Instanline WOENSDAG 18 JANUARI 1939 EERSTE BUAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 RONDBLIK DE BOMAANSLAGEN De reeks van bomaanslagen, die in Enge land gepleegd zijn met het duidelijke doel, de criectriciteitsvoorziening in het midden des lands te ontwriahten, hebben een be grijpelijke opschudding veroorzaakt onder een bevolking, welke toch al den laatsten tijd met bijna niets anders werd bezigge houden dan de problemen van een even- tueelen oorlog, en met de vraag hoe als vreedzaam civilist dan het leven zal kunnen rekken. Ziedaar den strijd dan bin nenshuis, voor men het beseft! Niemand ontveinst zich. van welke zijde deze terreur daden afkomstig zijn, al valt het moeilijk met tastbare bewijzen te komen, en moet derhalve de overheid zich ontzien, reeds nu al te scherpe besehuldigingen uit te ken. Aller aandacht keert zich naar Ierland, den woeligen westerbuur, die er sinds over lang genoeg van heeft, als Engelschman te worden beschouwd, en het dan ook in ron strijd van jaren heeft weten klaar te spe len, zich zoo goed als vrij van het imperium te maken, zelfs in die mate, dat de Iersche grondwet koning George VI niet eens als monarch erkent. Dat alles heeft heel inspanning, bloed en tranen gekost; denke slechts aan de bewogen dagen van Sinn Feinn, doch ook thans is men nog niet, waar men wil wezen. Ierland, het groene eiland, is staatkundig ook nu nog niet een de graafschappen in het noorden, in het ge bied van Ulster, zenden nog steeds hun ver tegenwoordigers naar het parlement te Londen, en wenschen deel te blijven uit maken van het Vereenigde Koninkrijk. Zulks is de Valera en zijn aanhangers een doorn in het oog. Tevergeefs hebben zü in 1938 in Downingstreet besprekingen gevoerd, welke aan dezen toestand een einde moest maken. Wel kwamen Britten en Ieren nader tot elkander, en werd o.a. de tarieven-oor log tusschen beide gebieden, die weder zijds zooveel schade had opgeleverd, ge staakt, maar het hoofdpunt der oonferentie, de Iersche eenheid, werd niet tot een oplos sing gebracht Wat is aannemelijker dan dat een groep van ultra-nationalistische Ieren thans de stroomvoorziening in Engeland zou hebben trachten defect te n-aken, om door zulk een indirecte waarschuwing, zulk een bedreiging met duisternis, den gemiddelden Engelschman een licht te doen opgaan? Noord-Ierland werpt de gedachte verre van zich, met Eire, het land van De Valera, een politieke eenheid onder de vlag der republiek te moeten worden. Verschillen van geloof en landsaard zyn het, die hier den toon aangeven. Waar de overgroote meerderheid der Iersche republiek uit Kelten, aanhangers van het Roomsch-Ka- tholieke geloof bestaat, daar vindt zij in het noorden protestanten van gemengde afstamming tegenover zich, een politieke enclave, welke nog dagteekent uit de dagen van Willem den Derde. Uit staatkundige en andere overwegingen werden toen lieden van de Britsche eilanden met bezit in Noord- Ierland begiftigd, opdat zij door hun vesti ging in deze streken voor Engeland blijvend en betrouwbaar steunpunt zouden vormen. Zoo werken de oude overwegingen en geschillen uit de historie nog heden na! Politie en justitie in Engeland hebben thans de handen vol werk om in de pleegde bomaanslagen klaarheid te brengen. Gaarne zouden zij materiaal in handen krij gen, waaruit ondubbelzinnig zou blijken, inderdaad zekere kringen in het Iersche republikeinsche leger in deze dingen van dichtbij betrokken zouden zijn. Zoolang dit niet het geval is, is het niet wel doenlijk een einde te maken aan deze terreur-actie, die de openbare meening ernstig verontrust, te meer daar er reeds slachtoffers zijn ge vallen! De Spaansche burgeroorlog RECHTSCHEN IN CATALONIE GISTER 10 K.M. GEVORDERD Barcelona blijft zich paraat houden In het door radio-Nacional uitgezonden uit treksel uit het officieele rechtsche legerbe- richt wordt gezegd, dat de troepen van Franco gisteren in Catalonië ruim 10 KM. zijn opgerukt. Het dorp Montmaney en do Sierras, die het ten Zuiden beheerschen, alsmede de dorpen Argonsola, Aguila en verscheidene andere werden bezet. Ook wer den belangrijke heuvels ten Noorden van Pons veroverd. De zuivering in den Sbro- sector wordt voortgezet e<n daarbij werden meer dan 2000 krijgsgevangenen gemaakt. Volgens een officieele opgave zijn gedu rende het geheele Catalaansahe oifensief 38.000 krijgsgevangenen gemaakt. Nagenoeg de geheele 24ste divisie der republikoinen is in den sector van Tarragona gevangen ge nomen. In Estremadura werden de rechtsche linies in den sector van Monterrubio vooruitge schoven, terwijl tenslotte de linksche aan vallen aan het Zuidelijk front onder bet toebrengen van zware verliezen werden af geslagen. In de buitenwijken van Barcelona was gisteren voortdurend kanongebulder hoor baar. De stad bleef rustig; er heerschte een intensieve activiteit. Voortdurend reden de vrachtauto's en ambulances af en aan. Intusschen dringen in de Catalaansc.be hoofdstad voortdurend groepen vluchtelin gen binnen. Deze worden zoo snel mogelijk met al hun hebben en houden naar de ste den en dorpen in het noorden gebracht, die nog niet door het oorlogsgevaar bedreigd worden. De oorlogsindustrieën werken intensiever en er is thans weer meer electrische stroom beschikbaar. De dagbladen staan vol aansporingen tot grooter inspanning voor het oorlogswerk en jor den bouw van versterkingen. Alle valide mannen beneden de 50 jaar, die niet voor militairen dienst zijn opgeroe- en en niet in de oorlogsindustrieën werken, •orden ter beschikking gehouden van de ingenieurs, om aan de versterkingen te werken. Vijandelijke vliegtuigen van bet front zijn begonnen te verschijnen boven Barcelona en omgeving. Er worden slechts korte waar schuwingen gegeven bij hun nadering, ter wijl geen alarm gemaakt wordt, wanneer de luchtaanvallen op nabije steden worden ge richt of wanneer de bescherming door jacht vliegtuigen van de regeering voldoende wordt geacht. Medegedeeld wordt, dat de voorraden levensmiddelen, boonen. riist, lin zen, spijsoliën, suiker zoowel als geconden seerde melk of melkpoeder voor kinderen voldoende zijn. Engelands houding bij een blokkade Te Londen verwachtte men gisteravond, dat ingeval van een blokkade van Barcelona door Franco's vloot, de Engelsche repeering dezelfde houding aan zal nemen, welke zij indertijd gedurende de blokkade van Bilbao acht hoeft genomen, tenzij ernstige inter nationale voorvallen de situatie zouden ver anderen. Men herinnert zich, dat toen. einde 1937 de Engelsche oorlogsschepen koopvaar dijschepen onder Britsche vlag. welke tracht ten de blokkade van Bilbao te breken be schermd hebben tot aan de grenzen der Spaansche territoriale wateren, niet binnen deze wateren. Men meent te Londen, dat evenals te Bilbao, de kust batterij en van Barcelona ruim voldoende zullen zijn om de vloot van Franco te beletten de haven te naderen en dat de gezagvoerders der schepen, die risico wenschen te nemen, in staat zullen zijn zon der moeilijkheden Barcelona binnen te loopen. De pseudo-dokter Imianitof Zijn medeplichtige gearresteerd De zaak van den tot Belg genaturalisecr- den Rus Imianitof, die zioh voor medi cus uitgaf, en sterke socialistische protectie genoot, heeft een nieuwe wending genomen. Uit het onderzoek zou thans zdjn gebleken dat de gearresteerde attaché van het kabinet van den minister van arbeid en Bociale voor zorg geen enkel doktersdiploma bezat en dus zoowel den Raad van Geneesheeren als de regeering op de schandaligste wijze heeft bedrogen. Voor het opmaken van de valsclie of vervalschte documenten en diploma's, waarvan Imianitof sedert jaren gebruik maakte, mocht hij op de medeplichtigheid rekenen van zekeren Solinger, die be weert „solicitor" te zijn geweest bij het hoo per gerechtshof te Londen en wiens kantoren in het bankencentrum van Brussel gevestigd zijn. Solinger is Dinsdag, op zijn beurt, gearresteerd en in de gevangenis te Sint- Gillis opgesloten. Tijdens een huiszoeking legde het parket beslag op stempels, formu les, drukwerk en een steekkaart van het Britsche War Office. Een substituut Barkót en een rechterlijk commissaris zijn insdag naar Londen vertrokken, waar zi] contact zouden nemen met het War Office en Scotland Yard. Men verwacht dat nog meer personen in het gedrang zullen komen. St. Helena wordt toeristen-oord St. Helena, het beroemde ballingseiland van Napoleon, in het zuidelijk' deel van den Atlantischen Oceaan, is de jongste attractie voor Zuid-Afrikaansche toeristen. Tientallen Zuid-Afrikaanders hebben reeds voor de komende maanden plaats be<- 6proken op bootent. die hen in vijf dagen naar St Helena zullen brengen. Een va- cantisverblijf aldaar moet echter minstens een maand duren, daar er slechts een maandelijksche scheepsverbinding is. De meeste bezoekers, zoo verwacht men, zullen gebruik maken van de op het eiland zeer goedkoop te huur staande huisjes. Ver- makeiijkheden vindt men er niet; de bios coop die er voor den wereldoorlog was, is opgeheven, maar het landschap is er ech ter prachtig en er is volop gelegenheid om •port te beoefenen. Het moderne pijnstillende middel Aabfxtf 't is van »ftay&i« De wintermanoeuvres der Fransche vloot Bijna tachtig schepen nemen er aan deel! Twee eskaders van de Fransche Atlanti sche en Middellandsche Zeevloot zullen uit Brest en Toulon in zee steken, om win termanoeuvres te houden aan de kusten van Afrika, en in de straat van Gibraltar. Bijna 80 oorlogsbodems, onder welke drie pantserkruisers, tien kruisers, een vliegtu»?- moederschip en een transportwatervliegtuig, met in het geheel bijna 25.000 opvarenden, zullen aan deze oefeningen deel nemen. Het uit Brest vertrekkende eskader keert daar eerst 17 Februari terug, dat uit Tou lon eerst in begin Maart. Hoewel uiteraard een begrijpelijke discre te in acht genomen wordt omtrent het thema der oefleningen, is toch bekend, dat de beide eskaders elkander tegemoet zullen varen en buiten de straat van Gibraltar ge zamenlijk oefeningen zullen maken. Na verscheiden dagen zullen de beide es kaders naar Casablanca gaan, waar gecom bineerde oefeningen van aanvallen van de zeezijde en verdediging van de kust gehou den zullen worden in samenwerking met de Marokkaansche landtroepen. Bij deze oefeningen zullen G a m e 1 i n, chef van den generalen staf, en D a r 1 a n, de chef van den vlootstaf, zich in Marokko bevinden, ter bestudeering van het zeefront. Zooals men weet hebben Gamelin en Darlan reds in October j.l. en vervolgens tijdens de reis van Daladier de defensie van Tunis bestudeerd. Op den terugweg zal het Middellandsche Zee-eskader langs de Afrikaansche kust varen tot Tunis en daar bij verscheiden havens aanloopen. Voorts staan kruistochten van onderzeeërs naar Syrië en de Antillen op het programma. FRANKRIJK EN HET SPAANSCHE VRAAGSTUK Flandin en Blum over de niet-inmenging In de Fransche kamer heeft Flan din bij de besprekingen der buiten- landsche politiek ook de kwestie der niet-inmenging in Spanje ter 6prake gebracht en zich uitgesproken voor het streng in acht nemen van het niet- inmengingsbeginsel. Volgens spreker zijn er slechts twee houdingen mogelijk: ofwel men be schouwt een overwinning van de regee- ringspartij als een Fransch belang (ge roep van links: „ja"), ofwel men maakt zich los van ieder verwijt over hulp van den een tegen den ander, zelfs wanneer 'n vreemd land in Spanje intervenieert. Op dit oogenblik interrumpeerde Blum, die er aan herinnerde, dat hij nooit verbor gen heeft, dat hij dc republikeinsche regee ring in Spanje als de rechtmatige regeering beschouwde. Toch heeft Frankrijk deelge nomen aan de niet-inmenging. „De niet-inmenging' aldus Bum „beteekende, dal Frankrijk niet tusschen- beiden zou komen, om de republiek de over hand te doen krijgen, op voorwaarde, dat de totalitaire staten niet tusschenbeiden zouden komen, om de dictatuur op te leg gen". Blum herinnerde er verder aan. dat Frankrijk gedurende anderhalf jaar loyaal de niet-inmenging ten uitvoer heeft gelegd, en dat Frankrijk in 1937, in overeenstem ming met Engeland, getracht heeft een niet- inmengingsverplichting van Italië te ver krijgen. „Maar door een monsterachtige kracht van de gewoonte, kwam men er toe, een deelneming van Italië in de legers van Franco als natuurlijk te beschouwen". Blum keerde zich tegen deze vermom ming der verplichtingen. Wanneer spreker kon gelooven, dat mor gen de niet-inmengingspolitiek eerlijk zou worden, zou hij er terstoni weder aanhan ger van zijn. Hoe echter zou men de hui chelarij kunnen goedkeuren, volgens welke sommige verbintenissen de anderen niet binden, terwijl zij wel Frankrijk met puri- teinsche strengheid binden zouden. De Fransche en Engelsche regeeringen zijn volgens Blum verplicht, de niet-inmen- gingsovereenkomsten op te zeggen, of haar optreden te regelen naar de houding der andere ondertcekenaars. Op dit punt moet de kamer zich uitspreken. Flandin zei-Ie Blum hierop dank, dat hij zoo duidelijk op de gestelde vraag geant woord heeft en ging voort: „er zijn twee op vattingen der niet-inmenging, n.l. die welke zöoeven uiteengezet is en de voorwaarde lijke niet-inmenigng. De vraag is, of Frankrijk, omdat de ver plichtingen door anderen niet geëerbiedigd zijn, op zijn beurt zal moeten intervenieeren in den Spaanschen burgeroorlog. (Linksche afgevaardigden interrumpceren en verkla ren, dat het interventie-probleem niet ge steld wordt en het bovendien niet om een burgeroorlog gaat.) Flanoin, voortgaande, vraagt hun, „of (je ravitailleering der regeeringstroepen met materiaal de zekerheid geeft van een repu blikeinsche overwinning. Op levering van wapenen aan den eenen kant zal in ant woord levering van wapens aan den ande ren kant komen en wanneer er geen even wicht is in deze leveringen, zult gij zeggen, dat Frankrijk verplichtingen heeft. Gij zult dan noodzakelijkerwijze ertoe gebracht wor den om met troepen te intervenieeren." Spr. houdt zich dus aan de strenge niet- inmenging. Opzienbarende diefstal te New-York Personeel stal tramgelden op groote schaal! In New-York is men tot de onaangename entdekking gekomen, dat dertig leden van het trampersoneel zioh langen tijd achtereen hebben schuldig gemaakt aan diefstal van gelden uit de bussen, waarin passagiers het bedrag deponeerden, dat zij voor hun plaats kaartje moesten betalen. In totaal werd een som van meer dan 1.250.000 dollar gestolen. De diefstallen hebben gedurende de laat ste drie jaren systematisch plaats gehad. Het totale bedrag, dat gestolen is, beloopt 3 pet van de bruto-ontvangsten der maat schappij. CHINA VRAAGT OPNIEUW STEUN TE GENEVE Wellington Koo's vijf eischen De Chineesche afgevaardigde Welling ton Koo heeft in den Volkenbondsraad ie Genève opnieuw een idooi gehouden voor Volken bon dssteun aan China. Hij heeft China's verlangen samengevat in dn volgen de vijf punten: 1. Een boycot van Jajiansehe goederen. 80 procent van de Japansche zijde wordt aan een enkel land verkocht, 45 pet. der Japan sche textiehvaren gaat naar drie of vi.tr landen. Indien Japan de inkomsten uit den verkoop van deze goederen zou moeten mis sen, zou het sjooedig niet meer in staat zijn grondstoffen voor zijn oorlogsindustrie te koopen. 2. Een verbod van verkoop aan Japan van grondstoffen voor de oorlogsindustrie en in het bijzonder van vliegtuigen en petroleum Hierdoor zou niet slechts de Japansche oorlogsvoering werden geschaad, doch ook het onmensehelijke bombardporen van de burgerbevolking van open steden. 3. De uitvoering der resolutie van de Volkenbondsvergadering van 6 October 1937. door het verleenen van conomischen on financieelen steun aan China, o.a. in het belang van den wederopbouw der Zuidwes telijke provincies en tot ondersteuning an vluchtelingen, o.a. door werkverschaffing. 4. Vergemakkelijking van het venoer en doorgaand vervoer van oorlogsmateriaal voor China. China heeft niet alleen krachtens de resolutie van de Volkenbondsvergadering van 1937. doch ook krachtens andere verdra gen. waartoe China is toegetreden, recht op de uit don weg ruimen van thans nog "eelal bestaande belemmeringen. 5. De benoeming van een coördinatiecom missie om de hulp aan China en den druk tegen Japan zoo doeltreffend mogelijk maken. Indien een alle Volkenbondsstaten omvattende coördinatie-commissie than: niet mogelijk zou worden geacht, zou al thans een beperkte coördinatie-commissie van de staten, die bijzondere belangen in het Verre Oosten hebben, in het leven moe ten worden geroepen. Aan het einde van zijn redevoering her haalde Wellington Koo, dat hulpverleening aan China niet slechts dit land ten goede zal komen, dooh een overwinning voor de zaak van den vrede zou beteekenen, en dus tot zegen van alle Volken bondsstaten zou zijn. Experts bij hun onderzoek op den hoek Guild- fordstreet en Parkstreet te Southwark. waai een geheimzin nige ontploffing plaats had. De Japansch-Chineesche oorlog Japanners bereiden nieuwe landing voor Weer bommen op Tsjoengking Japansche oorlogsschepen worden ge concentreerd aan de kust van Kwan- toeng in Zuid-China. Het schijnt, dat een landing wordt voorbereid in het ge bied van Tsjoengjsna. De burgerbevol king wordt geëvacueerd en de groote wegen, welke van de kust naar het bin nenland voeren, zijn grondig vernield. Gisterochtend is de zetel der Chineesche regcering, Tsjoengking, door 26 Japansche vliegtuigen bestookt; 58 bommen werden omlaag geworpen, waardooi 120 burgers werden gedood en 166 gewond. De autoriteiten hebben per familie dertig dollar ter beschikking gesteld voor een doode, 20 dollar voor een zwaargewonde en 10 dollar voor een lichtgewonde. De meisjesschool, welke onder leiding van de Amerikaansche methodisten staat, is vernield. Aanslag in Hongkong Twee Chincezen hebben in een der druk ste straten van Hongkong een anderen Chi nees, Loem geheeten. aangevallen en ern stig verwond. Deze aanslag heeft een poli tieke beteekenis. aangezien Loem den naam had in nauwe samenwerking op te treden met Wang Tsjing-wei, die kort geleden uit de Komintern is gestooten. Groote schade langs Schipbeek en Buurserbeek Gevolgen van ijsgang MARKELO, 18 Januari. Als gevolg Rheumatische pijnen Florimond Grammens is weer in actie De a.s. Palestijnsche conferentie Londen verwacht weinig resultaat Naar te Londem verluidt, zijn de Arabie ren bereid deel te neoien aan de te Londen te houden Palestina-conferentie, mits als basis der besprekingen zullen worden aan vaard de Arabische eisrihen, gelijk die zijn gedefinieerd door het Arabische hooge co mité en de partij van Nasja Sjibi (ae tegen stander der Palestijnsche nationalisten) zal worden uitgesloten, zoodat het hooge co mité als eenig vertegenwoordiger van de palestijnsche Arabieren zal worden erkend. Het blad „Almokattam" schrijft, dat de premier een schrijven van Chamberlain heeft ontvangen, waarin hem verzocht wordt, naar Londen te komen, om in het Palestijnsche conflict te bemiddelen. Het heet echter, dat de premier aarzelt, een reis naar Londen te ondernemen in deze winter maanden, met het oog op zijn gezondheids toestand. De Arabische leiders zijn van meening, dat zij eensgezind tot overeenstemming moeten zijn gekomen, vóór zij naar Londen gaan. In welingelichte Britsche kringen krijgt men den indruk, dat de onderhandelingen te Londen, waarvan de datum nog steeds niet is vastgesteld, minder den vorm van een conferentie zullen hebben, dan wel van bilaterale besprekingen, waarvan het resul taat wellicht zoo gering zal zijn, dat het niet bekrachtigd zal behoeven te worden door de oorspronkelijk beoogde conferentie. Vliegtuig valt op een huis Toestel en woning gaan in vlammen op Een Engelsch eenpiysoons j'achtvliegtuig is neergestort op een huóa in Crowlx)rough, in liet graafeshap Sussex. Het toestel vloog in brand en deed ook de woning brand vat ten. Bovendien ontplofte de munitie, die de vlieger aan boord had. Deze militair en een dienstmeisje kwamen tengevolge ^n dit ge compliceerde ongeluk om het leven. De eigenares van het getroffen huis, een bejaarde weduwe, kon uit de zolderkamer, waar zij zach bevond, gered worden en is thans in eon ziekenhuis opgenomen. Het Florimond Grammensfonds, secretaris mr R. Parqui, Tournooiveld te Den Haag. deelt ons het volgende mede: Gelijk als bekend mag worden veronder steld worden de al jaren bestaande taalwet ten in dat deel van België, waar Neder- landsch wordt gesproken, erbamelijk slecht toegepast. In Vlaanderen dient volgens deze wetten de bestuurstaal Nederlandsch te zijn, in Wallonië Fransch en in Groot-Brussel Nederlandsch en Fransch. Iedereen kan zich er van overtuigen, dat bijv. nog lang niet in alle plaatsen in Vlaanderen de straatnaambordjes met Fransche opschrif ten zijn verdwenen en dat in de Brussel- sche agglomeratie maar al te veel op deze bordjes het Nederlandsch naast het Fransch ontbreekt. Om aan dezen voor de Vlamingen ver nederenden toestand een einde te maken is Florimond Grammens met honderde: helpers twee jaar geleden begonnen o eigen houtje in de plaats van de nalatige Waalsche en Franskiljonsche overheid Vlaanderen deze taalwetten toe te passen door Fransche opschriften op straatnaam bordjes, wegwijzers, enz. te oververven Wegens beschadiging van rijks- en ge meente-eigendommen werd hij tot ettelijke langdurige vrijheidsstraffen veroordeeld, welke het Vlaamsche land in heftige beroe ring brachten. In Juli j.l. kwam een ver gelijk tot stand tusschen de Belgische re geering en de afgevaardigden der grooie cultureele vereenigingen. waarbij o.a. werd bepaald, dat de regeering onverwijld er zorg voor zou dragen, dat de taalwetten in Vlaan deren zouden worden toegepast en dat Grammens, die toen in de gevangenis van Gent verbleef, in vrijheid gesteld worden en met zijn helpers amnestie zou krijgen. Inderdaad werd Grammens enkele dagen later in vrijheid gesteld en werd in bepaalde diensten, zoo b.v. bij de spoor wegen, aan de Nederlandsche taal die plaats gegeven, waarop zij krachtens de in het parlement aangenomen en afgekondigde wetten in Vlaanderen recht had. Na een half jaar is nu echter gebleken, dat de Belgische regeering niet van zins is haar belofte voor de volle honderd procent na te komen, ja zelfs in ettelijke diensten toeliet, dat de stelselmatige verfransching nog grootere afmetingen aannam; het dui delijkst bleek dit in de Brusselsche agglo meratie, waar het aantal schoolkinderen dat dit schooljaar in klassen met Neder landsch als voertaal werd geplaatst tot be neden de twintig procent daalde, terwijl in eenige gemeenten van Groot-Brussel de laatste klassen met Nederlandsch als voer taal werden opgeheven en vervangen door Fransche klassen. Toen aan Grammens verleden week bleek, dat tegen verschillende van zijn hel pers vervolgingen werden ingespannen in strijd met de belofte van minister Spaak, was zijn geduld ten einde en ging hij cr toe over in verschillende plaatsen van het Vlaamsche land met een hamer borden met onwettige Fransche opschriften in gebou wen van de rechterlijke macht te verbrij zelen. Sinds enkele dagen verblijft Gram mens in het huis van bewaring te Leuven. Ongetwijfeld zijn de moeilijkheden der geering-Spaak4 -1' EEN CHAMBERLAIN-PLEIN TE CANNES De Zuid-Fransche badplaats Cannes, die betrekkingen onderhoudt met zoovele be roemde Engelschen, zal Chamberlain op speciale wijze eeren. De Place des Isles zal namelijk omgedoopt worden in Place Neville Chamberlain. Lord Derby, die in Cannes een goede be kende is en door wiens bemiddeling de toe- stemming tot de naamsverandering van de Place des Isles «s verkregen, zal den minis ter-president vertegenwoordigen tijdens de plechtigheid, waaraan 5000 man Fransche troepen zullen deelnemen. met een vermeerderd! Een as Rio de Janeiro-Washington RIO DE JANEIRO, 16 Jan. (R.O.) Naar hedenavond niet officieel werd medegedeeld zal de volgende week. wanneer Aranha, de minister van Ruitenl. Zaken, zich op uitnoo- diging van Roosevelt naar Washington zal begeven, gesproken worden over de vorming van een as Rio de JaneiroWashington, ten einde van buiten het werelddeel komende invloeden te weren. Ook zullen handels vraagstukken besproken worden, GEMENGD NIEUWS SCHEPEN UIT URK NAAR ENÏKHUIZEN ENKHUIZEN, 18 Januari. De stoomboo- ,_n „Von Geusau" en „Sirene", die gister ochtend om acht en twaalf uur van ürk waren vertrokken met bestemming Enkhui zen. zijn daar vanmiddag om drie uur aan gekomen. Tiet eiland Urk is aan de West zijde noe grootendeels door een ijsrand om eeven. De schepen hadden de grootste moei te om zich daardoor heen een weg te banen. Op het verdere gedeelte van het traject veel drijfijs ontmoet. SCHEEPS- EN POSTVERKEER MET SCHOKLAND HERSTELD EMMEI.OORD, 18 Januari. Op 't eiland Schokland is sedert 29 December geen posi ontvangen. Thans is het ijs zoo ver verdwe nen, dat postverzending mogelijk is en de scheepvaart voortgang kan vinden, len Noorden van Schokland komt nog veel Jjr MEISJE ONDER EEN AUTO GERAAKT REUVER. (L), 18 Januari. Op Rijksweg alhier, ter hoogte van de Jullana- straat, is gistermiddag het zevenjarig doch tertje van de familie Timmermans onder een passeerende personenauto geraakt Het meisje brak haar beide beenen en liep een ernstige hoofdwonde op. Zij werd een nabij gelegen huis binnengedragen en later op advies van den geneesheer De Man naar '1 St Josephziekenhuis te Venlo overgebracht De toestand van het kind is levensgevaar lijk. van den zwaren ijsgang op de Schip- pd beek en de Buurserbeek zijn op ver- schillende plaatsen de kaden dezer pas genormaliseerde beken zwaar bescha digd en op sommige plaatsen bijna ge- heel weggeslagen. De beschadigingen, ö0 die vooral daar zijn voorgekomen, waar de verbeterings werken pas waren uit gevoerd. zullen naar een opgemaakte be- te grooting 68.000 gld. moeten kosten aan herstel. Het dagelijksch bestuur van het watert schaD ..De Schipbeek" deed reeds stappen/13 om de herstelwerkzaamheden zoo mogelijk^3 in werkverschaffing te doen uitvoeren. Dooien de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing* is aan den Minister van Sociale Zaken hefcn» verzoek van „De Schipbeek" reeds met een^ia advies in dezen geest doorgezonden. ta Bij toekenning van rijkssubsidie van lQfla pCt. in de arbeidsloonen zal echter voor hetpit Waterschap „De Schipbeek" nog te betalen^, blijven plm. f 13.000 voor de kosten der s» ciale verzekering. p< Sergeant door auto aangereden fa en ernstig gewond GRONINGEN, 18 Januari. Gisteravond' is de dienstplichtige sergeant H. d e GrootY te Uithuizen, toen hij den weg overstak, tetf* emde de Rabenhauptkazerne binnen te gaa#1 door een auto gegrepen. Het slachtoffer liep schedelbasisfractuur en verscheidene ve^_ wondingen op en werd na door een genees heer te zijn verbonden, naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht MenA vreest voor zijn leven. g Dood naast zijn rijwiel aangetroffen Door auto aangereden? MIDDELBURG, 18 Januari. Op last dei, Jstitie heeft Dr. Hulst uit Leiden sectlr verricht op het lijk van den 38-jarigen comDI missionair M. van H. uit 's-Heer Arendsftj kerke, die Vrijdag j.l. dood naast zijn rij wiel werd aangetroffen. Dacht men aanvankelijk aan een ongeluk waarbij geen derden in het spel zijn, ooktei Hulst is tot de conclusie gekomen, dat hiel geen sprake is van een noodlottigen val, doch dat Van H. waarschijnlijk met een auto in botsing is gekomen, waarbij de bestuur der zou zijn doorgereden. Met het oog hier -<p heeft de justitie een beroep gedaan op dl medewerking van ieder, die inlichtingei kan geven over auto's, die op den bewusteö avond tusschen zes uur en kwart over zevei gereden hebben op den weg tusschen Nieuw dorp en Lewedorp. Verzocht wordt hiervat mededeeling te doen aan de politie tu Nieuwdorp of te 's-Heer Arendskerke. GEEN EMIGRATIE VAN DUITSCHE JODEN NAAR DE l| DOMINICAANSC HE REPUBLIEK AMSTERDAM, 18 Januari. Naar aan leiding van geruchten inzake mogelijk| emigratie van 100.000 Joden naar de Domi nicaansche Republiek, deelt het Consulaat Generaal van Dominica mede, dat de Domi^ nicaansche Regeering geenerlei plan tot oi- neming van zulk een groot aantal emigran ten heeft geaccepteerd, terwijl officieel niet bekend is van serieuze onderhandelingen i die richting. De vroegere bepalingen inzake emigratl werden on 28 Deernber 1938 aanzienlijk i zwaard, zoodat sindsdien slechts de zgi ..Kapitalistenvisa" kunnen worden verstrek Dergelijke visa zijn onderheving aan ee immigratiebelasting van 500 U.S A.-doliai per persoon. Jongens beneden de 16 jaar c meisjes beneden de 18 jaar zajn van dez belasting vrijgesteld. De Zoon van de Bloeyende Amandelboom door Martha Visser LJ ierbouen vindt men den titel van het nieuwe feuilleton, waarmee wij morgen hopen aan te vangen. 't Is een familiegeschiedenis en zeer spannend geschreven. In dit verhaal klopt de nieuwe tijd met krachtige vuist op de poort van traditie en conservatisme. Dat veroorzaakt strijd in meer dan een hart. En die strijd wordt in ons nieuwe feuilleton op vaak ontroerende wijze geschetst. De oude Wiechers ziet in zijn eenigen zoon zijn opvolger in de „Bloeyende Amandelboom", maar Adriaan kiest 't pad der studie en wordt predikant. Fel en raak zijn de karakters van vader en zoon geteekend. Trouwens, dat geldt ook van de andere hoofdpersonen van dit verhaal. Ook dit nieuwe feuilleton is weer een oorspronkelijk ver haal. speciaal voor ons blad geschreven. Zoo men weet is 't ons streven in onze feuilleton-rubriek auteurs uit den Christelijken kring voor 't voetlicht te brengen. Op deze wijze hebben wij reeds prachtig werk mogen publiceer en. Wij hopen op den ingeslagen weg voort te gaan. Ook dit nieuwe verhaal wij twijfelen er geen oogenblik aan zal door onze lezers weer van dag tot dag met groeiende belangstelling en spanning worden gevolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2