GEBREID BABYJASJE EN MUTS Iets over bruidsjaponnen, sluiers en mirten C^ONRADS GRATIS GREET heeft een baan ,VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 16-21 JANUARI 1939 A DE tijden veranderen en daarmede ook de gebruiken. Eertijds vroeg de huwelyks- candidaat de vrouw, die hij liefhad, per brief en leefde dan soms een week lang in het onzekere omtrent de beslissing, die genomen zou worden. Men deed immers niets overhaast in vroegere, veel minder be wogen tijden en zeker niet, waar het gold het nemen van zulk een gewiditig besluit! Was het antwoord dat den jongen man werd toegezonden, gunstig, zoowel van de zijde der bruid als van de zijde harer ouders punt van niet te onderschatten belang dan volgde nog heel wat officieel gebeuren, waaraan men zich door traditie gebonden voelde. De kleur der bruidsjapon In de verschillende landen liepen de gebrui ken zeer uiteen; en deze hebben zich in den loop der jaren steeds weer gewijzigd. De witte bruidsjapon, die thans gedragen wordt, kent men eerst sedert ongeveer honderd jaar en werd in den aanvang slechts gedragen door vrouwen van hooge afkomst. Vroeger was de bruidsjapon van zware, zwarte zijde en om het al te stemmige te breken droeg men o.a. in de omgeving van Augsburg in het begin van de 18e eeuw een vuurrood schort. Oude tradities worden nog gehand haafd in bepaalde streken, waar men de drachten nog pleegt te dragen. Zoo heeft men dit in Duitschland ook nog zeer sterk en de Vierlanderin beschikt over niet minder dan drie bruidsjaponnen, 's Mor gens bij het sluiten van het kerkelijk huwe lijk treedt zij in een bont gekleurd kleed voor het altaar, 's Middags verwisselt zij dit voor een wit en draagt tevens een andere hoofd tooi, terwijl 's avonds het derde feestkleed aangetrokken wordt, waarbij haar een kapje op het hoofd wordt gezet, als teeken van haar nieuwe waardigheid. Ongetwijfeld 'een zeer zeldzaam gebruik om drie feestjaponnen op één dag te dragen, doch met deze traditie breken de bewoners dezer streek niet gaarne. Hoe begrijpelijk is het, nietwaar, dat een jonge vrouw zidh op den grooten Dag wil kleed en op een wijze, als slechts éénmaal in het leven mogelijk is en wel in een witte bruidsjapon! Zelfs zij, die eventueel om welke reden ook, hertrouwen, dragen dan bij die gelegenheid vrijwel nooit meer een witte bruidsjapon, doch een ander feestelijk toi- let. Er gaat ongetwijfeld iets liefelijks uit van de "jonge bruid, die gehuld is in wolken van zijde en tulle; en onwillekeurig gaan de ge dachten van vele vrouwen terug naar den grooten dag, toen zij eenmaal zelf in bruids tooi gekleed waren. Zullen de nieuwe ban den op den langen duur knellen en drukken of zullen de vele vrome wenschen in vervul ling gaan? Zeker is, dat het leven niet enkel rozengeur en maneschijn zal geven; doch we mogen aannemen, dat de jonge bruids paren met de beste voornemens bezield hun nieuwe leven tegemoet treden. Waarvan jonge meisjes droomen! Wolken van zijde en tulle, ze zijn het droom beeld dat ieder jong meisje eenmaal ver wezenlijkt hoopt te zien aan de zijde van haar sprookjesprins. Lange jaren bleef de bruidsjapon de kleedij, die slechts in de groote steden gedragen werd; doch allengs verkreeg zij meer burger recht en werd ook overgenomen in de dor pen, waar nog grootendeels de volksdracht in eere gehouden werd. De modekoningin moge haar scepter zwaaien over een uitgestrekt gebied, doch klaar blijkelijk is haar macht niet zóó groot, dat zij de witte bruidskleeding kan doen vervan gen door zachte pastelkleuren- Haar pogin gen, hiertoe in het werk gesteld, faalden telkenmale. De witte bruidsjapon is het symbool van onschuld en reinheid en draagt een feeste lijk karakter. Wolken van tulle omhullen de bruid. De oorsprong van den sluier is te zoeken in Oostersche landen, waar hij diende om de vrouwen te beschermen tegen al te opdrin gerige mannenblikken. Doch ook het bijgeloof speelde in deze lan den een groote rol, want het dragen van sluiers, zoo meende men, voorkwam, dat de vrouwen getroffen zouden worden door den demonischen blik der booze geesten. Vóór de Christelijke jaartelling werden door de Romeinsche vrouwen roode sluiers gedragen, omdat deze kleur als gelukaanbrengend werd beschouwd en den kwaden geesten angst inboezemde. Later heeft men in het dragen van een bruidssluier het zinnebeeld van den jonkvrouwefijken staat gezien; vandaar een door sommigen aangenomen gewoonte om den sluier aan het einde van den trouwdag aan stukken te scheuren en die te verdeelen onder de jonge meisjes. Als bloemversiering kiest men meestal oranjebloesem, die in een kransje om het hoofd gelegd en ook als corsage door de bruid gedragen wordt. In sommige landen wordt de voorkeur gegeven aan een mirte- krans, doch deze bloemen groeien slechts in het Zuiden, in Griekenland zelfs in het wild. Een enkele maal komt het ook in het Noordelijke klimaat voor, dat men mirten kan kweeken, doch dit vereischt groote ken nis en zorg. In het oude Griekenland traden bruid en bruidegom voor het altaar met mirte-kransen om het hoofd. In Italië werden de beelden der heiligen versierd met mirten. De ring werd reeds in de vroegste tijden gebruikt bij het sluiten van een huwelijk; en thans nog worden bij de kerkelijke inzegening ringen gewisseld, als symbool van trouw. De smalle, gladde ijzeren band van eertijds heeft plaats gemaakt voor een ring van edel metaal, doch zij heeft haar beteekenis niet verloren. GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK-BEN00DI6PHE0EK Bruiloftstranen 't Is een feestelijke feestdag een intieme bruidspartij. In de woning van het bruidje komen telkens gasten bij: fordjes, auto's en citroentjes stoppen voor de open deur, vrienden, kennissen, familie stroomen aan, te kust en keur, allerhande aanverwanten, onder meer een dominee, - maken, stralend van genoegen, en bij bosjes hun entree.... Langzaam gaat de spanning stijgen die aanmerkelijk vermeert als de ietwat bleeke bruigom in zijn wagen arriveert en zich bij zijn zwagerinnen in de mooie kamer voegt, met wier liefelijk gezelschap hij zich noode vergenoegt.... Onze dominee intusschen wandelt door de breede gang; in de overvolle kamers is 't een drukte van belang. Juist als dominee de gangdeur van een kamertje passeert ziet hij dat een glaasje water snel naar binnen eclipseert en hij hoort hartstochtlijk snikken: 't is de moeder van de bruid; rijkelijk giet zij haar tranen in haar beide handen uit. Dominee acht zich geroepen met een woord haar bij te staan; na een klopje slipt hij binnen en spreekt moeder troostend aan: „Kom, het is Annètjes fééstdag, moedertje, het hoofd omhoog! Vat je rijke zegeningen nu eens dankbaar in het oog: nog vier dochters blijven by je, en een zoon win je er bij! Stemt je dat, wanneer je nadenkt, nu niet innig, innig blij....?" Moeder staakt het snikken even, „ach, dat is het niet, o nee.... maar die nare bakker komt niet met de broodjes, dominee!" LEO LENS Uit „Bonte Parade", Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tljds ingericht Wascht uilsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Wij bakken zelf onze koekjes KLETSKOPJES 250 gr. donkerbr. suiker; 100 gr. bloem; 100 gr. amandelen; 75 gr. boter. Roer de boter tot room. Wel en pel de aman delen; droog ze en snipper ze grof. Voeg aan de tot room geroerde boter de gesnipperde amandelen, suiker en bloem toe. Roer tot de massa samenhangt. Vorm er kleine bolletjes van. Plaats deze op flinken afstand van el kaar op een beboterd bakblik. Druk ze plat en bak ze vlug in een heeten oven. Maak ze zoodra ze iets bekoeld zijn, voorzichtig los met een oud, dun tafelmes. ZANDKOEKJES 300 gr. bloem; 200 gr. boter; 100 gr. basterd suiker. Zeef de bloem. Snijd de verschillende in grediënten met behulp van twee messen door elkaar. Kneed het deeg met de hand verder tot het samenhangt. Rol het deeg uit op een met bloem bestrooide deegplank en steek er met uitsteekvormpjes koekjes uit van ver schillend model. Plaats ze op eenigen afstand van elkaar op een bakblik en bak ze in matig warmen oven in pLm. 20 minuten bruin. JANHAGEL 100 gr. boter; 200 gr. bloem; 2 eieren; 150 gr. lichte basterdsuiker; 100 gr. amandelen. De amandelen worden gebroeid in heet wa ter en de huidjes met vinger en duim ver wijderd, daarna worden de amandelen ge droogd en in fijne reepjes gesneden- Boter en suiker worden 10 minuten geroerd tot een roomvormige massa is verkregen, daar na worden de eieren schuimig geklopt en hiervan telkens een scheutje bij de boter- crême gevoegd onder voortdurend roeren. Bloem zeven en lepelsgewijze bij de overige ingrediënten voegen. Deeg zeer dun uitrol len op een met bloem bestrooide plank of aanrecht en overbrengen op een ingevet bakblik. Het gemakkelijkst doet men dit door er karton onder te leggen, dat b.v. van een taart bewaard heeft. Het deeg wordt flink bestrooid met de amandelen en 10 a 15 minuten in de oven geplaatst, daar na in reepen gesneden, af laten koelen en in -bük bewaren. Huwelijks voltrekking per tandem Ze leerden elkaar ken nen als leden van een fietsclub. En toen ze het „eens" geworden waren, meenden de andere leden van de club hen geen beter geschenk aan te kunnen bieden daneen tandem. En daarop werd prompt de tocht naar 't stadhuis aanvaardt Een bijpassend jurkje gaven wij reeds in het A Nummer 27 Jan. 1939. Benoodigd materiaal: 200 gram Neveda Mistinguette of Koraal wol 1 knoopje Zy2 M. smal en iy2 M. breeder lint 1 paar breipennen No. 3. Er komen 3 steken per c.M. Nop. 3 st. av. samenbreien, maar niet van de pen af laten glijden, dan diezelfde steken nogmaals recht en averecht samen- breien, alvorens af te laten glijden. JASJE Rugpand: Opzetten 83 steken. Toerlen21r. gedr. la. heen; lr. 1 a. gedr. terug. T o e r 3 en 4 recht heen averecht terug. Toer 5 16 r. 2 x (1 nop 21 r.) 1 nop 16 r. Toer 6 en alle verdere even toeren: ave recht overbreien. T o e r 7 13 r. 2 X (1 nop 3 r. 1 nop 15 r.) 1 nop 3 r. 1 nop 13 r. Toer91r. 6 x (9r. 1 nop) 10 r. Verder de rand inbreien zooals in het jurkje is beschreven, zoodat na de 24e toer recht heen averecht terug wordt gebreid. Toer 35, 45 en 55 aan begin en eind 2 st. samenbreien. T o e r 63 13 r. 2 x (1 nop 21 r.) 1 nop 13 r. Boven deze noppen de rand inbreien van toer 5. eerste 4 st. afkanten voor Toer 67 t.ejn. 70 eerste 2 st. afkanten. Doorbreien in motief zonder minderen. Na de 82e toer wordt recht heen averecht terug gebreid. r 99 t.e.m. 104 eerste 6 st. afkanten. Toer 105 restant afkanten. Linkervoorpand: Opzetten 41 steken Toerlen21r. gedr. la, heen; r. 1 a. gedr. terug. Toer 3 en 4 recht heen averecht terug. Toer56r. 1 nop 21 r. 1 nop Boven deze noppen de rand weer inbreien. Toer 35, 45 en 55 aan het begin 2 st. sa menbreien. v Toer 63 6 r. 1 nop 21 r. 1 nop 5 r. Boven deze noppen de rand weer herhalen. Toer 65 eerste 4 st. afkanten voor het armsgat Toer 67 en 69 eerste 2 st. afkanten. Doorbreien in motief zonder minderen. Toer 90 t.e.m. 100 aan het begin van de even toeren 2 st. afkanten en Toer 99, 101 en 103 eerste 6 st afkanten. Langs de zijkant (van hals tot opzet) lussen opnemen. Toerlen21r. gedr. Ia, heen; lp. 1 a. gedr. terug. Toer 3 afkanten. Rechtervoorpand is het spiegelbeeld van het linkervoorpand. Mouw: Opzetten 44 steken, T o e rl t.e.m. 24 1 r. 1 a. gedr. heen; 1 r. gedr. la. terug. Toer 25 11 x (1 meerderen 4 r.) 1 meerderen. Toer 26 averecht Doorbreien recht heen averecht terug. Toer 93 t.e.m. 116 aan het begin van elke toer: 2 st. afkanten. Toer 117 restant afkanten. Kraag: Opzetten 87 steken. Toer 1 t.e.m. 16 1 r. gedr. Ia. heen; 1 a. gedr. 1 r. terug. Langs de beide zijkanten 15 lussen opnemen. Toer 17 geheel noppen breien. Toer 18 averecht en op de hoeken 1 st. meerderen. T o e r 19 en 20 1 r. gedr. Ia. heen; 1 a gedr. 1 r. terug en op de hoeken 1 st meerderen. Alle deelen onder een vochtige doek luch tig oppersen. Naden aan elkaar naaien. Mouwen inzetten en manchetten omslaan. Kraag en knoop opnaaien. Onder de kraag lusje maken en hiermee het jasje slui ten. Het smalle lint telkens onder de 3 sa- mengebreide steken van het zigzag patroon doorrijgen en van het breed ere lint een sier- strik maken en deze aan de hals vasthech ten. Muts Opzetten 19 steken. De muts wordt geheel recht heen ave recht terug gebreid. T o e r3 en verder in elke 4e toer te.m. 39e toer aan begin en eind 1 st. meerderen. er 41 36 r. omkeeren. Toer 42 34 a omkeeren. Zoo in elke toer 2 st. minder breien en om keeren. Na de 58e toer de steken weer op een pen zetten en langs de beide zijkanten 30 lussen opnemen. Doorbreien recht heen averecht terug. Toer 101 te.m. 105 averecht heen recht terug. T o e r 106 4 X (1 nop 21 r.) 1 nop. Boven deze noppen in de even toeren de rand weer inbreien zooals by het jurkje is beschreven. Toer 129 en 130 I Ia gedr. heen; 1] a 1 r. gedr. terug, :r 131 afkanten. De muts luchtig oppersen. In de beide zij kanten een plooi naaien, welke onder de omgeslagen rand valt. De rand omslaan en i vastzetten. Linten aan de muts naaien en het smalle lint telkens onder de 3 samen- gebreide steken van het zig-zag-patroonj doorrijgen. M Slechts enkele minuten Men heeft een afspraak gemaakt, de andere party komt te laat, men wacht eigenlijk nut teloos, want de tijd is verloren.... Een an der wordt opgehouden door iemand, die fei telijk niets te zeggen heeft, die alleen praat, omdat hij zijn stem graag hoort en zich zelf belangrijk vindt. Tijd gaat voorbij en is ver loren. Doch, ook wij zelf doen veelal iets, dat we vlugger en beter in minder tijd kun nen volbrengen, indien wij slechts met over leg te werk waren gegaan. Hoeveel schreden doet menige huisvrouw niet nutteloos, alleen omdat ze zich niet afvraagt of dit of dat, nu ze toch naar de keuken gaat, niet tegelijk meegenomen kan worden. Al die verloren minuten worden alle tezamen uren, die zoo geheel anders, zooveel nuttiger gebruikt had den kunnen worden. Het leven der menschen snelt zoo ontzettend gauw voort, dat wy zelfs met de minuten moeten woekeren. Verloren tijd komt niet terug! Leven en de korte spanne tyds, die ons toegemeten is tot in de minuten goed besteden, dat is onze taak. ontvangt men bt) Ieder fleschje NECTAR ESSENCE een receptenboekje, waarin de bereiding van limonadestroop, borstplaat, likeur, Jjs, puddings enz. wordt aangegeven. Prü» per fleschje ƒ0.23. Bü ieder fleschje NECTAR BLOEM KNOL,IE recepten voor Eau de mille- fleurs, haarwaters, odeurs, huldcrêmes enz. Prü» per fleschje ƒ0.40. Bij apothekers en drogisten verkrUgb. Vraagt steeds NECTAR. HET huis is schrikkelijk gehoorig en Greet kan 't werkelijk niet helpendat ze moeder 's avonds in bed tegen vader hoort zuchten: „zoo kan het niet langer Dat heeft ze trouwens zelf al een poosje begrepen. Ze bezuinigen op kleeren en eten. De mat in de keuken is een ware valstrik voor wie argeloos een volle schaal draagt en daardoor geen acht op z'n voeten kan slaan. De traplooper is levensgevaarlijk, al be weert Jan, de oudste broer, dat zooiets juist een prach tig opvoedingsmiddel is voor Greet en al 't andere grut. Ze leeren er bedacht zaamheid door en het is ook uitstekend voor het tempo. Maar Jan is een eigenwijze schoolmeester en dien dag had hij juist zijn maandsalaris, groot tien gulden, ontvangen. De vier voor zijn hoofdcursus, waren er toen nog niet af, dus kon hij licht praatjes maken. Maar Greet schaamt zich weg, als ze vriendinnen meebrengt. Nee, vaders verminderd salaris is lang niet toereikend. Als je ook met je tienen bent! Iedere maand maakt vader dan ook den gang naar het postkantoor, loket spaar bank. Dan loopt de wagen weer, maar.... waar af gaat en niet bij komt.,.. Greet keert zich op haar rechterzij. Ze wil vroeg opstaan. Ze moet nog wat werk maken voor de frö- belcursus. Maart over gangsexamen en laat ste termijn van het school geld twintig gulden alweer van het boekje.... En als ze over een goed jaar slaagde, wat had ze dan nog? Hulpje voor een zakcentje. Nu slajpen en niet meer denken. Jan kon laatst op kantoor komen, maar vader was er tegen en Jan's baas ook. „Je komt nooit meer terug in de school. Je vergooit je toekomst bij 't onderwijs." Jan moet nog wat geduld oefenen en vertrouwen hebben. God bestuurt alles. Plotseling zit Greet recht, ondanks de kou. Hoe komt ze opeens aan die gedach te: Zij op de kantoorkruk! De plaats is nog open. Geld voor moeder. De mat, de traplooper, een nieuwe jurk, klapstuk in de huts pot.... Ze moet zich be dwingen, anders sprong ze op den vloer. Maar het huis is zoo schrikkelijk ge hoorig Zeventien is ze en een toekomst bij het onderwijs heeft ze nog niet te vergooien. Ze is nog niets. Maar ze kan alles worden. Ze zal steno en typen leeren en al de ta len. Spaansch ook. ja voor al Spaansch. Zoo mooi dat klinktel dorado Met een zucht van voldoe ning kruipt ze weer diep onder de dekens. De pa troon boft, als hij haar aanneemtEn haar plan is stellig goed. Vader en moeder zullen zeker toe stemmen. En... ze durft Maar de chef de bureau staat haar vriendelijk te woord. Jammer, ze komt te laat. De plaats is al ver geven. Als ze langs het portiershuisje gaat, leest de portier de teleurstelling van haar gezicht af. Hij is niet nieuwsgierig, maar weet graag alles. „Zoo, komt ze voor het kantoor. Ja, daar moet je vlug bij wezen. As 't nou voor t fabriek was geweest, daar kenne ze altijd ankommen- er voor bidden. Twaalf slaat de klok. Geert keert zich op haar linkerzij en is dadelijk onder zeil. Met de moeilijk verkregen toestemming van de ouders, veel jeugdigen moed en diep weggewerkt ook nog wat angstige verlegenheid, stapt Greet de portiersloge van de groote levensmid- delenfabriek binnen. „Of de directeur te spre ken is?" ,J>Ieen, die ia er niet." de meissies gébruike." Snel kijkt Greet op. Een kleur schiet haar in 't gezicht. Fabrieksmeisje! De portier staat al weer een ander te woord. Besluiteloos kijkt ze naar het hooge, grijze ge bouw, zoomaar, midden op het land, aan den rand van de stad neergezet. Haar ge dachten werken. Dan staat haar besluit vast. Ze zal hier niet onverrichter zake vandaan gaan. Als de por tier in zijn hokje wil krui pen, klampt ze hem aan. „Waar ze wezen moet voor 't fabriek? Bij de hoofc juffrouw, 'n best mensch. Wacht, hij zal haar wel even brengen." Een kwartier later nadert ze weer het poorthuisje. Haar vriend, in zijn glazen hokje, houdt zich of hij in de kramt verdiept is, maar als ze voorbij komt, knikt hij vaderlijk: ,Jn orde?" „Ja hoor, dank u wel." Grootmoedig wuift hij haar dank af. „We motte mekaar ommers helpe." Op weg naar huis komt Greet tot bezinning. Wat is ze begonnen! Wat zullen ze thuis zeggen? Jan en Stien, dat trotsche mulo nest. En de vriendinnen. En de leeraars. Ze heeft heel wat te verduwen, eer ze haar evenwicht een beetje hervindt. Ze vertelt het niet thuis, vqpt niet. Ze mag ook wel eens een geheim hebben. Daar steekt niets in. En ze weet, dat ze niets ver keerds doet. Ze kan er immers voor danken Zoo het nu thuis is... Zoo kan het niet langerDan droomt ze verder, hoe het worden zal, als zij ver dient. Eventjes maar acht gulden per week. Wie doet je wat? En later meer. Nu ja, later... Ze zal hard studeeren, 's avonds steno en typen en talen. Die op slag hoopt ze ddür niet te krijgen, 't Blijft een nood maatregel, al is 't eerlijk werk. Maar, als ze haar diploma's heeft.,. Als Greet de huiskamer binnenstapt, klinkt koor haar tegen: „Heb je de baan?" Jk heb de baan," zegt ze trots, .^.cht gulden iedere week in de palm van mijn hand!" „En moest je niet kunnen typen?" vraagt vader. ,^Iog niet, vadertjemaar ik ga het leeren." „Dat kan ook," knikt moe der tevreden. En ze vertelt dien dag ver heugd aan haar kennissen: „Greet heeft een baan." Twee jaar staat Greet al aan de loopende band. Typen heeft ze al en ze is bezig voor Duitsch. Won der boven wonder is haar geheim nóg niet uitgelekt. Maar één weet het toch, Bert, de vriend van Jan ook een kweekeling met akte a. tien gulden maand. Samen wachten betere tijden. ze op RECTIFICATIE De gepubliceerde forto iin otns blad Van en voor de vrouw vam 27 Januari j L is een de 48 nieuwste modieHen unit Neveda Wolmode No. 26, hét modetijdschrift op het gebied van band/getorende balby- en Meuter- küeedümg (dus nneit uit Neveda Woümode No. 27). Odk bovenstaand balbyjasje en muts vrtmdlfj men in Neveöia Wolmode No. 26. N.V. NEDERLANDSCHE WOLSPINNERIJ Heerengracht 483 Amsterdam (C.X M. Gelieve mij omgaand te zenden Neveda- Wolmode No. 26. 60 cent aan postzegels sluit ik hierbij in. Vaders! Ook U staat waarschijnlijk 's morgens op met een sigaar ol pijp aan en gaat er 'j avonds mee naar bed....f Och nee, rooken is niet zoo slecht... Maar die gordijnen en dieklee- den waar de «rook" In trekt, dat Is ergert Doe moeder een plezier, laat een Waldorp stroomlijn ventilator in Uw kamer aanbrengenI Prijs Is slechts I 28. - Geen rook meer in Uw kamer, nooit benauwde luchtjes. Zendt U vao daag nog onderstaande coupon m voor eer» (older met nadere inlichtingen I sntÜatorei. aldorpstr. 268 den haag tel C2289-IT7BT0

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8