LAATSTE NIEUWS De Jaarlijksche Tulpen tentoonstelling DINSDAG 17 JANUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 Sassenheim Openingsrede van Ir K. Volkersz „Leve Bloemlust en hare organisatoren Hedenmiddag is in Bloemlust de groot© jaarlijksche Tulpententoonstel ling in „Bloemlust" onder groote be langstelling geopend. Ir. K. Volkersz Rijkstuin'bouwcon- sulenf te Lisse sprak daarbij de openings rede uit. Bede Ir. Volkersz Nog geen maand geleden, aldus spr. pronkten hier de mooiste collecties „gekoel de" narcissen en .geprepareerde" hyacin th© n en reeds nu zien we de fraaiste Men del tulpen en andere artikelen bijeen. A-ls om strijd hebben onze voormannen op dit ge bied zich weer opgemaakt dit alles op tijd gereed te hebben in nauwelijks te overtref fen kwaliteit, zóó vroeg in het jaar. Bolgewassen leenen zich bij uitstek Wat leenen onze bolgewassen zich daartoe bij uitstek. Wat een variatie in vorm en kleur. En desondanks telkens iets nieuws dan wel oude bekenden telkens in verbeter de kwaliteit of op een nog vroeger tijdstip in bloei. Dat is het juist wat de vakgenoo ten hierheen trekt en uren doet toeven. Men wil alle handelswaar zoowel als nieuwe aanwinsten leeren kennen onder de meest uiteenloopende omstandigheden om na te gaan waarvoor ze de meeste geschiktheid hehben ten eind© daarmee wederom zijn voordeel te doen. De mendeitulpen Wat een gelukkige greep was hief die kruising! van Darwin tulp met Due van Thol tulp, waaruit immers de Miemdeltulp ont stond. Maar al kunnen de Due van Thol tulpen zeer vroeg worden geforceerd en al hebben de Darwin1 tulpen een groote bloem en een lange en tevens veelal stetige stengel en al heeten de Mendeitulpen deze eigenschap pen in zich te hebben vereenigd, niet bij alle jvelke zoo heeten is dat het geval! Veel kaf schuilt ook hier onder het ko ren. En het is de ervaring, welke hier weer de weg zal wijzen. De vakman van naam kent daardoor reeds thans de beste vormen. Het zijn tentoonstel! ingien als deze, die dat, meer dan andere in de hand werken eni daarom is het streven tvan Uw: organisatie zoo prijzenswaardig- dat nancieel verslag uit. De rekening sloot met een voordeelig saldo. De bestuursverkiezing gaf als resultaat dat ide aftredenden, de heeren W» v OBlitterswijk, en Jac. Kingtma werden herbenoemd. De candidaten voor de Prov. Staten wer- 'den besproken, Afgevaardigden werden be noemd voor de Statenkringvergadering. Hierna was aan de orde een referaat van den heer Jac. Kingma, lid van den Ge meenteraad, welke den aanwezigen vergastte op een keurige weergave der Gemeente- begrooting voor 1939. De voornaamste pos ten werden door spr. behandeld en nader belicht. De aanwezigen kregen hierdoor een goed inzicht in de Gemeentezaken en een duidelijk begrip van hetgeen er op princi pieel gebied in onze Gemeente te doen is. NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING De afd. Lisse van de NedE. Var. voor Lucht- bescherming hield Maandagavond een bui- tengewone ledenvergadering. De vergadering stond onder leiding van Burgemeester Rijckevorsel Deze sprak een openingswoord waarin hij de groote op komst roemde. De heer P. C. Storm gaf een overzicht van den stand van zaken. Het ledental bedraagt thans 300. De minimum contributie bedraagt f 0.35 per jaar. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst, de heer J, Warmenhoven hield een lezing over „Wat doet de Overheid", Onze ??.m" gemeente is in de luchtbescherming inge- '1Her deeld in de 3e gevarenklasse. Spr. zette, na Vr\1 een kleine inleiding, het luchtbeschermings- >rC Plan 'uiteen vóór wat betreft" 'déze gemeente. iHet voorloopig bestuur werd als definitief ïieuÜ benoemd. Hét" 'béótaat uit' 'dèheeren Burg. ?.®h Rijckevorsel, voorzitter, Dr. L. Algera, L. uca1 Boot, J. Th. M. Lampe, H. Oosthoek, W. L. Simonis, Jac. Th. de Vrome, Th. Zwetsloot, leden en P. C. Storm, secr. penningm. De heer Dr. L. Algera hield vervolgens ver-een lezing over „Wat moeten wij doen?" Deze cein-yraag werd door spr. op een duidelijke Pr< wijze beantwoord zwj joge- OEGSTGEEST n.nJe ziet ze groeien 'oenc Kiemkracht Zaden RIJNSBURG WERKLOOZEN l' Het aantal werkloozen bedraagt thans 166 r i PREDIKBEURTEN Morgenavond 7 uur: thr. Geref. Kerk Ds. de Vries, van Deventer Geref. Kerk: Ds. Visser, van Noordwijk Zen- laat- j de VOORSCHOTEN [E BUSLICHTING OP 19 JANUARI In verband met de luchtbeschermings- in befening van a.s. Donderdag, verzoekt de ^rec(ei,r v°n postkantoor ons het na den! Volgende te melder.: De lichting van de bij- I bussen geplaatst Zilverfabriek Leidscheweg, et fi' Daarom past U en allen die daartoe het hunne op de een of andere wijze hebben bij gedragen een woord van groote dank. Be langeloos stelt gij uw tijd en energie ervoor beschikbaar. Gij vormt daardoor een stimulans voor onze tallooze kruisers, dio met zoo'n einde loos geduld werken en met zoo velerlei te leurstellingen hebben te worstelen om dat nieuwe voort te brengen, waarin zooveel be vrediging maar ook zoo groote ontgooche ling verborgen kan liggen. Zij behoeven die stimulans, want zij kunnen geen gelegen heid genoeg krijgen om de kwaliteiten van hun aanwinsten te toon en. Het is aan de vakgenooten met bun critische beoordeeling om de waarde de zer nieuwigheden te peilen. Wie daarop het scherpst is ingesteld plukt daarvan meestal de beste vruchten. De formuleering der prijsvragen Maar het moeilijkste werk dezer commis sie is wel, de goede formuleering der prijs vragen! Gij beheerscht daarmede immers geheel het doel, dat gij met deze tentoon stelling, wilt nastreven. Revolutionair kunt gij daarmede weer niet te werk gaan, anders zoudt ge aan elke in zending vermoedelijk wel de eisch willen stellen nauwkeurig aan te geven op welke wijze al dit fraais is verkregen. Immers geen grootere dienst zou men 'i vak kunnen bewijzen, dan wanneer men onder alle omstandigheden nauwkeurig zou weten hoe men de tallooze soorten cn partijen zou moeten behandelen om ze op bepaalde tij den en plaatsen tot bloei te brengen. Talloos vele factoren spelen daarbij een rol. Het is meer de taak van onze wetenschap pelijke medewerkers om deze factoren te on derkennen en de invloed van elk dezer vast te stellen. In de laatste jaren heeft men een beter be grip gekregen van de gecompliceerdheid van deze problemen. Gij, vakgenooten, aldus Spr. met Uwe rij'ke ervaring, Uw groote toewijding en Uw sc-herp waarnemingsvermogen toege spitst door den strijd om het bestaan, hebt deze wetenschappelijke medewer kers daarbij den weg gewezen. Zij hebben daarop uw inzicht scherper om lijnd en meer begrensd. De enorme invloed van temperatuur en temperatuursduur en tijdstip waarop deze haar invloed kunnen doen gelden bleek daarbij overduidelijk". Welk een rol speelt ook niet de groeiplaats, de grondsoort, de waterstand en de bemesting. Nadat spr. zijn (bewondering voor het be reikte heeft uitgesproken, (besluit spr. met het volgende: Grenzeloos zijn de menschelijke ver langens en begeerten. Deze aanmoedi ging ligt niet op onzen weg, maar het zou strijdig zijn met onze belangen, als we daarmede geen rekening hielden. Verlangt men het niet van ons? Met een lev© „Bloemlust en haar organisa toren" verklaarde spr. deze expositie voor geopend. Morgen hopen we op een en ander nader terug te komen. •Te Sassenheim werd de Jaarlijksche Tulpententoonstelling in uBloemlust" geopend, 'gedeelte der schitterende keurcollecties. R.K, Kerk Leidscheweg en Veurscheweg, zal inplaats van te 9.20 reeds te 8.15 des avonds plaats hebben* AANHOUDING Door de Leidsche politie zijn aangehouden en aan de Voorsdhotensche politie overgege ven twee minderjarige jongens, genaamd J. R. en G. O., die te Leiden uit een "win kel het een en ander hadden ontvreemd. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden Papperige haring Het is bekend dat er tijdens het 3 October- feest te Leiden tientallen kooplieden komen met zoute- en zure haring, waarvan de kwaliteit niet altijd eerste klas genoemd mag worden. Dit feit was ook bekend aan den keuringsdienst te Haarlem, die dan ook sterk vertegenwoordigd was door een dokter ien aantal keumieesters. Na reeds hier en daar een partijtje haring afgekeurd te heb ben kwamen de keumieesters op de Binnen vestgracht alwaar hun reukorganen reeds van verre getroffen werden door een lucht van bedorven haring. Toen zij op deze lucht afgingen, kwamen zij terecht bij de kraam van C. van B., koopman uit Amster dam. Een nader- onderzoek werd ingesteld en toen bleek dat alle haring, zoowel zoute als zure, in een verregaande staat van ontbin ding verkeerde. Volgens dr. S. Simons uit Haarlem was het een papperige massa. Ook de zure augurken waren voos en niet meer de consumptie geschikt. De heele boel, tent incluis, was in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. Verdachte bestreed het feit dat alles bedor ven was, want hij komt reeds 27 jaar in Lei den en heelt nog nooit last gehad, hetgeen de kantonrechter de opmerking deed maken dat hij er dan waarschijnlijk al dien tijd tusschen door gekropen was. Het O. M. was van meening dat het feit vast staat, gehoord de pertinente deskundige verklaringen. Hij vond het feit buitenge woon ergerlijk. De volksgezondheid was door verdachte in gevaar gebracht. Spr. eischte dan ook een geldboete van f 40 subs. "3 dagen. Ook de kantonrechter vond het feit ernstig en veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 30 subs. 10 dagen en met verbeurdver klaring van alles wat in beslag" was geno men, dus ook de tent en toebehooren. Nogmaals smakelijk eten Er was nog een buitensteedsche koopman geweest die tijdens de 3 Octoberfeesten te Leiden geprobeerd had de Leidenaars on deugdelijke haring in hun magen te stop pen. Ook hier was de keuringsdienst uit Haarlem paraat geweest en ook hier was inbeslagname en proces-verbaal gevolgd. Nadat de deskundige nog verklaard had dat de haring totaal ongeschikt voor de con- mptie was geweest en gevaarlijk voor de volksgezondheid eischte de ambtenaar tegen verdachte C P uit Amsterdam een geldboete an f 40 subs. 20 dagen. Uitspraak f 30 subs. 10 dagen, met ver beurdverklaring van het in beslag genomene Uitlokking tot diefstal J. B., kantoorbediende ïe Noordwijkni-hoijt, moest terecht staan omdat bij op 17 Aug. van het vorig jaar aan den jeugdigerf C. B.' daar ter plaatste een, bedrag van' pegea, een-. ten beloofd had als hij voor hem 15 appels uit een boomgaard aan den Zflkerduinweg wilde halen. Bij de behandeling der zaak kwam naar voren dat verdachte ook de be loofde negen centen niet zou hebben gege ven als het misdrijf gelukt zou zijn. De jeug dige C. B. was intusschen op heeterdaad betrapt geworden toen hij in den boomgaard bezig was. De ambtenaar eischte een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. De kantonrechter onderhield verdachte over zijn daad en wees hem er op dat iemand voor zijn plezier en door zijn schuld «net den strafrechter in aanraking was ge komen. De uitspraak luidde een geldboete van f 15 subs. 5 dagen. Aanrijdingen Uit de tientallen aanrijdingen noemen wij er eenige: Mevr. J. T. te Leiden had te Oegstgeest op den Warmon der weg een ernstige aanrijding veroorzaakt door met haar motorrijwiel een auto aan te rijden, doordat zij niet voldoende had uitgehaald en omdat zij bovendien links van den weg gereden had. Zoowel verdachte als de aangeredene J. J. de Grauw te Alfen a d. Rijn waren gewond. De ambtenaar eischte een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak over 8 dagen. W. N. Ph. chauffeur te Leiden, had te Noordwijk-Binnen getracht een wielrijder te passeeren terwijl hij van te voren kon zien dat zulks niet meer mogelijk was. Een aanrijding was dan ook niet uitgebleven. Het O. M. eischte een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak over 8 dagen. N. H. te Alfen a. d. Rijn had ten eerste op den Wasscnaarschan weg te Katwijk niet voldoende uitgehaald voor een drietal wiel rijders, waardoor de wielrijders in de knel waren gekomen en ten tweede had hij even Jater in de Voorstraat te Katwijk wederom tegen de verkeersregelen gezondigd door een bocht links te nemen waardoor wederom eenige wielrijders omver waren gereden. Het O. M. eischte een totale geldboete van f 35 sub. 15 dagen. De uitspraak was conform. Op het verkeerde terrein gejaagd IC. J. B. uit Alkemade was aangetroffen terwijl hij in jagende houding rondliep op een jachtterrein waarop hij geen recht had te jagen. De ambtenaar eischte wegens overtreding van de jachtwet een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. HAARLEMMERMEER HOOFDDORP. De afdeeling Haarlemmer meer van de vereeniging „Landbouw en Maatschappij" organiseert dezen winter we derom een reeks lezingen, waarvan deze week de eerste wordt gehouden. Ir. Dijt zal spreken „De^noodzaak van economische hervor ming". 24 Januari zal A. Zuidervliet van Zaandam spreken over: „Individualistische of organische maatschappij-beschouwingen" en Februari zal een algemeene praatavond worden gehouden. Op 19 Januari a.s. zal te Nieuw-Vennep de „Hillegomsche Muziekschool" onder leiding den heer Marsbergen een uitvoering geven raan zullen medewerken de Accordeon- vereenigïng „Excelsior", de Mandolincveree- Siging en de Zangvereenlging, J Manufacturenmagazijn uitgebrand ENKHUIZEN, 17 Januari. Vanmorgen om half negen is een felle uitslaande brand uit gebroken in het manufacturenmagazijn van de firma Kouwenhoven-Goos in de Wester straat. In een oogwenk brandde het geheele pand als een faikikel, zoodat de heer en mevrouw Kouwenhoven en Ihun twee kinderen, geen gelegenheid hadden op de gewone wijze het pand te verlaten. Langs een ladder werden zij in veiligheid gebracht en nauwelijks waren zij beneden, of de vlammen sloegen reeds naar buiten. De brand is ontstaan, doordat kolen uit een juist aangemaakte kachel in de woon kamer vielen. Het perceel is geheel uitge brand. De aangrenzende huizen, een boek handel en een banketbakkerij, kregen zeer veel waterschade. De eigenaren der drie panden zijn ver zekerd. NEGRIN MET 'N GEHEIME MISSIE VERTROKKEN? Een beroep op Frankrijk LONDEN, 17 Januari. (A.N.P.). De „Daily Herald" meldt, dat de Spaansche premier dr. N e g r i n, naar verluidt, met een geheime missie uit Barcelona is ver trokken. Gemeld wordt, dat hij de Spaan sche grens is gepasseerd op weg naar Perpignan. Er wordt een zeer groote geheimhouding In acht genomen over zijn bewegingen, doch men gelooft, dat hij op weg is naar Parijs om er een laatste beroep te doen op de Fransche regeering de grenzen te openen voor de levering van wapenen aan het repu- blikeinsdhe Spanje. Volgens den Parijschen correspondent van het blad wordt in Parijsohe politieke kringen het denkbeeld van een dergelijke daad steeds gunstiger beoordeeld. De Leonidas I is onvindbaar SCHELLINGWOUDE, 17 Januari. De ijs- brekers Daniël en Wilhelmina Goedkoop zijn heden in de Am6terdamsdhe haven te ruggekeerd. Zij hebben eenige dagen op het IJsselmeer gezocht naar het tankschip Leonidas I, dat behoorde tot het convooi van drie schepen, dat bij Hindeloopen in het ijs heeft vastgezeten. Van de Leonidas I werd geen spoor ontdekt. Ook de ijsbrekers heb ben het schip niet kunnen vinden, zoodat men nu als zeker aanneemt, dat het is ge zonken. Zooals men weet bevond zich nie mand meer aan boord. Prof. Dr A. J. Wensinck Na een verblijf van ongeveer drie maan den in Algiers en Egypte zal prof. dr A. .T. Wensinck, hoogleeraar in (het Arabisch en den Islam aan de Rijksuniversiteit te Leiden, Vrijdag as. in ons land terugkeeren. Prof. Wensinck vertrok begin Novem ber van het vorig jaar naar Al giers, waar hem door de Universiteit van Algiers een eere-doctoraat is verleend. In Algiers hield de Leidsohe hoogleeraar ver schillende lezingen over de theologie van den Islam. Hij begaf zich in December naar Egypte, waar hij door wetenschappelijke vereeni- gingen werd ontvangen. Prof. Wensinck be studeerde daar ook de belangrijke politieke vraagstukken, Egypte betreffend. In den loop van de volgende maand zal de hoogleeraar zijn colleges te Leiden her vatten. De „Monte Santo" aan den ketting VLISSINGEN. 17 Januari. Het Italiaan- sche s.s. Monte Santo is hedenmorgen onder gewapend geleide de haven van Vüssingen binnengesleept en aldaar aam den ketting gelegd. Bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zal het schip, dat water in de 'oorpiek maakt, gerepareerd worden. Algemeen weerbericht Een gebied van hoogen luchtdruk ligt over Italië en den Balkan, overigens is in geheel Europa en op den Noord-Atlanti- schen Oceaan de luchtdruk laag. Dit uitge strekte depressiegebied heeft een centrum voor de Noorsche kust, de kern welke gis teren en ook vannacht nog voor de Iersche en Schotsche kust lag is snel opgevuld, doch een nieuwe kern kwam weer ten Zuidwesten van Ierland tot ontwikkeling. De warme Zuidwestelijke luchtstrooming over West-Europa houdt derhalve nog aan, verschillende secundaire storingen trekken achter elkaar over onze omgeving, afwi lend zware bewolking met regen en opkla ringen veroorzakend. De temperatuur is in Duitschland en Scandinavië gestegen. In Engeland, omgeving en Noord-Frankrijk is zij echter iets lager dan gisteren. In geheel West-Europa is de temperatuur echter nog plaatselijk zeer aanzienlijk boven nor maal. Alleen op IJsland, de Faröer. in Noord-Scandinavie en Midden-Zweden komt nog vorst voor. De krachtige depressie-acti viteit veroorzaakt nog vrij veel regen, in het afgeloopen etmaal vielen plaatselijk weer groote hoeveelheden. Brest had 18, Dyon 17, Le Havre en Zuerich 15, Calshot 13, Croydon, Rochefort en Frankfort 12, Kinn 11. Groningen, Valentia en Hernoe- sand 10 m.M. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Be d a n k t: Voor Genemuiden, P. Honkoop Den Haag. Aanrijding met doodelijken afloop 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Hedenoch tend omstreeks zes uur werd op den Haag- weg een handwagen aangereden door een personenauto, bestuurd door den 43-jarigen G. de J. te Loosduinen woonachtig. De be stuurder van den handwagen, A. van der R., eveneens te Loosduinen, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Zijn linkerbeen werd verbrij zeld. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Om kwart voor tien is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. Vechtersbazen op de bon Ramoer in de Rosseelsstraat en de Paviljoensgracht •s-GRAVENHAGE, 16 Jan. Zoowel in de Rosseelsstraat als in de Paviljoensgracht is het in den nacht van Zaterdag op Zondag nogl warm er naar toe gegaan. Een bewoner nogal warm er naar toegegaan. Een bewoner van de Hugo Verrieststraat werden beiden mishandeld door den 40-jarigen schilder C. P., die dronken was. Deze man, die in de Rosseelsstraat woont, is opgebracht naar het politiebureau aan den Rijswijkscheweg, waar hij na ontnuchtering een proces-ver baal kreeg. Bij deze vechtpartij liep een an dere bewoner van de Rosseelsstraat een ge zwollen gezicht en een losse tand op. Op de Paviljoensgracht kreeg een vrouw, de 28-jarige werkster J. CL B., ruzie met den 26-jarigen los-werkman F. A. R. Beiden wer den naar het bureau Rijswijkscheplein op gebracht, waar zij een proces-verbaal kregen wegens vechten op de openbare straat. De nieuwe burgemeester van Stavoren, de heer P. W. ter Haar. is Maandao in zijn functie geïnstalleerd. De loco-burgemeester, de heer J. H. de Boer hanot den nieuwen burgervader den ambtsketen om Links mevrouw, ter Haar. Tien geboden voor Donderdagavond Indien even mogelijk, blijf dan thuis Controle zal scherp zijn In verband met de verdiuisterimigsproef die Domderdegavoind vam baM 9 tot hadf 11 voor geheel ZuM-Ho-llLand wordit ge houden Is het noodzakelijk, dat ieder burger zach rekenschap geeft vam de na volgende 10 regels-. 1. AMe reclame-, étalage-, portiek- en bul- tenverlichting moet worden gedoofd. 2. Uit geen enkel perceel mag licht naar buiten stralen. Denkt vooral aan lioht- uitsüra&imig aan de achter- en bovenzijde. Rolgordijnen vam paipier werken uitste kend en zijn goedkoop. Bij dunne gor dijnen, lampen afschermen of speciale lampen gebruiken, zoodat minimum licht in het vertrek schijnt. 3. Als er zich boven of in Uw straatdeur een raam bevindt, zorgt dan, dat dit be- behoorldjk wordt afgeschermd, opdiat Uw ganglicht niet naar buiten uitstraalt. 4. Controleert Uw maatregelen een avond te voren, opdat de controleurs U op den avond zelve geen aanmerkingen behoe- te maken. 5. Denkt er aan op slaapkamers, zolderka mers, trappenhuis, W.C.'s ed., waar U geen voorzorgen heeft getroffen, dien avond geen licht te gebruiken. f Draagt speciaal zorg dat uit Uw dak raam geen licht schijnt. Ook Uw woning wordt van verschMende hooge punten gecontroleerd. 7. Verlaat niet speciaal dien avond Uw huis, maar laat Uw huiselijk leven zijn normalen gang gaan. 8. Begeeft U niet zonder noodzaak op straat. Voor zoover wèl rvoodig, blijft dan uitsluitend op de trottoirs. 9. Neemt zoo weinig mogelijk aan het ver keer, door middel vam auto's rijwielen «nz.. deel. Voor zoover wèl noodig schermt dan Uw verlichting goed af met donkere hoezen, waarin een kleine afgeschermde spleet. Rijwielen mogen zonder licht rijden, mits met geringe snelheid. De afscher ming der roode en oranje achterverlich ting vam auto's dient met zomg te ge schieden, wamt dit gekleurde licht valt nog meer op dam het witte. 10. Warfct allen mede, om deze oefening te doen slagen. Wendt U voor inlichtingen tot de consul- taüebureaux. ECONOMIE EN FINANCIEN De Sumafra-tabaksoogst 1938 Onbevredigend perspectief voor Senembah De firma Ingwersen Co wijdt in haar jongste weekoverzicht enkele beschouwin gen aangaande den tabaksoogst 1938. Zooals men weet, zegt zij, waren vorig jaar de geruchten uit Indië over de kwali teit van oogst 1938, in de a.s. campagne te verkoopen, niet gunstig. Wat de Amster- damsche ondernemingen betreft, geeft de kwantiteit van de tot dusverre aangevoerde zandblad-partijen daarop wel ©enigen kijk: Zandblad 7. pakken pakken Deli-Mij (8 ondern.) 2.385 2.728 Senemhah-Mij (9 ondern.) 1.918 3.523 Deli-Bat.-Mij (7 ondern.) 2.695 2.792 Uitschot Zandblad IA Deli-Mij (8 ondern.) 1.408 1.074 Senembah-Mij (8 ondern.) 1.670 1.172 Deli-Bat.-Mij (6 ondern.) 1.422 II 1.334 Bovendien zijn van de Deli Batavia Mij, tot dusverre aangevoerd 742 pakken ge merkt I, afkomstig- van drie ondernemingen tegen vorig jaar slechts van één dier on dernemingen 270 pakken. Indien men voorziohtig conclusies zou willen trekken aldus de fa. Ingwersen mag men zeggen, dat Deli Batavia dit jaar wellicht betere kansem maakt dan eenigo jaren het geval is geweest Immers, naast geruchten over 'n kwalitatief beteren oogst wijzen de bovenstaande cijfers uit, dat al thans wat het zandblad betreft, deze Mij. verhoudingsgewijze kwantitatief aan do sjjits komt Gewoonlijk is zulks dan met het voetblad ook wel het geval. De perspectieven voor Senembah, welke, evenals trouwens Deli Batavia vorig jaar ook al niet te best geboerd heeft, lijken ditmaal al zeer onbevre digend. De clearing met Duitschland Stand per 14 Januari 14-l-'39 7-l-'39 (la guldens) Algemeene Clearlngrekentng: l. Stortingen ln Nederland 3.932.700 4.551.200 waarvan bestemd voor a. achterst vorderingen 4.000 1.300 b. Rentedlenst Dawes- en ïoungleen., Oos- tenrüksche Staatsleen. en SUllhalte; Rente- transfer 205.600 87.800 c. vrjje rek. Relch-abank 936.700 604.200 d. Nieuwe onder de 7.786.400 3.957.900 deringen 2. Stortingen ln Duitsch land (nieuwe vorderin gen) (incl. saldo 1938 ad 2S.955.500) 39 191.200 35.811.000 Lltbetalingen ln Neder land op nieuwe vorde ringen tld) - - 2 975.ro .aatst ui-betaalde iium- chequas (incl. saldo 1938 ad 365.400) TTltbetaL ln Nederland 4U9.I00 6.700 dflü.illQ 3S5.809 mio'

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7