TUëë doetje qoed! SANOSTOL ftkoéectot' DINSDAG 17 JANUARI 1939 DERDE BEAD PAG. 9 STIJGENDE ARMENZORG Wij willen er het Centraal Bureau voor de Statistiek geenszins een verwijt van maken, dat de cijfers over de Armenzorg van 1936 pas in Januari 1939 gepubliceerd worden. Want al kunnen we de verzame ling en bewerking der gegevens niet over zien, we begrijpen heel goed, dat er maan den mee gemoeid zijn. Toch zouden we gaarne willen, dat de cijfers over 1937 niet uitbleven tot 1940, want ze hebben tegenwoordig groote betee- kenis. In toenemende mate worden perma nente werkloozen overgeheveld van de steunregeling naar Maatschappelijk Hulp betoon (of Armbestuur) en het spreekt dus vanzelf., dat de uitgaven voor de laatste instellingen moeten stijgen, al zou de alge- meene toestand op zich zelf niet slechter worden. Het is waarlijk geen wonder, dat de uit gaven in 1936 meer dan 125 millioen bedroe gen, ruim 5 millioen meer dan in 1935. Uit, de overheidskas kwam hiervan 80 diaco nieën en liefdadige instellingen brachten 20 op. Opmerking verdient, dat de onder stand met geld en levensbehoeften slechts 56 millioen bedroeg; de overgroote helft was noodig voor vei zorging in hofjes, zieken- huisverpleging en armlastige krankzin nigen. Ook is van belang de vergelijking met 1S79, dus bijna 60 jaar geleden. In dat jaar bedroegen de netto uitgaven bijna 12 mil lioen, dat is dus bijna 10 van het bedrag van 1936; per hoofd der bevolking steeg het cijfer van 3 tot hijna 15; in procenten uit gedrukt dus half zoo snel. Waarbij men voorts in aanmerking moet nemen, dat vroeger veel meer gesteund werd door fami lieleden van armlastigen en dat die be dragen niet in de statistiek verwerkt wer den. De gemeentebesturen zien deze cijfers met toenemende bezorgdheid aan. Geen wonder: terwijl in de werkloozenzorg het rijk aanzienlijk bijdraagt, soms tot 99 pet, ontvangen de gemeenten geen rijksbijdrage in de kosten voor armenzorg. Het gevolg daarvan is, dat zij van de daling der werk loosheid, welke heusch niet zoo onbedui dend is, zoo goed als niets merken. Want wanneer werkloozen de leeftijdsgrens over schrijden en niet meer voor steun in aan merking komen, dan worden ze armlastig en de gemeente moet in hun behoeften voor zien. En zoo groeit de categorie van hen, die geen pensioen genieten, maar een vaste uitkeering uit de overheidskas ontvangen. Het is gemakkelijk te begrijpen, hoe deze I uitgaven de gemeentebesturen benauwen. Gemiddeld 12.— per hoofd der bevolking voor Maatschappelijk Hulpbetoon; zoo n bedrag moet elk gemeentelijk budget in de war sturen. Waar nog bij komt, dat rijk en provincie menigmaal lasten afschuiven men denke aan bijdragen voor arme krank zinnigen waardoor de positie der ge- r meenten nog benarder wordt. Eerlijk gezegd begrijpen we dan ook niet i goed, dat op deze dingen niet meer de aan dacht is gevestigd in het Voorloopig Ver slag over de nieuwe gemeentelijke inkom stenbelasting. Deze zal immers opgelegd worden aan gemeenten, die alles op alles gezet hebben om de begrooting sluitend te maken en dan nóg te kort komen. Het is toch ondoenlijk om van de geplunderde be volking in zulke gevallen nog eens een extra-inkomstenbelasting te vergen. Vooral niet, wanneer toenemende armenzorg daar van de oorzaak is. SANOSTOL is zijn „wintersport" Officieele berichten darbeider te Ophemert. ECONOMISCHE ZAKEN Eervol ontlsagr ls verleend referendaris bij het dep omische Zaken. DE KATHOLIEK VON PAPEN IS NIET MEER „Germania" heeft opgehouden te bestaan. „Germania", het blad, dat 68 jaar lang de Katholieke beginselen op staatkundig ge bied onder het Duitsche volk heeft uitge dragen en vóór den oorlog hoofdorgaan van het „Centrum" was. De moeilijkheden voor het Katholicisme in Duitsch'-and vermenigvuldigen zich. Langzaam, maar zeker, wordt het van alle leidende plaatsen en uit alle voorpos ten teruggedrongen. Stuk voor stuk worden uitingsmogelijkheden aan de Katholieke Kerk benomen. Met -,Germania" verdwijnt een factor van beteekenis uit het Duitsche volksleven. Het zal nooit meer de Katholieke gedachte ver dedigen tegenover aanvallen noch ook de volksmassa waarschuwen tegen alles, wat aan de Christelijke staatsgedachte vijandig is. Het Katholieke volk in Duitschland wordt langzamerhand, om een uitdrukking te gebruiken van een vermaard Neder- landsch staatsman „een mond zonder tong, een klok zonder klepel". Merkwaardiger echter dan de dood van de „Germania" is nog de wijze, waarop leider Franz von Papen, het blad ter aarde bestelt. Opmerkelijk keert de Katholieke staatsman zich precies zooals de nazi's tegen „de ver derfelijke invloeden van het politieke katho licisme". Feitelijk geeft hij het katholicisme de schuld van de kerkvervolging, die in Duitschland losgebroken is. Von Papen is een der velen, die niet tegen den stroom heb ben kunnen oproeien, die wel geprobeerd hebben, hun godsdienstige overtuiging ook in de staatkunde door te voeren, maar die tegen den overweldigenden tegenstand niet opkonden en onder de suggestie van t nat.- socialisme hun overtuiging hebben verloren. Dat ging niet in eens. Zelf schrijft hij in het artikel, dat de „Ger- mania" uitluidt: „Wij hebben na het aan het bewind komen van Hitier getracht de „Germania" in dienst te stellen van een synthese tus- schen de grond-elementen van practisch Christendom en den nieuwen t ij d" (lees: nationaal-socia- lisme). „Thans staken wij dien arbeid"* Zonnevitaminen in den winter zijn noodzakelijk, ook voor hèm! Koop een flesch „zon", maak Sanostol tot zijn „wintersport" en zie hem genieten van dit overheerlijke levertraanproduct! Zie hem groeien vooral dank zij de levertraan vitaminen A en D, vitamine C van het toegevoegde sinaasappelsap, vitamine B van het gehalte aan mout. Sanostol per gewone flacon f. 1.40. De voordeelige, 2% maal zoo groote ..familieverpakking" (ook voor Uzelf is Sanostol uitstekend) kost slechts f. 2.75. „Het lekkere levertraan-product!" BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Is Von Papen dan een ruggegraatslooze slappeling, die de strijd opgeeft, omdat hij hem te zwaar wordt? Zijn laatste woorden eeren het anders: „Leve het eeuwige Duitschland!" Het nationaal-socialisme heeft overwon nen. De katholiek Von Papen is niet meer.... Wij kunnen niet anders, dan het betreuren Tegenover de geloofskracht van een Niemöl- ler, Faulhaber en zoovele kerkelijke figuren meer, doet deze capitulatie van een staats man triest en weemoedig aan. En in ge dachten rijst voor ons geestesoog de reuzen- stalte van Windhorst, die eens met ijzeren •nsequentie en zelfverterende overgave het staatssocialisme van Bismarck weerstond, tot het einde toe i W. M. Ebblnk J. Gaalman, P. J. J. H< len Boer, D. G. Becker A. Kamphuis. H. Hol- iteln, G. H. Vaags, J. v. Dai H Sprlk, B. G. Akkerman en unies bü den Telegraaf- en Telefoondienst adj.-commiezen J. M. Wolf, G. Swets, J. ua. H. D. v. Delft. M. W. Kerkhof. A. R. Hofenk, L. Mes, N. C. J. Fransen (O.V.), R. v. - i K. v. d. Laan. JACHTCOMMISSIE 1924 ONTBONDEN Met Ingang van 1 Jan. 1939 is ontbonden de Jachtcommlssie. benoemd bü KB. van 19 Febr. 24, onder dankbetuiging voor :elfden datui de beli is met ingang De Eerste Kamer over buitenlandsche zaken Waardeering voor ministerieel beleid Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over hoofdstuk III (Departement Buitenlandsche Zaken) der Rijksbegroo- 1939, spraken vele leden hunne waar deering uit voor de welbewuste wijze, w aar op de Minister leiding geeft aan de buiten landsche politiek van ons land. Eenige leden leggen den nadruk op het belang van goede betrekkingen met het Duitsche Rijk en bepleitten, dat van de zijde der Regeering zou worden tegengegaan al datgene, wat die betrekkingen kan vertroe belen. Verscheidene leden, hoewel der Regeering erkentelijk voor hetgeen deze ten behoeve van de vluchtelingen heeft verricht, waren nochtans van moening, dat te dezer zake harerzijds nog grootere voortvarendheid kan worden betracht. Andere leden, dip uiteraard zouden heb ben toegejuicht, indien do Regeering over eenkomstig de beproefde nationale traditie zoo ruim mogelijke gastvrijheid had kunnen verleenen, erkenden, dat gewichtige bezwa ren van praetischen aard daaraan ditmaal in den weg staan. Op den Minister van Buitenlandsche Za ken rust, zoo betoogden zij. voornamelijk de taak, de opneming van de zoo zwaar getrof fenen en in »andere, minder dicht bevolkte landen met de betrokken regeeringen te regelen, zoodat, indien eenigszins mogelijk, Nedetland tot gastvrij doorgangsterritoir kan dienon Zulks sluit risico voor duur zame vestiging ton onzent op groote schaal uit. Daarvoor toch biedt ons land. dat reeds vroeger tal van uitgewekenen heeft opgeno men, geen gelegenheid meer. Wat zijn gezinsleden? Een wethouder schrijft ons, dat hij den maatregel van den Minister van Sociale Zaken om het loon van dienstmeisjes bij ae steunberekening geheel buiten beschou wing te laten, ten zeerste toejuicht. Maai, zegt hij, de Minister spreekt alleen van „gezinsleden"; en vallen uitwonende kinde ren daar nu ook onder? Zeer letterlijk op gevat niet. maar dan zou de gunstige be paling alleen voor „dagdienstboden" betee kenis hebben. Wij hebben zeer nadrukkelijk geschreven, dat de maatregel gold voor alle vrouwelij ke arbeidskrachten, die huishoudelijke dien sten verrichten en deze meening is door niemand tegengesproken. Dat kan o.i. ook niet, want officieel was aan liet bericht toegevoegd, dat het de be doeling was om de betrekking van dienst bode aanlokkelijker te maken. Hetgeen zeer duidelijk in verband staat met het vertrek der Duitsche dienstboden. Voorts lean men toch niet zeggen, dat eer. .uitwonend dienstmeisje ophoudt gezinslid te zijn- Het in- of uitwonen heeft geen be slissende beteekenis ten aanzien van het gezinsverband. Elke twijfel wordt echter uitgesloten, wanneer men in „Van Hoeven en Schou ten" leest op blz. 161: „Het spreekt vanzelf, dat hetgeen in bovengenoemde circulaire is bepaald voor inkomsten van inwonende ge zinsleden (verminderde aftrek) fortiori geldt voor de verdiensten van uitwonende, gezinsleden. Hierbij zal tevens rekening moeten worden gehouden met de omstan digheid, dat het uitwonen aparte kpsten met zich brengt, bv. dienstbodénkleeding, reis kosten qm naar huis te kunnen gaan, kost geld. enz". Deze toelichting- heft alle mogelijke mis verstand op. Dé wethouder kan volkomen gerust zjjn. AANKOMST NEDERLAND EXPRESS AMSTERDAM. 17 Januari. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" meldt dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. Marnix van Sint Aldegonde. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdagmorgen 17 Januari om 10.20 uur van Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 18 Januari om 6.15 te Zevenaar, 7.29 te Arnhem, 8.14 te Utrecht CS., 9.16 te Den Haag S.S., 9.02 te Amsterdam W.P., 9 23 te Amsterdam C.S. en om 9.03 te Rotterdam Maas. Het Nederlandsche Schaakleven En de positie van de Ghr. schakers De kwestie van het spelen op Zondag Het tweede gedeelte van de 12 meter hooge roodkoperen bekroning voor den nieu wen Leidschen stadhuistoren is thans te Utrecht gereedgekomen. De heer H. J. J. SI avekoor de uit Den Haag schrijft ons het volgende: De aanleiding tot dit artikel behoeft niet nader te worden uiteengezet Ik heb deze den lezers in mijn beschouwing van 8 No vember reeds medegedeeld en kan dus ter stond ter zake komen. Vooraf dien ik echter ter voorkoming van misverstand vast te stellen, dat het vraagstuk der Zondagsrust in dit verband slechts wordt aangeroerd, voorzoover 't verband houdt met in Nederland door offi cieele schaaklichamen georganiseerde wed strijden. Een beschouwing over de Zondags rust in het algemeen te geven ligt niet op mijn weg. Evenmin kan ik thans reke ning houden met schaakwedstrijden, weike door andere dan schaaklichamcn worden uitgeschreven (bijv. AVRO-tournooi)deze komen trouwens uiterst zelden voor. De bouw van het schaakleven in ons land Wil men zich een oordeel vormen over de positie, welke de Christelijke schaakspelers en schaakverenigingen in het Nederland sche schaakleven innemen, dan zal men eerst een indruk moeten hebben van den bouw van dit schaakleven. Hiertoe moet men het volgende weten. Ons land is, voorzoover de schaakorgani satie betreft, verdeeld in e>en aantal rayons. Deze rayons worden beheerd door plaatse lijke of gewestelijke schaakbonden, welke een autonoom bestuur hebben en binnen hun territoir plaatselijke of gewestelijke edstrijden organisceren. De plaatselijke of gewestelijke bondon vor- ïen te zamen een federatie, welke Konin klijke Nederlandsche Schaakbond (K.N.S.B) heet. De K.N.S.B. is echter meer dan een federatie van schaakbonden. Hij heeft ook eigen taak ten aanzien van het organi- seeren van schaakwedstrijden. Zoo organi seert hij als regel wedstrijden, waarbij spe lers uit verscheidene plaatselijke bonden be trokken zijn. Zoo bijv. de com petitie-wed strijden tusschen de sterkste 12 tientallen van ons land (de zgn. klasse IA en IB) en de competitie-wedstrijden tusschen de ver tegenwoordigende teams der plaatselijke bonden (de zgn. Bondencompetitie). Voorts de wedstrijden om 't persoonlijk kampioen schap van Nederland en de jaarlijksche Ne derlandsche schaakweek (de zgn. Bonds wedstrijden). Hieruit ziet men, dat de K.N.S.B. jaarlijks slechts enkele wedstrijden tot stand brengt en dan nog alleen in de ge vallen, waarin de plaatselijke bonden uit den aard der zaak niet organiseerend kun nen optreden. Men kan ruwweg aannemen, dat de ver* houding tusschen het aantal wedstrijden georganiseerd door den K.N.S.B. en dat, uit geschreven door de gezamenlijke plaatse lijke schaakbonden is als 1100. De positie van de Christelijke schakers Hieruit volgt terstond, dat het zwaarte punt van het wedstrijdwezen in ons land gelegen is in de wedstrijden, welke door plaatselijke of gewestelijke bonden worden uitgeschreven. Wanneer wij dan ook de posi tie der Christelijke schakers en schaakver- eenigingen nagaan, zullen wij in de eerste plaats aandacht dienen te schenken aan organisatie vanwege plaatselijke of geweste lijke bonden. Toch dient ook hier even een nauwkeurig onderscheid te worden gemaakt. Onder Chr. schakers en schaakverenigingen reken ik in dit verband uitsluitend met de Chr. scha kers, voorzoover zij lid zijn van een Chr schaakvereeniging, welke aangesloten is hij «ten plaatselijken of gewestelijken bond. De niet-aangeslotpn schakers van Christelijken huize en de Chr. schaakverenigingen, met welke dit niet het geval is. yallen buiten het kader van dit betoog. Later kom ik deze groepen nog terug. Een goede tien jaar geleden bestonden er Chr. schaakclubs. Het schaakleven was trouwens nog lang niet zoo ver ontwikkeld als tegenwoordig het geval is. Men kende uitsluitend neutrale schaakverenigingen en onder de leden dezer verenigingen w< den practisch ge<?n schakers van Chris: lijken huize aangetroffen. Er werden nog al eens wedstrijden op Zondag gehouden, doch niemand maakte daartegen bezwaar. Om streeks 1930 echter werden de eerste Chr schaakverenigingen opgericht en sloten deze zich na een jaar of wat van consolidatie, bij de plaatselijke of gewestelijke schaakbonden aan. Uiteraard begonnen deze verenigingen het al spoedig als een bezwaar te gevoelen, dat er wedstrijden op Zondag werden gehou den; immers, hierdoor werden hun leden practisch van deelneming uitgesloten. Het gevolg was, dat de besturen der Chr. ver- eenigingen al spoedig bij de officieele auto riteiten aanklopten met het verzoek den Zondag als wedstrijddag uit te sluiten. Deze verzoeken werden, zooal niet terstond, dan toch op den duur ingewilligd, zoodat het thans tot de hooge uitzonderingen behoort, dat er vanwege plaatselijke of gewestelijke bonden nog wedstrijden op Zondag worden vastgesteld. In een enkel geval is de huidige gang van zaken zelfs reglementair vastge legd. Zoo bevat art 33 van het huishoude lijk reglement van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond o.a. de volgende bepaling: „Bij voorkeur zullen vergaderingen of wedstrij den niet op Zondag worden gehouden". Ook in andere bonden zijn de Zondag-wedstrijden geheel verdwenen. De K.N.S.B.-wedstrijden Met de wedstrijden, welke door den KNSB worden georganiseerd, staat het anders. Het karakter van de door dit lichaam georgan seerde wedstrijden brengt met zich, dat de deelnemers veelal uit verschillende deelen des lands moeten komen, hetgeen veel tijd verlies met zich brengt. Zoodoende is het wel begrijpelijk, dat van oudsher (d.w.z. toen er nog geen aangesloten Chr. schakers wa ren) in vele gevallen de Zondag als de aangewezen dag word beschouwd om wed strijden te houden. Dan had men ten minste tijd om zoowel te reizen als te spelen. Deze zienswijze was ook reglementair vastgelegd. In liet oude wedstrijdreglement van den KNSB, dat tot en met het seizoen 1937-'38 gold, kwam de bepaling voor: „De wedstrij den worden gespeeld op Zondag.. al werd ven verder het vooruitspelen toegestaan oor spelers, die godsdienstbezwaren tegen het spelen op Zondag hadden. Doch ook hier kwamen zich langzamerhand teams aanmel den, bestaande uit spelers van Chr. vereeni- ringen, welke in aanmerking kwamen om n deze elite-wedstrijden mede te dingen, doch voorloopig uitgesloten bleven, wegens 't voorschrift om op Zondag te spelen. Voor loopig was de Haagsche Chr. Schaakvereeni ging de eerste en eenige, welke met haar tiental op dit bezwaar stuitte. Allengs ech ter heeft de situatie zich gewijzigd. Van de zijde van den K.N.S.B. zou men gaarne de Chr. schakers aan de wedstrijden laten deelnemen, doch dat kon dan niet anders dan op werkdagen. Aanvankelijk meende men, dat dit niet mogelijk was, doch de ploeg der H. Chr. S. V. bewees overtuigend, dat het zeer goed mogel'jk was. Zij speelde orige jaren herhaaldelijk K.N.S.B.-wed strijden op 7aterdag. Hiermede was de ban gebroken en de weg tot toenadering ge opend. In den loop van dit jaar werd het wed- •trijdwezen van den K N.S.B. gedeeltelijk ge- eorganiseerd. Naast de zps ploegen, welke eeds aan de K.N.S.B.-wedstrijden deelna- ncn, werden er nogmaals zes tot deze waar digheid verheven, waaronder vier ploegen, die.,bij keuze" werden gepromoveerd. Onder deze v:er uitverkorenen bevonden zich twee tientallen, welke principieel niet op Zondag spelen, bv. de Haagsche Chr. S. V. en de schaakvereen. „Kralingcn", hoewel laatstge noemde vereeniging zich helaas niet open lijk met den naam „Christelijk" tooit. Het feit echter, dat vanwege den K.N.S.B twee ploegen werden gekozen, waarvan vast stond. dat zij niet op Zondag zouden spelen, is typeerend voor de verandering ten goede, elke gedurende den laatsten tijd valt op te merken. De zooeven geciteerde bepaling, dat de wedstrijden op Zondag gespeeld moeten len, is thans uit het reglement van den K.N.S.B. verdwenen. Er wordt nu gespeeld volgens een gemengd systeem. De Ch sohaakvereenigingen spelen op Zaterdag, de overige meerendeelg op Zondag. Bevredigend is dit natuurlijk nog niet, doch de goede wil is althans getoond. In een vijftal scholen te Amsterdam wor den bij wijze van proef eenige uit het Stedelijk Museum in de hoofdstad afkom stige schilderijen opgehangen, om de jeugd vertrouwd te maken met uitingen van de beeldende kunst. MINISTER VAN BUUREN MET \ERLOF Naar wij vernemen is de Minister van Waterstaat, de heer Van Buuren, voor eenige weken met verlof naar het buiten land vertrokken, Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegers! NU REEDS, bij verduisterings oefeningen, is het zaak, Philips „Protector" lampen toe te passen. Deze lampen geven voldoende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vliegtuig zichtbaar is. VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WINKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN, waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector'Mampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Zendt ons onderstaande coupon en wij zijn gaarne bereid, zonder eenige verplichting een onzer verlichtings experts te Uwer beschikking tê stel len voor het vinden van de beste oplossing voor Uw verduisterings- vraagstuk. 4tlHOHOVW 1 I Verzoeke inlich«n9nen, °|ich«ng i s;?;LeS"r" w- PHILIPS LAMPEN TYPE II VOOR BINNENVERLICHTING F. 1.65 Groot aantal diefstallen in de Betuwe opgehelderd TIEL, 16 Januari. Reeds geruimen tijd worden de kippenhouders in de Neder-Be- tuwe geplaagd door kippendieven, die, go» zien de groote veelvuldigheid van hun strooptochten, schijnbaar goed weg weten met de door hen buitgemaakte dieren. Speciaal de streek Lienden Maurik-Beu» sichem en het gebied tusschen Buren en Tiel moesten het herhaaldelijk zwaar ont« gelden, zood.it het vermoeden gewettigd is, dat de diefstallen door twee verschillende oersonen gepleegd worden. Voor het gebied tusschen Tiel en Buren zijn de diefstallen nog niet opgehelderd, maar naar het zich laat aanzien is de rijks» politie er thans eindelijk in geslaagd den dader en anders toch in ieder geval den belangrijksten dader van de kippendief- stallen in de streek tusschen Lienden, Mau» rik en Bcusichem op te sporen. Het bleek een ongeveer 20-jarige arbeider L. uit Beu» sichem te zijn, die sedert eenigen tijd als milicien in Venlo in garnizoen ligt. Bij zijn verhoor voor den burgemeester van Maurik, den heer Kamp, gaf de verd* een hem ten laste gelegdcn diefstal toe. Later verklaarde de verdachte, dat hij nog een groot aantal andere kippendiefstallen gepleegd had, en dat hij nog enkele andere kleine diefstallen op zijn kerfstok had. Mislukte aanslag op ouden man Wraakneming te Hulshorst HULSHORST, 17 Januari. Te Huls» horst op de Veluwe is door den 17-jarigen Van O. een aanslag gepleegd op den bejaar den landbouwer De Kroes. De jongen had een straf in een tuchthuis ondergaan wezens mishandeling van De Kroes. Uit wrok hier over heeft hij den aanslag gepleeed. Tot tweemaal toe heeft de jongen een schot op den ouden man gelost doch zij troffen geen doel. Daarop is Van O. de bosschen inge vlucht, waar hij zich thans nog schuil houdt. De politie is er nog niet in geslaagd hem aan te houden. Wel is de revolver, waarmee de aanslag gepleegd werd, gevonden. SAMENVOEGING VAN SPOORWEGINSPECTIES HENGELO (O.), 17 Januari. Naar wij vernemen zal het Inspectiebureau der Ned. Spoorwegen te Hengelo (O.), met ingang van 1 April a.s. in verband met de bezuini gingsplannen der Nederlandsche Spoor wegen, waardoor verschillende inspecties worden gecentraliseerd, worden overze- bracht naar Nijmegen. UIT OOST- EN WEST-INDIE Bekend oogarts weer naar Atjeh Te Medan is met de „Christiaan Huygens" gearriveerd de bekende oogarts Dr J. T ij s- sen, die voornemens is in de komende maanden rijn strijd tegen de oogziekten in Atjeh te vrvatten. In 1931—1932 is deze oogarts met dit werk ten bate van de in- heemsche bevolking Ln de afgelegen gebie- en. ..begonnen en verschillende streken in Indië kwamen achtereenvolgens aan de beurt. Dr Tijssen bleef overal slechts eenige maanden, trok van plaats naar plaats, van kampong naar kampong en verricthte in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk werk, om dan weer voor korter of langeren tijd naar het moederland terug te keeren, meldt de „Deli Crt." In den loop der jaren bracht hij zoo .egen aan de bevolking van Atjeh, Borneo. Sa- mo&ir, Tobaland, de Oostkust, Nias, Kediri en Celebes en zooals gezegd komt op het oogenblik Atjeh weer aan de beurt. Teneinde enkele besprekingen met c.'n inspecteur van den dienst der volksgezond heid te voeren, vertoeft Dr Tijssen thans neg in Medan, doch hij hoopt zoo spoedig mogelijk den strijd tegen de oogziekten "eer ,aan te binden. RIJK AMERIKAAN KOMT OP TIJGERS JAGEN Naar de „Deli Court" vernee:Koestert Mr. Vanderbilt Jr.. een zoon van den beken- oen Amerikaanschen millionair Vanderb lt, het voornemen om over eenige maanden op jacht te gaan in den bosschen van Noord» Sumatra, teneinde hier tijgers te schieten. De bedoeling is. dat de heer Vanderbilt omstreeks April arriveert, om gedurende en kele weken in £tjeh en ter Oostkust te ver» toeven Deze Mr. Vanderbilt is ongeveer drie jaar geleden eveneens ter kust geweest, doch hij vertoefde toen op een huwelijksreis tend de wereld. Niettemin werd op Sumatra gedu rende eenige weken beproefd een tijger te schieten, zonder dat zulks mocht bukken, Thans schijnt de Amerikon zijn kans nogmaals te willen wagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9