STADSNIEUWS IV A AN DAG 16 JANUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 6 De Verduisterings oefening Waar E.H.B..O-posten gevestigd zijn Op den avond der verduistering aufllen van 8 uur nam. af eerste-hulpposten gevestigd zijn op de volgende plaatsen: 1. Politiebureau (B); 2. Arohiefgeibouw, Bolsotkade 2a (V); 3. Landbouw, Rijnsbur- gersingel (B); 4. Hema, Haarlemmerstraat- zij.de v. d. Werfstraat (V); 5. Bewaarschool Atjehstraat (B); 6. Geref. Minnehuis, Kaar- semakersstraat (V); 7. Garage Eleotr. Fabr. Cobelstraat (B); 8. Wijkgebouw Levendaal (V); 9. Garage Da Costastraat 16 (B); 10. F.vangelisatieigebouw Morschweg (V); 11, Leidsche Houtschool, Adr. Pauwstraat (B); 12. Wijkgebouw Hoefstraat (V); 13. Wijk- gebouw le Binnenvestgracht (B); 14. Wijk gebouw Oude Vest (V); 15. Wijkgebouw Óostdwarsgracht (B); 16. Wijkgebouw Lan- gestr. (V); 17. Wijkgebouw Middelweg (B), B E. L. E.H.B.O.-Brigade. V Afd. Leiden v. d. Nederl. Ver. van E.H.B.O. In elke eerste-hulppost zullen aanwezig zijn één leider, 3 leden en één ordonnans, voorzien van een brancard, verbandmidde len, een petroleumlantaam en een electri- sche zaklantaarn. Het personeel draagt een band om den arm met L.G.D. (Luchtbeschermings-Ge- neeskundige Dienst). Verder zal de Leidsche Reddings Brigade posten uitzetten op de volgende plaatsen: 1. Lammenburg Zoeterwoudsche Weg; 2. Wilhelminabrug, Hooge Rijndijk; 3. Span- jaardsbrug lage Rijndijk; 4. Groote Haven- brug; 5. Blauwpoortsbrug; 6. Rhijnzicht- brug, Haagweg; 7. JanvossenJbrug; 8. Wou- terenbrug, einde Rijn- en Schiekade; 9. Trekvlietbrug; 10. Politiebureau. Deze posten zuilen van lantaarns en van materiaal ivoor redding van drenkelingen zijn voorzien. De Eerste Hulpdienst werkt op de gewone wijze door. Men wordt dringend verzocht zich de plaatsen waar posten zijn goed in het geheugen te prenten, want er zullen geen roode lantaarns of borden worden aangebracht. De Apotheken en de Verduisteringsproef De apothekers te dezer stede hebben be sloten om aanstaanden Donderdagavond den nachtdienst eerst te laten ingaan het einde van de verduisteringsproef. Alle apotheken blijven dus tot omstreeks half elf geopend. De geneesmiddelenvoorziening in tijden van dreigend gevaar moet gewaar borgd zijn en de apothekers hebben meend deze algemeene verduisteringsproef te moeten gebruiken om na te gaan of de maatregelen die zij genomen hebben om hun arbeid onder riez? omstandigheden te kunnen verrichten doeltreffend zijn. De apotheken zullen bij deze proef nog niet van een opvallend herkenningsteeken voor zien zijn; echter weet ieder Leidena&r wel de ligging van de naastbijmjnde apotheken en men kan zich Donderdagavond tot iedere apotheek om hulp wenden, ongeacht of men regelmatig geneesmiddelen uit die apotheek betrekt Nog enkele wenken en waarschuwingen Het Hoofd van den Luchtbescheqpings- dienst verzoekt plaatsing van het navol gende: Waar ieder voor te zorgen heeft en wat een ieder te doen en te laten heeft gedu rende de verduisteringsoefening, welke Donderdag 19 Januari a.s. tusschen 20.30 en 22.30 uur wordt gehouden, is gepubliceerd in de door den Burgemeester terzake uit gevaardigde „Openbare Bekendmaking". Ook de plaatselijke nieuwsbladen hebben telkens op die verplichtingen gewezen, zoo dat geeischt kan en mag worden wordt geeischt dat de gedragsregels stipt worden nageleefd. Scherpe controle zal wederom door de politie, die met 150 leden van de Leidsche Burgenvacht wordt versterkt, worden uitgeoefend. (De leden der Leidsche Burgerwacht dragen een wit ten band om den linkerbovenarm, waarop met zwarte letters „Hulppolitie"). Zij die nog inlichtingen wenschen te ont vangen, hoe gebouwen en woningen ver duisterd kunnen worden, kunnen deze be komen aan het bureau van politie, afdee- ling Brandweer; de Verkeersafdeeling heeft materiaal beschikbaar om U te too- nen, hoe Uw autoverlichting afgeschermd kan worden. Tenslotte moge nog eens gewezen wor den op de fout, welke bij de vorige verduis teringsoefeningen veel werd gemaakt: plotseling ontsteken van lichten in halls en gangen (b. v. wanneer de hulppolitie aanbelde om op eene tekortkoming te wij- zen), in slaapkamers, op zolderkamertjes enz. Indien voor dergelijke vertrekken geen bijzondere maatregelen ter voorkoming van lichtuitstraling zijn genomen, neme men de lampen eruit. Werkt allen mee! Doet uw plicht. De bevolkingscijfers over 1938 Een toename van bijna duizend Inwoners De loop der bevolking over het iaar 1938 geeft het volgend beeld: Bevolking op 31 December 1937: 37.114 m,, 38.936 vr., totaal 76.050. Vermeerdering door: a, gefboorte 767 m, 720 vr., totaal 1487; b. door vestiging 1949 m 2370 vr. totaal 4319. Totale vermeerde ring 2716 m.1 3090 vr., totaal 5806. Vermindering door: a. overlijden 270 m., 302 vr.. totaal 572; b. door vertrek 2026 m., 2246 vr., totaal 4272. Totale vermindering 2296 m„ 2548 vr., totaal 4844. Verschil tusschen de geheele vermeerde ring en de geheele vermindering: 420 m., 542 vr., totaal 962. Totaal aantal inwoners: 37.534 m., 39.478 vrtotaal 77.012, Aantal voltrokken huwelijken 628 (v. j. 6201; aantal ingeschreven echtscheidingen 35 (v. j. 38). EEN GOUDEN JUBILEUM IN'DE DRUKKERSWERELD Zondag 22 Januari a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer A. Koet als typograaf bij de N V. Boek- en Handelsdrukkerij J. J. Groen en Zoon, Lange Pieterskerkkoorsteeg alhier, in dienst trad. Op Maandag 23 Januari a.s. zal de huldi ging van den jubilaris plaats hebben, Van het Stadhuis Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp ter her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gron den, gelegen ten Zuiden van den Wassenaar- scheweg. mèt ingang van 17 Januari a.s. tot en met 13 Februari d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken). A. TEPE, Weth., loco-burgemeester. Leiden, 16 Januari 1939. Autobelasting-taxatie In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belastingj de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moeilijkheden voor; te ihooge aangifte kost hem onnoodig hooge belasting, te lage aan gifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er nog de moeilijikheid bij, dat de prij zen van de wagens onzeker zijn, hetgeen do taxatie voor een niet-deskundige nog lasti ger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te ko men, laat de A.N.W.B. ook dit jaar weer, te beginnen met 21 November as. tot einde Januari 1939, voor zijn leden in vele plaat sen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de er varing geleerd heeft, practisch door de be lastingautoriteiten aanvaard wordt. A.N.W. B.-leden kunnen, na voorafgaande aanmel ding, tegen betaling van een geringe taxatie vergoeding, diaar hun wagen laten taxeer en. Taxatiekosten ad f 2.50 per wagen, u i t- sluitend op zitdagen, te voldoen aan den expert. Voorafgaande aanmelding is noodzakelijk. Adres: Parkstraat 1820, Den Haag. Bedoelde zitdag zal o.m. gehouden worden te Le i d e n op Dinsdag 24 Januari, |van 912 uur, Café-Rest Zomerzorg", Stations weg 57. Verijdelde aanranding Politie verzoekt inlichtingen Gisteravond heeft een totnogtoe onbekend gebleven jongeman getracht op den Vliet- eg nabij de spoorlijn UtrechtLeiden een meisje aan te randen. Zij was met hem gaan wandelen en alles verliep in pais en vree totdat hij haar plotseling aanviel. Het meisje begon te gillen en de jongeman prdbeerde haar een zakdoek in den mond te stoppen. Hierbij ontstond een worsteling waarbij het meisje haar aanrander in den vinger heeft gebeten. Toen vond de jongeman het wel letjes en ging er vandoor. De- politie ver zoekt degenen die over het geval inlichtin gen kunnen verschaffen zich aan het politie bureau te willen melden. Het signalement van den aanrander luidt: ongeveer 1.60 m. lang, schraal postuur, donkerblauwe ratiné- js, grijze das, grijze gleulfhoed. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDJ O v d -Water 22 J en A L de Haas 22 J; J J Nicaise 26 j en F M C Glo- zen 24 J; H W Schuchhard 23 j en J tier 22 J. OVERLEDEN: R J M Kouwenjberg1 z N V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN ALG. NED. CHR. AMBTENARENBOND De afdeeling Alfen van bovengenoemden Bond herdacht in Concordia haar 12V£-jarig bestaan onder veel belangstelling van de le den en fgevaardigden van zusterorganisaties met hun dames. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer A. No om en, sprak deze een welkomstwoord en wees naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte op het woord van Jezus om niet bezorgd te zijn voor de dingen van het tijdelijk leven, want die zullen ons geschonken worden als wij zoeken en betrachten de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods, hetwelk ook van ons vraagt op sociaal terrein door middel van de Chr. vakbeweging de tegenstellingen, die er gevolg van de doorwerking der zonde zijn, minder te doen worden. Namens het Hoofdbestuur van den Bond complimenteerde de heer J. G o o t e, de afd. en wees er verder op dat wij in deze veelzins donkere dagen voor ons hart een rustpunt moeten hebben, en dit vinden we ook in het woord dat wij niet bezorgd behoeven te zijn als we ons leven en lot stellen in 's Heeren hand en ook met alle macht doen al wat God van ons vraagt ook op het terrein der maatschappelijke levens. De voorzitter van den Besturenbond, de heer C. Koren bracht de gelukwenschen an den Besturenbond over. De Afd. mocht een tweetal bloemstukken ontvangen, een van den Chr. Becturenbon- den. een van de Afd. Allien van den Chr. Bond van personeel in Publieken Dienst. Na afdoening van het officieele gedeelte volgde nog een zeer geanimeerd samenzijn, waarin zang en muziek, voordrachten en wedstrijden elkander afwisselden. Gezongen erd door de dames Rijnsburger-v. d. Helm en van der Helm, terwijl de muziek ver zorgd werd door den heer Rijnsburger. Aan bet einde van het samenzijn sprak de heer A. van Hoorn, een der opzichters, nog een kort woord en riep allen op getrouw te blijven rondom het vaandel. Door den heer A. Prins werd de feeste lijke vergadering gesloten. In onze gemeente is opgericht een afdee ling van den Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Het secretariaat is in handen den heer H. Kruit. Van Genderenstraat alhier. HOE DE VOETBAL ROLDE Voor A.R.C. is Zaterdag alleen de vastge stelde wedstrijd A.R.C. 2—Quick Boys 2 uit Katwijk gespeeld. Hoewel de krachtsverhou ding zich niet veel ontliep waren de meer geroutineerde Katwijkers productiever. De rust ging in met een 10 voorsprong voor hen terwijl de A.R.C. doelman na de rust nog 5 maal moest visschen zonder dat de gasthreren ook maar één maal scoorden. Einde 6—0. Een leerzame demonstratie Honderden menschen op de been Op een terreein naast de ijsbaan is Zater dagmiddag uitgaande van den Gemeentelij ken Luchtbeschermingsdienst een demon stratie gehouden met brandbommen waar voor een enorme belangstelling bestond. Een bepaald gedeelte van het terrein was aJlgezet waarbij de Alfen^rhe brandweer mee hielp de afzetting te handhaven. De bedoeling van de demonstratie was het publiek op de hoogte te brengen met de maatregelen die men zelf kan treffen bij het inslaan van brandbommen. Verschillende stellages had men opgericht waarvan een tweetal de zolders van een huis voor moesten stellen, de één rommelig, de ander netjes opgeruimd. Voor dat de demonstratie op het terrein begonnen was heeft de heer Ir J. D. J. Waardenburg, hoafid van de brandweer- en opruimingsdienst een en ander uiteen gezet over de volgorde der verschillende handelingen. Hierna kreeg het woord de heer Dr. H o o- e v e e n van de Artillerie aan de Hemibrug e de demonstraties leidde. Deze deelde mede dat we in Nederland zoo gelukkig zijn dat we geen echte brandbommen bezitten. Ze zijn hier nog nimmer gemaakt. Het pro jectiel van drie kilo waarmee gedemon streerd zou worden was echter een getrouwe nabootsing van één der meest felle brand bommen gevuld met temiet. Dit goedje kan een hitte ontwikkelen van 2 300 graden Celsius. Na de uiteenzetting werd met de proeven begonnen. Bom 1 werd verondersteld geval len te zijn op een plat dak met mastiek be dekking. Het bleek dat het dak in een oogen blik doorgebrand was waarna de bom op een zolder viel waar grootte schade werd aangericht. De hitte was zoo groot dat met water blusschen niet mogelijk was. Met zand moest het vuur verstikt worden. De volgende proef was met dezelfde bom met 't verschil dat de bom op 'n zolder viel gedekt met linoleum. Dit houdt vuurwerking tegen en de schade was dus niet groot. Voor de enorme werking van dit vuur sprak duidelijk proef 3. De bom brandde rustig door een ijzeren plaat van 2 m.m. dik. De vonken die door vielen hadden op hout gedekt met 5 oM. zand geen invloed mqer. Hierna volgde de eerste groote proef. Op de stellage voorstellende een rommelige zol der werd voorgesteld het inslaan van een brandbom. In een oogwenk tijds waren klee- dingstukken, watten en kisten houtwol aan het branden, zoodat een groote vuurhaard ontstond waarvan de blussing zonder groot materiaal misschien niet meer mogelijk ge weest zou zijn. Voor de securiteit hield de brandweer bij deze proef een oogje in het zeil met een van de spuiten. Toen moest het bewijs geleverd dat op een zolder waar geen brandbare rommel voor het grijpen lag, peep groote brandhaard ontstond En de proef slaagde keurig! Wel deed de bom zijn werking maar een uitge breide vuurhaard ontstond n i e't! niet! Luchtbescherming ls zelfbeschenning! Daarvan bleek hier duidelijk de waarheid. En dat men een zoo ingeslagen bom ook een voudig kan verwijderen demonstreerde de heer De Raat-. Een schop met lange steel en wat zand bleken voldoende om de vernieti gende werking te stuiten. Eén opmerking moet ons van het hart. Er werd gedemonstreerd in de openlucht. De rookontwikkeling was dus niet hinderlijk, maar voor ons is de groote vraag of de rook ontwikkeling op een afgesloten zolder niet zoo sterk zal zijn dat het de nadering tot de bom belemmert. Al met al was het een demonstratie die door het publiek, zoowel jongen als ouden, dames en heeren, met interesse wérd ge volgd en waarvan veel te leeren was. We vernamen dat de kosten van dezen middag minstens honderd gulden bedragen. De ge meentelijke Luchtbeschermingsdienst heeft Zaterdagmiddag dus wel bewezen dat de zorg voor de burgerij haar na aan het hart ligt. Dat de Burgerij na deze Luchtbescher- mingsweek moge toonen dat zij het geleer de ook in praktijk wenscht te brengen, ook Donderdag a.s. met de groote Verduisterings proef. NAAR FUSIE TUSSCHEN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKEN VERPLEGING? J Onze gemeente telt een tweetal vereeni- I gingen die werken op het terrein van de Ziekenhuisverpleging. De een is „De Vereeniging tot bestrijding I van de onkosten voor Ziekenhuisverpleging" en de ander het Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". De werkzaamheden der beide vereenigin- gen waarvan de tweede oorspronkelijk alleen bedoeld was voor plaatselijke hulp, zijn steeds uitgebreid en loopen nu zoo zoetjes aan door elkaar. Dit heeft er toe geleid dat momenteel in onze gemeente een adres circuleert om een fusie tusschen beide vereenigingen te bewer ken, of de algeheele regeling voor Ziekenver pleging aan het My. Ziekenfonds op te dra gen. Reeds zijn een groot aantal handteekenin- gen gezet op plannen hiertoe. Waarschijnlijk gullen eerlang deze ter tafel komen. JEUGDIGE DIEFJES Uit fietstasschen van rijwielen staande bij de R.K. Kerk zijn gisteren eenig geld en snuisterijen ontvreemd. De daders bleken twee jongens en een meisje van ongeveer 10 jaar. Gecompliceerd auto-ongeval Jongen en auto ln de sloot In wijk Hoorn veroorzaakte de gladheid Zaterdagmiddag een gecompliceerd auto-on- gieval waarvan de gevolgen ten slotte nog weer meevielen. Uit de richting Alphen kwam een vracht auto bestuurd door C. de G. uit Noordwijk. Deze moest tegenover de boerderij van A. B. een vrachtauto van de fa. S. passeeren velke daar hout stond te laden. Juist toen hij op het linkerwegdek kwam naderde een luxe auto van de andere zijde, bestuurd door C. J. de G. uit Hazerswoude. Deze had voorrang moeten hebben maar was door den ander niet opgemerkt. Er werd krachtig geremd doch op den gladden weg sorteerde dit weinig effect. Het gevolg was dat eerst de auto's elkaar raak ten. Toen drukte de luxe auto een rijwiel van V. H. alhier, van achteren in elkaar om ver volgens den 13-jarigen wielrijder C. G. in de sloot te duwen met rijwiel en al, waarna ten slotte de auto zelf in de berm van den weg op de rand van een sloot bleeif stilstaan. De jeugdige wielrijder wist zich uit de sloot te redden. Zijn rijwiel werd licht be schadigd. De situatie ter plaatse was nog intact toen de chauffeur van den taxihouder H. alhier een uur later zijn auto wilde stoppen om te 'en wat daar plaats gevonden had. Ook deze auto gleed echter door, vernielde eerst gieheel de fiets van mieergenoemden V. i gaf vervolgens de luxe auto, die in de berm terecht gekomen was, een duw, zoodat deze geheel in de sloot terecht kwam. Een dubbel ongeval dus waarvan de ge volgen waren een nat pak van een jongen, een geheel en een half vernielde fiets, drie beschadigde auto's waarvan één in de sloot. Deze laatste is door een geragehouder uit Stompwijk gelicht. De politie maakte- proces verbaal op. HILLEGOM GESLOOPT Het café „'t Haasje" aan de Meerstraat dat circa 100 jaar oud was, is gesloopt. Den heer O. H. Z ijls tra laat er een slagerij met een dubbelwoonhuis bouwen door de firma D. v. d. J a g t, GESLAAGD Voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagde onze plaatsgenoot de heer P. J. v. d. J a g t. Voor het Mercu- riusdiploma de heer H. v. Kampen, OP DRIETAL Ds Eerhard staat op drietal voor do vijfde predikantsplaats in de Ned. Herv. Kerk te Amersfoort, DORCAS 50 JAAR Chr. Meisjesvereeniging Groot- en Klein Dorcas bestaat deze maand 50 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal er een verlo ting van handwerken plaats vinden, VERKIEZING AMBTSDRAGERS Bij de gehouden verkiezingen werden tot Ouderling in de Chr. Geref. Kerk gekozen heeren: J. A a n ge e n b r u g, D. Gul- denmeester, G. v. d. Wouden en tot Diaken de heer H. v. d. J a g t, KATWIJK a.d. RIJN EEN VERKEERS CHAOS Op den Provincialen weg in „de Mïent' tusschen Katwijk en Wassenaar, was het een ware chaos, doordat eenige zandauto's op elkaar waren gereden en eenigen tijd het verkeer stop zetten. Nummer één moest voor een bakfiets onverwachts stoppen gaf een teeken van stoppen voor de achter hem komende wagens. Het was echter te laat, de gladheid van den buitenweg liet tijdig stoppen niet meer toe en zoo gebeurde het, dat er vijf auto's op elkaar botsten, waarvan enkele geheel onklaar raakten. Het was een ware chaos op den weg. De chauffeurs kwamen er allen goed af. Aan de wagens is vrij groote schade aangericht. De politie ordende het gestremde verkeer. KATWIJK AAN ZEE A.R. PROP. CLUB „IDENBURG" De A. R. Prop. Club „Idenburg" verga dert heden (Maandagavond) in de kleine zaal bij de Geref. Kerk, aanvang 8 uur. De heer D. de Haas zal refereeren over het den laatsten tijd zeer actueele onderwerp: Weermacht en geweten", terwijl door den heer M. Bonefaas een politieke rede gehou den zal worden, STAND DER WERKLOOSHEID Bij het Bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 892 personen als werkloos ingeschreven. Stand vorig jaar 827. NED. CHR. VROUWENBOND Ned. Chr. Vrouwenbond hield in ,Casa Cara" een drukbezochte vergadering. Mej. A. de Voogd sprak een openingswoord. Mevr. Tongeren—Bergman las de notulen /aarin zij een overzicht gaf van het 10-ja- rV? bestaan der Vereeniging. Bekend gemaakt werd dat op 26 Jan. a.s. Ds Straatsma zal spreken over de Wande lende Jood, terwijl de Wereldgebedsdag ge houden zal worden op 24 Jan. a.s. Na de pauze sprak de heer Steijnz, tegenwoordiger van de Maatschappij „De Betuwe" te Tiel over tomaten en haar be reiding, toegelicht met een gekleurde film, j Ieder kreeg surprises mee! ERNSTIGE AANRIJDING Op de hoek TramstraatSluisweg had 'n ernstige aanrijding plaats tusschen 'n auto van de firma Quacker thans Quick uit Den Haag bestuurd door C. H. W. T. v. d. Berg en een auto die uit de Tramstraat kwam bestuurd door R. Rijko uit IJmuiden. De eerste wagen werd totaal vernield, terwijl een 8-jarig neefje van den besteller, Marti- nus Scheffel, door de voorruit werd ge slingerd. De jongen bekwam snijwonden aan het hoofd, die door Dr. L. Borleffs den verbonden. De andere auto werd even eens beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. KOUDEKERK a.d. RIJN SPORTNIEUWS Na een rustperiode van enkele weken is de voetbalcompetitie van den Leidfechen Voetbalbond weer begonnen. Zaterdagmid dag speelde op eigen terrein Koudekerk II tegen M.S.V. II van Alfen a. d. Rijn. Al spoe dig gelukte het Koudekerk II de leiding te nemen, vlak voor de rust werd het tweede doelpunt gescoord. Na de rust werd de score tot 4—0 opgevoerd. De wedstrijd Koudekerk I tegen SX.F.I. te Leiden is afgelast wegens slecht terrein. WINTERLEZING Op uitnoodiging van het comité voor Win- terlezingen, hoopt Ds Mulder, van Charlois, in de Herv. Kerk alhier op a.s. Woensdag 18 Jan. des avond om half 8, een lezing te hou den over het onderwerp „Het boek met de zeven zegelen". COLLECTEN NED. HERV. GEM. De collecten voor de Ned. Herv. Kerk brachten over Dec. jl. op 90.65. Die voor de restauratie 54.16. De opbrengst van het busje voor plaatsengeld was 14.81, LEIDSCHENDAM De heer K. Vink over het Nat. Socialisme Vrijdagavond heeft de Chr. Nat. Werkmans bond „De Heere is onze Banier" in het dienst gebouw der Ned. Herv. Kerk een vergadering gehouden onder leiding van den heer C. Oost- wouder. In deze vergadering, welke zeer druk be- zoahit was, heetf de heer K. Vink, lid van den gemeenteraad, een rede gehouden over: „De leugen van het Natiooaed-SocaaiLisme''. Rede K. Vink Spr. ving zyn rade aan met op te merken, dat de N.S.B. niet debatteert, omdat zij niet tegen debat bestand is, aangezien zij niet de waarheid, maar de leugen verkondigt. Evenals Hitier wil Mussert de mai invloeden, door steeds dezelfde dingen er in te hameren. Mussert is ifti hooge mate zelf bewust zyn „verantwoordelijk werk". In dit verband citeerde spr. verschillende passages uit de redevoering, welke werd ge houden op de laatste werkersvergadering. Uitdrukkingen al» „Ons program is vuur vast" spreken niet anders dan hoovaardige taal. Wy leven thans in abnormale omstandighe den en de epidemie van de leugen van het nationaal-sociaiisme breidt zich steeds meer uit. De N.S.B. beweert, dat men de voorbeelden van Duitschland en Italië niet wil volgen. Doch .waarom heeft men dan altiid zoo'n lof voor den aroeid door de „groote" voorgangers in die landen verricht? In het program zyn vele artikelen woorde lijk overgenomen uit het program van Hitier. Het zwart in de viae heeft men overgenomen van Mussolini. Men stelt de Nederlanders voor de keus: ..Mussert of Moskou". Maar tegenover beiden staat het Christendom, al dus spreker. Mussert wil het volk wiis maken, dat ge wetens- en godsdienstvrijheid alleen veilig is by hem. Geen politiseerende Kerk is zyn leus. Evenals Rosenbere spreekt hij van het posi tieve Christendom, doch dit is het Christen dom van de kracht en niet dat der slaafsche Joden, zooals Mussert telkens weer zegt. Geen dogma's, maar practisch Christendom, dat is naastenliefde, aldus het program. Maar het ware Christendom is God lief te hiebban boven allies en dien naaste aüs oais zeiven. Christus de eerste in ons leven, dat is positieve Christus-prediking. De opvoeding van de jeugd moet in Nat.- Soc. geest geschieden. Ook door de Staat en niet door de ouders, evenals in Duitschland. „De godsdienst zoo wordt in het pro gram gezegd is een onderdeel van de alge meene geestelijke ontwikkeling der natie". En dan zegt men God te aanvaarden als Souve- rein over net geheele leven. De Staats-idee der N.S.B. wordt ge ïnspireerd door Christelijke denkers. Doch dit is niet de erondslae: Gods Woord alleen biedt houvast en geeft de juiste beginselen aan. Men predikt den absoluten staat op He- geliaanschen grondslag. De Staat boven het recht. En ons Vorstenhuis? En t program wordt Oranje niet genoemd, e minister-president zal hoofd worden van i regeering. De Kroon wordt uitgeschakeld. Dat is dan nationaal. Spr. ejndigde met een opwekking om de Heilige Schrift als richtsnoer des levens te aanvaarden, waardoor men dan zal inzien dat liet Nationaal-Socialisme een goddeloos ka rakter draagt. Aan het debat, dat op deze krachtige, prin- cipieele redo volgde, werd deelgenomen door een tweetal N.S.B.-ers. die ieder op hun ma nier het Nationaal-Socialisme verdedigden. Zij waagden zich er echter niet aan om op de kern van het betoog van den heer Vink in gaan. Do heer Vink heeft hum eohter op een cor recte wyze van antwoord gediend. Deze buitengewoon interessante vergade ring werd hierna door den heer Vink met dankzegging gesloten. Verbreeding Veursche Straatweg Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, verkeeren de plannen van de gemeente Leid- schendam voor aanleg van een nieuwe vaar- sloot in het terrein, gelegen tusschen den Veurschen Straatweg en den Veurschen Ach terweg, in een zoodanig stadium, dat uitvoe ring hiervan zeer waarschijnlijk zal kunnen worden tegemoet gezien. By uitvoering van dit plan zal het mogelijk zyn de Kerkslootbrug en de Schakenbosch- brug, gelegen in den Veurschen Straatweg, te wijzigen in duikers, waardoor de voor het wegverkeer hinderlijke toegangsopritten in dien weg bijna geheel zouden kunnen ver vallen. Mede zullen dan de thans nog aanwezige gedeelten vaarsloot, gelegen langs genoemden straatweg nabij de twee bedoelde bruggen, kunnen worden gedempt en in de wegverbree- ding worden opgenomen. Daar de verbreeding van den Veurschen Straatweg geheel vanwege de provincie Zuid- Holland zal worden uitgevoerd en het moge lyk vervallen van de twee eerder genoemde bruggen een aanzienlijke besparing in de kosten van de wegverbreeding beteekent, zal, men verwacht, de provincie Zuid-Hol land bereid zyn een subsidie aan de gemeente Leidschendam te verleenen voor uitvoering van haar vaarslootplannen. NED. BLINDENBOND De film- en kunstavond, welke de Nod. Blindenbond had georganiseerd tegen Don derdag 19 Januari a.s., gaat in verband met de le houden Provinciale verduisterings proef niet door. De vergadering zal nu worden gehouden op Woensdag 8 Februari a.s. Toegangsbewijzen zijn te verkrijgen bij den heer J. Mocée, koster der Ned. Herv. Kerk. .NEDERLAND EN ORANJE" Op D.V. Dinsdag 17 Januari a.s. zal boven genoemde vereeniging in jaarvergadering bijeenkomen in het Vereenigingslokaal bij de Geref. kerk aan de Damlaan. Na de jaarverslagen en bestuursverkie zing hoopt de heer R. A. den Ouden te Was senaar. afd.-secretarls van het Centraal Co mité van A.-R. Kiesvereenigingen, een rede te houden over het onderwerp: „Democratie en Dictatuur". In deze samenkomst, welke om half acht aanvangt, zijn belangstellenden hartelijk welkom. MAATSCHAPPELIJK HCLPBETOON Het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Leid schendam maakt bekend, dat de bonnen voor goedkoope levensmiddelen voortaan niet meer op Woensdag, doch op Vrijdagmiddag worden verstrekt, voor hen die ondersteunine eenie- ten van bovengenoemde instelling. De uitrei king van deze bonnen zal dan tegelijk met de uitbetaling geschieden. Voorts worden de leveranciers er nogmaals aan herinnerd, dat P.G.C.HAJENIUS AMSTERDAM Rokin 92/96 TeL 37494 SIGAREN - CIGARETTEN - TABAK Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 16 JANUARI Programma 3: 8.Keulen, 9.20 Radio PTT N, fo dlv, 10.— Parijs R., 10.2 dlv., 1 Radio PTT Nord ,20 Brussel VI., 2,20 Droltwlch, 4.30 Keu. len, 6.20 Brussel Fr., 6.20 Keulen, 7.30 R. Dan. mark of dlv., 8.20 Keulen, 9.20 Beromuneter ol 1 dlv., 9.60 Keulen, 10.29 Bruasel VI.. 10.30 Boeda. pest of dlv., 11.20 Parijs P.P. of diversen. Programma 4: SBrussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 1.20 Dro/twlcfi, 2.Londen Reg.. 5.20 Droltwlch, 8-20 Brussel VL of dlv., 8.40C Droltwlch. J* N. of dlv; 11.20 Parüs Radio; 12.36 Brussel VI; j 1.50 Brussel Fr; 2.20 Londen Reg; 4.20 Diversen 4.35 Keulen; 6.20 Brussel VI; 6.50 Keulen; 7.30 Brussel VI; 7.50 Straatsburg of dlv; 8.20 Brussel Fr; 9.20 Brussel VI (op verzoek); 11.20 R. Dan- mark of dlv. Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 1.20 Droltwlch; 7.50 London Reg: 820 Droltwlch; 8.50 Keulen; 9.20 Droltwici J Brussel Fr. of jfi |U jfd 10.05 Droltwlch Agenda Maandag 16 Jan. Stadsgehoorzaal 8.15 uur Ned. Chr. Reisvereeniging afdeeling Leiden, 1 Zwitsersche kunstavond, Woensdag 18 Jan, Stadsgehoorzaal 8 uurS uitvoering kleuter- en kinderkoor „Ex Ani< j Donderdag 19 Jan. Stadsgehoorzaal 8 uur, J vocaal en instrumentaal concert Mannem zangvereen. „Kunst na Arbeid". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 I t/m Vrijdag 20 Jan. a.s. waargenomen door I de apotheken: tot Hulp der Menschheid,i Hooigracht 48, telef. 1060; P. du Croix, Rai penburg 9, telef. 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestache Aj?otheek', Wilhelminapark 8, telef. 274. N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT 3VS °/o Pandbrieven a 101 33'/2 Pandbrieven a 99% (rentende 3 tot 1949; daarna 3Y2 De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. alle oude overeenkomsten met het Burgerlijk j Armbestuur zyn vervallen en dat de aanvra- om nieuwe overeenkomsten schriftelijk moeten worden ineediend by afdeeling II, ge- meente-secretarie. De rekeningen van de leveranciers behooren minsten^ eens per maand te worden ingediend J by genoemde afdeeling II, die voor hen gra« j tis nota-formulieren beschikbaar stelt. An- ders dan onder overlegging van deze nota's 1 wordt niet uitbetaald. 1 Degenen, die een aanvraag Indienen bij het Maatschappelijk Hulpbetoon moeten zorgen deze enkele dagen voor de vergadering van het bestuur, 's Woensdags 's avonds j te hebben ingediend met het oog op het erven- tfreel instellen van een onderzode. Wat betreft de uitbreiding der bonnen, te- i gelijk met de uitbetaling heeft het bestuur hiermede voldaan aan het verzoek van eenige bestuursleden, om uitreiking en uitbetaling tegelijk te doen geschieden. Voorheen had de uitreiking der bonnen voor levensmiddelen 's Woensdagsmiddags plaats, terwy'l de uitbetaling der ondersteuning Vrij dags geschiedde. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: heeren-portemonnaie, heeren- hood, gemerkt G. v. d. L., autoband, auto sleutel, damespolshorloge, zelfbinder en een bruine portemonnaie. Inlichtingen bureau van politie, glke werkdag van 10 tot 12 uur< LISSE L.R.C. I—SLEUTELS I 4—4 Z.R.C. heeft een puntje moeten afataari aan de Sleutels. Hiermede kregen deze meer dan zij verdienden. Z.R.C was de Ploeg die het veld toeheerschte, doch in het eerste half uur wisten de sleutelspelers aan een veilige 30 voorsprong te komen. Nog voor de rust wisten de Lissenaren hun achterstand in te loopen tot 32. Na de rust nam Z.R.C. het spel in handen. De Sleutel doelman was for tuinlijk. De paal bracht redding. Het duurde geruimen tijd eer de gelijkmaker gescoord werd. Er was nog tien minuten te spelen. De druk op het Steluteldoel werd grooter doch het doelpunt kwam aan de andere zijde. Z.R. C. gooide alles op de aanval. Corner op cor ner werd op het sleutelsdoel genomen. Heel het Sleutelelftal stond voor het doel. De Kwaasteniet nam de laatste corner en schoot ver opgedrongen linksback van L.R.C. schoot door een haag van spelers in het sleutels- doel. De stand was weer gelijk en het einde was daar. NOORDWIJK VOETBAL De lange rustperiode bleek aan het spel van de junioren (Noordwijk V) geen af breuk gedaan te hebben. In een vlot ge speelden wedstrijd werd verdiend gewon nen van Rijnsb. Boys III. De gasten na men eerst de leiding met 2—0, doch de rusf kwam met gelijken stand. Na de thee trok' Noordwijk steeds mooi combineerend ten aanval en wist de stand op te voeren tot 6-2. Noordwijk III moest tegen Katwijk II een 31 nederlaag incasseeren, terwijl het eer ste elftal een vergeefsche reis maakte daaö scheidsrechter het Rijnsburg terreiu! moest afkeuren. GEVONDEN De onoplettend' r-rrenaars van 'n blauwd dameshandschoen een bril, een rijwielbe- lastingmerk en een roodb-uine hond kun nen op het politiebureau te weten komen dat men zich daar over deze hunne voor werpen heeft ontfermd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6