Amsterdam en in het hoofd bestuur der Burgenvachten in Nederland. Tenslotte heeft de heer Wijnkoop aan den Minister van Justitie vragen gesteld omtrent de erfpachtskweetie te Amsterdam. HET RAADHUIS TE NIJMEGEN WORDT UITGEBREID NIJMEGEN, 19 Jan. Binnenkort zal te Nijmegen een aanvang worden gemaakt niet de uitbreiding van het oude historische raadhuis in het hart der stad. Uit het Werk fonds krijgt de gemeente hiervoor een voor schot van f 350.000. groote beteekenis te achten. Sommige hunner stelden de vraag of het fiinancieele bezwaar niet zou worden op geheven, indien werd gestreefd naar een grootere differentiatie van het onderwijs en een minder overladen programma, waarin aan de lichamelijke ontwikkeling de plaats werd gegeven, welke het algemeen belang haar toewijst. ROFFELRIJMEN HOOP EN VREES Er hangt een lent el-ij ke lucht Rondom, de zwarte boomen Waaruit reeds hier en daar bedeesd Een knop probeert te komen. Je voelt het (of je voelt het niet): Het immer werkzaam leven Begint, na vaste winterslaap, De toon weer aan te geven. Zoo is 't ook „in de politiek". De eerste ritselingen Van stembus strijdlust gaan alweer Diep binnen in ons zingen. Het voorbereidend werk begon Een week of wat geleden. Wij gaan er bijkans elke dag Meer aandacht aan besteden. Ik heb voldoende goede hoop Dat tien procent belijders Zich toonen zullen, als van ouds Weltoegeruste strijders. De andre negentig procent Och, mocht ik nog beleven Dat zij inplaats van puur critiek Zichzelf oók wilden geven! (Nadruk verboden) LEO LEF RUBRIEK Automobilisme HET VALT MEE VOOR DE ATHENE-RIJDERS De Nederlandsche deelnemers maken het best Gladde wegen in het hooge Noorden De sterrit naar Monte Carlo is in vollen gang. Reeds zijn de meeste deel nemers meer dan een etmaal onderweg en Centraal-Europa komt voor hen ia zidht. Uit de berichten, welke ons, mede door bemiddeling van de K.N.AC., in den loop van Woensdagavond bereikten, blijkt allereerst, dat de Athene- rijders, in tegenstelling met de ver wachtingen, nog niet met groote moei lijkheden te kampen hebben gehad. Deze deelnemers vertrokken Dinsdagavond laat onder begunstiging van fraaie weers omstandigheden uit de Grieksche hoofdstad. Dit gunstige weer hield op de eerste étappe, welke naar Saloniki voerde, aan. De wegen waren sneeuwvrij. Toch was het voor vele deelnemers niet gemakkelijk de verschil lende passen in Griekenland zonder vertra ging te nemen. De Nederlandsche equipe GatsonidesBaren dregt met Ford kwam ver voor den tijd aan de controle te Saloniki aan, als eerste equipe der 35 uit Athene gestarte teams. Ook de beide andere Neder landsche equipes. CorneliusBuyze met D.K.W. en ór. Sprenger van EykIr. Paulen met Lancia bereikten zonder vertraging de controle te Saloniki. Opmerkelijk was, dat enkele teams den weg kwijt raakten en slechts via een omweg Saloniki konden be reiken. volgende controle is Sofia, op 330 KM. van Saloniki gelegen. Rome gepasseerd De acht Pa 1 ermo-rijders, waaronder zich de Nederlandsche equipes Mutsaerts— Kouwemberg met Ford, mr. SandersSmits met Ford en ZeehuisenJacobs met Fiat bevinden, kwamen in den loop van Woens dagmiddag te Napels aan. Vanuit Napels ging het daarna naar Rome, een afstand van 236 K.M. Veel moei lijkheden bood dit gedeelte niet en de drie Nederlandsche teams, Mutsaerts, mr, San ders en Zeehuisen passeerden resp. om 17.44 uur, 17.54 uur en 17.55 uur de controle in de Italiaapsche hoofdstad. Onmiddellijk werd de reis naar Het 500 K.M. verder gelegen Padua in het Noorden van Italië voortgezet. Tallinnrijders in Koningsbergen In den loop van Woensdagavond zijn de Rallyerijders, die te Tallinn zijn gestart, te I Koningsbergen aangekomen. Een speciale A.N.P.-venslaggever heeft in VRIJDAG, 20 JANUARI 1030 HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO 11.0012.00 VARA. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gram.muzlek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram.muziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 VARA-Or- kest. 12.00 De Palladians. (Om 12.15 Be richten) 12.40 Sportreportage. 1.00 Het AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Gram.muzlek. 2.40 Causerie „Hoe leven en wonen wij ia de stad en buiten?*". 3.00 Cabaretprogram ma. 4.00 Gram.muziek. 5.00 Voor de kinde ren. 5.30 „Esmeralda" en gram.muziek. 6.28 Berichten. 6.30 Ut. causerie. 6.50 Hammond- orgelooncert. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 u. Causerie „Vitaminen en gebrek aan Vita minen". 7.22 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie. „De geest der Middeleeuwen en de mystiek". 8.00 Cello en Piano. 8.30 Causerie over Vincent van Gogh. 9.00 Be Ramblers. 9.20 Reportage met muziek. 9.50 Utrechtsch Stedelijk Orkest, de Stem dee Volks en solisten (opn.) 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Viool en Piano. 11.30 Jazzmuziek (Gr. pL). 11.55— 12.00 Gram.muzlek. HILVERSUM II. 415.5 M. Algemeen program- mo, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gram. muziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gram. muziek. 11.30 Bübelsche causerie. 12.00 Be richten. 12.15 Gram.muzlek. 1.20 KRO-Ope- rette-orkect en solist. 2.05 Gram.muziek. 2.15 Orgelconcert. (2.453.00 Gram.muziek.) 3.15 Pianovoordracht (3.303.45 Gram.nruziek). 4.00 Gram.muziek. 4.15 KRO-Melodisten en solist. (5.00—5.15 Gram.muziek.) 6.00 Land en tulnbouwcauserie. 6.20 KRO-Orkeet. (Ora' 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie „Rondom het dienstboden vraagstuk". 7.35 Sportreportage (Opn.) 8.00 Berichten ANP. 8.15 Rotterdamsch Philh. Orkest, en.' solist 9.15 Muziekkorps van het 1ste Regi ment Huzaren, en reportage. 10.30 Berich ten ANP. 10.40 Graim.muziek. 11.0512 00 1500 M. 1L20 Strijktrio. 12.05 Or gel. 12.35 Band. 1.20 Causerie. 1.35 Strijk- (.54 Orkesten^ «■ie. 10.05 Strijkkwartet RADIO—PARIS 1648 M. 11.20 Orkest. 12.30 Zang 1.05 Orkest 2.35 Zang. 3.35 Piano. 5.25 Kwartet 6.35 Zang. 6.50 Cello en Piano. 7.20 Orkest 8.35 Piano. 8.50 Radlotooneel. 11.20 7.30 Jagersprogramma. 8.20 Orkest 9.40 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M: 3 22 M: 12.50 en 1.30 Orkest 5.20 Piiamo. 6.35 Orkest. 7.20 OrkestJ 8.35 RadiotoomeeL 9.20 en 10.30 Symiphonle- deze stad gelegenheid gevonden de Neder landsche deelnemers naar hun bevindingen te vragen. De metgezel van Bakker Schut, Piet Nor tier, vertelde, dat het vertrek in de Estlandsche hoofdstad had plaats gevonden; met drie graden dooi. Plasregens vielen neer op de met ijs bedekte wegen met het gevolg, dat de oppervlakte spiegelglad werd. Bakker Sahut en ik. alaus vertelde Nor- tier verder, kwamen ondanks dit nog an derhalf uur te vroeg te Riga aan. Van Riga naar Kaunas ging het veel beter. De wegen waren sneeuwvrij, doch met modder bedekt. Maar een beetje modder hindert niet. Omtrent de Stavangerroute kan noe worden gemeld, dat de equipe van der Hoek —Ton met Ford op tijd de controle te Ctelo is gepasseerd. De weersomstandigheden zijn uitstekend. Donderdagmorgen vroeg hoopte men te Helsingborg aan te komen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland Men schrijft ons uit Berlijn: In verhand met de berichten in de Neder land s oh e pens, dat de Duitsche overheid in de grensgebieden Nederlandsche arbeiders ,}ve! vooral de z.g. grensloopers (die in Duitschland werken, maar in Nederland met hun gezin blijven wonen) in grooten getale ontslaat, vernemen wij, dat het ie Duitsche overheid in verband met de zwak ke Duitsche deviezen-positie inderdaad niet aangenaam is, wanneer niet-Duitsohera het in Duitschland verdiende loon in het buiten land verteren. Indien er echter een middel kan worden gevonden, waardoor dit niet tort verzwakking der Duitsche deviezen- positie zou leiden, zou de Duitsche overheid er geen hezwaren meer tegen hebben. Boven dien, merkt men op, staat het den Neder lands Chen arbeiders vrij, zich met hun ge zin m Duitschland te vestigen; ook dan be- I hoeft geen ontslag te worden gevreesd. De Christelijke School aan de IJsselmondsche laan te Kralingsche Veer herdacht gisteravond OR feestelijke wijze haar 40-jarig bestaan. Cr oepsfoto van het bestuur en personeel der school SgM 77\:a-: hc,Z (zfestaan rfe g-*—

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5