c Franco's groote successen in Catalonie AARTIE MAANDAG 16 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. RONDBLIK HET RESULTAAT VAN ROME De lang verbeide besprekingen te Rome, waarover reeds zeer lang van tevoren wereldpers zooveel gissingen werden naar voren gebracht, zijn thans dus achter den rug. Mussolini en Ciano hebben hun Itali- aansche collega's zeer hartelijk ontvangen, en zich vervolgens met hen onderhouden In zóó volkomen afgezonderdheid, dat er voor- loopig omtrent den aard van het gespro kene zoo goed als niets tot de buitenwereld is doorgedrongen. Als zulk een officieele ontmoeting weder achter den rug is, en er is niets opzien barends voorgevallen, dan maakt in den regel bij het groote publiek zich een gevoel van leegte kenbaar, omdat men iets, doch men weet zelf niet wat, had verwacht, en nu niets anders onder de oogen krijgt dan de bleeke woorden van een officieel en derhalve kleurloos communiqué. In het geval dat achter ons ligt, behoeft de rust, waarmee de Italiaansche reis der Engelsche ministers is verloopen, aller minst te verbazen. Zoodra bekend werd, dat Chamberlain niet de volmacht had, de Fransch-Italiaansche geschillen anders dan slechts zijdelings te benaderen, kon men met zekerheid zeggen, dat de voornaamste én gevaarlijkste conflictenstof bij voorbaat aan den kant was geruimd. Er bleef nu niet 7.00 heel veel belangrijks te bepraten overig. De conversatiestof bewoog zich in hoofd zaak rond het in April 1938 gesloten Itali- aansch-Britsche accoord, dat den status quo in de Middellandsche Zee en nagelegen ge bieden regelde, hetwelk op 16 November van kracht geworden is. Dit accoord zal door een reeks van nadere detail-overeen komsten zijn eigenlijke uitwerking moeten erlangen. In hoofdzaak gaat hot hier over de definitieve grensafbakening tusschen Italiaansch-Oost-Afrika en de omliggende Britsche koloniale gebieden, n.L Britsch- Somaliland, Kenya en den Engelschen Soe dan. Veel dramatiek zal aan deze onder handelingen wel niet vast zitten; ten hoog ste zal men omtrent de regeling van het Nijlwater nog wat extra kunnen parlemen- teeren, omdat Italië hier, men denke aan het hoogst belangrijke reservoir, welke het Tsana-meer vormt, een paar uitstekende kaarten in handen heeft Daarnaast zijn dan nog enkele commercieele kwesties te regelen aangaande Italiaansch Oost-Afrika in zijn verkeer met Groot-Brittannië en do Engelsche koloniën. De vraagstukken, welke van oneindig meer belang zijn, Tunis, Dzjiboeti, Suezkanaal, Spanje, moesten alle buiten beschouwing blijven, omdat Frankrijk daarin de hoofdrol heeft te spe len, en deze onder geen beding aan Cham berlain heeft willen toevertrouwen. Resu- meerende kunnen wij dus vaststellen, dat de ontmoeting van Rome niet zoo heel veel meer positiefs heeft opgeleverd, dan een bevestiging van de opnieuw beklonken Italiaansch-Engelsche vriendschap, en daar. door de mogelijkheid van een spoediger liquidatie van de laatste tusschen Rome en Londen nog bangende grootcndeels tech nische kwesties. Toch mogen wij het oog niet sluiten voor een zaak, welke ook haar belang heeft, na melijk, dat Mussolini getuigenis van zijn vredesbereidheid heeft aan den dag gelegd, en dat hij blijkbaar het niet wenschelijk of noodzakelijk heeft geacht, het element der bedreiging opnieuw een plaats in zijn bui- tenlandsche politiek te verleenen. Ten op zichte van Frankrijk heeft hij niet wederom van een gramstorig humeur blijk gegeven. Chamberlain heeft betuigd, dat Engeland en Frankrijk door een zeer nauwe vriendschap verbonden zijn, hetgeen natuurlijk zeggen wil, dat eerstgenoemd land zijn genoot niet 3n den steek zal kunnen laten, zoo deze met Italië in een botsing zou geraken; Mussolini heeft op zijn beurt zijn relatie met Berlijn nog eens onderstreept. Gevolg van een en ander zal wel zijn, dat wij voorshands wei nig meer zullen hooren over een nieuwe vier-mogendheden-conferentie, gelijk in de 'dagen onmiddellijk na München werd voor speld. Eerst zal het Spaansche probleem zichzelf moeten oplossen, vermoedelijk komt het einde daarvan nu zoo ongeveer in het zicht; vervolgens zullen Parijs en Rome zich samen moeten verstaan, en eerst dan zal men verder kunnen zien. In Rome, aldus willen wij besluiten, is Voor de toekomst niets bedorven, doch ook weinig positiefs verricht voor de zoo lang reeds verbeide Europeesche pacificatie. Er ligt nog heel .veel arbeid onafgedaan. De Spaansche burgeroorlog Reus en Tarragona in rechtsche handen Barcelona van drie kanten bedreigd De strijd, opnieuw door Franco in Catalonië ontketend, heeft thans een bi- zonder snel tempo aangenomen. De link- sche verdedigingslinie halverwege Tor- tosa en de hoofdstad Barcelona is door broken, met het gevolg, dat de troepen van Franco bij Tamarit, 10 km ten noor den van Tarragona de zee bereikten. Tor- tosa, Reus en Tarragona werden door de rechtsche troepen bezet In het noorden viel het belangrijke spoorwegkruispunt T arrega, hetwelk slechts 12 km van de stad Cervera ligt verwijderd, in hun handen. Barcelona wordt nu van drie kanten door de nationalisten bedreigd; langs de kust vanuit Tarragona, voorts vanuit het zuidwesten door troepen, die uit Mont- blanch oprukken, en vanuit het westen door de troepen, die uit Lerida langs den straatweg Cervera naderen. Volgens „Un. Press" is de val van Tarra gona zelfs voor de nationalisten een verras- êing geiweest, daar men aanvankelijk in bet eheel niet voornemens was de stad reeds te bezetten. Doch toen de groepen van de gene raals Sanchez, Vigon en ving van Vails en Reus snel in bezit ge nomen hadden en de kust ten Noorden van Tarragona bezet was, nam generaal Solcha- ga, die het oppercommando voerde, ie gele genheid waar en gaf bevel Tarragona aan te vallen. Groote gevechten zijn er niet ge'everd. De republikeinen trokken overal vrijwillig te rug. zoodat. naar Reuter verneemt de verove ring van beide steden betrekkelijk weinig menschenlevens heeft gekost Terwijl de nog achtergebleven bewoners de nationalistische vlaggen heschen en de rechtsche troepen straat voor straat in bezit namen, trokken de republikeinen in een snel tempo terug. Hun positie is hopeloos. Een uitweg naar het Noorden was er niet meer, want de troepen van Solchaga hadden daar reeds de kust bezet; ten Zuiden van Tarra gona, waar zij zich thans nog zoo goed en zoo kwaad als het kan verdedigen, wordt hun positie met het uur gevaarlijker, want de troepen van generaal Yague, die Tortosa bezetten, rukken snel naar het Noorden op en hebben reeds het dorp Hospitaiet ver overd. De verdedigers van Tarragona bevin den zich nu on een smalle kuststrook van nog geen 30 K.M. lengte en worden van drie zijden bestookt. Volgens „United Press" zit er voor hen niets anders op dan zich over te geven. De uitweg naar zee is voor hen eveneens afgesloten, want drie nationalisti sche torpedojagers kruisen voor de kust om te beletten, dat de soldaten de wiik nemen. Naar radio-Salamanca mededeelt, werden de nationalistische troepen te Tarragona geestdriftig door de bevolking ontvangen, die hen met gToot gejuich binnenhaalde en Franco bejubelde. Barcelona's hachelijke positie Na Tarragona te hebben genomen hebben de troepen van Solchaga haar opmaricli voortgezet; zij rukken thans langs de kust op in de richting van Barcelona, De nationalistische troepen in het Noor den rukken niet minder snel op. Zij zijn in twee groepen gesplitst; de eene trekt langs den straatweg vanuit Lerida naar de Cata- laansohe hoofdstad en heeft het stadje Tar- rega reeds achter den rug; de andere tracht van Montblanoh uit via Igualada Barcelona te bereiken. Volgens generaal Kindelan ver wacht men reeds binnen een maand de hoofdstad van Catalonië te veroveren. De frontlijn in Catalonië ziet er nu als volgt uit; Van de Fransche grens gaat zij In rechte lijn via Sort naar 't meer van Tremp, van daar naar het punt, dat op 10 K.M. ten Oosten van Artesa de Segre ligt Van hieruit loopt de linie ten Westen van Cervera, (dat gisteravond onder het bereik van Franco's machinegeweren ligt), naar den weg Lerida Barcelona en vervolgens via Santa Cloma de Queralt door de Gaya-vallei naar de Mid dellandsche Zee. Den moed niet verloren! De reipublikeinsche regeering tracht het moreel van troepen en bevolking nog zoo veel mogelijk hoog te houden. De bladen sporen de bevolking aan, met de regeering mede te werken en het land tot het uiter ste te verdedigen. De legerberichten maken wel gewag van een terugtocht der linksche troepen, doch deze heeft „alleen tot doel, betere stellingen te betrekken, vanwaar men het land gemakkelijker verdedigen kan". De vakvereeniginjjen te Barcelona hebben zich in dienst van de regeering gesteld en wer ven vrijwilligers voor de hulpdiensten aan. Er worden vele manifesten verspreid, waar in men aan de bevolking mededeelt, dat de arbeiders in andere landen solidair zijn met het republikeinsche Spanje en dat Cata lonië bereid is door te vechten tot de uit eindelijke overwinning. Teekenend in dit opzicht Is een boodschap van den linkschen opperbevelhebber, gene raal Miaja; ..De kracht, waarmede Franco zijn jongste offensief begon, toont reeds tec- kenen van verslapping- Van den anderen kant ondernemen wij krachtige tegenaan vallen. Op eenige punten hebben onze troe pen reeds zijn stellingen doorbroken. De overwinningen in Catalonië komen Franco duur te staan. Indien hij doorzet, zal hij dit offensief eindigen in de zwakste positie, waarin hij ooit sinds den burgerkrijg ver keerde"! In een telefonisch interview met de Sun day Chronicle"heeft Miaja nog verklaard; „De uiteindelijke beslissing ligt bij het mo reel van de troepen. Dit moreel heeft wel is waar aan groote schokken blootgestaan, maar het is nog nimmer zoo goed geweest als vandaag. Franco is in staat geweest, nieuwe frissche troepen in den strijd te wer pen. Mijn mannen daarentegen houden nu al twee jaar lang in dezen sector stand. In dien het regeeringsleger dezelfde faciliteiten bezat, wat betreft het verkrijgen van mo derne oorlogsuitrusting, tanks, vliegtuigen en grof geschut als onze vijanden, dan zou de oorlog reeds voorbij zijn. Toch zullen wij winnen, ook zonder deze hulpmiddelen", Belgische socialisten buigen het hoofd Een Belgische agent naar Burgos Een buitengewoon congres van de Belgi sche Werkliedenpartij heeft zich opnieuw met de kwestie van het eenden van een Belgischen vertegenwoordiger naar de recht sche Spaansche regeering te Burgos bezig gehouden. M inister-preside rat Spaak heeft op diit congres wederom een klemmend be toog gebonden, dat mien hem, die met 's lands buitenlandsoh beleid op de hoogte is. de vrije hand zal latea Toen het pp stemming aankwam was het partijbestuur blijkbaar bevreesd voor de kans op ontevre denheid en splitsing. Daarom kondigde het aan, dat het zou aftreden, zoo het geheele beleid der regeering niet zonder uitzonde ring zou worden goedgekeurd. Ten slotte word met 312.869 stemmen tegen 197.550 stemmen bij 7530 onthoudingen een motie goedgekeurd, waarin wordt gezegd, dat het eongres zijn afkeer van het zenden van een vertegenwoordiger naar Burgos bewaart, en solidair blijft met het heldhaftige repu- blikeiiifldhe Spanje, maar dat in het belang der Belgische arbeidersklasse en der demo cratie de socialisten de Belgische regearing niet dienen te verlaten. Minister-president; Spaak beeft thans in de Burgoskwestie de handen dus einde lijk vrij! Halifax en Bonnet te Geneve „Fransch-Britsche samenwerking nauwer dan ooit" Aan den vooravond van de 140e zitting van den Volkenbondsraad hebben de En gelsche minister van buitenlandsche zaken H a 1 i f a x en zijn Fransche collega Bon net gezamenlijk gedineerd. Bij deze gelegenheid zou Halifax aan Bonnet de verzekering hebben gegeven, dat Engeland niet werkloos zou kunnen blijven, indien Frankrijk door een of an dere mogendheid zou worden aangevallen, Italië inbegrepen. Van zeer betrouwbare zijde heeft men aan United Press medegedeeld, dat Halifax bij zijn toelichting op de Engelsch-Italiaansche besprekingen o.m. aan Bonnet verklaarde, dat Chamberlain den Duce nadrukkelijk op de solidariteit tusschen Engeland en Frank rijk gewezen heeft ,.De betrekkingen tusschen Parijs en Londen", zoo zou Chamberlain aan den Duce gezegd hebben, „zijn minstens even sterk en hecht als de as RomeBerlijn." Halifax zette vervolgens uiteen, dat het Britsche optimisme voornamelijk gebaseerd is op Mussolini's verklaring, dat Italië niet den Europeeschen vrede in gevaar wil brengen, door op het oogenblik de vervulling van de Italiaansche aspiraties te eischen. Minister Bonnet bleek over de bespreking met zijn Engelschen collega zeer voldaan. Na afloop van het diner verklaarde hij aan de Fransche pers, dat de Fransch-Britsche samenwerking thans nauwer is dan ooit Wat de besprekingen te Rome betreft, ver klaarde hij, nog vernomen te hebben, dat Mussolini jegens Chamberlain uiting heeft gegeven aan zijn verwondering dat Frank rijk niet geantwoord heeft op de nota van Italië betreffende de opzegging van het in 1935 tusschen Mussolini en Laval gesloten accoord. Voorts legde Bonnet nog in het bij zonder den nadruk op het feit, dat Musso lini aan Chamberlain de verzekering gaf, alle verplichtingen, die Italië in het Itali- aansch-Britsche accoord ten aanzien van Spanje op zich genomen heeft te zullen eer biedigen. Naar aanleiding van de bespreking tus schen Halifax en Bonnet te Genève herin nert Havas aan de van gezaghebbende zijne ontvangen berichten, dat „de Britsche ver tegenwoordigers te Rome trouw zijn geble ven aan het te voren opgestelde program en derhalve elke omlijnde discussie over het Fransch-Italiaansche geschil vermeden heb ben. Overigens meende Mussolini niet ver plicht te zijn, de bijzondere aanspraken van Italië ten aanzien van Frankrijk nader te definleeren. Italië en Spanje Van den anderen kant zoo vervolgt Ha vas, heeft de Duce ondubbelzinnig opnieuw blijk gegeven van zijn bedoeling, na een definitief succes van generaal Franco alle Italiaansche strijdkrachten terug te trekken van de stellingen, die zij thans bezetten, zoowel op het schiereiland' als op de Balj aren en elk ander punt van het Spaansche territorium. Deze plechtige verbintenis werd aan Da- ladier bericht door den Britschen ambas sadeur te Parijs, nadat Chamberlain de hoofdstad gepasseerd was. De Fransche re geering kan, evenals de Engelsche ministers niet anders dan met voldoening acte nemen van deze verklaring, waarvan de toekomst de werkelijke waarde zal aantoon en." Nog steeds geen proces- Schusschnigg Het lot van den Oostenrijksohen ondhonds- kanselier Schuschnigg is nog altijd niet be slist. Volgens berichten uit Weenen be vindt hij zich nog in gevangenschap in het ho/tiel Métropole, hoofdkwartier van de Gestapo. Er schijnen dezen winter nog geenerled toebereidselen getroffen te wor den voor een eventueel proces tegen hem. In natdonaal-socialistieche kringen te Wee nen verklaart men, dat Schuschniggs ge zondheidstoestand niet 9lecht is, hoewel de oudbondskanselier zeer zenuwachtig is. Van legitim-istische zijde wordt verklaard, dat de bondskanselier, naar men gelooft, gewei gerd heeft, zijn invrijheidstelling te aan- waarden, wanneer niet tegelijkertijd zijn voor malige medewerkers, die zich in het con rentratiekamp te Dachau bevinden, even eens op vrije voeten gesteld zouden worden. COMMUNISTENPRUCES TE LISSABON Na een beraad van elf uur is te Lissabon vonnis geveld in een groot communistenpro ces. Van de achttien beklaagden werden 15 tot tuchthuisstraffen van 6 tot 10 jaar en vele jaren verbanning veroordeeld. Drie verdachten werden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken- De hoofdverdachten, Lopez en Ribeiro. kregen de maximale straf, te weten 10 jaar tuchthuis en 28 jaar verbanning. Chamberlain weer terug in Engeland Woensdag a.s. Britsche kabinetsraad De Britsche premier Chamberlain is Zondagmiddag met het s.s. „Maid of Or leans" te Folkestone teruggekeerd vuo zijn Italiaansche reis. Hij kwam aldaar aan zonder lord Halifax, aangezien deze zich naar Genève heeft begeven voor bet bijwonen van de zitting van den Volken bondsraad. Chamberlain zag er opgewekt uit, toen hij de „Maid of Orleans" verliet Tijdens en geheelen overtocht had hij op de brug ver toefd. Een duizendtal personen had zich bij de haven verzameld om hem oe ti juichen. Ook aan het Victoria-station te Londen wachtte een groote volksmenigte de tan komst van den boottrein. Er was tevens een sterke politiemacht op de been. Troep jes demonstranten, die zich in de omgeving van het station verzameld hadden, werden op eerbiedigen afstand gehouden. Twee mannen werden gearresteerd en zullen voor den politierechter verschijnen wegens het uiten van beleedigende woorden en wange drag. Op het perron werd Chamberlain oegroet door den stationschef, den voorzitter van de conservatieve partij, Sir Douglas Hac king en vertegenwoordigers van de Ita liaansche ambassade. Daarop wandelde hij door de met een rood tapijt belegde wacht kamer en stapte in zijn auto, welke op den weg naar Whitehall werd gevolgd door een politieauto. In Whitehall juichte v/e- derom een groote menigte den premier toe, en bij den ingang van no. 10 werd ie pre mier door zijn echtgenoote begroet Chamberlain zal Woensdag a.s. in Jen wekelijkschen kabinetsraad verslag van zijn bezoek aan Rome uitbrengen. Ook Hali fax zal dan te Londen terug zijn. Verwacht wordt dat de premier omtrent de resultaten van zijn besprekingen te Rome mededee- lingen zal doen aan het Lagerhuis, wan neer dit op 31 Januari a.s. bijeenkomt. In de daarop volgende week zal waarschijnlijk een debat over de buitenlandsche aangele genheden worden gehouden. Ook Engeland tegen Japans „nieuwe orde" Een nota aan Tokio De Britsche gezant te Tokio heeft aan den Japanschen minister van Buitenland sche Zaken een nota overhandigd betreffen de het negenmogendhodenverdrag. Daarin wordt herhaald, dat Engeland vasthoudt aan de beginselen van het negen- mogendheden-pact, dat de politiek van de open deur in China garandeert. Londen kan niet accoord gaan met een eenzijdige wijzi ging van dat pact. Engeland verklaart zich echter bereid opbouwende voorstellen tot wijziging van het pact iii overweging te nemen. Graaf Csaky naar Berlijn Bepreking der Centraal-Europeesche vraagstukken De Hongaareche minister van Buitenland sche Zaken, graaf Csaky, is in gezelschap van zijn kabinetschef en enkele hooge amb tenaren naar Berlijn vertrokken. Te voren verklaarde hij aan de pers. dat Hongarije den terugkeer van 5000 K.M.2 en een mil- lioen zielen aan Hitier dankt, waardoor levens de betrekkingen met Tsjechoslowa- kije op een nieuwe leest geschoeid konden worden. Ifv wees er voorts op, dat de Duitsoh-Hongaareche "vri endschap niet slechts beantwoordt aan de eisohen van een realistische politiek, maar ook aan de ge voelens van het Hongaarsche volk. Csaky gaat eerst naar Berlijn, nu hij vol komen op de hoogte is met het Poolscihe, Britsche en Italiaansdhe standpunt omtrent de Centraal-Europeesche vraagstukken en inzonderheid omtrent het Oekrainsoh pro bleem, dat den laatsten tijd de goede betrek, kingen tusschen Duitschland en Hongari; bedreigde. Voor het eerst sinds twintig jaar zijn er te Moskou weer bananen te koop. Maar meer als curiositeit dan wel als fruit: de prijs, vijftien roebel per kg, zal voor de meester, wel ietwat hoog blijken. De bananen zijn geïmporteerd uit Colum bia en zijn thans, zoo vermelden de adver tenties, in zeven winkels te koop. Men geeft den gegadigden gaarne inlichtingen omitrent de wijze, waarop dit merkwaardige product der tropen geschild en gegeten behoort te worden- Dit is trouwens 'de tweede exotische vrucht, waarmee Moskou in de afgeloopen maanden kennis maakt. Onlangs toch waren er plotseling grapefruits uit Azerbeidsjan te koop. Het winkelpersoneel gaf toen eveneens toelichtingen: dit was een kruising tusschen een citroen en een sinaasappel, zoo zeiden zij, en zij vertelden meteen, hoe men ze diende te verorberen. SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ DEN HAAG DELFT DagalIJks Inwendig schoonhoudt AMSTERDAM VELSEN HAARLEM .Q LEIDEN ROTTERDAM DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL Rosenberg ov^r het Jodenvraagstuk Alfred Rosenberg heeft te Detmold eer, rede gehouden, waarin hij, over het anti semietisme sprekende, o.m. zeide: „Voor Duitschland is het .Todcnvraagstul pas opgelost, wanneer de laatste Jood hu verlaten heeft. Wij weten echter, dat onzf vijanden den strijd nog niet als verloren be schouwen, liet hij er op volgen. Rosenberg wees voorts op de moeilijkheden van Engeland in Palestina en merkte op dat Engeland, onder druk der Joden, vooral uit Amerika, dermate sterk voor de Jood' sche belangen op de bres is gaan staan, dal het de Arabische wereld tegen zich heeft in genomen. Hij verklaarde, dat de Volkenbond de sou- vereiniteit over een reservaat voor de Joden op zich moet nemen. Duurzame pacificatie van Europa, aldus spreker, is eerst moge lijk na oplossing van het .Toodsche vraag stuk. Tot slot wees Rosenberg er op. dat da kracht van Duitschland blijkens 1938 den vrede voor Europa beteekent. Op elke 450 inwoners één dokter! Krachtens een in het Staatsblad versche nen besluit, zal de Palestijnsche regeering in 1939 slechts zestig vergunningen verlee nen aan niet-Palestijnsche geneesheeren voor het uitoefenen van de geneeskunde. Hiertoe is overgegaan wegens den groo- ten toevloed van geneesheeren uit Midden- en Oost-Europa, van wie het meerendeel thans genoodzaakt wordt in zijn onderhoud te voorzien buiten het medische beroep. Thans bevinden zich in Palestina circa. 3000 personen, die bevoegd zijn tot het uit oefenen van de geneeskunde. Dit komt neer op één geneesheer voor 450 inwoners. In het Syrische dorp Hori Berkanbar bij de Turksche grens is het tot een gevecht gekomen tusschen twee elkaar sinds lang vijandig gezinde stammen, de Agha's en de Mroeds. Eenige honderden Mroeds, die hun gebeden aan het verrichten waren, zagen: zich plotseling door een troep Agha's om singeld. Er ontbrandde een strijd, die zes uur duurde en waarbij vijf personen vier Agha's en een Mroed gedood wer den. Voorts waren er verscheidene jC- gewonden GEMENGD NIEUWS Auto door een trein gegrepen Merkwaardig goed afgeloopen EEXTA' (Gron.), 16 Jan. Op den onbe- waakten overweg te Eexta is gisteravond een personenauto door den trein, die te 18.15 uur uit Winschoten naar Groningen ver trekt, gegrepen. De auto werd van achteren aangereden, sloeig enkele malen over den kop en kwam zwaar beschadigd in een sloot terecht. De bestuurder, de heer Edens uit Blijham, liep slechts een lichte wonde aan het hoofd op. De beide kinderen van den heer E.. die achter in den wagen zaten, bleven onge deerd. BIJ HET OVERSTEKEN GEDOOD GORSSEL, 16 Jan. Gistermiddag om kwart over vier reed de 22-jarige mej. Ch. J. Lammers met haar verloofde per rijwiel uit de richting Zutfen ter hoogte van Quatre Bras, toen een autobus achteropkwam. Zij liet de autobus paseeren en stak daarop, zonder richting aan te geven, den rijweg over. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Deventer een bestelauto van een filmmaatschappij. Mej. L. werd gegrepen en op slag gedood. KATTENBROOD met vlees of met vis, ls het voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER (f Rustig zijn de hoofdjes gebogen over het werk. Hier en 'daar tipt een tongpuntje om 't hoekje naar buiten. Af en toe een dwalende blik door het lokaal, met een paar dikke rimpels op het voorhoofd, 't Was ernst ln de tweede klas met het werk. Geen wonder ook. Wie nul fouten had en mooi geschre ven, kreeg een tekst. Even uitblazend zit de juffrouw op een puntje van een bank. ,t „Heerlijk, die rust, als 't werk nu ook maar vlotte Terwijl zou ze een paar tragen en zwakken een zetje ïn de goede richting geven. Niets onderbrak de stilte. Of jatoch hoorde ze af en toe gefluister. Eigenlijk behoefde ze niet om te zien, 't waren natuurlijk Truus en Lena. Nog even afwachten, een bestraffing bracht de heele zaak weer in opschudding. Ze hielp Martha weer. „Nu goed opletten, hoor Marthje". „Zes en vier is tien en vier is veertien. Wat moet je nu opschrijven?" Daar was het gesis weer. Een booze blik achterom was voldoende om de meisjes tot zwijgen te brengen. „Toe nu Marth, de eenen worden opgeschreven. Wat zijn hier nu de „En nu Is het uit, Truus, 't Is heel erg, voor de derde keer hoor ik je met Lena fluisteren. Leg je pen maar neer. Om twaalf uur mag je verder werken". „Allemaal weer verder, niet babbelen hoor, en netjes werken." Zie zoo, daar zou ze geen last meer van hebben. Truus zat met een heel verongelijkt gezicht en wierp booze blikken naar haar buurvrouw, die dubbel ijverig verder werkte. Om twaalf uur zou ze 't verhaal wel hooren. 't Was na tuurlijk Truus d'r schuld niet, maar het verhaal zoo be langrijk. „Kom Martha, weet je het al? Eentjes bij eentjes, tienen bij tienen, hè?" Nu niet kittelig worden om Truus, maar geduldig Martha helpen. Klein, lief meisje, ze kon het ook niet helpen, dat die eenen en tienen zoo dwarrelden door haar bolletje. Twaalf uur. De bel ringelingt door het lokaal. Hoofdjes gaan omhoog, hier en daar klinkt een zucht of wordt nog even zenuwachtig doorgewerkt Na een kwartier is het lokaal stil en verlaten. Alleen Truus zit nog in haar bank, met haar hoofd mokkend omlaag. De juffrouw gaat in de bank voor haar zitten. „Ben je zoo boos op me, Truus? Moest je dan niet werken, je hebt het zoo hard noodigOf was het erg gewichtig, wat je Lena vertelde?" 't Hoofd gaat omhoog. En een uitdrukking van; „Als u *t maar eens wist" lag er op. „Wat vertelde je toch allemaal?" „Nou en vanmiddag komt Aartie op school, ze weunt hl een wage op de Nieuwe Kaal enne ik wil niet haast d'r zitten". Truus zweeg, dat laatste kon juf in d'r zak steken tegelijk. „Wie is Aartje?" „Een weunwagekind, d'r moeder loopt met papiere blomme en d'r vader is ziek en ze komt vanmiddag." „Mot ik toch naast d'r zitten?'" „Ze komt uit een weunwage en me opoe zeit: „die deuge hiet". „Heb je dat allemaal tegen Lena gezegd?" „Nee juffrouw, alleen dat Aartie komt." „Truus, zullen wij dan eens wat afspreken samen? We zeggen tegen niemand wat van Aartje en als ze op school is, zullen wij probeeren lief voor haar te zijn, hè?" „Mot ikdan toch naast d'r zitten?" „Als opoe het heelemaal niet hebben wil, heeft de juffrouw wel een ander plaatsje, maar toch vind ik het verdrietig, dat opoe zoo tegen jou over Aartje praat. We weten nog niets van haar." „Maar zullen we ons aan de afspraak houden? We zeg gen niets.. Goed, Truus?" Een heftig knikken bewees, dat zij wel mee wilde werken om Aartje zoo goed mogelijk te ontvangen. „Ga nu maar gauw naar huis." „Dag Truus." „Dag juffrouw." Langzaam liep de juffrouw het korte stukje weg uaar huis. Wat waren ze wreed, die kleine menschjes. Ze kreeg een moeilijk werk, als die Aartie kwam. Even moest ze lachen om dat „Aartie". Die Truus. die Truus, heusch geen mak kelijke om ze tot andere gedachten te brengen. Enfin, eerst maar eens eten en wat rusten en dan met nieuwe krachten weer verder. In haar gebed voor het eten vroeg zij of God haar krachten en wijsheid wilde geven om die kleine kinderharten In de eerste plaats tot Hem te leiden, maar ook tot elkaar. j Aartje was gekomen en omdat ze vaak een extra beurt noodig had, zat ze in de eerste bank. Een klein, smal figuurtje, met half lang piekhaar, veel te lange en wijde jurk aan. Maar alles o zoo schoon. Een lief, aanhankelijk kindje, met groote bruine vraagoogen. De eerste dagen waren er nog al eens strubbelingen ge weest. Aartje stond op het plein eenzaam in een hoekje. Als ze mee wilde spelen, trokken anderen zich terug. Een jongen uit de hoogste klas had een keer tegen haar gezegd: „Ha, bedeljong. En die naam ging er in bij 't jonge volkje. Nooit hebben die lieve bruine oogen zoo boos gekeken en dat voetje zoo driftig op de schoolvloer gebonkt. Woedend kwam ze binnenhollen en kon niets zeggen van drift. Wild schokte het magere kinderlijfje op en neer. Na een poosje bedaarde ze wat en vertelde hortend en stootend al haar eenzaamheid op het plein, maar dat schel denen weer begonnen die oogen te schitteren. Juf streek haar kalmeerend over haar hoofdje. „O, juffie, moeder bedelt niet, mijn kleertjes zijn toch heel en mijn nageltjes schoon, dat hebben bedeljongens niet." Tranen van medelijden stonden juf in de oogen. Arm, arm schepseltje, wat is het leven al vroeg hard en wreed voor je. Aartje mocht het bord schoon maken en bloemen water geven. Ondertusschen zocht Juf den uitvinder van het scheldwoord op. Hij moest om vier uur maar eens komen. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2